Sören Lerby: zijn nog lang niet uitgeschakeld" Twijfels over rapport commissie- Wagner LOVE-FOURTEEN Herexamen voor Israël en Ko Adriaanse fr£ekLM<2owcmt m: Harde kritiek op Karl-Heinz Rummenigge Lening voor Helmond Sport Alles of niets. U hoeft niets te missen van het kam pioenschap te Wimbledon als u ons nu even belt. Veertien dagen gratis en vrijblijvend de Leidse Cou rant in de bus. Het nummer: 070-190673 ZATERDAG 16 JUNI 1984 PAGINA 11 ONDANKS STEUN KABINET VOORSPELEN 1992 Vervolg van de voorpagina DEN HAAG Ondanks het feit, dat het kabinet Lub bers heeft besloten de kandidatuur van Amsterdam de Olympische Spelen in 1992 te organiseren te steunen, heeft het twijfels over de kostenberekening, die de commissie-Wagner heeft gemaakt. Het gaat daarbij om uitgaven voor openbare orde en veiligheid, alsmede verkeersmaatregelen bij het houden van de Spelen in ons land. Grote vraagtekens stelt het kabinet bij de door Wagner voorspelde baten bij het houden van de Spelen. Premier Lubbers noemde na afloop van de ministerraad het rapport Wagner „redelijk" maar de zaak zal nog, zo zei hij, en detail moeten worden uitgewerkt. Lubbers ontkende dat het ka binet „nee" tegen de Spelen zal zeggen als er een grotere garan tie nodig is dan 250 miljoen gulden. „Als de zaak volstrekt scheef zit willen wij het geheel nader kunnen overwegen", aldus de premier. In het kabinet acht men het houden van de Spelen in ons land een goede zaak. Dit, omdat het Olympische Spelen betreft en omdat men een positieve invloed verwacht op de sportbeoefe ning in ons land. Daarnaast kan Nederland eens tonen, aldus de premier, dat wij een dergelijk evenement kunnen organiseren. „En als het hier georganiseerd wordt, komt iedereen", aldus Lubbers in een verwijzing naar vooral politieke problemen rond de Spelen. De vroege selectie van Amsterdam is nu nodig gezien de proce dures van het Internationaal Olympisch Comité (IOC). Naast Amsterdam is ook Parijs kandidaat. Daar wil men de Spelen voor 4,1 milard gulden organiseren. Na de kandidaatstelling zal het IOC in het komende jaar de zaak nader gaan afwegen. Plannen Er zijn inmiddels plannen opgezet om in Los Angeles tijdens de Olympische Spelen daar, de kandidatuur van Amsterdam te gaan promoten. Er zal ondermeer via de exportvoorlichtings dienst een actie worden ondernomen waarbij hotels in een her kenbaar stukje Nederland worden omgebouwd met presentaties van bedrijven. Indien de actie slaagt zullen daarna alle ambassa des en Kamers van koophandel bij de promotie van Amsteram worden ingezet. Lelystad De gemeente Lelystad heeft zich inmiddels bij het Nationaal Olympisch Comité en de gemeente Amsterdam aangemeld om voor enkele sporten als gaststad op te treden, indien de Olympi sche Spelen van 1992 in ons land worden gehouden. Accommo daties in Lelystad kunnen zonder opmerkelijk hoge kosten wor den aangepast of uitgebreid, zo laat het gemeentebestuur in een brief aan net NOC en de gemeente Amsterdam weten. Het gaat hierbij onder meer om een grote particuliere jachtha ven die op dit moment een ligplaatsencapaciteit heeft van 350 schepen. Over drie jaar kan de haven 1200 schepen herbergen. Voorts wijst het gemeentebestuur op de vlakke polderwegen die uitstekend zouden kunnen dienen als parcours voor het onder deel ploegentijdrit. Binnenkort wordt bovendien op het grond gebied van Lelystad een evenementenhal gebouwd met een de montabele sportvloer. De hal kriigt een toeschouwersaccomoda- tie voor 8000 mensen en zou volgens het gemeentebestuur een welkome aanvulling op de beschikbare wedstrijdruimte in de agglomeratie Amsterdam betekenen. Spasski wil voor Frankrijk schaken PARIJS Oud-wereldkampioen Boris Spasski wil op de ko mende Schaakolympiade, begin november in Griekenland, uit komen voor Frankrijk. Spasski verbaasde in het Pinksterweek- einde op de slotdag van het door Jan Timman gewonnen toer nooi in Bugojno de schaakwereld met de mededeling, dat hij niet meer wenst uit te komen voor zijn geboorteland, de Sovjetunie. De 46-jarige grootmeester, die sedert 1976 in Frankrijk woont en door zijn huwelijk met een Frangaise zowel de Russische als Franse nationaliteit bezit, voelt zich in toenemende mate het slachtoffer van de vijandige houding van de Russische schaakfe deratie. »DRT üj 7tbal op tv )AAG jur (Anglia): EK voet- World of Sports aur (BTR 2): EK voet- rankrijk-België) aur (Ned 2/Dui 2): EK (Frankrijk-België) Viur (BRT 2): EK voet- a dnarken-Joegoslavië) zij^ur (Ned 2): EK voetbal •1 yiarken-JoegoslaviE) >Uo*EN rcflur (BRT 2/Dui 1): EK fai? (West-Duitsland - Roe- d jur (Ned 1): EK voetbal rari)uitsland - Roemenië) lur (BRT 2): EK voet- V'?rtugal-Spanje) Liur (Ned 1): EK voetbal gal-Spanje) m^ur (Dui 1): EK voetbal iU e spelen ?nioux vraagteken ES Het is nog niet pf Yvon Le Roux van- jeelt in het Franse voet- n, dat in Nantes België ep 1 voor het EK ont- Mogelijk wordt de voor- DV vervangen door Do- e. Op de openingsdag Hat toernooi liep Le Roux "^Denemarken een lichte •e op. België is ten op- van het duel tegen Joe- lë ongewijzigd. Lam- i staat in de achterste lp tegen Joegslavië uitge- 5. iClijsters zit op de bank. ijk: Bats; Battiston, Le Roux peïrgue, Bossis en ,3C Fernandez, Ti| CeuLeSommil Grun, Lambrichts, De MDe Wolf; Scifo, Vandereyc- 4.vlemans, Vercauteren; Clae- Aasmussen fiontek, de trainer van 3g»ense voetbalteam, heeft VJIlasmussen opgeroepen e wedstrijd van vandaag 1 Joegoslavië. Met Busk, 1» Ölsen en Nielsen 'Rasmussen de achterste Rasmussen vervangt Si- |n, die in het openings- 58zijn scheenbeen brak; ete schuift door naar het hveld. In het Joegoslavi- "lftal maken doelman Iv- Miljus en Radanovic adtrken: Qvist; Rasmussen, ellorten Olsen, Nielsen; Arne- bjertelsen, Berggreen, Lerby; /afLarsen, Laudrup. avië: Ivkovic; Nenad Stojko- iec. Miljus; Radanovic, Kata- p fujovic. ejjs in basis 3 jrtugese coach Carbrita "-•Gomes opgenomen in uJsisteam voor het EK- ian morgen tegen Span- ►nep 2). De Sousa of Fras- 5:zijn plaats afstaan voor topscorer van al: Bento; Pinto, Eurico, Pe- Chalana, Carlos Manu- co of De Sousa, Pacheco; Go- Arconada; Urquiaga, Mace- coechea, Camacho; Gordillo, Victor, Gallego; Santilanna, •ona nieuwe Briegel b S De Westduitse in- eronal Hans-Peter Briegel Chet komende seizoen in De 28-jarige Briegel dt Kaiserslautern voor Verona, kwam gisteren in het litse trainingskamp tot nstemming met de be- _?rs van Verona. Volgen- k tekent de linkervleu- lediger, die 51 keer st Westduitse elftal uit een tweejarig contract. Karl-Heinz Rummenigge kijkt bezorgd, evenals ploeggenoot Klaus Allofs. De naar Inter Milaan vertrekkende Westduitser staat momenteel bloot aan genadeloze kritiek. PARIJS Zelden zal een aanvoerder van het Westduit se voetbalelftal zo scherp be kritiseerd zijn als Karl-Heinz Rummenigge na afloop van de wedstrijd tegen Portugal. Bondscoach Jupp Derwall, die zelf ook van veel kanten wordt aangevallen, en hulp trainer Horst Köppel, hebben aanmerkingen op het functio neren van Rummenigge. De naar Inter Milaan vertrekken de voetballer wordt gebrek aan inzet verweten. Door het uitvallen van de spelbepalers Felix Magath, Hansi Müller en Bernd Schus ter, heeft Derwall Rummenig ge als centrale middenvelder in zijn team geplaatst. Een noodgreep die niet het ge wenst resultaat heeft gehad. „Voor de heerschappij op het middenveld moet je vechten," aldus Derwall. „En dat kan Karl-Heinz blijkbaar nog niet". Derwalls assistent Kop pel ging nog verder in zijn kri tiek. „Rummenigge kan moei lijk andere spelers verwijten dat zij zich niet voldoende zou den hebben ingezet. Als er één daarvoor in aanmerking komt, is het Karl-Heinz zelf wel". Rummenigge heeft steeds la ten weten zich op het midden veld niet op zijn gemak te voe len. „Dat is mijn wereld niet. Tegen Portugal heb ik een keer een sliding uitgevoerd en meteen kreeg ik last van mijn knie. Daar komt nog bij ik mij als centrale man op het mid denveld moet laten terugval len, omdat Voller en Allofs ook alleen maar op de aanval zijn gericht. Dat ben ik niet gewend, ook ik heb die drang naar voren. Mijn nieuwe rol is hopelijk maar een tijdelijke. Ik hoop in de volgende wedstrij den weer te kunnen spelen waar ik dat wil: in de aanval". LYON Het Deense voetbal mag zich al jaren ver heugen in de warme belangstelling van Europese top clubs. Als broedplaats van (goedkoop) talent fungeert het als opleidings-instituut voor de verenigingen, die in eigen land veel meer zouden moeten neertellen voor beloftevolle voetballers. In Nederland maakte vooral Ajax in het verleden goede sier met het aantrekken van jeugdige Denen. In Amsterdam legden de jonge ^mlijijhhp s» Scandinaviërs vaak de basis voor de sprong naar de natio- .£'.iS«ss«awr nale top. Met als meest recente voorbeelden, Frank Arnesen, Sören Lerby en Jesper Olsen. De jaarlijkse volksverhuizing vanuit Denemarken had wel fCJUf tot gevolg dat het nationaal /£7/—7/_ elftal van Denemarken zich jarenlang nooit op het Europe se front meldde. Tot vorig jaar de UEFA besloot dat alle on der haar ressorterende clubs verplicht moesten worden ge steld spelers af te staan voor het spelen van interlands in het kader van een Europees of wereldkampioenschap, ook wanneer ze in het buitenland actief waren. Vanaf dat mo ment kon de Deense bonds coach Sepp Piontek, de Duit ser die in 1940 in het toen nog Duitse Breslau -het huidige Poolse Wroclav- werd gebo ren, in alle belangrijke duels een beroep doen op het over heel Europa uitgezwermde „vreemdelingenlegioen". En de resultaten bleven niet uit. Toch waardering Voor het eerst nemen de De nen deel aan een eindtoernooi van een groot internationaal kampioenschap. De openings wedstrijd van het EK verloren zij dinsdag in Parijs tegen Frankrijk wel, zij oogsten toch waardering yoor de speelwijze en vooral de lef waarmee de tot huizenhoge favoriet ge bombardeerde gastheren wer den bestreden en bijna tot een puntendeling werden gedwon gen. „Natuurlijk moet je proberen attractief voetbal te combine ren met een redelijk resul taat", zegt Sören Lerby, „de mensen komen toch naar het stadion om aardige acties te zien? Een beetje leuk voetbal len, daar gaat het om. Zakelijk is iedereen in het dagelijks le ven al. Als je zo ook voetbalt is iedereen gauw uitgekeken. Op het voetbalveld willen de mensen ontspanning, ver maakt worden. En ik ben er van overtuigd, dat het avon tuurlijke voetbal het op den duur toch wint". Wat dat betreft heeft Sören Lerby door zijn overgang van Ajax naar Bayern, waarmee een bedrag van 1,8 miljoen gulden gemoeid was, in Mün- chen behoorlijk moeten inle veren. In Amsterdam kon „linkspoot" zijn specifieke kwaliteiten prima kwijt, ook al door de voortreffelijke wissel werking met Peter Boeve en Jesper Olsen, die met hem de linkerkant van het elftal vormden. Een seizoen Bayern heeft Lerby duidelijk ge maakt, dat hij in Zuid-Duits- land veel meer in een tactisch keurslijf wordt gedwongen. Niet gemakkelijk Het benoeft dan ook geen be toog dat Sören Lerby een al lesbehalve gemakkelijk eerste jaar bij Bayern achter de rug heeft. Ook al omdat hij in München algemeen werd be schouwd als de opvolger van Paul Breitner, hoe vaak hij zelf ook uitriep een totaal an dere type speler te zijn dan de voormalige regisseur op het middenveld. „Ik kwam binnen zonder dat ik een naam had in het internationale voetbal en moest een internationaal een heel sterke persoonlijkheid vervangen. En aan het begin zijn er, dat is logisch, geen me despelers die je wel even over de drempel heen helpen. Ach, je steekt er veel van op, niet alleen qua voetbal. Ik heb veel gezien, gehoord en geleerd. Wel nam ik me van meet af aan voor mijn eigen spel te blijven spelen en elke wed strijd zo hard mogelijk te wer ken. Ik denk eerlijk gezegd ook niet dat ik een type ben om spelbepaler te zijn, ben Sören Lerby: „Bij het Deense elftal gaat het allemaal tamelijk ontspannen". meer een figuur om vanuit het midden naar de linkerkant te trekken. In het huidige voet bal zie je trouwens ook steeds minder echte spelmakers, het voetbal wordt steeds meer ge perfectioneerd, aanvallers moeten ook kunnen verdedi gen en verdedigers ook aan vallen. Vroeger had iedereen zijn specifieke kwaliteiten. Je gaat de kant op dat je allemaal allrounders krijgt. Jammer voor' het voetbal, want er valt hoe langer hoe minder te ge nieten van technische hoog standjes". Toch is de balans van een jaar München niet ne gatief. „Ik heb het hier niet Ontspanning Het Deense elftal betekent voor Sören Lerby veel meer ontspanning. De sfeer is ge moedelijk, er wordt vrijwel al tijd een (Deens) biertje gedron ken, uitgegaan, maar ook se rieus gewerkt. Ook buiten het voetbal wordt bij de Deense selectie getracht het aangena me met het nuttige te combi neren. Toch is sinds de kwali ficatie voor het eindtoernooi van het EK de druk op de De nen enorm toegenomen. Het Deense supporterslegioen, dat in groten getale in Frankrijk aanwezig is, wil de nationale ploeg alleen maar zien win nen. Daaraan hebben forse ne derlagen in de voorbereidings periode niet kunnen verande ren. De nederlaag van 1-0 in Parijs tegen Frankrijk bete kende weliswaar geen ramp, het was wel een lichte tegen valler. Maar vandaag in Lyon tegen Joegoslavië moet er worden gewonnen. Anders zou het wel eens gedaan kunnen zijn met de grenzeloze popula riteit van de Deense topvoet- ballers. Sören Lerby beseft dit terdege. „Velen bij ons denken nog steeds, dat we zo even die Eu ropese titel halen, maar zo simpel ligt het natuurlijk niet. De krachtverschillen zijn heel klein. Over onze kansen valt dan ook niets te zeggen. Wat wel zeker is, dat we aardig voetbal moeten kunnen laten zien. Dat hebben wij dinsdag ook gedaan. Denemarken heeft altijd leuke spelers ge had, nu zit er ook lijn in ploeg. Dat komt doordat spe lers als Frank Arnesen, Pre- ben Elkjaer en ik nu een klei ne veertig interlands er heb ben opzitten, we gaan elkaar nog steeds beter kennen. We hebben goede verdedigers, met Ivan Nielsen, Sören Busk en Morten Olsen. Echt, we heb ben verloren, dinsdag, maar wij zijn zeker niet uitgescha keld. Ik heb er alle vertrou wen in, dat wij winnen van Joegoslavië. Daar lopen ver schrikkelijk goede voetballers, betere zelfs dan bij Denemar ken, als je het in zijn totaliteit bekijkt. Maar tegen België lie pen zij allemaal voor zich zelf te voetballen. Het waren elf individuen. Denemarken telt weliswaar qua aantal minder technische spelers, maar is als collectief sterker. Ook al is het wegvallen van Allan Simon sen een zware slag voor ons. Dat collectief moet er deson danks in Lyon uitkomen. Als dat zo ook werkelijk is, komen wij ver. Let maar op". duitse aanhangers twee weken in cel 1TSBURG Een rechter in Straatsburg heeft twee itse voetbalaanhagers van 30 en 24 jaar veroordeeld tot reken gevangenisstraf. Het tweetal was betrokken ge tij de ongeregeldheden voor en na West-Duitsland - Por iën van de veroordeelden had een ruit van een juweliers- geslagen, de ander vernielde een auto van een Portugees, hadden bij hun aanhouding een nazi-vlugschrift op zak en in het bezit van een lidmaatschapskaart van de recht- nistische NDP. ADVERTENTIE IS BIJ DIE NIEUWE (STOELEN ZAT DE PRIJS ZO LEKKER? dakstoelen hoeven niet le zijn. Tenminste, niet bij us. Neem deze: lichtgewicht 7Jtium. Blauwe canvas bekle- Uiteraard inklapbaar, voor een prijsje van slechts i75. wal goed. NAUTILUS WATERSPORT B.V. Treilerweg65 2583 DB Scheveningen TeL 070-547171 ZEIST Tien van de veertien oefenmeesters, die het afgelopen seizoen deelnamen aan de cursus- -Betaald Voetbal, hebben hun opleiding met succes afgesloten. De overige vier oud-beroepsvoetbal lers, voor wie de cursus bestemd is, krijgen op korte termijn een herkan sing. omdat de technisch-directeur van de Bossche voetbalclub, Ad Zonderland, over de ver eiste papieren beschikt. Voor Adriaanse, die met PEC Zwol le een trip maakt door Kame roen, is de situatie moeilijker. Volgens de regelementen kan de oud-speler van FC Utrecht op zijn vroegst over drie maanden herexamen doen. De competitie in de eredivisie be gint op 1 september. „Het is een zaak van de KNVB en de WON, de trainersvakbond of daarvan kan worden afgewe ken", aldus Jo Kasper, hoofd opleidingen en technische za ken in Zeist. De nieuwe trai ner van Sparta, Theo Vonk, is één van de geslaagden. De geslaagden zijn Jo Bonfrè- re. Joop van Daele, Guus Hid- dink, Ted Immers, Janusz Ko- walik, Henk Nienhuis, Gerard Somer, Leo van Veen, Theo Vonk, Nico van Zoghel. Her examens: Ko Adriaanse, Rob Bianchi, Rinus Israël en Cor Stolzenbach. Vijf jaar niet naar voetbal TURIJN Twee gewelddadige fans van de Italiaanse voetbal club AS Roma zijn door een rechter in Turijn zwaar gestraft. Fabio de Masi (18) en Nando Moschili (19) mogen gedurende vijf jaar geen Italiaans voetbalstadion meer bezoeken. De twee jon gens hadden tijdens de treinreis van Rome naar Turijn, waar zij de wedstrijd Torino-Roma wilden bekijken, het interieur van een treinwagon vernield. Zij moeten zich de komende vijf jaar iedere zondagmiddag op de uren dat voetbalwedstrijden worden gespeeld, melden bij het dichtsbijzijnde politiebureau. Grasshoppers weer Zwitsers kampioen BERN Grasshoppers Zürich heeft zijn derde achtereenvol gende voetbalkampioenschap van Zwitserland veroverd. In de beslissingswedstrijd in Bern tegen Servette Genève won Grasshoppers met 1-0. Het doelpunt viel pas in de twin tigste minuut van de verlen ging. De naar Borussia Dort mund vertrekkende Egli be nutte in de tweede verlenging de strafschop, die de beslissing bracht Tot het viertal, dat niet recht streeks slaagde, behoren Ko Adriaanse en Rinus Israël. Beiden hadden inmiddels een contract afgesloten met een eredivisieclub; Adriaanse bij PEC Zwolle en Israël bij FC Den Bosch. Voor Israël hoeft dat geen directe gevolgen te hebben. De Amsterdammer kan in elk geval bij zijn nieu we werkgever aan de slag, HELMOND Het voortbestaan van de eerste divisie voetbal vereniging Helmond Sport is voorlopig met één jaar verlengd. De gemeenteraad van Helmond gaf haar goedkeuring aan een plan voor een lening aan de club van f 300.000. Dat bedrag moet binnen tien jaar worden terugbetaald. De dit seizoen uit de ere divisie gedegradeerde vereniging, heeft momenteel een schuld van f 370.000. De salarissen van spelers en personeel over de maanden april en mei zijn nog steeds niet betaald. Helmond Sport wordt voortaan periodiek door de gemeente ge controleerd wat betreft het financiële reilen en zeilen. Voorts weigert de gemeente Helmond als enige geldschieter te fungeren van de plaatselijke profvoetbalclub. Zij stelt als eis, dat ook het bedrijfsleven bijspringt. Zoniet, dan trekt de gemeente Helmond zich alsnog terug.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11