stimulans voor Leidse kantoren LWS fuseert met twee woningbouwverenigingen SPAARSELECT REKENING Monument voor Leidse verzetsvrouwen RENTE 53/4% g;iden jeer transport uit isse naar Polen Winkeliers willen laarlemmerstraat eiliger maken GEMEENTE BLIJFT BU OPENGRAVEN LANGE MARE EeidócGoirumt ZATERDAG 16IUNI1984 PAGINA:3 Voor de 51ste maal gaat maandag- 'Sd een transport uit Lisse op weg naar Po- Maria van der Meyden, die heel veel van transporten heeft georganiseerd en zich [dig inzet voor de inzameling van de vele ëren, gaat maandag mee met de vracht en. Het transport bevat tweeduizend injec- met insuline, 450 paar nieuwe thbnen, 150 kilo kaas, 120 kilo boter, veel rJa, zeep en zeeppoeder waar een zeer 3 gebrek aan is. Overigens staat de organi- in Lisse nog steeds open voor artikelen. T1lde Bachstraat 30 kunnen die worden in- irerd. Ook financiële steun is van harte ;om. Het gironummer is 542.052. Straatmakers aan de slag De derde straatmaker-aan-zee-show is gistermiddag in Noordwijk van start ge gaan. Straatmakers die in de laatse fase van hun opleiding zijn, zijn op de acht streekscholen in ons land geselecteerd om deze proeve van bekwaamheid af te leggen. Gistermiddag togen zij om een uur aan de Zeereep aan de slag om een sierstraatwerk met figuratie te maken, waarin betonstraatstenen van diverse formaten en kleuren moeten worden verwerkt. Ook vanmorgen en vanmiddag zijn de deelnemers hard bezig en een half uur na beëindiging van de strijd, om half vier, worden de winnaars bekend gemaakt. Warmonderweg afgesloten SASSENHEIM Deze week is gestart met de reconstructie van de Warmonderweg. Het weggedeelte tussen de Rijksstraatweg /Hoofd straat en de rijksweg 44 ter hoogte van het mo tel zal vanaf maandag tot en met 15 juli voor verkeer gesloten zijn. Alleen fietsers en voet gangers kunnen hun weg daar blijven volgen. Als gevolg van de afsluiting zal het busverkeer van lijn 50 worden gewijzigd. Zowel in zuide lijke als noordelijke richting komen de haltes aan de Warmonderweg te vervallen. Tijdelijk wordt gereden vanuit Warmond over de rijks weg 44 en de Van Pallandtlaan naar de be staande route en vice versa. Voor de richting Warmond en Oegstgeest komt er een halte aan de Van Pallandtlaan en voor de richting Sas- senheim een bij kruispunt Noord, de hoek van de Van Pallandtlaan en de Hoofdstraat. Plassengebied minder in trek DEN HAAG De Zuidhollandse plassen rond Leiden en Gouda zijn niet meer zo in trek- Daarentegen mag het Deltagebied onder Rot terdam zich in een steeds grotere populariteit verheugen. Het aantal schuttingen van de slui zen naar dit gebied stijgt jaarlijks met eea kwart. Dat in schrille tegenstelling tot de Leid- schendamse Sluis die elk jaar een paar procent minder watersporters te verwerken krijgt. Deze cijfers staan in het recreatievaarwegen- plan van de provincie Zuid-Holland. Volgens de provincie groeit de belangstelling voor het gebied onder Rotterdam omdat men daar de ruimte heeft en omdat er in hoog tempo nieit- we stukken bijkomen die geschikt zijn voor de recreatievaart. Vooral de zeilers zijn erg te spreken over de nieuwe gebieden, aldus de provincie. «tUWE VERBINDING LEIDEN VALKENBURG WEER STAPJE DICHTERBIJ i i HAAG/LEIDEN !s'meerderheid van de s%iciale commissie el verkeer is voorstan- van de aansluiting B<de S4 op de Plesman- in Leiden. De meer heid van de commissie d,k gisteren bereid Ge citeerde Staten (GS) te "jen. De argumentatie j GS is dat op die ma- de S4 niet alleen de len van Wassenaar, tenburg, Katwijk en sisburg ontlast van ••gaand verkeer. Ook nit er de zo noodzake- 'Ugeachte oost-westver- eling (S4-Plesmanlaan- n Lelylaan-Churchill- "J-Churchilllaan- 'tmenschansplein- '^pa weg-Rijksweg 4) V de streek waarop in "•Regionaal-Economisch lerzoek Duin- en Bol- ttreek al wordt aange ven. Overigens vroe- veel commissieleden een officiële reactie •1 de gemeente Leiden tracéstudie. oen nog in functie zijnde wethouder C. Waal heeft in het vooroverleg gesteld voor stander te zijn van de aanslui ting op de Plesmanlaan, maar hij werd later door zijn eigen gemeentelijke commissie „om" gehaald. Deze commissie meent dat er eerst voldoende maatregelen (ondertunneling) bij het knelpunt Stationsplein moeten worden getroffen. De toegezegde officiële reactie van Leiden is daarna achter wege gebleven. Overigens stel de men ter Provinciehuize ook dat Leiden zelf aan een sterke verkeersaantrekking doet door de aanleg van kantorencom plexen aan de Plesmanlaan en het Schuttersveld. De nu geko zen zogenaamde B-variant zou deze kantoren ten goede ko men. Verschillende insprekers trachtten gisteren de verkeers- commissie van de provincie nog te beïnvloeden in hun standpunt over de S4, die van de SI bij Katwijk ten zuiden van Valkenburg naar Leiden moet voeren. Onder hen bur gemeester N. van 't Wout van Valkenburg die pleitte voor een zeer spoedige aanleg van de B-variant. Twee Valken burgers protesteerden nog maals tegen het verlies van hun uitzicht over de Oude Rijn als de B-variant wordt uitge voerd en een groep bewoners van de Duinzicht maakte nog maals bezwaar tegen de aanleg van een geluidswal zo vlak voor hun woningen. De ge schatte geluidswaarden zijn iets over de wettelijke norm heen, maar zij wezen op nieu we ontwikkelingen, zoals het ruisarme asfalt dat onlangs in Brabant is geïntroduceerd, waardoor de wal wellicht ach terweg kan blijven. Een groep bewoners van de Voorschoter- weg tenslotte pleitte voor de aangelegd. D'66-collega mr. C.Th.. Smit meende dat als er toch een brug wordt aange legd, die ook voor fietsers bruikbaar moet zijn waardoor zij een kortere route krijgen. CDA. VVD, SGP en de RPF/GPV steunden echter het GS-voorstel van de B-va riant, hoewel de laatste twee nog over de hoogte van de brug (2,5 of 5,4 meter) willen discussiëren. De nadelen van een lage brug zijn dat die een B-variant in hun „leefbelang". keer of vijftien per dag open moet voor de scheepvaart. Een Kosten De kosten van het tracé vol gens variant B, geraamd op 28 miljoen gulden, riepen met name bezwaren op bij de pro gressieve fracties (PvdA, PSP/CPN/PPR en D'66). Zij pleitten vrijwel allemaal voor de zogenaamde A-min-variant, die een beperkte omleiding rond Valkenburg inhoudt en direct na de bebouwde kom aansluiting op de Voorschoter- weg en bij de Haagse Schouw een lus naar de Rijndijk-Rijks weg 44. E.Th.M. Meijer pleitte namens de PSP/CPN/PPR voor een zo goedkoop mogelijk oplossing. PvdA-woordvoerder J.W.J. Wolf merkte nog op dat het deel van variant B over de Oude Rijn heen, als er in de toekomst meer geld beschik baar komt, alsnog kan worden hoge brug ontsiert het land schap, dat echter geen grote natuurwaarde krijgt toege kend. De provinciale commissie voor ruimtelijke ordening bespreekt 27 november het plan voor de S4 en daarna zullen Provincia le Staten in september een be sluit nemen. Men hoopt dan nog dit jaar te kunnen begin nen met de benodigde bestem mingsplannen en grondaanko pen het tracé Katwijk tot aan de Rijn is vrijwel allemaal al in bezit maar het gedeelte over het water naar Leiden niet en dan kan in 1986/1987 met de aanleg van de weg worden begonnen. Overigens sluiten GS niet uit dat de weg door geldgebrek of gebrek aan goedgekeurde be stemmingsplannen gefaseerd aangelegd zal moeten worden. DEN De winkeliers van de Haarlemmerstraat <£n deze winkelstraat veiliger maken. Dit betekent ade politie in de toekomst frequenter gaat surveille- g" en optreden tegen automobilisten, fietsers en (hfietsers die over de wandelpromenade rijden, de twee laatsten bezorgen het winkelende pu- veel overlast en zorgen voor uiterst gevaarlijke uties. Binnenkort, op donderdag 21 en vrijdag 22 k wordt in de Haarlemmerstraat de tweede braderie jouden. if.ir 130 leden van de inmiddels 146 leden tellende Onderne- (Vereniging Promotion Haarlemmerstraat en Omgeving is jaar een enquete gehouden waaruit blijkt dat het meren- >(van de winkeliers (85 procent) zich ergert aan het verkeer ea twaalf uur 's middags door de Haarlemmerstraat rijdt. Er t overwogen om de winkelstraat 's middags met bloembak- 5f een hek af te sluiten. leden (93 procent) zijn voor de bouw van een par- jarage. De grote voorkeur gaat uit naar de locatie op het ir. of Kaasmarkt. De winkeliers hopen echter ook isiel met de bouw van de parkeergarage op het Sanderster- wordt begonnen. Maar komt deze parkeergarage er, dan een parkeergarage op Kaasmarkt/ir Driessenplein nodig, pin de winkeliers. Achtenzestig procent van de ondervraag- ijvil een financiële bijdrage leveren aan de bouw. 0 inkeliers zijn overigens boos op de gemeente. In de Haar- terstraat wordt op donderdag 21 en vrijdag 22 juni een bra- E gehouden en voor het plaatsen van kraampjes in de win- Taat heeft de gemeente de ondernemersvereniging een re- Sg van 5000 gulden gestuurd. In verband met een nieuwe kjdening op de ambulante handel wil de gemeente van de per vierkante meter kraam 1,55 per dag ontvangen, en neerkomt op een totaal bedrag van 5000 gulden. De hebben protest aangetekend. Pfaderie is op zowel donderdag als vrijdag van twaalf uur tot negen uur 's avonds geopend. Burgemeester C. e'ioop opent dit evenement op donderdag om twaalf uur in een ouderwets duikerpak, in een bij de Harte- terk geplaatst groot aquarium te duiken. Belangstellenden "en tijdens deze twee dagen onder deskundige leiding een E met zuurstofflessen nemen. De braderie, die dit jaar voor 'eede keer wordt gehouden, telt 200 deelnemers. Er zijn di- attracties zoals een fakirshow (iedere dag om twaalf en ze- £lur) en optredens door de volksdansgroep Achalay (donder- ®m kwart over zeven bij de Stille Mare). Iedere dag wordt -wee tot vier uur het zogenaamde piekuur gehouden waar- ten bij een kraam vijf minuten lang een artikel voor één in kan kopen. Tussen de kraampjes van de winkeliers staan •s waar oude ambachten te zien zijn. Voorbereidingen voor zijn in volle gang. Momenteel wordt nieuwe feest- opgehangen. St. Maarten herleeft Met de herstellende wethouder Dick Tesselaar in de rol van de heilige St. Maarten is gisteren Huize St. Maarten aan de Leidse St. Jacobsgracht officieel in gebruik genomen. Tesselaar liet zich voor de gelegenheid gekleed in een lang bruin gewaad voorrijden in een open calèche. Hij las vervolgens een oorkonde voor, waarin de restauratie en verbouwing van het complex wordt beschreven en tevens is vermeld onder wiens verantwoor delijkheid dat gebeurde. Even later metselde, J.M. Koopman, di recteur-generaal voor de volkshuivesting van het ministerie van volksgezondheid, de oorkonde ten behoeve van het nageslacht in een muur van het complex. Waarnemend wethouder van volkshuivesting René Eikerbout maakte van de gelegenheid ge bruik om de directeur-generaal te wijzen op de verstrekkende gevolgen van de bezuinigingen voor de stadsvernieuwing en de woningbouw. Huize St. Maarten is een eeuwenoud gebouwencomplex waarin negentig woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens zijn gemaakt. Meerbrug eindelijk weeropen Tot het laatste moment was het gistermiddag on zeker of de Meerbrug over de Ringvaart bij Nieuwe Wetering geo pend zou worden. Er wa ren namelijk nog wat pro blemen met de lichtsig nalering voor de boten. Op verzoek van de firma Van Lent, die de brug voor het grootste deel heeft betaald, is de be weegbare oversteek dan toch eindelijk in gebruik genomen. Het pontje voor fietsers en voetgan gers is vanaf dat moment gestopt. De bouw van de brug heeft ruim twee maanden in beslag geno men. Het was eigenlijk de bedoeling de oversteek al voor Pinksteren open tè stellen. Dat mislukte dooir allerlei technische tegen slagen. De brug werd vernieuwd op aandrang van scheepsbouwer Van Lent voor wie de door- vaarbreedte van acht me ter te krap was. LEIDEN De Leidse Woningstichting (LWS) gaat fuseren met de wo ningbouwverenigingen Werkmanswoningen en Eensgezindheid. Daarmee ontstaat een woningbouw vereniging met zo'n 8.000 woningen. De besturen van de LWS en de twee woningbouwverenigingen zijn dit in prinicpe over eengekomen. Daarmee is een feit geworden, wat al langer duidelijk was: de fusiebesperkingen tussen de Leidse woningbouwverenigin gen verlopen dusdanig stroef, dat de LWS het tijd achtte zelf initiatief te nemen en zich niet langer wenste te houden aan de afspraak gezamenlijk een poging te doen het aantal wo ningbouwverenigingen in Lei den te saneren en het woning- bezit van de verenigingen op nieuw te verdelen. In maart liet de LWS al weten dat het gezamenlijk overleg te weinig op zou leveren. Volgens LWS voorzitter L. Geradts was de LWS wel genoodzaakt uit het overleg met de andere vereni gingen te stappen, omdat de LWS per 1 januari de huidige juridische status niet langer mag hanteren. Dat is een eis van het ministerie van volks huisvesting. Aanvankelijk probeerde de LWS met de Goede Woning te fuseren maar dat ging niet door, omdat de Goede Woning wel en de LWS niet bij de CTW een dienst die voor het onderhoud van de aange sloten verenigingen zorgt is aangesloten. De LWS en de twee vereni gingen hebben een vijfjaren plan opgesteld, dat hun finan ciële positie moet verbeterën. „De LWS staat er financieel erg slecht voor. Dat kan zo niet langer", aldus Geradts. De LWS zal minder aan het on derhoud van de woningen gaan doen en wil het onder houd ook planmatiger aanpak ken om de kosten te drukken. Burgemeester bezoekt De Kaag DE KAAG De burgemees ter van Haarlemmermeer, H. de Boer, bezocht gisteren De Kaag in het kader van een se rie bezoeken aan alle dorps kernen van de Haarlemmer meer. De burgemeester werd in „De Ontmoeting" in de Bui tenkaag ontvangen door onder meer de Kaagse Dorpsraad. De Boer maakte een boottoch tje waarbij hij de Haarlemmer meer eens vanuit de Ringvaart kon bekijken. Namens het be stuur van de Nederlands Her vormde Kerk beklaagde de heer W. de Man zich erover dat inwoners van de buiten kaag vijf gulden voor de pont moeten betalen als zij 's zon dags per auto naar de kerk op Kaageiland gaan. Dit geeft vooral problemen bij slecht weer en voor slecht ter been zijnde kerkgangers. Hij zei te vrezen dat het veergeld te kos te van de collecte gaat. Namens de Kaagse Dorpsraad sprak voorzitter R. Schilpzand. Hij drong aan op gratis ge bruik van de pont voor inwo ners van de Buitenkaag, ook zij die buiten de bebouwde kom wonen. De Dorpsraad, de gemeente en de firma Ponto zouden een financiële regeling overeen moeten komen. Het volgende probleem dat werd aangekaart had betrek king op een terrein aan de westzijde van de Hoofdweg, dat door het gemeenbestuur is gekocht om er een parkeerter rein aan te leggen. De Dorps raad wil dat daar 20 huizen ge bouw worden. Voor het parke ren zouden andere terreinen beschikbaar zijn. „De vergrij zing in De Kaag gaat zo snel dat gevreesd moet worden voor de school, de kerken en de middenstand", merkte de voorzitter op. ^EN/DEN HAAG De ente blijft bij de plannen j<ange en de Stille Mare yte graven. Of het ooit zo- &1 komen is nog maar de maar de gemeente wil geval de mogelijkheid ffiet opengraven niet uit- P- een woordvoerster Ie gemeente gisteren we- Lintjesregen De heer J. Driesen (foto) kreeg gisteren tijdens een receptie in de Engelbertahoeve in Leiden een koninklijke onderscheiding uit handen van de heer C. van der Meijs, directeur van de af deling voeding en kwaliteit van het ministerie van landbouw. De heer Driesen werd be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Ir. Driesen, die morgen 65 jaar oud wordt, is 35 jaar directeur geweest van de in Leiden gevestigde Stichting Het Kaasmerk. In Lisse werden gisteren twee mensen onderscheiden. De heer G. Papendrecht werd be noemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij is veer tig jaar verbonden geweest aan de RMTS in Lisse en nam gisteren afscheid van het on derwijs. De versierselen wer den hem opgespeld door de heer ing. W. Mulder, hoofdin specteur van het landbouwon derwijs. Lissenaar J. Tegelaar kreeg gisteren in Zandvoort een ko ninklijke onderscheiding ter ere van zijn afscheid van De Raad van Beheer van de Keu kenhof. Loco-burgemeester A. de Kort was naar Zandvoort gereisd om de bijbehorende versierselen op te spelden. ten tijdens een hoorzitting echter af, omdat de gemeente aan de Raad van State wordt nen tien jaar zal plaats hebben, wijziging op het bestemmings door de Raad van State over nog geen enkel idee zou heb- het opengraven nu om dezelf- De woordvoerster van de ge- plan Maredorp zal ontwerpen, het bestemmingsplan Mare- ben hoe dat plan gefinancierd de redenen afgewezen. meente kon de vraag niet be- waarin het opengraven niet dorp. In dat bestemmingsplan zou moeten worden en boven- Staats- vestigend beantwoorden. Zij wordt vastgelegd, maar het wilde de gemeente het open- dien was de verkeersafwikke- raad De Koster vroeg gister- wees er wel op dat als de Raad college van B en W de be graven van de Stille Mare en Üng nog niet geregeld. morgen met nadruk hoe de ge- van State de gemeente geen voegdheid wordt gegeven het de Lange Mare vastleggen. Het meente het plan wil financie- gelijk geeft en daar ziet het bestemmingsplan in die zin te provinciaal bestuur wees dat Ook in con ambtelijk advies it>n en of het opengraven bin- it^iar uit de gemeente een wt'fzigen. LEIDEN In de nieuwbouwwijk de Stevenshof wordt volgend jaar een monument geplaatst ter ere van Leidse vrouwen, die deel uit maakten van het verzet tijdens de Tweede Wereldoor log. De beeldhouwster Truus Menger, zelf verzetsvrouw en on der meer bekend van haar beeld van Hannie Schaft in Haarlem, heeft al een ontwerp gemaakt De Stevenshof is als plaats voor het monument gekozen, omdat daar de straten naar bekende vrouwen zijn genoemd, zoals de Leidse mevrouw Van der Blom-Vijlbrief. Het monument mofet een tevens een bijdrage leveren aan de strijd tegen het opko mend fascisme en racisme. Het plan voor het oprichten van het monument is afkomstig van het „Comité monument voor Leidse vrouwen uit het verzet 40- 45". Volgens het comité heeft burgemeester C. Goekoop al alle medewerking toegezegd. Goekoop zou ook financiële ondersteu ning toegezegd hebben. Om realisering van het monument mo gelijk te maken is het gironummer 503948 opengesteld. Het is de bedoeling op de sokkel van het monument de namen te plaatsen van Leidse vrouwen die in een concentratiekamp hebben geze ten. Het secretariaat van het comité (tel. 142279) zoekt daarom contact met degenen, die daar informatie over kunnen verschaf fen. ADVERTENTIE - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. Zelfs contant aan de balie. - Daarboven t% retourrente. NUTSSPAARBANK DE DICHT BU HUISBANK. leidse spaarbank 5

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3