[udocoach De Korte wil naar nationaal gevoel idle zwjhje fc J?5fh«c SN De verwarring vied' eerste bezoek aan de»don begint al bij Vic- ballJation. Zo juist gearri- >p het oude railknoop- een vliegtochtje van en uur van Schiphol en een trein- se»aar Londen denkt de nietermoedende tennislief- op. I dat een metroritje de :alte Wimbledon hem sIecvoor de deur van het p d(jB complex doet belan- tte vraag in die richting uitjoor de beambte achter iaartet met een meewarig beantwoord. „No op minzame toon. esJt naar Southfields". wijs lal ring van literatuur over na^on zou de net aangekome- e blunder hebben bespaard, i vele publikaties over het n eprestigieuze tennistoernooi odd wordt Southfields regel- vanïnoemd. In het verhaal van tei speler, die daar aangeko- gint aan een triomftocht in' rnooi, waarin voor hem ?en plaatsje in het kwalifi- ïnement leek voorbestemd, van de wat oudere die zich na roemloze hekeling op een bijbaan met ïg ro naar de Lonaense wijk ipervoeren waar hij zich terug- d zó zijn hotelkamer. otste voorval zul je tegen- niet meer aanschouwen op •ekedon. Voor spelers, officials Ie z6vertegenwoordigers (mits entrt van een in niet al te grote speciaal pasje) is maal vervoer geregeld. Enige ruim charmante jonge dames ho veertien dagen lang in kik schema comfortabele au- isch een Engels staatsbedrijf, id gs een veelvoud van ritten diehet tenniscomplex en de ope wijk bij Cromwell Road, Dfhtje van zo'n kilometer of i g ra n .'lecL. vjÜjk snel Bitterug naar Southfields. Vanaf a Station, waar de bezoeker larfns op moet letten dat hij hi de Circle Line stapt maar ijh>p de „District", gaat het in ibllelijk snel tempo in de rich- van bestemming. Gaan- m -stappen meer passagiers in, zpr de metrotrein eenmaal tig d's Court aangekomen al ast' uk zijn voegen barst. Van een ritje, dat een fraai de verschillende Lon- M^ijken oplevert. Eerst veel vervolgens dicht bebouwde met de typisch Engel- aan de met har- ?n.j»ren geschilderde voordeu- dal raamkozijnen en tenslotte aeipasseren van de Theems de 5 ümer opgezette bebouwing celi met royale tuinen. Die al een indi catie geeft van de wat beter „ogen de" buurt, waarirl ook Wimbledon zich bevindt. Zodra de meirotrein vaart mindert en een perron zich langs de rijtui gen ontrolt, wordt voor het eerst een bord met „Southfields" zicht baar. Nog maar een paar jaar gele den waren dat bescheiden uitge voerde signalen, maar om zelfs voor de laatste twijfelaar de aarze ling weg te nemen is daarop nu vermeld de toevoeging „Alight here for Wimbledon". Dat je op Southfields overigens moet uitstap pen is trouwens ook niet moeilijk af te leiden uit het feit dat iedereen uitstapt. Je wordt als het ware door de stroom meegezogen om vervol gens via twee tamelijk steile trap pen naar de uitgang te schuifelen - op weg naar boven een blik slaand op de enkeling, die tracht zich in tegenovergestelde richting te bege ven, die slechts meewarigheid uit straalt. De massa gaat tenslotte naar boven. Honderd procent Zodra je de uitgang van Southfields achter je hebt gelaten word je al meteen voor honderd procent op geslorpt in wat tegenwoordig het hele commerciële circus rondom Wimbledon is. Er staan kranten verkopers, die hun laatste gedrukte waren aanprijzen en even verderop wenkt een druk gebarende en vo caal niet onbemiddelde man dat er voor een luttel bedrag taxi's staan om de aangekomenen naar Wim bledon te transporteren. Een nieu weling onder de bezoekers zal voor dat aanbod snel bezwijken, want een wandeling naar het tennispark duurt niet alleen gauw een klein half uur, maar voert tevens over nogal stijgend en dalend terrein. Echter, de ruim in de slappe was zittende en op comfort gestelde taxi-passagier zal mogelijk slechts eenmaal gebruik maken van dat vervoermiddel. Want op een beetje drukke dag rijdt die taxi al twee kilometer vóór Wimbledon in een fuik, waardoor opschieten een illu sie is en er ergernis onstaat over de tijd die men nog kwijt is om zijn doel te bereiken. Nee, dan heeft de wandelaar wel licht een verstandiger keuze ge daan. Op zijn gemak tippelt hij in gezelschap van vele honderden an deren naar het oord waar het alle maal gebeurt. Om tijdens de eerste tientallen meters aan de ene kant van de straat een lange rij stalletjes te passeren waar uiteenlopende waar wordt aangeboden. Variërend van lectuur tot kleding en sportar tikelen tot drank en voedsel. Even verderop staan een paar rode dub beldekkers, waarmee je je voor een gering bedrag ook kunt laten ver voeren naar Wimbledon. Van deze gelegenheid wordt veelvuldig ge bruik gemaakt, hoewel ook deze rode vehikels met twee verdiepin- fen er niet aan ontkomen in een ile te belanden, waardoor de reis toch nog redelijk lang duurt. Nieuwe ontdekkingen Als de tocht van Southfields naar Wimbledon hoe dan ook vrijwel is voltooid doet de „primeur-bezoe ker" twee nieuwe ontdekkingen. Hij wordt regelmatig aangesproken door zwarthandelaren, die naarma te het toernooi vordert wat opdrin geriger worden en trachten hun kaartjes alsnog aan de man te bren gen. Die „ticket-touts", die officieel zijn verboden maar bij wie slechts voor de vorm af en toe wat arresta ties worden verricht om het rechts gevoel te bevredigen, betrekken hun kaartjes vaak op een originele manier. Zo werd enige jaren gele den een official van Wimbledon publiekelijk aan de schandpaal ge nageld omdat hij de hem rechtma tig toekomende kaartjes voor een fors bedrag had doorverkocht. Nieuwtjes, die de populaire bladen in Engeland die dagelijks met vele verschillende edities verschijnen met veel opsmuk aan het publiek presenteren. De tweede ontdekking betreft de - t zeker naar Nederlandse maatsta ven gemeten - ongelooflijk gedisci plineerde wijze waarop de toe schouwers zich gedragen in af wachting van hun toelating tot het complex. Op hoogtijdagen staat een soms kilometers lange rij mensen rustig te wachten om schuifelend enige voortgang te boeken. Typisch Engels. Zoals ook een ander feno meen tijdens de tweede week van Wimbledon kan worden aan schouwd. Dan installeren zich aan het eind van de middag al tiental len enthousiastelingen met slaap- Bij de foto's: Foto boven:Wim- bledon behoort tot de best be zochte tennis toernooien ter wereld. Dage lijks gaan meer dan 30.000 toe schouwers door de hekken. Foto links: Een beeld van een willekeurige bui tenbaan, waar wegens de re gen het spelen wordt gestopt, het net omlaag gaat en de zei len er overheen worden getrok ken. Foto onder: Op het trottoir langs het complex hebben enthou siastelingen zich geïnstalleerd om de volgende ochtend als eer sten een kaartje te kunnen ko pen. en kookgerei voor de hekken om de volgende dag de eersten te zijn die het complex kunnen betreden. Is het mooi weer, dan is deze opof fering voor de echt gemotiveerde toeschouwer nog wel op te bren gen. Echter, regenachtige omstan digheden maken het aanzienlijk minder plezierig om voor de poort te overnachten. Spelbreker Regen is trouwens vaak een spel breker op Wimbledon. Vrijwel elk jaar worden de hemelsluizen wel één of meer dagen opengezet, waardoor het programma slechts moeizaam voortgang vindt Voor de echte liefhebber is dat nog niet eens zo'n probleem. Die vermaakt zich wel met het gapen naar de in toemooi-auto's aan- en afgevoerde vedetten. Waarbij het elke dag weer een indringend beeld is de grote zwarte hofauto te zien arrive ren, voorafgegaan door de nodige motor-ordonnansen, van de hertog en hertogin van Kent. De enige le den van het Britse koninklijk huis, die zich voor tennis interesseren. Slechts in 1977 was koningin Eliza beth op Wimbledon aanwezig om de hoofdprijzen uit te reiken. Maar dat was dan ook haar jubileum-re geringsjaar en tevens de gelegen heid, waarop Wimbledon zelf hon derd jaar bestond. Voor het overige houdt Elizabeth zich - naar verluidt - liever bezig met paardekoersen. Wimbledon deert die wat beperkte belangstelling van het hof geens zins. Het toernooi is een instituut zonder weerga en legt daar elke dag opnieuw getuigenis van af. Waarbij het binnenkort als enige nog bestaande grastoernooi - als de open Australische kampioenschap pen overgaan op een andere speel- vloer - evenwel niet louter een zich puur op historische tradities base rend evenement is. Hetgeen blijkt uit de aanpassingen, die elk jaar worden gedaan aan het complex. Dat enige jaren geleden werd uit gebreid met een viertal banen aan de andere kant van de Groene Ka thedraal, het centre court. En waarop aardbeien met een wat wa terig roomsausje al lang niet meer het enige verkrijgbare voedsel is. En waar elke mogelijke nering, van boekenstand tot kleding- kraampje tracht zo veel mogelijk klandizie naar zich toe te trekken. Kinnesinne Een andere wervende categorie op Wimbledon zijn de scheidsrechters, in welke rangen nogal wat kinne sinne heerst. En waarbij de verre in de minderheid zijnde buiten landse delegatie afgunstig kijkt naar de veel meer en op belangrij ke banen in actie komende Britse collega's en met een scheef oog naar de dagvergoeding, die hen in staat stelt slechts een zeer eenvou dig hotelletje te betrekken. De voor het eerst op Wimbledon verschijnende bezoeker krijgt al die dingen gaandeweg in de gaten. Maar al die soms wat merkwaardig lijkende zaken behoren bij Wim bledon, een tennistoernooi dat meer tot de verbeelding spreekt dan welk ander evenement dan ook. En de regen, het lange wach ten op toegang, de ferme wande ling van Southfields naar het com plex en terug neemt men dan op de koop toe. Want eenmaal de sfeer proeven van het unieke gebeuren smaakt naar meer. FRANK WERKMAN ïVLIET Chris de vindt dat de Judo Bond land (JBN) een juist be leeft genomen hem voor mende vier jaar aan te i als bondscoach van de loeg. „De tijd zal het na- moeten leren", stelt •jarige eigenaar van een ne sportschool in Hoog- w",Maar ik denk dat ze het hebben gedaan". De wgaat als opvolger van Snijders, die na de >ische Spelen afscheid *-y per 1 augustus aan de levens houdt hij de ver- A-ording over Jong Oran- t hij al acht jaar onder oede heeft. „Er is werk g", weet hij. Zangrijkste", vindt De Kor ens achternaam overigens irrespondeert met zijn pos- Is dat we in Nederland weer tionaal gevoel krijgen. Aller- line individuele belangetjes l wijken. In de periode van k, Ruska, toen stond heel and achter die judoka. Die iet weer terugkeren", ivenstaand doel te bereiken De Korte zich voorgenomen veelvuldig overleg te plegen Ie belangrijke clubcoaches. moeten goed worden d. Dat kan alleen maar als een prima samenwerking is. Ik zal de zaken gaan leren, waarbij ik hoop dat :n wil meewerken. Ik zal ie gelijk behandelen, maar er ederland jarenlang een beet- lerachtig gedaan. Juist daar- een achterstand opgelopen rest van de wereld", rste conflicten zijn echter nu tfeen feit, terwijl De Korte zijn verbintenis met de JBN nog niet eens heeft ondertekend. Coach Vis sers uit Nijmegen heeft al aange kondigd dat hij zijn judoka's niet ter beschikking van de kernploeg zal stellen. Omdat De Korte spor ters zou ronselen en niets zou heb ben gepresteerd. „Dat ik niets heb gepresteerd, slaat nergens op", re pliceert De Korte. „Mijn school le vert al jarenlang talenten aan de diverse kernploegen. Aan ronselen doe ik ook niet, maar eigenlijk kan ik hier beter helemaal niet op in gaan. Ik begrijp niet waar Vissers die kritiek vandaan haalt. Ik vind hem in elk geval een kundig man en zal straks als bondscoach ook met hem gaan praten. Niet Vissers en De Korte zijn namelijk belang rijk, het gaat om de judoka's". Chris de Korte kwam als 15-jarige in contact met iudo. „Tot mijn diensttijd heb ik fanatiek die sport beleefd. Ik ben een keer kampioen van Zuid-Holland geweest en een maal tweede geworden bij de natio nale titelstrijd. Dat was, moet ik er bij zeggen, in een tijd dat judo nog amper was georganiseerd. Ge wichtsklassen en leeftijden maak ten weinig uit. Daarna ben ik als judoleraar aan de slag gegaan. De tijden waren toen anders. Tegen woordig kan de jeugd vaak trainen, s alleen i 60 uur per week les". Hele zaakje verkocht Op 27-jarige leeftijd verkocht De Korte zijn hele zaakje en vertrok hij naar Japan. „Ik ben er toen een jaar geweest om het judo te leren. Want daar waren ze natuurlijk ver der dan in Nederland. In Japan heb ik niet alleen kennis gemaakt met de fysieke, maar zeker ook de geestelijke facetten van het judo. Daar hebben ze me gewezen op die bepaalde harmonie. In totaal ben ik bijna drie jaar in Japan geweest. Ik heb er ook mijn vierde dan ge haald. In Japan is de judosport ge heel open. Niets van dat geheim zinnige gedoe". De Korte denkt dat er voor hem de komende jaren genoeg te doen is. „Anders had ik het ook nooit ge daan", zegt hij. „Als alles perfect zou zijn, was ik er niet aan begon nen. Als bondscoach moet je met je tijd meegaan. Niets ten nadele van Peter Snijders overigens, hij is een goede, maar ik ben weer anders. Ik ga het dus ook anders doen. Het werk ligt niet alleen op de mat. Daar moet het natuurlijk gebeuren, maar er zijn andere zaken. Een ju doka kan nooit een goed toernooi draaien, als-ie weet dat zijn vrouw thuis de huur niet kan betalen". Organisatorisch Vandaar dat De Korte ook op het organisatorische vlak zal functione ren. „De mentale begeleiding is voor verbetering vatbaar. We neb ben hier in Nederland goede judo ka's, die hun technische mogelijk heden niet optimaal benutten". De Korte geeft dan een voorbeeld. „In Amerika hebben ze basketballers urenlang laten doelen. Een andere groep hebben ze een tijdje voor de televisie gezet en laten kijken naar treffers. Na verloop van tijd bleek die laatste groep een vooruitgang van 26 procent te hebben geboekt. Die anderen schoten 20 procent be ter". Maar hoe gaat dat dan met het judo? „Ik heb al gesprekken ge voerd met twee psychiaters. Het moet niet worden overtrokken, dat zijn ook gewone mensen. Met hen kan ik iets bereiken. In de verbeel ding. Nog een voorbeeld: Bij toer nooien moet door de JBN veelvul- diger gebruik worden gemaakt van Chris de Korte voor vier jaar coach van de judokernploeg. de video. Dan kun je later zaken, die fout ziin gegaan terugzien. En ook tonen noe het goed gaat". „Verder ga ik binnenkort praten met de voetbalbond. In Zeist is op het sportcentrum een goede accom modatie. Een betere in elk geval dan die nu wordt gebruikt in Utrecht. Dat is natuurlijk niet mijn werk, maar ik moet wel in dat zaaltje training geven. Dus probeer ik betere omstandigheden te creëren. Zo ga ik ook binnenkort met het NSF praten om betere vooruitzichten voor judoka's te scheppen. Zodat ze via academies of een CIOS ook later in hun maat schappelijke carrière van hun judo beter kunnen worden". De loopbaan van De Korte zelf is niet slecht te noemen. Financieel heeft hij zijn zaakjes aardig voor el kaar, als bondscoach is hij niet lou ter afhankelijk van het geboden sa laris, dat 40.000 gulden zou be dragen. „Heeft in de kranten ge staan, ja. Maakt mij verder niet uit, omdat het geen werkelijke weerga ve is", meldt hij met een grijns. „Ach", zegt hij er meteen achter aan. „Dat geld is niet zo belangrijk. Ik zit in gelukkige omstandighe den, waarin ik trouwens wel me zelf heb gemanoeuvreerd. Ik ben verder van niemand afhankelijk". De Korte is een persoonlijke vriend van voorzitter Henk van Oosten van de JBN, wiens zoon Leo ook een pupil is van De Korte. Dank zij Van Oosten heeft hij dus dat baan tje van bondscoach verkregen? „Ik heb er altijd eerder nadeel van ge had dat ik een vriend van Van Oosten was. Ik heb niet zelf gesolli citeerd, dat heb ik nog nooit hoe ven doen. Naar ik heb begrepen was er binnen geen enkel district oppositie tegen mijn benoeming. Dat vind ik alleen maar leuk". De Korte heeft het idee dat het weer wat beter gaat met het judo in Nederland. „Die gouden tijden met Ruska en Geesink waren anders. Toen was er ook minder concur rentie. De Oostbloklanden ontdek ten echter ook het judo. En daar heeft de huidige generatie mee te maken. We hebben talent zat, ik heb ze zelf in Jong Oranje meege maakt. De judoka's, die nu naar de spelen gaan, Henneveld, Spijkers en Wilhelm, zijn prima jongens. Er valt echt wel wat te bereiken. Maar dan zullen we vooral moeten sa menwerken. Strijd mag er echter best zijn. Er is een spreekwoord dat zegt: Als het regent en de zon 'schijnt, krijg je een woestijn. Van mij mag het du: ZATERDAG 23 JUNI 1984

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19