Kabinet achter kandidatuur Spelen '92 f, Rechter: geen gedwongen nsluiting op kabelnet Bij BON: Houdt boilerwater boven de 60 graden Iran wil akkoord voor Golfgebied GARANTIE TEKORT TOT 225 MILJOEN etaalstaking ingt Daf Trucks t produktiestop ïrzet Kamer tegen rten jeugdtehuizen Week voorde Nederlandse Missionaris Iraanse kapers vragen asiel aan in Egypte Beter gebruik school gebouwen mogelijk Wilbur Smith: „Ik ben even Afrikaans als een Zoeloe" Schadereparatiesaan alle merken M2HEI22HMEW/// 'CcidocSouoant 6omcmt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N. V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. r Zaterdag 16 juni 1984,75e jaargang no. 22913 Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, aan zee enkele gra den lager. Eerst zwakke, in de middag matige noordwesten wind. Zon op: 5.19, onderï 22.02 uur. Hoogwater Scheve- ningen: 6.03 en 18.43 uur, laag- water: 2.04 en 14.16 uur. jgnose: dA liest el HAAG een foutieve ;ening van de •tel in de prog- van de Euro verkiezingen jrdag heeft het rzoeksbureau —mart aan de j van de Ar- negen zetels ikend in plaats icht. Deze zetel nu, althans ins de progno- aar de combi- CPN, GPN, PPR. Een dvoerder van nart heeft dit •en na nieuwe ceningen, be- gemaakt. door krijgt combinatie één maar twee Metten A) uit Amster- wordt vermoe- niet gekozen jn plaats in het pees Parle- zal worden lomen door Verbeek ibinatie) uit lingen. Het on- jeksbureau rekening met afwijkingsmar- an één procent morgen bij vaststellen van 'ficieuze uitslag :hillen nog s mogelijk blij- Sinas duurder ROTTERDAM Sinas en sinaasappelsap zullen bin nenkort duurder worden en de komende jaren op een hoog prijspeil blijven. De Algemene Nederlandse Bond van Frisdrankenfa brikanten, die dit gisteren heeft meegedeeld, noemt als oorzaak de sterk geste gen prijzen van sinaasap pelconcentraat op de we reldmarkt als gevolg van misoogsten en het verloren gaan van een groot deel van de sinaasappelplanta ges in Californië. Voor si nas noemt de bond een prijsstijging van maximaal tien cent per literfles. RIJSWIJK In water uit warmwaterinstallaties, die op veertig graden zijn ingesteld, kunnen ongewenste ziektekie men (legionella-bacterieën) voorkomen. De waterleidingbe drijven waarschuwen dan ook de temperatuur van boiler water boven de zestig graden Celsius te houden. De bacte- rieën veroorzaken de zogenaamde veteranenziekte. In ons land zijn enkele gevallen geconstateerd. Het aantal patiën ten dat aan de ziekte is overleden is gering, aldus de Vereni ging van Exploitanten van Waterleidingbedrijven in Neder land (Vewin). In het koude drinkwater zo uit de kraan kan de bacterie zich niet vermenigvuldigen. Boven een tempera tuur van zestig graden neemt het aantal legionella-bacte rieën weer snel af. De besmetting gebeurt via waterdruppel tjes die men inademt onder bijvoorbeeld de douche of lucht verversingssystemen. Heroïnevoorraad in Sikh-tempel AMRITSAR In de Gouden Tempel in Amritsar heeft het In diase leger voor miljoenen dollars aan heroïne aangetroffen. Dat heeft het Indiase persbureau PTI gisteren bericht. Volgens rege ringskringen was de heroïne be stemd voor de financiering van wapenaankopen. Tevens zouden grote bedragen aan goud en ju welen zijn gevonden. Bij de bloedige bestorming van de tempel vorige week zijn ruim duizend doden gevallen, zo is voorts bekend geworden. Een le- gerwoordvoerder sloot niet uit, dat het aantal doden uiteindelijk rond de 2000 zal komen te liggen. TEHERAN Iran wil de vrede tekenen met Irak, waar het de aanvallen op olie tankers in het Golfgebied betreft. Dit heeft Ali Akbar Hashemi Rafsanjani, lid van het Iraanse kabinet, gisteren op een religieuze bijeenkomst in Teheran ver klaard. ,,Als de Irakezen niet in de Perzische Golf aanvallen, dan zullen wij geen kogel meer afschieten", zo zei Rafsanjani, die daar wel aan toevoegde dat vergeldingsacties zullen volgen als Irak toch schepen aan valt. De minister toonde zich verheugd met de afspraak van de twee landen de aanvallen op burgerdoelen te staken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net gaat er in principe mee akkoord dat getracht wordt de Olympische Spe len van 1992 naar Amster dam te halen. De overheid is bereid in eventuele te korten van Amsterdam k 225 miljoen gulden bij te - dragen. Amsterdam zelf draagt 25 miljoen. Indien uit nadere berekeningen blijkt dat dit bedrag hoger uitkomt, zal het kabinet het nu genomen besluit in augustus 1985 heroverwe gen. Het kabinet heeft besloten nu op korte termijn twee commis sies in te stellen. De eerste gaat de definitieve opzet van de voorzieningen voor het houden van de Spelen in ons land bezien. In die commissie komen vertegenwoordigers van WVC, van het Nederlands Olympisch Comité en de ge meente Amsterdam. Een twee de commissie met ambtenaren van de meest betrokken mi nisteries, het bedrijfsleven en Amsterdam gaat de hele kos tenberekening voor de Spelen nog eens doornemen om te be zien wat de financiële gevol gen voor de overheid zullen zijn. Het kabinet besloot akkoord te gaan met de poging de Spelen in ons land te houden op basis van een onderzoek van de commissie-Wagner. Deze com missie heeft berekend dat het houden van de Spelen 1,5 mil jard gulden gaat kosten. In Amsterdam was men ver heugd over de beslissing van het kabinet. Burgemeester Van Thijn liet weten „er nu hard tegenaan te gaan en de voorbereidingen onvermin derd voort te zetten" Pagina 11: Twijfels aan rap port commissie-Wagner 3HOVEN De Westduitse metaalstaking, die al vijf weken duurt, wordt nu ook in Nederland Ibaar. Daf Trucks in Eindhoven is wegens gebrek i Duitse onderdelen gedwongen een groot deel van jproduktie komende donderdag -stil te leggen. On eer de helft van de 6.000 werknemers kan dan dopig vier dagen thuis blijven. Trucks heeft gisteren de vakbonden voorgesteld om de vier Idagen te beschouwen als roostervrije dag. Op dat voorstel is pij voorbaat afwijzend gereageerd. De werknemers bij Daf- ks hebben sedert vorig jaar recht op 26 roostervrije dagen trband met de invoering van een 36-urige werkweek. J»ns een woordvoerder van Daf Trucks zijn er nog voldoen- l'achtwagens in voorraad om de leveringen van trucks voor- j door te laten gaan. lonflict in de Duitse metaal heeft de komende weken nog I gevolgen voor de produktie bij Volvo Car. Volgens een Tdvoerder kan het bedrijf blijven doorproduceren tot 6 juli die dag begint de vakantie. i 7: Bemiddeling moet uitkomst bieden HAAG De Tweede wordt 140 miljoen bezuinigd, er vindt in meerderheid Korte-Van Hemel vindt dat de taatssecretaris Korte-Van opvang van jongeren die thuis el (justitie) te hard van moeilijkheden hebben, beter 1 loopt met de verminde- kan plaatsvinden in pleegge- van het aantal plaatsen in zinnen. De Kamer is het daar- Itehuizen. Het kabinet wil mee eens, maar vreest dat er antal al per 1 juli aanzien- tegenover de vermindering terugbrengen. De Kamer van het aantal bedden in te- fan de staatssecretaris dat huizen te weinig pleegouders rst nog eens overlegt met kunnen worden gevonden, rovincies en daarbij reke- te houdt met hun wensen. Dit jaar zouden er al ruim bezuinigingen zouden vierhonderd bedden moeten loor pas op 1 januari '85 worden wegbezuinigd. Korte- Ckracht kunnen worden. -Van Hemel stelt zich voor 160 hierover door het CDA kinderen onder te brengen bij liende motie zal door de worden gesteund. [ouders en negentig voor tijdelijke opvang bij andere ge- Xjjtaatssecretaris wil in de zinnen. Voor het overige zou de '84-'86 het aantal den er kinderen naar andere sen in de tehuizen terug- tehuizen moeten worden over- :n met 1.700. Daarmee gebracht. STRICHT Het is Ingbouwverengingen joden om hun huur- j af te sluiten van de enschappelijke an te-installaties en hen vingen tot aansluiting let kabelnet. Tot die tiding is het gerechts in Den Bosch gisteren >men in een geding in grote groepen rders en twee Maas trichtse bouwverenigin gen. Het gerechtshof bevestigde daarmee een eerder door de president van de rechtbank in Maastricht gewezen vonnis in kort geding, dat de huurders via mr. R. Wagemans hebben aangespannen tegen de bouw verenigingen. De uitspraak van het gerechts hof is van grote betekenis voor huurders van woningen van bouwverenigingen, niet alleen in Maastricht maar ook elders. Zij kunnen niet verplicht wor den tot aansluiting op stadska- belnetten en behoren voorzien te blijven van aansluitingen op gemeenschappelijke anten ne-installaties. Het exploiteren van een ka belnet wordt door dit besluit moeilijker gemaakt. Om kos tendekkend te kunnen wer ken is een bepaalde aansluit- dichtheid gewenst. Gebleken is inmiddels dat in veel plaat sen te weinig animo voor aan sluiting op het kabelnet be staat. WNM. Postbus 75 2340 ABOegstgeest.tel 071-171771 Imitatie? Dan de stoomwalserover Bij vluchtige beschouwing zou je denken, dat de Ja panners op deze foto een nieuwe kwaliteitscontrole voor hun onverwoestbare uurwerken aan het uitpro beren zijn. Maar nee: het tafereeltje op een parkeer plaats in Tokio betreft de vernietiging van een grote partij imitatie-horloges. Ook dat gaat in Japan grondig: met een stoom wals. De heer op de voor grond probeert of de uur werken, die in Mexico, Hong Kong en Taiwan het predikaat „Cartier" mee krijgen, ook met een ferme voetstap stuk zijn te krij gen. CAIRO De acht Iraniërs die gisteren een Fokker Friend ship kaapten, hebben in Egyp te asiel aangevraagd. Eerder op de dag was het toestel, een marinevliegtuig, op de lucht haven Luxor aan de grond ge zet. Onder de kapers zouden zich volgens berichten uit Cai ro enkele militaire bevinden. Het is voor het eerst sinds de moord op Sadat in 1981 dat Egypte een gekaapt toestel op zijn grondgebied toeliet. Eer der was de F-27 geweigerd in Dubai en Saoedi-Arabië. In Bahrein mocht de piloot een landing uitvoeren om brand stof in te nemen. Woordvoerders van het Egyp tische ministerie van defensie hebben meegedeeld dat de DEN HAAG Schoolgebou wen die als gevolg van het te ruglopend aantal leerlingen geheel of gedeeltelijk leeg ko men te staan zullen makkelij ker voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. Het kabinet heeft besloten de on derwijswetten daartoe te wijzi gen. Daardoor wordt het mo gelijk scholen gedeeltelijk in medegebruik aan anderen te geven of te verhuren. Ook krijgt de minister de bevoegd heid een dergelijk gebruik door derden eenzijdig op te leggen. Het besluit van het kabinet maakt het tevens mogelijk on derwijsfaciliteiten voor meer dere doeleinden te gebruiken. Krachtens de bestaande wet was dat nog onmogelijk omdat multifunctioneel gebruik van scholen, terreinen en roerende goederen destijds als onwense lijk werd ervaren. Tegenwoor dig denkt men daar anders INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Wilbur Smith, 51, geboren in Rhodesië. Zuidafrikaanse va der, Engelse moeder. Auteur van 17 romans, die inmiddels in 30 miljoen exemplaren over de wereld zijn gegaan. In Nederland zijn elf van die boeken vertaald: „Avonturenro mans" zegt Smith zelf. De meeste spelen in zuidelijk Afri ka, waar Smith de historie van de blanke voortrekkers en hun nazaten en de zwarte families, van de tijd van hun koningen tot nu, volgt. „Ik ben even Afrikaans als een Zoeloe", zegt de auteur die zich zoveel mogelijk uit de pu bliciteit pleegt te houden. In zijn nieuwste boek („A leopard hunts in darkness") schetst hij onder meer de situatie in Zimbabwe, wanneer de blanke overheersers weg zijn en er een machtsstrijd van zwart tegen zwart ontstaat. Afrika gaat hem aan het hart. Wilbur Smith-privé pleit voor opvoeding als middel in de strijd voor natuurbehoud, noemt de jager een factor in het behoud van „wild life", is voor gelijkheid en gelijke kan sen. „Ik ben erg blij met de ontwikkelingen van het laatste half jaar in Zuid-Afrika zélf" vindt Smith. Verslaggever Bert Jansma ontmoette hem tussen de olie sjeiks in het Dorchester hotel in Londen en verhaalt daar over op de voorpagina van onze bijlage Finale. Wilbur Smith was in Londen om van zijn uitgever zeven vergulde beeldjes van de bosgod Pan in ontvangst te nemen, waarbij elk beeldje één miljoen verkochte Pan-pockets vertegen woordigde. VERDER IN FINALE: Rijksmuseum Paleis Het Loo opent zijn poor ten. Gist-brocades: de grote dresseur van kleine beestjes. Tweede artikel in een serie van vier over Hongarije: Ook onder het socialisme ploegen de boeren voort. Medische rubriek: Rhesus-antagonisme, de laatste lood jes. Graanschuur van Senegal: droom of werkelijkheid? Klimaat voor honingbij vriendelijker geworden. Zola Budd nu al melkkoetje van commercie. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Roosevettstraat 61, Leiden 071-764800 Iedereen wil graag bij zijn. Bij de tijd wel te verstaan, want weinigen zullen willen leven zoals de bij, die vandaag alle ruimte krijgt in onze bij-Jage „Finale". Misschien wel als bijenhouder, imker dus, van wie het aantal in Nederland in opmars is. En wilt u alles weten over de koninginneteelt op Schiermonnikoog, lees dan het artikel van Henk Nieuwenhuis. Dan bent u net als trouwens elke dag met de Leidse Courant weer helemaal bij. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ln een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. j

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1