^estduitsers mikken iP nul en krijgen niets PORTUGAL TELT WEER MEE CeidoeSoiwmtt Platini op kop Netzer: Uitschakeling werkt door SËEDE WONDER BRENGT SPANJE EN HALVE FENALES J Wrede afwezig lgdRT DONDERDAG 21 JUNI 1984 PAGINA 13 luitsland in 1988 West- d heeft zich ten als kan- ganisator ndronde van looi om het et voetbal- hjschap in jni tocjijks bestuur \£FA, de Eu- ^Ojvoetbalunie, j_arover in de Sn dit jaar. >land is kan- Blessures Denen STRAATSBURG Het is twijfelachtig of Jens-Jörn Bertel- sen, Frank Arnesen en Preben Elkjaer- -Larsen zondag ge heel fit zullen star ten in de halve fi nales van het toer nooi om het Euro pees kampioen schap. De Deense voetbalinternatio nals hebben dinsdag in het treffen met België (3-2) lichte blessures opgelopen. PARIJS Michel Platini voert na de groeps wedstrijden de topscorerslijst bij het toernooi om het Europees kampioenschap voetbal in Frankrijk aan. De Franse middenvelder scoorde tot nu toe zevenm'aal, vier keer meer dan Frank Arnesen voor Denemarken. De volledige lijst van scorers is: 1. Michel Platini (Fra) 7 2. Frank Arnesen (Den) 3 3. Preben Elkjaer-Larsen (Den), Rudolf Vol ler (Wdl) 2 4. Klaus Berggreen, Kenneth Brylle en John Lauridsen (Den), Ladislau Bölöni en Marcel Coras (Roe), José Carrasco, Antonio Maceda en Carlos Santilliana (Spa), Jan Ceu- lemans, Erwin Vandenbergh, Georges Grun en Frank Vercauteren (Bel), Luis Fernandez en Alain Giresse (Fra), Nene en Sousa (Por), Milos Sestic en Dragan Stojkovic (Joe) 1. PARIJS/NANTES Jupp Derwall was na af loop van het duel tegen Spanje een verslagen man. „De zenuwen heb ben een grote rol ge speeld", stamelde hij. „Wij moesten een doel punt maken om als eerste in de groep te eindigen, terwijl Spanje alles op één kaart kon zetten. In de eerste helft hebben wij goed gespeeld, veel pech ge had met de kopballen van Briegel en dat schot van Brehme. Na de rust werd het elftal steeds onrustiger en nerveuzer. Door het uit blijven van een doelpunt sloop de angst binnen de ploeg. Toch bleef ik vrij ze ker van mijn zaak. Ik heb geen moment in de tweede helft verwacht, dat we zou den verliezen". Netzer, manager van HSV, toonde zich een realistisch verliezer. „Jarenlang heeft het Westduitse elftal in be langrijke toernooien het ge luk aan zijn zijde gehad. Daaraan komt een keer een einde en waarschijnlijk is dat hier in Parijs gebeurd. Deze uitschakeling zal zijn uitwerking op de komende competitie in de Bundesliga niet missen".Aanvoerder Rummenigge was diep te leurgesteld. „Dit is een bla mage. Deze nederlaag is één van de bitterste uit mijn car rière". De Portugese trainer Cabri- ta blikte na de wedstrijd te gen Roemenië alvast vooruit naar het duel tegen Frank rijk. „We zijn hier verder gekomen dan we vooraf in gecalculeerd hebben, dus het toernooi is voor ons al ge slaagd. Tegen Frankrijk hebben we weinig kans. De Fransen zijn onbetwist de beteren". Cabrita kan tegen Frankrijk waarschijnlijk wel een beroep doen op zijn spelmaker Chalana. Bij de 25-jarige middenvelder werd een kneuzing aan de linkerknie geconstateerd. Celstraffen in voetbalschandaal BELGRADO De vroegere voorzitter en een secretaris van de Joegoslavische voetbalvereni ging Teteks Tetovo zijn gisteren door een rechtbank in Belgrado tot achttien respectievlijk twaalf maanden gevangenisstraf veroor deeld. Tevens werden nog eens tien scheidsrechters uit heel Joe goslavië veroordeeld tot straffen tussen de drie en zeven maanden. De veroordeelden werden schul dig bevonden aan diefstal, het achterhouden van inkomsten en aan vervalsing van officiële do cumenten. om bei 1 Het Spaanse aal tot wonderen in v0m de eindronde Europees kampi- V(Jp te halen, moest Én Malta een dozijn rstten produceren, getal dat het zelden geschopt. Maar kte. Gisteravond zich in Parijs het tweede mirakel. In het uitverkochte Pare des Princes kopte Antonio Maceda, de blonde libero van Sporting Gijon, zestig seconden voor het einde Spanje in de halve finales: 0-1. West-Duitsland, dat in de eerste helft twee keer de lat en een keer de paal trof, was in de laatste minuut geveld. Op slag van rust was de titelhou der al aan een achterstand ontsnapt, toen de uitste kend op dreef zijnde doel man Schumacher een strafschop van Carrasco stopte. Op het moment, dat West-Duitsland zich veilig waande en zich via het gelijkspel een plaats bij de laatste vier toere kende, sloeg Maceda als een sluipschutter toe. Spanje ontmoet zondag Denemarken. Zes minuten vóór de treffer van Maceda had trainer Mu- noz zijn manschappen naar vo ren gestuurd in een alles of niets poging. Portugal had ge- Dolle vreugde aan Spaanse zijde. scoord tegen Roemenië en door die treffer moest Spanje de volle winst behalen om de br\e 89e minuut, begint de nachtmerrie voor bondscoach Derwall van West-Duitsland: Maceda van Spanje laat doelman Schumacher eindelijk kansloos. halve finales te bereiken. Op de Westduitse bank bracht het Portugese doelpunt coach Der wall in onzekerheid. Nerveus dribbelde hij naar de zijlijn om zijn spelers op het hart te drukken de nul te bewaren. Zijn instructies en het Spaanse slotoffensief veroorzaakten een golf van paniek in de an ders zo koelbloedige Westduit se afweer. Alleen Schumacher hield het hoofd koel en redde in netelige situaties. Maar op de kopbal van de geheel vrij staande Maceda moest de Keulse doelman het antwoord schuldig blijven. Het Spaanse doelpunt sloeg in als een bliksemslag. Het ver nietigde in één klap alle illu sies van de regerend Europees kampioen. Niet dat het West duitse elftal in zijn voorgaande duels tegen Portugal (0-0) en Roemenië (2-1) had geïmpo neerd. Zeker niet, maar een plaats bij de laatste vier was het elftal zeker toegedicht. Ten aanval De Westduitsers wilden het niet zo ver laten komen. Van af het eerste fluitsignaal van de lankmoedig leidende Tsjech Christov trok het ten aanval. Al in de derde minuut ont snapte Spanje aan een achter stand, toen Briegel uit een hoekschop van Allofs op de lat kopte. Zeventien minuten la ter was Arconada andermaal een geslagen doelman, maar weer raakte Briegel met zijn kopbal het dwarshout. Nog hield de pech de Westduitse ploeg in haar greep, toen Brehme in de 26e minuut van afstand vol de paal trof. Het noodlot keerde zich één mi nuut voor de rust volledig te gen de ploeg van Derwall. In de eerste de beste gevaarlij ke Spaanse aanval trok Stiele- ke op amateuristische wijze aan de noodrem. Hij haalde binnen het strafschopgebied de voor Goicoechea ingevallen Salva onderuit en Christov wees gedecideerd naar de stip. Carrasco zou het vonnis vol trekken. De bij Barcelona ge harde linkervleugelspits had zijn zenuwen evenwel niet on der bedwang. Zijn slappe schot werd door de uitstekende rea gerende Schumacher onscha delijk gemaakt en West-Duits land vertrok opgelucht naar de kleedkamer. In de tweede helft werd de strijd allengs grimmiger. Maakte het Spaanse elftal voor de pauze een nette indruk met in totaal vijf overtredingen, waaronder weliswaar een bij zonder smerige van Goicoe chea (geel), na de hervatting werd dat aantal binnen vijf minuten bereikt. De Westduit sers wensten zekerheid en hervatten het offensief. Klaus Allofs werd in de 51e en 58e minuut in de vrije ruimte aan gespeeld, maar beide malen trof zijn schot de vuisten van Arconada. De Spaanse aan voerder bezat bijzondere ref lexen in de 74e minuut. Karl- -Heinz Rummenigge draaide zich in het strafschopgebied schitterend vrij en haalde kei hard uit. De doelman uit het Baskenland bleek niet te ver murwen. Met een katachtige reactie verwerkte hij de bal tot hoekschop. Nervositeit Het voortreffelijke optreden van Arconada inspireerde de Spanjaarden tot aanvallender daden. Langzaam maar zeker bouwden zij aan een veldover- wicht, dat weliswaar niet di rect tot gevaarlijke situaties voor het doel van Schumacher leidde, maar in de Westduitse verdediging toch een tikkeltje nervositeit bracht. Meier ging in de fout en verspeelde de bal in eigen strafschopgebied aan Carrasco, die opnieuw op Schumacher stuitte. De mid denvelder van Werder Bre men raakte zo geïrriteerd over zijn onbeholpen actie, dat hij een minuut later prompt Gal lego omver kegelde en tegen de gele kaart opliep. Voor Derwall was dat aanleiding zijn speler in te ruilen voor Litbarski. Spanje werd naarmate het ein de in zicht kwam, sterker en Stieleke moest even buiten zijn strafschopgebied zijn club genoot Santillana van Real Madrid met zijn gezicht in het gras duwen om onheil te voor komen. Het schot van Senor uit de vrije trap werd kundig door Schumacher onschadelijk gemaakt. Acht minuten voor het einde kwam in Nantes Portugal op 1-0. Daarmee kwalificeerden de Portugezen zich voor de halve finales. Mu- noz had aan de zijlijn twee mi nuten nodig om zijn pupillen aan het verstand te brengen, dat alleen een overwinning de ploeg een ronde verder zou brengen. In de minuut dat ar biter Christov voor het einde zou fluiten, hielp Maceda zijn ploeg op miraculeuze wijze over de drempel en werd de droom van Schumacher op nieuw kampioen te worden wreed verstoord. West-Duitsland - Spanje 0-1 (0-0): 89. Maceda 0-1. Scheidsrechter: Christov (Tsj). Toeschouwers: 48.000 (uitver kocht). Geel: Goicoechea (Spa). Meier (Wdl) West-Duitsland: Schumacher. Bernd Förster, Stieleke. Karl-Heinz Förster, Briegel; Matthaus, Meier (Littbarski), Brehme (Rolff); Rummenigge, Vóller, Allofs. Spanje: Arconada: Victor. Maceda. Goicoechea (Salva), Camacho; Gor- dillo. Gallego, Senor, Julio Alberto (Lopez); Santillana, Carrasco. )JAAR Door de gevolgen van een ongeluk dat zij j\vond tijdens de draverijen in Hilversum hadden, kwa- npren de pikeurs Manus Bouwhuis en Arend de Wrede ^tie op de Wassenaarse baan Duindigt. Bouwhuis heeft enschudding en De Wrede een gekneusde enkel. Borlaatste draverij werd De Wrede achter de favoriet J Bois vervangen door Pool. Deze kon het voor de stal irp niet waarmaken. Podo du Bois werd uitgeschakeld, stal van Manus Bouwhuis verliep het in de laatste dra- ïr. Zijn vervanger Tholen zegevierde met Way to For- of Arend de Wrede zondag op Duindigt met in de Grote Prijs der Lage Landen zal starten. De sleutelen aan zijn gekneusde enkel. Pas zondag zal de worden genomen of hij-op de sulky stapt. Udo Quick vlk geval. Als Arend de Wrede het moet laten afweten, Mollema zijn vervanger. twereld 7 Het Nederlands (NHV) heeft jr vijfduizend leden Het NHV telt nu Bigesloten sportlieden. geleden nog kon het honderdduizend- iort Rob Ehrens is l tijdens het 'spring- lat' van West-Duits- hoofdnummer van Ie dag van het inter nationale concours hippique in Aken, als tiende geëindigd. De ruiter kwalificeerde zich met Oscar Drum door tijdsover schrijding niet voor de tweede barrage. Zwemmen De Canadese zwemmer Victor Davis heeft in Toronto tijdens selectiewed strijden voor de Olympische Spelen zijn eigen wereldrecord op de 200 meter schoolslag he ren gebracht op 2 minuten en 14,58 seconden. Het oude re cord stond sinds 7 augustus 1982 (Guayaquil) op 2.14,77. NANTES Voor het eerst sedert de derde plaats in de strijd om het wereldkampioenschap voetbal van 1966 in Enge land, heeft Portugal giste ren een internationaal succes geboekt. De ploeg van het Iberisch schierei land bereikte dank zij een overwinning van 1-0 op Roemenië in de laatste wedstrijd voor groep 2 de halve finales van de strijd om het Europees voetbal kampioenschap. Het gou den doelpunt kwam twaalf minuten voor het eindsignaal van de Oos tenrijkse scheidsrechter Fahnler op naam van in valler Nene. De 34-jarigen aanvaller van Benfica was in de 64e minuut ingezet voor Carlos Manuel. Trainer Fernando Cabrito deed met Nene een gouden greep. De wissel werd toege past onmiddellijk nadat vanaf de tribune het Portugese voet balidool Eusebio had doorge geven dat de stand bij West- -Duitsland - Spanje in Parijs nog steeds 0-0 was. De over winning van de Portugezen was gezien het betere spel in de tweede helft verdiend. Na de rust vochten beide ploegen een bikkelhard duel uit waar in de Roemenen door Coras (49), Augustin (53) en Irimescu (57) aanvankelijk de beste kansen kregen. Aan de andere kant had de Europese topsco rer Fernado Gomes in de 56e minuut de openingstreffer op de voet. Nadat dé Roemeense aanvoerder Stefanescu over de bal had getrapt kreeg Gomes, die volgend seizoen voor AC Milan uitkomt, een schitteren de mogelijkheid. Tien meter voor doelman Moraru miste hij echter jammerlijk. Jordao verging het negen mi nuten later niet beter. Zijn volley uit een voorzet van de voor Chalana in het veld ge komen Diamantino, miste het Roemeense doel op enkele centimeters. De pech was ech ter op slag vergeten toen vete raan Nene in de 78e minuut voor 1-0 zorgde en Portugal de halve finales bereikte, waarin het zaterdag in Marseille tegen de grote favoriet Frankrijk uitkomt. Brancard Voor de rust viel er voor de 25.000 toeschouwers in Nantes weinig te genieten. De zenu wen speelden beide ploegen duidelijk parten. De druk om te moeten winnen was voor de spelers te groot. Portugal kreeg in de 17e minuut een Eindstand groep 2: Spanje 3 1 2 0 4 3-2 Portugal 3 1 2 0 4 2-1 W-Duitsland 3 1113 2-2 Roemenië 3 0 12 12-4 Programma halve finales: Invaller Nene rent juichend weg nadat hij de Roemeense doelman Moraru heeft verschalkt. forse klap te verwerken toen spelmaker Chalana op een brancard van het veld werd gedragen. De 25-jarige mid denvelder van Benfica werd door Irimescu keihard tegen de knie getrapt. Het leverde de Roemeen een gele kaart op maar zijn ploeg was in elk ge val „bevrijd" van de dreiging van de virtuoze Portugees, die werd vervangen door Diaman tino. Het verlies van Chalana liet aanvankelijk zijn sporen dui delijk na op het Portugese spel. Bovendien Was de tempe ratuur in het Beaujoire-stadion met dertig graden nauwelijks te dragen voor de spelers. Por tugal liep verloren rond. maar ook Roemenië maakte geen in druk. Gomes had in de vierde minuut een goede mogelijk heid onbenut gelaten waarmee hij enige rust in zijn ploeg had kunnen brengen. Op het laat ste moment werd hij door Bö löni gestopt. Sousa testte kort na het uitvallen van Chalana de Roemeense doelman Mora ru met een schot van twintig meter afstand. Roemenië wil de halverwege de eerste helft een strafschop. Het was scheidsrechter Fahnler echter niet ontgaan dat Bölöni zich na een actie van Alvaro op zichtig in het Portugese straf schopgebied liet vallen. Na de grove actie tegen Chala na probeerde Jorgulescu met een grove charge ook Jordao van het veld te krijgen. De Portugees ontweek de charge echter maar de Roemeen kreeg wel een gele kaart van de Oostenrijkse arbiter. Vlak voor de rust loste Sousa nog een schot, dat slechts met de grootste moeite door Moraru kon. worden verwerkt. Portugal-Roemenië 1-0 (0-0): 78. Nene 1-0. Scheidsrechter: Fahnler (Oos). Toeschouwers: 25.000. Gele kaarten: Irimescu (Roe) en Diamanti no (Por). Portugal: Bento; Lima Pereira, Joao Pinto, Eurico, Alvaro; Frasco; Carlos Manuel (Nene), Sousa, Chalana (Dia mantino); Jordao, Gomes. Roemenie: Moraru, Stefanescu, Ne» grila. Jorgulescu. Ungureanu; Rednic, Boloni, Irimescu (Gabor), Klein; Co- ras. Camataru (Augustin).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13