„Koreaanse Boeing mogelijk toch gebruikt voor spionage" Uitvinder Scrabble (85) kan zelf niet spellen Irak wil offensief Iran voor zijn Boycot Solidariteit tegen verkiezingen geen succes Spanje trakteert EG op eisen en dreigementé BRITS BLAD „DEFENCE ATTACHÉ' Onfrisse toestanden in Belgische slachthuizen John Turner na! tien jaar wachte- op volger Trudea PROCES TEGEN JOODSE TERRORISTEN KAN NOG MAANDEN DUREN VSschiq Argentir, niet vooi .BUITENLAND CcidaeSou/uwt MAANDAG 18 JUNI 1984 PA[J Vijf doden bij treinongeluk in Griekenland KORINTHE Bij een treinongeluk in de buurt van het Griekse Corinthe zijn gisteren vijf personen gedood en 200 gewond, van wie 88 ernstig. De trein vervoerde tussen de 500 en 600 passa giers. Veel van de slachtoffers bleven urenlang bekneld in de wrakstukken. Het ongeluk gebeurde toen in een bocht de vier achterste wagons van de in totaal acht wagons ontspoorden. In de trein zaten veel mensen die naar hun dorpen waren gegaan om te stem men in de Europese verkiezingen. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. 'Diplomaat VS deed aan zwarte handel' MOSKOU Een voorma lige Amerikaanse diplo maat in Moskou, Bruce Rosenberg, is er in de Sov jetpers van beschuldigd zich bezig te hebben ge houden met zwarte han del. Hij werd „op heter daad betrapt" en moest de Sovjet-Unie verlaten, al dus het vakbondsorgaan Troed. Volgens het blad werd de tweede secretaris van de Amerikaanse am bassade gesnapt toen hij een Sovjetburger foto- en video-apparatuur en hor loges verkocht. Sikhs rouwen massaal NEW DELHI Sikhs in ge- heel India hebben gisteren be toogd en in tempels gebeden uit protest tegen de militaire aanval op hun heiligdom, de gouden tempel in Amritsar, in de deelstaat Punjab. De rellen- politie omsingelde de voor naamste Sikh-tempels in ge heel India om te voorkomen dat duizenden Sikhs zich zou den voegen bij betogingen te gen de dood van zeker 400 ge loofsgenoten in de Gouden Tempel. Tot de demonstraties was opgeroepen door de poli tieke partij van de Sikhs, de Akali Dal. Slachtpartij onder Afghaanse burgers ISLAMABAD In hun grote offensief van de afgelopen twee weken in de Afghaanse grensprovincie Herat met Iran hebben Sov jettroepen meer dan duizend burgers gedood, zo heeft een leider van de Afghaanse verzets groep Jamiat Islami dit weekeinde in Pakis tan verklaard. Herat is toegankelijker gewor den na de val van de Pantsjir-vallei benoor den Kaboel als gevolg van een Sovjetoffen sief in april. Twee jonge Russische soldaten die in Afghanistan deserteerden hebben voorlopig asiel gekregen in Groot-Brittannië. Ze begonnen gisteren aan een afkickperiode voor de opium die ze bijna een jaar lang van het Afghaans verzet toegediend om hen rus tig te houden. De twee kwamen donderdag vanuit Afghanistan aan waar ze uit het Russi sche leger deserteerden. Académie Francaise oneens met feministen PARIJS De Académie Francaise, het hoogste Franse instituut op het gebied van de taal en de literatuur, kan nauweljks waarde ring opbrengen voor de pogingen die de mi nister voor de rechten van de vrouw, Y vet te Roudy, onderneemt om zo veel mogelijk be roepsnamen in de Franse taal een vrouwelijk tintje te geven. De illustere Académie, die met de schrijfster Marguerite Yourcenar slechts een enkele vrouw op de 40 „onsterflij- ken telt, heeft de commissie voor terminolo gie voor beroepsnamen gewaarschuwd. De Academie vindt dat aan beroepsnamen die een vrouwelijke uitgang krijgen zoals dichte res en dokteres een zekere laatdunkende be tekenis wordt geveven. Ze is er onder meer daarom voor de huidige beroepsnamen te handhaven. LONDEN De Zuidko- reaanse Boeing 747, die vorig jaar boven het schiereiland Sachalin in de Sovjet-Unie werd neer geschoten, is wellicht ge bruikt om signalen van de Russische radar en elek tronische defensie uit te lokken en ze met Ameri kaanse satellieten op te vangen. Dit staat in een artikel in het Britse blad over defensiezaken „De fence Attache". „Defence Attache", een in mi litaire kringen veel gelezen en betrouwbaar geacht blad, schreef dat het het niet nood zakelijk eens is met alle ge zichtspunten in het artikel maar dat het nader onderzoek wil zien uitgevoerd. Het artikel, van de hand van het pseudoniem „P Q Mann", zegt dat een van de twee satel lieten die de signalen opvin gen het Amerikaanse ruimte veer „Challenger" was. Het artikel legt verband tussen het incident in september, waarbij 269 passagiers en bemannings leden van vlucht KAL 007 omkwamen, en afzonderlijke schendingen van het Russische luchtruim door twee Ameri kaanse militaire vliegtuigen in 1964, kort nadat de eerste van de Amerikaanse *„fret"-elec- tronische bewakingssatellieten tair straalvliegtuig, met een in een baan om de aarde wer- ongeveer op de Boeing gelij- den gebracht. De schendingen, kend profiel, binnen bereik waarbij beide toestellen wer- van Russische radar vloog, den neergeschoten, gebeurden kort voordat de KAL 007 het op het moment dat de „fret- Russische luchtruim binnen- "-satellieten zich boven Rus- drong. Het beschrijft dit als sisch grondgebied bevonden. een „verdubbelings"-tactiek, De Amerikaanse regering erop gericht de Russische de- heeft altijd verklaard dat het fensiesystemen attent te ma- Koreaanse vliegtuig niet bij spionagewerk was betrokken. ken. Het wiist er verder op dat de „Shuttleongeveer 36 uur Maar het artikel herinnert er- voor het incident was gelan- aan dat een Amerikaans mili- ceerd, „in oostelijk richting op de ongewone tijd van 02.00 uur, de eerste lancering bij nacht". In het artikel wordt gezegd dat de Russen door vlucht KAL 007 hun totale „afweer mechanisme moesten inscha kelen" en daarmee hun elek tronische mogelijkheden ont hullen. Volgens het vakblad zouden met de operatie nieu we gegevens over de Russische elektronische verdediging zijn ingewonnen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De hygiëne in de Belgische slachthui zen is zo bedroevend slecht, dat sluiting van een groot aantal ervan niet denkbeeldig is als met ingang van 1 januari 1985 nieuwe, strengere, EG-richtlijnen van kracht worden. Controleurs van de EG onder zochten onlangs vijfentwintig Belgische slachthuizen en ont dekten dat in veel gevallen de gebouwen niet voldoende af gesloten zijn van de buitenwe reld, zodat stof, insecten en knaagdieren binnen kunnen dringen. Er is geen afdoende scheiding tussen het schone en vuile gedeelte van de slacht- lijn, wat risico's voor besmet ting inhoudt. Bovendien con stateerden de EG-ambtenaren een groot gebrek aan ontsmet- tingsmaterieel, liet de hygiëne te wensen over en voldeed de keuring niet altijd aan de nor men. De slachthuizen weten sinds maart 1983 dat de stren ge normen aanstaande zijn, maar volgens de EG-ambtena- ren hebben de meeste abattoirs niet de moeite genomen maat regelen te treffen. Kort voordat gisteren in Gdansk de stembuslokalen open gingen, vermaakten een aantal inwoners zich met een varkentje waarop stond: Stem op ons. Het duurde even voordat de politie het varken tje met de anti-regeringsleus kon wassen. WARSCHAU Bij Poolse ge meenteraadsverkiezingen heeft naar schatting ruim 75 procent van de 25 miljoen ge- registreerden die zijn opgeroe pen hun stem uitgebracht, zo zegt de regering. Bij de verkie zingen in 1980 stemde veel mensen zeiden het moei lijk te vinden mee te doen aan de boycot, ook al bestaat er weliswaar geen stemplicht. De regering heeft weliswaar ge zegd dat er geen repressailles worden opgenomen tegen boy- cotters, maar veel burgers voe- procent van de mensen. Sinds len zich onder druk gezet en de communisten aan de macht zijn is het percentage nog nooit zo laag geweest. De verboden vakbond Solidariteit had opge- vrezen gevolgen bij de toewij zing van paspoorten en huizen. Volgens bronnen van Solidari teit in Wroclaw hadden de roepen tot een boycot, maar kranten daar hun artikelen met overwinningsverhalen al geschreven voor de sluiting van de stemlokalen. Daarin wordt gesproken van een gro te overwinning van het socia listische systeem. In War schau, Gdansk en Now Huta gingen aanhangers van Solida riteit de straat op om de bevol king op te roepen de verkie zingen te boycotten. Soldariteit zegt ook zelf met een opgave van de opkomst van de kiezers te zullen komen. MANAMA Irak sluit sprak in een vraaggesprek met het oog op een al we- overigens van „efficiënte wa- ken verwacht Iraans of- P™s" iiit de Sovjet-Unie. Hij fensief een preventieve aanval niet uit, zo heeft de commandant van het der de Iraakse leger, generaal Maher Abdul Rashid, ver klaard. Iran heeft gisteren meer reservisten opgeroe pen naar het front. Vol gens de Iraakse generaal kan het Iraanse offensief binnen enkele dagen wor den verwacht. Maher Rashind zei niet of de eventuele preventieve aanval zal zijn gericht tegen Iraanse troepen op Iraaks grondgebied of dat deze zich zal uitstrek ken tot Iran zelf. Maher zei voorts dat 150.000 tot 200.000 man Iraanse troepen zijn sa mengetrokken in verband met het te verwachten offensief, en niet een half miljoen zoals eerder in berichten naar voren was gekomen. Maher zei verder dat Irak nieuwe geperfectioneerde wa pens heeft ontvangen met een grote vernietigingskracht. De Iraakse minister van buiten landse zaken, Tarek Aziz, zei ook dat coördinatie met de Golfstaten nodig is voor de vorming van een front tegen Iran. Volgens hem is er nu nog te weinig coördinatie. Acht Iraniërs, die met een Fokker naar Egypte waren ge vlucht, hebben tot nu toe ver geefs gevraagd om politiek asiel. NEW YORK Voor iemand die geen werk had en niet kon spellen, heeft Alfred Butts niet slecht geboerd. Zo goed eigenlijk, dat hij van de week het middelpunt was van een feestje in de top van het Rockefeller Centre in New York. „Ik ben zo gelukkig. Zo gelukkig", zei de 85-jarige ge pensioneerde architect telkens weer, toen de ene na de ande re onbekende aan hem werd voorgesteld. Alfred Butts is de uitvinder van het woordspel Scrabble. Hij komt er echter rond voor uit, dat hij een van de slecht ste spelers uit de geschiedenis van het spel is. „De moeilijk heid met mij is dat ik niet kan spellen. Mijn vrouw kon het wel en zij versloeg mij voort durend. Ze haalde een keer 284 punten met één enkel woord, zo goed was ze". Scrabble is inmiddels zo inge burgerd, dat het in juli een Amerikaans televisiespel wordt de reden waarom Alfred Butts op de ontvangst in het Rockefeller Centre was. De Australische spelletje sproducer Reg Grundy heeft een aangepaste versie van Scrabble voor Amerikaans te levisiepubliek gemaakt. Daar bij worden overigens maar twee letters per keer gekozen. Grundy: „Het is geen puur Scrabble. Het punt met televi siespelen is dat de mensen thuis moeten meespelen en ik dacht, ik maak er zelf een. die aan elk verkocht spel een praten met het toestel". Dat deed ik tenslotte, maar paar dollarcent had overge- d .~.t niemand wilde het spelen". houden, kreeg 20 procent van Arehtiteet Butts heeft het spel v de verkoopsprijs. Van de mil- uitgevonden toen hij in de ja- joenen spelletjes Scrabble die ren voor de Tweede Wereld- Na de oorlog werden spel en sindsdie^verkocht zijn. heeft oorlog zonder werk zat. Zijn speelbord door een vriend Butts geen royalties gekregen, familie verklaarde hem voor van Butts vervolmaakt. Het gek toen hii, om de tijd te do- duurde lang voordat het spel Hij is dan ook geen miljonair den, de frekwentie van letters aansloeg, maar daarna werd gewordend. „Nee", zegt Al- in woorden in de New York de vriend overstroomd door fred Butts, „maar ik heb het Times ging tellen. „Ik was bestellingen. Uiteindelijk ver- goed. Ik ben een erg gelukkig verzot op woordspelletjes en kocht hij de rechten. Butts, mens". RUITENHEER John Turner en zijn vrouw wuiven naar supporters op di komst waarop hij tot leider van de liberale partij werd a NIEUWE CANADESE PREMIÏ; h OTTAWA John Turner (55), afgelopen zater^ kozen tot leider van de Canadese Liberale parr schetst zichzelf als een politicus „van de contact!6 man die in 1975 als minister van financiën het r. van Trudeau verliet na een ruzie over loon- en heersing, moest bijna tien jaar wachten voordat* door hem zo begeerde doel bereikte. Eind W6 maand wordt Turner de opvolger van premier® Trudeau, die de actieve politiek verlaat. 1 tl De slimme politicus Turner, die zich een comfortabele»! opbouwde als jurist bij handelsondernemingen en die n maakte van de directie van tal van belangrijke maatscl verloor nooit de voeling met de politiek en handhaafde! soonlijke contacten op hoog niveau. s Begin dit jaar begon hij de campagne voor de opvolgi Trudeau als grote favoriet en hij bleef dat. Hij viel de aan wegens haar overbesteding en beloofde het gapencg( tingstekort van Canada te halveren en aan de bestrijdt» i werkloosheid de hoogste voorrang te geven. a John Turner werd op 7 juni 1929. Hij studeerde politieke schapppen aan de Universiteit van Brits-Columbia. L»s deerde hij in Oxford en Parijs alvorens een gefortuneee caat te worden. In 1958 haalde hij de internationale pe« hij een romance met de Britse prinses Margaret zou heir had. John Turner is getrouwd en vader van een dochteL Met de armen om elkaar heen lopen twee verdachten naar het gerechtshof om terecht te staan op verdenking van terreurda den. JERUZALEM Het proces tegen 22 Israëliërs die ervan wor den beschuldigd deel te hebben uitgemaakt van een groep die terreuraanslagen pleegde tegen Palestijnen zal mogelijk worden verdaagd tot september. Dat heeft de president van de recht bank, Yaacov Bazak, na de vier uur durende openingszitting verklaard. De verdediging van de verdachten had om drie maanden uitstel gevraagd, omdat er in verband met de aanstaande algemene verkiezingen van 23 juli een „opruiïge sfeer" tegen de verdach ten zou bestaan. De aanklaagster, Dorit Benish, zei uitstel op die grond onterecht te vinden, maar verklaarde later tot uitstel be reid te zijn als de verdedigers meer tijd nodig denken te hebben om zich voor te bereiden. De eerste zitting werd onder zeer strenge veiligheidsmaatregelen gehouden en de verdachten wer den begeleid door zwaargewapende militairen. WASHINGTON hebben besloten f¥ nië niet de 300 F dollar voor te schtë het land per 15 jt/ Mexico, Brazilië, I bia en Venezuela* terugbetalen. Argentinië is niet in si, miljoen bij elkaar te J dat het afgelopen hadden moeten aflossr Amerikaanse toe* hieromtrent voor het£ van 300 miljoen gold fc dag, maar het mit wees er op, dat Arjji niet binnen de gestej mijn tot een akkoord i Internationale Md Fonds (IMF) is gekof dat de Amerikaanse g niet zou worden ve De VS blijven wel over een lening aan nië te praten, zodra een akkoord met hef( fonds heeft bereikt o\ nomische hervormij werd gezegd. Ar£ heeft steun van het I) dig om met zijn buitef schuldeisers een nieil lossingsregeling te F treffen voor ongeveel tig miljard dollar van tale schuld van 43 dollar. De buitel schuldeisers wachten, besluit van het IMF. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL - De EG-minis- ters van buitenlandse za ken, die vandaag en mor gen in Luxemburg bijeen zijn, hebben van Spanje te horen gekregen dat dit land niet bereid is tot de EG toe te treden op de voorwaarden die tot dus ver gesteld zijn. Waarne mers achten het niet on mogelijk dat de Spanjaar den zullen dreigen hun aanvraag tot toetreding in te trekken. De Spaanse regering is onte vreden over de onderhande lingen die moeten leiden tot een aansluiting bij de EG op 1 januari 1986. Het gaat daar bij voornamelijk om zaken op het landbouw- en visserij- vlak. Bij de EG-lidstaten be staat weer onenigheid over de vraag of en hoe men Spanje tegemoet moet ko men. Wat Spanje het meeste steekt in de onderhandelingen met de EG, is dat de Gemeen schap pas vier jaar na de toe treding van de Spanjaarden Spaanse groenten en fruit willen toelaten op de Euro pese markt. Als reden daar voor noemt men de gebrek kige marktorganisatie van de Spanjaarden. De meeste EG- -landen willen dat de Span jaarden eerst intern orde op zaken stellen. Een ander twistpunt is de visser je heeft een moderne vloot, die recht ka gelden op een evenre deel in de EG-visquo met uitzondering var land, België en de I publiek willen de lidstaten dat Spanje pig uit de EG-vis wegblijft, in elk geva jaar 2002.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6