NU ALLE Japonnen Jasje Kostuums Blouses Deux pieces Weiland te koop gevraagd IN EN OM HET HUIS Van der Luit F 8.995 Tulpenbroeiers voeren veel meer aan ADVERTENTIES WORDEN GELEZEN. ZIETUWEL. Rijnsburg 14 en 15 jur ADVERTEER MEER m I 111 1 8°e,u SHOD».,® tisif SI M LAND EN TUINBOUW CeidaeSoiwMit WOENSDAG 13 JUNI 1984PAG^ TTT7-/-I T~!"H U Aalsmeerse bloemenveiling wordt fors uitgebreid De bloemenveiling in Aalsmeer, moet de komende iaren fors worden uitgebreid. De huidige ruimte van bijna 3$2.000 m2 moet aan het begin van de jaren negentig een omvang van rond de 465.000 m2 hebben om een vlotte verwerking van de produkten mogelijk te houden. Dit blijkt uit de brochure „De V.B.A. in de negentiger jaren", die door het bestuur van de Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer aan de leden ter behan deling tijdens de op 14 juni te houden algemene ledenverga dering is voorgelegd. Volgens het bestuur moet er rekening mee worden gehouden, dat in het jaar 1990 de omvang van de aanvoer in de Aalsmeerse bloemenveiling zo'n kleine 60% ho ger zal liggen dan thans het geval is. Met name de aanvoer van potplanten zal een zeer forse stijging te zien geven. Gere kend wordt op een ruime verdubbeling ten opzichte van de huidige situatie. De aanvoer van bloemen zal in het jaar 1990 naar verwachting zo'n 45% hoger liggen dan de huidige aan voer. Ondanks een recente uitbreiding van het veilingcomplex met ruim 28.000 m2 bestaat thans reeds behoefte aan nog eens 42.000 m2, waaraan niet voldaan kan worden. Aan de leden wordt daarom tijdens de komende ledenvergadering al goed keuring gevraagd om op korte termijn met de uitvoering van een eerste fase van de uitbreidingsplannen te laten beginnen. Het gaat daarbij om een uitbreiding met 58.600 m2 verdeeld over twee etages en grenzend aan de bestaande bebouwing, en om 50.000 m2 parkeerruimte op het dak. De uitbreiding, die in de loop van volgend jaar in gebruik genomen moet worden, vergt inclusief de noodzakelijke aanpassing van de rondweg en aangrenzende parkeerterreinen een investering van circa 70 miljoen. Deze investering zal, aldus het bestuur van de V.B.A in een toelichting op haar voorstel, grotendeels met eigen middelen gefinancierd kunnen worden. De totale veilingomzet nam bij de Verenigde Bloemenveiling Aalsmeer (V.B.A.) in het verslagjaar met 105 miljoen (9.78%) toe tot bijna 1,2 miljard, waarvan ruim 832 miljoen (v.j. 758 miljoen) aan snijbloemen en ruim 345 miljoen (v j 315 miljoen) aan pot- en tuinplanten. Hiermee kwam het aandeel van de V.B.A. in het totale bedrag van in Neder land geveilde snijbloemen en potplanten uit op 43% (v.j. 42,5%). In het verslagjaar heeft de toenemende belangstelling van buitenlandse kwekers voor de faciliteiten, die de V.B.A. te bieden heeft, geleid tot het besluit om met name Belgische kwekers als lid toe te laten. Aan het eind van het verslagjaar bleken reeds 17 Belgische kwekers van die mogelijkheid ge bruik te hebben gemaakt Daarnaast stonden op dat moment 44 Belgische kwekers als niet-lid/zender geregistreerd. In to taal telde de V.B.A. aan het eind van het verslagjaar 3990 (+303) leden, zodat er geen sprake meer was van een dalende tendens zoals in voorgaande jaren. Het aantal niet-leden/zen- ders kwam aan het einde van het verslagjaar uit op 1065 207). De periode-der-gissingen is ten einde. Lange tijd heeft het er od geleken dat de voorspelde méér- aanvoer van tulpenbloe men er niet zou komen, maar nu blijkt die wel degelijk een feit. De eer ste vier maanden dit jaar werden maar liefst 34 milioen stuks van deze bolbloemen meer aange voerd dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Om precies te zijn: tóén 515 miljoen stuks en nu 548 miljoen. Uit deze gigantisch grote aanvoeren blijkt wel hoe be langrijk de positie van de tulp in het totale snijbloe menpakket in de eerste vier maanden van het jaar is. In de periode liet de tulp alle andere bloemen met vele straatlengten achter zich. De kennelijk optimische tul penbroeiers zagen er dus ?een been in om het aanbod link op te schroeven. En wat weinigen hadden verwacht: de gemiddelde prijs kwam zelfs nog wat hoger dan in 1983. Voeg daar nog bij dat in de afgelopen maanden de aanjager in de kassen niet op volle toeren behoeften te draaien - daar gaven de weersomstandigheden geen enkele aanleiding toe - en men zou kunnen stellen dat het bij de tulpen dit seizoen allemaal koek en ei was. Duurdere bollen Zo rooskleurig is het nu ook weer niet. Want de broeiers hebben voor de bollen veel meer op tafel moeten leggen dan in het voorgaande sei zoen en dat heeft in vele ge vallen flink aangetikt. Toch mag men stellen dat de ge middelde broeier in de afge lopen maanden een behoor lijk belegde boterham heeft verdiend. Dat is trouwens ook te merken aan de prijzen die men vandaag wel fourne ren voor de bollen die over een week of vier gerooid moeten worden. Eind juni gaan de Apeldoon voor de vijf-graden-oehandeling al de grond uit. Als het koele weer blijft aanhouden, zullen ze bij het rooien nog zo groen als prei op het land staan. Van narcissen was het aan bod dit jaar eveneens groter. Dat klom van bijna 189 mil joen stuks naar 207 miljoen. Ook bij dit bolgewas had het grotere aanbod geen nadelig effect op de prijs. Die bleef gelijk aan die van 1983 nl. 0.13 per stuk. Een stijgend aanbod had bij de Alstroeme- ria's wel degelijk een minder goede invloed op de prijs. De groei was dan ook niet kin derachtig. Dit jaar 26% meer dan in 1983. Een sprong van 11.700.000 stelen naar 14.700.000 stelen, bleek dui delijk te veel van het goede. De gemiddelde prijs zakte in de afgelopen maanden van ƒ053 naar ƒ0.47 per steel. Al te dramatisch moet men hier over ook niet gaan doen. Want ook voor zulke note ringen kan de teelt van de zgn. Incalelies een lucratieve bezigheid zijn. Droogverkoop Bij de tlippastrums - nog al tijd hardnekkig Amaryllis genoemd - ging het wat min der naar wens. Het aanbod daalde weliswaar van 31 naar 26 miljoen stuks, maar wie had gedacht dat een dergelij ke krimp zou resulteren in een stijging van de prijs, kwam bedrogen uit. De prijs was ƒ0.29 en blééf 0.29. Nu is de bloemenopbrengst voor de meeste Hippastrumkwe- kers niet de enige bron van inkomsten. Voor een deel van de bollen wordt ook een baas gezocht en dat kost wei nig moeite. De bollen zijn de laatste jaren bijzonder in trek. Zeker niet in de laatste plaats omdat dit bolgewas zich in de huiskamer zo sim pel in bloei laten trekken. De droogverkoop van dit artikel is dan ook aanzienlijk - ook voor export. Kelklelies zijn een artikel dat nogal gevoelig is. Is het aan bod maar iets te groot, dan kunnen de prijzen gaan kel deren. Dat was ook nu weer het geval. Het aanbod steeg name van 15% en dat had een prijsdaling tot gevolg die bij na 10% bedroeg. Met de tak- lelies is de markt minder snel verstoord. Registreerde men in de eerste vier maanden van 1983 een aanvoer van 29 miljoen stelen, in dezelfde periode van dit jaar werden er ruim 32 miljoen voor de veilingklokken gereden. Een groei die dus naar de 12% rekte en van dit artikel ging de gemiddelde prijs van ƒ0.84 naar ƒ0.81 per steel. Ook bij de bolirissen was de groei aan de forse kant. Het aanbod steeg in vergelijking met vorig jaar van 93 miljoen naar 101 miljoen stuks. De prijs ging van 0.25 naar 0.23 per stuk. Met andere woorden: tegenover een groei van het aantal stuks met 8% stond een prijsdaling van eveneens 8%. BEKENDMAKING Di|kgraaf en heemraden van het waterschap Noord- woude maken bekend, dat van 12 juni 1984 tot en mert 25 juni 1984 de ontwerp-rekening van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1983 met de daarbij behorende toelichtende stukken voor iedereen tijdens werkdagen van 9.00 uur tot 16.00 uur ter inzage lig gen ten kantore van het waterschap Noordwoude, Raadhuisplein 1. Hazerswoude-Dorp. Tevens wordt bekend gemaakt dat een OPENBARE VERENIGDE VERGADERING zal worden gehouden op maandagavond 25 juni 1984 om 20.00 uur in het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw. Raadhuis-plein 8 te Hazerswoude-Dorp. Op de agenda ius onder andere vermeld: beëdiging van een hoofdingeland plaatsvervanger; mededelingen in het kader van de ruilverkaveling „Rljnstreek-Zuld"; mededelingen Inzake de Ingestelde Adviescommissie bemalingsproblematlek De Omringdijk c.a.; mededelingen inzake de hulsvesting van het waterschapskantoor; jaarrekening 1983; aanbieding jaarverslag over 1983. Hazerswoude, 8 juni 1984 de secretaris-ontvanger, J. Ruljgrok. de dijkgraaf, W. P. Liervaart. N.B.: Na de opening stelt de voorzitter belangstellen den gedurende een half uur of zoveel korter als no dig blijkt In de gelegenheid het woord te voeren over onderwerpen die op de agenda staan. Er vindt geen discussie plaats tussen de sprekers en de leden van de Verenigde Vergadering rechtstreeks. (Eventueel huur) plm. 2 ha. waarop een schuur voor paarden liefst in Leiderdorp, Zoeterwoude of Hoogmade TELEFOON 071-413430. Begrafenissen -Crematies Transporten In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Verzekeringen - Deposito's. Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus 432,2300 A K Leiden, telefoon 071 -213231 Wassenaar. Deijlerwcg 127. telefoon 01751 12436 Voorschoten. Hyacinthstraat 7. telefoon 01-717-5985 9f I H iSllllilll ifö lü poo'Oi»"0 imp 'SS* w skoda koopt nM de AUTO-HOME LEIDEN B.V., LEIDEN, St. Jacobsgracht 10-18, tel. 071-121560. FA. J. REIJERKERK, LISSE, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521-13059. In de bloemen- en planten wereld is de VKC-keuring een begrip. Maar de nieuws gierige die naar de betekenis van die letters vraagt zal tot de ontdekking komen dat hij daarmee nog niet veel verder komt. Vaste Keurings Commissie is de naam van het 95-jaar oude instituut dat werd opgericht door de nog oudere Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Merkwaardig genoeg is de Nederlandse Tuinbouwtraditie zo sterk dat deze eerbiedwaardige col lege's zich springlevend handhaven. Daarvan is die VKC een be wijs. De kwekers brengen daar, in toenemende mate hun produkten om te verne men of ze op de goede weg zijn. Het is de grote verdienste van dit keuringswerk, dat het de kwaliteit van bloemen en planten, en ook groenten steeds in de gaten houdt. Het mogen dan allemaal vrijwilli ge keurmeesters zijn die meewerken, door de kwekers wordt er aan deze keuring veel waarde gehecht De VKC, beschikt over 31 gewasgerichte keuringscom missies waaraan 287 keur meesters deelnemen. Daaron der zijn tuinbouwvoorlichters van de Rijksconsulentschap pen maar zeer veel kwekers, die daarvoor werden uitge nodigd. De keuringen zijn maandelijks en omvatten elke maand een aantal ande re gewassen. Nadat de keuringen jaren lang in het Proefstation Aals meer werden gehouden is de keuring nu naar de veilingen verplaatst. Dat heeft de deel name enorm doen toenemen. Tevens kunnen op de veilin gen de kwekers en de hande laren zonder veel werkon derbreking komen kijken. Het is een prima zaak de bloemen- en plantenkwaliteit zo veel mogelijk te bescher men en te stimuleren. De keuring is een blinde keu ring. Er worden geen kwe kersnamen bekend voor de afloop. De keurmeesters kennen punten toe voor bepaalde ei genschappen van de produk ten. Ook nieuwe gewassen kun- vorig jaar nog ongeveerEe inzendingen van partiq ren. Het aantal gekeurdeL dukten van vakmensen lja in de duizenden. KweL] kunnen bij hun veilingen formatie krijgen. Liefheb^ ook! L. OOK ZOMERBLOEMENïe: KEURING IN RIJNSBUj Op 14 en 15 juni zal de F ling Flora in RijnsburgF gastheer van de VKC-F ring optreden. De keuu wordt op de galerij gehouf Deze maand ligt het ac< op de themakeuring ym met 10 takken lelies, gr van 10 kleine of 5 grote M diaeum. Daarnaast bevat prijsvraagprogramma nog volgende mogelijkheden© groep van 10 Achimenes groep van 10 kleine of 5 j te Rhaphidophora gn van 10 Gloxinia (Sinnirr groep van 10 Bougainn lea bak rotsplantenn vaas met 15 buitensnijbbi men vaas met 20 roze&r vaas met 10 Anthurium i Ook nieuwe gewassen kun- (vaas mei ïu Anmunum j. nen worden ingezonden. Het dreanum vaas met 15 Ej is aardig te vermelden dat de vardia. Natuurlijk zijn Kon. Mij. voor Tuinbouw en andere produkten welkorfs 2e stuk alternatieve korting 25% Vinke Donkersteeq 16 UTRECHT Hoog Catharijne-Gildekw

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6