Kamerleden posten week lang voor Russische ambassade Licht optimisme na positieve reactie Moskou Minister heeft weer deelvoornemens Oud-minister Scholten overleden Moordzaak Teriet nagenoeg rond ig'SIJTHOFF PERS Ruim eenderde jonge vrouwen doet niets aan anticonceptie AMBTENARENBONDEN KWAAD: üüNENLAND CcidócSouAmvt ZATERDAG 16IUNI1984 PAGINA 5 rvormde ode %aardt uiten ibi-synode ;N De Hervormde Sy- is gisteren in Doorn in lezing akkoord gegaan besluiten van de geza- ke vergadering van de rmde en Gereformeerde (combi-synode) van p 1982. De synode ;rp een voorstel van ds. lid van het """ramen (bestuur) van de e om de goedkeuring uit ~™|en. Slechts acht synode- pndersteunden het voor- Qn Kieskamp, eujoderamen van de syno- il iloot de kwestie van de e itiging van het besluit reie afwijzing van de plaat- >clan kruisraketten in Ne- t dd nog eens op zijn juri- old consequenties te onder en. Het moderamen nam i <borstel om het besluit te jigen terug, at "Jegere priester aioiwt in Rome esir de kerk edi l E Gianni Gennari, an- dlf jaar geleden nog pries- atDogleraar in de theologie ote pauselijke universiteit ^ateranen, is, nadat hij Dor de nodige ontheffin- )efiad gekregen, in de g-Katholieke Sint Grego- <irk te Rome, getrouwd. 2>ncelebranten traden bij iwelijksmis twaalf pries- onder wie mgr. Cesare igni, gevangenisaalmoeze- zin Italië. Voorts waren cg priesters in deze dienst 1 «Zig. jogleraar verklaarde dat nis onderdeel vormt van ijd om de Kerk de over- te schenken, dat huwe- priesterambt niet altijd riden behoren te blijven. Ie overtuiging van Gen- ïwijst de Kerk met haar jzame houding wat het •rcelibaat betreft nog al- loeilijkheden te hebben realiteit van sexualiteit elijk. DEN HAAG Naar nu pas bekend is geworden is woensdagavond op 66-jarige leeftijd oud-minister mr. Ynso Scholten overleden in het ziekenhuis Leyenburg in Den Haag, na een ziekbed van enkele weken. Mr. Schol ten was van 1963-1965 minister van justitie in het kabi- net-Marijnen en van 1959 tot 1963 in het kabinet-De Quay staatssecretaris van het toenmalige ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. Bij de kabinets formatie in 1971 was hij adviseur. Mr. Scholten heeft veel voorzitterschappen bekleed van organisaties op cultureel en maatschappelijk gebied. Daarnaast was hij president- -commissaris van de Westland/Utrecht Hypotheekbank, vice-voorzitter van de Raad van Toezicht van Philips en vice-voorzitter van de Raad van Commissarissen van Ko ninklijke Volker Stevin, president-commissaris SHV en commissaris bij Hoogovens en Akzo. Scherpenhuizen: geen moeite met protestbrief PTT DEN HAAG Staatssecretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat) heeft de PTT toestem ming gegeven om een protestbrief van 170 top PTT'ers tegen de spreiding van de Centrale Direc tie, op te nemen in het personeelsblad Aangete kend. De bewindsman liet de PTT'ers weten to taal geen moeite te hebben met de plaatsing van de brief in het personeelsblad en er ook geen be zwaar tegen te hebben. Dit heeft de woordvoerder van de PTT laten we ten. Gisteren werd bekend dat 170 hoofden van dienst en directeuren een brief aan PTT-topman Wit hadden verzonden. In die brief prezen zij hem voor zijn onlangs in het openbaar geuite kri tiek op de spreidingsplannen. Wit liet daarbij on dermeer weten dat de PTT door de spreiding on bestuurbaar dreigde te worden. ARNHEM Met bekentenissen van twee van de in totaal vier aangehouden verdachten heeft de Arnhemse politie het onderzoek naar de drie voudige moordzaak op het zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem nagenoeg rond. Dit heeft commissaris A. de Vries van de Arnhemse poli tie gisteren meegedeeld. Hoewel nog niet duide lijk is wie heeft geschoten, is de politie ervan overtuigd dat de direct na de moordpartij aange houden 20-jarige Arnhemmer A.K. en zijn woensdagnacht gearresteerde 24-jarige vriend A.M. rechtstreeks bij de schietpartij betrokken zijn geweest. Het wapen, een zwaar kaliber pistool, is overigens nog niet gevonden. Roof blijkt het motief te zijn geweest. De vierde ver dachte werd pas gisteren aangehouden. Maatregelen tegen woningsplitsing DEN HAAG Gemeenten krijgen binnenkort meer be voegdheden om het onge wenst splitsen van woningen tegen te gaan. Het kabinet heeft besloten een initiatief wetsvoorstel van de D'66'er Nypels naar de Raad van State om advies te sturen. Tweede en Eerste Kamer hebben er al hun goedkeu ring aan gehecht. Door de wet kan worden voorkomen dat woningen door middel van splitsing en verkoop onttrokken worden aan de voorraad goedkope wonin gen. PLEIDOOI VOOR VRIJLATING DISSIDENTE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kamerle den van alle politieke par tijen zijn gisteren een uit zonderlijke actie begon nen. Beurtelings houden zij tot en met volgende week donderdag de wacht voor de gebouwen van de Russissche Ambassade in Den Haag uit protest te gen de behandeling van de Sovjet-dissidente Irina Grivnina. De parlementa riërs willen dat mevrouw Grivnina toestemming krijgt met haar man en twee kinderen te emigre ren. Zij is in verschillende landen, waaronder Neder land van harte welkom, maar de Russen weigeren tot op heden elke vorm van medewerking. Irina Grivnina is in ongenade gevallen bij de Sovjet-aurori- teiten door haar lidmaatschap van een commissie die tot doel had het gebruik en misbruik van psychiatrische inrichtin gen in de Sovjet-Unie te on derzoeken. De afgelopen an derhalf jaar kon zij echter niet worden gearresteerd, omdat zij zwanger was en haar kind nog jonger dan een jaar. In derge lijke gevallen verbiedt de Rus sische wetgeving aanhouding. Op 17 juli wordt het jongste kind van mevrouw Grinvina, die illegaal bij haar man in Moskou moet wonen omdat haar daarvoor geen toestem ming wordt gegeven, een jaar en kan zij dus worden gearres teerd. De kans daarop is bij zonder groot. Zij kan tot 15 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld wegens anti-Sov- jet-propaganda. Haar man kan vijf jaar krijgen wegens illega le huisvesting van zijn vrouw en haar beide kinderen zullen haar waarschijnlijk worden af genomen en in een opvoe dingsgesticht worden ge plaatst. Alle verzoeken om de uitnodi ging om naar Nederland te ko men via de Sovjet-ambassade van de benodigde stempels te voorzien worden stelselmatig geweigerd en zolang deze uit nodiging langs die weg niet is geformaliseerd ontkent Mos kou glashard dat zij bestaat en weigert elk uitreisvisum. Alle pogingen om Sovjet-ambassa deur V. Beletski tot andere ge dachten te bewegen zijn tot nog toe gestrand. Vooral VVD-leider Ed Nijpels, die de Russische dissidente politiek heeft geadopteerd, heeft zich hier herhaaldelijk, doch tever geefs voor ingespannen. Toen de Russen gisteren op nieuw weigerden een zoveel ste oproep aan de Sovjet-auto riteiten om Irina Grivnina te laten gaan weigerde in ont vangst te nemen, was voor de Nederlandse Tweede Kamer leden de maat vol. Eerder deze week weigerde Beletski al 500 handtekeningen pro-Sarachov uit handen van drie Neder landse Kamerleden te ontvan gen. De fractievoorzitters van CDA, PvdA en VVD hebben minister Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) inmiddels gevraagd ambassadeur Belets ki hierover op het matje te roepen. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen die het jongste verzoek om Irina Grivnina te laten gaan onder tekenden, besloten gisteren na de nieuwe weigering uit pro test tegen de Russische hou ding voor de deur van de am bassade te gaan posten in de hoop de Russen langs die weg tot andere gedachten te bren gen. De eis van de Kamerleden is mevrouw Grivnina een ver blijfsvergunning voor Moskou te geven, de uitnodiging naar Nederland te komen te legali seren en door te sturen en haar en haar gezin vervolgens te laten gaan. Alle fracties hebben deze eisen onderte kend en zullen deelnemers aan de post-actie bij de ambas sade leveren. Onder hen is één fractievoorzitter: Ed Nijpels (VVD) zal dinsdagavond laat en een deel van de daarop vol gende nacht de protest-wacht aan de Andries Bickerweg houden. t geding Menten tegen veilinghuis JRDAM De wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Menten (84) wil via een kort geding opheffing krijgen beslag dat het veilinghuis Sotheby Mak van Waay in lam heeft gelegd op zijn onroerend goed in Blaricum. t de rechtbank in Amsterdam gisteren meegedeeld, is advocaat A. Oomen in Den Haag verklaarde dat Sothe- •utair beslag heeft gelegd op de uitgebrande villa met om- de grond. Het geheel is volgens de raadsman blijkens de voor onroerend-goedbelasting nog maar vier ton terwijl de hypotheek die erop rust 1,5 miljoen gulden be- „Sotheby komt zo nooit aan zijn trekken, dus kan het net zo goed opgeven worden", aldus Oomen. Het geding Dp 28 juni voor de president van de rechtbank in Amster- s beboet voor opnemen patiënt iCHT Het Medisch Tuchtcollege in Eindhoven heeft een een boete van 3.000 gulden opgelegd omdat hij ten on- een man die dat niet wilde in een psychiatrische inrich- eft laten opnemen. Volgens de in Medisch Contact gepu- de uitspraak vindt het college dat de arts op onvoldoende fen en zonder behoorlijke afweging van alle betrokken be- I een geneeskundige verklaring ingevolge de Krankzinni- heeft afgegeven. de zitting bleek, dat de arts is afgegaan op „verbale |e" tijdens enkele gesprekken met de man en verder op |lgens het tuchtcollege weinig geloofwaardig verhaal van nilielid. Boetes geëist wegens exotische dierencollectie GRONINGEN De officier van justitie bij het kantonge recht in Groningen, mr. S. Tempel, heeft gisteren tegen de broers Stoffer en Hilko T. uit Leek wegens overtreding van de wet bedreigde uit heemse diersoorten, de na tuurbeschermingswet en de plaatselijke politieverordening voorwaardelijke geldboetes van 3.650 gulden geeist. Bij de broers is in mei vorig jaar met behulp van oppassers van de Rotterdamse diergaarde Blij- dorp een reptielencollectie in beslag genomen. Deze bestond uit enige honderden slangen, krokodillen, kaaimannen, schorpioenen, schildpadden, legianen, kikkers en varanen. Bij de verzameling horen ook zo'n 4.500 ratten, die als voed sel moesten dienen. Uitspraak 25 juni. uw krant naar IENEN Iaagse *e touring- rreis ƒ495.- 1TREK MAANDAG JLI A.s. een stad met veel cultuur, en geschiedenis. Voor wie van Brokke pracht van deze keizerstad 0 prille voorjaar wil genieten '»en wij weer enige 8-daagse reizen ^Oostenrijk georganiseerd. ÏTiertrek is zaterdag, waarop vanuit 1 Haag en Rotterdam via Venlo, <';En. Frankfurt. Wurzburg naar het ijjhachtingshotel in Geiselwind wordt ||ag gaat het via Neurenberg door het Donaudal. Passau. Linz en St. Polten naar Mlchelndorf waar gelogeerd wordt 4el Messerer (met overdekt zwembad.) vxidag rondrit door Wenen en bezoeken aan de St. Stephansdom, de Kalser-appartementen, de Staatsopera en de -Auturm, onder leiding van een Nederlandse gids. Tijdens de avonduren bezoek aan het Prater. Dinsdag staan £ïi>fburg met de vermaarde Spaanse Rijschool en het slot Schönbrunn op het programma, 's Avonds wordt ewenst gelegenheid geboden tot het bijwonen van een voorstelling In de Volksoper. Woensdag volgt een tocht door Jachtige Wienerwald met o.a. bezoek aan Mayerling en 's avonds bezoeken we een Heurigen (wijngaardenier) In het uilorpje Grinzlng. lerdag kan 's morgens een wandeling In de prachtige omgeving van het hotel worden gemaakt en Is er 's middags jenheld om op eigen wijze Wenen te verkennen of te winkelen. Vrijdag vertrek vla St. Polten naar Salzburg, waar lorte rondrit wordt gemaakt en gelegenheid is om te lunchen. Vla Rosenheim. München naar Geiselwind. Zaterdag tankfurt. Keulen en Venlo terug, nadat onderweg het afscheidsdiner is gebruikt, rijs van deze bijzonder gevarieerde reis bedraagt slechts 493*" per persoon isls van oen 2-persoonskamer met douche en tollet en halfpenslon (- logies, ontbijt diner) Inclusief het leidsdlner. De toeslag voor een èènpersoonskamer bedraagt 50.-. De entrees zijn eveneens Inbegrepen. Rels- ikering 16.- per persoon 5.- pollskosten en assurantiebelasting. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de om 6 - pollskosten en assurantiebelasting. tjdag van 9 tot 16 uur) of onlijk in onze vestigingen traat 71. Den Haag op de hoek Bt Spul. en Coolslngel 67. rdam (t.o. stadhuis). POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL 070-100662 EMELS Goochelstrijd In het Haagse Congresgebouw wordt dit week einde gestreden om de nationale titel goochelen: de Grote Ere Prijs. De jongste deelnemer, Arno de Wal, mocht op de foto met twee ex-wereld- kampioenen: Ri chard Ross (I) en Tonny van Dom melen. Tussen hen in Richards vrouw Veronique en geheel links: het onvermijdelij ke konijn. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken acht het niet geheel uitgesloten dat de Sovjet-Unie in derdaad zal ingaan op het Nederlandse verzoek om het aantal SS-20's niet verder uit te breiden. Men leidt dit af uit de manier, waarop het Kremlin tot dusver heeft gereageerd. Waar elk initiatief van de Amerikaanse re gering met betrekkking tot wapenbeheersing onmid dellijk wordt getorpedeerd, is het Nederlandse gebaar tot dusver op een tamelijk welwillende wijze bejegend, constateren de deskundigen op het departement. Dat heeft hen tot de conclusie gebracht dat een ontmoeting tus sen minister Van den Broek en zijn ambtgenoot Gromyko mis schien wel iets zou kunnen opleveren. Na het verzoek van de Tweede Kamer daartoe, is men nu bezig na te gaan of en zo ja op welke wijze zo'n ontmoeting gearrangeerd kan worden, ver klaarde een woordvoerder gisteren desgevraagd. Het is zeker niet de bedoeling, zoals hier en daar is gesuggereerd, te volstaan met en vluchtige ontmoeting in New York, waar beide bewinds lieden in september aanwezig zullen zijn ter gelegenheid van het begin van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Woensdag reageerde de Sovjet-Unie voor de eerste maal offi cieel op het Nederlandse rakettenbesluit. Vice-premier Geidar Alijev toonde waardering daarvoor tijdens een ontmoeting met minister Neelie Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). De Neder landse buitenlandse politiek verdient een compliment, aldus Alijev, die tevens lid van het Politburo, het dagelijks bestuur van de communistische partij van de Sovjet-Unie. Alijev ver klaarde voorts dat zijn land bereid was de contacten met Neder land uit te breiden, in het belang van de vrede en veiligheid in Europa. De handel tussen de Sovjet-Unie en Nederland vormt volgens de vice-premier een goed voorbeeld van hoe twee lan den met verschillende maatschappelijke systemen toch met el kaar zaken kunnen doen. Toen mevrouw Smit-Kroes antwoordde dat de Sovjet-Unie het zelf in de hand heeft of Nederland kruisraketten plaatst, lachte Alijev en zei hij dat hij begreep wat de minister bedoelde. UTRECHT Van de vrouwen van 17 tot 35 jaar past 37 procent geen anticonceptie toe: 16 procent omdat er geen kans bestaat in verwachting te raken en 21 procent ondanks het feit dat ze wél zwanger kunnen worden. Van de vrouwen die anticonceptie toepassen gebruikt 59 procent de pil (37 procent van alle onder vraagden). Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Interview vorige maand onder 700 vrouwen heeft gehouden in opdracht van Or- ganon Nederland BV. De resultaten werden gisteren tijdens een congres in Utrecht bekend gemaakt. Mevrouw E.K. Fogelberg, huisarts in Leiden, constateerde op het congres dat anticonceptie nog steeds een vrouwenzaak is. Het is de vrouw die een keus moet maken uit de verschillende mogelijkheden. Die keus wordt onder meer beïnvloed door haar ideeën over haar lichaam en sexualiteit. „In mijn praktijk merk ik steeds vaker dat vrouwen hun lichaam als te kostbaar be schouwen om bloot te stellen aan pillen en spiralen", aldus me vrouw Fogelberg. Ook de soort relatie speelt volgens mevrouw Fogelberg een rol bij de keus. Bij klachten over de anticonceptie zal de huisarts dan ook naar eventuele achterliggende relatieproblemen moeten zoeken. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De bon den van overheidsperso neel hebben zich bij het beschouwen van de agen da voor het periodiek overleg met minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken opnieuw kwaad ge maakt op de bewindsman. Rietkerk heeft namelijk wederom enkele maatre gelen op pensioengebied voorgesteld om besparin gen op de personeelslasten te bereiken, terwijl de bonden hem reeds eerder duidelijk hebben gemaakt dat wel over de pensioe nen te praten valt maar dan over de voorziening als geheel. De minister heeft op dit mo ment slechts één doel voor ogen: zoeken naar mogelijkhe den om volgend jaar 2,7 mil jard gulden te besparen op de ambtenaren. Daarover zal woensdag in algemene zin worden gesproken met de bonden want een concrete in vulling van dit reeds eerder genoemde streefbedrag is er nog niet. Slechts op pensioen- gebied heeft de bewindsman thans enkele gedachten ont vouwd. Reeds vaker heeft het kabinet iets aan de pensioenen willen do§n in negatieve zin. Het nam er zelfs een voorschot op door zijn premie-afdracht aan het pensioenfonds met een klein miljard gulden per jaar te verlagen. Uitvoerige studies zijn er opgezet, ook samen met de bonden, die tot een reeijs aanbevelingen hebben geleid. Maar steeds hebben de bonden gesteld, dat zij daarover alleen willen spreken als totaalpak ket. De bewindsman komt nu met enkele segmenten eruit en dat wordt niet aanvaard, nog afgezien van de kritiek die de organisaties op de aanpak van die onderdelen hebben. Belangrijkste punt is het plan van de minister om het over- heidspensioen aan een maxi mum te binden, namelijk netto 90 pet van het laatste netto loon. Thans komen verschei dene pensioen daar (aanzien lijk) bovenuit. De bonden wij zen erop, dat dit een gevolg is van een bewust gevolgd be leid. Toen in het verleden de ambtenarensalarissen verlaagd moesten worden omdat men in het bedrijfsleven meer pre mies moest gaan betalen, die ambtenaren niet behoeven op te brengen, werd dit gereali seerd door bijzondere inhou dingen en niet door verlaging van de bruto-salarissen, juist om die salarissen, waarnaar de pensioenen worden berekend, te sparen. Na pensionering houden die inhoudingen op. Dat werkt ui teraard gunstig op de pensi oen-uitkeringen, maar dat was jui^ de ook door de overheid gesanctioneerde bedoeling. Doordat de inhoudingen zien hebben opgestapeld is thans dikwijls het netto-pensioen ge lijk aan het laatste netto-loon (bij veertig dienstjaren). De bonden wijzen erop, dat het in het bedrijfsleven niet anders is: ook daar vallen inhoudin gen (premies) weg en komt men vaak zelfs boven de 100 Erocent uit. Misschien zijn de onden nog te vinden voor de voorgestelde maximering voor de hogere inkomens, maar in het algemeen huldigen zij nog altijd het vorig jaar afgekon digde devies: We geven niets meer cadeau. Bovendien vin den zij, dat er op basis van de huidige regeling premie is be taald en dat die er ook weer uit moet komen. Een ander geschilpunt is de inhouding van de aow-premie. Die premie behoeven de amb tenaren niet te betalen, dat doet hun werkgever. Daarop is steeds veel kritiek geweest, vooral bij de „buitenwacht" omdat overigens iedereen zelf zijn aow-premie voldoet. Bij de overheid is bij de vaststelling van de salarissen met dit ver schil in behandeling rekening gehouden. De bonden zijn wel bereid hun leden zelf de pre mie te laten betalen maar dan moeten de salarissen wel dien overeenkomstig verhoogd worden. Voor dat idee was het kabinet in eerdere instantie wel te vinden, maar thans wil Rietkerk geen volledige com pensatie geven. Ook dat wordt onaanvaardbaar gevonden. Woensdag zal voorts nog wor den gesproken over het pas toelaten tot de pensioenrege ling op 25-jarige leeftijd en de eventuele invoering van een weduwnaarspensioen (nabe staandenpensioen) naar analo gie van het weduwepensioen. Meer burgers op Taptoe Breda BREDA Aan het negende Nationale Taptoe Breda (23 au gustus t/m 1 september) ne men voor de eerste keer meer burgerdeelnemers deel dan militairen. Samen zijn het er 1500. Opnieuw moet dit Taptoe een verbroederingsfeest wor den, waar burgers en militai ren elkaar vinden op het ge bied van muziek en show. De programma's beginnen steeds om 21 uur en zijn voor 23 uur afgelopen. Met de Nederlandse Spoorwegen is een overeek- omst bereikt waardoor bezoe kers per trein alleen de heen reis betalen. De beste muziek- en showgroepen uit Nederland zullen dit jaar moeten wedij veren met wereldberoemde gezelschappen als de Band of the Grenadier Guards uit Lon den en vijftien trompetterende huzaren te paard uit Kopenha gen. Dit jaar worden geen tele visie-opnamen gemaakt. Stri jd om baard van sfinx Gizeh CAIRO Het British Mu seum heeft aangeboden Egypte de baard van de Sfinx bij de piramiden van Gizeh voor een eventueel te verlengen periode van tien jaar uit te lenen, maar het aanbod voldeed niet aan de Egyptische verwachting, al dus Ahmed Kadry, hoofd van het Egyptische departe ment voor oudheidkundige zaksn. De baard van de uit een rots gehouwen sfinx (die 57 meter lang en 20 meter hoog is en die de gelaatstrek ken van koning Chefren en het lichaam van een leeuw heeft) werd 166 jaar geleden naar Groot-Brittannië ge smokkeld. Egypte eist dat de leen voor 50 jaar zou gelden welke periode automatisch verlengd zou kunnen wor den.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5