Nederlandse cultuur, maar reclame op abonnee-tv Doden bij explosie in Sovjet-arsenaal Slechte voorbereiding Eurotop vergroot kans op mislukking 550. Inland/ buitenland liebeurs wordt lager; „killing kost rente ITSERLAND i8»SIJTHOFF PERS Mitterrand vindt relatie met Sovjets verbeterd Aardgas en PTT compenseren tekort overheid QeidoaQowiant ZATERDAG 23 JUNI 1984 PAGINA 5 pit bij overval iagentschap mannen hebben gisteren Srval op een drogisterij annex iliap aan de Van Foreestweg in schatting honderdduizend gul- Ze zijn nog voortvluch- ïfce mannen hadden zich vóór via het forceren van een bo- tot het postagentschap zich in de opslagruimte ver gouden. Toen de lokettiste op en de deur achter slot had gedaan, ontdekte zij Haar vluchtpoging werd door verijdeld; ze werd meege- het loket en de geld- )nen. Daarna werd ze opgeslo- •oilet, waar zij twintig minuten Ue filiaalhouder werd bevrijd. Z-Afrika uit Wereld- Postunie gestoten HAMBURG Zuid-Afrika is uitgesto ten als lid van de Wereld-Postunie, een nevenorganisatie van de Verenigde Na ties. Het besluit werd gisteren na twee dagen van felle politieke discussies ge nomen. De duizend afgevaardigden van de 148 VN-lidstaten in Hamburg besloten dat Zuid-Afrika niet in de ge lederen van de WPU kan terugkeren „zo lang het vasthoudt aan het beleid van apartheid". Deze clausule is aan de statuten toegevoegd om te voorkomen dat Pretoria alsnog toetreedt, zoals vijf jaar geleden na eerdere uitstoting was gebeurd, waarbij Z-Afrika zich beriep op de statuten, waarin staat dat elke lidstaat van de VN automatisch lid is van de Wereld-Postunie. 13e Maand telt mee voor zw en ww DEN HAAG Staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken legt zich er „voor dit moment" bij neer dat bij de uitkerin gen krachtens de ziektewet en de werke- loosheidswet de dertiende maand-uitke- ring zal meetellen. De staatssecretaris houdt staande dat de dertiende maand- suitkering niet tot het gebruikelijke dag loon kan worden gerekend en derhalve niet mag worden meegeteld voor de bepa ling van een uitkering. De Sociale Verze keringsraad en de Sociaal Economische Raad zijn het daarmee niet eens, en het bestuur van de Federatie van Bedrijfsver enigingen heeft de bedrijfsverenigingen die de uitkeringen betalen geadviseerd de dertiende maand wel mee te tellen. Wethouders grote steden tegen verhoging gasprijs ROTTERDAM De wethouders van bedrijven van Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht zullen zich fel verzetten tegen een mogelij ke verhoging van de gasprijs voor kleinverbruikers in 1985. Zij hebben gisteren besloten hierover op 27 juni tijdens de vergadering van de Vere niging van Exploitanten van Gasbe drijven in Nederland (VEGIN), een voorstel in te dienen. De wethouders achten een verdere verhoging van de aardgasprijs onaanvaardbaar ge zien de ernst van de woonlastenpro- blematiek. Zij hopen dat ook de ove rige leden van de VEGIN dit stand punt zullen onderschrijven. Vier kloosterzusters in verkeer omgekomen NEDERWEERT Een verkeersonge luk op de weg Weert-Helmond onder de gemeente Nederweert heeft gisteren het leven gekost aan vier kloosterzus ters uit het Brabantse Asten. Zij zaten in een personenauto die in botsing kwam met een andere wagen, die door onverklaarbare oorzaak op de linkerweghelft was terecht gekomen. De achter de auto van de zusters rij dende vrachtwagen kon niet meer op tijd remmen en reed op de beide auto's in. De bestuurder van de andere perso nenwagen werd ernstig maar niet le vensgevaarlijk gewond in het zieken huis in Weert opgenomen. De chauf feur van de vrachtwagen bleef onge deerd. Brandstichting in gokcentrum: 12 jaar cel AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft vandaag de 36-jarige J.L. uit Israël veroordeeld tot twaalf jaar celstraf wegens brandstichting in het sex- en gokcentrum Casa Rosso in Amsterdam. Daarbij verloren op 16 de cember vorig jaar 13 mensen het leven. Tegen L. was 15 jaar geëist De man, een ex-werknemer van de Casa Rosso, had naar zijn zeggen de brand gesticht om dat hem door de eigenaar van de club de toegang tot de club was ontzegd. 25 Men sen raakten door de brand gewond. De brand was de grootste in Amsterdam sinds jaren. De hele Casa Rosso werd door de brand verwoest. c\g Bedrijven uee-tv op de ka llen aanbieden de minister vergunning Zij zijn ver- ,tt deel te vullen ijirlandse, culture- Raima's en mogen slame uitzenden, ^dse (satelliet) ;lja's mogen geen erand gerichte re- tenden, geen Ne derlandse ondertiteling toepassen en moeten in het land van herkomst als tv-programma's worden uitgezonden. Kabelnetten zijn verplicht Nederland 1 en 2, de regionale en loka le programma's én de BRT-programma's (Bel- gië-Vlaams) door te ge ven. Per gemeente is slechts plaats voor één lokale, „representa tieve" omroep, die géén recla me mag uitzenden. De pers mag telkens voor een periode van maximaal twee jaar een kabelkrant (met advertenties) op het kabelnet aanbieden. Voor het verzorgen van kabel tekst door het bedrijfsleven of door instellingen is geen ver gunning nodig en reclame is toegestaan. Dat is in kort be stek de inhoud van de „Pink sterbeschikking", die door mi nister Brinkman naar de Tweede Kamer is gezonden. Die beschikking vormt de na dere uitwerking van de Medi anota en bevat de regels waar aan abonnee-tv, kabelkrant, buitenlandse programma's en lokale kabelomroepen zich hebben te houden. Aanvankelijk wilde minister Brinkman in het geheel niet toestaan dat abonnee-tv exclu sieve programma's of belang rijke evenementen zou kun nen uitzenden. In ruil voor wat strakkere regels ten aan zien van de buitenlandse com merciële zenders (verbod tot ondertiteling) is de CDA-mi- nister de liberalen op dit punt tegemoet gekomen. Ten aanzien van het verplich te aandeel van cultuurpro gramma's op abonnee-tv wijst Brinkman er wel op dat het begrip „cultuur" heel ruim mag worden uitgelegd: in zijn visie vallen hieronder niet al leen zaken als muziek, toneel, film of beeldende kunst, maar ook programma's over bijvoor beeld Nederlandse instellin gen, ideeën, wetenschap of re ligies. Over het uitzenden van be langrijke evenementen moe ten de exploitanten van abon nee-tv jaarlijks een overeen komst sluiten met de NOS. Als die partijen niet tot overeen stemming kunnen komen, maakt een „commissie van deskundigen" uit welke pro gramma's voorbehouden blij ven aan de omroepen. Voor de lokale kabelomroepen zullen dezelfde eisen gelden. zij onze parlementaire redactie) C Minister Deetman (Onderwijs) heeft met zijn Financiën, Ruding, overeenstemming weten te be- een nieuw stelsel van studiefinanciering. Het voor ren door de ministerraad goedgekeurd. 4et nieuwe stelsel is een basisbeurs voor alle studen- tot 27-jarigen in het wetenschappelijk en hoger be wijs. De ouders van kinderen met zo'n beurs hebben meer op kinderbijslag. Studenten uit gezinnen met komen of met meer studerende kinderen, komen in g voor een toeslag. |jrs is te laag om een student financieel onafhankelijk ?Voor het ontbrekende deel kunnen studenten een e beurs krijgen, in de vorm van een door het Rijk rde, rentedragende lening aangaan bij een van de iders dan de basisbeurs moet deze lening (plus rente) 'ing van de studie bij de bank worden afgelost. Het sel wordt deels gefinancierd uit de bestaande gelden etoelagen en deels uit de kinderbijslagpot. kaar heeft het tien jaar geduurd, voordat nu eindelijk r studiefinancieringsstelsel van de grond komt. Ko- sdag zal minister Deetman het nieuwe financierings- ëel bekend maken. 'ntioneel treffen met elUnie bijna onvermijdelijk" Het is „bijna onvermijdelijk" dat het in de •deze generatie komt tot een beperkt militair treffen |eWjet-Unie. Dat verklaarde de Amerikaanse generaal lv. chef van de generale chef belast met operatiën, op komst op de militaire academie in Newport. Hij voeg- oe het het waarschijnlijk geen nucleaire confrontatie en, maar een conventionele, die zich beperkt tot een bied en niet zal uitlopen op een derde wereldoorlog, eent dat de VS zich moeten voorbereiden op het win den dergelijk conflict. President Reagan heeft ver- volstrekt oneens te zijn met Trainor. „Mijn theorie is oorlog hoeft te komen." Boek voor prins Op Paleis Noordeinde in Den Haag heeft prins Bernhard gis teren het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek „De Mariniers. Naast de prins auteur Van Dijk, naast hem de commandant van het Korps Mariniers Rudolphie, en links mede-auteur Klein Es- sink. ADVERTENTIE met Uw krant naar izijde van de imposante RIGI. beschut tegen het noorden en open naar het zuiden - en daardoor overvloedig n prachtige zuidelijke flora (met o.a. fraaie vijgebomen) ligt aan het VIERWOUDSTEDENMEER het rus- itsje GERSAU. waar we verblijven. Mflds 1850 bekend bij toeristen en meerdere jaren als vakantieoord verkozen door o.a. de comoonist Brahms. ''Vamma omvat behalve een bezoek aan Brunnen. een volle dagtocht door het imposante Berneroberland en aid met een bezoek aan een houtsnijwerkplaats, alsmede een dagtocht rond het gehele Vierwoudstedenmeer wk aan diverse bekende toeristenoorden waaronder Interlaken. Voorts wordt een bezoek gebracht aan de stad iet een rondrit langs de markante stadspunten. gelegenheid tot winkelen en een bezoek aan o.a. het grootste Bum van Zwitserland.. Het programma biedt ruime mogelijkheid om op eigen gelegenheid bijzonder fraaie wan- te maken alsmede voor een eventuele romantische boottocht over het Vierwoudstedenmeer. lij! is gedurende 6 volle dagen in het centraal gelegen hotel llge of In hotel Mimosa. Het laatstgenoemde is de e moderne dependance van hotel llge en ligt op enkele minuten loopafstand van hel hoofdgebouw. Hotel elfsprekend voor alle gasten toegankelijk en heeft een heerlijk dakterras met geriefelijke ligstoelen en zitjes, n dineren in hotel llge terwijl het ontbijt geserveerd wordt In het hotel waar men de kamer heeft. De twee kamers hebben douche en toilet. BIJ de eenpersoonskamers Is een douche, en direct naast de kamerdeur een ir deze mooie 0 CC A p bedraagt slechts T per persoon op basis van halfpenslon (- logies, ontbijt en diner) en |rsoonskamer met douche en tollet, als boven. t alle vervoer incl. excursies per luxe touringcar alsmede het afscheidsdiner in Nederland. Gecombineerde erlng 16.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom 6.- poliskos i en boekingen: talefo- *f nr. 070-190882 (ven 1 l/m vrijdag van 9 tot 18 moonlijk in onto raat ia Ing. <t 71, Dan Haag op da noak POSTBUS 16050 2500 AA 't-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR IELS TDe eeuiDssurre 2Ac u eewaavmr v«r .IK 2EKSA werecwrp^R KAkkeftcAk.fiiEP .cc.üev/towe; o^A' Russische minister Gromyko (links) praat via een tolk met president Mitterrand. MOSKOU De betrekkingen tussen Frankrijk en de Sovjetunie liggen niet onder het vriespunt Er is sprake van een duidelijke verbetering in de relaties tussen Pa rijs en Moskou. Dit heeft president Francois Mitterrand gisteren in Moskou verklaard. Mitterrand zei dat hij de kwestie van de mensenrechten als een universele zaak beschouwt en dat hij op eigen initiatief handelde toen hij donderdag het lot van kerngeleerde Andrei Sacha- rov aan de orde stelde. Volgens Mitterrand zal de toekomst uitwijzen wat het belang van het staatsbezoek is geweest, dat vandaag wordt afgesloten met een bezoek aan Wolgograd, het vroegere Stalingrad, waar een van de meest verbitterde veldslagen uit de Tweede Wereld oorlog werd uitgevochten. Over het vraagstuk van de atoombe wapening zei de Franse president dat het evenwicht tussen Oost en West in stand moet blijven. Weliswaar bestaan er op dit ge bied uiteenlopende opvattingen, maar men kan nader tot elkaar komen. „Het is ons al een beetje gelukt", aldus Mitterrand, die ook langer dan was voorzien sprak met minister Gromyko. In kringen rond de president wijst men er op dat het franke optre den van Mitterrand van donderdag toen hij expliciet taboe- -onderwerpen als SS-20 en de kwestie-Sacharov ter sprake bracht geen invloed gehad heeft op de sfeer tijdens het ge sprek. Kremlinwoordvoerder Leonid Zamjatin heeft kritiek ge oefend op de uitlatingen van de Franse president over het vraagstuk van de mensenrechten en op het feit dat hij nadruk kelijk het lot van Sacharov aan de orde heeft gesteld. Hij ver weet de hoge Franse gast, dat hij vooroordelen en clichés koes terde. WASHINGTON Bij de zware explosie in het wa penarsenaal op het Sovjet- -schiereiland Kola vorige maand zijn ook een onbe kend aantal technici om het leven gekomen, zo is gisteren vernomen uit de fensiekringen in Washing ton. De explosie is waargenomen door een Amerikaanse satel liet. Volgens de zegslieden in Washington is het depot ge heel vernietigd, maar een exacte schatting van de schade konden ze niet geven. Een woordvoerder van het Europe se NAVO-hoofdkwartier in Bergen, België, bevestigde de juistheid van de berichten, maar wilde er geen bijzonder heden aan toevoegen. In Mos kou wilde de officiële woord voerder Leonid Zamyatin niet ingaan op de berichten. Defensie-experts zijn het ero ver eens dat de explosie ver moedelijk is veroorzaakt door een ongeluk, en niet door sa botage. De plaats van de ex plosie was Severomorsk op het Kola-schiereiland, ongeveer 100 km van de Noorse grens. Overigens is het Pentagon niet mededeelzaam over de ver gaarde informatie, vermoede lijk omdat men geen blik wil toestaan in de keuken van de Amerikaanse spionage-activi- BRUSSEL De onduide lijke voorbereiding van het komende Europese topgesprek in het Franse Fontainebleau volgen de week maandag en dinsdag heeft de kans dat deze top mislukt nog Bxtra vergroot. Die onze kerheid vloeit voort uit het feit dat de voorzitter, de Franse president Fran cois Mitterrand de topcon ferentie uitsluitend met bilaterale gesprekken heeft voorbereid. Het ont breken van schriftelijke voorstellen voor mogelij ke oplossingen heeft vol gens Europese diplomaten in Brussel de verwarring en mogelijkheden tot mis verstand alleen maar gro ter gemaakt. Voor de vierde maal achtereen is het kernprobleem de vraag hoe Engeland moet worden schadeloos gesteld voor de zijns inziens te hoge bijdrage aan de Europese begroting. Als dit probleem eenmaal is opge lost wordt het ook een stuk ge makkelijker om besluiten te nemen die de Gemeenschap aan meer geld voor de toe komst moeten helpen. In Brussel wordt er rekening mee gehouden dat „Fontaine bleau" de zoveelste misluk king wordt. Maar dan is wel van belang in welke sfeer de gesprekken eindigen: gaat men met forse ruzie uit elkaar dan zal de ernstige crisis waar in de EG al maanden verkeert nog worden verdiept. Maar als men uit Fontainebleau ver trekt met het idee dat bijna een oplossing was bereikt, dan kan de schade meevallen. Ver rassingen zijn echter niet uit gesloten. De mogelijkheid be staat dat of Mitterrand, ofwel de Europese Commissie, maandag nog komt met een compromisvoorstel. De Nederlandse premier Ruud Lubbers wil in elk geval in Fontainebleau praten over de sociaal-economische situatie van de Gemeenschap. Hij wil dat in Europa een eensluidend standpunt wordt bereikt over werktijdverkoting (minister De Koning denkt daarmee in ons land 250.000 nieuwe ar beidsplaatsen te kunnen creë ren). Zo'n gemeenschappelijk standpunt over werktijdver korting bleek twee weken ge leden in de Europese Sociale Raad niet mogelijk. Het Vere nigd Koninkrijk blokkeerde daar iedere uitspraak over. In Fontainebleau moet eigen lijk ook worden aangeduid wie (op 1 januari 1985) de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie wordt. Bovendien moet de topconferentie uitma ken of voortaan elk EG-land slechts één man naar de Com missie stuurt. Duitsland wil graag de nieuwe voorzitter van de EG-Commissie leveren, maar heeft nog geen naam ge noemd. Behalve over deze problemen, die zo snel mogelijk moeten worden opgelost, wil Mitter rand ook over de toekomst van Europa praten. Daarbij gaat het om zaken zoals de Eu ropese Unie, het vaker beslui ten bij meerderheid van stem men in de Europese minister raden in plaats van bij unani miteit, en het nauwer samen werken op het terrein van de buitenlandse politiek. ADVERTENTIE DEN HAAG Vergeleken met een maand geleden heb ben de ministeries toch weer ipeer geld uitgegeven dan was verwacht: 1,1 miljard gulden. Maar aaangezien er ook mee vallers kunnen worden ge boekt, zal het financieringste kort van de overheid dit jaar op het niveau van 10,7 procent (van het nationaal inkomen) kunnen blijven. Dit blijkt uit de de Voorjaarsnota, die mi nister Ruding (financiën) vol gende week zal uitbrengen aan de Tweede Kamer. Sinds het uitkomen van de „mei- brief", waarin Ruding een meevaller van vier miljard aankondigde, hebben zich op tal van terreinen tegevallers voorgedaan Maar doordat er ook meevallers waren (verde re stijging aardgasbaten en grotere winsten PTT en Rijks postspaarbank), is in totaal nog sprake van een „gunstig beeld", aldus Lubbers gisteren. Koninklijk Huis is als volgt: Prins Claus woont in het Congres gebouw in Den Haag de openings vergadering bij van het internatio nale congres „Chemical Research applied to World Needs".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5