Omwegen üeduld. gym-juf Monique erkleedde nan naturistenterrein tot Veluwse camping an Gent schilderde huisnummers voor •ie cent per nummer Jeugdinternaat verdient zelf geld voor vakantie Ia EetcLe Zuid- Hollandse bouwmarkt stabiliseert sjlDEN EeidócSomatit VRIJDAG 15 JUNI 1984 PAGINA 5 IV Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt j^Ê mij telefonisch of schriftelijk vertellen ^gB wie u graag in deze rubriek zo li willen 1 tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piclers l kwestie van aanpak- en hard werken, je passen aan nieuwe Standigheden, vooruit o eken en niet meer f- tien naar wat geweest Het is een knappe J s geweest, maar ze iben het voor elkaar regen, Theo en Moni- e Goedhart. In een i"È jaar „bouwden" ze izelf om van gymnas- ileerkrachten tot ïdnieuwe camping- iders aan de oostelijke uwezoom. Van hand- n id-overslag tot het sppen van (sportieve) zelfwerkzaam- 3 in een hoog tempo, geschiedenis van een letje doordouwers op dgrond, geschreven Ir de familie Goed- t-t: Theo (33), Monique o I en de kinderen n «ander (9), Maritt (7) *Koen (4), trouw bijge- '*in door hond Oscar, nique, tot voor tien het Leidse meisje llaart, vertelt erover. g ben een echte Leidse „de Herensingel", ja ze- Lager onderwijs op de efïartschool aan de Lus- •(laan en daarna naar Agnes", eerst nog aan Vest en later aan ijmerspoelstraat. Niets iders dus. In m'n vrije was ik een fanatiek t bij gymnastiekver- „Victorie". Van- f, dat ik koos voor de :e Akademie voor Li- melijke Opvoeding. Volgens trouwde ik met ook gymleraar. We jen in Maasland wonen, 'gaf twee jaar les in irdingen en daarna in Haag. Bij elkaar tien Eerst volledig, maar I de kinderen kwamen time. Mijn moeder jm trouw elk weekend jLeiden naar Maasland pp de kinderen te pas- heeft ze negen jaar volgehouden; iets waarvoor ik haar nu nog erg dankbaar ben". Weg baan! Na tien jaar lichamelijke opvoeding gegeven te heb ben, kwam de ommekeer. Er waren voor Monique, door het teruglopen van het aantal leerlingen, geen uren meer beschikbaar. „Dus kreeg ik vorig jaar augustus mijn ontslag. Aangezien de situatie er voor mijn man ook niet al te rooskleurig uitzag, wilden we, voor het zover zou komen dat er voor ons beiden geen werk meer was, iets anders gaan doen. Nu deed de gelegen heid zich voor, dat we tus sen Beekbergen (bij Apel doorn) en Loenen een be bost terrein van 5 ha. kon den kopen. Het was een voormalig naturistenter rein, met een vervallen houten schutting eromheen die al die blote recreatie aan boze en nieuwsgierige blikken moest onttrekken. Op 1 september '83 werd de grond met kampeerbe- stemming ons eigendom. We hebben er al onze spaarcentjes en oneindig veel uren werk ingestoken om het uitgeklede gebied weer aan te kleden. Vrije tijd heb je niet meer, maar dat weet je, als je iets nieuws gaat beginnen. Het terrein en het woonhuisje waren totaal verwaarloosd, maar inmiddels zijn we zo ver dat we gasten kunnen ontvangen; de eerste kam peerders hebben we al wel kom kunnen heten. We hebben elektriciteit en wa ter aangelegd (zowat het enige dat we niet eigenhan dig gedaan hebben, overi gens) en er is een prachtig sanitair-gebouwtje neerge zet met zes toiletten, zes douches en twaalf wasta fels". Immenhoek Allemaal zowat uit de grond gestampt, en uit een aantal monden gespaard, daar tussen die Beekber- De familie Goedhart in het bos van hun verwachting: De Immenhoek bij Beekbergen. VOORDAT DE ONDERWIJS-DRAAD WERD AFGESNEDEN KOZEN DE GOEDHARTS VOOR EEN NIEUWE TOEKOMST gense bossen en weilanden. Het zwembad van 25 bij 10 meter (met ligweide) moet nog wat opgeknapt worden, maar zogauw het droog weer is gaan Theo en Moni que het bassin verven: „Wat ons betreft kunnen de mensen komen", vindt Mo nique Goedhart-Wallaart, die amper tijd heeft om eens goed op adem te ko men. Want er is heel wat doorheen gestampt, alvo rens de Goedharts hun do mein dat ze De Immen hoek hebben gedoopt, om dat het aan de Immenberg- weg ligt aan het kam- peerdersvolk konden tonen. Als er ergens het lied van de arbeid zo zuiver is ge zongen en met zuchten be geleid, dan is het wel op De Immenhoek, met het na tuurreservaat de Hoge Ve- luwe en het Deelerwoud binnen direct bereik. En het refrein gaat over het toeristendom, dat Theo's en Monique's stoutste dromen tijdens soms korte uren van nachtrust vulde. Dan zagen ze, terwijl de ene nachtmer rie de andere opvolgde, honderden bomen, berken, sparren, dennen, eiken en ander klimwerk voor eek hoorns, die gekapt moesten worden om die 160 staan plaatsen mogelijk te maken. Soms schrokken ze wakker, omdat ze nog steeds bezig waren met het graven van geulen voor leidingen en kabels in de natste periode van het vochtige jaar. Alles werd met eigen handen ge daan. Professionele krach ten inhuren is voor een eenmansbedrijfje onbetaal baar. Theo (in het gelukki ge bezit van twee gave rechterhanden) weet nog goed, dat er een tijd is ge weest, „dat we niet wisten hoe we zo snel mogelijk onze benen binnen bed moesten trekken, omdat we van vermoeidheid binnen een paar seconden onder (tent)zeil waren". Monique heeft zich even eens ontwikkeld tot een halve bouwvakker, en daarbij geeft ze nog rad van tong tekst en uitleg ook: „Voor we tot koop overgin gen hebben we alles met behulp van derden tot in den treure onderzocht. Uit rapporten blijkt, dat men sen meer in eigen land op vakantie gaan, waardoor de camping een grote rol gaat spelen. Op de Veluwe is echt nog wel plaats voor nog een recreatieterrein. Er is veel concurrentie, maar elke camping heeft toch zijn eigen karakter. En met onze tienjarige ervaring op eigen vakgebied kunnen wij uitstekend sportieve re creatie verzorgen, met een gevarieerd sport- en spel- programma in de grote va kantie. Op korte termijn willen we ook een kantine zien te realiseren". „En we wensen hen daarmee met hun bruisende plannen veel succes", schreven al plaatselijke Veluwse bla den, die op bezoek kwamen en zagen dat hier iets groots werd verricht. 9We zijn open „Het ergste is nu achter de rug", merkt Theo Goedhart droog op. „We zijn open en misschien dat we tezijner- tijd dit nog feestelijk be krachtigen. Uitslapen kun nen we nog niet en voorlo pig gaan we in een straf tempo door. Maar de situa tie is overzichtelijk gewor den. Nog even het zwem bad schuren, en dan is er nog de geluidswal (tegen de snelweg aan) die om be planting schreeuwt. Ons grut is partieel bij het hele proces betrokken en ons opgeknapte huisje wordt zo af en toe, als ze d'r zin in hebben, door het drietal schoon gehouden. Geheel op vrijwillige basis, uiter aard", grapt Theo. En Mo nique is gelukkig, dat het 's avonds weer langer licht is. Dan kan ze nog even door gaan. Enfin, je moet maar durven, als uit vrije wil uit het onderwijs gestapte part ners. Moeder Wallaart in Leiden zal best wel trots zijn op haar dochter en schoonzoon in dat prachtige binnenhoekje van Neder land, waar een eindje ver der de Posbank tot golven de vergezichten uitnodigt. Nog een paar jaar en de kinderen Goedhart slikken, volgens een eeuwenoud Saksisch taalgebruik, de „n" aan het slot feilloos in. Zo verglijden ontelbare le venslopen van transmi granten. Zoals in dit geval van Leiden, via Maasland, naar het hakhout en de en terprise van een nieuw le ven met het wenkend per spectief van een Veluwe die nog een kilometertje hoog torent voor ze afglijdt naar die andere rijkdom van een kostelijke, lome IJsselvallei. Dan kun je alleen nog maar wensen: De Immenhoek, hoog!, hoog!, hoog! Het adres is ontwapenend: Im- menbergweg 34, 7361 GP Beekbergen, tel. 05766-1834. WERKGELEGENHEID BLUFT DALEN LEIDEN De bouw markt in de provincie Zuid-Holland stabiliseert zich op het omzetniveau van 1982. Van herstel zal dit jaar nog geen sprake zijn. Dat is één van de conclusies uit het onder zoek Bouwmarktontwik keling Zuid-Holland 1984, dat is uitgevoerd door het Gewest Zuid-Holland van het NOVB (Nederlands Verbond van Onderne mers in de Bouwnijver heid). In het rapport worden de re sultaten weergegeven van een onderzoek naar de ont wikkeling van de omzet, de werkvoorraad en de perso neelsbezetting bij 415 bedrij ven, die in de bouw in Zuid- Holland werkzaam zijn. In Leiden deden 77 bedrijven mee aan de enquête van het NOVB en in de regio Den Haag 47. De omzet van de deelnemen de bedrijven is in 1983 in vergelijking met 1982 1,8 procent gestegen en voor 1984 wordt een lichte daling van 0,9 procent verwacht. Vooral de regio's Rotterdam en Gouda verwachten een sterkere daling met respec tievelijke 6,7 en 2,1 procent. Leiden verwacht een stijging van 1,7 procent en de regio Den Haag een even hoge omzet als vorig jaar. Bij de aan de enquête deelne mende bedrijven gingen vo rig jaar 190 arbeidsplaatsen verloren, terwijl landelijk sprake was van een stijging van de werkgelegenheid in de bouwnijverheid. Die da ling met 190 arbeidsplaatsen komt overeen met 2 procent. Voor het eerste half jaar van 1984 wordt in Zuid-Holland een verdere daling van de werkgelegenheid verwacht en wel met 0,4 procent. De bouwbedrijven in de regio's Leiden en Den Haag ver wachten dat de werkgele genheid dit jaar gelijk blijft. De vooruitzichten zijn regio naal gezien het slechts in Den Haag en Rotterdam: 61,7 respectievelijk 58,1 procent van de bedrijven heeft voor nog minder dan drie maan den werk in portefeuille. In Leiden ligt dat percentage op 35,1 procent. STERWOUDS SCHILDERSBEDRIJF 100 JAAR ERWOUDE Het ftrsbedrijf Van Gent 'leterwoude bestaat Jr. Van Gent Schil- -£ gevestigd aan de ïjtraat 9. Stichter van '«drijf was Jan van "'die ruim honderd lieden in aanraking met het schilders- ïadat zijn moeder, ire geworden, her- ie met schilder Wil- ïftndbergen. Jan van ikwam bij Zandber- 4 dienst en nam in jet bedrijf, dat toen gevestigd aan 't f]je, over. Begin 1900 ifide Van Gent naar irpsstraat waar tot het bedrijf is geves- r maakten de schil- |g zelf hun verf. De maanden waren bij 'geschikt voor dat pë droge verf poeders 1 vermengd met een meestal lijnolie deze olie afgeleide B ELKE WOENSDAG DE IE BIJ UW KRANT MET 1ATIE OVER FILMS.MUZIEK B. RECREATIE,EXPOSITIES !f COMPLETE AGENDA variant. Door de ruwe verf eindeloos te wrijven met een wrijfsteen, de „loper", op een marmeren plaat, verkreeg men een goed vloeiende verf. Door de komst van de ijzeren verfmolen werd de arbeidstijd voor de verfberei ding aanzienlijk bekort. In de stille wintermaanden was er dankzij de vele agrarische bedrijven in Zoeterwoude rijk is flink wat werk in ver band met het schilderen van allerlei attributen zoals kaas- vaten, houten kuipen, koet sen, brikken en melkwagen- tjes. Als er een veeziekte was uit gebroken moesten op korte termijn waarschuwingsbor den worden geschilderd. In 1911 heerste mond- en klauwzeer en de gevaarlijke veeziekte miltvuur. Van Gent schilderde toen 131 bordjes die van een tekst moesten worden voorzien. Goede zaken werden ook ge daan aan het einde van de vorige eeuw toen Zoeterwou de in wijken werd ingedeeld en de huizen werden genum merd. Er moesten 750 huis nummers worden geschil derd. Voor een totaal bedrag van ƒ22,50 drie cent per huisnummer werd eerst een wit vlakje geschilderd en vervolgens de wijkaandui- ding en het nummer. Fraai schilderwerk kwam tot stand op plafonds en wanden als deze afgewerkt werden met behulp van sjablonen. Soms werd een aparte afwer king toegepast aan de pla fonds in de woonhuizen. In de „mooie" kamer werden de plafondvlakken tussen de balken voorzien van karton. Het karton werd op maat ge sneden en een dag van te vo ren overdadig nat gemaakt. Het vochtige karton werd te gen het plafond aan de zij kanten vastgespijkerd en af gewerkt met een latje. Na droging, waarbij het karton heel strak tegen het plafond was gekomen, werd het en kele malen geschilderd. Hierdoor verkreeg men een vlak plafond en er dwarrelde geen stof meer van de zolder naar beneden op de meubels van de „mooie" kamer. Vader op zoon Twee zonen van Jan van Gent kozen het vak van hun vader. Zoon Coen trok in 1919 naar Oegstgeest om daar een eigen bedrijf te be ginnen terwijl zoon Theo in 1921 in dienst kwam. Theo, zou later in 1937 de zaak overnemen. Ook de zonen van Theo van Gent kwamen in de ban van het schilders vak, want drie jongens tra den in diens voetsporen: Jan, Theo en Joost. Eerstgenoem de nam in 1979 definitief de leiding over nadat hij reeds in 1955 in dienst van vader Theo kwam. Vele jaren heeft Van Gent een werkplaats gehad in de "i.y.V Jan van Gent, stichter van het bedrijf op 77-jarige leeftijd. Zuidbuurt in de voormalige graanmaalderij van Schuur. Daar was onder meer een spuitinrichting gevestigd. In 1964 kwam het pand Dorps straat 9 geheel in eigendom van Van Gent en werd de werkplaats in de Zuidbuurt opgeheven. Er kwam een winkel, hetgeen van groot belang was omdat de doe- het-zelvers in opmars waren. In 1967 kwamen de eerste contacten, gevolgd door op drachten, van woningbouw vereniging Willibrord. Dat betekende jaarlijks schilder werk in de zomermaanden. Er volgden opdrachten van de rijksdienst voor monu mentenzorg, in Leiden moest veel schilderwerk worden verricht in de restauratie- bouw. Staaltjes van vakman schap zijn zichtbaar bij de wapens aan het hek nabij de opgang naar de Burcht te Leiden, de balzaal in de En gelse ambassade en recente lijk de Evangelisch Lutherse Kerk te Woerden. WASSENAAR De be woners van jeugdinternaat Maritima aan de Papeweg 2 in Wassenaar gaan zelf hun vakantie naar Oos tenrijk verdienen. Dat is noodzakelijk geworden vanwege bezuinigingen van de overheid. De 5000 gulden die tekort schie ten, gaan de jongeren van het internaat nu zelf ver dienen met onder meer een fancy fair morgen. Maritima is een onderdeel van een keten van 19 jeugdinternaten, die rechtstreeks vallen onder het ministerie van WVC. De opzet van Maritima is een goede opvang en begeleiding te bieden aan 24 jeugdigen, waaronder sinds kort ook jongens. De leeftijden lopen uiteen van 13 tot 20 jaar, en de reden voor de vrijwillige komst naar het internaat is voor allen leermoeilijkheden. Het jeugdinternaat heeft zelf acht leerkrachten in dienst, die het onderwijs zeer indivi dueel en praktisch geven. In voorafgaande jaren werd de vakantie in eigen land geno ten. Stagiaire Frans Bosch (25) van de sociale academie voor inrichtingswerk had het idee dat er eens wat meer voor de kinderen moest wor den gedaan. „De meesten zijn nooit in het buitenland op vakantie geweest, hebben geen weet van andere lan den, laat staan dat ze ooit bergen hebben gezien", stelt de jeugdwerker, die het oog heeft laten vallen op een in ternationaal jeugdkamp in Oostenrijk. De kosten, 10.000 gulden maakte tassen en schorten te voor tien deelnemers zijn al koop zijn en zelf gekweekte door Maritima teruggebracht planten aan de man worden tot 5000 gulden. Om de rest gebracht. Na de fancy fair bij elkaar te krijgen de fancy gaan de kinderen langs de fair gehouden aan de Pape- deur in Wassenaar om zo nog weg, waar vooral zelf ge- wat geld op te halen. Geduld hebt u nodig om dit spel tot een goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een niéuw abonnement met dit behendigheidsspel. van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labynnth'-spel naar: Naam Adres Plaats/Postcode I Telefoon Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5