eelzi idige casette- radio Nms"^edr oor de auto op de markt 'n Geslaagde vakantie begint bij u thuis Het „nette pak" doet het nog steeds Een traan op zn tijd is nodig waliteit fietskarren at langzaam vooruit Jcknickmand is terug Goede vuurwerende textiel kan gevolgen van brand verminderen Brochures over huursubsidie en huuraanpassing jNSUMENTENINFORMATIE EcidócSouoant ZATERDAG 16 JUNI 1984 PAGINA 13 J opname-en inspreek- dan negentig procent Ie auto's is uitgerust met >dio en daarvan is even- en grote meerderheid, zeventig procent, voor van een casettespeler. lantal auto's met radio- es, waarmee ook op een e kan worden opgeno- wat de radio uitzendt, is r zeer beperkt. Dat is waardig, want voor goed jrd gulden zijn er al een- ge, draagbare radio-ca- pelers verkrijgbaar, die alleen kunnen afspelen ook opnemen. Die appa- echter functioneren in uto niet of slecht, •den voor het practisch eken van autoradio's dezelfde mogelijkheden te zijn, dat fabrikanten hilips en Blaupunkt bij pstructie van auto-radio- es waarmee ook kan ?n opgenomen, steeds uitgegaan van een be- type, dat kwalitatief Tiderlijk goed en daar op zichzelf al prijzig was. daar de mogelijkheid nnemen nog aan was toe- Mgd kwamen er vervol- ®apparaten op de markt De Audioline 438: binnen gangbare inbouwmaten en een aanvaardbare prijs de mogelijkheid tot luisteren, afspelen, opnemen en inspreken. met een prijskaartjes van meer dan zestienhonderd en tweeduizend gulden. Met die prijs bestond er uiteraard wei nig belangstelling voor en bei de merken leveren deze spe ciale types inmiddels dan ook niet meer. Alleen Volvo heeft nog zo'n type radio van het eigen merk voorradig, de Top Executive, maar zoals de naam al doet vermoeden is ook dat type wat aan de prij zige kant: rond de elfhonderd gulden. Bovendien maakt de speciale inbouwset de Top Executive eigenlijk vooral, zo niet uitsluitend, geschikt voor Volvo's. Sinds kort is er echter voor automobilisten, die om uiteen lopende redenen behoefte hebben aan een auto-radio met die mogelijkheden, een type verkrijgbaar dat niet bui tensporig veel duurder is dan auto-casetteradio van goede kwaliteit. Audioline, een fir ma in hi-fi-apparatuur voor auto's, waarvan de producten in Europa worden ontworpen en onder Zwitserse kwaliteits controle worden gefabriceerd, heeft type 438 op de markt gebracht, een veelzijdige auto radio waar importeur Electro- Garant uit Doetinchem, een adviesprijs van 798 (inclusief btw) aan heeft gegeven. Zoals met auto-radio's echter wel meer het geval is, zal menige garage in de praktijk wel een stuk onder die adviesprijs wil len gaan. Behalve drie golflengten (FM- stereo) biedt de Audioline 438 alle mogelijkheden van een doorsnee radio-casetterecor- der in de huiskamer: afspelen èn opnemen, terwijl het appa raat via de bijgeleverde mi crofoon ook als dictafoon kan worden gebruikt. De ge bruiksmogelijkheden zijn tal rijk. Huisartsen, die nu nog wel eens in hun auto notities maken, kunnen met de 438 al rijdend gegevens over een zo juist bezochte patient inspre ken. Handelsreizigers en an dere zakenlieden kunnen er op ongeveer dezelfde wijze gebruik van maken en jour nalisten kunnen alle mogelij ke, via de radio afgelegde uit spraken ook in de auto recht streeks opnemen. Het ziet er naar uit dat Audioline met zo'n apparaat tegen een ac ceptabele prijs een gat in de markt heeft gevonden. Praten over zaken in (links) 50/50 katoen-polyester colberts, seersucker gevoerd op wol-polyes ter pantalons. Buttondown overhemd en keurige das. Ze zijn er nog altijd, de man nen die koel linnen bemin nen, dat is verwerkt tot een keurig, conventioneel geheel. Ze willen niet opvallen, ze willen niet showen, ze willen niet dollen. Ze staan hoog stens een modieus streepje toe in hun colbert, en hebben daarmee aan de eisen van de mode voldaan. Het zijn er meer dan men denkt, want niet iedere man trekt op zijn vijftiende jaar jeans aan om ze nooit meer af te leggen. met die mogelijkheden, een radio waar importeur Electro- markt heett gevonden. In Nederland gaan zo'n 15.000 mensen min of meer gebukt onder het „siccasyndroom", een tekort aan traanvocht. De lijders aan „droge ogen" moe ten zo'n zesmaal per dag de ogen indruppelen tegen pijn omdat de traanfilm, die het oog vochtig moet houden voortijdig wordt afgebroken. Wat ervan precies de oorzaak is, weet de medische wereld nog niet; wel noemt men het een euvel van na de over gangsjaren dat vaak gepaardf gaat met een droge mond. De gevolgen van de oogaan doening zijn bijzonder hinder lijk. De traanklieren (aan de boven-buitenzijde) van de oogbol geven de het traan vocht grotendeels af via de traankanaaltjes in het oog. Een door andere kliertjes ge produceerd olie-achtig be standdeel hecht de tranen aan het hoornvlies. Ze verzamelen zich tussen het oppervlak van het oog en ooglid en worden via de traanbuis en de traan zak naar de „ductus nasolacri- minalis" en de neus afge voerd. Dit is de normale gang van zaken. Helaas werkt het systeem bij een aantal mensen niet opti maal. In een recentelijk Euro pees congres te Helsinki nu werd voor lijders aan het „sic casyndroom een oogstaafje gepresenteerd onder de merk naam „Lancrisert", dat pa tiënten eigenhandig met een speciaal hulpstukje onder het onderste ooglid kunnen aan brengen met het doel hen af te helpen van het voortdu rend druppelen. Het is ca 3,5 mm lang met een doorsnede van 1,27 mm. Het staafje kan de symptonen van de oog kwaal: jeuk, overgevoeligheid yoor licht, open deur voor ooginfecties, wazig zien en soms achteruitgang van het gezichtsvermogen, verlichten. Het oogstaafje is 24 uur werk zaam en verdikt de natuurlij ke traanfilm doordat het op lost en het oog beschermt. Dr. O.P. van Bijlenveld, bacterio loog en oogarts in het Ooglij- dersgasthuis te Utrecht deed met succes onderzoekingen met dit cellulose-derivaat, dat geen geneesmiddelen of con serveringsmiddelen bevat die onprettige reacties kunnen veroorzaken. De druppels zijn niet nieuw, de applicator wel. Lacrisert is vanaf heden bij de pharmacie verkrijgbaar en kost f 1,50 tot 1,75 per staafje (voldoende voor een hele dag). Het Oogziekenhuis in Den Haag staat positief tegen over deze nieuwe ontwikke ling van Chibert. Colbert in streepmotief van 45 procent wol en 55 procent polyester op effen pantalon (Van Gils); Colbert, waarin 35 procent zijden bouclé is verwerkt op linnen-polyester broek en 100 procent katoenen spencer. kwaliteit van fiets-bagage-aanhangwagens gaat vooruit geeft over het algemeen nog geen reden tot juichen. Dit de ANWB, die na twee jaar opnieuw negentien karren aan >nderzoek heeft onderworpen. De resultaten zijn gepubli- I in de jongste „Kampioen". Bij rijproeven bleek nog s dat een aantal wagens vooral leeg, maar sommige ook belading, gemakkelijk omslaat als met één wiel over een afel wordt gereden. Twee doorstonden de rijproeven in het clfel niet omdat bij voorbeeld een wiel dubbel klapte. Vier •»n zonder enig mankement. Bijna alle wagentjes scoorden dpt onderdeel gebruiksgemak (koppelen en beladen) rede- n)ot goed. Volgens de ANWB komen er steeds meer fiets- in voor zowel het boodschappen doen als voor kampeer- linden op de weg. iui «ian Pelleboer in een goede bui is, wil de moderne mens wel naar oude trant gaan picknicken. Stijldansen komen te- In het leven van alledag is ook weer plaats ingeruimd voor ■ibs van twee generaties terug. Authentieke rieten picknick ten van riet voor tafeltje dekje in het gras, langs de bos- of hoog in de bergen, staan op menig verlanglijstje. En alleen van moeders; jonge mensen die het oog op elkaar en laten vallen, zien zo'n picknick tussen de weidebloemen evel zitten. Met bestek, bordjes, thermoskan, kopjes en do- r lij b.v. Metz en Co Amsterdam voor 355. Wie dit te duur >opt in een warenhuis een rieten mand, bekleedt die met ke stof en bevestigt leren bandjes met drukkriopen in de elvoering. Voor een dubbeltje op de eerste rang. Hoe- een echte mand is echter!!!! De mand van de foto is er 4,6 en 8 personen. Een beetje denkwerk, voordat de vakantie van de hele familie begint kan heilzame vruchten afwerpen. Hierbij enkele tips: Zorg tijdig voor opvang van de huisdieren. Koop een van de nieuwe spelletjes: Zeeslag, Yatzee, Vier op een rij, Rol woord, Numbers up (in miniformaat) om de jeugd op de achterbank van de auto of waar ook, zoet te houden. Koop een koffertje met reu ze-opdruk voor elk van de spruiten, zodat ze eruit kun nen vissen wat ze direkt no dig hebben, zonder de koffer van pa of ma te hoeven om spitten. (Blokker of ander wa renhuis). Kijk de koffersloten na. Sluiten ze niet al te best meer, dan brengt een brede linnen fel gekleurde band met slui ting, die onder het hengsel door om de koffer heen loopt, uitkomst. Ook handig om de eigen bagage snel te herken nen op de rollende band van de vlieghaven. Schaf voor elk der spruiten een tweede extra zwembroek aan, er is een gerede kans dat hij of zij er ergens mee aan blijft hangen. En zwemspul len in toeristenoorden zijn duur. (Brons, Zeeman). Begin (met een normale huid) veertien dagen voor vertrek meer pigment in uw huid wakker te maken door voor gezicht en lichaam elke dag respectievelijk Bronzage Visage en Bronzage Rapide Corps te gebruiken. Daarmee wordt een barrière opge bouwd tegen schadelijke ul- travilotte stralen en u bent sneller bruin. De Après Soleil kan meteen als nachtcrème dienen (voor de allergische huid, die de zon niet ver draagt de nieuwe Avon Pure Care-serie). Koop hier alvast milk, re fresher, nacht- en dagcreme om u te vrijwaren tegen tem peratuurverschillen, warmte, wind en (chloor-)water. Schaf een paar grote pakken papieren zakdoekjes aan voor lopende neuzen en vieze vin gers. Koop voor een reis met zwerfplannen een adaptor, die uw haardroger of scheer- apparaat op elke voltage kan laten werken (verschilt in sommige landen). Een ver loopstekker kan ook handige diensten bewijzen. Zoek voor de kinderen wat oude kleren bij elkaar om op de camping te dragen. Eén enkel net jurkje of pakje is genoeg. Zoek tijdig de thermosfles voor warme of koude dran ken op. Koop speciale steuntjes voor in de ijselijk platte, moderne schoenen, dat bespaart u veel ellende als u er mee over rot sen en rotsspleten strompelt naar het orakel van Delphi of over lange stoffige wegen (Dr. Scholl). Koop als het even kan een „gourmetstel" voor gezellig heid binnen vier muren (f 99). Kijk de reisapotheek na en vul die aan met een stopmid del en een middel tegen con stipatie. Niet ieder darmstelsel verdraagt buitenlands eten. Kijk of de paspoort(en) niet verlopen zijn. Bereid u voor op tegenslag met het weer, gekozen vakan tieoord, -huis, -bungalow of - caravan en geniet ervan dat u nog op vakantie gaan kunt. Nieuwe voorrangsregels op Franse rotondes De Nederlandse automobilis ten zullen in Frankrijk op rotondes een nieuw bord aan treffen dat tevens nieuwe voorrangsregels inhoudt. Het verkeer dat de rotonde nadert moet voorrang geven aan het verkeer op de rotonde. Het waarschuwingsbord is drie hoekig met een witte onder grond en een rode rand. Daarop staan drie pijlen die de rijrichting van de rotonde aangeven, met al dan niet een onderbord waarop de tekst „Vous n'avez pas la priorité" (U heeft geen voorrang). Op rotondes die niet van dit bord zijn voorzien, geldt dezelfde regeling als in Nederland. Tien jaar „niet in het riet'' Nog steeds worden de rietoe vers bedreigd en aangetast door watersporters en onvol doende onderhoud en beheer. Drie ministeries (VROM, Landbouw, Verkeer) en acht organisaties (waaronder de ANWB) op het gebied van re creatie, natuurbehoud, water en oeverbeheer, voeren daar om dit jaar de tiende nationa le actie „Asjeblieft niet in 't riet" om verdere aantasting van de rietoevers een halt toe te roepen. De actie begon tien jaar gele den omdat de zich snel ont wikkelende watersport scha de aan de rietoevers toe bracht. Op steeds meer plaat sen werden toen landschappe lijk of recreatief waardevolle rietoevers vervangen door kunstmatige oevers en puin- stortingen. Indertijd werd aangenomen dat watersport en oeverrecreatie de grote boosdoeners waren. De laatste tijd is volgens de ANWB echter duidelijk ge worden dat de achteruitgang van de rietoevers niet alleen wordt veroorzaakt door de sterk toegenomen recreatie druk maar ook door onvol doende onderhoud en beheer. Vorig jaar werd bij de actie daarom de nadruk gelegd op voorlichting over het onder houd en beheer van rietoe vers en een schoon water- en oevermilieu. Dit jaar is de acvtie begonnen met een oproep aan water sporters. In het pinksterweek- einde zijn bij sluizen in ons land stickers uitgedeeld met het verzoek het riet te ont zien. Later komen andere groepen die beroepsmatig of in vrije tijd met rietoevers te maken hebben aan bod. Nachthemdje van 100% katoen tegen muurbedekking van vlam- werende stof. Geen garantie tegen brand, maar wel een zekere beveiliging. Textiels die brand stoppen be staan niet. Wel is er een groeiend aantal stoffen dat het aantal branden en de ge volgen daarvan (voor persoon en omgeving) reduceert, thuisd en elders. Want on danks berichten over grote branden in bioscopen, kanto ren en hotels, woedt het onge wenste vuur nog het vaakst in de particuliere woningen. Brandpreventie doet wat zij kan, maar de mensen moeten meewerken en meedenken. Niet iedereeen is zich ervan bewust dat beeldige flinter dunne dusters of ochtendjas sen smelten als ze met vuur in aanraking komen. Het is dan ook meer dan verstandig de kinderen katoenen pyama's of nachthemdjes aan te geven. Eerlijke stoffen als 100% ka toenen tricot en wol zijn min der brandbaar dan bepaalde kunststoffen. Ook de woninginrichter is in toenemende mate bezig brandveilige stoffen aan zijn assortiment toe te voegen. Het totale aanbod neemt dan ook toe, niet in de laatste plaats door de strenge normen in het buitenland, waar diverse pro ducten vandaan komen. De brandveilige woningtextiel wordt regelmatig aangepast aan het heersende modebeeld. De vaak toegepaste "Colum bus Vinyl" van origine een vlamvertragende verduiste- ringsstof, werd ontwikkeld tot "Columbus 100", een soepel weefsel uit brandvrije clévyl garens met een coating voor zien van vlamvertragend middel, naar het voorbeeld van norm M I uit Frankrijk, die in vele gevallen ook door de Nederlandse brandweer akkoord bevonden wordt Voorts zijn er een aantal on ontvlambare gordijnstoffen uit Trevira CS, clevyl- en glasvezel ontwikkeld, bene vens met Pyrovatex behan delde katoenen gordijnstoffen, vitrage en "Anti-Flame" ve lours. Er wordt druk samen gewerkt met de fabrikant van "Interglas", een stof die bo vendien geluidwerend is, uit de Bondsrepubliek. (Verkrijg baar in bedrukte-geweven- transparante, uni- en stree- puitvoering). Voor zachte vloerbedekking en ondertapijt heeft Déja, Rot terdam de kwaliteiten "High- line", "Comet" en "Mercur", aangevuld met tapijt: "Brezi- na", "Forta" en "Vilos SB"'. (J180 tot 345 per meter). Vanzelfsprekend hoort een vlamwerend ondertapijt bij de dito bovenlaag. Voor verlij- ming gebruikte men disper sie-lijmen van Interlanda te Krommenie. Voorts is het mogelijk ook andere bekle- dingsstoffen ontvlambaar te maken, zij het tegen meer prijs. Met onderstoffering van speciaal bewerkte foam (zoals men in Engeland doet) is ex tra behandeling van bekle ding overbodig. Honderd pro cent zekerheid is helaas niet te koop. Voor vakantiegangers dan ook één raad: kijk in hotel, pension of gehuurde flat, di rect naar de branduitgang of vraag ernaar als die niet dui delijk is aangegeven. T.F. Het begin van de nieuwe maand, 1 juli, is een belangrij ke datum voor de huurders in Nederland: die dag wordt de huur aangepast (lees ver hoogd) en het nieuwe tijdvak voor de individuele huursub sidie gaat in. Het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu pro beert de huurders over beide zaken zo goed mogelijk te in formeren door middel van brochures en voorlichtingsbij eenkomsten. Het departement heeft vier nieuwe folders het licht doen zien: Huuraanpas- singen in 1984, Huurprijzen van woonruimte 1984, Huur en verhuur van kamers 1984, Bescherming van huur bij woonruimte, en Huursubsidie en huurgewenning voor nieu we aanvragers. De huurders die al huursubsi die krijgen, vonden de bro chure Opnieuw huursubsidie aanvragen, al in hun brieven bus. Er zijn de afgelopen tijd nog enkele nieuwe brochures ver schenen, andere zijn her drukt. Het gaat om: Verbeter uw eigen huis met subsidie, Verbetering particuliere huurwoning. Verhuis- en her- inrichtingskosten, Subsidie voor warmte-isolatie van be staande huurwoningen, Ge handicapt Subsidie voor het aanpassen van uw woning, en Servicekosten. Al deze brochures zijn ver krijgbaar bij de afdeling voor lichting van de gemeente. Ze zijn daarnaast telefonisch te bestellen bij het departement, tel. 070-26.42.01, toestel 2301 of 2983.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13