Belangrijke zege Miehiel Schapers Theater delft onderspit tegen muziek Stockhausen Ploeg Post heerst op alle fronten Jeugdrecord Marcel Versteè SPORT/KUNST fieidacSowo/nt FAVORIETEN MAKEN FAAM WAAR Sportwereld sportuitslagen Geplaatste spelers handhaven zich Veel streekfavorieten in Zoeterwoudse wielerronde ZATERDAG 16 JUNI 1984 PAGf" Zes dames naar Tour EINDHOVEN De sport- commissie heeft zes wielren- sters gekozen voor de Ronde van Frankrijk, waaraan dit jaar voor het eerst ook dames deelnemen. De Nederlandse ploeg, die geleid wordt door Ben Scheperkamp, bestaat uit Petra de Bruijn, Heieen Hage, Mieke Havik, Hanneke Lie- verse, Conny Meijer en Rita Timpers. Reserve is Gonnie Brouwers. Eerder had de sportcommissie drie rensters geselecteerd voor de olympi sche wegwedstrijd in Los An geles. Daar wordt Nederland vertegenwoordigd door Thea van Rijnsoever, Henny Top en Leontien van Lienden. CHAM Buiten het hooggebergte is er geen betere wielerploeg dan die van Peter Post. In de tweede etappe van de 48e Ronde van Zwitserland is daarvan het zoveelste be wijs geleverd. Eric Vande- raerden, reeds winnaar van de proloog-tijdrit, sprintte in Cham naar de dagprijs en Theo de Rooy haalde een nieuwe goud gele leiderstrui af. Onder weg van Btllach naar Cham in het niet zwaar der dan heuvelachtig te noemen landschap rond Zürich werden de posities met overtuiging verde digd. Met het tweede succes van Vanderaerden en Theo de Rooy in de goudgele trui kwam gisteren in Cham overi gens een einde aan de „vlak ke" aanloop. Vandaag staat de eerste bergetappe op het pro gramma en morgen moeten de kanshebbers op de eindzege hun klasse tonen in een heuse klimtijdrit. Midi Libre De drievoudig winnaar van de bergprijs in de Ronde van Spanje José Luis Laguia heeft de tweede etappe van de Midi Libre op zijn naam geschre ven. Domique Garde verste vigde zijn leidende positie in het algemeen klassement, waarin hij slechts twee serieu ze concurrenten (Durant en Vigneron) heeft. Adri van Houwelingen, uit de ploeg van Godefroot en Raas, gaf onder weg op. De overige Nederlan ders bevonden zich in het pe loton. Pech Koppert René Koppert heeft een ver geefse poging gedaan de derde etappe van de Ronde van Zweden op zijn naam te bren gen. De in Italianse dienst rij dende Koppert arriveerde met een voorsprong van twee mi nuten en 35 seconden op het aankomstparkoers in Ystad, waar nog vier rondjes van 6400 meter moesten worden afgelegd. Koppert verloor zijn eenzame strijd tegen het pelo ton en eindigde als 21e. De massasprint werd gewonnen door de Deen Kim Eriksen. Zijn landgenoot Sören Lilholt bleef leider in het algemeen klassement. AMSTERDAM Tien dagen had de Spaanse Da- vis-Cupploeg zich inten sief voorbereid op de truc van Nederland door de tweede tennisronde op een binnenbaan te spelen. De achterlijnspecialist Juan Aguilera, 22 jaar oud en de nummer 16 van de wereld dank zij toernooi zeges op de gravelbanen van Aix-en-Provence en Hamburg, had gister avond in Amsterdam dan ook goed genoeg moeten zijn om zich in het eerste enkelspel Miehiel Scha pers van het lijf te hou den. De 24-jarige Rotter dammer, 149 op de ATP- ranglijst, liet met geva rieerd aanvalsspel een knappe zege in vijf sets aantekenen. De setstan den van 8-6, 8-6, 2-6, 2-6 en 6-3 geven al iets van de dramatisache wisselvallig heid van de partii aan. De tweede partij in net bloed hete Frans Ottenstadion - het zicht op de lekkere buitenba nen met warme zon en frisse wind vormde een adembene mende kwelling voor de spe lers en weinige toeschouwers - leverde een zege op voor Ser gio Casel, die de slecht spelen de Huub van Boeckel versloeg met Hierdoor is de voorlopige tussenstand verrassend 6-2, 6-2 en 6-4, waardoor Nederland door de stand van 1-1 en met vanavond nog een dubbel te gen Casal-Sanches en morgen weer twee enkelspelen, toch nog kans maakt de derde ron de tegen Ierland te halen. Goede les Miehiel Schapers, die slechts eenmaal eerder een nog ster kere tennisser had geklopt, na melijk de nummer 14 Johan Kriek, zwaaide zijn laatste op ponent grootmoedig enige lof toe, waarin ook kritiek uiter aard niet ontbrak. „Ik vind het een goede les voor Aquile- ra, hij kan best goed volleren. Hij had hier alleen aanvallen der moeten spelen. Dat weet hij nu dus", aldus Schapers. Dat probeerde de Spanjaard uit Barcelona eigenlijk ook wel, maar zijn gedachten wa ren nog zo vaak bij zijn lieve- lingsgravel, dat hij regelmatig met zijn racket zijn schoenzo len „schoon" klopte. Schapers: „Het was ook voor mij erg moeilijk om van buiten naar binnen te gaan. Op Ro land Garros in Parijs serveer de ik erg goed, nu was het on regelmatig en dan ga je pieke ren. Met een normale opslag was het een stuk makkelijker gegaan. Ook Aquilera had er last van, maar zijn returns, passeerslagen en lobs werden tenslotte zo goed dat daar niet veel tegen te doen viel. Aan het eind van de vierde set ben ik gaan veranderen. Nog meer initiatief gaan nemen want wie initiatief zou nemen zou liep zelfs bij de tweede op slag steeds op naar het net". Miehiel Schapers speelde zui ver, bekeken en ook af en toe verkrampt maar overwon zo'n mentale toestand tenslotte. Zijn geslicede backhand ging steeds naar de zwakste kant van Aquilera, die daardoor zijn beruchte topspin forehand niet kon uitbuiten. Een voor sprong in de eerste set van 5-2 verzilverde Schapers pas met 8-6. In de volgende reeks kreeg hij bij de stand 6-5 drie setpoints, toch werd het nog met moeite 8-6. Daarna ver loor hij diverse malen zijn op slag en Aquilera met tweemaal 6-2 moeiteloos een barrage for ceren. Eindelijk begon het Ne derlands publiek te stampen en te gillen en dat hielp, want de Spanjaard raakte van de kook en Schapers serveerde weer rustig. Via 3-0 bereikte de Rotterdammer 5-3 en bij zijn derde matchpoint had hij de zege binnen. Niet alleen de overwinning maar ook de ex- Tom Okker instrueert Miehiel Schapers bij een adempauze rond diens duel tegen Aquilera. tra geldpremie was voor Scha pers. Juan Aquilera, die veel van zijn inkomsten aan zijn werkloze vader, broertjes en zusjes overmaakt, moet nu even uit zijn reserve peseta's putten. Uitgerust Door omstandigheden was Schapers pas dinsdag op bin nenbanen gaan trainen, later dus dan de Spaanse équipe van coach Santana. De Rotterdam mer: „Ik heb daardoor wel goed kunnen uitrusten en wat kunnen herstellen van rugpij nen. Ik kan nu weer helemaal met mijn lichaam draaien". Van verder uitrusten zal voor lopig geen sprake zijn. Na zijn vijf sets van gisteren en zijn twee volgende Davis Cupwed strijden dit weekeinde moet hij maandagochtend al in En geland zijn. Dan om 11 uur speelt hij reeds op gras de eer ste van drie kwalifikatieron- den voor Wimbledon. En in dat toernooi zal hij niet alleen in het enkelspel aan de slag gaan maar ook gaan dubbelen met de Westduitse Steffi Graf en de Australische heer Char- ly Fancutt. HERMAN JANSEN :LONDEN De Amerikanen John McEnroe en Jimmy Con nors hebben zich geplaatst voor de halve finales van het toernooi van Queens. McEnroe had op het gras van Queens geen enkel probleem met de Zuidafrikaan Danie Visser (6-3, 6-4). Connors ging slechts met moeite over naar de hal- ve-eindstrijd. Zijn landgenoot Mayotte verloor de eerste set in de tie-break (7-6), hij won de tweede reeks met 6-1, maar ging in de beslissende set met 9-7 onderuit. Anne Hobbs is voor het eigen Britse publiek doorgedrongen tot de halve-eindstrijd van het toernooi van Birmingham, de vaste voorbereiding op Wim bledon voor de tennisdames. Hobbs versloeg in de kwartfi nales de Amerikaanse Camille Benjamin, vorge week nog halve-finaliste op Roland Gar ros, in drie sets: 6-3, 3-6, 6-1. De Amerikaanse speelsters Pam Shriver en Ann White en de Westduitse Bettina Bunge gingen met Hobbs over naar de halve finales. Algemeen Winnende reeks cijfers midlotto 23A: 4-12-19 - 29 - 31 - 33; reservegetal: 17. Cijferspel: 226964. Extra prij zen: 192, 235, 4980 en 5429. Zeilen Mark Neeleman is in de Europese titelstrijd in de Finn-klasse als vierde geëin digd. De voor de Olympische spelen aangewezen Reeuwij ker moest in het klassement van de bij de Poolse plaats Wladyslawowo gevaren regat ta de Brit Mclntyre, de Deen Vilby en de Pool Sobkowiak voorrang verlenen. Kleiduivenschieten - De Nederlandse kleiduivenschut- ters zijn tijdens het toernooi om het Europees kampioen schap in Zaragoza als vierde geëindigd bij de landenteams. Winnaar werd de Sovjet-Unie. DEN HAAG Tijdens de Grand-Prixwedstrijden van cP1 se atletiekvereniging Sparta aan de Zuidlarenstraat zijrf* avond enkele opmerkelijke prestaties geleverd. Marcel van VAV vestigde op de 3000 meter een Nederlands jeug* met een tijd van 8.04,9. Hij werd op dit nummer derdl1 Klaas Lok van Phoenix (8.04.3) en Mare Borghans var» (8.04.5). Patrick Aris van V&LTC Den Haag, die vierde werd M; vestigde een Haags record. John van de Wansem varf eindigde in 8.07 als vijfde. Op de 800 meter heren snelde Ed van Gemeren (AAV'?1 een tijd van 1.52.4. Hij werd op de voet gevolgd door L11 ker (Phoenix) in 1.52.6, Norbert Groenewegen (Sparta) S en Wybo Lelieveld (De Bataven) in 1.52.9. Op de 400 m^1 Rob Kamps van Metro de snelste in 49,1. Tweede weS Dielis van De Typhoon in 49,7 en Rob Mahieu (V&L' Haag) in 50,7. Maikel Boksteen van V&LTC raffelde tegenwind de 100 meter af in 10,9. Lilian van der Ham van Olympia'48 was met 12,1 enL' snelste dame op de 100 respectievelijk 200 meter. - Waterpoloërs nog puntloos e BOEDAPEST Het Neder- je met 8-3 van West-Dy landse waterpoloteam is nog Voor nederland s steeds puntloos in het toernoo» Buunk twee keer. Het om de Tungsram Cup in Boe- doelpunt kwam op naj dapest. Gisteren verloor Oran- Van Es. TENNIS Internationaal toernooi op Queens Club (kwartfinales): McEnroe (VSt)-Visser (ZAf) 6-3, 6-4; Connors (VSt)-Mayotte (Vst) 7-6, 1-6, 9-7; Har mon (VSt)-Simpson (NZI) 6-4, 7-5; Shiras (VSt)-Forget (Fra) 6-4, 7-5. Internationaal damestoernooi in Bir mingham (kwartfinales): Hobbs (GBr)-Benjamin (VSt) 6-3, 3-6, 6-1; Shriver (VSt)-Holladay (VSt) 6-1, 3-6, 6-1; Bunge (WDI)-White (VSt) 6-3, 7-5; White (VSt)-Sayers (Aus) 6-3, 6-4. WIELRENNEN Ronde van Zwitserland (tweede etappe van Bülach naar Cham over 176,5 km): 1. Vanderaerden (Bel) 4.13.15 (gemiddelde snelheid 41,616 km); 2. Keily (Ier); 3. Planckaert (Bel); 4. Hoste (Bel); 5. Tackaert (Bel) 6. Mutter (Zwi); 7. Schonenberger (Zwi); 8. Freuler (Zwi); 9. Teun van Vliet (Ned); 10. Vital! (Ita); 24. Habets (Ned); 28. Lubberding (Ned); 29. Lam- merts (Ned); 36. De Rooy (Ned); 44. Veldscholten (Ned); 50. Oosterbosch (Ned); 55. Knetemann (Ned); 75. Win nen (Ned); 82. Schroen (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. De Rooy 8.58.07; 2. Anderson op 5 seconden; 3. Kelly op 8 seconden; 4. Beat Breu (Zwi) op 9 seconden; 5. Acacio da Sil- va (Por) op 10 seconden; 6. Harald Maier (Oos) op 14 seconden; 7. Ger hard Zadrobilek (Oos) op 16 secon den; 8. Urs Zimmermann (Oos) op 28 seconden; 9. Claudio Savini (Ita) op 31 seconden; 10. Leo Wellens (Bel) op 40 seconden; 12. Vanderaerden op 3.50; 21. Van Vliet op 12.05; 24. Lubberding op 12.09; 29. Winnen op 12.15; 37. Veldscholten op 12.22; 46. Planckaert 12.34; 47. Habets zelfde tijd; 67. Knetemann op 1p Oosterbosch op 16.16; 75. t< op 16.38; 76. Schroen z.t. Midi Libre (tweede etappeii km): 1. Laguia (Spa) 4.3d tijdvergoeding 4.30.15); 2. Bïi 4.30.47 (4.30.42); 3. Bernaucl 4.30.47 (4.30.45); 4. MC 4.30.48; 5. Forest (Fra) 4.1 Garde (Fra) 4.30.51; 7. Cast» 4.30.58; 8. Dall'Armellina d Rault (Fra); 10. Wijnands Zoetemelk (Ned); 42. Raas f Kuiper (Ned) z.t.; 63. Hanegn 4.36.05; 67. Leo van Vlo 4.40.44; 81. Solleveld 4.5L Manders (Ned) 4.53.34. E, Algemeen klassement: 1» 9.46.10; 2. Durant (Fra) op 11 Vigneron (Fra) op 16 sec.; op 16.35; 5. Bernaudeau opa Bagot (Fra) z.t.; 7. Bonnet 16.55; 8. Forest op 16.56; 9. op 16.57; 10. Raas op 16.5# nands op 17.04; 24. Zoett 17.07; 36. Kuiper op 17.10; graaf op 18.13; 70. Van 31.40; 76. Solleveld op 3t Manders op 39.36. Ronde van Zweden (derdK van Landskrona naar Ystad* sen (Den) 3.53.42; 2. Byriell' Christiansson (Zwe); 4. Bybjé' 5. Golinelli (Ita); 7. Gerrie var* (Ned); 9. Priem (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1e (Den) 11.53.11; 2. Peiper (A^ seconden; 3. Yates (Ier) op f' WATERPOLO Tungsram Cup in Boedape^1 land - West-Duitsland 3-8 jl 3-1, 2-1); Verenigde Staten-(| (1-1, 3-2. 2-1, 2-1); Sovjet-Uil, goslavië 8-7 (1-2, 3-2, 3-2, l!" garije-ltalië 6-7. Stand: 1. Verenigde Statone jet-Unie 6 punten; 3. Italië 5; LEIDEN Precies zoals wed strijdleiding en bondsgedele- geerde van het 30+ tennistoer nooi van Estec het voorspeld hebben, zullen in de halve fi nale van het herenenkelspel C Rob Koggink en Lodewijk Kallenberg tegen elkaar in het strijdperk treden. Hoewel bei de spelers zich in de nadagen van hun tenniscarrière bevin den, belooft het een interes sante ontmoeting te worden. Interessant omdat de Noord- wijker en de Unicum-speler nog immer het spelletje plegen te hanteren waarom zij in hun beste tijd bekend stonden. Al schakend en op het juiste mo ment de aanval kiezend scha kelde de oud districts B-kam pioen Koggink Teus van der Tonnekreek in twee sets uit. Kallenberg, gevreesd om zijn topspin en loopvermogen, liet Leo Visser slechts drie games. Ook de andere halve eindstrijd laat papieren kanshebbers zien. Daarin dient Anton Wil van Zoelen (simpel winnend van Frank van Mastrigt) zich van Hans Hinnen te ontdoen om zijn eerste plaatsing waar te maken. Hinnen hield Hein Jan Salman met 2-6, 6-2, 6-2 tegen. Kallenberg speelde zich met Joost Rodenburg eveneens bij de laatste vier in het HDC. Het Unicum-koppel komt daarin uit tegen Dick Heems kerk en Thomas de Mooy, die het duo Beckwith/Wilson met 7-5, 6-4 versloegen. Bij de dames in deze categorie is de eerste finaliste in de per soon van Lammie van der Bent reeds bekend. Van der Bent werkte zich met 6-3, 6-4 langs dubbelpartner Nelly Vo gelaar, die met Wally van Schooten in het GDC wel suc cesvol was. Pat Heyligers en Piet van Duivenvoorden wer den na een lang duel voortij dig uit het toernooi geslagen: 1-6, 7-6, 6-3. Bij de dubbelende dames werden twee geplaatste combinaties uitgeschakeld. Roos Lacourt en Lieske van der Laan (nummer drie) haal den vier games minder dan Wil Booy en Elly Frijling: 4-6, 4-6. Gelegenheids-koppel Hei- ma Kallenberg/Cock Schout- sen hield lang stand, maar moest de winst toch aan Wijn- veldt/Metselaar laten: 6-2, 3-6, 5-7. De twee hoogst genoteerden bij de D-heren, Koos Spek en H. van Duin, hebben nog steeds geen misstap begaan. Terwijl Spek zich via Rei no Harboe-Sorensen voor de laat ste acht kwalificeerde, deed Van Duin hetzelfde door Van Hoogdalen te verslaan. De vier geplaatste dames in deze klas se hebben allen een plaats in de halve eindstrijd weten te bemachtigen. Ans ten Hove komt daarin uit tegen Arda van Spronsen; Hanny Wenzel moet het opnemen tegen Hei- ma Balgooy. Van Spronsen is met Wil Weenink ook in het dubbel nog actief. Het Uni cumduo stuurde Pat Wilson en Shirley Hughes met 7-6, 6-1 van de baan. Een ander kop pel van de Leidse vereniging speelde zich verrassend bij de laatste acht in het HDD. Ton van Dalen en Dick van Galen hadden daarvoor tegen Van der Kramp en Van der Plas wel twee tie-breaks nodig: 5-7, 7-6, 7-6. S'70 Corrie Bank uit Hoogmade mag zich de eerste finaliste van het 35+ toernooi van S'70 Bank won in D met Corrie Zonderop. De Hoogma- dese was met An de Bok min der succesvol in het DDD. Ada Tjho en Nolly van der Merwe werden met 6-3, 6-3 simpele halve finalisten in dit onder deel. Wim Batelaan, eerste op de ranglijst bij de D-heren, kan zover niet meer komen. Batelaan verloor met 0-6, 0-6 kansloos van niet-competitie spelende Wim van Renesse. Tegenstander van de Benthui- zenaar in de halve eindstrijd is C. van Zwieten, die Broeren de weg daar naar toe versper de: 6-4, 2-6, 6-3. De dames van de gastvereniging, Alie Ouds hoorn en Anneke van Woer den, hadden vier matchpoints nodig om als winnaressen uit het kwartfinale-duel met Hen ny Paauw en Elly van Ruiten te komen. Wederom bleek hoe moeilijk het is om in de dit sei zoen voor het eerst ingestelde E-klasse een goede voorspel ling te doen wat de kansheb bers betreft. Nadat eerder de nummer een, Van Woerden, het deelnemersveld moest ver laten, kon ook de tweede favo riet geen stand houden. Cardi- naal van TEAN kwam veel te kort tegen Wiegers: 1-6, 3-6. ARNOLD VAN DER CAPEL- LEN ZOETERWOUDE Ook dit jaar organiseert het wielerco- mité van Zoeterwoude in sa menwerking met Swift weer een wielerronde voor ama teurs. In tegenstelling tot vorig jaar vindt deze happening ech ter niet achterin het seizoen plaats. Ditmaal kunnen de renners morgen al aan de bak. Het actieve comité biedt dit jaar ook startgelegenheid aan 100 junioren. Daarnaast is er een wedstrijd voor Zoeterwou- denaren en zal ook een promi- nentenrace plaatsvinden. Op de deelnemerslijst van de amateurs prijken ook dit jaar weer de namen van veel streekfavorieten. De Leidse gastrennersvereniging Du Prie zal, met liefst elf renners aan de start, beslist een gooi gaan doen naar de overwinning. Van hen is Peter Hogervorst (maandag nog winnaar in Stol wijk) een grote kanshebber. Er gaan echter nog 89 andere renners van start, onder wie de vorige winnaar Karei Teeuwen. De Zilkenaar staat altijd borg voor een strijdlusti ge koers, en dat is altijd leuk voor het publiek. Andere kanshebbers zijn Axel Hermans, Jan Hogervorst (de broer van Peter), Leen Jans zen, onlangs winnaar in Al phen aan den Rijn en Gerard Ratterman. Of de ex-Zoeter- woudenaren Gerard en Leo van Velzen (één van de zes paar broers die van start gaan) een rol van betekenis kunnen spelen, moet worden afge wacht. De amateurs rijden 80 kilometer en gaan om 15.15 van start. Ook bij de junioren zijn er kanshebbers genoeg. De voor naamste zijn de rappe Erwin Nieuwenhuizen (de Leidse renner won in Stolwijk), Rijnsburger Hans van Egmond en de Hagenaars Sengers, Vrauwdeunt en Wennekes. Van Zoeterwoudse zijde staan Ruud Bos en Walter Koeken klinkt het startschot om 13.30 Voorafgaand aan de junioren- koers is er om 12.00 uur een zogenaamde „dikke banden race" voor inwoners van Zoe terwoude. Na de juniori vindt om 14.50 uur de j nentenrace" plaats. I zullen onder andere meester en wethouden nemen. Ook prins Cl beklimt het stalen ros. Het zware parcours, d meter lang is, voert vorig jaar door de doij met start en finish j Schen keiweg. i „Samstag" uit da opera „Licht" van Karlheinz Stockhausen. Uitvoeren den: Baszanger Matthias Hölle (Lu cifer), pianiste Bajella Stockhausen (droom van Lucifer), fluitiste Ka- thinka Pasveor (zwarte kat), Slag werkgroep Den Haag (zes sterfelijke zinnen), Michigan University Band (reuzengelaat), trompetiet Markus Stockhausen (Michael), monniken (Handel Collegium Köln), electro- nisch orgel Günther Hempel, trom bonist Michael Struck (duivelsbla- zer). Concertgebouw Amsterdam (eerste drie taferelen), Oude Kerk Amsterdam (vierde tafereel). Stockhausen denkt tot in de eerste jaren van de 21e eeuw bezig te zijn met zijn serie van zeven avondvullende opera's. Die zeven opera's moeten de symbolische betekenis krijgen van de betrokken dag van de week waarvoor ze bestemd zijn. Zoals alle dagen in uit eenlopende culturen betekenis hebben. De hele cyclus heet „Licht". De eerste, meer of minder voltooide opera was „Donnerstag" en handelde over de aartsengel Michael. Die opera konden we al in 1981 zien en horen, semi-scè- nisch, op dezelfde manier nis waarop we deze week „Sam stag" konden meemaken, met dit verschil echter, dat dit werk over de dood van de ge vallen engel Lucifer over twee lokaties en twee avonden moest worden verdeeld, wat oorspronkelijk eigenlijk nooit de bedoeling is geweest. Is het nu jammer dat het Hol land Festival niet rijk genoeg was om hier „Donnerstag" en „Samstag" geheel scènisch te vertonen zoals de Scala van Milaan dat telkens even eer der wèl deed? Hoewel ik in het algemeen vind dat je een werk overeenkomstig de in tenties van de maker in zijn totaliteit moet leren kennen, heb ik de indruk dat onze ar moede in dit geval meer winst dan verlies was. Zo er name lijk bij Stockhausen al van „echt" theater kan worden ge sproken, blijft het theatrale element altijd moedwillig ge construeerd, ongeloofwaardig in zijn gezochte symboliek, po ver, kinderachtig en dilletan- tisch in zijn realisatie. Wat soms geweldig boeit, sorns zelfs fascineert is een muziek, voor zover die althans niet, als mosterd na de maaltijd, in ach terhaalde zin vernieuwend probeert te zijn en daardoor juist zeer gedateerd over komt. Naar mijn mening heeft Stockhausen een grenzeloze klankfantasie en geweldige oren. Hij beheerst de klank- magie veel beter dan de visue le magie. Daarom moet, zoals ik het ervaar, de zichtbare ma gie tot het uiterste minimum worden beperkt ten bate van een veel groter ontplooiing van de klank. De slotscène van „Samstag" lijkt mij het bewijs voor deze opvatting. Wat donderdag avond in de Amsterdamse Oude Kerk te zien en te horen was, had Stockhausen willen vertonen in de Dom van Mi laan, maar daar heeft hij de kans niet voor gekregen. Zui ver artistiek gesproken volko men terecht. Want wat er te zien en te horen was kon moeilijk anders worden ge kwalificeerd dan als verouder de „dada". Voor die arme wil de, zwarte vogel die de hele avond al probeerde uit zijn Karlheinz Stockhausen. kooi te ontsnappen en die dan tenslotte onder de toren van de kerk buiten werd vrijgela ten, voor de primitieve gelui den en gebaren van de monni ken, voor hun hysterisch ge spring en geschuivel heb ik al leen maar schouderophalen over, om niet te praten over de uit de hemel gevallen kokos noten die deze monniken on der luid geschreeuw en ge stamp kapot maakten als apo theose van hun religieuze ver voering. Neen, dat niet. Na de „spatial music" in de imposante be groeting door 26 koperblazers en twee slagwerkers, was in de eerste scène het sterven van Lucifer, die zijn leven droomt in een pianostuk, zonder twij fel een vondst. De rol van de fameuze baszanger had in klank, gestiek en mimiek veel meer uitgewerkt moeten zijn. En het pianostuk had hetzelf de gehalte moeten hebben als de beste nummers uit de twaalf „Klavierstücke", die Stockhausen vroeger schreef. Dit dertiende pianostuk maak te hij vier jaar geleden voor de twintigste verjaardag van zijn dochter. Hij paste het nu voor de gelegenheid aan en liet het haar weer uitvoeren, al die glissandi op de toetsen en op de snaren in de klankkast, al dat getik op het hout en al dat zingen, neuriën en praten: het paste helemaal bij Lucifers droom. Maar hoe mooi ook van opzet, deze eerste scène is muzikaal toch nog wel voor verbetering vatbaar. Zonder meer prachtig is de tweede scène, het requiem op het graf van Lucifer, in soepe le, vloeiende lijnen verbeeld en op de dwarsfluit magnifiek uitgevoerd door de Nederland se Kathinka Pasveer, die de componist vorig jaar bij zijn hofhouding heeft ingelijfd. Op haar muziek reageren de zes Haagse slagwerkers die zich met heel hun aan den lijve be vestigde apparatuur hadden zwart gespoten en die op stel lages in de zaal de klanktafe len der wet hanteerden. Voor het juiste effect waren de re- quisieten op het podium totaal overbodig en de slagi hadden, onzichtbaar in ten, desnoods in hun vr kleding, hun geluiden produceren zonder dat bliek ze had gezien, werking zou dan stel] groter zijn geweest dar In de derde scène Stockhausen, hoe kl« in dit verband, zijn kwijt over het huidige bedrijf. Waarom in naam, want er werd V perfect harmonie-ork Amerika overgevlogen kon er toch fantastisc werken. De rel over 1 was hier zinloos en d breuk aan wat moest vertoond. Als Stock muziektheater iets is, het muziek, vooral mu in een heel simpel kad hoort. Een teveel aan ke middelen verpest c die slechts is gediend ni se, perfecte ascese waa componist wel degelijk heim kent als hij zii maar toe wilde beperk JOHN KAS,

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10