Gist-brocades: bedrijf met miljarden „medewerkers" kleine feestjes Gist in cijfers ZATERDAG 16 JUNI 1984 De omzet van Gist-brocades kwam in 1978 voor het eerst bo ven de 1 miljard gulden uit, kwam eind '82 op 1,5 miljard en steeg vorig jaar verder tot 1,563 miljard. In de afgelopen tien jaar betreft het een stijging van bijna 140 procent. De winst steeg in de afgelopen vijf jaar van bijna 23 miljoen gul den in '79 naar ruim 50 miljoen in '83. Het laatste jaar betrof het een stijging van ongeveer 25 pro cent. Aangenomen wordt dat de stijging zich voortzet. Het eigen vermogen (aandelen kapitaal en reserves), is sinds 1970 gestegen van ruim 228 miljoen gulden tot 691 miljoen eind '83. DELFT Dank zij meer dan honderd jaar kennis en ervaring en forse jaarlijkse investeringen in research, bekleedt Gist-brocades in de toegepaste bio-technologie momenteel een wereldwijd erkende en vooraanstaande positie. De basis van het huidige concern werd gelegd in 1967 toen de Ko ninklijke Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek in Delft en de Ko ninklijke Pharmaceutische Fa brieken voorheen Brocades- Stheeman Pharmacia in Meppel samengingen. Brocades was opge richt in 1801, de Gist- en Spiritus fabriek in 1870. Gist-brocades is dus ontstaan uit een fusie van een geneesmiddelen- en een gistfa briek. Burgers van Delft en omge ving die niets aan hun neus man keren, noemen het complex even wel „De Gistfabriek". Hoewel de onderneming werkt met dingen die met het blote oog niet te onderscheiden zijn, heeft iedere Nederlander vrijwel dage lijks met Gist-brocades te maken. Het bedrijf levert namelijk de grondstoffen voor de bakker, het flesje bier van de brouwer, een schonere was, betere medicijnen voor mensen en dieren en grond stoffen voor tientallen fabrikan ten van onder meer kaas, koek, soep, snoep, wijn, frisdrank, tex tiel en schoenen. Gist-brocades doet dat als enige in Nederland en als één van de weinige in de we reld. Wie wil begrijpen hoe Gist-broca des te werk gaat moet wellicht eerst z'n biologielessen ophalen. Als grondstof gebruikt de onder neming namelijk micro-organis men, zoals gisten, schimmels en bacteriën. De micro-werknemers voeden zich, hebben een stofwis seling en afscheiding en ze plan ten zich voort. Net als mensen, al leen met dit verschil, dat ze on danks hun formaat, tot grote bio chemische prestaties in staat zijn (zoals het eten van hout en benzi ne). Gist-brocades zet deze micro-or ganismen aan tot een voor de mens nuttige produktie. Het be drijf beschikt zodoende over mil jarden medewerkers. Penicilline Een van de beter bekende werk nemers van het concern is de schimmel die penicilline produ ceert. Penicilline is een afweerstof van de schimmel tegen vijandige bacteriën, maar kan ook voor de mens tal van ziekteverwekkende bacteriën liquideren. Gist-broca des maakt hier al bijna een halve eeuw gebruik van en vaart daar wel bij. Met een marktaandeel van 20 procent, is de onderneming veruit 's werelds grootste producent van penicilline en daarvan afgeleide geneesmid delen. De onderneming verwacht voor de komende jaren nog een flinke groei op dit gebied. De Di visie Farmacie beschikt over ei gen produktiefaciliteiten in Enge land, Frankrijk, Italië en Portu gal. Gistcellen Een andere activiteit van Gist- brocades is de produktie van gist. Gistcellen kunnen deeg laten rij zen en Gist-brocades was er als één van de eerste fabrikanten bij, om dat proces op grote schaal te benutten. „Gist-brocades" is bijge volg onder bakkers over heel de wereld een begrip. De Gist-Divisie heeft produktiefa ciliteiten in diverse landen en ex porteert naar meer dan honderd landen. Deze divisie levert ook al cohol aan distillateurs. GB denkt er echter sterk over de produktie hiervan te stoppen. De alcohol- produktie levert nu al jaarlijks enkele miljoenen verlies op. Dat De afvalwater-indamp-installatie. Ala deze er niet zou zijn, zou de „hulsgeur" van Gist-brocades de Deiftenaren nog veel meer parten spelen. wordt met name veroorzaakt door de Franse concurrentie die dank zij overheidssteun goedkoper kan werken. Bacteriën Tot slot zijn er nog de bacteriën. Deze micro-werknemers van het concern produceren enzymen (ei witten), die volgens een vast pa troon bepaalde chemische reacties teweegbrengen. De enzymen ko men goed van pas, bijvoorbeeld bij het verwijderen van jus- en wijnvlekken uit het besmeurde tafeldamast. Ook in zuivelproduk- ten bewijzen enzymen hun nut. En Gist opnieuw heeft zich opgewerkt tot één van de grootste enzymenproducenten ter wereld. DNA Enzymen krijgen hun opdrachten van het „bevelvoerende" molecu le in het organisme, het DNA-mo- lecule. Gaandeweg is men zoveel gaan begrijpen van dit proces, dat mensen tegenwoordig door te sleutelen aan het DNA-molecule, de instructies kunnen veranderen. Het is in feite een nieuw instru ment voor de bio-technologie om micro-organismen te dresseren. Onlangs heeft Gist-brocades een eerste succes geboekt met deze techniek. Het concern slaagde er in gistbacteriën „om te bouwen" tot organismen die lebferment (chimosine) produceren. Deze stof, die gebruikt wordt voor het ma ken van kaas, moest voorheen uit de maagwand van pasgeboren kalveren gehaald worden. Mo menteel wordt een bloedstollings- middel voor hemofilie-patiënten ontwikkeld. De verdere vooruitzichten van deze techniek zijn veelbelovend. Op termijn zou het zelfs een be langrijke bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van het wereld- voedsel- en energieprobleem. In principe maakt de DNA-techniek het bijvoorbeeld mogelijk speciale eigenschappen van een bepaalde plant over te brengen op een an dere soort plant. Op die wijze is een hogere eiwitopbrengst uitgra- nen te halen, of een hogere suiker- opbrengst uit suikerbieten. En wat te denken van bacteriën die afvalstoffen van de industrie om zetten in eetbare eiwitten? Baanbrekend Ing W. de Witte, woordvoerder van Gist-brocades noemt het „ze ker niet onmogelijk" dat DNA ook zal zorgen voor baanbrekende nieuwe geneesmiddelen, bijvoor beeld in de strijd tegen kanker. „Daarvoor heeft de techniek de potentie in zich. Maar het duurt zeker nog tot in de jaren negentig voordat we zover zijn. En dan kost het nog veel tijd voordat tot grootschalige produktie kan wor den overgegaan, omdat de indus trie dan in andere installaties moet investeren". Tenslotte heb ben we ook bij het lebferment ja ren nodig gehad om te komen waar we nu zijn". Grote ontdekkingen door middel van de DNA-techniek mogen dan nog toekomstmuziek zijn, Gist- brocades is alvast begonnen met het stemmen van de instrumen ten. In de afgelopen jaren is jaar lijks meer dan 60 miljoen gulden besteed aan research en ontwik keling. Drie kwart van dat bedrag is bestemd voor bio-technologie, de rest voor het verfijnen van be staande geneesmiddelen. Het ont wikkelen van nieuwe medicijnen rekent de onderneming niet meer tot haar doelstelling. Denk-tank Teneinde het produktieproces verder te verfijnen en uit te brei den en de snelle (DNA)-ontwik- kelingen in de bio-technologie bij te kunnen houden, beschikt Gist- brocades in Delft over een „denk tank" van zeshonderd weten schappers. Bovendien laat de on derneming zich adviseren door deskundigen in de wetenschappe lijke wereld. „Er komen steeds meer jonge we tenschappelijke onderzoekers van universiteiten, hogescholen en an dere instituten naar ons toe", al dus De Witte. „Het zijn vaak promovendi die hun specifieke kennis bij ons bin nenbrengen. Nu en dan krijgen we van ons bekende hoogleraren een seintje als ze een student ken nen die wat voor ons kan beteke nen. Op die manier is een soort circuitje ontstaan". Ook wetenschappers uit het bui tenland, die hun specifieke onder zoek graag willen afronden, klop pen geregeld bij Gist-brocades aan. Volgens De Witte heeft GB geen zorgen dat „cloning bouti ques", de bedrijfjes in de VS die zich op de bio-technologie toeleg gen, een kennisvoorsprong opbou wen. „Die kennis komt toch wel naar ons toe. Ze verkopen die aan ons, want wat moeten ze* anders? Zij verrichten alleen onderzoek, terwijl juist wij ook de produkten op de markt kunnen brengen". Buitenlandse beleggers Sinds enkele maanden mogen de aandelen van Gist-brocades zich verheugen in een warme belang stelling van vooral Amerikaanse en Schotse beleggers. Enthousiast over de goede vooruitzichten van de bio-technologie en rekenend op een flinke winststijging van het aandeel, is nu 40 tot 50 pro cent van de Gist-brocades-aande- len in buitenlandse handen. Vol gens de onderneming is de sprei ding van het aandelenpakket ech ter vrij groot. Bovendien heeft Gist-brocades zich ingedekt tegen een onverhoedse overname via de beurs; in één dag kunnen prefe rente aandelen worden uitge schreven. De vecht-divisie Gist-brocades verwacht dat de grootste groei zich zal voordoen bij de enzymen, de „vecht-divisie" van de onderneming. Behalve uit breiding van de omvang van de markten, ziet het bedrijf zeer veel nieuwe toekomstmogelijkheden voor nog onbekende produkten op dit gebied. De produktiecapaciteit van het bedrijf in Kingstree in de VS (enzymen voor de zetmeel- en wasmiddelenindustrie) zal ver groot worden. Verder worden op het terrein in Delft laboratoria en proeffabrieken ingericht ten be hoeve van biotechnisch onder zoek. T - Wie voor het eerst Gist- <des m Delft bezoekt, zal z'n zing nauwelijks kunnen on- ukken. De barakken, grauwe wen en vettige steegjes op ige delen van het terrein ade- log de sfeer van een negen- eeuwse fabriek. Dit antieke staat evenwel in schril con- iet de nieuwbouw en het ei- te beeld van Gist-brocades: n een succesvolle, technolo- vooruitstrevende en finan- rachtige Nederlandse speer- ndustrie met een omzet van xnderhalf miljard gulden en rerknemers (3600 in Neder- ran wie 2500 in Delft), en beetje fantasie lijkt een Igang over het 40 hectare fabrieksterrein op een tocht inwendige van het menselijk n. De verschillende fabrieks- lelen zijn onderling als door ledbaan verbonden door een van buizen en pijpen: hon- i meters lang en enkele me tven de grond. Onzichtbaar oorbaar stromen daar gezui- lucht, afvalwater, schoon stoom, gas en vloeistoffen e grootschalige gist- en peni- l trod uk tie. sis van ontsnappende stoom e grond, de zoete weeë gist- de stille aanwezigheid van adsilo's, immense drukvaten jj ewikkelde installaties doen i aan een monstrueuze spijs ing. Er is grote activiteit, xiets te zien. Pas als een ge lman in witte doktersjas en zen kolf in z'n hand plots ihoek verschijnt, worden tijd its weer reëel. het produktieproces bij I ocades zo kwetsbaar is, ge- de grootschalige produktie ior stap, dat wil zeggen van I (laboratorium) naar steeds (de fabriek). Alleen zodoen- worden voorkomen dat een i zo'n 150.000 liter gistvloei- or één foutje meteen waar- is. Ook daarom sturen com- het centrale zenuwstelsel list-brocades, het produktie proces en waken over de kwaliteit, terwijl de mens toekijkt. Aangezien GB in Delft evenveel wQter vervuilt als de gehele stad Rotterdam en dat water tot voor enkele jaren nog in zee geloosd werd, moesten eigen „nieren" uit komst bieden. Gedwongen door strengere milieuwetten werd een anaerobe zuivering ontwikkeld, een uniek proces van water-zuive ring waarbij geen zuurstof wordt gebruikt. Belangrijkste medewer kers van het systeem zijn speciale bacteriën die het vuil opeten. Hier bij komt methaangas vrij waarmee Gist-brocades 20 procent van de ei gen energie-behoefte kan dekken. Bij Gist-brocades is klein: erg klein en groot: zeer groot. De lift moet drie etages stijgen voordat het bo venste gedeelte van een van de 150.000 litervaten bereikt wordt waar gistvloeistof in beweging wordt gehouden. Aan de opper vlakte drijven grote luchtbellen omdat aan de onderkant gezuiver de lucht is aangevoerd, teneinde de levende organismen niet te verstik ken. Via weer dat buizenstelsel gaat de vloeistof van het ene ge bouw naar het andere, terwijl im mense centrifuges en even buiten proportionele „droogtrommels" on derwijl de meeste gistvloeistof aan de massa onttrekken. Als het verse gist betreft, blijft uiteindelijk een klei-achtige substantie over die ma chinaal van een soort reuzen- deegroller wordt geschraapt. De gist komt in een bak terecht en zo als frietjes uit de aardappelbak ko men, komt het spul aan de andere zijde van de installatie te voor schijn in de vorm van één lange cake. Deze staaf wordt dan automa tisch om de circa twintig centime ter in mootjes gehakt. De keurig af gemeten gistbrokken worden dan automatisch verpakt en via de lo pende band op stapeltjes van twin tig stuks verzameld. Een kartonnen doos vouwt zich eromheen, het pakket passeert de plakmachine en verdwijnt vervolgens in het kelder magazijn. Voor de bakker. HENK ENGELENBURG 9» rusten el op de grond. De produktie- processen worden met behulp van computers bestuurd en bewaakt De Centrale Controle Kamer op deze foto lijkt veel op de werkruimte van professor Barabas. voor penicillinebereiding en voor het afvalprodukt Gist-brocades aan de veevoederindustrie levert. dr. Gijs Bresser, topman van Gist-brocades, dinsdag de Ko- I prijs in ontvangst neemt, zal hij geen verlegen dankbe- stamelen. Zijn gehoor in de Haagse Ridderzaal, onder wie Centrale-bankpresident Duisenberg en premier Lubbers, een voldane voorzitter te horen, dat het succes van de on- te danken is aan het voltallige personeel. Bovendien, zo aanvoeren, heeft zijn bedrijf de wind mee. Bio-technolo- terrein waarop Gist-brocades werkzaam is, prikkelt de fanta- is de wereld van haast onzichtbare beestjes, waarvan de dres- belooft als de huidige ontwikkeling van de chip.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19