ZOLA BUDD - is nu al melkkoetje commercie mal ZATERDAG 16 JUNI 1984 IIEN Het leven van Zola valt uiteen in drie episodes, rste episode, die van voor 5 i 1984, speelt zich af in het erdonker, omdat het Zola J en haar familie verboden is anderen dan de Daily Mail )ver te praten. Toen ze echter e vijfde januari het onaantast- geaehte wereldrecord van de iikaanse Mary Decker op de Imeter met maar liefst 6,5 se- pn verbeterde (15.01,83), kwam iortieve golf van publiciteit op Vanaf 24 maart, de dag dat zij >men onverwacht in Engeland wam, nam niet alleen de com- ie bezit van haar, maar week- ook kritiek los over de voor tbehandeling die zij in haar ve „vaderland" ontving, ritiek bereikte zijn hoogtepunt Zola Budd in recordtempo de t nationaliteit toegemeten Tien dagen duurde het ts voordat de kleine wonder- ter het Britse paspoort kreeg, jl dat normaal gesproken min- twee jaar duurt. In politiek land wekte deze gang van za- ie nodige wrevel. Politici van richtingen vonden elkaar in kritieken. anzinmg anglicaanse commissie voor so- zaken schreef bijvoorbeeld de minister van binnenlandse n: „De vermindering van het h^I statenlozen en de hereniging ^gescheiden families zijn veel ■hter zaken dan de promotie de een of andere sportieve »an". conservatief Nicholas Fairbaim nog kwader: „Het is waanzin- er zijn genoeg mensen met veel rechten als dit meisje. Het n te verfoeien idee als zou er Speciaals zijn aan sport. Sport |t op een abominabele wijze I ruikt door de supermachten en $1 door de communistische lan- Whls een soort mannelijkheids- ^jool". Hoewel die woorden van aairn destijds geen betrekking H len op de naturalisatie van Budd werden ze de voorbije kle weer actueel door de boy- si'an de Olympische Spelen van Angeles door een groot aantal registreerd 2oaloiiiMM ^Britse ministerie van binnen- £&e zaken bleef echter onbewo- [H|>ij alle kritiek en wees de sug- Vè van de hand als zou Zola .i genaturaliseerd zijn. Een |?:dvoerder van BZ meldde: Budd is niet genaturaliseerd, -j slechts geregistreerd als Brit- £j>gezetene. Dat is gebeurd op yd van de immigratiebepalin- die een uitzondering maken lT; indieners, die jonger zijn dan .ptien jaar". «omt zelfs nog meer bij. Een re- van de Daily Mail had ont- dat Zola's grootvader de Britse finaliteit bezat en zodoende be- .^Kjk haar vader die. Twee we-' voordat de familie Budd op !nhrow landde zou haar vader een Brits paspoort hebben ge- j"ten. f:r Frank Budd liet twee weken 2 het onverwachte vertrek naar Inland nog telefonisch aan een jT/e verslaggever weten: „Ik ver hit zeker niet dat er iets gebeurt ^de Olympische Spelen. Zola is «miet rijp om een geheel nieuw te beginnen. Het zou net zo- J^ijn als de eerste man op de oJi, niet wetend wat er zou ge- Efen, wat voor gevolgen het zou Ljjen. We vragen geen nationali- "rerandering aan ^725 maart vertrokken vader Ik Budd, moeder Tossie en Zola •^Vanaf het vliegveld Jan Smuts ^Johannesburg naar Engeland, aan boord een verslaggever «de Daily Mail, de krant die de .Jts verzorgde en hen tot aan "bekend worden van haar „na- «■isatie" verborgen hield ergens ngeland. 1 andere dochters en een zoon in achter, evenals een verbou- rierde Pieter Labuschagne, haar er die haar overigens enkele tn later achterna zou reizen, en jOnthutste voorzitter van de afrikaanse atletiekbond, Char- Vieuwoudt. Hij zond haar op naar de „nieuwe wereld" een JSchap mee. Kir het buitenland gaan is het- ije als in het diepe te worden Heten zonder te kunnen zwem- •J In wedstrijden daar is het oorlog. Onze atleten hebben '"beschermd leven, omdat wij de ,Js strikt naleven. In Europa 8$ je handen en voeten gebrui- Kijk eens naar Zola. Ze is tenger en erg verlegen. Het Jme echt voor haar dat ze deze gjgedaan heeft". idool eiluid-Afrika was Zola Budd in- ^els een idool geworden. Niet l4le ene dag op de andere, want '°loemfontein en Leliehoek had enkele jaren de atletieklief- *iers in vervoering gebracht ^haar prestaties. Zola zelf werd °6 mei 1966 in Bloemfontein ge it en is dus net 18 jaar. Haar efc was drukker. Met haar ge- lichaamslengte van 1.58 me- ?I)n het „vlieggewicht" van 38 to was zij aanvankelijk een on- I lllende verschijning. Pieter La- hagne, een geschiedenisleraar ^helemaal wild is van atletiek, itnaar zes jaar geleden lopen in ;|fchoek, maar geraakte niet on- ^de indruk. „Met die frêle li- '^msbouw zal zij het nooit ver vï>pen in de atletiek", meldde Uoen. Labuschagne wist echter '(dat Zola Budd een geweldige ^long-inhoud heeft en een wel- ideale verhouding longcapa- at-lichaamsgewicht bezit, die de op blessures uiterst miniem Ze is niet in het bezit van een internationaal erkende titel. Evenmin is haar naam te vinden op de officiële recordlijsten in de atletiekwereld. Toch is Zola Budd al sedert 5 januari van dit jaar wereldnieuws. Niettemin lees je nergens interviews met de atlete, die dieper ingaan op haar sportieve verleden, of op haar visie op de huidige en toekomstige (bijvoorbeeld olympische) verwachtingen. Bijna nergens. Alleen Engeland wordt van haar doen en laten op de hoogte gehouden door de Daily Mail, het dagblad dat zich exclusief verzekerd heeft van alle publiciteitsrechten rond de kleine wonderloopster. Bijna 90.000 gulden vraagt de Daily Mail aan andere media voor een interview met de loopster, wist de Duitse Stern vorige week te melden. Don Short van het publiciteitssyndicaat rond Zola Budd wijst die veronderstelling echter als „absurd" van de hand. Short: „Dat is onzin, we geven gewoon niemand toestemming voor een interview met haar". Het uittekenen van Zola Budd, aan de hand van haar eigen woorden, is daardoor dan ook onmogelijk. Maar via allerlei publikaties krijgt men toch een goed beeld van haar. Persconferenties moe(s)ten de 17-jarige atlete en haar Zuidafrikaanse coach Pieter Labu schagne aan de lopende band geven. maakt. Daar kwam hij pas veel la ter achter. Want Labuschagne ontfermde zich toch over de kleine Zola Budd, on danks het feit dat velen meer zagen in Stephanie Gerber, ook uit Bloemfontein afkomstig en een meisje met een prachtige stijl. Zij was in die tijd op de 3000 meter maar liefst 40 seconden sneller dan de 14-jarige Budd. Uitzondering Maar Zola Budd is één van de uit zonderingen, die talent koppelen aan inzet, aan training. Thuis, in Bloemfontein, stond ze elke mor gen erg vroeg op. Tussen vijf uur en half zes. Na het ontbijt maakte ze huiswerk, ze studeerde politieke wetenschappen en de taal „Zuid Sotho" en vroeg vervolgens haar ouders haar naar Leliehoek te brengen, naar haar trainer Pieter Labuschagne, die zijn wijsheid uit Amerikaanse atletiekboeken heeft gehaald. De kleine Zola nam geen genoegen met een plaats in de schaduw van anderen. Aan de hand van Labuschagne trainde ze elke week zo'n 140 kilometer, op blote voeten. „Zo gek is dat niet verklaarde haar trainer later eens, „want in ons klimaat lopen bijna alle kinderen blootsvoets. Ik heb wel eens geprobeerd Zola op spikes te laten lopen, maar na een paar ronden trok ze ze alweer uit. Ze voelde zich belemmerd". Daar in Leliehoek, bijna 500 kilo meter ten zuiden van de hoofdstad Johannesburg presteerde Zola Budd wat het gemeentebestuur in de voorgaande jaren niet was ge lukt. Het gemeentebestuur trok en kele jaren daarvoor 60.000 gulden uit voor een publiciteitscampagne om de stad meer bekendheid te ge ven. Die planning mislukte, maar Zola Budd fikste dat in haar eentje door naar de wereldtop te snellen. In een ideale omgeving waarvan Labuschagne zegt: „Dit is een plaats van rust, waar we zonder druk kunnen trainen". Geen moeite En de kleine atlete had helemaal geen moeite met de zware training en. In haar vriej tijd of als ze zich niet goed voelde, luisterde ze naar muziek (onder meer Bach). In de avonduren keek ze veel televisie, ze volgde zo mogelijk elke sportuit- zending en Manchester United was haar favoriete voetbalclub. Hoewel sommigen haar voor een atletiek- freak versleten werkte Zola Budd haar trainingsarbeid met plezier af. „In het lopen vind ik een voldoe ning, die ik nergens anders vind", was haar motivatie. „Ik mis niet, wat anderen een sociaal leven zul len noemen". Trainingsarbeid van vier maanden mondde uit in een verbetering van haar persoonlijk record op de 1500 meter van 4.19 minuten naar 4.09. „Op dat moment besefte ik pas dat ze erg goed was", gaf haar trainer later te verstaan. De grote door braak kwam echter op 5 januari van dit jaar, na in eigen land veer tien provinciale records verbeterd te hebben. Haar roem groeide over de landsgrens, ze werd wereldwijd bekend. In Stellenbosch verbeterde ze het wereldrecord op de 5000 me ter van de Amerikaanse Mary Dec ker met meer dan zes seconden. Al haar tegenstreefsters in die race werden een of meer keren gedub beld. En de omstandigheden waren toen verre van ideaal. Felle wind maakte een goede tijd eigenlijk on mogelijk, maar Zola Budd leek er geen hinder van te ondervinden. Publiciteit En hoewel haar tijd van 15.01,83 nooit officieel in de recordboeken zal worden opgenomen vanwege de boycot van Zuid-Afrika verander de die prestatie haar leefpatroon volkomen. Eerst al in eigen land, waar ze volgens geruchten beloond werd met een auto, een levende koe en een geldbedrag van 135.000 gulden, dat voor haar bewaard zou worden in een „trust" zodat ze aan de internationale amateurregels zou blijven voldoen. De publiciteit die vanaf dat mo ment op haar neerdaalde, heeft Zola Budd zelf het meest verbaasd. Tegenover een Amerikaanse jour naliste heeft zij zich eens laten ont vallen: „Soms sta ik op en denk: ik wou dat de wereld niet zo op me lette". Nadien werd de Afrikaanse benaderd door meer dan tien Ame rikaanse universiteiten, die haar een studiebeurs aanboden. De 65- grige Engelsman Henry Allen uit irmingham deed haar een huwe lijksaanzoek. „In het belang van Budd", liet hij weten, „om haar op die wijze de Engelse nationaliteit te bezorgen". Haar vader wimpelde echter ieder een af. „Als we naar Amerika gaan, gaan we als familie: vrouw, man, zoon en vier dochters. We willen geen dubbel leven leiden. Bovendien hebben we voor Zola in Afrika een decor geschapen waarin ze goed presteert. Waarom zouden we dan vertrekken?" Zola Budd, die moeite had met de Afrikaanse boycot, wilde eveneens haar land niet verloochenen. „De boycot is oneerlijk. Wat heeft sport te maken met politiek en waarom wordt vooral de sport gebruikt om ons in een isolement te brengen. Het helpt toch niets". Ook Pieter Labuschagne had de teleurstelling over de boycot meerdere malen be speurd bij Zola. Labuschagne: „In haar ogen kan ik zien dat ze graag wedstrijden in het buitenland wü lopen, maar ze kent de tragedie van de politiek. Het is een schande dat zij door de boycot nu een poli tieke figuur geworden is". Frank Budd, de vader van het Zuidafrikaanse wonderloopstertje Zola Budd, moest het uiteindelijk toch afleggen tegen de „macht van het grote geld". Hoewel er op het moment dat het gezin Zuid-Afrika vaarwel zei, nog geen sprake van miljoenen verdiensten was, moet de meer dan normale interesse die men van de zijde van de Daily Mail voor Zola aan de dag legde vader Frank Budd toch de ogen hebben geopend. Het gezin werd en wordt zo goed afgeschermd door de Engelse krant dat zelfs de bestuursleden van de Engelse atletiekbonden uit de krant moesten vernemen dat Zola Budd in Engeland was aangeko men. Op onze vraag of Zola Budd voor buitenstaanders te spreken was, liet een woordvoerder van de bond zich ontvallen: „We weten zelf niet eens waar Zola Budd ver blijft. De enigen die daarvan op de hoogte zijn, zijn twee journalisten van de Mail". De krant heeft, volgens geruchten, een miljoen gulden gestort in een trustfonds op naam van Zola Budd, in ruil voor alle publiciteit rond de tengere Zuidafrikaanse. Er wordt zelfs al gesproken over een boek over het leven van Zola Budd. Don Short, van het publiciteitssyndicaat van de Mail, verklaarde tegenover een journalist „Zola is een fantas tisch bezit. We hebben nog een paar dingen nodig om de zaak af te ronden". Publicitair gezien komt de Britten de boycot van de Olympische Spe len door Rusland en de DDR mis schien nog goed van pas. En als Zola straks met gouden medailles terugkeert uit Amerika, zal nie mand lang praten over de afwezig heid van de Oostblokatletes en stijgt haar marktwaarde alleen nog maar. Grote vinger Trouwens behalve de Daily Mail lijkt ook McCormack International Management een grote vinger in de pap te hebben. Dit bureau, dan bij na alle grote tennissterren van de wereld onder contract heeft, zou ook een aandeel hebben in Zola Budd. Frank McCormack, de grote baas, spreekt echter tegen: „Sedert Zola in Engeland is hebben we niets meer van haar gehoord", ver klaart hij. Hij neemt zelfs enige afstand van De hardloopster uit Zuid-Afrika maakt ai flink gebruik van haar nieuwe, Britse paspoort. Zola Budd door te zeggen: „Het ge sol met zo'n jonge atlete is gevaar lijk". Feit blijft echter dat Amerikanen heel wat geld op tafel willen leggen voor de grote confrontatie tussen „hun" Mary Decker, de tweevoudig wereldkampioene en Zola Budd. Ook Denis Howell de Britse La bour-minister voor sportzaken heeft openlijk afstand genomen van de „affaire-Zola Budd". „Het ministerie van binnenlandse zaken is gemanipuleerd door commerciële belangen", liet hij weten toen hij geconfronteerd werd met de snelle naturalisatie (registratie volgens de Engelse regering). Demonstraties Nu Zola Budd in recordtempo een Engels paspoort overhandigd heeft gekregen, zijn de problemen echter nog lang niet voorbij. Afgezien van de kritiek op de wijze, en de snel heid daarvan, waarop ze haar pas poort gekregen heeft, blijft haar Zuidafrikaanse afkomst haar ach tervolgen, ook al deed ze daar on langs afstand van. In de eerste plaats door de anti-apartheid-bewe ging, die al enkele malen heeft aangekondigd protestdemonstraties te houden op plaatsen waar Zola zou lopen. Dat leidde er onder meer toe dat zij een voorgenomen race in Crawley liet schieten. Het Labour-bestuur van die gemeente had zich, door een aangekondigde manifestatie bij de opening van een nieuw sportcomplex, zorgen ge maakt over de komst van Zola Budd en was maar wat blij dat ze daarvan afzag. Burgemeester Al Pegley verklaarde toen: „We zou den de start van Zola niet hebben verhinderd, maar het zou Labour wel in verlegenheid hebben kun nen brengen omdat het grootste ge deelte van de partj tegen haar komst is". Ondertussen had Zola Budd, die een dag na haar aankomst in Enge land, al weer trainde, haar talenten in Engeland al onder bewijs ge steld. In Dartford, waar ze voor het eerst een wedstrijd op spikes lier», verbeterde ze namelijk het Engels junioren record op de 3000 meter (9,03 minuten) en haalde meteen de olympische limiet. En dat gebeurde juist op een ouderwetse gravelbaan. Vorige week scoorde ze bloots voets 8.40,22 op die afstand, een Europees juniorenrecord en de bes te seizoenprestatie dit jaar. Protesten Maar soms is talent ook niet alles en wordt ook het nationaliteitsge voel naar de achtergrond geban nen, wanneer anderen hun posities in gevaar gebracht zien. Christine Boxer en Ruth Smeeth, twee atletes van Aldershot, Farnham District Club. de atletiekvereniging waar van Zola inmiddels lid geworden is, verklaarden zich te verzetten tegen een olympische afvaardiging van de kleine Budd. Ook Wendy Sly, één van de toonaangevende mid- denlange-afstandsloopsters van En geland maakte zich kwaad: „Ik heb zonder hulp van de bond een door braak geforceerd", liet zij weten, „en nu staat diezelfde bond op zijn kop om een uit Zuid-Afrika afkom stig meisje naar Los Angeles te krijgen. Als je in Engeland van club verandert moet je een jaar wachten voordat je weer voor de nationale ploeg mag uitkomen. Dat zou toch minstens ook zo moeten zijn als je van nationaliteit wis selt". Reglementen De Olympische Spelen blijven na tuurlijk het hoofddoel voor zowel Zola Budd als de publiciteitsmedia om haar heen, die hopen veel geld te kunnen verdienen. Ook al wordt er door de begeleiders van Zola Budd overwogen haar prof te laten worden. Zo'n profcarriere zou ech ter natuurlijk een stuk beter kun nen beginnen, wanneer Zola in Los Angeles met goud omhangen wordt. Maar voor het zover komt zal ie dereen zich eerst schrap moeten zetten om Zola Budd ook inderdaad naar Los Angeles te krijgen. Willy Daume, de voorziter van de olym pische toelatingscommissie heeft dan wel verklaard: „De opdracht van het IOC is jonge mensen te helpen", maar mede door de oppo sitie die er van vele kanten wordt gevoerd, zal de olympische bewe ging haar reglementen toch niet kunnen omzeilen. En die regle menten zeggen nu juist dat bij ver andering van nationaliteit een at leet drie jaar moet wachten alvo rens hij aan de Spelen mag deelne men. Dat zou betekenen dat Zola Budd pas in 1988 in Seoel zou mo gen starten. Lachwekkend Aangezien de Britse regering ech ter ontkent dat Zola genaturali seerd is (zij is slechts geregistreerd) blijft de weg open. In de reglemen ten staat ook dat een atleet niet binnen een jaar voor twee verte genwoordigende ploegen mag uit komen. Zola Budd mag dan wel voor Zuid-Afrika hebben gelopen, het feit dat het land sedert 1964 wordt geboycot kan in haar voor deel worden uitgelegd. Zuid-Afrika is geen lid van de IAAF zodat Zola in feite nog voor geen enkel door de IAAF (internationale atletiekfe- deratie) en IOC erkend land is uit gekomen. Al met al is het natuurlijk een lachwekkende zaak dat de halve sportwereld op zijn kop staat door de komst van een 18-jarig meisje dat officieel nog niets bewezen heeft. Een meisje ook, van wie nie mand weet hoe ze zich zal ontwik kelen. Het kind-vrouwtje van nu kan binnen de kortste tijd een „echte vrouw" worden. Wat dat be treft is er nog het grote voorbeeld Nadia Comaneci, de Roemeense turnster die op 15-jarige leeftijd de hele wereld verbaasde met haar turnkwaliteiten en later, toen ze eenmaal volgroeid was, nooit meer die hoogte haalde. In dat verband is de waarschuwing die Chris Temple in zijn krant, The Sunday Times, liet uitgaan naar de Budd omringende publiciteitsmen- sen, wel op zijn plaats. Temple schreef namelijk: „Zola moet nog groeien en zal nog in gewicht toe nemen. Wat gebeurt er dan met de hart-long-gewicht-verhouding die haar nu in staat stelt bijzondere prestaties te leveren. Kun je je Dol ly Parton voorstellen in een mara thon Daarom draait ondertussen de gro te publiciteitsmachine op volle toe ren verder. Don Short, de man die alle zaken rond Zola Budd behar tigt, heeft er een volledige dagtaak aan. „Elke dag ontvang ik uit de hele wereld aanvragen voor een in terview", zegt hij daarover. „We maken geen uitzondering, vragen geen hoge prijzen. We verkopen gewoon iedereen neen". Het „syn dicaat" is echter slim genoeg om de publiciteit rond Zola Budd op gang te houden. Daarom kan iedere ge ïnteresseerde beschikken over het archief van de Daily Mail. Over alle geplaatste artikelen en foto's die eerst in de Engelse krant heb ben gestaan. Die publiciteit heeft ^onder meer tot doel de belangstel ling rond de Zuidafrikaanse leven dig te houden. Zeker tot 9 juli, want dan komt een boek over het leven van de loopster uit. De „life- story van Zola Budd". Dat boek wordt, zo is nu bekend, op zijn minst al in vijf talen uitgegeven. Behalve een Zuidafrikaanse en En gelse zal daar zeker ook een Neder landse uitgave bij zijn, meldt Don Short. „Want de voorouders van Zola Budd waren Nederlanders" GIEL HENDRIX

Leidse Courant | 1984 | | pagina 23