i,Paus weet j wat I hier leeft" -Kile JITSBISSCHOP SIMONIS: ZATERDAG 23 JUNI 1984 n van het bezoek, dat de end jaar mei aan ons ïrengen, blijven naar lerlandse gewoonte de •en bezighouden, zelfs al de vier miljoen gulden 'witserse bezoek eerder tn dan de tien miljoen, (n eerste opwelling [ênoemd. isatoren, verenigd in de Pausbezoek, kennen de aarin mensen zich of de paus niet gewoon kan komen en per auto Ine stad naar de andere •n. En of de <-ï-4ieviering op het vliegveld Beek. waar een paar honderdduizend mensen verwacht worden, beslist op zo'n groot podium gevierd moet worden. Dat kan toch ook „beganegronds"? De paus komt naar Nederland om zoveel mogelijk mensen te zien en om door zoveel mogelijk mensen gezien te worden. Dus moet er een podium gebouwd worden en een groot. Wellicht dat een aantal katholieke aannemers de handen ineen slaat en het vakmanschap pro Deo aanbiedt. Een andere aanzienlijke kostenpost is het vervoer. Dat moet veilig en vooral snel gebeuren; het programma is overvol en de tijd beperkt. Maar een helikopter huren kost meer dan een huur-limousine. Voor de korte afstanden die de paus over de weg moet afleggen wordt een van de „pausmobielen" uit het Vaticaan naar Nederland overgevlogen. Overigens komen de eerste giften al binnen. Van particulieren en bedrijven, grote en kleine bedragen. Heel kleine soms, als de „penningskes van de weduwe". In het najaar begint de georganiseerde inzameling. Een delicate onderneming, afgezien van de recht-toe-recht-aan- collecte die onder de Nederlandse katholieken gehouden zal worden. Het Vaticaan wacht intussen op het draaiboek van het hele bezoek. Als dat akkoord wordt bevonden kan begonnen worden met de minutieuze uitwerking van het programma. De juiste tijd van aankomst, op zondag 12 mei, staat nog niet vast. Het is bekend, dat de paus grote waarde hecht aan zijn wekelijkse Angelusgebed, 's zondagsmorgens op het Sint Pietersplein. Als hij daar ook op zondag 12 mei wil zijn, komt hij dus pas laat in de middag in Nederland aan, vermoedelijk op de vliegbasis Welschap bij Eindhoven. In België en Luxemburg zal de paus zeker wel een ontspannend enthousiasme aantreffen, maar ook de complicaties van de tweetaligheid. Het is voor de Vlamingen een geruststellende gedachte, dat de paus Nederlands leert en hier wat spreekervaring kan opdoen alvorens hij naar België reist. Een uitsluitend Frans pratende paus in Vlaanderen zou het nieuwe verdriet van België kunnen worden. Nederland zal volgend voorjaar wereldwijde belangstelling ondervinden. Onder de ruim duizend journalisten, die de paus op de voet willen volgen op zijn tocht door het „rebelse" Nederland, zijn er twintig van het wereldomspannende persbureau Associated Press. Ze hebben hun hotelkamers al besproken. Over de betekenis van dat bezoek en vooral over het thema, had verslaggever Jan Hooyman een gesprek met aartsbisschop dr. A. J. Simonis. ■I e •s Or. Simonis: „In geloof ontvangen wij de paus als leraar. Maar ja, in een leraar- en vaderloze cultuur is dat natuurlijk moeilijk te verkopen". 3CHT „Ik hoop van lausbezoek dat er een at fundamenteel gemeen- I sidee gaat groeien. Wij bij elkaar. En ook een j.Godsbegrip. De mensen ■rfn te veel dat God alleen hin de medemens is te eh. Maar God gaat boven ,Qjit". Jt woord is aartsbisschop dr. nonis van Utrecht in een ge- p>ver het thema van het be an de paus volgend jaar: het i^ader. Het onderwerp is de ajsschop uit het hart gegrepen. 'j)nze Vader is daarom zo'n ^pteus, omdat het inspeelt op ^oofscrisis van onze dagen. leer ons bidden" vroegen de lagen aan Jezus. En toen bad ïin het Onze Vader voor. Het :^ader is dus zeer fundamen- toor een juist Godsbeeld en ^ste Godsbeleving", zegt hij. jpeft dat thema eigenlijk aan- 9? jnonis: „Wie op dat lumineu- van het Onze Vader is ge- ai, weet ik niet precies. Het is jè paus geweest. Ik meen, dat vkomstig is van kardinaal Wil- Jds. Hij heeft naar een oecu- jfh thema gezocht. Het Onze I is het gebed van alle christe- )e keuze is in Rome zeer gun- ïtvangen en ook in de andere ijjxlanden". Over de uitleg ^et Onze Vader zijn momen- tfatechetische projecten in de ii voor jong en oud ter voorbe- van het bezoek van de n het najaar zullen die klaar aar déarop kunnen de exe- |n vooral de pastor in aartsbis- I Simonis niet wachten. Waar het hart vol van is, daar vloeit ook bij hem de mond van over. En met een overvloed van woorden, scher mend met gespreide handen die de rotsvastheid van zijn overtuiging moeten onderstrepen, stort hij zijn geloofsverkondiging van „het ge bed van de christen" uit over het hoofd van zijn gesprekspartner. Ci taten uit de bijbel compleet met vindplaatsen markeren als exe getische voltreffers zijn betoog. Vader Dr. Simonis: „Waarom bidden we? Waarom spreken we God met „Va der" aan en niet zoals de femi nistische theologie wil met een andere titel? Waarom spreken we van „onze" Vader en niet van „mijn" Vader? De achtergrond daarvan is Mattheus 5,45. Daar wordt gesproken van „uw Vader die het laat regenen over recht vaardigen en onrechtvaardigen". Fundamenteel zijn we dus allemaal kinderen van de Vader. Daarom spreken we ook van „ons" brood en niet van „mijn" brood. Ik kan niet voor mijn brood bidden, als ande ren honger en armoede lijden. De mensen die geen brood hebben, dat zijn natuurlijk de armen par excel lence. Maar fundamenteel zijn we allemaal arm. En vergeef ons „onze" schuld. Daarmee wordt ge zegd, dat we allemaal zondaars zijn. Er wordt geen splitsing gemaakt tussen zondaars en heiligen, want voor God staan we allemaal schul dig". Vernieuwers in de kerk én be- houdzuchtigen, Nederland én Rome? Dr. Simonis: „Ik hoop dat die bede vragen gaat oproepen: is er sprake van schuld? Dat kon wel eens zui verend werken in de verhouding tussen Rome en Nederland". Heilstaat Die onderbouw van de bede om brood in het Onze Vader is voor aartsbisschop Simonis wezenlijk voor een juiste heilsverwachting. „Waar gaat het om?", vraagt hij lichtelijk retorisch. „Om een heil staat hier op aarde? Of om een ac tieve heerschappij van God in de harten van de mensen? Misschien waren onze verwachtingen vroeger wel te eenzijdig hemels gericht, te „jenseitig" zoals dat heet. Maar te genwoordig vatten veel mensen het heil te „diesseitig" op, te horizon taal. eenzijdig aards. Ze denken dat het heil op deze geschapen wereld gevonden kan worden, dat het ge zocht moet worden in het opkomen voor de armen, in het slechten van de kloof tussen rijke en arme lan den, in het opkomen voor werklo zen". „Ik zeg niet dat die dingen er niet bij horen, maar wel dat het heil daartoe niet beperkt blijft. Ik denk aan die man die op een discussie avond almaar had zitten zwijgen. En toen iedereen was uitgesproken over de betere samenleving die we van de naleving van de evangeli sche boodschap mogen verwachten, zei hij heel eenvoudig: „Maar ik wil ook nog naar de hemel". Kijk, die man sloeg de spijker op de kop Op het Eucharistisch Congres in Lour- des heeft een bisschop uit de Derde Wereld dat heel duidelijk gezegd: „Jullie in het Westen hebben wel veel gegeven, maar jullie hebben niet gedééld". Hoe krijgen de mensen dat alle maal met elkaar gerijmd? Dr. Simonis: „Ik geef toe dat een concrete vertaling moeilijk is. Wij zijn van huis uit egoïstisch en libe raal. Dat moet met een grondige katechese doorbroken worden. Merkwaardig dat daar een pausbe zoek voor nodig schijnt te zijn". Hefboom Is het pausbezoek een hefboom naar een nieuwe katechese in de kerk in ons land? Dr. Simonis: „Die hefboom is er al. Maar het pausbezoek kan natuur lijk wel meehelpen. De laatste vijf jaren is het besef gegroeid, dat we zijn doorgeslagen met onze levenso riëntatie. Maar de mens moet eerst zijn eigen identiteit goed kennen. De mens moet eerst persoonlijk weet hebben van de woorden en daden van Jezus. Dan gaat hij echt verlangen naar een gezond even wicht. Daar kan het pausbezoek een stimulans toe zijn". „Dat geldt natuurlijk niet alleen voor Nederland. In heel West-Eu ropa heerst een fundamentele ge loofscrisis. Die is veel belangrijker dan al die zaken die bijvoorbeeld een Mariënburg-groep aan de orde stelt. Dat zijn toch eigenlijk secun daire dingen, die het wezen niet ra ken van de zaak waar alles om draait. Veel fundamenteler is die geloofscrisis. Ik noem die crisis wel eens een indifferent atheïsme, god loosheid uit onverschilligheid. Het is niet eens strijdbaar! Je beluistert die onverschilligheid als iemand zegt: „Ik geloof wel dat er iets be staat buiten en na dit leven". Iets!" Luisteren Kunt u begrip opbrengen voor de wens van veel mensen, dat de paus in Nederland niet alleen zal verma nen, maar ook luisteren? Dr. Simonis: „De paus kent de Kerk in Nederland heel goed door de bijzondere synode van januari 1980. Bovendien hebben de Neder landse bisschoppen vorig jaar een bezoek „ad limina" gebracht aan de paus. De mensen moeten dus echt niet denken, dat de paus geen weet heeft van wat er in de Kerk in Ne derland leeft. De feministische the ologie en de groep Mariënburg, hij heeft er weet van". Zou hij ze ook van binnenuit aan voelen? Dr. Simonis: „Voor zover ik de paus ken, weet-ie goed wat er hier onderhuids leeft. Ik probeer aan het pausbezoek een zo dialogerend mogelijk karakter te geven. Maar de grote vraag is natuurlijk onmid dellijk: met wie zou de paus dan moeten praten?" Discussie Dr. Simonis: „Dat is een moeilijke vraag. Er zijn goede pastorale wer kers, maar er zijn er ook die dingen doen die echt niet kunnen. Zou de paus hen ontvangen, dan denken veel mensen, dat hij het met hen eens is. Moet de paus dan allerlei taken gaan onderscheiden en zeg gen: dit mogen jullie wel doen, maar dat niet. Dat kun je de paus bij zo'n bezoek toch niet aandoen!" „Welke groepering je ook tot de paus toelaat, het kan nooit een zaak zijn van: kom, we gaan eens gezel lig discussiëren! Dat is vanuit ons geloof ook niet de juiste houding. De paus komt hier als herder en le raar". Een echte discussie zal niemand verwachten. Maar een ontvangst van bijvoorbeeld een delegatie van pastorale werkers heeft natuurlijk op zichzelf al een tekenwaarde van erkenning. Daarbij zou een situatie kunnen ontstaan als in de jonge Kerk. waarin Paulus tegen Petrus zei dat hij het niet met hem eens was. Of is dat ondenkbaar bij het pausbezoek? Dr. Simonis: „Zulke beleidskwes lies horen thuis bij paus en bis schoppen samen. Zo iets moet je aan de herders overlaten. In geloof ontvangen wij de paus als leraar. Maar ja, in een lergar- en vaderloze cultuur is dat natuurlijk moeilijk te verkopen". Denkt u dat de bisschoppen in Ne derland weten en aanvoelen wat er leeft onder de mensen? Dr. Simonis: „U doelt op Johannes 10: de herder die zijn schapen kent. Dat geldt ook voor de aardse her der. Nou, ik kan u zeggen dat de bisschoppen verbazend goed weten wat er leeft. De bisschoppen luiste ren heel goed naar hun mensen. Maar luisteren wordt nog wel eens verward met eens-zijn. Soms heb je urenlang geluisterd en gediscus sieerd met mensen. Maar als ze hun zin dan niet krijgen, dan is het al gauw: de bisschop of de bisschop pen luisteren niet". Geen bezoek dus van de paus bij een paar miljoen Nederlandse paus- jes? Dr. Simonis: „Dat zou ik niet len zeggen. Het klinkt zo onvrien delijk. Maar soms. lijkt het er wel eens op. dat iedereen denkt zijn ei gen leraar te kunnen zijn". JAN HOOYMAN Bezoek aan Romeins ziekenhuis is een groot avontuur ROME De meest frequente bezoekers van de Romeinse openbare hospitalen zijn de carabinieri, leden van het se- mi-militaire politiekorps, dat waakt over de publieke vei ligheid. Zij melden zich niet voor behandeling. Integen deel. Zij arresteren juist diege nen die behandelen, verzege len keukens en operatiezalen en ontruimen hele „afdelin gen". De brandweer is ook een vaak geziene gast Enkele weken terug kwam een van de beste Romeinse anesthesis ten om in de lift van zijn ei gen ziekenhuis. Onder in de liftschacht bleek zich (verge ten) ziekenhuisafval te bevin den dat was gaan branden. De gezondheidszorg in Italië is een ramp. Dat beweert ook de verantwoordelijke minister. De- gan, nadat in zijn begroting een tekort van 12,5 procent was ont dekt. „Als we niet snel optreden, stort onze hele gezondheidszorg in elkaar". Maar dat zijn politieke problemen, waar weinig Italia nen wakker van liggen. Het gaat de gewone man om het zieken huis in de wijk. Kom je er gezon der uit dan je erin ging? Is het medisch personeel betrouwbaar Het antwoord op deze vragen is veelal negatief. De lokale media brengen elke dag een nieuwe aflevering van het Romeinse ziekenhuisdrama. De medici staken en laten de pa tiënten aan hun lot over; in het ziekenhuiseten zijn kakkerlak ken aangetroffende politie ar resteert specialisten die op het zelfde tijdstip in het openbare zie kenhuis én in hun particuliere praktijk aan het opereren waren bedlegerige zieken, samengepakt in gangen en op overvolle zalen, hebben luidkeels om hun ver dwenen verpleegsters geroepen. In een nieuwe aflevering: verple gend personeel dient verjaarde medicijnen toe: enkele medici blijken hun diploma simpelweg gekocht te hebben; „de modern ste apparatuur" staat onuitgepakt in het ziekenhuismagazijn omdat de gebruiksaanwijzingen spoor loos zijn en een ziekenhuiskamer is „zo lang" gebruikt als opslag plaats voor lege melkverpakkin- gen. Fouten worden overal gemaakt Maar in de Italiaanse openbare ziekenhuizen gebeurt dat met grote regelmaat. De Italiaan die het zich enigszins kan permitte ren, vertrouwt lichaam (en geest) liever toe aan de particuliere ge zondheidszorg. Als hij erg veel geld heeft, vliegt hij meteen naar Zwitserland of Amerika. Dan heeft hij tenminste de absolute zekerheid dat er op verantwoor de wijze met hem wordt omge sprongen. Dit aantal „gezond heids-emigranten" neemt de laat ste tijd sterk toe. De meeste „particulieren" gaan evenwel naar een casa di cura, waarvan er in Rome meer dan honderd bestaan. Een casa di cura is het best te vergelijken met een luxueus hotel of een exclusief rusthuis. De doktoren en specia listen die je er tegen komt. heb ben al een volledige dagtaak in de openbare ziekenhuizen. De kliniek doen ze er even bij om hun salaris aan te vullen. De ta rieven in deze klinieken zijn hoog. soms bijna 600 gulden per dag exclusief medische behande ling. Maar de Italianen willen dat best betalen, om zich de chaos en de vernedering van de openbare ziekenhuizen te besparen. Een bezoek aan een van de onge veer 50 openbare ziekenhuizen in Rome is een avontuur. In de be zoekuren is het er een komen en gaan van mensen, die zieke fami lieleden verzorgen en van eten en drinken voorzien. Want de verzorging en voeding van de pa tiënten laten vaak te wensen over. Voor een consultatie van een gy naecoloog moet men zich zo vroeg mogelijk in de ochtend melden. De dokter accepteert maar een beperkt aantal patiën ten per dag. Vervolgens wordt de vrouwen verzocht te wachten in een gang, vol op en neer lopende patiënten, bezoekers en medisch personeel. Stoelen zijn er nauwe lijks, ook étl zijn de meeste vrou wen zwaar zwanger. Rond het middaguur snelt de gynaecoloog voorbij en meldt de wachtenden, dat hij het die ochtend te druk heeft met abortussen en bevallin gen. die uiteraard moeten voor gaan. Of de wachtenden morgen terug kunnen komen. Zo'n consult kost vrijwel niets, maar vergt veel van ieders ge duld en zelfrespect. Hetzelfde consult in de particuliere kliniek, een paar straten verder, kost zo'n 150 gulden. Maar daar heerst ten minste geen chaos. Er staan stoe len voor de wachtenden, die ech ter ook hier moeten wachten. Om de een of andere reden zijn er heel weinig Italiaanse specialis ten, die hun praktijk redelijk kunnen organiseren. De buitenlanders in Italië doen niet anders dan de Italianen. Af hankelijk van hun welstand of een deugdelijke verzekeringspolis wordt gebruik gemaakt van openbare ziekenhuizen of een casa di cura. Maar als Nederlan ders in Italië fysiekeonraad ruiken, dan vliegen ze zo snel mogelijk met de nationale lucht vaartmaatschappij terug naar Amsterdam CEES MANDERS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15