rootwinkelbedri jven openen f fensief tegen winkeldieven WIE CDA STEMDE, KOOS GOED. ALLERLEHDS) plossing voor Sakkenafvoer -uilverbranding in zicht Mariënpoelstraat zelf schuldig aan wateroverlast Reconstructie Lammenschans- plein valt slecht Cetdae (Sou/tont NAUWE SAMENWERKING MET POLITIE Renovatie 2.000 naoorlogse woningen onzeker EUROPA IN GOEDE HANDEN ÜGtt DEN DONDERDAG 21JUNI1984 PAGINA 3 des: „Pop-Unie" in Utrecht HT De provincie Utrecht moet een „Pop-U- iprichten die tot taak heeft de popmuziek in die icie te bundelen en te coördineren. Bij wijze van J~ durende ient moet de provincie bovendien get ar 25.000 gulden steken in een reeks popconcer- Üit om het ontstaan van een provinciaal popcircuit nuleren. De Pop-Unie zou dit experiment op po- oeten zetten. Dat staat in de nota „Pro-Pop" van chtse Culturele Raad. De raad stelt in die nota at popmuziek in het cultuurbeleid een achterge- lse nP°sitie OP enkele individuele gevallen na j provincie nog nooit geld uitgetrokken voor het aasvferen van popmuziek. Volgens de nota komt dat de het niet bekend is hoe groot de belangstelling beMeze kunstuiting is. Evenmin zou het provinciaal vrij(r z'ch bewust zijn van de knelpunten binnen de zoa's het gebrek aan oefenruimte voor de 300 6roePen in de provincie Utrecht, aaraan zou de provincie via de „Pop-Unie" iets doen, aldus het advies. er U- Nieuwe pastor AZL LEIDEN Het lid van het bestuur (moderamen) van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, mevrouw ds. M.W. van Beinum, heeft een benoeming aanvaard tot pastor van het academisch zie kenhuis Leiden. Nu is zij nog predikant te Almelo en verte genwoordigt zij in de synode de classis Hengelo. Het aan vaarden van de nieuwe func tie betekent voor haar af scheid van synode en modera men. Mevrouw Van Beinum is 41 jaar oud, was van 1970 tot 1972 vicaris te Amsterdam, werd vervolgens predikant te Oudorp en staat sinds 10 de cember 1978 in Almelo. Tien mille voor speeltuinvereniging LEIDEN Speeltuinvereniging Prin ses Beatrix krijgt van het Nationaal Jeugdfonds beter bekend onder de naam Jantje Beton 10.000 gulden voor de bouw en inrichting van een nieuwe verenigingsruimte. 'Jantje Beton' geeft in het bijzonder steun aan voorzieningen die erop ge richt zijn kinderen meer speel- en lee fruimte te geven. In de afgelopen pe riode heeft het Nationaal Jeugdfonds aan meer dan driehonderd groepen bij dragen beschikbaar gesteld. Het totaal uitgekeerde bedrag was 3,5 miljoen gul den. Dit jaar wordt de nationale jeugd- collecte van Jantje Beton van 29 okto ber tot 4 november gehouden. "Haarlemmerstraat moet beter opletten" LEIDEN „De winkeliers van de Haarlemmerstraat moeten wat beter opletten". Zo luidde gisteravond de reactie van wet houder J. Fase van economische zaken op kritiek van de winke liers, dat zij 5.000 gulden aan de gemeente moeten betalen voor het opstellen van de kramen voor de braderie, die vandaag en morgen wordt gehouden. De winkeliers beweerden dat zij op het laatste moment zijn ge confronteerd met een nieuwe verordening van de gemeente, waarin een dergelijke vergoeding is vastgelegd. Volgens de wet houder is dat onzin en is er ook geen sprake van het spekken van de gemeente, zoals de winkeliers opmerkten. Het zou daar entegen om een zeer redelijk prijs gaan. „Die verordening is niet plotseling vastgesteld en bovendien zijn de winkeliers per brief geïnformeerd over hetgeen hen te wachten stond. Dat zij zo'n brief niet lezen en weggooien, daar kan ik niets aan doen". De wethouder hield de raadscommissie economische zaken gister avond voor dat andere winkeliersverenigingen wel gewoon be taald hebben. t de erd nera 1 ante mzewip ho e rej corns indsk t voy ;rict« te pi EN De grootwin- ydrijven in Leiden komende maan- yeifen offensief tegen er jjldieven. Van alle ïllen zal vanaf die 5 juni) aangifte bij ijstgiitie worden gedaan. nziedeze grootscheepse oveik mogelijk te maken de winkeliers zelf fteformulieren in- i. Dit bespaart poli- wetx winkeliers veel tijd. net jaiolitie hoopt zo een pan te krijgen van de na ^ldiefstal in Leiden nojvens verwacht men en ir van deze aanpak Heipreventieve werking >chih dei indlf uitgaat. Momenteel wordt van de meeste diefstallen geen aangifte gedaan. Bij Vroom en Dreesman wordt al enige jaren gewerkt met een aangifteformulier dat door werknemers van het bedrijf wordt ingevuld. Dit idee is nu overgenomen door de heer J. Bennink, secretaris van de Raad van Filiaal en Grootwin kelbedrijven, afdeling Leiden. Bennink, tevens bedrijfsleider van de HEMA, paste het for mulier in samenwerking met de de heer E. van der Som men, chef van de recherche aan, zodat het nu door iedere winkel kan worden gebruikt. Het formulier is goedgekeurd door de officier van justitie. Wordt een winkeldief aange houden, dan vult de winkelier het aangifteformulier in, belt de politie die het formulier te kent en de dief meeneemt. Voordeel voor de winkelier is, dat hij niet meer naar het poli tiebureau hoeft te gaan om de diefstal te melden. Hiermee was altijd erg veel tijd (drie kwartier tot een uur) gemoeid. Omdat het aangifteformulier al is ingevuld, is ook de taak van de politie lichter. Een an der positief aspect voor de winkelier is dat de gestolen goederen in zijn bedrijf kun nen blijven. Vroeger moesten die ook mee naar het bureau. De Leidse politie hoopt door deze actie, die tot eind septem ber wordt gevoerd, enig in zicht te krijgen in de winkel diefstallen. Cijfers over deze diefstallen zijn wel bekend, maar die zijn, omdat de een wel en de ander geen aangifte doet, verre van betrouwbaar. In 1983 werd 4U3 keer aangifte van winkeldiefstal gedaan; te gen 324 daders werd een pro ces verbaal opgemaakt. Bij een winkelbedrijf als Vroom en Dreesman worden jaarlijks al leen al minstens 260 diefstal len gepleegd. Een enigszins ac curaat cijfer van winkeldief stallen is volgens de politie niet eens te schatten. Duidelijk is wel, dat het aantal winkel diefstallen stijgt. Voorlichten De politie is de laatste tijd be zig met het voorlichten van winkelpersoneel. Men vertelt hoe winkeldieven te werk gaan (dit wordt getoond met dia's) en hoe men daders moet benaderen. Bennink, die veel waarde hecht aan het preven tieve karakter van deze actie, zegt dat het vooral om de zo genaamde gelegenheidsdieven gaat. „De professionele club is niet te pakken en de jeugd valt wel mee". Hij benadrukt, dat de klanten geen last zullen hebben van de actie. „We gaan er vanuit dat degene die bin nenkomt een klant is die be taalt". Van der Sommen ver telt dat er erg veel winkeldie ven uit Den Haag komen. „Die komen hier een middagje ste len". Aan de actie doen bedrijven mee als C A, P C, V D. HEMA, Witteveen, Digros, Hulshof, Kreymborg, Van Ha ren, Lampe en Hij. Er is in middels een vergadering met het (geïnteresseerde) klein- winkelbedrijf achter de rug, maar besloten is de resultaten van deze proef af te wachten. Daarna wordt besloten of ook de kleinere zaken de procedu re gaan volgen. Ook wordt ge streefd naar samenwerking met randgemeenten. Men zit bepaald nog niet op een lijn. In sommige plaatsen wordt win keldiefstal incidenteel, in an dere wordt diefstal structureel bestreden. Volgens de initia tiefnemers is het feit, dat men op het gebied van de bestrij ding van de winkeldiefstal plaatselijk op één lijn zit uniek. Over de te verwachten resultaten tast men in het duister. „Dit is echt een black box", aldus Van der Sommen. en Er is een oplossing in zicht gekomen voor een pro- waar Weidse vuilverbranding al jaren mee worstelt: de ten. Van s'a^^en d'e na verbranding van het afval over- *n verband met de strenge Nederlandse milieuwetge- 1 ^yerd deze reststof tot op heden naar België vervoerd hoe- onte Belgische overheid vorig jaar besloot de grenzen voor lands afval te sluiten. Inmiddels zijn er contacten gelegd ?n Belgisch verwerkingsbedrijf en heeft de overheid te n gegeven medewerking te zullen verlenen bij het ver- van vergunningen, zich de laatste dagen echter nog meer oplossingen Zifliend voor dit probleem waarvan directeur Van Overmei- i de .vuilverbranding ooit heeft gezegd dat het tot sluiting Leidse vuilverbranding zou kunnen leiden. Een particu- (drijf heeft zich aangemeld om in de omgeving van Leiden ivalverwerkingsbedrijf te beginnen. De gesprekken hier- ipefrerkeren nog in een beginstadium en wethouder J. Fase erst vast te willen stellen dat het om een 'schoon' bedrijf ilvorens deze mogelijkheid serieus te nemen. Bovendien hetBt niet mee om in de omgeving de benodigde grond (Fase: ^ïkt dan onmiddellijk aan Roomburg") te vinden. Daarom Belgische variant momenteel de meest haalbare ge- pe mogelijkheid is bovendien aanwezig dat na het afslui- Zljn de contracten deze verwerking goedkoper zal blijken te m de vuilverwerking had begroot. Dit voordeeltje zou er innen leiden dat de kosten van vuilverwerking opnieuw verlaagd. Gisteren werd door de algemene raad van de lrbranding reeds een verlaging vastgesteld van 113 naar ijlden per ton aangeleverd huisvuil. I Ifaeente Leiderdorp heeft de mogelijkheid aangedragen om het riviertje De Does en de A 4 een 12 hectare-groot ter- te richten als stort- en verwerkingsplaats voor puin en ddd*val- Het is volgens Van Overmeire niet de bedoeling dat ;n milieu-onvriendelijke stoffen gestort gaan worden. Tot op moest dergelijk afval afgevoerd worden naar de stort- Sf»n Zoetermeer. De afgelopen jaren zijn verschillende van ijke stortplaatsen in de provincie gesloten. Het is de be- g dat de stortplaats in beheer komt van de algemene raad vuilverbranding. Schapen scheren Zo'n 800 school kinderen waren gisteren getuige van het scheren van de schapen in de kinder boerderij in de Merenwijk. Maar daar bleef het niet bij, 's middags werden er demonstraties spinnen, weven en kantklossen gegeven. De vers geschoren vachten werden te koop aangeboden. LEIDEN De veranderingen in de subsidieregelingen voor het renoveren van woningen pakken wat Leiden betreft de sastreus uit. De nieuwe rege ling heeft tot gevolg dat er voor 2.000 na-oorlogse woning wetwoningen in Leiden geen financiering gevonden zal kunnen worden. Dat schrijft het college van B en W in een brief aan de vaste kamercommissie voor volks huisvesting en ruimtelijke or dening. De nieuwe regeling houdt onder meer in dat de woningbouwverenigingen zelf meer geld op tafel moeten leg gen voor renovatie van hun woningen. Veel Leidse vereni gingen verkeren in een der mate slechte financiële situa tie, dat zij daartoe niet of maar in beperkte in staat zijn. Ver krotting en dus later nog hoge re kosten om de woningen op te knappen, is volgens het col lege het gevolg. B en W hebben ook per brief aan de kamercommissie meer geld voor de stadsvernieuwing gevraagd. Met ingang van 1 ja nuari 1985 wordt een nieuwe wet van kracht, die de stads- vernieuwingsgelden anders gaat verdelen. Voor Leiden heeft dat tot gevolg, dat de middelen worden gehalveerd en teruggebracht tot ongeveer 13,5 miljoen gulden per jaar. Het college vraagt in de brief aan de commissie ervoor te zorgen, dat er een overgangs regeling komt, waarin de ne gatieve gevolgen voor ge meenten als Leiden min "of meer worden opgevangen. Volgens B en W heeft staatsse cretaris G. Brokx in het verle den gezegd, dat de nieuwe wet niet tot gevolg mag hebben dat de stadsvernieuwingsgelden voor een gemeente van het ene jaar op het andere gehal veerd worden. De gemeente n r op het standpunt >eg< dat de bewoners 1 "*de Mariënpoelstraat rerantwoordelijk zijn o7.< de regelmatige te- Mi^rende wateroverlast 15 un tuinen. De ge- J! te is dan ook niet i4>lan voor haar reke- Jf de afwatering te ver- JJ en. Dat heeft een isivoerder van de ge- te laten weten, nadat week door de afde- 15 „onderhoud riolerin- J2 een onderzoek is in- ld naar oorzaak van 16 wateroverlast. Met u de drainage is uit- g bekeken. 16 19 is iers van de Mariënpoel- klagen al jaren over wa- - rlast. Regelmatig staan - linen blank en een aan- 15 goners probeert de ge- 18 je zover te krijgen, dat 1q »n de overlast wordt ge- De gemeente roept ech- GEMEENTE HANDHAAFT STANDPUNT NA ONDERZOEK: ners zouden er zelf voor moe ten zorgen dat het water van uit de tuinen naar het open baar riool wordt getranspor teerd. Een in de jaren zestig op kosten van de bewoners aan gelegde drainage zou de bron van de ellende zijn. Volgens de bewoners heeft de gemeente schuld aan de overlast, omdat de riolering niet in orde zou zijn. Door verstoppingen in de riolering zou het water in de drainage blijven staan en zo zouden de tuinen bij veel re gen onder lopen. Ook door de aanleg van de Van Swieten- straat zou de overlast zijn ont staan. Op 6 juni riep een aantal be- owoners de raadscommissie jaren, dat de bewoners ruimtelijke ruimtelijke orde- irantwoordelijk zijn voor ning te hulp. Wethouder J. Pe- vatering van hun tuinen ters kreeg als symbool van de overlast een kom met kikker visje in zijn handen geduwd en de bewoners zetten hun be watering van hun tuinen de taak van de gemeen- - ioudt bij het aanbieden «n riolering. De bewo- zwaren nog eens uitvoerig uit een. Uiteindélijk deed de wet houder de toezegging dat de gemeente opnieuw een onder zoek zou instellen. Volgens de woordvoerder van de gemeente is uit dat onder zoek nu gebleken, wat tijdens de vergadering van de com missie al werd voorspeld: de drainage voldoet niet. „De drainage ligt veel te hoog en werkt daarom niet. Bovendien is de drainagebuis hier en daar verzakt zodat het water dat er wel in komt, blijft staan". De bewoners hielden de commis sie tevens voor dat de draina gebuis schoon zou zijn, maar volgens de woordvoerder is ook dat niet het geval. „De eerste dertig veertig meter was schoon, maar toen we de hogedruk-spuit erop zetten, bleek er verderop erg veel vuiligheid te zitten". Boven dien zou één van de bewoners de leiding inmiddels in ver band met het plaatsen van een schutting hebben verbroken. De riolering zou inderdaad niet helemaal schoon zijn, maar dat zou volgens de woordvoerder onmogelijk de oorzaak van de wateroverlast kunnen zijn. Een nieuwe drainagebuis en een pomp die voor bemaling kan zorgen, zou de beste oplos sing van het probleem zijn. Volgens de woordvoerder zal het college van B en W gead viseerd worden niets te doen aan de wateroverlast bij de Mariënpoelstraat. Dat het col lege van dat advies af zal wij ken, is niet waarschijnlijk: tij dens de vergadering van de commissie benadrukte wet houder Peters al dat hij niet bereid is de bewoners in hun strijd tegen het water finan cieel te ondersteunen. Dat zou precedenten scheppen. Fietspuzzletocht Wijk vereniging Actief houdt zondag een fietspuzzle tocht. Er kan worden gestart tussen elf en twaalf uur bij de rolschaatsbaan aan de Van 's Gravensande- straat. Deelname kost twee gulden vijftig. Pop in LVC De Amerikaanse groep Christiaan Death treedt morgen avond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Deze uit Los Angeles afkomstige formatie maakt harde, ruige rockmuziek die ook wel trashsound wordt genoemd. Onlangs bracht de band de LP „Theatre of pain" uit. Za terdagavond verzorgt de Amsterdamse groep Claw Boys Claw een concert in het LCV. In muziekkrant Oor werd de LP „Shocking Shades of Claw Boys Claw" tot beste Ne derlandse LP aller tijden uitgeroepen. De formatie maakt onbesuisde, doorstampende rock (gargaerock). Op beide avonden gaat de zaal om negen uur open, om tien uur wordt de film „The Doors live" vertoond. Voor het concert van Christian Death bedraagt de toegangsprijs zeven gul den vijftig (LVC-leden zes guldenen voor het optreden vdn Claw Boys Claw vijf gulden (LVC-leden drie gulden vijftig). Rommelmarkt Gymnastiekvereniging Groen-Wit houdt zaterdag een rommelmarkt en een spelletjesdag voor de jeugd. Plaats van handeling is het Lidwinaterrein aan de Lammenschansweg 6. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuw materiaal voor de jeugd. Wie spul letjes voor de rommelmarkt heeft, kan die morgen avond tussen zeven en acht uur naar de gymzaal aan de Lammenschansweg 6 brengen. Men kan ook 141573 bellen en de spullen worden opgehaald. De rommel markt en spelletjesdag duren van elf tot vier uur. LEIDEN De voorgeno men reconstructie van het Lammenschansplein is in slechte aarde gevallen bij de omwonenden in de Cronestein- en Rijnland flat. Vertegenwoordigers van de serviceflat Crones tein betoogden giseroch- tend voor de AROB-com- missie van de provincie dat met hun belangen vol strekt geen rekening is gehouden. Zij pleitten voor handhaving van het huidige plein, eventueel met kleine aanpassingen. Provincie en gemeente vinden de huidige ver keerssituatie echter niet langer verantwoord. Het Lammenschansplein geldt voor de provincie als één van de gevaarlijkste ver keersknooppunten in de pro vincie Zuid-Holland. Jaar lijks worden er tussen de 50 en 60 ongelukken geregis treerd. Het is de bedoeling dat de rotonde vervangen wordt door twee T-kruisin- gen met stoplichten. Voet gangers en (brom)fietsers worden via tunneltjes langs het snelverkeer geleid. Het werk dient aan het einde van dit jaar aangevangen te worden, de reconstructie neemt ongeveer anderhalf jaar in beslag. Er is circa zes- en-een-half miljoen gulden mee gemoeid. De heer A. Staverman, voor zitter van de bewonersraad van Cronestein, betoogde dat de plannen voor reconstruc tie „als een donderslag bij heldere hemel waren geko men". Hij achtte niet bewe zen dat de twee nieuwe krui singen veiliger zijn dan de huidige rotonde. De nieuwe constructie zou bovendien ernstig afbreuk doen aan het woongenot van de bewoners. „Het zou rampzalig zijn wan neer het groene plein veran dert in een asfaltjungle", al dus Staverman. Hij kondigde aan dat de bewoners van de twee flats schadevergoeding eisen voor het verlies van woongerief. Medebewoner F. Deppe achtte het onaanvaardbaar dat in het nieuwe plan de oversteekplaats over de Lammenschansweg deze wordt veel gebruikt door be woners die op het 5 Meiplein gaan winkelen 150 meter naar achteren wordt ver schoven. Dit zou volgens vertegenwoordigers van de gemeente echter niet van in-- vloed zijn op de loopafstand. Vertegenwoordigers van provincie en gemeente raak ten gistermorgen niet onder de indruk van de argumen ten van omwonenden. Zij wezen op de onveiligheid van de rotonde die niet opge lost zou worden met het plaatsen van stoplichten. Volgens ambtenaar E. Bunt zou er reeds overeenstem ming tussen bewoners en ge meente bereikt zijn over het isoleren van de woningen te gen mogelijke geluidsover- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3