Genland WILTON WEER OP EIGEN BENEN Jïteenlopende reacties op erkeerscontrole nieuwe stijl Blijdorp beleeft wereldprimeur De Vries: dissidenten bleven dichtbij fractie Den Uyl: PvdA laat zich niet isoleren Iterapparaten voor 'aan onnodig duur i niet zonder gevaar Start proefopgraving VOC-schip „Amsterdam" ^V-commissie dagvaardt 37 getuigen in 3e ronde L^e_ £eidóeSomct/nt MAANDAG 18 JUNI 1984 PAGINA 5 Ï;n hebben begrip voor ing- en uitkeringsfraude AAG De meeste Nederlanders j belastingontduiking en misbruik ciale voorzieningen wel ontoelaat- naar ook begrijpelijk. Slechts 20 procent van de bevolking kan er tej^ikel begrip voor opbrengen. Dat d hit een enquête die de Interdepar- 'ftsiale Werkgroep Misbruik en Onei- eli. Gebruik heeft gehouden onder Nederlanders. Volgens de onderzoe ken de tolerantie ten aanzien van be- jontduiking en misbruik van uit en het grootst bij mensen die kri- itaan tegenover de verdeling van ens, de belastingdruk, de hoogte i uitkeringen, de rol van de over- fi de regels in het algemeen. Zij s„ntduiking en misbruik als een a£jvan burgerlijke ongehoorzaam- Tweedehands kachels en geisers vaak gevaarlijk APELDOORN - Tweedehands gasapparaten, zoals kachels, geisers, boilers en fornuizen, deugen vaak niet. Ook de aansluiting van deze apparaten laat in veel gevallen te wensen over, zo constateert de Vere niging van Exploitanten van Gasbedrijven In Neder land (VEGIN) in Apeldoorn. Uit een onderzoek door het gasbedrijf Groningen blijkt dat het met de tweedehands kachels bitter slecht gesteld is. Van de 572 geïnspecteerde kachels bleek meer dan 40 procent niet te deugen. Het gasbe drijf adviseert de betreffende apparaten goed te laten schoonmaken, beter te laten aansluiten en dergelijke. De VEGIN vindt het verontrustend dat op grote schaal gehandeld wordt in levensgevaarlijke oude kachels. Met name de in- en verkoophuizen, de uit dragerijen en de snuffelschuren maken zich hier schuldig aan. V rij wel nooit zijn deze erkend als gast echnisch installateur. Rechtzaak over declaraties specialisten UTRECHT De particuliere ziektekostenverzekeraars (KLOZ) stappen naar de rechter om een eind te maken aan de veel te hoge declaraties voor spe cialistenhulp. De academische ziekenhuizen hanteren vaak de tarieven voor vrij gevestigde specialisten, terwijl de behande ling werd uitgevoerd door een goedkopere specialist in vaste loondienst. KLOZ-directeur R. Scheeres zei zaterdag dat de rechter maar moet beslissen over het gerom mel met declaraties. Volgens de directeur is zijn organisatie to taal voor zeker enkele tientallen miljoenen guldens teveel in re kening gebracht. AMSTERDAM „Een strijdbare en inventieve PvdA laat zich niet isoleren". PvdA-fractieleider Joop den Uyl zei dit zaterdag in een na beschouwing over de Europese ver kiezingen van donderdag tot het PvdA-congres in Amsterdam. De oppositieleider constateerde dat CDA- -fractieleider Bert de Vries na het debat over de kruisraketten is „geschrokken van de ideologische opwinding van Nij- pels, die de solidariteit met de zwakken, met de Russische dissidenten en de NA- VO-bondgenoten op één en dezelfde noe mer brengt: de kruisraketten moeten er komen". „Van die schrik gaat De Vries plotseling weer praten over de mogelijkheid van sa menwerking met de PvdA". Den Uyl rea geerde daarop met scepsis. „Wij zijn daar van niet ondersteboven. Wij willen een ander beleid en zullen CDA en VVD be oordelen op de mogelijkheid op een con creet program tot overeenstemming te ko men", aldus Den Uyl. Die overeenstemming kan alleen maar komen als bij de kamerverkiezingen in mei 1986 de regeringscoalitie tot een min derheidspositie in het parlement wordt te ruggedrongen, zo betoogde Den Uyl. Daarom moet de PvdA „alarm slaan" en die mensen motiveren om naar de stem bus te gaan die het bij de Europese ver kiezingen lieten afweten. Directeur liet verduisterd geld in Italië achter AMSTERDAM Directeur C. van 't H. van het Amsterdamse effectenkantoor Beels Co, een dochteronderneming van Mees en Hope, heeft tegenover de Amsterdamse politie bekend twee ton van zijn werkgever te hebben verduisterd. Hij meldde zich bij de politie na twee we ken geleden te zijn verdwenen. Van 't H. is al die tijd in Italië geweest. Hij heeft nog 40.000 gulden over. De man is na zijn bekentenis in afwachting van zijn berechting vrijgelaten. 1WIJK Een ver- ontrole „nieuwe afgelopen week- bij Bleiswijk, heeft lopende reacties op- rd. Een aantal s advocaten meent i politie zijn boekje J4en is gegaan en zich '^eel schuldig heeft t ]kt aan „wederrech- vrijheidsberoving". 1WB ziet meer voor- „Het overige ver keer ondervond geen hin der van deze controle. Dat is een erg positief punt", aldus woordvoerder J. van Tongeren. Bij de grootscheepse verkeers controle werden automobilis ten van de weg gehaald en on der begeleiding van motora genten naar een veilinghal in Bleiswijk gedirigeerd. Daar werd niet alleen de technische staat van de auto's gecontro leerd, maar tegelijk werden papieren nagekeken, alcohol tests gedaan en werd onder zocht of er nog „oude" boetes moesten worden betaald. Bij de controle werkten de rijks politie, douane, Koninklijke Marechaussee, dienst motorrij tuigenbelasting en de dienst invoerrechten en accijnzen sa men. Volgens het ministerie van justitie zijn er geen juridische beletselen voor de controle, omdat de betrokken diensten allemaal de bevoegdheden hebben voor specifieke onder delen van de operatie. Zo zijn automobilisten verplicht aan wijzingen van de rijkspolitie op te volgen en mogen doua ne-beambten kofferruimtes en dashboardkastjes controleren. Een woordvoerdster van het advocatencollectief aan de Haagse Vaillantlaan meent evenwel, dat grenzen zijn overschreden. „Een controle ter plaatse op de openbare weg is oké, maar een escorte naar een veilinghal kan niet door de beugel. Ik ben benieuwd wat er gebeurt als je zo'n es corte weigert. Volgens mij sta je dan juridisch sterk in je schoenen". Bij de grootscheepse controle werden totaal 149 auto's aan gehouden, op de snelweg Den Haag-Utrecht en de provincia le weg Rotterdam-Bleiswijk. In totaal werden 53 bekeurin gen uitgedeeld, waarvan tien wegens alcoholgebruik. Vier auto's en één brommer waren in zo'n slechte staat dat ze in beslag werden genomen. Een woordvoerder van de rijkspolitie noemde de nieuwe formule zaterdag al een succes. Het zit er dik in dat deze nieu we stijl in de toekomst in het hele land wordt ingevoerd, zo zei hij. Bouwers van V redesactiedorp: aanklacht tegen politie WOENSDRECHT De aspi- rant-bouwers van het Interna tionaal Vredesactiedorp, dat in juli en augustus in Woens- drecht zou moeten verrijzen, hebben bij de hoofdofficier van justitie in Breda een aan klacht tegen de rijkspolitie in gediend wegens onrechtmatige vrijheidsberoving en lokaal vredebreuk. Op 3 en 4 juni werden 27 actievoerders in de oude steenfabriek De Vijver in Woensdrecht en het terrein daaromheen aangehouden en naar de legerplaats Ossen- drecht gebracht voor verhoor en het nemen van vingeraf drukken en foto's. Volgens de advocate van de actievoerders gebeurde de aanhouding zon der wettelijke grondslag. "SWIJK Apparaten die of het water uit de kunnen filteren of al het leidingwater in de wo- irfunnen zuiveren van ongerechtigheden zijn onno- djur en niet zonder gevaar, aldus de Vereniging ai/aterleidingbedrijven in Nederland (VEWIN). Zij chuwt de consument tegen artikelen in de pers n Irertenties, waarin filterapparaten worden aanbe- iom de smaak van het drinkwater te verbeteren. blad „Energie en Water" schrijft de Vereniging dat de ient het gevaar loopt dat zich op de smaakfilters, veelal olfilter, ongewenste bacteriegroei ontwikkelt. Als het fil- t tijdig wordt vernieuwd, kan dit tot risico's voor de ge- ^id leiden. Bovendien kunnen schadelijke bacteriën uit die *"in het leidingnet terechtkomen bij terugstroming als ge in drukverlaging. De waterleidingbedrijven eisen daarom .eerkleppen komen bij kranen, waarop filters op beves- Jel ernstiger is het volgens de VEWIN dat men na de l-aan een apparaat wil plaatsen dat al het water in huis I van stoffen die het waterleidingbedrijf er niet zou heb- jjpehaald. Het gaat hier bijvoorbeeld om een hyperfiltratie- jdat het water ontzout of gewone waterontzoutingsappara- 1 aanschaf van dergelijke apparatuur is volgens de water- iedrijven duur en onnodig. Bij ondeskundige behande- inen zij zelfs een bedreiging voor de volksgezondheid Tenslotte wijst de Vereniging er op dat de inspectie volksgezondheid, die toeziet op de kwaliteit van het later, al lang alarm had geslagen, als dat water nog zo'n pdeling of ontzouting nodig zou hebben. 'ibers is voor afschaffen WIR Premier Lubbers vindt dat de premies die de id geeft op investeringen door bedrijven afgeschaft kun- Hrden als het bedrijfsleven voldoende hersteld is. Dat is Lubbers nu nog niet het geval, maar in 1986 of 1987 zou jinen. De investeringspremies zouden kunnen worden .ten door lagere sociale premies voor bedrijven. Zo'n twee terug pleitte de president van de Nederlandsche Bank, r. Duisenberg, ook voor het afschaffen van de WIR. De hebben zich daartegen verklaard. De kersverse olifantenmoeder Irma uit Diergaarde Blijdorpiserg zorgzaam voor haar kalf. Als de kleine vlak na de geboorte in een hoek van het verblijf wil gaan liggen, port ze het op om te gaan staan. Hoewel er geen kudde is waarin het jong moet kunnen meelopen en de moeder eveneens in gevangenschap is geboren, is dit natuurlijke instinct nog duidelijk aanwezig. ROTTERDAM Voor het eerst is er in ons land een oli fant in een dierentuin gebo ren. Zaterdagochtend om on geveer twee uur gaf een moederolifant na een draag tijd van 22 maanden geboorte aan een jong in de dierentuin Blijdorp in Rotterdam. Zowel de moeder als de vader zijn zelf ook in 'gevangenschap' geboren. Volgens een woord voerder van Blijdorp is dat gegeven op zich een wereld primeur. Het geslacht van het jong is nog niet vastgesteld. De ge boorte heeft zich snel en goed, zonder hulp van men sen afgespeeld. Oppassers willen nog niet bij het jong en zijn moeder zelf 14 jaar oud) gaan kijken om de rust te bewaren. Vooralsnog ziet het jong er volgens de woord voerder gezond en goed uit. De moeder lijkt het volledig te accepteren, een eerste voorwaarde voor goede le venskansen. Het jonge olifantje weegt naar schatting 90 a 100 kilo moeder en het jong zo lang mogelijk met rust laten. Vlak voor de oorlog, i en is ongeveer een meter is in Amsterdam een olifantje hoog. De dierentuin heeft al ter wereld gekomen, echter namen achter de hand. Zodra het geslacht is vastgesteld wordt die naam bekendge maakt. Blijdorp is van plan dagelijks een communiqué uit te geven over de toestand van moeder en kind. Voorlo pig blijft het jonge olifantje voor het publiek onzichtbaar. In de dierentuin wil men de niet in de dierentuin, maar in de oude RAI, waar toen het Duitse circus Strassburger voor een optreden was neer gestreken. Het beest dat de naam Gina kreeg, is later in Artis ondergebracht en daar in 1967 overleden, zo heeft de Amsterdamse dierentuin meegedeeld. ROTTERDAM De Schiedamse werf Wilton Fije- noord is dit weekeinde definitief uit de surséance van betaling gekomen. Er zijn bij de rechtbank in Rotter dam geen bezwaren binnengekomen tegen de overeen komst van bewindvoerders en crediteuren. Voor het indienen van beroep was tot zaterdagmorgen gelegen heid gegeven. Wilton Fijenoord is nu na zeventien jaar ook ontkoppeld van het RSV-concern. De surséance heeft zestien maanden geduurd. In die periode is het aantal arbeidsplaatsen bij Wilton Fijenoord met bijna dui zend tot 1700 werknemers teruggelopen. Zowel directie als ondernemingsraad van Wilton Fijenoord zijn voorzichtig optimistisch over de overlevingskansen van de werf. De reparatiesector draait volgens directeur B. Sluis momenteel naar wens. De werf is goed bezet. Voor wat de nieuwbouw be treft, wordt binnenkort enige leegloop verwacht, ondanks de af bouw van de onderzeeërs voor Taiwan welke nog ongeveer twee jaar zal duren. De directie wil op korte termijn nieuwe orders verwerven; niet alleen marine-opdrachten, maar ook civiele or ders buiten de scheepsbouwsector. De hoop is daarbij gevestigd op de afgewezen overnamekandidaat Damen, die zijn goed uit geruste verkoopapparaat opdracht heeft gegeven orders voor de Schiedamse werf te zoeken. De gemeente Schiedam koopt de grond van de werf voor 45 miljoen, het rijk geeft een lening van f 25 miljoen en RSV van 20 miljoen. Dit laatste bedrag is in feite een gedeeltelijke afbe taling van de 225 miljoen schuld die het onttakelde concern aan Wilton heeft. Dit bedrag zal naar schatting 30 procent wor den gehonoreerd. Het geld dat WF nog te vorderen heeft, is goeddeels verdwenen in het mislukte Amerikaanse kolengraaf- project van RSV. AMSTERDAM Een eerste groep duikers is vandaag* naar Hastings in Engeland vertrokken voor de proef opgraving van het VOC-schip „Amsterdam" dat daar in 1749 is gestrand. De komende dagen zullen totaal circa honderd vrijwilligers naar Engeland reizen, voor één van de omvangrijkste bergingsoperaties van deze eeuw. In Engeland zelf worden eveneens honderd vrij willigers op de been gebracht. Het VOC-schip ligt op ongeveer 300 meter uit de kust en proe ven hebben al uitgewezen dat het wellicht het best bewaarde VOC-schip is. Met het doel dit waardevolle schip boven water te krijgen is al tien jaar geleden een Stichting 'VOC Schip Amster dam' opgericht. In eerste instantie zullen de duikers het wrak, dat zo'n acht me ter onder de zeespiegel ligt, met grote stofzuigers van modder en zand ontdoen. De blubber wordt dan aan boord van het ber gingsvaartuig gefilterd. Deze werkzaamheden zullen tot begin september duren. Najaar '84 wordt beslist of het schip definitief geborgen kan worden. De operatie staat onder leiding van de maritiem archeoloog Ger- rit van der Heide en de Engelsman Peter Marsden, die verbon den is aan het Museum of Londen. r^IAAG De parle- Het Rijk heeft tengevolge van ire RSV-enquête- de verliezen bij RSV in deze derde periode drie steunopera ties uitgevoerd, twee onder minister Van Aardenne in het kabinet-van Agt I, een onder minister Terlouw in het kab- net van Agt-II. issie zal in de derde van verhoren, die vandaag tot 12 juli voorlopig 37 getui- J>ren. Daarin wordt van 1977 tot begin van de Idice van betaling be lt Centraal daarin rlde gigantische ver- ie in het kolengraaf- j^t in de Verenigde ro (400 miljoen) en op irfintal contracten in (200 miljoen). ssie-voorzitter van Dijk dat deze periode gecompliceerde is in e RSV-onderzoek. Van Aardenne en Terlouw worden ook door de commissie gehoord. Daarnaast worden ook vier betrokken Kamerle den ondervraagd, onder wie het huidige lid van de Enquê tecommissie Engwirda (D'66). De twee hoofdrolspelers in het latere RSV-drama, RSV-top- man Stikker en regerings waarnemer Molkenboer, wor den ieder nog twee keer ge hoord door de commissie. Het kolengraversproject is nog steeds niet tot afsluiting is ge komen. De bewindvoerders van RSV proberen de belan gen hierin nog te verkopen. Voorzitter Van Dijk bena drukte dat de commissie niet de indruk wil wekken dat de machines niet deugen. „We hebben dat niet uitgediept. De machines verkeren nog in een experimenteel stadium en moeten hun haalbaarheid nog bewijzen. Volgens deskundi gen moet je er 5-10 jaar voor uittrekken om de kinderziek tes eruit te halen". Eind 1982, vlak voor de sursé ance van RSV en het einde van de onderzoeksperiode, was er 400 miljoen gulden in de kolengravers gestopt. Toen waren er al 33 verscheept naar de VS, stonden er 12 klaar en was voor 35 machines het ma teriaal besteld. De gevolgen van het kolen- graaf-debacle werden binnen RSV via een centrale kas ja renlang afgedekt met aanzien lijke bijdragen uit betalingen voor andere projecten, bijvoor beeld aanbetalingen op mari ne-opdrachten. Dat gold ook voor de enorme verliezen op de turnkey-pro- jecten (kant-en-klaar gele verd) van RSV-dochter Tho massen/De Steeg in Algerije, die betrekking hadden op de levering van een waterinjec tie-installatie, gasturbine-com pressoren en vooral drie elek triciteitscentrales. Nadat bij het ontdekken van ernstige verliezen de onder handelingen over aanpassing van het contract met de Alge rijnse maatschappijen in maart 1982 in een impasse waren ge raakt, werd het RSV-perso- neel rond Pasen met stille trom uit dat land teruggetrok ken. De laatste personeelsleden werden met een privé-vlieg- tuig 's nachts laagvliegend bui ten bereik van radarappara- tuur Algerije uitgevlogen en vervolgens naar Rotterdam overgebracht, zo heeft het weekblad Vrij Nederland ont huld. De drie steunoperaties van het Rijk vonden plaats in 1978, 1979 en 1982. Met name in de eerste twee gevallen werden bijkomende regelingen getrof fen die RSV en de Staat meer kwaad dan goed deden. Begin 1983 besloot de Staat geen verdere steun te geven aan RSV en volgde in februari een surséance van betaling, die merendeels heeft geleid tot verzelfstandiging van bedrij ven en deels tot sluitingen. (ADVERTENTIE) Bonus Spaarrekening. (Jaarlijks 10 mille vrij opneembaar) Een ideale spaarvorm voor mensen die twee dingen tegelijk willen: extra hoge rente èn de vrijheid om zonder kosten geld op te kunnen nemea Ieder volledig jaar (van 1 mei tot 1 mei) mag u tot maximaal f 10.000,- giraal overboeken naar uw betaalrekening. Pas daarboven geldt een retourrente van 1%. Praat eens over zo'n gulle Bonus Spaarrekening bij een NMB kantoor. Met een eerste inleg van f 100,- bent NMB BANK u al iemand in bonusD|? \\|B DENKT MET U MEE. 3MELS JA 1«D£ACTMPENS HET i/ATëWl/ASSeW SJ66KTHB fio De Kop op. UTRECHT CDA-frac- tievoorzitter Bert de Vries is van mening dat de acht leden van zijn fractie die over de kernwapenpro- blematiek een afwijkend standpunt innemen, tij dens het kamerdebat ge probeerd hebben de af stand tot de CDA-fractie en het kabinet zo gering mogelijk te houden. Tijdens de algemene ledenver gadering van het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA, zaterdag in Utrecht, zei De Vries dat de zeven leden die woensdag vóór de milde motie van D'66-fractievoorzit- ter Engwirda stemden, in elk geval hun stem niet aan mo ties van de oppositie hebben gegeven. Er is en er moet bin nen het CDA ruimte zijn voor mensen die er anders over denken, al mag dat de kracht van de beweging uiteraard niet doen verslappen, aldus De Vries. Het gaat volgens De Vries niet aan dit verdeeld stemgedrag breed uit te meten, zeker niet voor de VVD-fractie. Eerst roept de VVD-fractie de hele week dat haar interpretatie af wijkt van het kabinetsbesluit. Vervolgens deelt Nijpels mee dat alle 36 leden van zijn frac tie achter het besluit staan. „Je zou dus kunnen zeggen dat er bij de VVD eigenlijk 36 man uit de boot zijn gevallen". De christendemocratische jon geren vinden dat het raketten- besluit een stap kan betekenen op weg naar doorbreking van de nucleaire bewapeningswed loop in Europa. In zijn eerste toespraak zei de nieuwe CDJA-voorzitter Hans Huibers (22 jaar) dat het kabinetsbe sluit inzake de kruisraketten in het CDJA naast gevoelens van opluchting en waardering toch ook duidelijk iets van on vrede heeft opgeroepen. Juist het gebrek aan een open einde neigt te veel naar een mate rieel plaatsen op termijn, meent men in het CDJA, „zo als de VVD door middel van een glimmende Nijpels ook niet nalaat te benadrukken".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5