i jatijns-Amerika probeert huldenlast af te schudden Happart niet echt welkom bij socialisten Nieuwe fase in wapenwedloop Oud-directeur ANP overleden 'id-Afrika -t af van Tsrdracht Eiislanden Iraanse vrijwilligers op weg naar het front Subsidie kleinbedrijf SIPRI: "TENLAND EeidócSouiant DONDERDAG 21IUNI1984 PAGINA 11 kopters jagen 00.000 e paarden ANE In het noordoos- n Australië is een campag- *onnen voor het afschieten Iriehonderdduizend wilde n, omdat deze onder meer ^-ïingen van terreinen ver- Dat melden kranten in jië. Volgens een krant ïp bij de jacht helikopters 1|. Elke dag zouden 800 die- 26veld worden. Daarnaast i in de komende jaren we- jekten zoals brucellose en ulose nog eens honderdui- ■•jtuks wild vee en buffels ifi afgeschoten. Na 20 jaar vrij uit Zuid-Afrika Een uitbundig welkom met ge zang en bloemenslingers viel de 64-jarige David Kitson gis teren ten deel op het Londense vliegveld Heathrow bij aan komst uit Zuid-Afrika, het land waar hij onlangs na bijna 20 jaar gevangenschap plotseling werd vrijgelaten. Kitson, die nog ongeveer zeven maanden cel voor de boeg had, werd in 1964 wegens sabotage en het propageren van het communis me tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tijdens zijn pro ces had Kitson toegegeven, dat hij lid was van het verbo den Afrikaans Nationaal Con gres (ANC). Antilliaanse regering dient ontslag in WILLEMSTAD De kans is groot dat de Antilliaanse kiezers binnenkort naar de stembus zullen worden geroepen, nu de coalitieregering van premier Don Martina haar ontslag heeft ingediend bij de gouverneur van de Nederlandse Antillen, Rene Römer. De regering be- Don Martina sloot hiertoe, nadat parlements voorzitter Roy Markes zijn steun aan het kabinet had opzegd. Daardoor verloor de regering haar meerderheid. De coalitiepartners willen dat gouverneur Römer de mogelijkheid van een nieuwe coalitie gaat onderzoeken. Lukt dit niet waar men op rekent dan zullen er nieuwe verkiezingen moeten worden gehouden.. Rookverbod in Londense metro LONDEN In de Londense metro wordt met ingang van 7 juli een rookverbod van kracht. Overtreders kunnen rekenen op een boete van ruim 200 gulden. Ten gerieve van de verstokte rokers blijft het opsteken van een sigaret „vooralsnog" geoor loofd op de perrons van de metro en op het bovendek van de dubbeldeks bussen, maar ook daar zal men bord jes zien met het opschrift „Gelieve niet te roken". De Londense metro wil met deze maatregel de onder grondse „schoner, prettiger en aan trekkelijker" maken voor alle reizi gers. Het rookverbod geldt voorlopig voor een jaar. Daarna zal men de er varingen beoordelen. Senaat VS tegen terugtrekking troepen uit Europa WASHINGTON De Amerikaanse Senaat heeft woens dag met 55 tegen 41 stemmen een wetsvoorstel verworpen om in drie jaar 90.000 man Amerikaanse troepen uit Euro pa terug te trekken als de Westeuropese NAVO-bondgeno- ten niet bereid zijn hun defensieuitgaven jaarlijks met reëel drie procent te verhogen. De Senaat aanvaardde wel een amendement waarin alleen een beroep wordt gedaan op de bondgenoten hun defensiebijdragen op te trekken. Het voorstel voor de troepenterugtrekking was ingediend door de Democratische senator Sam Nunn. Hij vindt dat de Europese partners te weinig uitgeven aan hun conventio nele verdediging waardoor ze bij een niet-nucleaire Sovje- taanval op hun gebied snel gedwongen zullen worden tot het gebruik van kernwapens. President Reagan, die inten sief heeft gelobbied bij de senatoren was tegen het voorstel omdat het alleen maar zou leiden tot tweespalt binnen de alliantie. De Senaat, waarin zijn republikeinse partij de meerderheid heeft, steunde hem. a-* 19- 100 J 80Ch^ 22ERDAM In de so5biaanse havenstad 1 je na komen van- vertegenwoordigers Latijnsamerikaan- 24jden bijeen voor be aver de schulden van soeg alle landen in ||io en over de stren- i«jnomische voorwaar- 2ie hun geldschieters ,o5jeuwe kredieten ple- verbinden. De elf 401 zijn Argentinië, 13ië, Venezuela, Mexi- loCoIombia, Ecuador, Chili, Uruguay, de Jiicaanse Republiek sitivia. 2®3ckringen in de indus- ujen heerst ongerustheid 3ije uitslag van de be rgingen. Men is er bang 6öt de elf landen zullen ^jn een gemeenschappe- 2301 te vormen tegenover 1Jjldschieters, hoewel dat Latijnsamerikaanse eden wordt tegenge- 1. heeft zijn betalingen al lort en Argentinië heeft ike achterstand bij af- 2ien rentebetaling opge- 14 ijaart kon maar op het i^je worden voorkomen lïentinië officieel in ge- pnoest worden gesteld 2 het niet betalen van ujjoen dollar aan achter st rente. Mexico, Colom- |razilië en Venezuela samen met Argenti- 1ï het geld bij elkaar om 1tiken te betalen. Deze 1 hun vorderingen an- 1}s oninbaar te boek moe ten stellen, met alle gevolgen van dien. Toch gelooft men in financiële kringen in het Westen over het algemeen niet, dat andere Latijnsamerikaanse landen met grote schulden in gebreke zullen blijven. Mexico bijvoor beeld heeft zulke nauwe eco nomische banden met de Ver enigde Staten, dat het daar be tere kredietvoorwaarden kan bedingen dan andere landen. Strenge eisen In financiële kringen in de Latijns-Amerikaanse hoofste- den heeft men de indruk dat de vertegenwoordigers van de elf landen zich militanter zul len opstellen dan bij vorige vergaderingen over de schul den in Caracas (Venezuela) en Quito (Ecuador). Er rijst in de Latijnsamerikaanse landen steeds meer verzet tegen de ei sen die het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) aan voortzetting van de krediet verlening verbindt. In Buenos Aires staat men op het standpunt dat de eisen van het IMF voor bezuinigingen, prijsverhogingen, afschaffing van subsidies, beperking van loonsverhogingen en wat dies meer zij eenvoudig niet aan de Argentijnse bevolking zijn te verkopen? Bovendien ver wacht men er geen herstel van maar juist een verdere econo mische inzinking. Grote socia le onrust zou ook het pas op gang gekomen democratise ringsproces kunnen doorkrui sen. Crisis De schattingen van het bedrag dat Latijns-Amerika aan de Verenigde Staten, West-Euro pa en Japan schuldig is, varië ren nogal. De meeste deskun digen houden het echter op rond de 350 miljard dollar. Dat is ongeveer twee derde van het bedrag dat de hele Derde Wereld schuldig is, wat wel aangeeft hoe belangrijk het is dat voor het schuldenprobleem van Latijns-Amerika een op lossing wordt gevonden. Het zijn vooral de banken in de Verenigde Staten die in grote moeilijkheden zullen ko men als meer Latijnsameri kaanse landen hun betalingen opschorten. Het is vrijwel ze ker dat Amerikaanse banken in dat geval over de kop zullen gaan, hetgeen het hele inter nationale financiële stelsel zal doen wankelen. Dat is ook de reden dat er snel is ingegrepen toen er onlangs aanwijzingen waren dat sommige banken in de VS al in de problemen za ten. De Amerikaanse regering staat achter de banken, zo wordt in Washington verze kerd. De hoogste bankier in de VS, voorzitter Paul Volcker van de Federal Reserve Board (het bestuur van het stelsel van Amerikaanse centrale banken), gelooft niet dat er grote problemen zullen ont staan. Hij heeft er alle vertrou wen in dat het Amerikaanse financiële stelsel eventuele klappen zal kunnen opvangen. Methode-IMF Ook de deelnemers aan de economische topconferentie van zeven westerse industrie landen, die onlangs in Londen is gehouden, geloven dat er wel een oplossing voor het schuldenvraagstuk te vinden is. Ze zoeken die in de metho- de-IMF, dat wil zeggen dat een ontwikkelingsland dat voor nieuw krediet in aanmer- met 12,5 procent veel te hoog, king wil komen, zich aan aldus Gonzalez, strenge economische maatre- Het is vooral het eenzijdige gelen moet onderwerpen. De regeringsleiders van de VS, Canada, Japan, West-Duits- Frankrijk Engeland en Italië vinden wel dat er betere kwaad maakt. In de meeste karakter van de bepaling van de rente van de banken in de Verenigde Staten waarover men zich in Latijns-Amerika kredietvoorwaarden moeten Latijnsamerikaanse landen worden geboden aan landen wordt hard gewerkt aan ver die erin slagen verbetering in betering van de economische hun economische positie te situatie maar alle vorderingen brengen. Maar landen als Ar- worden na verloop van tijd gentmie, die weigeren de har- weer teniet gedaan door de de economische ingrepen uit te wdlekeurige verhoging van de voerend* en andere rentetarieven van de Ameri- geldschieters nodig achten, kaanse banken, zouden niet voor nieuw kre diet in aanmerking moeten komen. Hoewel de verontwaardiging over de onwil van de banken in het Westen om de krediet- Latijnsamerikaanse voorwaarden te verbeteren groot is, geloven weinigen dat er in Cartagena serieus zal worden gedachtover toepas sing van het middel dat de banken het meest vrezen: de Mitterrand bij Tsjernenko De Franse president Mitterrand bevindt zich sinds gisteren met een delegatie van ongeveer 100 personen in Moskou, voor drie dagen van besprekingen met de Sovjet-leiders. In het Kremlin werd hij offi cieel verwelkomd door partij- en rege ringsleider Konstan- tin Tsjernenko (foto). Het is het eerste be zoek van de Franse president aan de Sovjet-Unie sinds zijn ambtsaanvaarding in 1981. Hij is tevens het eerste Westelijke staatshoofd dat door Sovjetleider Tsjer nenko wordt ontvan gen. Op de agenda staan de Oost-West verhoudingen en de handelsbetrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Frankrijk. In de hoofdsteden is men het aller minst met die zienswijze eens. Jorge Gonzalez del Valle, hoofd van het Latijnsameri kaanse Monetaire Studiecen trum in Mexico, noemt het gezamenlijke opschorting van standpunt van president alle betalingen door de elf lan- Reagan, premier Thatcher en den die aan de conferentie de overige deelnemers aan de deelnemen. Zelfs in de La- topconferentie „kortzichtig en tijns-Amerikaanse hoofdste- dom". Naar zijn mening en die den is men bang voor de ge- van vele andere economische volgen daarvan voor het hele deskundigen, is verruiming internationale geldstelsel. DEN HAAG Mr. M.C. God- teur buitenland over naar dit schalk, oud-directeur van het persbureau. Van september 1939 tot in mei 1940 had hij de - Radio van de exportmogelijkheden van Latijns-Amerika de aan gewezen weg om uit de pro blemen te komen. Alle inspanningen die men zich nu in Latijns-Amerika ge troost om orde op zaken te stellen, lopen stuk op de hoge rente, de korte looptijden van de leningen en op de hoge in voerrechten en de andere im- Sommigen vragen zich af of er in Cartagena wel wegen zullen worden gevonden om uit de problemen te raken. De twee vorige vergaderingen hebben niets van belang opgeleverd. De Braziliaanse minister van buitenlandse zaken, Ramiro Sairva Guerreiro, merkte on langs op dat Cartagena niet meer is dan een volgende stap. portbelemmeringen in het Er zal verder gepraat worden Westen. Vooral de minimum rente van de banken in de VS die maatgevend is voor de rente die de ontwikkelingslan den moeten betalen ligt zal worden geprobeerd om een beter inzicht in de si tuatie te krijgen; meer behoeft niet te worden verwacht, zo zei hij. Algemeen Nederlands Persbu reau ANP, is zaterdag 16 juni supervisie over tijdens zijn vakantie in de Ita- nieuwsdienst, liaanse Dolomieten op 76-jari- ge leeftijd overleden. Aldus is eerst dinsdag bekend gewor den. Mr. Godschalk heeft van 1 ja nuari 1959 tot zijn pensione ring op 30 juni 1973 de functie van directeur van het ANP vervuld. Hij genoot bekend heid om zijn belangstelling voor en kennis van de Neder landse taal. Hij publiceerde in Gedurende de bezetting bleef hij op verzoek en als vertrou wensman van de toenmalige president-direceur van het ANP, H. van der Pol, aan. Na de bevrijding werd hij chef van de redactie buitenland. In 1946 kreeg Godschalk de su pervisie over het ANP-kan- toor in Londen, dat in die ja- het blad „Ónze Taal" en ver- ren het Reuter-nieuws selec- aardigde vele jaren de AN- teerde en naar Den Haag door- gaf. Van 1 januari 1950 tot 1 Slo 9£ 97 $NESBURG De re- 9Svan Zuid-Afrika ziet af |^r omstreden plan twee 93en zwarte thuislandge- l^over te dragen aan het g^zende koninkrijk Swa- 93 Het plan bestond uit gjggeven van het hele 9<id Kangwane en een gedeelte van Kwazulu, 90is een thuisland. Het is bijna een miljoen 9< groot en er wonen on- 9Qeen miljoen zwarten. 93idafrikaanse besluit is 92ziland slecht gevallen. ®®ine koninkrijk, 'dat in- gd ligt tussen Zuid-Afri- Mozambique, zou een 9Jg naar de Indische e« hebben gekregen. Bo ll zou de minder dan 8? zielen tellende bevol en Swaziland op slag an verdubbeld zijn. De ^■s van de betrokken |#fi waren fel tegen de 1 gekant. ijgevigheid" van Zuid- was volgens waarne- Iderdeel van een „deal" faziland. Bij geheime indelingen zou twee eden zijn bedongen dat :inkrijk geen aanvallen kt ANC vanaf zijn ibied op Zuid-Afrika Du dulden. De weder- etrekkingen zijn echter Drt niet zo goed meer. internationale afkeu- 1 m de Zuidafrikaanse nens zou ertoe hebben dat de regering overdracht afziet. Mijnramp op Taiwan Een explosie in een kolenmijn op Taiwan-heeft mogelijk het leven gekost aan 75 mijnwerkers. De explosie was het gevolg van het ontsnappen van methaangas op 3.000 diepte waardoor twee mijngangen instortten. Er bevonden zich op dat moment bijna 150 mijnwerkers ondergronds. Van hen konden er 73 worden ge red. Op de foto hevig verontruste familieleden van vermiste mijn werkers, die wachten op nader nieuws. Maar volgens de politie is de kans dat die mijnwerkers het er levend van af hebben ge bracht, vrijwel nihil. i'ENHEER PATIËNTEN VERWISSELD BRUSSEL In het academisch ziekenhuis van het Belgische Jette heeft men twee patiënten verwisseld, zodat zij de voor de ander bestemde operatie ondergingen. De patiënt, die een oog kwaal had, werd geopereerd voor een steen in de urineleider, die niet aanwezig bleek. De ander kwam uit de narcose met een verband voor de ogen, terwijl de steen in de onderbuik hem hef tige pijn bleef bezorgen. De verwisseling heeft, aldus het zieken huis, geen dramatische gevolgen gehad. Inmiddels is het tweetal van hun werkelijke kwalen verlost. P-uitgave „Taal en Stijl". Mr. Godschalk begon zijn jour- januari 1952 was hij nalistieke loopbaan in 1931 bij cheerd bij het_ hoofc het persbureau Vaz Diaz in Amsterdam. Toen het ANP op 1 juli 1935 zijn werkzaamhe den begon, ging hij als redac- dkantoor van Reuter in Londen en na zijn terugkeer werd hij vervol gens benoemd tot plaatsver vangend hoofdredacteur. TEHERAN Enkele duizen den' Iraanse vrijwilligers zijn gisteren vanuit Teheran ver trokken naar het front in de oorlog met Irak. Het vertrek van de ruim vierduizend vrij willigers gaf nieuw voedsel aan de verwachting dat Iran op korte termijn het reeds lang aangekondigde grote offensief tegen Irak begint. Diplomaten in Teheran schatten dat al minstens een half miljoen Iraanse troepen zijn samenge trokken aan het front. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze correspondent in dan de christen-democraten. Brussel, Aad Jongbloed) Hun leider in het parlement, BRUSSEL De omstre- Louis Tobback, heeft de chris- 1 1ten-democratische premier den burgemeester van Martens gevraagd vervroegde Voeren, Jose Happart, nieuwe verkiezingen te hou- zorgt als nieuw gekozen den. Martens heeft dat ver lid van het Europese Par- zoek uiteraard afgewezen, lement voor de nodige ZOETERMEER Het ministerie van economi sche zaken heeft in het kader van de subsidiere geling databankuitgeven VOOF 1983 ruim een half mil joen gulden subsidie toe gezegd aan de Stichting Hfltahfinl- Gegevens Coördinatie In- vlx*wlU<lIllV stantie (GCI) als bijdrage in de kosten van de ont wikkeling van een data- minnpn pn bank midden- en kleinbe- C/11 drijf. Dit werd vanmorgen bekend gemaakt door mr. P.J.M. Lübbers, voorzitter van de GCI bij de officiële opening van het nieuwe kantoor in Zoetermeer. Deze databank voor het mid den- en kleinbedrijf gaat on der meer gegevens bevatten over bijvoorbeeld literatuur en tijdschriftartikelen met be trekking tot het midden- en kleinbedrijf, statistische gege vens, onderzoekresultaten, commerciële samenwerkings vormen, enz. De databank richt zich in eer ste instantie op alle organisa ties en personen, die de onder nemer omringen met voorlich ting, begeleiding en advies. In de stichting GCI participeren het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), het Economische In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM), het Hoofd bedrijfschap Detailhandel (HBD) en het Hoofdbedrijf schap Ambachten (HBA). Het databankproject bevindt zich momenteel in een experi mentele fase die begin 1985 af gerond wordt. In de loop van 1985 zullen de eerste onderde len van de databank operatio neel zijn. problemen binnen de Franstalige socialistische partij van België. Hoewel die partij voor de ver kiezingen het niet onaange naam vond dat een spraakma ker als Happart zich verkies baar stelde om stemmen te winnen, ook al is hij geen lid van de partij, vinden de Fran stalige socialisten nu na de uit slag eigenlijk dat hij zou moe ten wijken voor mensen, die de partij meer toegedaan zijn. Happart, die bekendheid kreeg vanwege het feit dat hij met zijn partij „Retour a Liège" de meerderheid in de gemeente raad van Voeren kreeg en daar burgemeester werd, en halstarrig Frans bleef spreken in een gemeente waar het Ne derlands officieel voertaal is, weigert te wijken. Tegelijker tijd wil hij burgemeester van Voeren blijven. „Met mijn voorkeurstemmen kunnen de socialisten mij niet de deur wijzen", zegt hij, „ik heb meer stemmen gekregen dan de lijsttrekker. Ik vertegenwoor dig tienduizenden Walen en zal niet opzij gaan voor de schone ogen van een Flam- mingant". Doelend op het feit, dat, als hij zijn zetel in het Eu ropese Parlement niet in neemt, een Vlaamse socialist zijn plaats bezet. De Vlaamse socialisten bevin den zich na de uitslag in een zeer comfortabele positie. Zij veroverden drie extra zetels en behaalden voor het eerst in Vlaanderen meer stemmen (ADVERTENTIE) HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU TE RIJSWIJK Het toppunt van lekker? Nou, een snee roggebrood, beschaafd laagje echte boter, plak goed belegen Goudse kaas. Oude mag ook. Dat is lekker, niet gewoon meer. Méér dan lekker DEN HAAG De plaat sing vao nieuwe Ameri kaanse raketten in West- -Europa heeft aangetoond dat de opstelling van nieuwe wapens de andere partij niet plooibaarder maakt aan de onderhan delingstafel. Het is een mythe te denken dat na de stationering van een aantal nieuwe systemen het evenwicht zal zijn her steld en het spel zal eindi gen. Het spel gaat echter door; nieuwe maatregelen produceren altijd tegen maatregelen en de wapen wedloop wordt vervolgd. Dat schrijft het SIPRI, het onafhankelijke Zweedse instituut voor Vredeson derzoek in haar gisteren gepubliceerde jaarboek „De wapenwedloop en wapenbeheersing 1984". Mede op grond van de ontwik kelingen rond de euroraketten schetst het SIPRI een somber beeld van het jaar 1983, dat naar zijn mening een nieuwe fase betekende in het proces van militaire confrontatie. Niet alleen werden nieuwe ra ketten geplaatst en raakten de onderhandelingen in het slop, maar ook dreigt een wapen wedloop in de ruimte. De tota le militaire uitgaven in de we reld stegen verder tot onge kende hoogte. Het instituut acht de kans gering dat er dit jaar enige verbetering zal op treden. De geschiedenis van de bewapening leert bijvoorbeeld dat de plaatsing van nieuwe raketten slechts zelden wordt teruggedraaid. Het Zweedse instituut heeft becijferd dat de afgelopen twee jaar de totale militaire bestedingen in de wereld zijn toegehomen toe met naar schatting 5 procent per jaar, wat hoger is dan het naoorlogse gemiddelde. Het SIPRI schat dat in 1983 in to taal voor bijna 2000 miljard gulden is uitgegeven aan de fensie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11