agverbli jven: maakt onbemind Bouw 42 woningen aan haven Wassenaar Studenten ploegen voor van 23 kilometer lengte Laatste paal Bernhardschool ®SE PSYCHOLOGIESTUDENTEN IN ONDERZOEK: ieuwbouw voor Ons Stekkie ?f:n/regiO £cidóc6otvuvnt ZATERDAG 23IUNI198TPÏGINA 5T Verkoop focker itart f De voorverkoop concert van Joe Coc- I op 4 juli in de Groe- 'llen plaats zal hebben, art gegaan. Kaarten a an 30 gulden zijn bij verkrijgbaar, jiert van Joe Cocker ijenteel met zijn LP en Civilized Man' in de staat wordt geor- door Fritszconcert. van Cocker be- 21.30 uur. In het voor ma treedt vanaf 19.30 oand Frox'n'Freax op. I Nieuwe campagne voor Leiderdorps Statenhof LEIDERDORP Eigenaar Matser bv is een nieuwe cam pagne begonnen om de al en kele jaren leegstaande kan toorruimte in het Leiderdorp- se Statenhof aan de man te brengen. De huurprijs per vierkante meter bedraagt thans 165 gulden. Maar daar voor krijgen de nieuwkomers, behalve de verdere afbouw van hun inrichting, ook nog eens de vloerbedekking voor niets. Zo'n 5000 vierkante me ter langs de Engelendaal is nog beschikbaar. Het kolossale complex naast het winkelcentrum Winkelhof heeft al enkele „bewoners", maar staat nog voor ongeveer tweederde leeg. In een fraaie brochure wordt het complex thans gepresenteerd als een mogelijkheid tot „werken in een léef-omgeving, in de voor tuin van Leiden" tegen „aan wijsbaar concurrerende prij zen". Die prijzen liggen inder daad in de zogenaamde popu laire klasse. De nieuwe kantoren aan het Leidse Schuttersveld zullen huurprijzen per vierkante me ter van ongeveer tweehonderd gulden bedragen. Een woord voerder van de gemeente Lei den: „De prijzen van Statenhof zijn relatief laag. Maar de prij zen staan de laatste tijd sterk onder druk, waarbij voor een goede lokatie 180 tot 200 gul den als normaal beschouwd wordt. Duidelijk is, dat Staten hof niet op een zogenaamde Al-lokatie ligt en dat de prijs daaraan aangepast moest wor den. Van beconcurreren van de plannen voor het Schutters veld door Statenhof is volgens ons geen sprake. In Leider dorp is immers geen „kanto renklimaat". Ik vermoed dat ze daar nog wel verder in prijs moeten zakken om het com plex geheel bezet te krijgen". N „De meeste in voelen er niets jn hun kind van drie jaar naar nderdagverblijf te Zij hebben het t het thuis veiliger ethun kind. Boven zij het een en plicht om zelf voor 5p! dochter te zorgen, lifben dus een sterk deze kwestie. zaken hiervan moet beken bij de populaire g^enschappelijke litera- ei|er het moederschap. ,feWordt meestal gesteld <èfnaar èèn manier van zjn is en dat is door de e i Deze literatuur gaat nvanuit dat opvang in van min- ejfaliteit is. Het wordt •lede literatuur ook eens djDpvoedingsmogelijkhe- 3n» het moederschap ter Bovendien zou itr bekendheid aan deze moeten worden t, want het blijkt dat de mensen nauwelijks we- men daar voor de kin- Toet. Literatuur en kin- verblijven moeten meer toe maken". conclusies komen studentes psycho- atlin hun gezamenlijke 07riptie. Zij verrichtten Woek aan de hand van 'aag van de Werkge- Kindercentra Ne me, waarbij de Leidse is.chapswinkel heeft be- io.I. De vraag was in hoe- na-oorlogse literatuur ®Jige weerstanden tegen ppvang heeft beïnvloed. 99: te bekijken plozen de veel boekwerken uit ie ken uitgebreid met 14 ,y^rouwen. Vvonne ten Wolde: I7.0ïn vrouwen is inder- Yvonne ten Wolde (rechts) en Krijnie van der Veer: „Er zijn meerdere vormen van opvoeden moge lijk dan alleen door de moeder". dagverblijf niets van terecht komt of dat ze geen enkele in een beeld te krijgen van de spraak hebben. Dat is overi- Kr houding van vrouwen tegen over opvang in een dagver blijf. Het bleek dat vier zelf nooit voor een kinderdagver blijf zouden kiezen, maar ze vinden het wel"heel begrijpe lijk dat anderen dat doen. Vier van hen waren er voor zich zelf wel voorstander van. De overige zes vrouwen waren zowel voor zichzelf als voor een ander tegen kinderdagver blijven". Over de oorzaken van de grote weerstand vertelt Krijnie van der Veer: „Veel moeders heb ben een ideale opvoedingsme thode in hun hoofd. Ze zijn bang dat daar in een kinder- af twee jaar terecht kunnen, ook beter geaccepteerd", aldus Krijnie. gens een misverstand want ze kunnen er met hun wensen en vragen altijd terecht. Als de moeder bijvoorbeeld gaat wer ken en kinderopvang nodig heeft maakt zij in het alge meen liever gebruik van een vertrouwd adres, zoals bij oma of opa, buren of andere moe ders. Dit gebeurt in elk geval voor kinderen tot twee a twee- w ëneenhalf jaar. Daarna vindt over haar kind. Vijf men een kinderdagverblijf veertien vrouwen uit het niet meer zo schadelijk. Dan Leidse onderzoekje werken beoordeelt men de omgang daarom niet of zouden niet met veel leeftijdgenootjes juist gaan werken zolang zij moeder zijn. Zij vinden werk alleen Werken Andere reden waarom moe ders hun kinderen liever niet naar een dagverblijf sturen is, zoals al even genoemd, het grote verantwoordelijkheids gevoel van de moeder tegen- jje leerzaam voor het kind. Daar om is het verschijnsel peuter speelzaal, waar kinderen van- aanvaardbaar als het finan cieel nodig is. De ideeën over het moederschap zijn nogal emotioneel bepaald, zo vinden de studentes. Vrouwen hebben bijvoorbeeld vaak „het gevoel" dat zij de eerste verantwoorde lijke zijn voor de opvoeding van hun kind. Die ideeën zijn afkomstig van de geschriften die over moederschap ver schijnen. In de wetenschappelijke litera tuur konden de onderzoeksters geen bewijzen vinden voor het schadelijk zijn van kinderdag verblijven. Onderzoeken heb ben uitgewezen dat de zorg van leiders in een kinderdag verblijf aanvullend kan wer ken op de zorg van de moeder. Dit kan de ontwikkeling van het kind ten goede komen. Wel moeten de dagverblijven aan voorwaarden voldoen. Zo moeten er voldoende en goed opgeleide leiders zijn, het liefst een leider per twee a drie kin deren. Bovendien moeten kin derdagverblijven onderling verschillende meningen over opvoeding hebben, zodat ou ders een keuze kunnen maken die het dichtst bij hun eigen idealen ligt. Yvonne en Krijnie geven in hun scriptie al aan dat derge lijke voorwaarden in de Ne derlandse praktijk nauwelijks te realiseren zijn. De wachtlij sten voor de bestaande kinder dagverblijven zijn meer dan vol. Ondanks de weerstanden tegen deze manier van kinder opvang zijn er niet voldoende plaatsen om kinderen van voorstanders de hele dag on der te brengen. Wegens de te ruglopende subsidies van de overheid is het niet te ver wachten dat aan deze situatie binnenkort een einde komt. Daarom houden de studentes het voorlopig op een pleidooi voor een ommekeer in de hou ding van de moederschaps-li- teratoren, zodat ook andere kwalitatieve vormen van kin deropvang een kans krijgen om tot het publiek door te dringen. MARILOU DEN OUTER RMJ ®'^SWOUDE-DORP B ting kunnen vinden. Dit ge iden Hazerswoude stellen bouw moet onder beheer ko- vefieenteraad voor een men van een stichting, die be- voor Ons staat uit bestuursleden van 00' te bouwen. Waar het Ons Stekkie, aangevuld met lt 1 moet komen, is nog een lid van de gemeenteraad -33(Jtend. De raad beslist en een lid namens de overige meüag of ruim vierenhal- gebruikers. kan worden uitgetrok- Het gebouw krijgt vier ruim- °!®JJr nieuwbouw. ten, waaronder een grote zaal. nins Inclusief hal en toilettèn telt t volgens het voorstel het gebouw 250 vierkante me- komen, waar zo- ter. De totale bouwkosten zul- is Stekkie, als andere len, inclusief de grondkosten, <3k. nu gebruik maken uitkomen rond de vijf ton. f ep Michelshuis, huisves- Door zelfwerkzaamheid kan hierop bezuinigd worden, ter wijl Ons Stekkie ook al iets heeft gespaard. De raad moet zich uiteindelijk uitspreken over het verstrek ken van een lening van twee ton aan Ons Stekkie. Verder spreekt de gemeente de reser ves voor 232.000 gulden aan- .Het College kan nog geen uit spraak doen over de plaats, waar het gebouw moet komen. Wanneer de nieuwbouw op de plaats komt, waar nu het noodgebouw van Ons Stekkie staat, zal dat ten koste gaan van een deel van de speel plaats van peuterspeelzaal Pip- peloentje. Het college zoekt hier nog een oplossing voor. Wanneer de raad het voorstel aanneemt, zal dat voor Ons Stekkie een belangrijke stap vooruit zijn op een lange weg. KATWIJK Het is gelukt. De afstudeerstunt van zeven studenten van de Hogere Agrarische School in Dor drecht is volbracht. Gisteren hebben ze een ploegvoor van 23 kilometer van Zand- voort naar Katwijk ge- Nieuwenhuyzen, Jan Karei Op den Coul, Henry Kapoen, Henk Beltman, Jeroen de Schaaf. Jan de Vries en Wat- ze Elsinga hebben dan van IJ muiden tot Scheveningen geploegd, maar alleen de etappe van gisteren telt als trokken. Om iets voor half record. Overigens bestaat i zes, bijna drie kwartier voor op het schema, bereikten ze het Uitwateringkanaal op het Katwijkse strand. Met die prestatie hopen ze zich een plaatsje in het Guiness Book of Records te verwerven. Vandaag komt het zevental, bijgestaan door dé paarden man van Nederland P. Brooymans uit Tholen en een dixiebandje, om drie uur aan in Scheveningen waar ze bij strandtent Zeezicht worden afgevlagd door staatssecreta ris Ploeg. Dan hebben ze een driedaagse marathon met drie Belgische Trekpaarden en een wentelploeg met één schaar achter de rug. Jan nog geen recordprestatie op dit gebied. Het weer zat de groep giste ren niet erg mee, ze moesten recht tegen de zware storm optornen en aanvankelijk wilden de paarden, die geen zee gewend zijn, steeds lan dinwaarts naar de duinen trekken. Na een reorganisa tie van het span paarden door de heer Brooymans, die de paarden op de ouderwetse manier met één teugel men de, ging het beter. De paar den hadden het overigens be ter dan de dag tevoren toen het zo warm was. Gekozen was voor drie paar den om alle ideeën over die renmishandeling (zelfs één paard moet het kunnente ontzenuwen. Overigens is de prestatie tot stand gekomen dankzij sponsors, want het kostte wel geld. „Zeg maar ongeveer de prijs van een Renault 4 en dan zeggen we er niet bij een dure, oude of nieuwe", zo grapten de stu denten. Zij nemen allemaal afscheid van de HAS en solli citeren of nemen het bedrijf van vader over en één gaat er zelfs bij een metaalbedrijf werken. Met hun poging wil den de zeven vooral de aan dacht op de agrarische be drijfskunde vestigen „en ook wel een beetje reclame voor ons zelf maken, zodat we aan een baan komen". In elke gemeente die werd aangedaan is proces-verbaal opgemaakt door officiële in stanties. Die papieren wor den naar Engeland opge- stuurd om te pogen het re cord in het Guiness Book te krijgen. IN COMBINATIE MET NIEUWBOUW BEDRIJF WASSENAAR Langs de Johan de Witstraat, de Corn, de Wittstraat en de Havenkade in Wassenaar komen in de naaste toe- Politie moet selectiever verkeerstoezicht houden LEIDSCHENDAM Extra politietoezicht heeft een posi tieve invloed op het verkeers gedrag, maar de politie zal, ge zien het tekort aan mens kracht, moeten onderzoeken welke regels belangrijk genoeg zijn om tijd in te steken. Deze conclusie trekt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) uit een studie naar de effecten van politietoezicht op de ver keersveiligheid, die werd ver richt voor het ministerie van verkeer en waterstaat. In Nederland worden twee tot drie miljoen verkeersovertre dingen per jaar gemaakt. Dat zijn er teveel om allemaal te worden opgemerkt door de po litie. Wanneer de politie nu toch zo effectief mogelijk te werk wil gaan, moet worden bekeken aan welke onveilige situaties als eerste een einde moet worden gemaakt. Volgens een woordvoerder van SWOV is het de vraag of het zin heeft een snelheidscon trole te houden op een weg waar gemiddeld zeventig tot tachtig kilometer per uur wordt gereden, maar waar dit geen gevaar oplevert. Werkelijk gevaar levert het rijden onder invloed op, ter wijl van de twaalf procent be stuurders (een schatting van het SWOV), die in het week einde met een te hoog percen tage achter het stuur zit, er maar drie procent door de po litie wordt aangepakt. Het komt erop neer de onvei ligheid in het verkeer in te dammen en door bepaalde verkeerssituaties systematisch benaderen. Daartoe moet de politie zelf worden gemoti veerd, maar ook moeten ver keersdeelnemers uitgebreid worden voorgelicht. Want ver- keersgebruikers zijn zelf wel zo handig dat zij geen ver keersovertreding maken, wan neer zij er het gevaar van in zien en wanneer de pak-kans door de politie groot is. komst 42 woningen te staan. Het gaat hier om 14 ééngezinswoningen, waar van er vier in gebruik zul len komen van een ge zinsvervangend tehuis, en 28 woningen in stapel bouw. De laatsten zullen merendeels drie kamers tellen. De woningen komen gedeelte lijk op het terrein waar nu nog de noodslachtplaats met kan toor en keurlokaal staan, de woning van de keurmeester en een loods van een schiet vereniging. Die worden afge broken. De winterberging van de watersportvereniging aan de Haven wordt verplaatst naar 8e nieuwe jachthaven Ter Weer. De woningen zullen worden gebouwd in combina tie met de nieuwbouw van de bouwmaterialenhandel Van Leeuwen. Een deel komt in stapelbouw boven de nieuw te bouwen showroom van deze firma. De prijzen van de wo ningen, die in beheer komen bij de woningbouwvereniging St. Willibrordus, komen voor de ééngezinswoningen op maximaal 450 gulden per maand en voor de driekamer woningen op 415 gulden per maand. Daarnaast komt een gering aantal tweekamerwoningen. De huur daarvan zal rond de 375 gulden per maand bedra gen. Het in vier ééngezinswo ningen gevestigde gezinsver vangend tehuis, waar tussen de 16 en 14 gehandicapten ko men, zal worden geëxploiteerd door het Sociaal Paedagogisch Centrum in Den Haag, dat in Den Haag ook al dergelijke te huizen exploiteert De groep die in het tehuis in Wassenaar komt bestaat uit mensen die zijn geboren met een laag in telligentiepeil, wat bij enkele van hen gepaard gaat met li chamelijke handicaps. De vier woningen zullen twee aan twee met elkaar in verbinding staan. Het streven van de ge meente is om de tweede helft van het volgend jaar te begin nen met de bouw. fê wachtruimte stee :s d 12001 ,0($nschans iKEtfve wachtruimte op het derzLammenschans is gis- sta^g officieel geopend eop,rayonchef J.W. Tiekink ing ïn de NS. Ter gelegen- in deze gebeurtenis i He eerste bezoeker van geopende loket een 430«men en twee gratis ten, eerste klas. Ver- ier lontvingen de volgende ang<gers een bos bloemen iheb ren kregen een kleine imis1 Mevrouw J. E. van i(teiuit Voorschoten (mid- Sj6 de eerste bezoekster. r doeren werden de kaar- noodkabine onder- ^trap van het station um. De renovatie heeft L ïanden geduurd. Het of gebouw voldeed niet et heeft nu plaats ge hoor een vooral met r vr»s uitgevoerd wachtlo- innc loket. Ook voor het sgraoei werd een grotere en gecreëerd. RIJNSBURG De laatste paal werd gisteren in Rijnsburg de officiële eerste paal voor de nieuwe openbare basisschool. Het hoofd van de openbare lagere Bernhardschool, G.J. de Jong, sloeg de paal voor de nieuwe school die komt in de wijk Frede- riksoord op de hoek van de Floralaan en de Nassaulaan. De kin deren hadden de paal helemaal beschilderd met gekleurde af drukken van hun handen en stonden met toeters en bellen klaar om de officiële handeling „muzikaal" te begeleiden. De school wordt een openbare bassisschool zoals die volgens de wet in 1985 moet zijn gerealiseerd. Lager en kleuteronderwijs komen dus in één gebouw. Wethouder van onderwijs J.C.J van der Meij haalde na het slaan van de paal aan, dat de voorge schiedenis van de bouw vijf jaar in beslag heeft genomen en sprak de hoop uit, dat de bouw voorspoediger zal verlopen. Ar chitect Markslag en bouwer Van der Marei verwachten dat de leerlingen en hun leerkrachten begin volgend jaar de school in gebruik kunnen nemen. Nu gaan de leerlingen nog naar de openbare lagere Bernhardschool aan de Korte Vaart en de open bare kleuterschool De Drie Turven aan de Valkenburgerweg. Die gebouwen zijn echter, vooral aan de Korte Vaart, veel te klein. De openbare school begon daar vijf jaar geleden met 17 leerlingen maar is nu uitgegroeid tot een kindertal van 90. Uit breiding in het dorp bleek onmogelijk en daarom werd naar Frederiksoord uitgeweken. Een extra voordeel is dat de meeste leerlingen van de school in die wijk wonen. Schoolhoofd De Jong slaat, onder deskundige begeleiding, de paal in de grond.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3