Amerikaanse Senator wil maatregelen tegen Europa _renada heeft ïnoeg van jn bevrijders Britse ex-minister Pym benoemt zich tot opvolger van Thatcher Westduits arbeidsconflict verscherpt Bas*" fit tint 225.- 145.- 650.- 695.- 495.- 365.- 395.- 295.- AGENLAND Ceidóc Soutuut DINSDAG 19IUN11984 PAGINA 11 Erhaal over Boeing ens van Moskou" IGTON Het artikel in het Britse fense Attache" waarin wordt ver bat de op 1 september vorig jaar iovjet-straaljagers neergeschoten laanse Jumbo KAL 007 mogelijk l-uikt werd voor Amerikaanse spio- leinden, is fors aangevallen door ^irikaanse minister van defensie '9ger. Volgens Weinberger herhaalt bijna woord voor woord de „leu- i de Sovjet-Unie na het neerschie- de Boeing de wereld heeft inge vet Sovjet-persbureau Tass noemde iel „een nieuw bewijs" dat de VS Ikoreaanse vliegtuig hadden ge- jor spionage-activiteiten. PP Vrouwen bemanning Er zou eigenlijk een nieu we benaming moeten ko men voor het personeel dat verkeersvliegtuigen vliegt. Het tot dusver ge bruikelijke „bemanning" is namelijk niet meer toe reikend, sinds onlangs in de Verenigde Staten een vliegtuig werd gevlogen door een „bemanning", die geheel uit vrouwen bestond. Op de foto Emi ly Warner (links) en Bar bara Cook (rechts) kort voor de eerste „vrouwen- vlucht". Turkije erkent dood van hongerstakers ISTANBOEL De Turkse militaire regering heeft het overlijden bevestigd van drie gevangenen, die in hongersta king waren gegaan uit protest tegen de omstandigheden in hun gevangenis. De hongerstaking werd gevoerd door ge vangenen in de Metris- en Sagmalcilar- -gevangenis in Istanboel. Hier zitten duizenden meest linkse activisten vast voor hun aandeel aan het politieke ge weld dat Turkije voor de militaire coup van 1980 teisterde. Volgens familiele den liggen nog tien andere hongersta kers in zeer slechte toestand in het mi litaire ziekenhuis van Istanboel. Eerder zijn bij andere hongerstakingen in Tur kije zeker zeven gevangenen overle den. DERTIG JAAR VOOR MOORD OP NONNEN SAN SALVADOR Een Salvado- raanse rechter heeft gisteren verklaard dat hij vijf Salvadoraanse militairen heeft veroordeeld tot de maximumstraf van dertig jaar wegens de moord op vier Amerikaanse nonnen in 1980. Het is de hoogste straf die in El Salvador kan worden opgelegd. Tijdens het pro ces dat op 24 mei werd afgesloten be vond een jury van twee mannen en drie vrouwen de militairen, een serge ant en drie soldaten schuldig aan moord. De moord op de nonnen bracht de Amerikaanse regering in een moei lijk parket omdat de publieke opinie in de VS bestraffing van de daders eiste en politici wilden korten op de hulp aan het bewind in El Salvador. Doch ter Reagan in huwelijksboot WASHINGTON Patti Davis, de 32-jarige dochter van president Ronald Reagan van de Verenigde Staten die actrice is in Hollywood, trouwt op 14 augustus met de 25-jarige yogaleraar Paul Gilley. In een vraaggesprek liet het Amerikaanse staatshoofd zich kort geleden afkeurend uit over bepaalde opvattingen van zijn dochter. Hij zei het jammer te vinden dat „vaders van daag de dag hun kinderen niet meer over de knie leggen". Eerder had Patti gezegd, er geen moeite mee te hebben als paren ongehuwd samenwonen. Ook had ze het vreemd genoemd dat jonge ren soms de gevangenis in moeten na dat ze marihuana hebben gerookt. zSEORGE'S „Het fat overdreven lijken, we kunnen echt geen fc nemen", zei Nicolas 1)vaite, voorzitter van da's tussentijdse rege- ?iij doelde hiermee op io:iegverbod over de ge- 10nis van het eiland, op 3{ dat een aantal revo- airen terecht moest jjwegens moord. Brath- 2 die zegt bang te zijn rterroristen" en Cu- i samenzweringen, ztarde met nadruk dat gierikaanse diplomaten jldaten, die Grenada gijaar oktober binnen- 1, hem niet proberen tellen wat er moet ge- Dat neemt niet weg imerikaanse legerheli- *rs het luchtruim bo- orenada blijven con- ,ige inwoners van da zijn er echter van ligd dat het vliegver- t ook de rijen prikkel- 21 de zandzakken en de Jiige zoeklichten, deel 2jcen van een tactiek "e VS, die bedoeld is j angst onder de bevol- 2 levend te houden. 14jangst zou de aanwe- 3d van de Amerikaan- slepen moeten recht- tfigen. "Jada's regering heeft, ^•VS-troepen in oktober op het eiland landden, Stilzwijgende haat-lief- rhouding met de Ame- jise bezetters. De rege- ijheeft Washington al maal verzocht officiële tenten terug te geven, mé de invasie van okto- loor de Amerikaanse ng in beslag genomen ^kopieerd werden en sjgens in het buiten- verspreid werden als gandamateriaal voor 9 |e leden van de Raad 9idvies, zoals de rege- gfficiëel heet, zijn ook 9ieerd over de aankon- van kant van de VS git met Cubaanse hulp |wde en door de Ame- 9}n afgemaakte nieuwe 9eld op de eerste ver- van de invasie in 9tr geopend zal wor- sienjacht lorden regeringsposten gnmiddels „gezuiverd' 9t sommigen een „hek- 9,-ht" noemen. Veel 9tn zijn met betaald naar huis gestuurd, 9el „overgeplaats naar |(inisterie van huishou- gë zaken", zoals dit ook 9|schertsend genoemd 9:. Een groot aantal er- ai ambtenaren kan ech- ®j overheidsdienst blij- >mdat het huidige re- medewerkers nodig |d die over voldoende js van zaken beschik- waite en zijn collega's zich zonder aarzeling id uit over de PRG, .de itionaire volksrege- ran de vermoorde lei- Jshop, die na de inva- pgeheven werd. De neeft de inwoners van ida zelfbewustzijn, rtrouwen en nationale gegeven. Veel van de de PRG begonnen so- en economische her vormingen gaan gewoon door. Amerikaanse functionaris sen dringen er echter wel op aan haast te maken met met een privatisering van de economie. De Raad van Advies zegt echter geen vol macht te hebben om blij vende veranderingen in het systeem aan te brengen. De Kamer van Koophandel op het eiland doet echter voor het eerst in vijftien jaar weer goede zaken. Een nieuwe investeringsbeleid moet buitenlands kapitaal naar Grenada zien te lok ken en dat betekent dat be paalde buitenlandse onder nemingen, die tijdens het revolutionaire bewind ver boden waren, nu op het eiland worden toegelaten. Werkloosheid Duizenden eilandbewoners zitten op dit moment zonder werk, omdat het revolutio naire volksleger is opgehe ven. Een herstelproject voor Grenada's wegen, door de VS gefinanciëerd, zorgt er voor dat een enkeling weer aan de slag kan gaan. Hun aantal valt echter in het niet bij de vele ontslagen die er gevallen zijn door het sluiten van de fabrieken. Scholen hebben niet zonder protest van de leer lingen hun oude namfen van voor de revolutie terug gekregen. De revolutionai ren waren geen goed voor beeld voor de jeugd, aldus Jerome McBarnette van het ministerie voor onderwijs. Zijn zoon, een belangrijk fi guur in het oude regiem, is beschuldigd van medeplich tigheid aan de moord op de afgezette premier Maurice Bishop. De VS doet haar best de pe riode van de PRG uit te wissen. Een ex-medewerker van de vroegere dictator Eric Gairy, die in 1979 afge zet en vervangen werd door de revolutionaire regering van Maurice Bishop, ver zorgt nu dagelijks de propa gandafilm „Grenada: terug keer naar de vrijheid" voor bezoekers van de Ameri kaanse informatiedienst. Naar verluidt heeft de VS 31 maart 1985 als datum ge steld voor de terugtrekking van de laatste troepen uit Grenada. De inwoners van het eiland lijken dan ook langzamerhand genoeg te krijgen van de nog reste rende 250 Amerikaanse sol daten. De aanwezigheid van de troepen wordt be schouwd als de oorzaak van het verschijnen van cocaïne op Grenada en de eerste vij andige graffiti is al op de muren verschenen. Af en toe worden er ook beledi gende opmerkingen naar passerende Amerikaanse soldaten geschreeuwd. zal komen als het door Maurice Bishop begonnen beleid weer hervat wordt. Of zoals een taxichauffeur zei: „Maurice heeft de kans niet gekregen om datgene af te maken waarmee hij begonnen was. Maar wan neer wij zijn werk voortzet ten zal het weer goed ko men met Grenada." „NAVO- BONDGENOTEN DOEN TE WEINIG AAN DEFENSIE" WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft giste ren uitgebreid gediscussieerd over de mogelijkheid grote aantallen Amerikaanse troepen uit Europa terug te trekken teneinde de NAVO-bondgenoten onder druk te zetten om hun eigen conventionele strijdkrach ten te versterken. De Democratische senator Sam Nunn, woordvoerder van zijn partij in de defensiecommissie van de Senaat, merkte op dat de Verenigde Staten reeds een derde van zijn defensiebegroting ongeveer negentig miljard dollar, ruim 270 miljard gulden besteedt ter ondersteuning van de NAVO, terwijl de andere lan den van het bondgenootschap Voortdurend hebben nagelaten hun verplichtingen na te komen. Het is deze nalatigheid die de achtergrond vormt van de opmerking van NAVO-opperbevel- hebber Rogers, dat de conventionele afschrikking van de NAVO onvoldoende is en „de nucleaire drempel" verwijst naar het punt waarop NAVO-opperbevelhebbers gedwongen zouden zijn kernwapens te gebruiken in antwoord op een conventionele aanval. Nunn wees erop dat de VS niet kunnen doorgaan met hun „zachte" benadering inzake het niet nakomen van verplich tingen. Vervolgens stelde hij voor de nodige wettige maatrege len te nemen voor de terugtrekking van maximaal 30.000 Ame rikaanse troepen per jaar om daarmee de Europese bondgenoten onder druk te zetten, tenzij het huidige beleid ten goed veran dert. Maatregelen kunnen volgens Nunn voorkomen worden als de Europese bondgenoten alsnog hun belofte tot reële verhoging van de defensieuitgaven met drie procent inlossen. De meeste Republikeinse senatoren staan afwijzend tegenover het voorstel van Nunn. Zetelverdeling Europarlement STRAATSBURG De nieu- we zetelverdeling in het Euro pese parlement in Straatsburg ziet er na de verkiezingen als volgt uit: Socialisten 131 7), christen-democraten 109 (-8), Conservatieven 48 (- 15) al len Engelsen Communisten 42 (-6), Liberalen 32 (-6), De mocraten 29 7) allen Franse gaullisten en liberalen extreem rechts 16 (+11) Franse en Italiaanse neofascis ten Groenen 11 (+11), ove rigen 16 (-1). Tot de verkozen leden van het parlement beho ren de protestantse extremisti sche dominee Paisley en de Italiaanse schrijver Moravia. De Nederlandse socialist Piet Dankert heeft zich opnieuw kandidaat gesteld voor het voorzitterschap, de Franse oud-minster Simone Veil is echter ook kandidaat. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Verkade's Gracia Beeldhouwer Kees Verkade poseert naast het door hem vervaardigde beeld van wijlen prinses Gracia van Monaco. Het beeld werd gisteren, in aanwezigheid van de prinselijke familie, onthuld in het rosarium van Monaco. WIJ KUNNEN DAT MENS NIET UITSTAAN (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Francis, jongen", zei de Britse pre mier Thatcher vrijdaga vond 10 juni 1983 tegen Francis Pym, „ik ga ie mand anders tot minister van buitenlandse zaken benoemen". „En zo wist ik dan", schrijft ex-minis ter van buitenlandse za ken Francis Pym in zijn boek „The Politics of Consent" (de politiek van eenstemmigheid), „dat ik mijn koffers mocht pak ken". Pym was twaalf maanden mi nister van buitenlandse zaken geweest. Premier Thatcher had hem behoemd na het ver trek van Lord Carrington naar aanleiding van de Falklandcri- sis. Onmiddellijk na haar overwinning in de parlements verkiezingen van juni 1983, wilde ze Pym uit haar rege ring werken, omdat hij kriti sche dingen had gezegd over haar beleid. De positie van mi nister van buitenlandse zaken is, na die van premier, de be langrijkste van de Britse poli tiek. Pym was de eerste minis ter van buitenlandse zaken in tweehonderd jaar, die uit zijn ambt ontslagen werd. Volgende week verschijnt het boek van Pymm (de Sunday Times publiceert er uittreksels uit). Daarin laat hij doorsche meren dat hij kandidaat is voor de Conservatieve partij leiding en het premierschap, wanneer Thatcher op haar beurt beentje wordt gelicht. Volgens Londense waarne mers staat het vast, dat de Conservatieve premier vroeg of laat een politieke dolksteek in de rug zal krijgen. Met an dere woorden, dat zij door haar partijgenoten gedwongen zal worden ontslag te nemen. Zo gaat het altijd met Britse ministers-presidenten die te lang aanblijven en dan dicta tor gaan spelen. Het is alleen een kwestie van tijd. That chers beurt komt onvermijde lijk. Het boek van Francis Pym vergroot de positie van pre mier Thatcher steeds meer. Het komt uit op het moment, dat de Conservatieven de wind minder in de zeilen heb ben. Hun bittere nederlaag in de recente tussentijdse verkie zingen van Portsmouth-Zuid en hun forse achteruitgang in de Europese verkiezingen be wijzen dit. De Falkland-roes is nu defini tief voorbij. Pym schrijft in zijn boek dat Thatchers „schit terende" overwinning in de parlementsverkiezingen van juni '83 voor haar hoofdzake lijk een kwestie van geluk was. Vandaag de dag kunnen steeds minder Britten Marga ret Thatcher appreciëren. In de campagne voor de tus sentijdse verkiezing in Ports- mouth-Zuid, dat vroeger solide conservatief gezind was, kreeg de kandidaat van de rege ringspartij geregeld van de kiezers te horen: „U bent de Conservatieve kandidaat? Hoepel dan maar gauw op, want wij kunnen dat mens niet uitstaan". Ex-minister Pym, klein van gestalte maar zeker niet de eerste de beste, legt in zijn boek uit, waarom zoveel Brit ten nu zo'n hekel aan Marga ret Thatcher hebben. „Ze denkt altijd dat zij alleen gelijk heeft", schrijft hij. „Haar stijl van regeren werkt bekrom- [>enheid en het gebrek aan to- erantie van haar medewer kers in de hand". Pym wijst er ook op, dat de regering That cher hoe langer hoe meer een dictatoriaal bewind geworden is. Dank zij haar reusachtige meerderheid in het Lagerhuis kan Thatcher het land haar wil opdringen. In de omgeving van de Britse regeringsleidster .wordt scham per opgemerkt, dat Francis Pym last heeft van druiven die te zuur zijn. „In plaats van „Politics of Consent" zou hij zijn boek „Het relaas van een teleurgesteld man" moet noe men", zei een van Thatchers woordvoerders gistermorgen. Maar Francis Pym schrijft ook lovende dingen over zijn vroe gere meesteres. Zijn waslijst van Thatchers' successen is vrij lang. „Haar programma om bedrijven weer in particu liere handen te brengen is ge slaagd", aldus Pym. „Het bui tenlandse imago van Groot- Brittannië ziet er stukken be ter uit. De Britse industriële produktiviteit is toegenomen. De regering heeft op doeltref fende wijze de inflatie de voet dwars gezet. Margaret That cher is een bijzonder handige politicus; ze regeert met vaste hand". Francis Pym geeft toe dat Groot-Brittannië iemand no dig heeft die de teugels strak houdt. „Maar wij hebben ook behoefte aan mensen met een goed hart", zegt hij, „die met anderen kunnen meevoelen, maar daér is Margaret That cher te hard voor". gfENHEER Braks fel tegen hoge Westduitse landbouwsubsidies LUXEMBURG Landbouw minister Gerrit Braks heeft zich gisteren in Luxemburg in de Europese Landbouwraad fel verzet tegen nieuwe subsi dies die de Westduitse bonds kanselier Kohl, aan de West duitse boeren wil geven. „Zul ke subsidies vormen een we zenlijke afwijking van het evenwichtige politieke ak koord dat in maart over de Europese landbouw bereikt is", aldus Braks. Inwilliging van het Westduitse verzoek zou een ernstige concurrentie verstoring tot gevolg hebben, aldus Braks, die zich tevreden toonde over een gisteren door de EG-commissie genomen be sluit. Met dat besluit wees de commissie een verzoek van Kohl af. Kohl had in een spe ciale brief aan commissievoor zitter Gaston Thorn gevraagd akkoord te gaan met extra subsidies die al vanaf 1 juli van dit jaar zouden worden gegeven. De zaak van de extra subsidies aan de Westduitse boeren lijkt daarmee nog niet afgerond, te zijn. In zijn brief aan Thorn heeft Kohl gesteld dat hij deze zaak van zo'n groot binnenlands politiek be lang vindt „dat zij onze (West duitse) positie bij alle andere belangrijke vraagstukken die wij binnenkort moeten oplos sen, zal beïnvloeden". Kohl dreigt dus min of meer dat als hij zijn zin niet krijgt, de West duitsers niet zullen meewer ken aan het oplossen van an dere vraagstukken in de Ge meenschap. STUTTGART FRANK FURT Het conflict in de Westduitse metaalin dustrie is gisteren ver scherpt door de beslissing van de werkgevers in Ba den-Württemberg en Hes-» sen opnieuw 44 bedrijven te sluiten. Daardoor zijn nog eens 25.000 tot 30.000 arbeiders door „uitslui ting" op straat komen te staan. De werkgevers hebben laten weten de vakbeweging met deze stap te willen dwingen akkoord te gaan met een compromis. De leiding van de metaal vakbond IG Metall is giste ren na lang vergaderen in Frankfurt akkoord gegaan met een voorstel tot het in stellen van een bemidde lingscommissie. Voorzitter van dit orgaan zou naar de mening van de IG Metall ex- -minister Georg Leber van vervoer moeten zijn. Leber geniet het vertrouwen van de vakbeweging op grond van zijn vroegere functie van voorzitter van de bij het Westduitse vakverbond DGB aangesloten bouwbond. Maar het is nog niet duidelijk of Leber ook voor de werkge vers aanvaardbaar is. In de grafische industrie, waar verkorting van de werkweek van 40 naar 35 uur eveneens de inzet van nu al weken du rende stakingen is, heeft de vakbeweging 12.500 arbei ders in 80 bedrijven tot nieu we acties opgeroepen. Ook daar probeert een com missie onder leiding van CDU-politicus Biedenkopf te bemiddelen. BENDELID IN EG-PARLEMENT ROME In het nieuwe Euro pese parlement zal een Ita liaanse tv-ster zitten, die ervan wordt verdacht tot de Camor- ra te behoren. Hij was aanvan kelijk in de gevangenis opge sloten, maar kreeg later huis arrest. Showmaster en lieve ling van een groot televisiepu bliek Enzo Tortora werd geko zen als kandidaat van de radi cale partij. Tortora wil een proces ontlopen door een be roep te doen op de parlemen taire onschendbaarheid. (ADVERTENTIE) 3 DAGEN PARIJS Vertrek 22 juni a.s. incl. excursies o.a. Folies- Bergère. Fontainebleau. Louvre. MINITRIP YORK Vertrek 25 juni a.s. in 4-pers.hut N.S.F., per per- 6 DAGEN WALES Vertrek 30 juni a.s. incl. excursies geb. h uis Shakespeare, Caemar von Castle. Wedgwood-Iabriek etc. 8 DAGEN BRETAGNE, FRANKRIJK Vertrek 30 juni a.s. incl. excursies Bayeux, Mont St. Michel. Menhirs van Car- nacetc.. incl. reisleiding. 8 DAGEN WENEN, WIENERWALD Vertrek 2 juli a.s. incl. excursies Kaiserappar- tementen. Prater. Donau- turm, Spaanse Rijschool. Schönbrunn, Grinzing, event, operettebezoek etc. 5 DAGEN BERLIJN Vertrek 9 juli a.s. incl. excursies West- en Oost-Berlijn. Rijksdagge bouw. Charlottenburg etc. 5 DAGEN WINTERBERG, SAUERLAND Vertrek 16 juli a.s. incl. excursies ertsmijn. stuwmeer, druipsteengrot ten etc.. volpension. 3DAGEN LONDEN Vertrek 20 juli a.s. incl. excursies en musical Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stadsves- tiging Spuistraat 71 /hoek Spui. Den Haag. «fSIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11