Rodelen gaat te hard voor Molly Geertsema Ramp op het water met een beter Reddingscentrum ook niet uitgesloten Grondverkoop voorHotel Chagall Natuurcentrum Noordwijk ;aat zaterdag open Snackbar in Nassauwijk (armond loopt voor Opper Volta IDEN CctdaeComattt VRIJDAG 15 JUNI 1984 PAGINA 7 Noord-Holland ook tegen splitsing Zuid-Holland LISSE Commissaris der ko ningin in Noord-Holland drs. R.J. de Wit, heeft zich gister avond uitgesproken tegen een eventuele splitsing van Zuid- -Holland. Op een bijeenkomst in Lisse liet hij blijken niets voor een tweedeling van de buurprovincie te voelen. De Wit was gastspreker bij de eerste presentatie van de eind vorig jaar in het leven geroe pen Stichting „Hollandse His torische Reeks". De stichting beoogt de uitgifte van studies over de Hollandse geschiede nis. Als eerste deel in de reeks verscheen het standaardwerk „Van ridders tot regenten" van de hand van dr. H.F.K. van Nierop, die eerder deze week op dit onderwerp in Lei den promoveerde. Nieuwe vloer in gymlokaal LEIDSCHENDAM De in de nacht van 8 op 9 mei zwaar beschadigde vloer van de gymzaal in Prinsenhof in Leidschendam moet geheel worden vernieuwd. De ge meenteraad heeft hiervoor 32.000 gulden beschikbaar ge steld. De daders hebben inder tijd een brandslang in de kleedkamer uitgerold en de vloer onder water laten lopen waardoor ruim vijf centimeter water in de zaal kwam te staan. De ondervloer, bestaan de uit en hardboard- en een zachtboardlaag is met water verzadigd en vervolgens gaan zwellen waardoor de linoleum deklaag los is gegaan. De da ders zijn bekend, proces ver baal is opgemaakt, waardoor het mogelijk is de kosten op de daders te verhalen. De nieuwe vloer kan na de zomervakan tie in gebruik worden geno men. Het ro- ging gisteren te voor oud-commissa- en van mr. Molly eigenlijk voor Job Oostrum. Molly liet zijn beurt splinternieuwe ro- in het attractie- Duinrell dan ook ge aan zich voorbij en. lat is geloof ik niet de bedoe- protesteerde mr. Geert- Mria wat zwakjes toen een ij- ijrige fotograaf trachtte hem ">j het rodelsleetje te praten, sj) van Oostrum, getooid in xodynamisch pak en be- jiermende helm, deed daar om maar even dubbel zijn best en zette de beste tijd neer, ooit op een Nederlandse rodelbaan bereikt. Niet zo moeilijk na tuurlijk, want de rodelbaan op Duinrell is de eerste en enige in ons land. De rodelbaan is de nieuwste loot aan de attractieboom van Duinrells directeur en eige naar Hugo graaf Van Zuylen van Nijevelt. Een loot die meer dan twintig jaar nodig heeft gehad om uit te bloeien. Twintig jaar geleden spraken de toenmalige burgemeester van Wassenaar Geertsema en de heer Van Zuylen al over de mogelijkheid de toen langzaam uit zijn krachten groeiende speeltuin en camping uit te breiden met een razendsnelle sleetjesbaan. Wat uiteindelijk de aanleg zo lang heeft opge houden, zal altijd wel in de schoot der geschiedenis ver borgen blijven. Feit is dat gis teren een streng geselecteerd gezelschap zich op de sleetjes mocht begeven om uit te vin den hoe het is om laag bij de gronds over een plaat ijzer te scheren. Een hele belevenis, die voor namelijk wordt bepaald door de angst met de relatief hoge snelheid (soms rond de zestig kilometer per uur) een van de talrijke bochten uit te vliegen. Het enige wat de rodelaar kan doen om dat te voorkomen is het geconcentreerd bedienen van een remknuppel, die dan ook geen moment losgelaten kan worden, omdat het rode len anders al snel over kan gaan in jodelen. Bobsleëer Van Oostrum, die zich alleen aan het einde van de 360 meter lange baan van de remknup pel bediende, deed er precies veertig seconden over. Van Oostrum toonde zich gis teren vol lof over de eerste Nederlandse rodelbaan. „Ik sta ntrJlimP verbaasd over de kwaliteit. Die benadert heel goed de I kwaliteit van de banen in lan- B Js&g&J den waar rodelen veel vaker '^UrWÊh -1^ wordt beoefend", aldus de pèl bobsleëer. r/: onderstreept door Jim Ver- r meulen, naast directeur van «SKra* het race-circuit van Zandvoort voorzitter van de Nederlandse Bobsleebond. „Dit is een per- /mSSFiè. fecte baan. Het is eigenlijk de yg É&WJ$Èi eerste mogelijkheid voor de lÊÊÊÊb r Nederlandse bobsleeers zich op BB8 fflBagg de juiste wijze voor te bereiden JÊk^ ';V -'-r. op bobslee wedstrijden. De be- g ||BBB HS* wegingen die hierbij gemaakt worden en de spieren die wor- Bloemen voor Job van Oostrum, die na zijn eerste tocht over een Nederlanse rodelbaan geluk den gebruikt zijn grotendeels wordt gewenst door Duinrell-directeur Van Zuylen van Nijevelt (midden) en mr. Molly Geertsema hetzelfde als bij bobsleëen", al- (rechts), dus Vermeulen. het attractiepark, dat zich op slingert zich daarbij door het de bedoeling dat in september De rodelbaan op Duinrell be- zo'n 38 meter bevindt, en ein- duin- en boslandschap van het een lift slee en rodelaar weer gint bij het hoogste punt van digt 32 meter lager. De baan landgoed Duinrell. Het ligt in naar het beginpunt trekt. DEN HAAG De ramp sentatie van hét Reddings Co- op het IJsselmeer, die zich Ördinatie Centrum op het ma- vorig jaar met Hemel- Unfvheg,kamPValkenburg vaartedag voordeed, toen talrijke jachten door de noodweer. storm in grote problemen Volgens kolonel W. Bottema kwamen en er vele slacht- van de marine is er daardoor offers vielen, kan zich een veel betere coördinatie met een verbeterd Red- tusse" de reddingsinstanties, j r*waardoor zon ramp aanzien- dings Coördinatie Cen- mjnder kansen heeft, trum (KLC) ook nog voor- maar directeur Van der Zweep doen. van de Noord- en Zuid-Hol- landsche reddingsmaatschappij Dat heeft J. Goslinga van van bestrijdt dat. verkeer en waterstaat gisteren Een aantal mensen (waaron- toegegeven bij de officiële pre- der ook Bottema gisteren) had VOORSCHOTEN Het Voorschotense college van burgemeester en wethouders is bereid de komst van een snackbar mogelijk te maken in het kleine winkel centrum in de Nassauwijk. Daarvoor moet een wijzi ging worden aangebracht in het bestemmingsplan Nas sauwijk, dat alleen winkels in het winkelcentrum voorschrijft. In het winkelcentrum was een supermarkt gevestigd. Deze is gesloten en de vrijgekomen ruimte kan worden benut door een snackbar of koffieshop. Omwonenden hebben door middel van brieven kenbaar ge maakt niet gediend te zijn van een dergelijk bedrijf. Volgens de gemeente kunnen de bezwaren van overlast, waar de buurtbe woners bang voor zijn, weggenomen worden door middel van de hinderwetvergunning. Het nieuwe spoorwegstation De Vink gaat 1.900.000 gulden kos ten. Het rijk betaalt dit bedrag via de gemeente aan de Neder landse Spoorwegen. De bedoeling is dat het station, vooral be doeld voor de wijk Noord-Hofland (Voorschoten) en de wijk Ste venshof (Leiden) met ingang van de dienstregeling 1985/1986 in gebruik genomen kan worden. Het wordt een voorlopig station. De verbinding naar de sporen geschiedt door middel van een loopbrug. Voorschoten zal proberen om de sneldienstlijn 64 (Leiden-Den Haag) weer via Noord-Hofland te laten lopen. De bus rijdt nu via de Leidseweg, waardoor Noord-Hoflanders moeten overstap pen, hetgeen de verbinding minder aantrekkeliik maakt. LEIDSCHENDAM De gemeente Leidschendam gaat grond verkopen aan het Weigelia in Leidsenhage voor de bouw van een hotel. Het gaat om 2460 vierkante meter grond, en de koper is de directie van restaurant Chagall. Eind dit jaar moet de eerste paal de grond in van het vijfsterren hotel Chagall en in principe is het een jaar later gereed. Het ho tel krijgt tachtig tot honderd kamers en wordt voor een deel op palen boven de bestaande vijver gebouwd. Het ernaast gelegen restaurant Chagall blijft bestaan, terwijl in het hotel nog eens een lunchgelegenheid voor circa 150 personen wordt ingericht. Het hotel geeft werk aan ongeveer 50 mensen. De bouwhoogte en de architectuur worden aangepast aan de verdere bebouwing van het winkelcentrum. Uit een vorig jaar gehouden marktverkenning is gebleken dat een dergelijk hotel in een behoefte voorziet, gezien de vestiging van grote kantoren, waaronder oliemaatschappijen. De architect is ir. R. D. Bleeker BNA te Den Haag, de bouwer het Aannemingsbedrijf N. Tetteroo Zn. te Leidschendam. Het plan voldoet niet aan de bestaande bestemmingsplannen Leid senhage en het Uitbreidingsplan in hoofdzaak Leidschendam 1956. Burgemeester en wethouders zijn bereid een voorberei- dingsbesluit tot wijziging van die bestemmingsplannen te star ten, maar dat gebeurt zodra de verkoop rond is. romfietser eekt neus IDERDORP Een 16-ja- bromfietser uit Leider- rp heeft gisteren zijn neus broken na een botsing met auto op de kruising fdstraat/Mauritssingel in iderdorp. De automobilist, 34-jarige Leiderdorper nd met zijn auto op de fdstraat geparkeerd en d weg zonder op de brom- tser te letten. Deze is over bracht naar het Acade- sch Ziekenhuis Leiden. De mfiets werd zwaar be- adigd. Actie voor Baba brengt 125.000,- op WASSENAAR De actie die de Stichting Vrienden van het Dierenpark Wassenaar in sa menwerking met de Tros-tele- visie organiseerde voor een onderkomen voor de olifanten in het dierenpark, heeft 125.000 gulden opgebracht. De actie bestond uit een quiz over de olifant Baba, waarvan de oplossingen met 2,50 extra aan postzegels konden worden ingestuurd. De 125.000 gulden vormen volgens de stichting een eerste financiële bouw steen voor het olifantenhuis. Lisse krijgt twee miljoen voor woningverbetering LISSE Een beetje onverwacht heeft de gemeente Lisse toch nog gehoor gekregen op de aanvraag die in oktober naar het rijk is ge stuurd voor subsidie voor de verbe tering van 138 vooroorlogse wonin gen. Deze huizen zijn eigendom van woningbouwvereniging Volks belang. Het betreft hier onder meer de complexen in de Julianastraat. De kosten van die verbetering wor den geraamd op ruim drie miljoen gulden. Eigenlijk was de hoop al een beetje opgegeven dat Lisse een bijdrage van het rijk in de kosten zou krij gen. Het meeste geld was in het ka der van werkgelegenheidsprojek- ten toegekend aan de grote steden in de provincie Zuid Holland en uiteindelijk resteerde nog een be drag van ongeveer vijf miljoen gul den. Groot is dus de vreugde nu blijkt, dat Lisse voor een subsidie van meer dan twee miljoen gulden in aanmerking komt, terwijl het resterende geld door de woning bouwvereniging kan worden ge dekt. Op vrij korte termijn zal be gonnen kunnen worden met het verbeteren van woningen die ooit op de nominatie stonden om te worden gesloopt. Aan het einde van 1985 moet de hele klus geklaard zijn en dan heb ben de bewoners vernieuwde en verbeterde woningen, zonder ove rigens daarvoor meer huur te hoe ven gaan betalen. \ERSTE NEDERLANDSE RODELBAAN IN DUINRELL WASSENAAR Bromfietsers tegen elkaar LEIDSCHENDAM Twee bromfiet sers zijn gisteravond rond half zeven met elkaar in botsing gekomen op de splitsing Burg. Banninglaan/Dobbelaan in Leidschendam. Daarbij raakte een 52-jarige bestuurder uit Voorburg zoda nig gewond dat hij in het ziekenhuis Antoniushove moest worden opgeno men. De aanrijding ontstond doordat de andere bromfietser de Voorburger in haalde en te vroeg voor hem langs af sloeg. De identiteit van deze bromfiet ser is niet bekend, aangezien deze door eveneens onbekende omstanders naar huis is gebracht. De politie van Leid schendam verzoekt de bromfietser of eventuele getuigen contact op te nemen met de politie, tel. 070-209304. Laboratorium in Leiderdorp LEIDERDORP De Amerikaanse firma Ka- talistiks BV opent maandag een laboratorium aan de Weversbaan 1-3 in Leiderdorp. Het Leiderdorpse gemeentebestuur heeft hiervoor inmiddels een hinderwetvergunning afgege ven. Het gaat om een nieuw centraal research-la- boratorium voor toegepast wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de chemische katalysatoren, die onder meer worden ge bruikt in de petrochemische industrie. Het laboratorium wordt uitgerust door Philips Nederland. Katalistiks heeft bij Philips een order ter waarde van één miljoen gulden ge plaatst voor de levering van Philips analyse- apparatuur. Het gaat om een scanning-elek- tronenmicroscoop, een röntgenspectrometer en een atoom-absorptiespectrofotometer. interieur van het natuurcentrum aan de Weteringkade. )ORDWIJK Het ïuwe Natuurcentrum kn Verwey" in Noord- jk wordt morgenmid- g om vier uur geopend. t centrum is gereali- •rd dankzij de samen- rking van de Vereni- van Natuur- en Vo- 'bescherming Noord- jk, het Instituut voor tuurbeschermingsedu- ie afdeling Noordwijk Jde Stichting Vogelasiel prdwijk. De aanleiding I de stichting van het luurcentrum vormdè boekenschat die Vereniging voor Na- lr- en Vogelbescher- rfig enige jaren geleden leg nagelaten bij het ►rlijden van de heer l) Verwey, zoon van de bekende dichter Albert Verwey. De opening wordt verricht door P. Steltman, directeur van het Instituut voor Natuur- bescherminsgeducatie in Amsterdam en burge meester mr. J.M. Bonnike van Noordwijk. Jan Verwey nam in 1913 het initiatief tot de oprichting van het Trekstation Noordwijk. Door dit station heeft het on derzoek naar de vogels in Ne derland een grote vlucht geno men. Jan Verwey ontwikkelde zich later tot een van de meest toonaangevende biologen in Nederland. De laatste jaren van zijn werkzame leven was hij directeur van het Neder lands Instituut voor het On derzoek der Zee op Texel. Aan de nalatenschap van Jan Verwey was de voorwaarde verbonden dat de natuurboe- ken ten goede zouden moeten komen aan de gehele Noord- wijkse bevolking. Vandaar dat men op het idee gekomen is een eigen ruimte daarvoor te creëren, riaimte die gevonden werd in de voormalige biblio theek aan de Weteringkade. Overigens is de collectie van dit Natuurcentrum flink uitge groeid door nalatenschappen van de heren Vermaas en Moerkerk. De natuurbiblio- theek wordt door de stich- tings-instanties ook gebruikt als permanente expositie- en en activiteitenruimte voor le den en belangstellenden. Ook kunnen er films worden ge draaid. De expositie geeft een overzicht van de verschillende landschapstypen in en rond Noordwijk. Ook wordt aange duid wat er in die natuur zoals te vinden is en bovendien is er een informatie- en verkoop- stand. RMOND In de komen- kunnen de voetgan- uond Warmond volop aan komen. Wethou- jnevrouw Dalhuisen geeft jvond om zeven uur het hein voor de tweede pres- loop ten beheove van Op- Volta. De commissie ont- lelingssamenwerking I drie routes uitgezet van fectievelijk 4, 8 en 16 kilo- lr die afgelegd kunnen pen in elk gewenst tempo. van de inschrijf- 3,- voor personen bo- fde 12 jaar en 1,50 voor feren) gaat helemaal naar Warmond „geadop- bouwproject in Opper b. Warmond wil daar een bekostigen voor knool in Dedougou. Vanaf ft over zes vanavond kan men zich aanmelden als deel- woensdag tussen zeven uur en nemer aan de prestatieloop na- half acht starten voor drie bij bij de Pomp in de Dorpsstraat, zonder mooie wandelingen in en rond Warmond. Het ver- Maandag 18 juni start de trekpunt en plaats van in- avonddriedaagse in Warmond, schrijving is 't Trefpunt aan de Men kan maandag, dinsdag en Herenweg 80. Speeltuinen houden zeskamp LISSE De speeltuinen De Bijenkorf, Marijke en de Kindervreugd houden mor gen weer een zeskamp. In to taal 72 kinderen van deze drie verenigingen zullen naar het terrein van Kinder vreugd in De Engel gaan om te pogen de Van Duivenbo- denbokaal te veroveren. De kinderen worden inge deeld in drie leeftijdscatego rieën: de 7- en 8-jarigen, de 9- en 10-jarigen en de 11- en 12-jarigen. De zeskamp be gint om tien uur. Als het weer niet helemaal mee wil zitten dan zal men met dit sportieve gebeuiren uitwij ken naar de CNB-hallen aan de Grachtweg. Rond half vier zal het festijn worden afgesloten. na de ramp gesteld dat er door gebrek aan coördinatie een chaos was ontstaan. Volgens Van der Zweep lag het echter niet aan de coördinatie. Hij stelt dat die chaos ontstond omdat de vele jachten die in moeilijkheden raakten geen (goede) communicatiemidde len hadden. Er kwam daardoor ineens een golf van meldingen op kanaal 16 binnen, en de reddingsin stanties moesten toen min of meer op goed geluk op pad. „Een volgende keer kan het precies zo gaan", aldus Van der Zweep. Goslinga stelde dat de explosieve ontwikkeling van de pleziervaart „hele ei gen" problemen met zich mee brengt. „Zo'n ramp kan zich inderdaad herhalen". Wel heeft het RCC nu beter en meer communicatiemateri aal, met onder meer de mari ne, de luchtvaart, de rijkspoli tie te water, de reddingsmaat schappijen, Radio Schevenin- gen, met de RCC in Engeland, de kustwacht, Rijkswaterstaat en de Rijksluchtvaartdienst. Er komen op de druk bevaren en bevlogen routes op en over de Noordzee regelmatig nood signalen binnen van schepen of vliegtuigen die in nood ver keren. De Opsporings- en Red dingsdienst kwam in 1983 40 keer in actie en redde daarbij 41 mensenlevens. Nederland is overigens de laatste van de Westeuropese landen die met een officieel Reddings Coördinatie Cen trum komt. Op 1 juli gaat dat centrum als zodanig van start, (in de praktijk werkte het sinds jaar en dag als opspo rings- en reddingscentrum) maar het zal nog enige maan den duren voordat de nieuwe apparatuur in gebruik geno men is. De naam van de heer G. Papendrecht is nog niet voor het bloembollenvak verloren. Ondanks het feit dat de docent na veertig jaar op de RMTS te Lisse werkzaam te zijn geweest, afscheid heeft genomen, blijft zijn naam aan het vak verbonden via een tulpen-variëteit die sinds giste ren de naam van de heer Papendrecht draagt. De tulp is het resultaat uit een kruising van de produkten Don Quichotte Golden Mirjoran, en is gewonnen door de firma Gebr. J. en P. Snoek uit Ens (Noordoostpolder). Tijdens een bijeenkomst met onder andere de leerlingen eri de docentenstaf werd deze opnaamstelling een feit door de ondertekening van betreffende oorkonde en de overhandiging aan de heer Papendrecht van een grote foto waarop de nieuwe tulp staat afgebeeld. Economisch wel en wee Aan het Noordeinde 44 is het Turks Grill House „Sultan" gevestigd. Fa. L. J. van Velzen, luxe- en huish. artikelen, gevestigd aan het noordeinde 42 is opge heven. Aan de Haarlemmerstraat 11 is „Mr. Micro", computerwin kel, gevestigd. Aan de Langegracht 61 (Har- teveltcomplex) is Jeugdkorps Concordia gekomen. Jan van Galenhordes „Wel penhut" gevestigd aan de Har- testeeg 7 is verplaatst naar Ma- rowijnenpad. Aan de Biosotkade 1 is „The Old Corner", toneelkleding- verhuur, gevestigd. „P.C. Kaiser brood- en ban ketwinkel" gevestigd aan de Korevaarstraat 51 is overgeno men een voortgezet door „Th. Hendriks brood- en banket bakkerij". Aan de Hoge Morsweg 152 (Verenigde Houthallen) is „Formido", bouwmarkt, geves tigd. Aan de Scholtenstraat 48 is „Adviesbureau Beeld en Vorm", gevestigd. Café „Haagweg" gevestigd aan de Haagweg 32 is opgehe ven. „High Times", koffiebar, ge vestigd aan de Beschuitsteeg 6 is opgeheven. „Cazemier". klh. in lectuur, schrijfwaren enz., gevestigd aan het Vijf Meiplein 3 is op geheven. Aan het Rapenburg 4 is „Bouwbedrijf Grubo", burger lijke en utiliteitsbouw, geves tigd. Aan de Vierlinghlaan 178 is „Emma Projectontwikkeling b.v." gevestigd, gekomen van Plantage 2. Aan de Zijlsingel 66 is „Blok's schoonmaakefficiën- cy" gevestigd. Aan de Maredijk 61 is „R.E.X. Enterprises", imp. exp. en commissiehandel in bloemb. en bolbloemen, plan ten en aanverw. art, geves tigd. „Amex International b.v." gevestigd aan de Lammen- schansweg 134 is verplaatst naar Wassenaar

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7