Ewmm wmmr- mms ïogelijk over 2 jaar weer estival of Fools in Leiden Elegante beha vooreen romantische stemming. Staat net zo goed als hij zit. 10?5 N EN OM DE KAS Langzame opmars nieuwe lelies i kleintjes i Minder glasaardbeien tegen hogere prijzen T Ecidac Commit MAANDAG 18 JUNI 1984 PAGINA 9 CN Het Festival h©ols werd zaterdag eepl afgesloten met flqtische hoogstandjes t <>t Italiaanse Theatro 'iai, een politieke ko- M over de bewape- eivedloop van de kakaanse groep Pink ek|ek drumgeweld uit van de slagwerk- ng van der Ree is als be- culturele za- de gemeente Leiden rechterhand Frits opin eerste instantie ver- /oirdelijk geweest voor :ijntival in Leiden. Nadat dafrende ovatie voor On- m over de grachten is brelmd loopt hij nog ge- irldjd heen en weer tussen eslnwoordigers van de ke», waarmee nog moet me afgerekend. Als alle mén zijn afgehandeld ij even tijd om de ba lans op te maken van twee weken fools in Leiden: „Vooral over de buitenoptre dens kunnen we zeer tevreden zijn. (Verwijzend naar de don derende ovatie van een stamp vol Stadhuisplein voor de Ja panse slagwerkers:) Nou ja, je zag het zelf, hè? De voorstel lingen werkten duidelijk sfeerverhogend in de binnen stad. De organisatie hier is uit stekend verlopen. Het enige probleem dat we hebben ge had was het afzeggen van een Ghanese dansgroep, maar ook dat kon vrij gemakkelijk opge lost worden. Het was alleen jammer dat de belangstelling voor de voor stellingen in de schouwburg soms wat te wensen overliet. Misschien moeten we ons een volgende keer beperken tot optredens in de open lucht. Dit festival is tenslotte een soort voortzetting van het vroegere 'Pleinfestijn', een gebeuren waarbij niet alleen theater, maar ook muziek een belang rijke rol speelde. Omdat de omwonenden te veel last had den van de harde muziek heb ben we besloten een apart popfestival te organiseren in het Van der Werffpark. Dat zal dit jaar in september plaatsvinden." Hoe is de programmering tot stand gekomen We zijn al in een vroeg sta dium met andere steden, die ook in het presenteren van Festival-of- Foolsvoorstellingen waren ge ïnteresseerd, rond de tafel gaan zitten. Verreweg het grootst opgezet werd het festi val natuurlijk in Amsterdam, maar soms was het alleen mo gelijk een groep te laten ko men als ook andere steden op tredens boekten. In onze pro grammering hebben we gepro beerd om de enorme verschei denheid van het festival zo goed mogelijk weer te geven. We hebben de meest interes sante artiesten naar Leiden willen halen, en daarnaast alle plaatselijke groepen die een bijdrage wilden leveren in het bijvoorbeeld markten. Maar lijk spektakel te wachten staat? „Het ziet er nu naar uit dat het Festival of Fools voortaan eens in de twee jaar georgani seerd zal gaan worden. Dat wil overigens niet zeggen dat er de volgende zomer niets onderno men zal worden om Leiden te verlevendigen. Door een com missie wordt nu gepraat over de eventueel te organiseren Lakenfeesten, waar allerlei ac tiviteiten een plaats in zouden moeten krijgen; niet alleen theater en muziek, maar ook programma opgenomen.' Hoe groot is de kans dat ons volgend jaar weer een derge- het is eigenlijk nog te voorba rig om daar nu al over te pra ten." DICK VAN TEYLINGEN ganisatoren van het Festival of Fools in Leiden; Arnold van der Ree (links) en 3ruins» issrsKSKsKrjst Het merk Vendor bete kent exclusivi teit. Zo'n beha koopt u alleen bij V&D. Altijd perfect afge werkt tot in de kleinste details. En met de plezierige garantie dat de maatvoe ring volledig klopt. Schitterend afgewerkt, deze balconet beha. Elegant van lijn met subtiel raffinement. Ragfijne motiefjes in kant Kies maar uit wit, blauw of huidkleurig. In de maten B en C 70-85 Van 12.75 VROOMS DREESM ANN 1071-1222441 I LEIDSE COURANT I part. PERZISCHE bl. point poesjes, langhr. en een schaded silv. langh. en een Ha- ii katertje, kort haar. Alles met stamb. en inentingsbew. Inl. 01824-1510. I CARAVANS Door omstandlgh. te koop z.g.a.n. TOERCARAVAN met voortent geheel compleet staat op camping Tempelhot te Haas trecht. Pr. n.o.t.k. Inl. tel.: 070- 935067. Te koop: TOURCARAVAN 4.5 met voortent, ijskast en div. andere toebeh., 2500,-. Tel. 070-67.50.29. AANBIEDING Commodore 64 met Ned. garantie en handboek 799.-. Verex Diskettes (10 st.) 59,-, Panasonic Matrix Prin ter (100 char.) 1198,-. Nes PC 8023 Printer (120 char.) 1298,-, Commodore MPS 802/ 1145.-, Ref. guide v.C-64 47,50, opbergdoos met 6 cassettes 25,-. Spectravideo monitor (groen) 299,-. Vitex computers. Herengracht 50a, Den Haag. Tel. 070-648733. T.k. gevr.: postzegels en verza melingen van WEST-EUROPA, ook FDC's. Tevens t.k. gevr. gouden en zilveren munten. Vlotte financ. afwikkeling gega randeerd. Bonaparte, Laan van Meerdervoort 534A. Tel. 070- 602113, b.g.g. 230160. DIVERSEN Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Maleba T.k. gevraagd GOUD en zilveren munten en penningen zilveren guldens rijksdaalders. Tevens oud goud, te bevragen H. J. Vis ser. Haaghuishof 19, Leider dorp. 071-891271/412025. LESSEN EN CLUBS Autorijschool Noordzee geeft de eerste 10 lessen voor pers.auto van 60 min. voor 300.-; erste 3 vrachtrijlessen van 60 min. voor 150,-. Geldig tot eind juni tegen inlevering van deze advertentie. Inl. 01718-22458 b.g.g. 01718-27295. Krijgt u bij uw rijschool geen Garantieovereenkomst, bij ons wel!! Wij zijn goedkoper omdat wij een sponsor hebben. Wij hoeven dus niet te rotzooien met onze les(prijs). Vraag S.V.R.-garantie! AUTORIJ SCHOOL MICHEL 070-462800- 933711, Z.meer 079-217165, Delft 015-124713. Leiden 071- 215787. Alphen 01720-3358, Gouda 01820-24076. SVR er kend!! Spoedkursus AUTORIJDEN 32,- p. echte rijles. De Cen trale-Leiden. Tel. 89.59.08. SLOOPGOUD ca. 15.50 con tant per gram voor 14 kt. Legiti matie verplicht. Van Ruiten, an tiquair. Kort Rapenburg 12. Leiden. (Ma. di. gesloten). .ajlenstoken terug dl weggeweest grlijk, zei de glastuinder die de gaskraan voorgoed had bgedraaid, kolen stoken is een dure stap, maar je verdient wat mee terug. Mijn grootvader en mijn vader stook te kolen en ik ben nu ook in dat spoor gestapt. En.... kolen jiet politiek gevoelig. n<oortdurende verhogingen van de gasprijs vreten aan eljbestaan en aan mijn gezondheid, voegde hij er aan toe. ;2j> voor een eenvoudig mens onmogelijk om de argumen- jgrond de verhogingen te begrijpen en natuurlijk nog veel rilijker om de verhogingen te betalen. „Ik kies voor ko- t(zei de man. '^sbel hield ontwikkeling gasbel heeft naast goede stimulansen, ook vkkelingen stilgezet. In het buitenland is de kolenstook- jek veel verder gevorderd dan hier. Er is hier een gere- kPPgegroeid d'e niet meer weet wat een kolenkit is. Onze erirmingsteehniek heeft het kolenstoken verwaarloosd, |oor de glastuinbouw op buitenlandse technieken is aan- ;en. Toch worden er nu al weer kolen gestookt op tuin- Dedrijven. En de berichten daarover zijn gunstig. Na- j.jk zijn de aanschaffingskosten vrij hoog maar daar te- er staan grote financiële besparingen. Engelse, Deense uitse kolenstook verwarmingsketels komen in steeds 1 aantal in gebruik. En de gebruikers zijn tevreden. Het nerkelijk hoe nu de leveranciers van kolen in de rij om te mogen leveren. Want de wereld barst van de ko- (urtje opporren ijdt betaald ajioderne buitenlandse kolenketels worden op een zeer eieuse wijze automatisch gevoed en sommige ketels zijn ic|en van een langzaam bewegend vuurbed, dat zichzelf n houdt van as en slakken. De kwekers kunnen het bui- jiteem in hun kassen gewoon handhaven en de kolenke- ^ageren prima op thermostaten. Deze nieuwe wijze van irming is uitgerust, met filterinstallaties waardoor ze aan ettelijke milieu-eisen voldoen. Er worden kolen ver- J waarvan het zwavelgehalte maximaal 0,9% bedraagt, bZt binnen de voorschriften. Bii aanschaf van een kolen- Jatie gelden ook een aantal subsidieregelingen. In totaal bijdrage op bijna 25%. ■de installaties zijn vrij prijzig. Misschien dat door be velling van de Nederlandse verwarmingsindustrie daarin zal komen. De kwekers hebben aan kolenstook arbeid, maar dat wordt goed betaald, zeggen zij. Bij jigen was de kolennota dit voorjaar de helft lager als de ^tening van het vorige voorjaar. willen ze best af en toe eens in het vuurtje poren! De lelieveredelaars gaan nog steeds full speed door. Tien tallen nieuwe creaties zijn de laatste jaren geïntroduceerd en het ziet ernaar uit dat tot nu toe alleen maar het topje van de ijsberg boven water is gekomen. Met andere woor den: d'r zitten er nog veel meer aan te komen. Toch zijn het op de bloemenveilingen maar twee cultivars die het leliebeeld bepalen: deoranje Enchantment en de gele Connecticut King. De „Kin gen" waren in 1983 goed voor 34 procent van het tota le aanbod van de Aziatische hybriden en Enchantment tekende voor 29 procent. In totaal werden 150 miljoen takken lelies van het Aziati sche type met opstaande bloemen aangevoerd. Dat waren er pakweg 39 miljoen meer dan in 1980 het geval was. De positie van de lelie in het totale bloemenpakket wordt steeds belangrijker. De ver wachting is dat het aanbod nog verder zal toenemen, maar dan is het wel nodig dat het assortiment belang rijk wordt verbreed. In theo rie zijn de mogelijkheden daartoe volop aanwezig, maar de praktijk wijst tot nu toe anders uit: de opmars- der-nieuwe-soorten verloopt maar traag. Witte lelies met opstaande kelken zijn nog schaars. Men behelpt zich nu met Sterling Star, een sierlijk gemodel leerde lelie die echter heel gevoelig is voor bladverbran ding. Toch werd in 1983 van deze lelie nog een aanbod ge registreerd van bijna vier miljoen takken en dat is be paald niet kinderachtig. Sterk opgerukt is de witte Mont Blanc, een in Amerika gewonnen lelie die door de Rijnsburgse veredelaars Gebrs. Vletter Den Haan op de markt is gebracht. Van deze aanwinst zijn bij de bloembollenkwekers flinke aantallen uitgezet en het ligt in de lijn der verwachtingen dat deze lelie nu een snel uit breidend areaal te zien zal geven. Moeders mooiste niet Een lelie die zeker niet tot moeders mooiste gerekend mag worden is de gele Yel low Blaze. De knoppresenta- tie is op zijn zachtst gezegd nogal matig, de trekduur is lang en in verhouding met de bolmaat is het aantal knop pen per tak aan de kleine kant. Het is echter een bere sterk groeiende lelie die ook onder ongunstige omstandig heden in bloei kan worden getrokken. De lange stengel tot 1.70 meter is voor de bloemkwekers in de landen rond de Middellandse Zee een uitgesproken pre. Veel zon, veel licht en veel warm te willen in die regio nog al eens zorgen voor te korte ste len, maar dat is met Yellow Blaze geen punt. Vandaar de grote vraag naar deze minder mooie lelie in Italië. Gebreken Het zijn dus Enchantment en Connecticut King die het pe loton ver achter zich hebben gelaten. Met andere woorden: de andere en nieuwere zaai lingen spelen tot nu toe een ondergeschikte rol. Zijn de „leaders" dan zulke uitzonderlijke goede lelies met tal van goede eigen schappen? Was het maar waar. Ze zijn juist behept met minder feestelijke gebreken. Nu is dat laatste in het bol- lenvak geen uitzondering. Want bij de irissen neemt de gentiaanblauwe Prof. Blaauw de eerste plaats in en die cul- tivar heeft ook een aantal zwakke punten, al zijn het al leen maar de slechte houd baarheid en het matige open- komen van de knoppen, vooral als men geremde bol len heeft gebruikt. Bij de tul pen fungeert de rode Apel doorn al vele jaren als trek paard en er zijn beslist mooi ere en betere. Hoe kan dat nou? Hoe kan een lelie als Con necticut King dan toch zo hoog scoren? Als men de zaak teelttechnisch bekijkt is het een onbegrijpelijke zaak. Want als één lelie de broeiers veel kopzorgen geeft dan is het Connecticut King. De ge voeligheid voor bloemver- droging is opvallend groot en percentages van twintig pro cent zijn meer dan eens ge meten. Bij de bloembollen kweker heeft men er wat be treft groei, e.d. wel betere op het lijstje staan. In het ge bruikswaarde-onderzoek valt deze gele lelie dan ook royaal door de mand. Maar toch is het een topper en al vele ja ren lang. Hoe kan dat nou? Om te beginnen is het een goed gebouwde lelie met een forse tak en grote, goed ge sloten bloemen. De bloem- kleur, wacmgeel met opval lende orange tekening, is zeer aantrekkelijk en verder is deze lelie heel geschikt voor weekendbewaring in de koelcel. Verder kan Connec ticut King onrijp worden ge sneden, want alle knoppen komen open. De duur van het vaasleven is goed en de bloemenhandelaar neemt deze lelie graag mee, omdat hij zo goed tegen het vervoer kan. Enchantment daarentegen kan niet rauw worden ge oogst (al gebeurt het wel), kan matig tegen het vervoer en helemaal niet tegen bewa ring in de koelcel. Daarente gen heeft deze lelie wel een paar sterke punten wat be treft de broei en ook de kleur is heel aantrekkelijk. Voorspellingen Sinds 1980 wordt met nadruk voorspeld dat De Grote Dreun voor Connecticut King op komst is. Tot nu toe is die uitgebleven. Zitten de profeten er naast? Laten we niet vergeten dat het debacle voor Enchantment ook jaren tevoren was aangekondigd. Het heeft er een tijd naar uit gezien dat de geleerden er met hun prognoses naast za ten. Totdat in het einde van de jaren zeventig de klap kwam. De nagalm daarvan ten demEÊ£a'ïogkun^nht ^^ormachtig^8 Azia,iSChe lelieS verl00pt bepaald Dit jaar wellicht minder aardbeien geteeld. Nu de produktie van aardbei en in Zuid-Europa over het hoogtepunt heen is komen de meer noordelijk gelegen lan den met dit produkt aan de beurt. Binnen de groep van Zuideuropese aardbeien-pro ducerende landen loopt het aandeel van Italië terug ten gunste van Frankrijk, maar vooral van Spanje. In Neder land komt nu de vollegrond- steelt weliswaar langzaam op gang. Het naar zijn einde lo pende glasseizoen bracht tot dusver wel minder aardbeien dan vorig jaar, maar tegen een hogere prijs. Het mooie weer, eind april, zorgde de laatste week van deze maand voor een relatief grote aanvoer uit dc kassen. Van begin mei tot 26 mei werd echter ruim honderd ton minder aangevoerd dan in dezelfde tijd vorig jaar. De prijs van een doosje aar- beieen bleef daarom ten op zichte van voorgaande sei zoenen aan de hoge kant. Omdat de late aardbeien meer concurrentie kunnen verwachten uit het zuiden kan men dan weer rekenen op lagere prijzen dan vorig jaar. Dat was met een totale aan voer van ruim drie ihiljoen kilo glasaardbeien een goed jaar. De gemiddelde prijs was wel iets lager, maar de grote re aanvoer maakte dat weer goed. De aanvoer van vollegrond- saardbeien is op dit ogenblik dus nog niet om over naar huis te schrijven. Het koude en natte weer is daar waar schijnlijk niet vreemd aan. Vorig jaar was de aardbeien oogst zeer groot. Toch wordt het jaar 1983, aldus het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, beslist niet in de anna len bijgeschreven als een best jaar voor de aarbeien van de vollegrond. Nadat door het regenachtige meiweer de oogst eerst maar langzaam op gang kwam, volgde daarna een lange periode met zon nig, warm weer, waardoor de aardbeien plotseling zeer snel, wat men noemt, afrijp- ten. Het gevolg daarvan was weer, dat er aanvoerpieken ontstonden en dat leidde dan tot lage prijzen. Voor de con sumenten is dat natuurlijk prachtig, maar de tuinders gingen er ten opzichte van het jaar 1982 maar liefst met bijna een gulden per kilo op de verse markt op ach teruit. Aan aardbeien was er zoals gemeld geen gebrek, want er werd achttien mil joen kilo van aangevoerd, hetgeen vijf miljoen kilo meer is dan het jaar ervoor. Het Produktschap acht het niet uitgesloten, dat door dit slechte resultaat de opper vlakte van met aardbeien be- teelde grond dit jaar is afge nomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9