TAFEL CeidócöotvtoW Paus in Genève: bisschop van Rome zichtbare garantie van de eenheid Rome en Genève: streven naar eenheid IÏTÏÏ71 kerk wereld Lyceum straks eigentijds terug van bijna weggeweest GEMEENSCHAPPELIJKE VERKLARING Later warmer met meer zon ACHTERGROND £cicLe(2ou/umt WOENSDAG 13 JUNI 1984PAGINI De rooms-katholieke kerk ziet de bisschop van Rome als zichtbare garantie van de eenheid „in volle trouw aan de apostolische overlevering en het geloof der vaderen." Paus Johannes Paulus II zei dit gisteren aan het begin van zijn reis door Zwitser land, dat hij begon met een bezoek aan de zetel van de Wereldraad van Kerken in Genève. In een krachtig plei dooi voor het instandhouden van het pauselijk gezag zei de paus. „De katholieke kerk gelooft werkelijk, dat de bis schop, die aan het hoofd staat van elke plaatselijke kerk, die door het bloed van Petrus en Paulus is bevrucht, van de Heer de zendingsopdracht heeft ontvangen, getuige van het geloof te zijn" „In deze gemeenschap staan betekent zichtbaar getuigen dat men gemeenschap wil oe fenen met allen die hetzelfde geloof omhelzen", aldus de paus. Hij zei, dat katholieken goed weten, dat die overtui ging voor de meeste leden van de wereldraad proble men oplevert. „Daarom moet juist hierover open en vriendschappelijk worden gesproken, met dezelfde ernst, die het document over geloof en kerkorde, doop, eu charistie en ambt kenmerkt." Als gemeenschappelijk erf deel van de wereldchristen heid zag de paus verbonden heid in eerbied voor Gods Woord. „Dankzij de her nieuwde bijbelstudies, waar aan exegeten van alle chris telijke confessies gemeen schappelijk werken, zijn veel oude polemieken, die eeu wenlang tussen christenen zijn gevoerd, als ongegrond gekenmerkt. Zo heeft men gemeenschappelijk de bete kenis van de Heilige Geest nieuw ontdekt. Het gebed heeft een nieuwe gestalte aangenomen. Weliswaar is er nog geen eucharistiegemeen- schap, maar door de gemeen schappelijke gebedservaring is het mogelijk geworden, broederlijke solidariteit te ontwikkelen met de wereld raad", aldus de paus. Tegenover de medewerkers van de wereldraad legde Jo hannes Paulus II getuigenis af van zijn streven, naar ver mogen de samenwerking tus sen r.-k. kerk en wereldraad te versterken en uit te brei den. Met grote waardering maakte hij melding van de resultaten van de gemeen schappelijke werkgroep, „die het ons van nu af aan moge lijk maakt ons bewust in onze grote opdracht te ver enigen, Christus aan de we reld te openbaren". Volgens de paus is daarom voor de hele r.-k. kerk de oecumene een hoofddoel. „Achter dat wat is bereikt kan en mag niemand teruggaan", ver klaarde hij. De gemengde werkgroep riep hij op tot creativiteit. De paus maakte er geen ge heim van, dat zowel voor de katholieke als de orthodoxe kerk het bisschoppelijk ambt centraal staat bij het ant woord op de vraag, wie of wat de kerk eigenlijk is. Dat onderwerp roerde hij in de ochtend ook aan in de eucha ristieviering in het stadion van Lugano. Daar zei hij :„Waar een gemeenschap rond haar bisschop in geloof en in trouw aan de opgestane Heer is verzameld, daar is werkelijk de kerk". Gisteravond begroette metro poliet Damaskinos Papan- deou van Zwitserland de paus bij zijn bezoek aan het Orthodox Centrum Chambe- sy bij Genève. De paus sprak daarbij de verwachting uit, dat spoedig „de gezegende dag aanbreekt, waarop wij gemeenschappelijk in de eu charistie het brood breken en uit de ene drinkbeker kun nen drinken". In een boodschap ter gele genheid van zijn pastorale bezoek aan Zwitserland heeft de paus alle christenen opge roepen zich meer moeite te geven om eenheid te berei ken. Naar het oordeel van de. paus doet de toenemende verwereldlijking nog pijnlij ker de gespletenheid en het zich tegenover elkaar opstel len van christenen aan de dag treden. In plaats daarvan zouden christenen gezamen lijk moeten getuigen, aldus de boodschap. Rooms-katholieken en niet-katholieken zullen blijven streven naar een heid. Dat staat in een ge meenschappelijke ver klaring van het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken te Genève, die gisteren aan het eind van het bezoek van paus Jo hannes Paulus II aan het hoofdkwartier van de wereldraad werd voorge lezen door kardinaal Willebrands, voorzitter van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der christenen. In de verklaring staat dat de Wereldraad van Kerken, waarin ruim driehonderd kerken met samen vierhon derd miljoen gelovigen sa menwerken, een belangrijke rol heeft gespeeld in de strijd om eenheid. „Gedreven door de kracht van de Heilige Geest, die ons in deze Pink- stertijd vervult, vernieuwen wij onze verplichting tot ar beid voor de eenheid van alle christenen", aldus de verkla ring. Opgemerkt wordt dat „als te voren" verschillen in belang rijke leerstellingen, vraag stukken op het gebied van de samenleving en de pastorale praktijk de christenen ver deeld houden. „De kloven tussen christenen vormen een zo zwaarwegende om standigheid, dat daardoor het werk van Christus zelf scha de wordt toegebracht", zegt de verklaring. Het document bevat geen voorstellen tot het snel ver werkelijken van de nage streefde eenheid. Als „stap op onze oecumenische weg" schetst de verklaring het hernieuwde mandaat van de gemeenschappelijke werk groep van de rooms-katholie ke kerk en de wereldraad, die in 1965 is opgericht. De wens wordt geuit naar meer initiatieven die kunnen lei den tot gemeenschappelijk streven van de kerken naar gerechtigheid in het leven Dat Nederland altijd goed vertegenwoordigd is geweest in de oe cumenische beweging werd gisteren zichtbaar bij het bezoek van de paus aan de Wereldraad van Kerken. Niet alleen was daar de Nederlandse kardinaal Willebrands als hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid, maar ook de eerste secretaris-ge neraal van de wereldraad, de Nederlander dr. W. Visser 't Hooft (links). Rechts de huidige secretaris-generaal dr. Philip Potter. van alle mensen en in sa menlevingsstructuren. Bij het begin van de ontmoe ting had paus Johannes Pau lus II de secretaris-generaal van de Wereldraad, de uit Jamaica stammende dr. Phi lip Potter, hartelijk begroet. „Alleen reeds het eenvoudige feit dat ik in uw midden ben als bisschop van Rome, die een broederlijk bezoek brengt aan de Wereldraad van Kerken, is een teken van de wil tot eenheid", verklaar de de paus. In zijn antwoord herinnerde dr. Potter aan het bezoek van paus Paulus VI aan de we reldraad in 1969 en de merk tekens die hij heeft achterge laten voor de eenheid der christenen. Volgens Potter hebben rooms-katholieken samen met protestanten, an glicanen en orthodoxen in het raam van de gemeen schappelijke werkgroep „be langrijke studies gewijd aan het doel van de eenheid en de op weg naar die eenheid te zetten stappen". Potter sprak over de tragiek van de kloven tussen en in de ker ken. Volgens Potter moeten de ge meenschappelijke inspannin gen niet alleen zich toespit sen op gerechtigheid en vre de, maar zich ook richten op het dichten van kloven en het wegnemen van spannin gen, „die ontstaan als christe nen van mening verschillen over de verwerkelijking van vrede in gerechtigheid". Vaticaan: boek Yallop „absurde fantasie" Het Vaticaan heeft giste ren het boek van de Britse auteur David Yal lop, waarin deze stelt, dat paus Johannes Pau lus I door moord om het leven is gekomen, afge wezen als een „absurde fantasie". Volgens Yallop zou genoemde paus zijn vermoord, omdat hij wil de optreden tegen cor ruptie in het Vaticaan. „Het is schokkend en be droevend, dat iemand zulke theorieën kan be denken, laat staan ze pu bliceren", aldus het Vati caanse persbureau. De voormalige lijfarts van de paus, Antonio da Ros, noem de het boek „pure verzinsels" en verklaarde, dat de paus was overleden aan „een on herroepelijke hartstilstand". Ook bisschop Giulio Nicolini, die deel uitmaakt van de Va ticaanse congregatie voor de bisschoppen, noemt de ver onderstelling, dat paus Jo hannes Paulus I werd ver moord door de Italiaanse vrijmetselaarsloge P2 „ab surd". In een vraaggesprek met een Italiaans blad ver klaart de bisschop dat „elke keer wanneer een paus korte tijd regeert er over gifmoord wordt gesproken". „Het laatst was dat het geval bij Marcel- lus II, die in 1555 na tweeën twintig dagen paus te zijn ge weest overleed". Verder wijst Nicolini erop, dat in de familie van paus Johannes Paulus I drie ge vallen van plotseling overlij den zijn voorgekomen. Jo hannes Paulus I was welis waar niet zwaar ziek, maar had toch te kampen met een slechte gezondheid, aldus de bisschop. Tartaar met warme spitskoolsalade en aardappelen citroenrijst met vla Voor twee personen hebt u nodig: 2 tartaartjes, 30 g boter, zout, peper; J75 g vet rookspek, 1 ui, 400 g spitskool, 2 lepels azijn, zout, suiker, lavas of selderij; f/t tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl water, 50 grijst, 1 ci troen, 45 g suiker 2 dl melk, 12 g custard, 15 g suiker. Bak de tartaartjes in onge veer vier minuten bruin in warme boter. Schuif het vlees tijdens het bakken steeds heen en weer en til het af en toe op. Leg de ge bakken tartaartjes op een warm bord en strooi er zout en pep§ipt>ver. Maak de jus af megËfëipjg water en zout. Snijdfi&t smk in blokjes, bak die in eeft braadpan op een kleine pit foii'er fiink wat vet uitkomt en 6a k' ze dan^ op een groter vuür goudbruin. Schep de spekblokjes uit de pan en fruit in het spekvet jc/e in dunne snippers gebne-- den ui lichtbruin. Bak ver bolgens de in fijne reepjes gesneden kool mee tot ze ge slonken is. Voeg dan de spekblokjes toe met azijn, zout en suiker en doe de nog knapperige kool in de schaal. Strooi er fijngeknipte lavas of selderij over. Was de rijst tot er helder wa fer afkomt, laat hem uitlek ken en strooi hem in het aan de kook gebrachte water. Roer tot het water weer kookt en laat de rijst vervol gens een half uur rustig doorkoken. Voeg van het vuur citroensap en suiker toe én koel de rijst af. Meng cus tard, suiker en melk in de pan, breng dit mengsel roe tende aan de kook en laat de vla afkoelen. Doe de citroen- rijst in de schaal(tjes) en leg ér de vla op. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Geen consessies HeT zag er vanmorgen niet naar uit dat premier Lubl vandaag in de Tweede Kamer tijdens het slotdebat ovei^ plaatsing van kruisvluchtwapens in ons land ook maar |jC noemenswaardige concessie zou doen. Gezien de voo» schiedenis van de plaatsingskwestie en de politieke verhfle dingen van dit moment heeft de minister-president allele den zich zo standvastig op te stellen. Het binnen het Kab|1£ zo moeizaam bereikte akkoord om pas eind volgend jaar gj( finitief over de plaatsing te beslissen biedt immers geen c kele ruimte om aan de wensen van de fracties van met na de regeringspartijen, CDA en VVD, ook maar iets tegenT te komen. Een concessie naar de ene partij zou de and partij er zeer waarschijnlijk toe brengen het kabinetsbes af te wijzen, hetgeen ongetwijfeld een uitzichtloze kabim crisis tot gevolg zou hebben. Het ziet er op dit moment i naar uit, dat het zo ver komt. Gelukkig maar, want hebben het al vaker in deze kolom betoogd een kabint crisis zou de wereldvrede geen stap dichterbij brengen, nj£ zou onze gemeenschap wel heel veel pijn doen. JAMMER is ondertussen wel dat de precaire verhoudin- van dit moment premier Lubbers kennelijk zelfs beletted* te gaan op het voorstel van CDA-fractievoorzitter De V. om zelf actief stappen te doen naar zowel de Sovjet-Unie^ als binnen de Navo, om het proces van wapenbeheersingJ' gang te krijgen. Hoe vaak de afgelopen weken heeft de l( nister-president immers niet betoogd, dat het Nederlaif- besluit tot uitstel er op gericht is de toenemening van raP tensysternen zowel bij de Warschaupakt-landen als bij1! Navo-landen stop te zetten. Gisteren bijvoorbeeld nog in 1 vraaggesprek met het Amerikaanse weekblad Newswè1 Daarin zei hij ook „uit de grond van zijn hart te hopen,1 beide partijen terug zullen keren naar de onderhandeling1 fel". Hoe zou Lubbers dat nou beter kunnen bereiken |t door daar met beide partijen persoonlijk over te praten^ zich niet te beperken tot overleg via de gebruikelijke dif matieke kanalen, zoals hij gisteren in de Kamer aangaf. 1( houding van „we zullen volgend jaar wel verder zien" m^1 onze regering er in binnen- en buitenland niet geloofwaaP ger op. T DE BILT Het KNMI ver wacht dat er morgen met een naar noordwest draaiende wind, geleidelijk drogere maar ook koudere lucht ons land binnenstroomt. De kans op re gen is dan ook aanwezig, maar grote hoeveelheden worden niet verwacht. Zelfs enkele opklaringen zijn in de drogere lucht niet uitgesloten. De computerkaarten laten zien, dat een hogedrukgebied, dat nu nog ten zuidwesten van DEN HAAG Het ly ceum helemaal terug van (bijna) weggeweest, maar dan wel in een eigentijdse vorm. Dat is de wens van staatssecretaris Ginjaar- Maas van Onderwijs en Wetenschappen. Een ly ceum, waarin zowel havo als vwo geïntegreerd wor den, met een opleidings duur van zes jaar. Met een uitbreiding van het aantal eindexamenvakken en met mogelijkheden om per vak examen te doen op zowel hoog als laag ni veau. Met een onderbouw en een bovenbouw van elk drie jaar. Een van de knellende vragen: wan neer moet dat allemaal gaan gebeuren? „Ik had gehoopt, dat de beleidsno titie hierover nog voor de vakantie aan de Kamer kon worden aangeboden", meldt de staatssecretaris. „Toen ik zag dat ik dat niet haalde, ben ik vlug overge schakeld op de tweede ver snelling en heb ik gezegd: rond de grote vakantie. Maar ook dat halen we niet, want het is nogal ingewikkeld. Je kunt best in grote lijnen uit eenzetten hoe het moet wor den, maar ga je die gedachten in de praktijk invullen, dan blijkt de weg knap hobbelig te zijn". Niettemin hoopt mevrouw Ginjaar-Maas een deel van de voorstellen per 1 augustus 1986 te kunnen realiseren, in het belang van de leerlingen en de maatschappelijke duidelijk heid. „Want je moet goed aan geven welke rechten verbon den zijn aan een bepaald di ploma. Zoals de zaken er nu voorstaan, denken we voor het lyceum aan een eindexamen in acht vakken. Wie naar de universiteit wil, zal tenminste zes of zeven van die vakken op hoog niveau moeten heb ben. Wil je naar het hoger be roepsonderwijs, dan is twee vakken op hoog niveau vol doende. Volstrekt duidelijk dus. Het betekent dat de leer ling sterker wordt voorbereid op het hbo dan nu het geval is. Want nu kun je met zes vak ken, allemaal op laag niveau, al naar het hoger beroepson derwijs". De beruchte „pretpakketten" zijn er straks niet meer bij als de staatssecretaris haar zin krijgt. „Op het ogenblik zijn Nederlands en een vreemde taal verplicht en verder mag de scholier het helemaal zelf uitzoeken. Ik denk aan ver plicht examen doen in vijf vakken. Nederlands, een vreemde taal, een vak uit de natuurwetenschappelijke sec tor (scheikunde, natuurkunde, biologie), een vak uit de maat schappij-wetenschappelijke hoek (geschiedenis, aardrijks kunde, maatschappijleer, eco nomie bijvoorbeeld) en een vak uit de wiskundesector. In die wiskundesector zal geko zen kunnen worden uit twee nieuwe wiskundevakken, na melijk een theoretische en een praktische wiskunde". Aftreksel Geen misverstanden, bezweert -mevrouw Ginjaar-Maas. „Exa men doen in de praktische wiskunde betekent niet, dat de leerstof dan een slap aftreksel is van de theoretische wiskun de. Geen gemakkelijke wis kunde dus, of gemakkelijke scheikunde. Praktische wis kunde is minder abstract, dat wel. Of om het anders te zeg gen: het is niet op eenvoudi ger, maar op anderè leest ge schoeid". Docenten, die zich nu al zor gen maken over het geven van onderwijs op twee ni veaus, kunnen (weer) gerust zijn. De staatssecretaris heeft het stellige voornemen om waf de meeste vakken betreft voor de „lage niveaus" en de „hoge niveaus" aparte groepen leer lingen te formeren. „Het lijkt me een slechte zaak om ieder een door elkaar te zetten en dan maar te zien hoe je alle scholieren aan hun trekken sr\ kunt laten komen. Op het ly ceum gaat het er dus. straks wezenlijk anders aan toe dan op het mavo, waar de leerlin gen of ze nu op c- of op d- niveau zitten tot het eind examen toe bij elkaar blijven. Mede omdat de leerstof niet goed omschreven is, wordt er bij het mavo een rekensomme tje toegepast om te bepalen wat het c-cijfer en wat het d- cijfers voor het eindexamen is. Dat vind ik verschrikkelijk en het moet ook beslist verande ren. Maar dat terzijde. Voor het lyceum wil ik dit van het begin af aan voorkomen. Het cijfer op de eindlijst moet iets zeggen en mag niet het resul taat zijn van een tamelijk wil lekeurige rekenkundige be werking". Uitbreiding van het aantal examenvakken zou per 1 au gustus 1986 gerealiseerd kun nen zijn, vindt de staatssecre taris. Voor realisering van de wens om de leerstof op te de len in modules, zodat leerlin gen die een achterstand oplo pen, deze gemakkelijker kun nen inhalen zonder in totali teit achterop te raken, is vrij wel zeker méér tijd nodig. „Toch moeten we daar heel se rieus aan werken, want het kan een belangrijk hulpmiddel zijn bij het terugdringen van het aantal zittenblijvers. Voor sommige leerlingen kan dat „jaartje overdoen" een zegen zijn, maar voor het gros is 't toch om knap moedeloos van te worden. Als je merkt, dat je rond de Kerst met een of twee vakken achterop raakt en de rest van het schooljaar voor spek en bonen de lessen bij woont, is dat niet bevorderlijk Knelpunten concentreren zich in havo „De kans is niet denkbeeldig dat het havo zich ontwikkelt tot een „minus-variant" van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs. Het peil komt dan te laag te lig gen als voorbereiding voor verschillende vormen van hogere beroepsonderwijs". Profetische woorden van de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie in fe bruari 1962, toen de „Mam moetwet" op komst was. Het geesteskind" van minister Cals gedijde inderdaad niet al te best. „Niemand zal de stel ling durven uitspreken, dat het 't meest ideale onderwijs is", pakt staatssecretaris Gin jaar-Maas haar kritiek voor zichtig in. „Als je gaat kijken naar de knelpunten in het huidige onderwijs, dan ballen zich er een heleboel samen in het havo. Van de afgestu deerde havo'ers, die naar het hoger beroepsonderwijs gaan, valt een flink aantal uit de boot. Dat kan oplopen tot soms wel vijftig procent. We moeten dus constateren dat het havo als vooropleiding voor het hbo kennelijk man kementen vertoont. Maar ook het aantal scholieren, dat in het havo blijft zitten, is te groot, evenals het aantal leerlingen dat zakt voor het eindexamen. Kortom: wil je knelpunten wegnemen, dan zul je in het bijzonder naar het havo moeten kijken". Staatssecretaris Ginjaar: „Als je leerlingen goed gewapend naar vervolgopleidingen wil laten gaan, moeten ze een breed vakkenpakket hebben. Het lijkt aardig om leerlingen in de vierde klas te laten bepalen waar hun vaardigheden liggen en ze dan die bepaalde kant op te sturen. Maar gaat het dan onverhoopt verkeerd, dan kun je niet meer terugschakelen". Geen cent De invoering van het lyceum moet budgettair neutraal ge beuren. Simpel gezegd: het mag geen cent extra kosten. „Dat kan best. Slaag je er bij voorbeeld in om het zittenblij ven te beperken, dan bespaar je daarmee geld, dat je prima voor de invoering van het zes jarige lyceum kunt gebrui ken". Wat denkt de staatssecretaris van het idee om een aantal richtingen aan te geven voor het eindexamen en om voor elke richting de meest rele vante vakken verplicht te stel len? Een exacte richting, een economische richting, een creatieve richting, om enkele mogelijkheden te noemen. „Het lijkt aantrekkelijk, maar heeft toch wel bezwaren", wimpelt de staatssecretaris die gedachte af. „Als je leerlingen goed gewapend naar vervolgo pleidingen wil laten gaan, moeten ze een breed vakken pakket hebben. Het lijkt aar dig om leerlingen in de vierde klas te laten bepalen waar hun vaardigheden liggen en ze dan die bepaalde kant op te sturen. Maar gaat het dan onverhoopt verkeerd, dan kun je niet meer terugschakelen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat ie mand bijvoorbeeld medicijnen wil gaan studeren, uitgeloot wordt en dan een heel andere opleiding kiest, waarvoor in feite een ander vakkenpakket nodig zou zijn? Bovendien: we moeten ons realiseren dat er als mijn plannen doorgaan naast de keuzes uit de vijf vakgebieden nog altijd vrije keuze is van drie eindexamen vakken. Daar kun je dan ac centen mee leggen. In de rich ting van de talen bijvoorbeeld, waardoor je toch een „talig" diploma krijgt. Of in de rich ting van de natuurweten schappen, als je aanleg op dat vlak ligt. En inderdaad: of in de richting van de creativiteit, want de ontwikkeling om van de creatieve expressie eind examenvak te maken gaat normaal door". Ten koste Een citaat uit onderwijskrin gen: „Met de lyceumplannen van mevrouw Ginjaar wordt het havo dan wel verbeterd, maar het gaat ten koste van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs". Felle reactie van de staatssecretaris: „Dat is natuurlijk het laatste wat ik zou willen. We weten allemaal dat het wetenschap pelijk onderwijs inmiddels een twee-fasenstructuur kent en dat studenten geacht worden om de eerste fase in vier jaar af te ronden. Best een hele op gave. Dat betekent, dat je de vooropleiding van de student op geen enkele manier mag la ten verwateren. Vandaar dat ik zeg: wil je naar de universi teit, dan moet je in zeven vak ken op hoog niveau examen doen. Je zou nog kunnen den ken aan zes vakken, maar ik ben erg benauwd om op dit vlak te veel concessies te doen". Een probleem, waar het laatste woord nog lang niet over ge sproken is, is de aansluiting van mavo, vbao (voortgezet basisonderwijs) en midden schoolexperimenten op het nieuwe lyceum. „We zitten er hard op te studeren, want zo iets luistert heel nauw. Een mavo-leerling, die geschikt is om verder te studeren op het lyceum, mag je op geen enkele manier de weg afsnijden. Heb ben we dat probleem opgelost, dan komt de aansluiting van vbao of middenschool op het lyceum aan bod. Inderdaad, de mavo is het eerst aan de beurt. De oplossing daarvoor is waar schijnlijk wat gemakkelijker te vinden dan wat het driejarige vbao betreft. Laten we het er maar op houden, dat ik nu eenmaal de neiging heb-^om problemen in opklimmende graad van moeilijkheid aan te pakken". FRANS VAN DEN BRINK de Britse eilanden ligt, zijl vloed de komende dagen i?; het vasteland van West-Etl pa gaat uitbreiden. Een de{;< lijke ontwikkeling is guty voor het weer in ons land. morgen zal het dan ook g< delijk opnieuw warmer den waarbij ook de zon meer kans maakt. Weersvooruitzicht* voor de vakantielanden Zuid-Scandinavlë, Denen ken: Wisselend bewolkt en en buien. Middagtempera van 15 graden aan de Atlaj sche kust tot 18 graden inL binnenland van zuid-Zwedjj Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt vrijwel overal droog. Midi1 temperatuur van 15 gradei Schotland tot 20 graden pl selijk in Zuid-Engeland. Benelux, Noord-Duitslan In Noord-Duitsland mogt een bui, elders overweg droog. Middagtempera van 15 graden aan zee to graden in het binnenland. Noord-Frankrijk, Middel Zuid-Duitsland, Alpe bied: Droog weer en perioden zon. Middagtemperatuur 18 tot 22 graden. Midden- en Zuid-Frankri Zonnig en warm. Middagt peratuur tussen de 25 er graden. Spanje, Portugal: Zonnig en warm tot warm. Middagtempera van 25 tot 30 graden. In Z -Portugal van 30 tot 35 gra Aan zee koeler. Italië, Joegoslavische kui Droog en zonnig. In het n den van Joegoslavië kans een onweersbui. Middagt peratuur tussen de 25 ei] graden. Weerrapporten var Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Lh. R'dam Vlissingen Klagenfurt onbew. Kopenhagen regen zw.bew. 19 12 zw.bew. 19 13 onbew. 20 12 Luxemburg Las Palmas Beiroet "w.bew. 26 13 w.bew. 19 15 >nbew. 25 13 regenb. 26 17

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2