„Onlusten geen bedreiging voor de eenheid van India*" Nieuwe rijen vrachtwagens voor de Italiaanse grens CANADESE LIBERALEN KIEZEN OPVOLGER TRUDEAU Belgen woedend op Nederlandse vissers ^SIJTHOFF PERS STAAT DER NEDERLANDEN BUITENLAND foicUe(3otrtant VRIJDAG 15 JUNI 1984PAGIW Kinderen in Zuid-Afrika van de kou omgekomen JOHANNESBURG Vier kinderen zijn in Natal in Zuid-Afrika van de kou omgekomen. Op sommige plaatsen viel in Natal maar liefst 60 centimeter sneeuw. De kinderen werden door een zware sneeuwbui overvallen toen zij woensdagavond van school naar huis liepen. In sommige gebieden in Zuid-A frika viel deze week voor het eerst in 62 jaar sneeuw. Plaatselijk daalde de tem peratuur tot zeven graden onder nul. Volgens weerkundigen bracht het kou front echter de beste regen in diverse veel delen van Zuid-Afrika, waar het het derde achtereenvolgende jaar droog was geweest. Sovjetleger oefent in Oost-Europa PRAAG Het Sov- jetleger houdt van 28 juni tot 5 juli groot scheepse militaire oe feningen in Tsjecho- -Slowakije, Polen en in Oost-Duitsland. De westerse regeringen zijn hier begin juni of ficieel van op de hoog te gesteld, conform de bepalingen van de slo takte van Helsinki, al dus westerse bronnen in Praag. Walesa dreigt opgeven activiteit Vietnam trekt WARSCHAU Lech Walesa heeft gedreigd dat hij zijn activiteit binnen de leiding van de verboden Poolse vakbond Solidariteit onderbreekt als de boy cot van de gemeenteraadsverkiezingen van aan staande zondag op een mislukking uitloopt. „Ik wil de kiezers niet beïnvloeden, want ik wil weten hoe de echte situatie in Polen is. Mogelijk zal ik mijn ac tiviteit na 17 juni staken". Walesa zei dit in een korte verklaring, die hij vanuit zijn huis in Gdansk door de telefoon voorlas. Samen met veertig nog in vrij heid levende oud-leden van de nationale leiding van Solidariteit heeft Walesa op 28 mei laten weten niet naar de stembus te zullen gaan. De verkiezingen staan „in het kader van een onderdrukkende wetge ving, die aangetoond wordt door het gewelddadige optreden van de politie, gevangenisstraffen wegens het hebben van een afwijkende mening en het ver werpen van vakbondsvrijheid en onafhankelijke or ganisaties". troepen in Cambodja voor deel terug HANOI Vietnam zal eind deze maand in het bijzijn van buitenlandse journalisten een deel van zijn troepen in Cambodja terugtrekken. Dit is vanochtend van officiële zijde in Hanoi vernomen. Teruggetrokken worden "drie brigades en regimenten als ook een bepaald aantal op zichzelf staande bataljons in het noorden en noordwesten van Kampuchea", aldus Phan Doan Nam, een ondergeschikte van de Vietnamese minis ter van buitenlandse zaken, Nguyen Co Thach. Sinds de cember 1978 bevinden zich 150.000 a 170.000 Vietnamese soldaten in Cambodja. Oostduitse vluchtelingen in Westduitse ambassade BONN De Westduitse Bondskanse lier, Helmut Kohl, heeft gisteren beves tigt dat zich in de permanente verte genwoordiging van de Bondsrepubliek in Oost-Berlijn sinds enkele weken vluchtelingen bevinden. Tijdens een persconferentie zei Kohl te hopen dat „snel een oplossing voor hen gevonden wordt". Een hoge Westduitse functio naris onderhoudt het contact met de Oostduitse autoriteiten over deze zaak, aldus Kohl. Hij zei niets over het aantal vluchtelingen, maar naar in goedinge- lichte kringen verluidt gaat het om ne gentien mensen. Amerikaanse u moderne wapen^ voor China WASHINGTON De VeriL de Staten hebben in principtT gestemd met de levering China van luchtdoel rakeijj anti-tankraketten en hypei_ derne artilleriegranaten. Dv' gisteren vernomen in kri»ej van het Amerikaanse minisL, van defensie. Het desbetreL, de verdrag is volgens hen uf\ werkt tijdens het bezoek L Washington deze week vaiig Chinese minister van defe[^ Zhang Aiping. De te levL luchtdoelraketten zijn vanui type Hawk. VOORZITTER VERENIGING NEDERLAND-INDIA DEN HAAG „India is een bont geschakeerd ge heel van religieuze min derheden, die onderlinge verschillen op vaak bloe dige wijze met elkaar uit vechten. Toch is er onder de Indiërs sprake van een sterk cultureel bewustzijn, dat een hechte basis vormt voor een nationale identiteit. Daarom geloof ik niet dat de recente on lusten tussen de sikhs en het Indiase leger vergaan de consequenties zullen hebben voor de eenheid van India". Dit is kort samengevat de visie van dr. B. Landheer, voorzit ter van de Vereniging Neder- land-India, op de gebeurtenis sen in de Indiase deelstaat Punjab, waar vorige week In diase militairen de Gouden Tempel van de sikhs bestorm den. Landheer (80), die als buiten gewoon hoogleraar verbonden is geweest aan de Universiteit van Groningen wekt in zijn villa in een buitenwijk van Wassenaar aanvankelijk de in druk een rustig en terugge trokken bestaan te leiden. Een misleidende indruk, zo blijkt tijdens ons gesprek. Zo hoog zijn leeftijd ook is, zijn vitali teit is nog altijd verbazingwek kend. Behalve dat hij met een glimlach van weemoed op merkt ooit nog eens een reis naar India te kunnen maken, verschijnt over enkele maan den een boek van zijn hand waarin de plaats en de toe komst van Europa worden be schreven. Daarnaast is hij nog actief voor de Raad van Euro pa en vervult Landheer redac tionele werkzaamheden voor het Europees Jaarboek. Tussen de bedrijven door organiseert hij negen maal per jaar een culturele bijeenkomst voor de leden van de Vereniging Ne- derland-India, waarvan hij nu al 25 jaar de voorzittershamer hanteert. Schaarse berichten Wat er zich de afgelopen da gen precies heeft afgespeeld in Punjab, weet ook Landheer niet, omdat deze Indiase deel staat door de centrale regering in New Delhi van de buiten wereld is afgesloten. Enkele dagen voor de bestorming van de Goudén Tempel in Amrit- sar, het heiligdom van de sikhs, werd het journalisten verboden naar Punjab te gaan. Uit de schaarse berichten uit Amritsar kan worden gecon cludeerd, dat de Indiase mili tairen bijzonder hard zijn op getreden tegen de extremisti sche sikhs, die hun tempel tot uitvalsbasis hadden gemaakt van de gewapende strijd voor een onafhankelijk Khalistan, zoals Punjab door de sikhs wordt genoemd. De verontwaardigde en felle reacties van de sikhs, hebben bewezen dat de bestorming van de Gouden Tempel een ingrijpende maatregel is ge weest. De muiterij van de on der Indiase wapenen zijnde sikhs door de regering- Gandhi eufemistisch een de sertie van ongeveer 2.000 lage re officieren genoemd deed voor de buitenwereld de vraag oproepen of het leger de rust zou kunnen herstellen. Landheer wijst erop dat India een bont mozaiek is van min derheden, die bruut optreden niet schuwen bij onderlinge te genstellingen. „Eerlijk gezegd heb ik het telkens opnieuw op levende geweld in India nooit echt helemaal begrepen. Ze ker, er zijn aanwijsbare oorza ken. De grote economische on gelijkheid in India en de enor me armoede onder grote delen van de bevolking maken het voor extreme leiders van min derheden gemakkelijk om het religieuze bewustzijn te ver sterken en hierin een ant woord te zien voor hun pro blemen. Vooral voor begrip pen als vrijheid, rechtvaardig heid en discriminatie zijn hun volgelingen bijzonder gevoelig en zij kunnen bij groeiende spanningen maar al te gemak kelijk aangezet worden tot ge welddadigheden, waarbij bur gers van een andere groepe ring niet ontzien worden". "Dit geweld lijkt ingebed te zijn in de Indiase samenleving. In 1947, direct nadat India zich van het Britse kolonialisme had bevrijd, bleek de door Gandhi beleden geweldloos heid een fictie. De zeer bloedi ge botsingen tussen moslims en hindoes hebben voldoende aangetoond, dat India een moeilijk te besturen land is". Graanschuur „Maar zijn de confrontaties tussen deze hindoes en mos lims in zekere zin heel begrij pelijk, moeilijker ligt het bij de sikhs. Punjab, waar overwe gend sikhs wonen, behoort tot de meest welvarende deelsta ten. Als graanschuur voor In dia vervult het bovendien een belangrijke economische func tie. Gezien het optreden van de extreme sikhs gedurende de afgelopen maanden, was de uitbarsting van geweld mis schien wel te voorzien ge weest. Maar dat het tot zo'n explosie zou leiden, heeft mij toch verbaasd. Temeer daar sikhs in het recente verleden nooit betrokken zijn geweest bij bloedige uitbarstingen in India. Bijzonder opmerkelijk is de invloed die de extreme sikh-leider Bhindranwale in korte tijd had weten te ver werven. Tot voor kort had ik nog niet eens van hem ge hoord. Nu hij in de Gouden Tempel is gedood, is hij een DR. B. Landheer: Onder de Indiërs bestaat een soort elitair bewustzijn, dat zij een special^ hebben te vervullen in de wereld. I symbool geworden voor de sikhs". „Nu de eerste golf van emoties over de bestorming van de Gouden Tempel voorbij is, ge loof ik niet dat Punjab een bron blijft van grote onrust. Allereerst is er het Indiase le ger, dat ongeveer één miljoen soldaten telt en sterk genoeg is om de orde zo nodig met harde hand te handhaven. Boven dien mogen wij niet vergeten dat het huidige Indiase leger in feite een Brits produkt is. Een Britse traditie, zoals loya liteit, is sterk ingeburgerd on der de Indiase soldaten en zij zullen niet zo gemakkelijk hun trouw aan hun land opgeven". Verder ga ik ervan uit dat de regering-Gandhi heel goed be seft hoe serieus de problemen in Punjab zijn. Zij zal daarom een heel eind tegemoet te ko men aan de eisen van de ge matigde sikhs. Tegelijkertijd zal er waarschijnlijk een on derzoekscommissie in het le ven worden geroepen, die het optreden van het leger zullen gaan bestuderen. Dit is al meerdere malen een beproefde methode van de regering ge bleken om nijpende proble men voor zich uit te schui ven". „Tenslotte wil ik nog wijzen op de grootte van India. Onder de Indiërs bestaat een soort elitair bewustzijn, dat zij tot één van de grootste landë. de wereld behoren en de/1; ve een speciale rol hebbe 1 vervullen. Als wij kijken de snelle ontwikkeling vat) land het heeft eigen oL meer eigen staalindustrie ook op wetenschappelijk!" bied heeft het in korte tiij' zeer grote vorderingen u> maakt dan is de concfe gerechtvaardigd dat Indity weg is een belangrijke naL( worden. Het besef een bij dere positie in de wereld 1 nemen, wordt ondanks dej1 haaldelijke uitbarstingen N geweld steeds sterker. Dag geloof ik niet dat India uW zal vallen in kleinere statT RICK KERi (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Stiptheidsacties van de Italiaanse douane ambtenaren veroorzaken grote problemen aan de Italiaanse grenzen, in het noorden, en ook op de in ternationale vliegvelden. Enkele grensovergangen, vooral die bij Klagenfurt en bij Trieste, vertonen weer het beeld van enke le maanden geleden: kilo meters lange files vracht wagens voor een gesloten douanekantoor. Ook bij de Brenner, bij Chias- (ADVERTENTIE) Uw krant biedt tegen een aantrekke lijke prijs een comfortabele en goed verzorgde reis per luxe touringcar naar Spanje. 10 DAGEN MALGRAT DE MAR voor 585.- s met overnachtingen op de heen- en terugreis, interessante excursies in Spanje en een afscheidsdiner Malgrat is gelegen aan de Costa Oorada. een gedeelte van de kust dat minder bergachtig e Brava. Het lange strand van Malgrat maakte het mogelijk dat hier een niet al te drukke maa Een vakantieplaats waar zowel 's avonds als overdag veel te beleven valt. Tijdens de tiendaagse reis zal een drietal Interessante excursies worden gemaakt en wel een dagexc LONA. een mlddagtocht naar BLANES. LLORET en TOSSA en een zondagmorgenbezoek a U logeert In het op slechts 30 meter van het strand gelegen hotel SORRA DAURADA. Een gemoedelijk hotel met vele mogelijkheden. Zo zijn er twee bars. een discotheek, een spellenkamer. een ping-pongtalel e kleintjes i$ televlsiehoek, kinderkamér met -speelplaats. Achter het hotel ligt het zwembad met zonneterras. Voor de i kinderbad. Oe ruime kamers met balkon hebben douche of bad. U verblijft in Sorra Daurada op basis van volpension. U vertrekt per luxe touringcar op maandagmorgen uit Oen Haag/Rotterdam i aan. De terugreis is de dinsdag d.a.v. en u bent dan woensdagavond weer thuis De vertrekdata zijn op maandag 2 en 9 juli a.s. i komt dinsdag tegen de avond in Malgrat De reissom bedraagt 585.. Verlenging tot 17 dagen 195.- Gecombineerde reisverzekering vo reissom 6.- poliskosten. per persoon op basis v. r 10 dagen 20.- per persoon een tweepersoonskamer en voor bovenvermeld arrangement. 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3.5% van d£ Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur (of persoonlijk In onze vestiging Spui straat 71. Den Haag op de hoek van het Spui). POSTBUS 10050 2500 AA 'a-GRAVENHAQE TEL. 070-190682 RUITENHEER so en aan de Frans-Italiaanse grens ondervindt het goede renvervoer grote hinder. De acties van de douane duren al vanaf 11 juni, en de totale cha os is alleen voorkomen, omdat de Italiaanse regering hier en daar de financiële politie (de Guardia di Finanza) heeft in gezet om het werk van de dou aniers over te nemen. De Franse minister van trans port Fitermann heeft de rege ring in Rome een boodschap gestuurd, waarin hij aandringt op maatregelen. „Het is toch ondenkbaar dat zich weer zo'n situatie zou voordoen als in fe bruari", heeft de minister ver klaard. Dat de vrachtwagenchauffeurs weer tot blokkades zullen overgaan, is onwaarschijnlijk, gezien de financiële offers die zij zich daarvoor zouden moe ten getroosten. Maar de acties van de laatste dagen hebben veel van hun incasseringsver mogen gevergd. De irritatie onder de chauffeurs zal op nieuw stijgen. Dit keer zijn het niet alleen de chauffeurs die lijden onder de douane-acties. Ook de passa giers van de nationale en in ternationale luchtlijnen, op Italië's grote vliegvelden heb ben hun deel van de ellende gehad. De douaniers in Rome en Milaan weigeren overuren te maken, en dat betekent dat de handelingen waarvoor hun medewerking is vereist na twee uur 's middags niet kun nen worden verricht: het tan ken van brandstof en vliegtui gen en het inladen van maal tijden. Voor de internationale luchtlijnen betekent dat meer tussenlandingen, buiten Italië. En voor de luchtdienst Rome- -Milaan bijvoorbeeld betekent dat enkele uren vertraging, omdat de vliegtuigen in Pisa of Bologna moeten landen, voor het innemen van kerosi ne. Hoe lang de acties van het douanepersoneel zullen duren, is nooit te zeggen. Ze staken om dezelfde reden waarom ze in het verleden al eerder actie hebben gevoerd: ze willen dat het parlement een wetsont werp aanneemt, waarin hun betere arbeidsvoorwaarden en -omstandigheden worden toe gekend. Het Italiaanse parle ment heeft voor dit wetsont werp de laatste weken geen tijd gehad, vanwege de cam pagne voor de Europese ver kiezingen. (ADVERTENTIE) bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus LENING 1984m PER 1999/1991 open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 19 juni vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 augustus in 4 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1988 af 19 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 1 augustus 1984 kosteloos bij banken en commissionairs Kohl voelt niets voor t bemiddeling in staking BONN De WestdJ bondskanselier, Helmut ff heeft gisteren geweigerd? politieke bemiddelaar ter1 noemen om een eind te ml aan de impasse tussen de kende metaalarbeiders ef werkgevers. j De werkgevers hadden bij de metaalbond op aa' drongen onmiddellijke arb ge te aanvaarden, nadat d£ derhandelingen waren val lopen. Het conflict rond d? voering van de 35-urige \V week is hiermee verderf scherpt. De werkgevers c wegen volgende weekt nieuw werknemers uit ter OTTAWA In Canada zal de Liberale partij mor gen uitmaken wie Pierre Trudeau gaat opvolgen als partijleider en als premier, nu deze officieel afscheid heeft genomen van de partij en zich niet langer beschikbaar stelt voor het premierschap. De strijd gaat vooral tussen de vlot van de tongriem gesneden advocaat John Turner en de krachtige en populaire politicus Jean Chrétien. Als Turner het wordt, en daar ziet het er wel naar uit, betekent dat een ver- rechtsing van het beleid. De verschillen tussen Turner en Chrétien zijn opmerkelijk. Turner trad in 1975 wegens politieke meningsverschillen af als minister van financiën onder Trudeau. Chrétien staat daarentegen bekend als een „doener" en iemand die Trudeau van het begin af aan trouw heeft gediend. Onder de kop „Straatvechter of kroon prins" maakte een krant on langs duidelijk tussen wie de 3.500 afgevaardigden, die van af gisteravond in Ottawa bij eenkomen, de keus hebben. Trudeau is bijna zestien jaar 'I vrijwel onafgebroken prd geweest. Zijn opvolger lijk de 55-jarige Turner te wcf die in 1968 ook een gooi het partijleiderschap deel toen door Trudeau werd slagen. Blijkens een rei peiling geeft 45 procent va afgevaardigden aan Tumi voorkeur tegen 26 procenl de 50-jarige Chrétien, di het ogenblik minister energiezaken is. BRUSSEL De Belgische staatssecretaris voor landbouw en Europese zaken Paul de Keersmaeker is gisteren fel van leer getrokken tegen Nederlandse vissers die binnen de Belgische kustwateren van twaalf mijl vissen. „We kunnen niet dulden dat de broodwinning van onze eigen vissers in het gedrang komt", aldus de staatssecretaris. Hij zei dat tijdens een werk bezoek dat koning Boudewijn van België gisteren aan ver scheidene kustplaatsen bracht. De Keersmaeker vergezelde de koning op het bezoek. De Belgische staatssecretaris kon digde een strenger optreden van de Belgische marine tegen de Nederlandse vissers aan. Ook zei hij deze kwestie aanhan gig te zullen maken bij de EG-commissie in Brussel. Onlangs nog heeft het Belgische departement van Landbouw een spe ciale zeewaardige speedboot in dienst gesteld, die door de marine gebruikt kan worden om Nederlandse vissersboten te achtervolgen. (ADVERTENTIE) vrijwielen in eigen land Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman,deANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14