üeszb lennisteam laat lansen liggen Motorcoureurs vergaren punten voor WK- strijd ereldrecord ilex Baumann "iquet eindelijk fnder pech Pescarolona tien jaar zege Le Mans Belgen heersen in motorcross Twee nederlagen van waterpoloërs BAANCOMMISSARIS DOOD BIJ ONGEVAL lgil 1 Tfc LEIDSE COURANT MAANDAG 18ÏUNI1984 PAGINA 15 ITO Op de eer- 3. j van de olympi- f- Selectiewedstrijden "anada heeft de I *e Alex Baumann nlrereldrecord ge ien op de 400 me- - fcelslag. Hij reali- fgej een tijd van 7 minuten, waar- ruim twee secon den onder het wereldre cord dook. Dit stond sinds 23 mei op naam van de Oostduitser Jens-Peter Berndt met 4.19,61 minuten. Baumann liet zijn wereldrecord in de series afdrukken. De in Praag geboren Canadees is met 2.02,25 minuten ook reeds in het bezit van het wereldrecord op de 200 me ter wisselslag. Victor Davis liet op de 100 meter schoolslag de chrono meters stilstaan op 1.02,87 minuut, slechts een fractie (0.59) van een seconde boven het wereldrecord dat met 1.02,28 minuut in handen is van de Amerikaan Steve Lundquist. Bij de wereld kampioenschappen in Guay aquil eindigde Davis als tweede. Op de 200 meter vrije slag triomfeerde Peter Szmidt in 1.51,33 minuut, de halve af stand was voor Pam Rai met een uiterst matige 57,34 se conden en op de 400 meter wisselslag dames greep Don na McGinnis de eerste plaats in 4.50,34 minuten. Volleybalsters naar verlies MONTREAL Het Nederlandse da mesvolleybalteam is de serie van zes wedstrijden tegen de Canadese natio nale ploeg met ver lies gestart. In Mon treal verloor de ploeg van trainer Peter Murphy het eerste duel met 3-1. De setstanden wa ren 15-5, 15-5, 8-15 en 15-4. BOEDAPEST De Nederlandse waterpoloploeg heeft afgelopen weekeinde in Boedapest zijn vierde en vijfde wedstrijd verloren. Tegen de Verenigde Staten werd het zaterdag een nederlaag met 5-11 (2-3, 0-2, 1-4, 2-2). Hon garije was gisteren met 12-9 sterker. De periodestanden waren: 2-2,4-4,3-1,3-2. De na de boycot van de Zomer spelen door de Oostbloklanden en Cuba noodzakelijk ge worden tweede loting, is voor de nationale waterpolo ploeg niet slecht uitgepakt. In Boedapest kwamen Chi na, Canada en Joegoslavië als nieuwe opponenten uit de bus. In eerste instantie had Nederland als tegenstanders West-Duitsland, Italië en Australië. Bondscoach Dennis Pocsik toonde zich dan ook uiterst tevreden. „Joegosla vië is natuurlijk wel lastig, maar we zijn niet kansloos". Ook de spelers toonden zich redelijk optimistisch, mede omdat Australië was „verdwenen". Chris de Korte judoeoach DEN HAAG Chris de Korte wordt de nieuwe coach van de Nederlandse judoploeg. Hij is per 1 augustus opvolger van Peter Snijders, die na een pe riode van acht jaar na de Olympische Spelen afscheid neemt. De Korte, die ongeveer 40.000 gulden gaat ver dienen bij de JBN, blijft de coaching van Jong Oranje er bij doen. Sterke start Stavenuiter KIEL John Sta venuiter en Guido Alkemade zijn de traditionele zeil- week van Kiel goed begonnen. In de eerste race van de 470-klasse eindigde het Neder landse duo als der de. De winst ging naar de Zwitsers Charles Favre en Luc Dubois. De De nen Flemming en Sören Clausen wer den tweede. Badmintoncoach vraagt ontslag DEN HAAG Steen Sö- rensen, de bondscoach van de Nederlandse Badmin- tonbond (NBB), heeft bij het bestuur zijn ontslag aanvraag ingediend. De Deen, met wie de NBB nog in onderhandeling was voor een verlenging van het contract, heeft in zijn vaderland een baan aangeboden gekregen als leraar Engels en lichame lijke opvoeding. Ook met het oog op zijn gezin gaat hij graag op dat aanbod in. ars|RDAM Het ajec'erk zit er voor de vice coach Tom Ok- ®^r op. De oud top- ;r slaagde er giste- Amsterdam niet in jaiavis-Cupteam via »o<naar de halve fina- n Ie Europese zone B chm. De gelijke stand HJ. van vrijdag werd ie; g dank zij een zege iets van het heren- ïfjjpel nog wel ver- fot 2-1. Maar daar- 53 de koek op. Op de 1.1 in het Frans Ot- colon waren Michiel rs en Huub van ;inl niet in staat te i™en en zo won o uiteindelijk met 3- lle een klap voor het Ne- e tennis, maar ook k van sterkte in de ran deze sport van het /e»de land. Immers, UIjntana had zijn lastige topn Higueras en Luna gepasseerd in de selectie. Ver volgens moest hij zijn kam pioen Sanches tot reserve de graderen, omdat in Amster dam een te snelle mat op de binnenbaan was neergelegd en dat vereiste een aanvallender speler. Juan Aguilera was ook geen aanvaller, verloor van Schapers vrijdag, maar klopte in zijn tweede partij Van Boec- kel met 7-5, 6-4, 6-4. Verrassend was de opstelling geweest van Sergio Casal, die weliswaar aanvaller bij uitstek is, maar in Spanje erg laag op de ranglijst staat. De blonde, maar authentieke Spanjaard bleek echter de ontdekking van deze landenontmoeting. Zijn zege op Van Boeckel had Schapers al alert doen zijn. Doch ook de laatste bleek kansloos tegen Casal, die de druk van te moeten winnen aankon en met 6-4, 6-3, 6-0 weinig van zijn Nederlandse tegenstander heel liet. Michiel Schapers mag dan een gevari eerder spel hebben dan Huub van Boeckel, zijn conditie en vechtlust staken gisteren lelijk af bij die van zijn Haagse ploeggenoot. De elf weken die Tom Okker bij de Koninklijke Nederland se Lawn Tennisbond (KNLTB) onder contract staat, zijn nog niet helemaal voorbij. De paar weken die hem res ten, zal hij besteden aan de be geleiding van de jonge jeugd en Jong Oranje, die nu onder de hoede is van Fred Hemmes. „Of ik het volgend jaar weer allemaal doe weet ik nog niet", verklaarde Tom Okker nadat zijn optimisme van vóór de 4-2 stand was weggevaagd. „Het leiderschap vergelijken met zelf spelen is moeilijk, ik speel natuurlijk liever". Vervolg Het contact tussen de Neder landse selectiespelers, die te gen een topspeler als Okker voldoende opkijken, en de coach zelf is dit jaar goed ge weest en vraagt om een ver volg. Dat vervolg is nu nog niet aan de orde, maar aan het eind van het jaar zal daar ze ker door alle partijen positief over gesproken worden. Dat de jeugd toekomst heeft, is een feit en dat de jeugd Okker no dig heeft, lijkt meer dan ooit duidelijk. Okker: „De jonge, aankomende spelers in Neder- Huub van Boeckel (links) en Michiel Schapers bezig aan hun succesvolle dubbelspel tegen Spanje. land hebben een zeer behoor lijk slagenrepertoire en ver richten voldoende training. Belangrijke wedstrijden spelen is dan nog de enige manier om de top te halen, de enige". Ooit dichtte Tom Okker speler Michiel Schapers een plaats bij de beste dertig tennissers ter wereld toe. Gisteren viel voor al Schapers tegen, hij was traag en leek moedeloos. „Mi chiel had twee vijfsetters in zijn benen, nam daardoor de ballen te laat en liep langzaam, terwijl die Casal een typische agressieve binnenbaanspeler is", verdedigde de Nederland se coach zijn pupil. Nederland had echter zelf voor een snelle partij gekozen. Voor deze par tij had echter de gravelbaan natuurlijk meer winstkansen geboden. Huub van Boeckel speelde gisteren tegen Aguile ra zeer behoorlijk, met alle ri sico's die hij moest nemen te gen de nummer 16 van de we reld. De Spanjaard verweerde echter harder dan vrijdag en sloeg vele aces. Toch won hij slechts met een iets beter ge middelde dan Van Boeckel, hetgeen de laatste redelijk te vreden stelde. HERMAN JANSEN illing bij WK-leider Alain Prost. HENG A TTER DEBUTEERT MET "TIENDE PLAATS IN CANADA E) C&EAL Wereld en Nelson Piquet Montreal in de "Ji race voor de we- ,til formule één cou- >m de Grote Prijs anada zijn eerste ,ijin het seizoen be- 1 doorgaande zes races el 31-jarige Piquet met ipbham-BMW telkens nzege van Piquet won iitrde, omdat in een di- rl de tot nu toe domine- eflcLaren-Porsches van jtenrijker Niki Lauda en de Fransman i^rost (derde) werden in. In de strijd om de jtel, die zestien races komen de posities van ande Prost (32,5 punten) j^tervolger Lauda (24) vjg niet in gevaar. Pi- efrdiende negen punten t nog heel wat in te ha- Rothengatter Debutant Huub Rothengatter eindigde tijdens deze Canadese Grand Prix als vijftiende met een achterstand van 14 ronden op winnaar Piquet. De coureur uit Laren: „Al in de derde ron de kreeg ik problemen met de versnellingsbak. Op het laatst reed ik met mijn ene hand aan het stuur en met de andere aan de versnellingspook. Dat was natuurlijk niet erg bevor derlijk voor de snelheid. Ik wilde echter koste wat het kost de race uitrijden. Dat was alleen maar op die manier mo gelijk aldus Rothengatter. „Het was een geweldige erva ring. Ik had verwacht dat het zwaarder zou zijn om ruim an derhalf uur hard door te rij den. De kans is groot dat ik na het rijden in Montreal, waar de teammanager zeer tevreden over was, ook in Detroit (vol gende week) en Dallas zal rij den. Dat hoor ik echter in de loop van de week pas". LE MANS De 41-jarige Franse coureur Henri Pes- carolo heeft gisteren voor de vierde maal de klassie ke 24-uursrace van Le Mans voor sportwagens gewonnen. Pescarolo, die eerder in 1972, 1973 en 1974 zegevierde, moest tien jaar wachten op een nieuwe triomf. Pescarolo reed met de Westduitser Klaus Ludwig, die in 1979 al eens eerste was gewor den. Het duo bemande een Porsche 956. Alleen twee Belgen hebben tot nu toe minstens zo vaak Le Mans gewonnen als Pescarolo: Jacky Ickx (zes) en Olivier Gende- bien (vier). Toen de race één uur oud was lagen Pescarolo, die voor de achttiende keer aan het evene ment deelnam, en Ludwig nog slechts op de dertigste plaats. Langzaam maar zeker kwa men zij echter onweerstaan- Karl Ludwig (links) feliciteert zijn teamgenoot Henri Pescarolo. baar naar voren en met nog een voorsprong van twee ron- acht uur voor de boeg namen den op de Fransman Jean de ervaren coureurs de leiding Rondeau en de Amerikanen om die niet meer af te staan. John Paul en Michel Ferte, Na het etmaal had het tweetal eveneens met een Porsche. Op negen ronden volgden de Brit David Hobbs, de Fransman Philippe Streiff en de Zuida frikaan Sarei van der Merwe ook al met een Porsche. De eerste zes plaatsen waren voor Porsche-equipes. De Nederlan der Boy Hayje maakte deel uit van een equipe, die op 65 ron den als twaalfde werd geklas seerd. Jan Lammers telde in de beginfase met de Brit Jona than Palmer nog wel mee, maar moest later met proble men aan de achterwielophan ging van hun wagen veel ter rein prijsgeven. Zaterdag moest de race we gens een ernstig ongeval voor een uur worden geneutrali seerd. De Aston Martin van de Brit John Hendon vloog uit de baan en raakte vervolgens in brand. Daarbij kwam een Franse baancommissaris om het leven. Hendon moest met zware brandwonden in een ziekenhuis in Tours worden opgenomen. Ook een andere auto raakte bij dit ongeluk zwaar beschadigd. De Ameri kaanse coureur Drake Olson bleef in dit geval ongedeerd. RIJEKA De motorcou reurs Hans Spaan, George Looyesteyn, Hans Rim- melzwaan en Theo Tim mer hebben de wedstrijd om de Grote Prijs van Joegoslavië aangegrepen om wat punten te verga ren voor het klassement om het wereldkampioen schap. Aangezien de zij spannen niet het circuit werden opgestuurd en Boet van Duimen voorlo pig nog geblesseerd uitge schakeld is, was de Neder landse aandacht in Rijeka uitsluitend gericht op de lichtste klasse. Streuer en Schnieders, dit seizoen de troetel kinderende van de Nederlandse motorsport, mogen over twee weken in Assen weer de baan op. De Nederlanders konden zich voor 50.000 kijkers in de cate gorie tot 80 cc echter niet in de strijd om de eerste plaatsen mengen. Vooraan verstevigde de Zwitser Stefan Dörflinger zijn leidende positie in de we reldkampioenschapsrangschik king door zijn Westduitse fa- brieksgenoot Hubert Abold op afstand te houden. Met een achterstand van elf punten deelt Abold de tweede plaats in het klassement met de drie voudige wereldkampioen Pier- paolo Bianchi. Na een val tij dens de training moest de 32-jarige Italiaan gisteren hal verwege de achttien ronden (75 kilometer) lange race afha ken. Na „Rijeka" neemt Spaan de vijfde plaats in. De 24-jarige coureur uit Castricum had een zwakke start. Na de eerste ronde kwam hij in de achter hoede door. Op de eindstreep moest hij naast Dörflinger en Abold aan de Spanjaard Jorge Martinez en de Westduitser Gerhard Waibel voorrang ver lenen. Bij zijn opmars passeer de de Kreidler-rijder onder meer George Looyesteyn, die zeven seconden op zijn concur rent moest toegeven. De race was te kort om Waibel nog te kunnen bedreigen. Door als achtste en negende de streep te passeren, veroverden ook Hans Rimmelzwaan en Theo Timmer luttele WK-punten. In internationaal opzicht gaat de meeste belangstelling dit seizoen uit naar de 250cc-klas- se. De Fransman Christian Sarron bevestigde zijn reputa tie als klassementsaanvoerder door achter de Westduitser Manfred Herweh naar een „zekere" tweede plaats te rij den. Een val van Carlos Lava- do bood zowel Herweh maar vooral Sarron de helpende hand. De enige Nederlander bij de kwartliters, Mar Schou ten, viel na twee ronden uit. De Amerikaan Eddie Lawson moest in de 500cc-klasse kost bare punten prijsgeven op zijn gerenommeerde tegenstanders. Na de vierde plaats in Rijeka is zijn voorsprong op zijn naast belager, zijn landgenoot Fred die Spencer, geslonken tot ze ventien punten. In de laatste twee ronden moest Lawson de derde positie afstaan aan de Fransman Raymond Roche. Spencer won, gevolgd door zijn stalgenoten Randy Mamo- la en Raymond Roche. Rob Punt. door de tijdelijke afwe zigheid van Van Duimen de enige Nederlander in de zware klasse, werd op twee ronden negentiende. HALLE De „Belgitis" heerst in de top van de in ternationale motocross- -wereld. Drie Belgen, Malherbe, Jobé en Ge- boers, op Japanse machi nes maken de dienst uit in de strijd om het voor naamste wereldkampioen schap, dat in de 500cc-klasse. De 1.70 me ter kleine, maar in daden grote Eric Geboers, won gisteren in Halle de ze vende motocross uit de wereldtitelstrijd, om de Grote Prijs van Neder land. De Belgische we reldkampioen in de 125cc-klasse mocht in bei de manches de handen in triomf heffen met de ge deeltelijke toestemming van zijn geroutineerde landgenoot André Mal herbe. De kopman van het Honda-fa- brieksteam liet zijn 21-jarige stalgenoot de risico's voor de volle winst nemen. Reken meester Malherbe dacht voor namelijk aan het wereldkam pioenschapklassement, waarin tot nu toe Jobé en de Brit Thorpe zijn belangrijkste te genspelers zijn. De twee twee de plaatsen, totaal oogst 34 punten, zetten Malherbe nog vaster in het spoor op weg naar het wereldkampioen schap, dat hij in 1980 en '81 al veroverde, maar de laatste twee seizoenen aan de Ameri kaan Lackey en de Zweed Carlqvist moest laten. Carlq- vist, de sportman van het jaar in Zweden, kan de prolongatie van zijn wereldtitel gevoege lijk vergeten, nu hij door een verbrijzelde middelvinger al vier Grand Prix achtereen heeft moeten missen. De rol van de Nederlanders in de zwaarste solo-categorie is na topjaren met Wolsink (twee keer tweede van de wereld) en Rond voorlopig uitgespeeld. De meest getalenteerden (Van der Ven, Strijbos en Van Doorn) richten zich, met suc ces, op de lichtere klassen. Daarom ook was het zo ver rassend dat Benny Wilken, 21ste in de wereldtitelstrijd, in de eerste manche maar liefst acht van de twintig ronden de koppositie innam. In de ne gende ronde zakte de Drent echter in één keer naar de achtste plaats, waarna hij ge desillusioneerd rondtoerend als veertiende eindigde. Geen karakter fluisterde het ren nerskwartier. „Geen conditie", sprak zijn ervaren coach Ger- rit Wolsink. „Die jonge binken weten niet wat trainen is. Dat is de oorzaak van zo'n terug val". De rol van beste Nederlander ging in de eerste reeks over in de handen van nationaal kam pioen Toon Karsmakers, die na een slechte start naar de achtste plaats oprukte. In de tweede heat in Halle ging Karsmakers zo mogelijk nog slechter van start, maar na zes knappe ronden was hij terug op de zevende positie. In de slotfase had hij echter door een haperende machine geen verweer tegen de aanval van Johnny Ponjee op de klasse ring van beste Nederlander (zevende). Van der Ven Een gebroken pink, opgelopen in de Grote Prijs van Zwitser land, heeft Kees van der Ven de leiding gekost in het klasse ment om het wereldkampioen schap in de klasse tot 125 cc. De Nederlandse motorcrosser moest door zijn blessure al snel opgeven in de Grote Prijs van San Marino. De Italiaan Cor- rado Maddii, die de twee man ches won in het staatje bij Ita lië, voert na gisteren de rang lijst aan. Van der Ven heeft drie weken de tijd om zijn blessure te laten genezen. De eerstvolgende wedstrijd, in Frankrijk, staat voor 8 juli op de agenda. Ook Davy Strijbosch, tot giste ren derde in het tussenklasse- ment, hoopt op die datum weer volledig fit te zijn. Het Brabantse crosstalent klom on danks een zware enkelblessure op de motor, maar concludeer de na één ronde op het par koers van Baldasserona dat verder rijden zinloos was. Door het wegvallen van de twee Nederlanders werd de Grote Prijs van San Marino, de zevende voor het wereld kampioenschap. een volledige Italiaanse aangelegenheid. Jan Lemmens voelt de hete adem van de Westduitser Heutz in zijn nek.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15