)ngekende verdeeldheid SER-advies over ieuw sociale stelsel Indringer Tweede Kamer: Ik deed het uit woede Nieuwe zeemanstaal voor internationale scheepvaart NAVO OPGELUCHT OVER NEDERLANDS BESLUIT Halfvolle Schouwburg voor Tsjechische mimespeler WNENLAND gcidAcSotvumt VRIJDAG 15 JUNI 1984 PAGINA 15 »nte-aftrek 'handhaafd t HAAG Het Kabinet heeft Iretsontwerp beperking rente-aft- hgetrokken. Dit hebben minister tig en staatssecretaris Koning tnciën) de Tweede Kamer laten ti. Nieuwe voorstellen om de af wan betaalde rente te beperken ;t Kabinet niet ontwikkelen, zo jven de bewindslieden. Het intwerp tot beperking van de aftrek werd in maart 1981 bij eede Kamer ingediend en in R982 gewijzigd. Het ontwerp be- P voorstellen om te komen tot be ing van de aftrekbaarheid van "(theekrente en andere renten khulden in de privésfeer. Amsterdam betaalt mee aan Kerwin- monument AMSTERDAM B en W van Amsterdam zullen 75.000 gulden beschikbaar stellen voor het oprichten van een monument ter nagedachtenis aan Kerwin Duinmeijer, de 15-jarige Antilliaanse jongen die vorig jaar wegens zijn huidskleur in de hoofdstad werd doodgestoken. De in Nederland wonende Antillaanse kunstenaar Nelson Carrilho zal het monu ment maken. Het is een initiatief van de Welzijnstichting Fundashon Antiano Am sterdam. Over de plaats van het monument is nog geen beslissing genomen. De welzijn- stichting geeft de voorkeur aan het Vondel park omdat zich daar veel jeugd, met name van minderheden, ophoudt. Raad van State tikt Braks op de vingers DEN HAAG De Raad van State heeft het be sluit van minister Braks (landbouw en visserij) vernietigd, waarbij de NAM (Nederlandse Aaardo- lie Maatschappij) vergunning was verleend voor de aanleg van een pijpleiding door de Waddenzee, een beschermd natuurmonument. Tegen het verlenen van de vergunning was bezwaar aangetekend door milieuorganisaties. De Raad van State vindt dat de bewindsman zich onvoldoende rekenschap heeft gegeven van de noodzaak samen met andere over heidsinstellingen de NAM beperkende voorwaar den te stellen. Al tijdens de zitting liet de Raad haar afkeuring blijken over het feit dat de minister nauwelijks aandacht had besteed aan de eisen waaraan materialen en installaties zouden moeten voldoen. De vergunnings-procedure moet nu ge heel opnieuw beginnen. Antilliaanse premier wil nieuwe RTC DEN HAAG De breuk tussen Aru ba en de overige vijf Antilliaanse ei landen is definitief. Economische sa menwerking zal nog wel mogelijk zijn, maar op politiek gebied moet Aruba na de verkrijging van de apar te status per 1 januari 1986, zijn eigen gang gaan. Er moet daarom zo snel mogelijk een nieuwe Ronde Tafel Conferentie (RTC) komen. Dat heeft de Antilliaanse premier, Don Martina, gisteren voor de KRO-radio. Volgens Martina zou op een nieuwe Ronde Ta fel Conferentie een aantal punten van de vorige RTC van maart 1983 moe ten worden „geactualiseerd". AMSTERDAM De International Maritime Organisation, een orgaan van de Verenigde Naties, gaat zich één dezer dagen buigen over de bruikbaarheid van een in Engeland ontwikkelde nieuwe zeemanstaal. Deze is bedoeld om misverstanden bij radioverkeer tussen de schepen en met de wal te voorkomen. Nederlandse scheepvaartkringen staan positief tegenover het invoeren van de nieuwe taal bij de zeevaartopleidingen, aldus J. Koole van het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken. De taal, „seaspeak" gehe ten, is een vereenvoudigd soort Engels met strakke regels. Reden voor het ont werpen ervan was de sterke uitbreiding van het radioverkeer op de ultrakorte golf (VHF) tussen schepen onderling en tussen schip en wal. De in 1977 ingevoer de en thans over de hele wereld gebruikte Standard Marine Navigation Vocabula ry (SMNV) is in veel praktische situaties ontoereikend. (Van onze sociaal- Itconomische redactie) HAAG Het ad- 1 dat de Sociaal-Eco- Raad op 29 juni het kabinet zal uit- igen over herziening "het stelsel van sociale P^rheid, belooft een Reling van opvattin ne worden in een aan- jaat zelfs voor de nog een unanieme SER on- ifcnd groot is. Elk der Centrales heeft een ei- 'J opvatting, de mening de kroonleden wijkt •van af, de werkgevers ia zelfs onderling ver- lj|d en geen enkele van Iingebrachte ideeën t met de suggesties, staatssecretaris De van Sociale Zaken <-'ijn adviesaanvrage 'eikte. groeperingen zijn het er- eens, dat het stelsel her- ng behoeft omdat de hui- [structuur ervan onsamen- ^nd is geworden. Boven- heeft men zich in de loop (tijden verkeken op de waarin werkloosheid en zou jjen gaan optreden. Maar patste betekent niet, dat in de SER de kos- lillen terugdringen en dat g&buigers op gelijke bespa- uitkomen. Zo zijn de Ingen, die de vakcentra- NV en CNV voorstellen, Jer dan de huidige, die !je MHP en de onafhanke- deskundigen wel wat |Xoper en van de werkge- anog meer, maar ook deze jjigers blijven aanzienlijk het bedrag dat De Graaf ogen staat. c'ns het vandaag gepubli- e ontwerp-advies van ,ER-commissie willen alle en een stelsel van loon- ngsverzekeringen voor met vangnet, durig werklozen moeten neer aangewezen zijn op iidsverlening. Een glij- schaal, waarlangs het ringspercentage steeds la- 'ordt naarmate het inko- hoger is, wordt afgewe- Een gemeenschappelijke opvatting is voorts, dat ook ambtenaren moeten deelne men aan de werknemersverze keringen. Huidige wet De verschillende standpunten dige werkloosheidswetten tot uit het ontwerp-advies kunnen één zijn samengevoegd en uit- schematisch als volgt worden gegaan wordt van volledige weergegeven, waarbij de hui- arbeidsongeschiktheid: Werkloosheid UITKERINGSNIVEAU (in pet van voorheen verdiend loon) a. 80 pet b. 75 pet c. bijstand met toets a62,5 pet aflopend naar individuele uitkering op minimumniveau b. individuele uitkering op minimumniveau zonder toets c. bijstand met toets Percentage afhankelijk van leeftijd tussen 70 (bij 30 jaar) en 80 pet (bij 80 jaar) a75 pet b. indiv.uitkering op minimum-niveau zonder toets leeftijdsafhankelijk van 70 tot 67,5 pet 70 pet a. 70 pet b. Individuele uitkering op minimum-niveau met inkomenstoets UITKERINGSDUUR a. half jaar b. 2 jaar c. tot 65 jr a. 4 jaar b. 1 jaar c. tot 65 jr Tot 65 jaar a. Vooralsnog maxim.4 jr. b. onbeperkt tot 65 jr. Tot 65 jaar Tot 65 jaar Onafhank. Kroonleden Werkgevers Huidige wet Idee kabinet FNV CNV MHP Kroonleden Werkgevers VNO-NCW In deze schema's verstaan kabinet, vakcentrales en kroonleden onder individuele minimumuitkering 70 pet van het netto-minimumloon, eventueel aangevuld tot 100 pet met een gezinstoeslag. De werkgevers verstaan eronder resp. 60 en 90 pet. Onder „toets" wordt verstaan het al dan niet rekening houden met andere inkomens of vermogen. De SER spreekt zich, gezien de uiteenlopende opvattingen over de uitkeringen, nog niet uit over de financiering. Dat wil hij pas doen als er een politieke keuze is gemaakt.De huidige kosten bedragen ruim 32 miljard per jaar. Het kabinet wil terug naar 25,6 miljard, de kroonleden komen uit op een besparing van een miljard, de MHP op 1,2 miljard en de werkgevers op een ombuiging van 3,5 miljard. De FN V-ideeën verhogen de kosten echter met 1,6 miljard en die van het CNV met 710 miljoen. Arbeidsongeschiktheid UITKERINGSNIVEAU UITKERINGSDUUR 80 pet Tot 65 jaar 62,5 pet Tot 65 jaar 80 pet Tot 65 jaar 75 pet Tot 65 jaar 70 pet aflopend naar 67,5 pet, Tot 65 jaar afhankelijk van leeftijd 70 pet Tot 65 jaar a. 70 pet a. 6 jaar b. individuele uitkering op b. tot 65 jr minimum-niveau 70 pet Tot 65 jaar Europese vrouw wil graag betaalde baan BRUSSEL Bijna twee derde van de 110 miljoen volwassen vrouwen in de Europese gemeenschap zou graag een betaalde baan willen hebben, maar de meeste mannen zijn daar tegen. Dat blijkt uit een onderzoek dat in op dracht van de Europese commissie is gehouden. De Deense man denkt over het algemeen het positiefst tegenover buitenshuis werkende vrouwen, de Franse man het behou dendst. Van de mannen die zijn getrouwd met een vrouw die een betaalde baan heeft, vindt bijna één op de drie de traditionele rolverdeling (man kost winner, vrouw verzorg ster) toch nog het plezie rigst. Mannen vinden hun werk vooral belangrijk omdat ze daar geld mee verdienen, vrouwen daar entegen hechten meer be lang aan de arbeidsom standigheden en een goede verstandhouding met de collega's. „Gaatje" in de romp In de monding van de Wester- schelde, ter hoogte van Zeebrugge, zijn gisteren in dichte mist twee Britse schepen met lekaarin aanvaring gekomen. Het koelfruitschip Almeire Star werd daarbij zwaar beschadigd. Met een gat van 7 bij 2 V4 meter in de romp, lag het schip enige tijd na de aanvaring in de haven van Vlissingen. Vermeende ABP-chanteur eist schade vergoeding DEN HAAG De on- roerend-goedhandelaar Willem Meyer, die een rol speelt in het ABP- -schandaal, heeft gerech telijke stappen onderno men tegen burgemeester Gruijters van Lelystad. Voor de rechtbank in Zwolle begint binnenkort een voorlopig getuigen verhoor dat de voorbe reiding vormt voor een civiele procedure waar mee Meyer zijn naam wil zuiveren en schadever goeding eisen. Meyer is in de publikaties rond de ABP-affaire veelvuldig genoemd als de man door wie de ex-directeur be leggingen Masson zich zou hebben laten chante ren. Meyer meent dat zijn naam ten onrechte door het slijk is gehaald en zegt daardoor vele miljoenen schade te heb ben geleden. AMSTERDAM „Wat ik gedaan heb lijkt misschien een balorige daad, maar het is gebeurd uit woede. Ik meen het uit de grond van mijn hart. Uit de hele gang van zaken rond de kruisraketten spreekt een ongelooflijke minachting voor mensen die „nee" zeggen". Dit heeft de 25-jarige „Bingel" uit Amsterdam, werkloos on derwijzer, gisteren gezegd. Bingel wist woensdag tijdens het debat over de kruisraket ten de Tweede Kamer binnen te dringen en op een tafel te springen, waar hij zijn woede over de gang van zaken uitte. Hij deed mee aan de „Omloop van het Volk" rond de gebou wen van de Kamer. „Ik hoor de de debatten via de luidspre kers en kreeg steeds meer het gevoel dat ik voor schut liep. Het was mij allemaal te afstan delijk, ik wilde erheen". Hij ging eerst naar de ingang van de publieke tribune, „maar daar stond een rij alsof er een concert van Doe Maar aan de gang was". Hij zag toen de deur naar het nieuwscentrum Nieuwspoort, wat hem op een idee bracht. De PvdA'er Aad Kosto kwam door een deur. Daar ging Bin gel ook in, waarop hij weer voor een gesloten deur kwam te staan. „Ik heb toen net ge daan alsof ik een journalist was die iets stond uit te schrij ven. Na vijf minuten ging de deur open omdat er iemand door moest. Daar heb ik ge bruik van gemaakt om naar binnen te gaan". Verder was het volgens hem eenvoudig. Hij volgde de bord jes en voor dat hij het wist stond hij achter het groene gordijn, naast Den Uyl. „Ik heb aan Den Uyl gevraagd: is de zaak beklonken. Die keek een beetje verstoord op en zei: ja, ja, maar ik wil nu even luisteren". Op dat moment was VVD-fractieleider Nijpels aan het woord, en Bingel zei dat hij steeds woedender werd door wat die zei. Bingel vertel de dat hij in de Kamer een soort „cultuurschok" kreeg, vooral omdat hij net terug is van anderhalve week kampe ren bij de vliegbasis Woens- drecht. Gedreven door woede is hij toen de Kamer ingesprongen en hield zijn verhaal. Daarin vroeg hij de Kamerleden wat je aan het recht van demon stratie hebt als er geen plicht is tot luisteren. „Ik vond het eigenlijk wel leuk nu eindelijk eens zelf tussen die verzuurde kamerplanten te staan". Bin gel werd vervolgens door twee bewakers weggeleid. Buiten de kamer kreeg hij een enorme huilbui uit machteloze woede. De Vries: Kabinet met PvdA kan nog DEN HAAG CDA-fractieleider Bert de Vries denkt dat een coalitie met de PvdA ook na het rakettenbesluit mogelijk blijft. Hij zegt dat in een gesprek met het dagblad Trouw. Volgens de CDA-leider hoeft de PvdA niet tot 1990 in de oppositie te blij ven. „Natuurlijk, als wij een verdrag met de Verenigde Staten sluiten dat plaatsing inhoudt zal de PvdA dat een slechte zaak vinden, maar ik denk dat de PvdA een verdrag tussen twee lan den niet zomaar kan opzeggen. En diep in hun hart zullen de socialisten blij zijn dat de zaak netjes geregeld is". BRUSSEL In het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is opge lucht gereageerd op het besluit van de Tweede Kamer om ak koord te gaan met het rakettenvoorstel van het Kabinet, dat men als „het minste van twee kwaden" beschouwt. Maar „de wens is de vader van de gedachte" als de Nederlandse regering denkt de Sovjet-Unie ertoe te kunnen bewegen terug te keren naar de onderhandelingstafel. De vredesbeweging is teleurge steld over het besluit. De hoge NAVO-ambtenaren toonden zich opgelucht dat een po litieke crisis in Nederland, die huns inziens de samenhang van het bondgenootschap ernstig in gevaar zou hebben kunnen brengen, is vermeden. Sommige NAVO-ambtenaren zijn echter wel bang dat het Ne derlandse besluit een eerste stap kan zijn op weg naar een alli antie waarin de leden zelfstandig beslissen over de manier waarop zij bondgenootschappelijke besluiten al dan niet zullen uitvoeren. De secretaris-generaal van dé NAVO, Joseph Luns, heeft giste ren gezegd dat hij niet echt gelukkig is met het besluit, „maar het had erger kunnen zijn". Luns noemde het besluit een inge nieuze oplossing omdat de Nederlandse regering had kunnen vallen over het rakettenprobleem. De Verenigde Staten zijn „teleurgesteld" over het besluit van het Nederlandse parlement. Dat heeft John Hughes, de woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton, gisteren gezegd. Volgens hem verwacht de Amerikaanse re gering dat Nederland het dubbelbesluit van de NAVO „volle dig" zal uitvoeren. Amerikaanse kranten hebben vrij prominent melding gemaakt van het Nederlandse besluit. HOLENGEMEENSCHAP ME - Motorvoertuigentechniek A. P. er. R. van de Berg. L. de Best. W. J. 't Hort, G. R. Hoogervorst. O. J. M. i. J. G. M. van der Meer. R. E. C. ir, R. L. M. Pielanen. E. P. A. van de Scholten, H. J. W. Schutte, J. W. eter, J. Tieteman, P. A. van Tol. A. igeren, M. Truyons, H. N. J. Vermeu- M. Vlntges. W. R. C. Welse. L. P. J. Selk. H. A. M. Zuidhoek. M. van Dru- G. H. van der Fits. M. J. M. van LelJ- J. M. van Marwijk. C. J. van der l J. S. Pracht. A. J. Stam. C. Star, J. •rplancke. F. E. E. Visser. B. W. v.d. der Wereld. O. Kölllng, J. G. n der Kwartel. L. C. M. On derwater. J. van Ruiten. E. A. M. Vreeswijk. Elektrotechniek R. Abspoel. R. F. Borst, E. Chen, M. S. J. van Deventer. E. Hartevelt, R. S. M. Klein. G. Kling, E. Kooien. M. G. A. de Ridder, O. Roesingh van Iterson, M. P. Ph. J. van Steyn, M. v.d. Weljden, M. P. R. van Aanhout. M. van Amsterdam. M. Bayte- mur. J. B. van Buuren. M. Evers. M. Hockx. E. Jans. V. J. Janssen. L. de Jong. F. M. Keereweer, W. J. J. van Meegen. R. J. J. Mulder. D. M. J. A. Plug. A. P. Ravensber- gen. N. J. Roovers, E. C. F. Schaap. M. J. van Schooten, J. P. C. van Steen. A. C. Steenvoorden. A. A. F. Stigter, C. van Vliet, J. J. Wljers, J. C. Wlttebol. Mechanische techniek E. Hendriks. Bouwtechniek R. A. Bel], B. A. Borst, M. W. Compeer. M. van Houten. R. J. M. La- gerberg. J. R. de Roo, R. Straathof, E. de Wolf, J. S. M. Zwetsloot. A. W. Lubbe. J. R. Sinteur. M. A. van Veen. M. S. C. Wolvers. LJ4.N.O. Jolanda v.d. Berg. Anja Bernard. Marle-José Cordon. Michelle v. Dulvenbode, Heieen van Elk, Linda van Glnkel. Olana Gordijn. Jeanet Hardebol. Joke van Hetjnln- gen, Astrld Kasteelen. Hélène Karman. Joke v.d. Klugt, Slmone Kuppens. Marjan Lubbe. Norma Ouwerkerk. Marcella Quist, Marian ne van Staveren, Llnda Slierings. Anja v.d. Walle, Diana de Water, Willie Bakker. Jea- nette Berg. Elisabeth Bladel, Caroline de Bruyn. Rosita van Diest, Yu-YIng Hendriks. Annelles Houps. Carla van Meurs. Marina Pet. Yvonne Pleterse, Carollen Rotteveel. Carla Sjardln, Marianne Straathof. Jeannet v.d. Tuin, Brigit Vlieland. Llsetto Vogele zang. Edlth Weymans. Stljnl Bink, Brigitte Borst. Amy Brussee, Nicole Donkel. Yvonne Duivenvoorde. Jeannette Elstgeest, Maunela de Haas, Ingeborg Hartevelt, Marja v.d. Krogt. Ilone Lepelaar, Jolanda v.d. Meer. Janny Mel|er. Angelique v.d. Nieuwendljk, Marja Reyken, Annette Straathof. Sandra van Weerlee. Elles Westgeest. Flora Zwets loot, Jacqueline v.d. Berg, Jolanda v.d. Berg, Jowanna Blonk. Henny Breuren, Moni que Chaudron. Yvonne Guldemond, Maurl- na Gijsman. Willeke Menslnk, Inem Over- dijk. Marijke van Rhljn, Monique Relthoven, Erna van Trooljen, Henny van Tongeren. Jo landa de Wit. ALBANIANAE MAVO Monique den Adel, Edwin van Al phen. Ivo Anielunxen, Esther Bakker. Clau dia Bauer. Sonja Bennes. Raymond van Berkel. Celeste Beuk. Wendy van der Bilt. Llnda Boere, Arno Boot. Sjoerd Boot. René Bos. Saskia Bosker, Astrid Bouwmeester. Ronald van Boven. Marieke Breebaart, Mar- ko Brouwer. Marietta de Bruin. T|eerd Brulnsma. Stef Butterman, Grietje Buwalda, Esther Coster. Renè Coster. Jolanda Cra mer, Hans Degenaar. Gerard van OIJk, Hans Dijk. Gorlee. Paula Goudkuil. Ronald de Groot. Ingrld de Haas, Ron de Haas. Renee Has- pers. Clauda van der Haven. Hans Heems kerk. Nel den Hertog. Ronald Hijman. Roy van der Hoek. Thomas van der Horst, Moni que van Houten. Rolinka Hulshof. Erik van der Jagt. Angelique Jansen. WilfrelyJansen. Ingrld de Jong, Peter de Jong, Jdla Jonge- leen, Mike Kalksma. Edwin Karus, Corlne Keljzer. Gloria van Kessel. Frank Klejn. San- prè. Louise wen. Ronald Lekx. Jorien Levert. Edwin van Lingen, Barbara Lodder. Esther van Luiing. Mlchèle Meerwijk. Mary-Jane Metzelaar. Pe ter Mol. Maarten Nap. Marcel van Nlekerk, Wlm Nljssen. Karin Nlkkels. Caroline Os- thoff, Liesbeth den Ouden. Margo van den Oudenrijn. Jolanda Paanakker. Marjolein van der Plank. Marian van der Ploeg, Marlje Plomp. Carina Poen. Anne-Marle Postma. Nalinle Premchand. Slmon Prijs. Dick Raap horst. Albert Redegeld. Jacquellen Rede- Rald. Erie de Ridder. Renö Rieken, Dorlen oggeveen, Glnia Roos. Lars Schouten. Ro bert Slootweg. Joël Staneke, Dennis Stra- tlngh. Arjen Sukkel. Edwin Thl|sse, Maaike Tromp. Jacquellen Trouw. Ilona Versteeg. Marjan Vervaet, Eelco Visser. Karin van Vliet, Marjolein Vogelesang, Debby Vogel zang, Jlmmy Vos. Marissa Voss, Elize Vree burg, Marlon de Vries, Maurice van der Weele, Kees Westmaas. Pauline Wlersma, Brian Wolvers. Roel van den Worm. Erie Zaunbrechter. Marijtje Zijlstra, Hans ZJrk- zee. Sandra Zorge, Karin Zorn. Ouwehand, Roland van der Voort. Roland Westgeest. Jan van Egmond. André Guljt, Robert Huitema. John Knljnenburg. Albert Koemans. Marcel van Rhljn. Richard Sleval, Jan Vorhoef, Rein Vlieland. Jaco Vooys, Kees Zuyderduyn. Bouwkunde (schilderen) Martin van Duyn, Rob Koelewijn, Jan Messemaker, Wlm Nljgh, Bas van der Plas. Pieter Plug, Leo Schaap. Arie Varkevisser. Kees de Vreugd. Elektrotechniek Jackie van Beelen, Jaco van der Bent. Hans Brouwer. Roland van Delft, Nico van Egmond. Edwin de Groot. Jan Guyt. John Hooymans, Eddy Koulss. Eddy van der Laan. Glanplero Mandas. Nico Messemaker, Jaco Nagtegaal, Jaap van den Oever. Gerard van der Plas. Bert van Rijn. Kors Slot. Jan-Willem Spijk. Wouter Star. Ruud Steenvoorden. Albert Toor, Dirk Var kevisser. Caspert de Vries. Jan van der Wiel. Glenn Koendjblharle. Installatietechniek Dik van Beelen. Ruud van Beelen. Dick van Duljn. Henk Groen. Patrick van Leeuwen, Richard van Leeuwen. Dick Messemaker. Henk Messemaker. An dré van der Melj. Nico Meljvogel. Maarten Meljvogel. Erik van der Niet. Nico Parlevliet. Hans van der Plas. Berg Plugge. Gilles Ros. Marco Schrler, Theo van Velzen. Mechanischs techniek Gljs van Duyn. Kees van Dijk, André Grimbergen. Dick boom. Peter Bosman. Chrlstlaan Drenth. Bastlaan Oubbeiaar. Fred Oulndam, Arie van Duyn. Kees van Duyvenbode, Dick Haasnoot. Huig Hoek. Jan-Paul Hooymans. Anton Knljnenburg. Maarten van der Niet, Renè van Rijn, Bas Star, Robert Verburg, Jaap de Vreugd. Martin de Vries. Peter Wa len. Gerrlt Wielders, Frank Wljnands, Cor Zuyderduyn. Walter de Bruin. Arie van Dijk, Adrie Freke, André Glasbergen. Nico Guyt. Theo Maagdelljn, Jan van der Plas. Marco van der Plas. Dick de Ruyter, Johan Schaap. Rob van Veen. Olck do Vreugd. LEIDEN Het optreden van de Tsjechische mime speler Boleslav Polivka, gisteren in de Leidse Schouwburg, was al weer een van de laatste voor stellingen van het Festival of Fools in Leiden, dat tot en met zaterdag duurt. Voor de organisatie is het te hopen dat er bij de twee resterende Schouw burgvoorstellingen van daag en morgen meer pu bliek komt, want de be langstelling was nogal mager. Ten onrechte, want Polivka is iemand die zijn vak beheerst. Hij voerde het publiek op luchtige wijze binnen in de waanwereld van ie mand uit een inrichting. Zijn isolement heeft in zijn verbeelding een zeer concrete vorm gekregen; zijn bed is een vlot, of misschien een eilandje, dat geheel omringd is door wa ter. De mogelijkheden die dit gegeven biedt, zoals het door staan van ontberingen als ijzi ge koude, honger en hitte, werden mooi uitgebuit. Vooral de scene waarin de speler van af zijn stapelbed te water ging en een koffer opdook was prachtig. Dit op zichzelf traditionele mime-spel onderbrak Polivka soms voor beschouwende op merkingen over dat spel. Dat begon al in zijn introductie, waarin hij het publiek het ge bruik verklaarde van enige at tributen, zoals zijn „personal sunwatch for the night", een luciferdoosje aan een horloge band waarin een lucifer, rechtop gezet, ontstoken dien de te worden, zodat hij aan de vorm van de schaduw de tijd af kon lezen. Op spannende momenten viel hij uit zijn rol om ons bij voor beeld uit te leggen, dat juist op dit punt zijn technicus vaak een fout maakte. Bewust, om zo contact te krijgen met de toeschouwers, die op die wijze konden zien dat ook theater makers maar gewone mensen zijn met gebreken. Die commentaarmomenten hoorden tot de aardigste van de voorstelling. Een hoogte punt was zeker ook het onder zoek naar de (beroeps)moge- lijkheden van iemand die be halve over een normale arm over een dwerglampje be schikt. Als je je tegenstander maar dichtbij genoeg haalt, kun je nog uitstekend" boksen, leerden we. Polivka is expressief, grappig en vertederend. Maar toch blijft dit soort eenmansvoor- stellingen bescheiden. Spekta kel kun je niet verwachten. Misschien liet het publiek daarom verstek gaan. Voor spektakel kan men vandaag in de Schouwburg terecht bij het optreden van Bloolips, extra vagant travestietentheater, en The Split Britches Company, „drie waanzinnige Ameri kaanse dames". De afsluiting van het Leidse Festival of Fooi sis zaterdagmiddag op het Stadhuisplein met een geva rieerd programma en 's a- vonds in de Schouwburg met de groepen Pink en Perfor mance Multi Media. MARIAN VAN NOORT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15