TAFEL lïTïïTI „Hoorspel is aparte vorm van kunst" 5 Waarderende woorden van paus voor reformatoren Zwingli en Calvijn kerk wereld Ccidóc Soman) weer Een knokpartij waard ACHTERGROND Eeidóe Gomant VRIJDAG 15IUNI1984 PAG1 r De rooms-katholieke kerk is steeds bereid tot het voeren van oecumenische gesprek ken en tot samenwerking met andere christelijke ker ken, om een bijdrage te leve ren aan het oplossen van de meest dringende problemen waarvoor de wereld staat. In brede kring heeft het geloof geen betekenis meer, zodat ethische waarden alleen aar- degebonden worden be schouwd en elke grondslag in de lucht komt te hangen. Daarom kan geen enkele christelijke gemeenschap zich geïsoleerd blijven opstellen. Integendeel, zij zijn geroepen tot een zo vergaand mogelijk getuigen voor de doorwer king van het evangelie op alle levensterreinen. Paus Johannes Paulus II zei dit gisteren, de derde dag van zijn pastorale bezoek aan Zwitserland, tijdens welke hij gesprekken voerde met pro testantse leiders. Hij sprak als zijn mening uit, dat de in Zwitserland tot wasdom ge komen oecumenische geest vruchten begint op te leve ren. Er zijn diepgaande ge sprekken gevoerd in de sinds 1976 bestaande werkgemeen schap van christelijke kerken over wezen en opdracht van de kerk, waarbij vooroorde len die honderden jaren een eigen leven hebben geleefd, uit de weg konden worden geruimd. Daarbij is gebleken, dat wederzijdse caricaturen in een ernstig gesprek kun nen worden weggewerkt. Waardering Nog dringender dan in zijn gesprek met genoemde werk gemeenschap, ging Johannes Paulus II in op de noodzaak van christelijke eenheid in zijn ontmoeting met de bond van protestantse kerken van hervormde signatuur. Hij uit te waarderende woorden over de religieuze persoon lijkheid van zowel reforma tor Huldrych Zwingli als Jo hannes Calvijn en hun beider invloed op de geschiedenis van Zwitserland. Die invloed heeft zich niet slechts beperkt tot theolo gisch terrein, maar is ook ge bleken op cultureel en poli tiek gebied en dat van de sa menleving als geheel, zei de paus. „Hun gedachten wer In een wat kleinere ruimte dan die van de Sint-Pieter heeft de Zwitserse Federale Raad gisteren paus Johannes Paulus II ontvangen. De raad is het hoogste bestuursorgaan van Zwitserland. Rechts naast de paus de Zwitserse president Leon Schlumpf ken door tot onze dagen, zo dat zij ook in onze tijd een uitdaging vormen. Ander zijds kan niemand blind blij ven voor die elementen in hun theologie 'en spirituali teit, waardoor de reformato ren ten diepste de verbinding met de katholieke kerk heb ben bewaard".-De paus vond, dat de herinnering aan wat in de geschiedenis is gebeurd geen invloed mag hebben op de huidige pogingen, de daar door veroorzaakte schade te herstellen. Hij gaf als zijn mening, dat een „schoonmaken van de historie in deze zin" van overwegend belang is voor de toekomst van de oecume nische beweging. Daardoor kan het komen tot het vrij moedig erkennen van aan beide zijden gemaakte fou ten. Met nadruk stelde de paus: „Ik hoop, dat de dag zal aanbreken, waarop katholie ken en protestanten de ge schiedenis van die verscheur de en gecompliceerde tijd met een slechts door broeder lijke liefde tot stand komen de objectiviteit zullen schrij- De paus vond, dat er slechts één deugdelijk fundament bestaat voor oecumenisch be zig zijn, namelijk de voortdu rende bekering van het hart. Daardoor wordt bewerkt, dat elke gemeenschap, die met dit werk doende is, zich in steeds diepere trouw gestadig vernieuwt. Als zijn vurige wens sprak de paus uit, dat zo spoedig mogelijk de geza menlijk te vieren eucharistie uitdrukking zal vormen van volkomen overeenstemming op geloofsgebied. „Onze dia loog is gericht op zo'n geza menlijk vieren, wij mogen geen bedrieglijk doel schet sen", aldus de paus. Met betrekking tot wat in de wereld te zien is aan oorlog, ongerechtigheid, inbreuken op de menselijke waardig heid en hongersnood, is het volgens de paus niet mogelijk de christennaam met ere te dragen, „als wij ons niet sa men en steeds vaker ervoor inzetten, dat ieder en alles in zijn waarde wordt gelaten en in vrede en vrijheid kan le ven". Positie vrouw Antwoordend in het oecume nisch centrum op een vraag van mevrouw Margrit Stuc- ky van de hervormde kerk aangaande de plaats van de vrouw in de kerk, antwoord de de paus: „Wij moeten ons als katholieken én protestan ten ernstig afvragen, of de vrouw thans in kerk en sa menleving de plaats inneemt, die haar door haar Schepper en Verlosser is toebedacht en of zij in haar waardigheid en rechten op bevredigende wij ze wordt erkend". Hij sprak de hoop uit, dat de hierover tussen de kerken gevoerde en nog te voeren gesprekken zullen uitkomen op een geza menlijk standpunt. Later op de ochtend ontving de Zwitserse regering de paus in zijn kwaliteit als hoofd van een wereldlijke staat en hoofd van de r.-k. kerk. Bondspresident Leon Schlumf heeft bij deze gele genheid de gedeelde zorg van regering en Vaticaan tot ui ting gebracht over het be houd van de wereldvrede. Volgens hem kunnen de ge zamenlijke idealen evengoed stoelen op naastenliefde als op een humanistisch getinte visie op menselijke betrek kingen. In zijn antwoord herinnerde de paus aan het streven van Vaticaan en Zwitserland bei de om recht te doen aan ont rechten en vluchtelingen, vooral in de periode van de Tweede Wereldoorlog. Daar aan hebben ontelbare man nen en vrouwen hun leven te danken, zei hij. Tijdens een eucharistievie ring in de openlucht, opge dragen voor de kluis van de schutspatroon van Zwitser land, de heilige Nicolaas (Broeder Klaus), te Flueli, heeft de paus de financiële wereld en het bankwezen van Zwitserland opgeroepen zich bij hun handelen in de wereld door ethische normen te laten leiden. Voorkomen dient te worden, dat Zwitser land, via zijn neutraliteitspo litiek tot een economische macht van betekenis uitge groeid, wellicht indirect bij draagt aan oorlog en onrecht in de wereld. De paus riep de Zwitsers op, deze neutraliteit verder uit te buiten door vluchtelingen asiel te verle nen en hulpwerk te organise ren, dat alleen vanuit een neutraal land mogelijk is. Te gelijk vermaande hij de inge zetenen de buitenlanders in hun midden in hun eigen aard en waardigheid te ac cepteren. St.-Jan dicht; orgel moet worden gestemd De Bossche kathedraal St.-Jan is tot en met 1 oktober geslo ten, omdat het monumentale orgel opnieuw moet worden ge stemd. Daarvoor moet het doodstil zijn in de kerk. Het orgel is volledig gerestaureerd. Het aantal pijpen is teruggebracht van 6.000 tot 4.000. Bezoekers die toch iets willen zien van het geheel vernieuw de interieur van de St.-Jan kunnen terecht in het vlakbij ge legen Casino. Daar is een diaserie over de gerestaureerde ka thedraal te zien. De St.-Jan is op zaterdag en zondag wel geo pend. Hervormde synode voor beslissing over voortgang van Samen op Weg De hervormde synode stemt vanavond over een voorstel van dominee R.H. Kieskamp, lid van het moderamen (be stuur) van de synode, om de besluiten van de gezamenlij ke vergadering van de her vormde en gereformeerde sy node van 1982 nog niet goed te keuren. Kieskamp meent, dat eerst in overleg met de gereformeerde kerk in Ne derland voorstellen moeten worden uitgewerkt, waarin aan de bezwaren van diverse hervormd? classes tegen het Samen op Weg-proces zoveel mogelijk tegemoet wordt ge komen. Kieskamp meent, dat meer recht moet worden gedaan aan de bezwaren van de Ge reformeerde Bond in de her vormde kerk tegen het Sa men op Weg-proces. Het gaat hem daarbij onder meer om de eis, dat hervormde ge meenten die geen federatie zijn aangegaan met een gere formeerde kerk, zich moeten voegen naar de besluiten van de gecombineerde synode ten aanzien van een gefedereer de classis. Ook heeft Kies kamp er bezwaar tegen, dat de beslissing om als hervorm de classis een federatie aan te gaan met de gereformeerde classis, bij meerderheid van stemmen in plaats van met tweederde meerderheid kan worden genomen. Uit de beoordelingen (consi deraties) van de besluiten van de gecombineerde syno de is gebleken, dat vele her vormde classes grote proble men hebben met het Samen op Weg-proces. Van de 56 hervormde classes hebben er 43 gereageerd. Daarvan ver wierpen elf classes de beslui ten van de synode en hadden twaalf classes bezwaren te gen bepaalde onderdelen van de besluiten. De classis Gouda deed de uit spraak, dat het samengaan van de hervormde kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland niet leidt tot een versterking van het reforma torisch karakter van de kerk. De classis meent, dat de in tentieverklaring van de her vormde kerken en gerefor meerde kerken om zich in 1986 in staat van hereniging te verklaren, afgewezen moet worden. De voorlopige uitslag van de gisteren in ons land gehou^ Europese verkiezingen de definitieve zouden daarvan^ kunnen afwijken heeft aan een aantal, op recente opilv peilingen gebaseerde verwachtingen niet beantwoord. Uif* bleven zijn een fors verlies voor het CDA, een forse 1 voor de Partij van de Arbeid en een stabilisering vai winst van de VVD. re Ontegenzeglijk heeit de lage opkomst zijn stempel^ drukt op het resultaat, zodat de uitslag met enig gevoel i betrekkelijkheid moet worden bekeken. Partijen met d aanhang van relatief meer oudere, trouwe kiezers zijn dar het voordeel. Toch kon CDA-fractievoorzitter De Vries i recht tevreden zijn over de negen zetels die veroverd f weliswaar een zetel minder dan vijf jaar geleden, maar 1 een ruime winst in vergelijking met de kamerverkiezii| van 1982 en zeker ook in vergelijking met wat de rec< opiniepeilingen hadden voorspeld. De laatste jaren opge den polarisering in de Nederlandse politiek, de trek van! centrum naar links en rechts, is gisteren gecorrigeerd; nil cering in de politiek heeft zijn vruchten afgeworpen. I compliment voor het CDA, dat trouwens als enige var drie grote partijen zijn campagne vooral gericht had op E» pese zaken. Het positieve resultaat van het CDA ging ten koste PvdA en VVD. Ook al wijzen beide laatste partijen op i jonge, mischien weinig gemotiveerde kiezers, toch moetC lichtelijk teleurstellende resultaat beide partijen te denC geven. Voor de PvdA geldt dat de verkiezingen niet d# wijzing van het kabinet-Lubbers hebben opgeleverd, waa(i deze partij had opgeroepen. In kamerzetels vertaald zo\g coalitie een meerderheid hebben behouden. De WD j§ slechts hierop wijzen om het teleurstellend resultaat te z bloemen. Dat D'66 beide zetels verliest en zijn plaats zieli genomen door vertegenwoordigers van klein links en k rechts komt niet onverwacht. De politieke vernieuwing de zakelijke benadering die de partij van Van Mierlo en louw heeft uitgedragen hebben hun glans verloren. GeluU kunnen we verder vaststellen dat de Centrumpartij de 1 drempel niet heeft gehaald. B BLIJFT de vraag: hadden de wegblijvers gisteren ongcr Ben je er als je zegt dat stemmen toch niets uithaalt? He is een feit dat Europa politiek nog geen vuist kan maken!1 de basis van de gemeenschap smal is, in feite slechts bej, uit landbouwpolitiek. Dit telt mee bij de overweging al niet te gaan stemmen. Maar de partijen laten een kans li|C als ze nationale problemen als (jeugd)werkloosheid, miliec ken, minderhedenbeleid, veiligheid en bewapening nietj Europese dimensie geven. Je kunt een regenbui of een balwedstrijd de schuld geven van lage opkomst, belangrf is de vaststelling dat Europa in de gemeenschap een ni^{ abstract begrip is. Nationale gevoelens krijgen dan in dehj kiezingscampagnes de overhand, zoals de uitslagen in la als Engeland en Denemarken fe zien geven. Wé moete voor knokken het gat in de Europese democratie te die f zei parlementsvoorzitter Dankert gisteren in een react de uitslagen. Gezien de geringe democratische tradit veel Europese landen zijn die woorden het navolgen w« Griekse salade met rösti kwarkvla met aardbeien vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 2 lepels azijn, zout, peper, iets ui en knoflook, 1 lepel olijf) olie, ijsberg) sla, stukje komkommer, 2 to maten, halve paprika, 100 g feta (griekse kaas) of Hüttenkase, paar olij ven; l/x tot 1 kg aardappelen, 1 ui, 1 ei, zout, peper, 3 lepels olie; 4 dl melk, 20 g custard, 25 g suiker, 100 g kwark aardbeien, suiker naar smaak. Meng azijn, zout, peper, heel weinig kleingesneden ui en geperste knoflook en klop door dit mengsel druppelsge wijs de olie. Meng de goed uitgelekte sla met blokjes komkommer, in achten ge sneden tomaten en dunne reepjes paprika. Schep het azijnmengsel luchtig door de groenten en leg de kaas met de olijven op de salade. Kook de aardappelen half gaar, laat ze koud worden en rasp ze grof. Meng de aard appelen met kleingesneden ui, losgeklopt ei, zout en pe per. Laat de olie warm wor den in de koekepan, druk er het aardappelmengsel in, sluit de pan en temper de warmte sterk. Bak de rösti in 20 minuten bruin en gaar. Keer de aardappelkoek door hem op een deksel te laten glijden en bak de andere kant, op een groter vuur, ook J bruin. (Houd er rekening mee, dat de tweede kant al I na een paar minuten bakken j goed is!). 1 Zet ruim de helft van de melk op. Meng custard, sui ker en weinig koude melk tot een papje. Schenk er wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla al roe rende even koken. Giet er van het vuur de rest van de koude melk bij. Meng de ge heel afgekoelde vla met de kwark en leg er de aardbei en op, na die een uurtje met suiker te hebben weggezet. JEANNE LETTERKUNDIGE INEKE BULTE IN PROEFSCHRIFT: NIJMEGEN Heel wat col lega's op de Nijmeegse Uni versiteit, vrienden en kennis sen van Ineke Bulte hebben hun gezicht niet in de plooi kunnen houden, vanaf het moment dat ze hoorden waarover haar proefschrift zou gaan. Het Nederlandse hoorspel. Dat is natuurlijk ook vragen om moeilijkhe den. Paul Vlaanderen, Sprong in het heelal, de fa milie Doorsnee; had ze haar tijd en energie niet aan iets serieuzere kunnen besteden? „Bijna iedereen vindt het in derdaad gek dat ik dit onder werp heb gekozen en ik ben dan ook bijna een half jaar lang voor een halve idioot versleten. Dat kan ik me vooretellen van mensen die miin mijn proefschrift niet hebben gelezen. Maar als ze het eenmaal uit hebben, be grijp ik zulke reacties abso luut niet meer". Niet dat ze kwaad is, want Ineke Bulte is begenadigd met zowel een vermogen tot relativeren als een gevoel voor humor. Daardoor kan ze ook nu nog, na haar meta morfose van doctorandus tot doctor in de Nederlandse let teren, hartelijk lachen om de keuze van haar onderwerp. „Ja, haha, al die acteurs die zo overdreven netjes en on echt praten, dat werkt inder daad op je zenuwen. Daarbij krijg je dezelfde kriebels als bij het zien van een nage synchroniseerde film op de Duitse televisie". Het hoorspel blijkt, zo heb ben de reacties nog maar weer eens bewezen, voorspel bare beelden op te roepen. Wie het woord hoort uitspre ken, begint meteen de imita tie van Fons Jansen op te le pelen („on-na-tuur-lijk? Hoe be-doelt u?"), doet voetstap pen op een grintpad na of gilt: Paul Vlaanderen. Wie echter stelt dat het hoorspel altijd is ondergewaardeerd, perspectief moet hebben als kunstvorm en als zodanig zelfs een eigen plaats in het cultuurbeleid moet hebben, roept een homerisch gelach over zichzelf af. Pas als dat eenmaal een beetje is afgeno men, krijgen de nuances een kans. Zo blijkt bijvoorbeeld dat Ineke Bulte het Neder landse hoorspel vanaf 1960 heeft bestudeerd. En daarin hoort Paul Vlaanderen met zijn gevolg al helemaal niet Het begrip hoorspel roept nog altijd beelden op als deze: acteurs die wat onecht en overdreven dio opvoeren. Volgens dr. Ineke Bulte is het hoog tijd dat dit negatieve image verdwijnt. een toneelstuk voor de ra- meer thuis. Hoorspel is vol gens de Nijmeegse bovendien „een aparte vorm van kunst", waarbij we niet moe ten denken aan een voor de radio „vertaald" toneelstuk, maar eigenlijk aan alles dat met geluid heeft te maken. EIGEN TRADITIE „Dat beeld uit de jaren vijf tig, dat Paul-Vlaanderen- image, dat is fnuikend", zegt ze, „maar in Nederland heeft het hoorspel nu eenmaal dat specifieke negatieve image. In landen als Frankrijk, En geland en West-Duitsland heeft het hoorspel een eigen traditie, met een eigen kri tiek. Zoiets wil ik ook propa geren en blijkbaar als eerste. Dat gaat niet zomaar, want auteurs die hoorspelen schrij ven, zullen altijd als tweede rangs worden gekarakteri seerd. Neem Willem Brak man en Hans Andreus. Ze hebben alletwee een hoorspel geschreven, Brakman een kennismakingsgesprek tus sen een man en een vrouw en Andreus iets vergelijk baars: het interview. Dat zijn uitstekende stukken, uitste kende dialogen, gebracht door perfecte acteurs. Maar je hoort of leest er niets over. Niets. Terwijl echt ólles wat die twee schrijven belangrijk is. Daar kun je toch niets an dere uit concluderen dan dat het komt omdat er „hoor spel" op staat. Dat wil blijk baar niemand op z'n geweten hebben. Hetzelfde geldt trou wens voor Theun de Vries. Ook een schrijver die hoor spelen heeft gemaakt, en hele goede. Maar je weet al leen welke boeken en ge dichten hij heeft geschre ven". NIEUWE INHOUD Het idee om de naam „hoor spel" dan maar te vervangen door een nieuw woord, kan haar wel bekoren, maar ze wil toch het liefst het woord handhaven en er een nieuwe inhoud aan geven. „Er zijn al verschillende andere bena ming aan gegeven: luister spel, radio-art, kunst van de geluidsbeweging. Maar het heeft niets uitgehaald. Als de culturele opinieleiders, die onzichtbare maar o zo mach tige groep, zegt dat het geen kunst is, dan is het geen kunst. Zo zul je ook in een handboek over Nederlandse letterkunde niets aantreffen over Koot en Bie of over Wim Sonne veld, hoe onte recht ik dat ook vind. Want voor mij is het wel kunst. Op dat punt is het aardig te weten dat één van haar colle ga's op de universiteit Kees Fens is, een man die moeite loos tot de groep van culture le opinieleiders gerekend kan worden, waar het gaat om Nederlandse literatuur. Fens werkt momenteel aan een boek over Annie M.G. Schmidt, die destijds ook de familie Doorenee schreef. Een hoorspel dus. Daarover schrijft Fens in zijn boek geen woord. „Maar hij is wel heel enthousiast over mijn proefschrift", zegt Ineke Bul te, in de hoop de onlogica in het denken over het hoorspel nog eens te accentueren. GELUIDSKUNST Het begrip hoorspel zoals het Ineke Bulte voor ogen staat is moeilijk te omschrijven. Het geluid van een aircondi tioning? Hoorspel. Iemand die met een microfoon aan zijn enkel een wandeltocht door de stad maakt en uit zendt wat die microfoon re gistreert? Hoorspel. Een col lage van radioverslagen van voetbalwedstrijden? Hoor spel. „Het kan inderdaad al les zijn", zegt ze enigszins lacherig. „Een experiment maar ook amusement, drama en noem maar op. De kunsl van het gesproken woord iï niet te vervangen. Een mens ontleent een groot deel van zijn bestaan aan zijn stem. Maarten Luther King is mede groot geworden door zijn typische stemgeluid, de invloed van Hitler is voor een groot deel toe te schrij ven aan wat hij met zijn stem kon doen. Op de radio kun je dat niet imitieren. Dus als je daarmee iets in een hoorspel wilt doen, moet je het origi neel gebruiken en geen ac teur die de man nadoet. In de ruimste zin van het woord zou je het hoorspel in mijn visie als een vorm van ge luidskunst kunnen noemen". Ze noemt met nadruk het VPRO-programma van Wil lem de Ridder, waarvoor luisteraars een casette kun nen opsturen, die in zijn ge heel wordt uitgezonden, on geacht wat erop staat. „Daar mee wordt het adagium dat radio van iedereen is einde lijk waar", verzucht Ineke Bulte, „al moet ik toegeven dat dit programma wel heel erg revolutionair is. Maar het is een uitdrukkingsmogelijk heid van deze tijd. En of het nou geslaagd is of niet, of je het nou mooi vind of niet of dat je er de slappe lach van krijgt, voor mij zijn het alle maal hoorspelen". ACHTERGROND In haar studie, waarvoor ze alle hoorspelen die sinds 1960 zijn geschreven heeft gelezen en geanalyseerd, pleit ze on der meer voor een gezamen lijk aanpak door de omroe pen. „Nu heeft iedereen zijn eigen hoorspel, waaraan je de achtergrond van de omroep kunt aflezen. Elke omroep profileert zich namelijk in zijn hoorspelen. Via een hoorspel van de KRO kun je een idee krijgen hoe een doorsnee katholiek gezin er uit ziet". „Elke omroep maakt mo menteel zijn eigen hoorspel, meestal één per week. Ik zie daarentegen meer in een ge zamenlijke aanpak, het sa mengaan van personele en fi nanciële middelen. Desnoods leidt dat dan maar tot één hoorspel in de week, wat dan wel kwaliteit heeft en waarin iedere omroep zich kan te rugvinden. In de huidige si tuatie moet door de bezuini gingen bij de VARA één man helemaal in z'n eentje zorgen dat er elke week een hoor spel wordt uitgezonden. Waar ik ook aan denk is het instellen van een experimen teel geluidslabaratorium, een aparte culturele zender of het uitbreden van de culturele taak van de NOS". In weerwil van het proef schrift ziet de toekomst voor het hoorspel er zeer somber uit. Luisterden er in 1960 nog een half miljoen mensen (omdat nog niet iedereen te levisie had), vanaf 1962 is dat aantal gigantisch teruggelo pen. Nu is een hoorspel nog goed voor ongeveer 50.000 luisteraars. „Maar wie luis tert er tegenwoordig nog naar de radio?" vraagt Ineke Bulte zich af. „Het is muzi kaal behang, niets anders". De omroepen hebben de hoorepelafdelingen al lang afgebouwd, de hoorepelkern heeft zijn testament al gete kend en de bezuinigingen van de omroepbudgetten zul len er ongetwijfeld voor zor gen dat er in het radiobeleid nauwelijks meer ruimte is voor het hoorspel. „Als het zo doorgaat, is het hoorspel straks helemaal verdwenen", verzucht Ineke Bulte. „Pijn lijk? Ach, ik heb allesbehalve de illusie dat mijn proef schrift de redding voor het hoorspel betekent. Maar het is wel jammer als het hele maal moet verdwijnen. Ik ben van kinds af gek geweest op hoorspelen, ze zijn me aan het hart gebakken. Maar als de Nederlandse radio ze niet meer uitzendt, kom ik wel aan mijn trekken bij de bui tenlandse stations". DICK HOFLAND Perioden met zr DE BILT De komendjj gen krijgen wij rustig i Dit wordt bewerkstelligd i een hogedrukgebied, waai het centrum de afgelt nacht vlak bij het zuidwi van Ierland lag en dat I1 zaam in oostelijke ricB koerste. Zaterdag en zot wordt het boven Enge verwacht, met een uit) naar de Balkanlanden.L wind blijft in hooftf noordwestelijk en is ove matig, kracht 3. Aan zee de wind in de middag E aantrekken, met name ii$ Waddengebied. De rr^ zonneschijn mag in het i westen van het land w<? verwacht. In het noordol' is de kans op van zee biij drijvende wolkenvelden ter. Neerslag wordt niet^ wacht. De minimumtemjj tuur wordt, afhankelijk bewolking, 7 tot 10 grr vlak aan zee iets hogei middagtemperaturen liggt de komende dagen rond t graden. Vooruitzichten vc[ de vakantielanden Zuid-Scandinavië en IjJ marken: - Zonnige perioden en ové gend droog. Middagtem» tuur tussen 15 en 20 grac| Britse Eilanden: Droog en zonnig, peratuur van 16 noorden tot omstreeks den. 1 Benelux, Duitsland eé pengebied: Perioden met zon en weer. Middagtemperatuu) 19 tot 23 graden. f Frankrijk: Jj Droog en overwegend zd Middagtemperatuur va^ graden in het noord west( omstreeks 28 aan de Rivj Spanje en Portugal: Zonnig en droog. Middai peratuur tussen 23 en 3t den. Italië en de JoegoslaV kust: Perioden met zon en gehd droog, maar in Ni talië ook een enkele buij dagtemperatuur tussen 30 graden. ig. Middag i graden ii streeks 23 Geen krant ontvangen l tussen 18.00 en 19.00 ur terdags tussen 14.00 eiy uur, telefoonnr.071-122# uw krant wordt nog d#

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2