labour in de wolken na kinst op Conservatieven „Geen sprake van doorbraak" Communistische partij grootste van Italië Toch is teneur goed naar voren gekomen roenen verdringen 't)P uit parlement UNS ^(DRIESSEN: Extreem-rechts grote winnaar Frankrijk ^NENLAND/BUITENLAND* EeidaeSomant MAANDAG 18 JUNI 1984 PAGINA 7 3AAG Nu de uit- van de officiële hentellingen bekend pas goed duidelijk jlordig de doorgaans üwbare voorspellin gen die het Bureau art vorige week na Nederlandse verkie- dag heeft gedaan. Rebben de juiste uitslag ïjaad niet voor de volle §-d procent kunnen voor- Ij. Maar toch, de teneur, fhouding tussen de par tijen is wel degelijk goed naar voren gekomen. Dat is toch waar het bij zo'n raming om gaat", verdedigt Intomart-on- derzoekster Jenneke Stijlen het werk van het bureau. „Ik ben zeker niet ontevreden. Het publiek is de laatste jaren heel erg verwend. Prognoses van onderzoeksbureaus wer den steeds betrouwbaarder en de uiteindelijke uitslagen ver schilden steeds minder met de ramingen." Donderdag nog had Intomart op grond van een steekproef onder 18.000 Nederlandse kie zers geraamd dat de stemmen percentages van CDA en PvdA elkaar weinig zouden ontlopen. De partijen kregen van Intomart respectievelijk 31,5 en 31,8 van de stemmen, wat omgerekend naar Tweede Kamerzetels inhield dat beide partijen op 48 zetels zouden uitkomen. „In het Europees Parlement krijgen beide par tijen negen zetels", zo luidde de voorspelling van Intomart. Nauwelijks een dag later wer den de ramingen echter aan gepast in verband met „een foutieve berekening van de restzetel". De PvdA zou geen negen maar acht zetels in het Europees parlement krijgen, ten gunste van de combinatie van CPN/GPN/PSP/PPR, die daarmee op twee zetels zou komen. De onderzoekers had den er aanvankelijk geen re kening mee gehouden dat bij toekenning van restzetels in een lijstencombinatie het sy steem van de grootste resten wordt gebruikt in plaats van het systeem van het grootste gemiddelde. Met de aanpassing van de cij fers in verband met deze fout ontstond echter de merkwaar dige situatie dat de PvdA on danks een hoger percentage stemmen een zetel in het Par lement minder dan het CDA zou krijgen, althans volgens de laatste berekeningen van Into mart. Groot was dan ook de verba zing toen de werkelijke uit komst van de verkiezingen in Nederland bekend werd: CDA kreeg in werkelijkheid 30,03 procent en PvdA 33,72 procent van de stemmen. De PvdA wordt met negen zetels alsnog de grootste partij bij deze ver kiezingen, terwijl CDA ten op zichte van de Intomart-ramin- gen een restzetel afstaat aan de combinatie van klein-links en op acht komt. Versluierend Intomart zelf wijt de volgens haar „onzuivere" prognose vooral aan de versluierende effecten van de lage opkomst en van een onvoorziene herin deling van de stembureaus. „In een aantal plaatsen waar we een steekproef wilden uit voeren, waren door deze her indeling grote veranderingen opgetreden in de samenstelling van de groep stemmers", legt onderzoekster Stijlen uit. „In twee plaatsen waren de afwij kingen zo groot, dat we er van af hebben gezien om daar te peilen". Intomart paste op de uitslagen per partij bij veertig stembu reaus twee correctiefactoren toe. De steekproefcorrectiefac- tor corrigeert de uitslag in de veertig stembureaus op grond van ervaringscijfers tot een juiste prognose voor het hele land. Op het ruwe materiaal is verder een „meetfoutcorrec- tie" toegepast om de uitslag van de enquête per partij in elk van de veertig stembu reaus zo te kneden dat het „feitelijke" stemgedrag beter wordt weergegeven. De meet- foutcorrectiefactoren zijn afge stemd op een hogere opkomst dan de teleurstellende op komst bij de jongste Europese verkiezingen. ¥4 onze correspondent Europese verkiezingen volgens een computervoorspel- De Labour-partij, die over het onze correspondent dt Roger Simons) "DEN De Europese ezingen hebben voor [J-Brittannië een dui- ,e verschuiving naar opgeleverd. Van en, toen de uitslagen I nog niet alle 81 L istricten bekend wa- had Labour 26 zetels rerd, tegen 17 bij de Europese verkiezingen van 1979. De Conservatie ven wonnen tot nu toe 35 zetels. De Alliantie van Liberalen en de SDP nog geen enkele zetel. De definitieve uitslag van de stembusstrijd, die in Groot- Brittannië net als in Neder land afgelopen donderdag ge voerd werd, zal pas later van daag bekend worden. Maar volgens een computervoorspel ling zal de Britse einduitslag er als volgt uit kunnen zien: Con servatieven 45 zetels (in 1979 nog 60 zetels), Labour 32 zetels (17), Liberals/SDP 1 zetel (0) en de Noordierse partijen 3 (3). De verschuiving naar links is het duidelijkst afgetekend in Groot-Londen. De socialisti sche partij kaapte ook Conser vatieve zetels weg in het noor den van Groot-Brittannië, maar in het zuiden bleef prak tisch alles zoals het was. De Labour-partij, die over het algemeen zeer koel staat te genover de EG, is met dit re sultaat in de wolken. Zij be schouwt de uitslagen als een scherpe veroordeling van de Thatcher-politiek. De Conser vatieven van hun kant ver heugen er zich erover dat hun verliezen niet nog groter zijn, terwijl de Alliantie zich troost met de gedachte dat het on rechtvaardige Britse kiesstelsel haar toch een flink pak stem men heeft opgebracht. De Westduitse Liberale partij (FDP) ver- rtjt uit het Europees parlement. Ze behaalde bij de ,t(ezingen van gisteren 4,8 procent van de stemmen leef daarmee onder de kiesdrempel van vijf pro- .j Bij de vorige verkiezingen in 1979 haalde de FDP atzes procent, waardoor ze vier zetels bezette. De ,je nieuwkomer in het Europees Parlement is een ^genwoordiging van de Groenen, die in een klap zetels krijgen. {kanselier Helmut Kohl en FDP-voorzitter Hans-Dietrich le;her waren „diep teleurgesteld" over de lage opkomst (57 nt) en over het resultaat van de regeringspartijen. Kohl cl van een „afstraffing". Volgens de sociaal-democratische Willy Brandt is de geringe belangstelling van de kiezers schrijven aan de onmacht van de EG tegenover de werk- lftid. Het verlies van zijn partij lag naar zijn zeggen aan het Ipen van kiezers naar de Groenen. 81 zetels die de Bondsrepubliek in het Europees parle- bezet, gaan er volgens de voorlopige officiële einduitslag as 42) naar de CDU/CSU, 33 (35) naar de SPD en 7 (0) naar poenen. De liberalen vallen terug van vier naar nul zetels. Lesultaten bevestigen de daling van de populariteit van de betekenen een verzwakking van de positie van de rege- sKohl die dankzij de liberalen kan steunen, op een meerder de Bondsdag. Toen minister Genscher gistermorgen zijn stem uitbracht, was hij nog vol optimisme. Het lachen verging hem bij het vernemen van de uitslagen. „Zijn" FDP is uit het EG- parlement verdwenen. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NiH,i.wn.in,iu.i..iM,i.nini,iM,iNiii>iui -SSEL Het Neder- lid van de Europe- pmmissie, Frans An- was niet geheel inreden over de uitsla- l„De teneur lijkt me zei hij, „links is imere zin iets sterker irden, daar bedoel ik de Groenen mee, die sbenszins wil vergelij- lmet D'66. Of het iets in het Europese eïment? Er is geen tte van een door- it. De socialistische lit die uit het Verenigd •Énkrijk zou komen, At toch elders weer te- 1 gedaan. Er is geen jantieel verschil voor. ieleid in Europa". het Nederlandse aspect indriessen: „De uitslag Ie Europese verkiezingen Iderland is teleurstellend •de partij die dacht maar één zetel verspeeld te hebben terwijl dat er nu twee blijken te zijn (CDA). Maar ze lijken me evenzeer teleurstellend voor die partij die gedacht had meer te winnen (de PvdA)", aldus Andriessen. Hij was ver der van mening dat deze uit komst „redelijk de huidige po litieke krachtsverhouding in Nederland weerspiegelt". Hij vindt dat voor de samenstel ling van het Europees Parle ment de verschuivingen er niet wezenlijk toe of af doen. „Links in de ruimste zin van het woord lijkt in het Euro pees Parlement iets. sterker vertegenwoordigd te gaan worden. Maar dat zou alleen maar substantieel zijn als er in dat Parlement een linkse meerderheid zou ontstaan en die trend zie ik nog niet. De politieke samenstelling van het Parlement zal wel iets ver anderen, maar niet signifi cant". Andriessen is het niet eens met Piet Dankert, de parle mentsvoorzitter, die gezegd heeft dat het Parlement wel kan afzien van het verwerven van meer bevoegdheden als zou blijken dat er voor de ver kiezingen een algemeen laag opkomstpercentage is geweest. „Een geweldig hoge opkomst in de vorm van percentages die we gewend zijn bij natio nale verkiezingen zou wellicht een invloed gehad hebben op het overdragen van meer be voegdheden aan het Europees Parlement. Maar ik denk dat de vraag of het Europees Par lement meer bevoegdheden krijgt niet in de belangrijkste plaats afhankelijk is van het deelnemerspercentage aan deze verkiezingen", aldus An driessen. „Natuurlijk is het zo dat het gezag van het Parlement te maken heeft met het aantal kiezers dat zich erover heeft uitgesproken. Maar het ver werven yan meer bevoegdhe den door het Parlement zal een moeizaam proces blijven. Ik weet niet of de uitkomst van deze verkiezingen daar een wezenlijke invloed op heeft", zo zei hij. „Als het Europees Parlement in de komende jaren niet een wezenlijke uitbreiding van zijn bevoegdheid zou verkrijgen weet ik niet of we ons ervoor zouden moeten inzetten om over vijf jaar maar geen ver kiezingen meer te hebben. Ik zeg dat niet. Ik denk dat het proces van Europese eenwor ding ook in dit opzicht een ze kere vertraging ondervindt. Die acht ik uiteraard niet wenselijk en ik bekritiseer die. Maar die vertraging is kenne lijk onvermijdelijk in de poli tieke ontwikkeling die we doormaken", aldus de Neder landse Europese commissaris. .Persoonlijk ben ik van me ning dat als het Europees Par lement erin slaagt om in de komende vijf jaar, zoals dat in de afgelopen vijf jaar het geval geweest is, rustig doorgaat met meer bevoegdheden of meer invloed te verwerven dat op zichzelf een zaak is die voor Europa de moeite waard is. Ik deel dus niet de opvatting van degenen, die zeggen als het nu niet lukt hoeft het niet meer". ,SKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM In Brussel was het gisteren allemaal EG wat de klok sloeg. Zo doopte de Franse minister van buitenlandse zaken, Cheysson samen met de 9-jarige Meane Diedelinde een zeiljacht met de naam „Europa". Het getal „tien" op de boeg van het schip slaat op het aantal landen dat deel uit maakt van de EG. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Bij de gisteren in Frankrijk gehouden verkiezingen voor het Eu ropees Parlement heeft de huidige meerderheid van socialisten en communis ten in de Nationale Ver gadering, de Franse Tweede Kamer, slechts een derde van de stem men weten te halen. De communistische partij van Georges Marchais kreeg gisteren bijna net zoveel stemmen als het uiterst rechtse Nationale Front van Jean-Marie Le Pen, de grote winnaar. De op komst was de laagste sinds de oorlog: slechs 57 pro cent van de Fransen heeft gestemd. Na de euforie van links in 1981 tijdens de kamer- en pre sidentsverkiezingen lijkt Frankrijk bij deze Europese verkiezingen een zwaai naar rechts te hebben gemaakt. De gecombineerde oppositielijst van Simone Veil haalde 42 procent, terwijl de zelfstandige lijsten van de socialisten en communisten samen nog niet aan 34 procent kwamen. Met de spectaculaire score van Le Pen's Nationale Front, bijna 11 procent, heeft rechts dus meer dan de helft van de Franse kiezers achter zich weten te scharen, al zal vooral Simone Veil niet zo heel erg gelukkig zijn met wat nu al „de grote doorbraak" van Le Pen wordt genoemd. Volgens de leider van het Na tionale Front, Le Pen, heeft de uitslag van gisteren het poli tieke landschap in Frankrijk een ander aanzien gegeven. In zijn gebruikelijke gespierde taal zei hij in een eerste reactie dat zijn portij er in was ge slaagd „het pantser van de bende van vier te doorboren". Daarmee doelde hij zowel op de regeringscoalitie als op de oppositiecombinatie RPR en UDF. Vertaald in zetels in Straatsburg betekent de uitslag dat Le Pen tien afgevaardig den naar het Europees Parle ment kan sturen. RPR en UDF mogen er 41 sturen (vijf meer), de socialisten verliezen twee zetels (20) en de commu nisten zes (13). De neo-gaullis- tische leider Chirac heeft pre sident Mitterrand al gevraagd consequenties uit deze verkie zingsuitslag te trekken, nu meer dan de helft van de Fransen „inclusief uiterst rechts zijn beleid niet meer blijkt te steunen". ROME De Italiaanse Communistische Partij (PCI) is bij de verkiezin gen voor het Europees Parlement voor het eerst in de geschiedenis de christen -democratische partij (CD) voorbijge streefd. De communisten zijn nu de grootste partij in Italië, met drie tiende procent meer stemmen dan de christen-democra ten (33,3 tegen 33 pro cent). De communisten kregen bijna vier procent meer dan in 1979 en dan bij de vervroegde par lementsverkiezingen van juni vorig jaar. De christen-demo craten kregen 3,5 procent min der dan in 1979. Maar het re sultaat verschilde niet veel van vorig jaar. Ook voor de socialistische partij van pre mier Bettino Craxi was er wei nig verandering. In Griekenland, waar alle stemmen pas later vandaag zullen zijn geteld, heeft pre mier Papandreou verklaard dat zijn Panhellenistische So cialistische beweging (Pasok) de Europese verkiezingen heeft gewonnen. Met een kwart van de stemmen geteld had de Pasok 42 procent (tien zetels) tegen de conservatieve Nieuwe Democratie partij 38 procent negen zetels). De Mos kou-gezinde communisten (KKE) hadden 11,2 procent (drie zetels) en de eurocommu- nistische KKES 3,1 procent (een zetel). Gemoed gelucht In België hebben de Europese verkiezingen bescheiden over winningen opgeléverd voor de socialisten en de Groenen. De leider van de Vlaamse socialis tische partij, Karei van Miert, maakte uit de winst voor zijn partij op, dat de kiezers „be hoorlijk hun gemoed gelucht hebben over de huidige rege- ringspolitiek". De Belgische socialisten gaan er in het Eu ropees Parlement parlement twee zetels op vooruit (was ze ven, wordt negen). De Christe lijke Volkspartij van premier Wilfried* Martens leed een aanzienlijk verlies vergeleken met de Euroverkiezingen van 1979. Maar vergeleken met de nationale verkiezingen van 1981 verloor de CVP nauwe lijks of boekte ze zelfs wat winst. Frank Swaelen, de voorzitter van deze partij, trok hieruit de conclusie dat de kie zers de regeringspolitiek (van bezuinigen en inleveren) „ze ker niet hebben afgekeurd". De Belgische christen-demo craten gaan er in totaal drie zetels op achteruit (was tien wordt zeven). De Liberalen houden hun vier zetels. Opval lend was verder de winst van de milieupartijen, AGALEV in Vlaanderen en Ecolo in Wallo nië, die met een zetel hun in trede doen in het Europees Parlement. Onder grote belangstelling maakte staatssecretaris van buitenlandse zaken Van Eekelen (tweede van rechts) gisteravond in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag de uitslag bekend van de Nederlandse verkiezingen voor het Europees parlement. Anti-EG-lijst Van kiezers in Denemarken heeft afgelopen donderdag een derde op een anti-EG-lijst ge stemd, terwijl de pro-Europese partijen, onder aanvoering van de regerende conservatieven, 67 procent van de stemmen behaalden. Naar schatting van waarnemers was de opkomst 52 53 procent, aanmerkelijk hoger dan in 1979 toen 47,8 procent van de Deense kiezers de gang naar het stemlokaal maakte. Denemarken stuurt 16 afgevaardigden naar het Euro pese Parlement in Straatsburg. De preciese uitslag wordt pas later vandaag bekend. In Ierland, een van de vier landen waar donderdag al werd gestemd, lijkt de opposi tiepartij Fianna Fail van ex- -premier Charles Haughey te gaan winnen. Daar staat ech ter geen verlies van de rege rende Fine Gael van premier Garret Fitzgerald tegenover. Deze partij weet zich te hand haven. Verlies is er met name voor Labour, de tweede partij i in de regeringscoalitie.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7