Strijd in Beiroet eist zware tol Lotto:.elke week de Kansvan uw leven NU BIJ PALTHE „Het is alsof een paus sterft Urinoirbezoek in Zurich leidt tot registratie PREMIER KARAMI TROTSEERT GEVECHTEN MASSALE MUITERIJEN VAN SIKHS Kuron in hongerstaking Arabische Golfstaten bespreken gezamenlijke strategie in Golfoorlog DEKENS/SLAAPZAKKEN PERFEKT SCHOON MET f2.50 KORTING PALTHE stomerij „Bezoek Shultz was slechts propaganda" t Paus ontvangt Botha in audiëntie j» BUITENLAND CcidócSouoont DINSDAG 12 JUNI 1984 PAGINA 9 URICH Als men in de Zwitserse stad Zürich een openbaar urinoir •zoekt, moet men er rekening mee houden dat men door de politie ngehouden kan worden en jarenlang geregistreerd blijft staan in taar kaartenbak. Pit is althans de ervaring van een 40-jarige koopman in de grootste (jtad van Zwitserland. De man was na een bezoek aan het toilet ruim 3.3 een jaar geleden door twee agenten aangehouden, die tegen hem zeiden mi dat zij ervoor moesten waken dat "eerzame burgers" niet in de openba- M re gelegenheid lastiggevallen werden. Bovendien, zo hadden de agen- J ten losgelaten, wordt de kaart die de politie over iemand die wordt Mig aangehouden maakt, twaalf maanden in een kaartsysteem bewaard. De 8.4 koopman tekende bezwaar aan. De politie weigerde evenwel de kaart te vernietigen en na een nieuw bezwaar liet de gemeente Zürich weten dat de kaart zelfs volle vijftien jaar bewaard moest worden. iw Swapo-leiders in Namibië gearresteerd WINDHOEK De politie in Namibië heeft zaterdag bij een inval in de buurt van Windhoek 37 vooraan staande leden van de Namibische Be vrijdingsbeweging Swapo gearres teerd. Dit heeft een politiewoordvoer der in Windhoek bekend gemaakt. De Swapo-leiders waren in een kerk bij eengekomen om te vieren dat de 54 partijleden vorige maand op vrije voe ten waren gesteld. De algemeen vica ris van de roomskatholieke kerk in Namibië, dominee Heinrich Henning, zei geschokt te zijn over de politie-in- val. Volgens hem diende de bijeen komst van de gearresteerde Swapo- leiders vreedzame doeleinden. Sloop van huis brengt schat aan het licht LUBECK Bouwvakkers aan het werk op de plek waar de nieuwe mu ziekschool van de hanzestad Lübeck in het noorden van de Bondsrepubliek komt. hebben vorige week 350 goud en 20.000 zilverstukken gevonden die in de gouden vijftiende en de eerste helft van de zestiende eeuw in de stad zelf en in Bohemen werden geslagen. Volgens de gemeentelijke oudheidkun dige van Lübeck, Günter Fehring, moet het geld zijn begraven door een plaatselijke koopman, die meer dan één keer miljonair was. De plaats van de vondst lag vroeger in de stadswijk waar de gegoede burgerij woonde. Het slooppand waaronder de munten werden gevonden dateerde van 1805. NASA verspeelt satelliet van 90 miljoen gulden CAPE CANAVERAL De lancering van een verbindingssatelliet met een nieuw model van de Amerikaanse At las-Centaur draagraket is zaterdag avond mislukt. De raket werd op het juiste tijdstip gelanceerd, maar na 23 minuten ging er iets fout met de boven ste trap. Hierdoor is de raket en de kunstmaan in een veel te lage baan om de aarde terecht gekomen. De kunst maan wordt als verloren beschouwd. De oorzaak van de mislukte lancering is nog niet door de NASA achterhaald. De kunstmaan, die 90 miljoen gulden heeft gekost, behoort aan de 108 landen tellende Internationale Telecommuni catie Satelliet Organisatie. 'j* BEIROET De gevech- 5 ten in Beiroet zijn het af- gelopen weekeind weer in alle hevigheid opgelaaid. Alleen gisteren al zijn tij- w dens de beschietingen van me woonwijken zeker 75 nensen omgekomen. wa Meer dan 200 burgers J raakten gewond. In Bei- roet heerste vanochtend iajeen gespannen sfeer, on- ss danks het feit dat de strij- 4jj dende partijen gister avond een bestand over- een zijn gekomen. De 1J meeste inwoners durven 3.4 niet hun huizen te verla- ten uit angst voor nieuwe 3.4 gevechten. El jj politieke waarnemers in Bei- iPI roet wezen erop dat het uitbre- r5( ken van de gevechten samen- 3-4 viel met de bijeenkomst van het parlement, dat het pro- gramma van de regering van M nationale eenheid van premier i.O Karami bespreekt. De oplaai- E dende strijd heeft de parle- mentszitting echter niet defi- r nitief onmogelijk gemaakt. IQ Aangenomen wordt dat nog L< vandaag gestemd zal worden over het beleid van de rege- j ring. Als het beleid niet door ilj. een meerderheid wordt ge- iy steund. dan zal de regering- 9 Karami aftreden. Gisterochtend waren premier Karami, drie ministers en een handvol parlementariërs on danks de schietpartijen toch aan het belangrijke debat be gonnen waarin voortzetting van het regeringsprogramma centraal staat. Maar na drie uur vergaderen werd de zit ting verdaagd. De regering- Karami wordt door de rechts- christelijke leiders verworpen, omdat het teveel aan de lei band van Syrië zou lopen. Temidden van hevige vuurge vechten arriveerde de VN-se- cretaris-generaal, Perez de Curllar, zondag in Libanon. Deze bracht onder meer een bezoek aan de eenheden van Unifil in het zuiden van het land. Inmiddels is Perez de Cuellar doorgereisd naar Am man. In de loop van vandaag wordt hij in Israël verwacht. Daar zal hij een VN-plan be spreken. dat voorziet in een stationering van VN-militai- ren tussen het Syrische en het Israëlische leger in Libanon. In Tel Aviv hebben zaterdag avond zo'n 100.000 mensen ge demonstreerd tegen de Israëli sche militaire aanwezigheid in Libanon. WARSCHAU Jacek Kuron, leider van de dissidente orga nisatie KOR, de wegbereider van de vakbond Solidariteit, is gisterenm voor onbepaalde tijd in hongerstaking gegaan in de Rakowiecka-gevangenis in Warschau, waar hij met nog tien dissidenten sinds twee en een half jaar gevangen wordt gehouden. Dat is van zijn fa milie vernomen. Kuron wordt beschuldigd van samenzwe ring tegen de staat. Het is nog altijd niet tot een proces geko men. Eerder heeft de Poolse regering Kuron en andere dis sidenten voorgesteld in bal lingschap te gaan, maar dat hebben zij geweigerd. Een schoonzuster die Kuron maan dag bezocht, zei dat hij is be gonnen met zijn hongersta king, omdat hij geen antwoord van de autoriteiten heeft ont vangen op een brief, die hij 28 mei heeft gestuurd. Kuron vraagt het militair parket in de brief binnen veertien dagen het proces tegen hem aan te vangen, of hem bij gebrek aan bewijs vrij te laten. Inmiddels heeft het Interna tionaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) in Genève geprotesteerd tegen de arrestatie van Bogdan Lis, een van de leiders van de onder grondse organisatie van Soli dariteit. Naar uit betrouwbare bronnen in Warschau is ver nomen zijn naast Lis nog drie andere militanten van de on dergrondse organisatie van So lidariteit gearresteerd. Volgens de bronnen is Lis zaterdag ge arresteerd. toen de politie een inval deed in een appartement in Gdanks waar leden van de ondergrondse vergaderden. (ADVERTENTIE) NEW DELHI Op vele filaatsen in India zijn de afge- open drie dagen muiterijen uitgebroken onder Sikh-mili tairen die protesteren tegen de bestorming van de gouden tempel in Amritsar, het heilig dom van de Sikhs, door het re geringsleger. Volgens insiders zijn daarbij tien maal zoveel slachtoffers gevallen als offi cieel is toegegeven. Officieel wordt gezegd dat ruim vijf honderd Sikhs om het leven zijn gekomen bij de bestor ming van de tempel. Een bevelhebber van het Sikh-regiment in de staat Bi- har werd zondag door zijn ei gen muitende troepen doodge schoten. De Indiase regering firobeert de muiterijen in het eger te bagatelliseren. Slechts een miniem deel van de 150.000 Sikh-militairen is in opstand gekomen, stelde een officiële zegsman. De Indiase pers maakt echter uitvoerig melding van de muiterijen on der de Sikhs, die zowel onder Brits b4estuur als na de onaf hankelijkheid bekend stonden als loyale en moedige soldaten. Het Indiase leger bestaat voor toen procent uit Sikhs. Ook in de hogere rangen zijn ze goed vertgenwoordigd. De muiters zullen voor de krijgsraad wor den berecht. Een van de lei ders van de Akali Dal-partij, die naar grotere zelfstandig heid voor Punjab streeft, heeft gisteren alle Sikhs in over heidsdienst opgeroepen ontslag te nemen om een massale campagne van burgerlijke on- gehoortzaamheid te voeren. (Vervolg van de voorpagina) MANAMA De ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Golfstaten zijn van daag in Saoedi-Arabië bijel-j kaar gekomen om een geza menlijke strategie te bespre ken, teneinde een uitbreiding van de oorlog tussen Iran en Irak te voorkomen. Tevens willen zij tot afspraken komen om de regelmatige toevoer van olie op de wereldmarkt te ga randeren. Naar aanleiding van de her nieuwde gevechten van giste ren is de regering van Koe weit in spoedzitting bijeenge komen. Even daarvoor had de Koeweitse minister van bui tenlandse zaken, sjeikh Sabah al-Ahmed, een ontmoeting met de Syrische ambassadeur in Koeweit. Volgens onbeves tigde bronnen zou Syrië tij dens dit onderhoud zijn ver zocht er bij Iran on aan te dringen geen aanvallen meer uit te voeren op Arabische olietankers. Syrië staat in de Golfoorlog aan de kant van Iran en zou een matigende in vloed kunnen uitoefenen. De Verenigde Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië heb ben een akkoord gesloten over een eventueel gezamenlijk mi litair ingrijpen in de Golf. Dit meldde het liberale Britse weekblad The Observer afge- worden uitgevoerd op verzoek de drie landen gezamenlijk lopen zóndag. Een dergelijke van één van de Golf-staten. moeten optreden, aldus The operatie zou slechts kunnen Een andere voorwaarde is dat Observer. Nieuwe ervaring RUITENHEER Deze oonbiedmg geld» v o 1 2/6 l/m 23/6 DE STOMERIJ DIE ALLES BETER DOET Breestraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 182, Leiden NICARAGUAANSE LEIDER: MANAGUA De Nicaraguaanse juntaleider Ortega heeft za terdagavond gezegd dat het bezoek, dat de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken vorige week aan zijn land bracht, slechts „propagandistische" waarde had. Volgens hem was het bezoek van Shultz een „wanhoopsdaad van de regering-Reagan om de sympathie van het Congres te winnen". Shultz sprak tijdens zijn bezoek aan Nicaragua onder meer met juntaleider Ortega. Na afloop van dit onderhoud had Shultz ge zegd, dat zulke ontmoetingen vaker gehouden zouden moeten worden tussen Washington en Managua. Binnen Amerikaanse regeringskringen wordt de stap van Shultz als een gebaar van verzoening gezien. (ADVERTENTIE) EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. ÉlllÉ DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN •- Egm (Vervolg van de voorpagina) ROME Staatspresident Pertini, die de afgelopen dagen niet van Berlin- guers zijde is geweken, weende vele tranen bij het vernemen van de dood van de communis tenleider en zo ook de honderden kameraden voor het ziekenhuis in Padua en in Rome voor het partijhoofdkwartier. Paus Johannes Paulus II liet verklaren „met grote bewogenheid" van de dood van Berlinguer te hebben kennis genomen. De communistische leider verdient „ons respect voor de toewijding en overgave waarmee hij zijn idealen trachtte te verwe zenlijken, afgezien van de inhoud van deze idealen", zo maakte het Vaticaan bekend. „Een spontaan gebed is hier op zijn plaats", aldus het Vati caan. Toen de Italiaanse radio en tv in een speciale nieuwsuitzen ding van het nieuws Berlin- guers dood hadden gemeld, stroomden duizenden mensen naar het partijhoofdkwartier in Rome. De toeloop was zo groot dat de politie het ver keer moest omleiden. Maan dagavond is het stoffelijk overschot van de partijleider met het vliegtuig van presi dent Pertini naar Rome over gebracht. Langs de weg vanaf het vliegveld tot aan het par tijhoofdkwartier in het cen trum van Rome waar het lijk is opgebaard, hadden duizen den mensen plaatsgenomen. Zij applaudiseerden toen 'Ber linguer' langs reed. In vele bedrijven in Noord-I- talië hebben gisteren de arbei ders het werk gedurende tien minuten onderbroken om hun overleden leider de laatste eer te betuigen. Enkele stakingen op de Romeinse en Milanese vliegvelden werden om de zelfde reden afgelast. Unita, het partijblad, kwam gister middag uit met een speciale editie. „E morto", hij is dood, zo luidde de monsterkop op de voorpagina. Berlinguer is dood, en hij zal nu niet meer kunnen weten hoe enorm geliefd en populair hij wel was. Hij wist dat hij een derde van de Italianen tot zijn volgelingen of partijgeno ten kon rekenen. Maar af gaande op het geweldige me deleven van de Italianen, op de oprechte geschoktheid van het grote publiek mag men gerust ervan uitgaan dat die aanhang nog veel groter was. „Het is alsof een paus sterft", zo is al opgemerkt. Wie zijn opvolger ook zal zijn, hij zal van goeden huize moe ten komen om Berlinguers plaats geheel te kunnen inne men. Maandagavond heeft de communistische partij direct al vergaderd om een voorlopi ge opvolger te benoemen, en verwacht wordt dat dit de 66-jarige Alessandro Natta zal zijn, een wat kleurloze partij functionaris, van wie niet zo veel bekend is. Moderne partij Berlinguer (62) heeft vier da gen in coma gelegen, en was nog niet formeel dood. Hoe wel Berlinguer veel uiteenlo pende eigenschappen worden toegedicht, zijn alle nabe- schouwers het erover eens dat Berlinguer een van de grote leiders van het Italiaanse communisme is geweest. Een waardig opvolger van de his torische leiders als Gramsci, Togliatti en Longo. De grote verdienste van Ber linguer was dat hij de PCI heeft laten evolueren van een satellietpartij van Moskou tot een grote progressieve sociaal- -democratische volksbewe ging. De partijdogma's ver dwenen en maakten plaats voor de beginselen die eigen zijn aan de Westerse democra tie. Fiat-president Agnelli, de belichaming van het Italiaan se vrije ondernemerschap en jarenlang de grote tegenstan der van Berlinguer, heeft laatst nog verklaard niet bang meer te zijn voor de Italiaanse communisten sinds deze on der leiding van Berlinguer zelfs de nationalisatie van de grote privébedriiven uit hun programma hadden geschrapt Onder Berlinguer zijn de communisten ook akkoord ge gaan met het lidmaatschap van Italië van de NAVO. Berlinguer maakte zijn partij geheel los van Moskou in 1977. Toen zette hij samen met collega's in Spanje en Frankrijk het zogenaamde Eurocommunistische experi ment op. Daarbij zouden de communisten in het Westen de ideologische belemmerin gen voor een samenwerking met de sociaal-democratische partij moeten wegnemen. Dit experiment mislukte, buiten Berlinguers schuld. De Franse communisten zwichtten onder de druk van Moskou, en ook de sociaal-democratische par tijen in het Westen negeerden Berlinguer's uitgestoken hand. Een klein succes behaalde Berlinguer in 1978 toen hij de Italiaanse christen-democra ten (de enige partij die zich qua omvang met de PCI kan meten) tot een compromis wist te bewegen, het zoge naamde historisch compromis. De PCI steunde vervolgens een christen-democratische regering. Maar ook dit experi ment was geen lang leven be schoren. De Italiaanse com munisten zijn altijd blijven streven naar deelname aan de regering, maar socialisten en christen-democraten hebben dat tot de dag van vandaag verhinderd. Dit is uiteindelijk de grootste desillusie van Ber linguer geweest. Berlinguer was een bijzonder politicus. Hij was minder ijdel, minder hypocriet, en veel eerlijker en eenvoudiger dan de meeste andere Italiaanse politici. Hij was ook een van de weinigen van wie vaststond dat hij niet de politiek was ingegaan om er zelf beter van te worden ol om zijn familie, vrienden en kennissen te bevoordelen. En deze uitzonderlijke eigen schappen hebben hem wel licht zo populair gemaakt in Italië. Berlinguer komt uit een libe raal-socialistisch nest in Sas- sari op Sardinië. Hij was niet katholiek, leek dus, zoals ze dat hier noemen. Deze onker kelijkheid van Berlinguer heeft de laatste dagen nog enige problemen opgeleverd want enkele kameraden had den in het ziekenhuis van Pa dua waar hij in coma lag, een priester gesignaleerd, v zien van alle hulpmiddelen om het Heilig Oliesel toe te dienen. Berlinguers vrouw die overigens praktiserend katholiek is, bleek niet om dit sacrament te hebben ver zocht. Het ziekenhuis heeft de onrust toen moeten wegne men door te verklaren dat hel om een normale praktijk ging die zeker niet zal worden toe gepast als de familie dat niet wenst. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Paus Johannes-Paulus II heeft gisteroch tend de Zuidafnkaanse premier Pieter Botha in particuliere au diëntie ontvangen ondanks de protesten die tegen deze audiëntie van de kant van enkele Zuidafrikaanse kerken en van de Ita liaanse vereniging voor mensenrechten bij het Vaticaan waren binnengekomen. Van het onderhoud tussen de paus en premier Botha is niets bekend gemaakt, zoals gebruikelijk bij particuliere audiënties. Maar het Vaticaan vond het gistermiddag toch nog nodig een verklaring uit te geven. Daarin wordt uitdrukkelijk gesteld dat de paus elke staatsman die daarom vraagt in audiën tie ontvangt. Dat betekent niet dat de paus zodoende zijn in stemming betuigt met de ideeën van de gast of met de politiek die hij of zijn regiem thuis voert. We hebben vertegenwoordi gers van de meest uiteenlopende landen en systemen over de vloer, daarop komt de Vaticaanse verklaring neer. „En dat bete kent natuurlijk niet dat de paus de politiek van de persoon die hij ontvangt goedkeurt." Volgens het Vaticaan gebruikt de paus die ontmoetingen om zijn gedachten aan de gesprekspartner kenbaar te maken. Welnu, wat de paus vindt van de binnen landse en buitenlandse politiek van Zuid-Afrika, vooral die met betrekking tot de apartheid en Namibië, is iedereen bekend, al dus het Vaticaan. dat de redevoeringen van de paus opsomt waarin Zuid-Afrika wordt veroordeeld.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9