Huis ter Duin verrast na face-lift van tien miljoen gulden Avondzorgverlening in Voorschoten Voor Pietje Precies. :iden QeidóaQowuwt Politie maakt einde aan festival Experiment met windmolen onder grote belangstelling van start elT EckLcSommit DINSDAG 12 JUNI 1984 PAGINA 5 iwelendieven ingehouden fNSBURG De Rijnsburg- I politie heeft zondagochtend de oprit van de Rijksweg 44 het Rijnzichtviaduct) twee ïsterdammers aangehouden diezelfde ochtend bij een relier aan de Oegstgeester- hadden getracht in te bre- De Amsterdammers, 20 25 jaar oud, probeerden om /art over zes met een put ksel de ruit van de juwe- Irswinkel in te slaan. De ruit rsplinterde wel, maar bleef rder intact. Buurtbewoners karsehuwden de politie die tweetal snel in de kraag tte. iwelenroof pgelost )ORDWIJK De lordwijkse politie heeft ft de arrestatie van drie innen een grote juwe- jiroof opgelost. Op 22 ja- Jari waren uit een bordwijkse hotelkamer Se koffers met juwelen .stolen. De sieraden had- n een waarde van zeker -D.OOO gulden.. Htiatiefnemer van de roof "Is een 18-jarige Noordwijker. h| was in het bezit van een ,|se sleutel van de hotelka- •lr van een vertegenwoordi- 'r in kostbaarheden. Toen te man op 22 januari het ho- verliet sloeg hij met zijn meraden, een 34-jarige -lordwijker en een 36-jarige kroner van Zandvoort, zijn Jg. De buit werd vervolgens rdeeld in Zandvoort en en- Je dagen later in Amster- Jn voor een relatief zeer lage js van de hand gedaan. De Jherche kon de zaak oplos- J, nadat men het Wasse- krse vriendinnetje van de ordwijkse jongeman aan- Het meisje droeg om ar vinger een van de gesto- ringen. 18-jarige jongeman heeft erigens meer op zijn kerfs- Hij heeft de politie be nd vorig jaar op 21 novem- een personeelslid van de ma in Noordwijk te hebben •vallen. Hierbij maakte hij bedrag van 74.000 gulden fwisselende «ardendag oekhorstruiters DORDWIJKERHOUT De lekhorstruiters presenteer- n zich gistermiddag op hun eede paardendag op de eelweide in de Boekhorst in lordwijkerhout. Het zonnige 'er lokte heel wat paarde- fhebbers naar de show en een uur leunden een paar nderd belangstellenden over i ekken. werd een groepsdressuur paarden en pony's uitge- ?rd. Na de vlaggetjesrace, de monstratie voltigeren en sierlijke pas-de-deux wer- aan het publiek de vijf irsnellingen" van het ijs- dse (viking-)paard getoond, de tuigpaarden eindigde de irdendag met een springde- nstratie en een vrije kris- is-kros waarbij ruiters en tertjes op paarden en pony's r een aantal hindernisjes door een hek reden. Niet dat altijd even vlot lukte, fs sprong een deelnemertje pure wanhoop zelf maar r een strobaal om haar rd te laten zien hoe het i est, uiteraard tot groot ver- »ak van het publiek. Weder- - dus een geslaagde en af- rselende paardendag. ewonden U anrijdingen 1GSTGEEST Een 17-jari- fietsster uit Leiden is zater- [avond omstreeks half aalf gewond geraakt op de lising Warmonderweg en mpenaerstraat in Oegst- Jst. Ze is met knieletsel en hersenschudding overge- icht naar het Academisch !jkenhuis. ongeluk gebeurde nadat automobiliste via de War- i nderweg het kruispunt na- de. De fietsster en een endin leken te stoppen voor auto. Nadat de automobilis- weer optrok reed ook één i de twee fietssters weer der. De automobiliste pro- :rde de fietsster te ontwij- i en reed daarbij tegen een fkeerszuil en tegen twee ge beerde auto's. De 17-jarige tsster kwam ten val. een aanrijding zondagmor- omstreeks 12 uur op de ffcrmonderweg is een meisje 18 jaar gewond geraakt, met gebroken tanden en "wondingen aan het gezicht ar het Academisch Zieken- gebracht. Het ongeluk ge arde toen het meisje op haar is tegen een voor het rode ht wachtende auto botste. NOORDWIJK Het is ruim dertig procent duurder uitgevallen er is tot nu toe tien mil joen gulden geïnvesteerd dan verwacht en nog niet eens klaar, maar toch is iedereen die een tijdje niet in de buurt is geweest verrast bij het aanzien van het Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Sierden lange tijd de apparte mentengebouwen, een ga pend bouwgat en het oude grijze hoofdgebouw het hoek je van de Grent en het strand in Noordwijk, nu is het een wit geheel zonder gat, maar met een laag middengedeelte. Ook het oude grijze hoofdge bouw heeft een metamorfor- se ondergaan: het is met wit graniet bewerkt en ziet er daardoor ineens weer statig uit en past beter naast de ul tramoderne appartementen vleugels. „Dat hadden ze veel eerder moeten doen", is de verzuchting die niet alleen directeur A. Eberharter van het bijna een eeuw oude Huis ter Duin, maar ook menig Noordwijker slaakt. Een an der positief aspect is de werkgelegenheid. Na de ver bouwing telt Huis ter Duin zeventig werknemers, tegen twintig vroeger, en als de vergaderzalen klaar zijn wor den het er zelfs negentig. De officiële opening van het complex stond voor half juni op de agenda, maar die is we gens de seizoensdrukte nu tot september uitgesteld. Het Grand Hotel, in de wan deling kortweg Huis ter Duin, kent een roemrijke ge schiedenis. Koningen, konin ginnen, prinsen en prinses sen waren er vroeger kind aan huis. Het statige gebou wencomplex werd de even knie van het Schevenings Kuhrhaus genoemd. Maar de tijden veranderden, het hotel raakte hopeloos verouderd, het kasteeltje op het topje van het duin bij het Palace- plein stond op instorten en dus moest er worden inge grepen. Dat gebeurde rigo- reus, het romantische kas teeltje, herkenningspunt voor menigeen, ging tegen de vlakte en in 1977 moest ook het oude huis, dat was het ge deelte met het kuhrhaus, de keizerszaal en het kinder- De politie moest er zondag nacht aan te pas komen om het „Gat van Palace-festival" te beëindigen. Dat gebeurde om kwart over twaalf op ver zoek van omwonenden, die vanwege de geluidshinder geen oog konden dichtdoen. Eerder hadden duizenden mensen in meer of mindere mate genoten van het festival, dat zaterdag en zondag aan de Noordwijkse boulevard werd gehouden. Vooral het fraaie weer van zondagmiddag trok duizenden naar de boulevard met de gebruikelijke par- keerchaos en auto-overlast als gevolg en langs de tent waar dit jaar voor de tweede keer het festival werd gehou den. Een keur van artiesten uit binnen- en buitenland vulde het podium met muziek en theater in de meest uiteenlo pende vormen. Mime, satire. pantomime, new wave, rock roll en Japanse trommelaars, maar ook een vuurvreter en een poppentheater zorgden voor welkome afwisseling in het beeld van terrasjes, patat- boeren en hotels. De politie moest zondagmiddag al eerder ingrijpen om overlast van jeug digen die bierflesjes stukgooi den, in te perken. Aanhoudin gen behoefden niet verricht te worden. NOORDWIJKERHOUT Meer dan honderd belangstel lenden zagen hoe op Eerste Pinksterdag de windmolen van de firma Van Eden in Noordwijkerhout officieel in wer king werd gesteld. Daarmee werd tegelijkertijd door de makers van de molen een proefperiode gestart waarin moet blijken of de windturbine rendabel genoeg is om in productie genomen te worden. „We moeten gebruiken maken van de energie die ons aan gewaaid komt", zei wethouder Heemskerk. Het gaat er in derdaad op lijken dat Nederland een nieuw molentijdperk in gaat. Ditmaal is het de beurt aan de molens die wind om weten te zetten in warmte. De experimentele molen bij de gebroeders Van Eden aan de Leeweg is daar een voorbeeld van. De molen is een „besparingsmolen", dat wil zeggen dat de warmte die kassen verliezen door wind en ventila tie, aangevuld wordt door de molen die bij meer wind juist harder draait. „Het scheelt een ketel", aldus Cees Kapteijn, een van de bouwers. jaar gereed gekomen Duin distel zijn voor de verhuur geschikt gemaakt en zullen de eerste vijf jaar als hotelka mer worden verhuurd", ver telt Eberharter. Huis ter Duin is eigendom van Duin Holdings b.v., een volle doch ter van Noorlander Beheer Nederland b.v. uit Leider dorp, waarvan Noorlander Bouw b.v. en Van Rhijn Kat wijk b.v. ook takken zijn. Deze onderneming heeft van nog duurder makende pla nonderdelen afgezien. De mogelijkheid dat die in de toekomst ooit nog worden uitgevoerd is niet uitgesloten, maar voorlopig is afgezien van dfe bouw van een hotel- degeelte van zes verdiepin gen op het nieuwe middenge deelte en elf verdiepingen studio's boven het zwembad gedeelte. Daarmee is voorlo pig nee gezegd tegen 90 ho telkamer en 88 studio's. „Ik denk dat die ook niet meer worden gebouwd. We hebben het lang volgehouden zo te werken, maar voor de bouw van die elf verdiepingen zou het hele hotel stil moeten ko men te liggen", stelt Eber harter. Toch is de directeur niet bang dat Huis ter Duin niet gaat draaien in deze econo misch gezien slechte tijd waarin de koopkracht van gezinnen stevig afneemt. „Die appartementen zijn erg gewild bij jonge gezinnen, Je hebt hier alles, restaurants, winkeltjes, een kapper en het strand zonder dat kinderen de straat op kunnen rennen. Bovendien zijn de prijzen twee jaar geleden verlaagd en zijn we niet veel duurder dan de appartementen van Sporthuis Centrum". Ook verwacht Eberharter veel van buitenlandse congressen die hij voor de zalen wil aan trekken. Bruidssuite Overigens heeft Huis ter Duin ook ingespeeld op de toenemende trouwlust. Er is op de bovenste verdieping van het oude Grand Hotel een prachtige bruidssuite in gericht met zicht op zee, een rond bed met een gazen ge bloemde hemel eromheen en een tweepersoons-bad, alles in lichte en oud-roze tinten uitgevoerd. Bij de huur van deze suite hoort inclusief de verzorging van een fles champagne. ASTRID SCHOORDIJK Peuter speelt met vuur NOORDWIJK Een uitgebrande zolder, keuken en slaapkamer. Dat was vanmor gen het uiteindelijke resultaat van het spelletje van een 3 jaar oude jongen met de aansteker van zijn vader in een slaap kamer van het huis aan de Marjolein- straat. De vader des huizes ontdekte vanmorgen om zeven uur dat de vlammen uit het dak sloegen, toen hij naar zijn auto liep om naar het werk te gaan. Hij wist zijn gezin veilig uit de brandende woning te redden. Oorzaak van de brand, was het zoontje, dat op de slaapkamer met een aansteker een deken had aangestoken De brand weer is tot kwart over acht bezig geweest met nablussen. De schade aan huis en in ventaris is zeer aanzienlijk. Ravage Een inwoner van Noord wijkerhout heeft zater dagmiddag in een pa niekreactie een grote ravage in zijn woon plaats veroorzaakt. De man wilde achteruit zijn garage aan de Kerk straat inrijden. Hij moest remmen en trap te per ongeluk op zijn gaspedaal in plaats van op zijn rempedaal en ramde de garagedeur. In een schrikreactie zet te hij de auto, een auto maat, in de vooruit en schoot de weg op. Daarbij ramde hij drie geparkeerd staande au to's. Inbrekers gegrepen NOORDWIJK De po litie meent met de aan houding van vier man nen een reeks van zeker 20 inbraken in de Bollen streek te hebben opge lost. De Noordwijkse re cherche heeft in deze zaak samengewerkt met de rijkspolitie uit Rijns burg en Oegstgeest. Drie arrestanten wonen in Noordwijk, de vierde woont in Oegstgeest. De inbraken zijn in de afge lopen maanden gepleegd. Het viertal is afgelopen vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. Radio Londen weer uit de lucht KATWIJK De politie en de Radio Controle Dienst hebben vrijdag Radio Londen uit de lucht gehaald. Het was voor ne gentiende keer dat de illegale zender werd ge pakt. De appara tuur stond in een kelderbox aan de Karei Doorman- laan. Te veel wind voor Noordwijkse vlootschouw NOORDWIJK De stevige wind van zaterdag heeft tot gevolg gehad dat een gedeelte van het programma, dat voor de officiële opening van het badseizoen in elkaar was gezet, moest wor den geschrapt. De wind deed de organisatie be sluiten de meeste bootjes, die aan de vloot schouw zouden deelnemen, aan de kant te hou den. Zo vaarden de vaartuigen van de politie en de zeilverenigingen niet uit en de schepen die wel de zee opgingen, werden geconfron teerd met flinke golven. Voor het overige had de Noordwijkse Evenementencommissie niet te klagen: de politie noteerde geen enkele wan klank en het zo nu en dan doorkomende zonne tje zorgde ervoor dat er toch een flinke publie ke belangstelling was. plaatsen in het dorp wordt ge houden. Op dat spreekuur zal ook gezondheidsvoorlichting worden gegeven. Op thema bijeenkomsten zou collectieve voorlichting gegeven kunnen worden. Verder bestaat het plan een consultatiebureau voor ouderen in te stellen. In de nota wordt tenslotte ge steld dat een betere samen werking met andere hulpver leners noodzakelijk is, bijvoor beeld op het gebied van de na zorg. De nota zal worden besproken op de algemene ledenvergade ring van de Vereniging Ge zondheidszorg, die donderdag 14 juni in het Ds. Fortgensge- zondheidscentrum aan de Prof. van der Waalslaan in Voorschoten wordt gehouden. Aanvang 19.00 uur. Het Ds. Fortgensgezondheidscentrum is pas gerenoveerd en uitge breid en wordt door burge meester mr. P. Cannegieter morgen officieel om zeven uur heropend. Dat zal gebeuren namens de Stichting tot Steun aan en Bevordering van de Gezondheidszorg in Voorscho ten. Om 19.30 uur opent wet houder L.L. Marselis van wel zijn de informatiemarkt Thuis zorg voor Ouderen in het cen trum. Politie trekt pistool bij arrestaties in Augustinus LEIDEN Twee agenten hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag hun pistool ge trokken toen zij tijdens een vechtpartij in het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg werden bedreigd met een mes. Uiteindelijk werden vier man nen aangehouden. Omstreeks drie uur drongen de vier mannen het pand van Augustinus binnen, nadat de portier hen had laten weten dat zij niet welkom waren. Het gaat om een 25-jarige Leide- naar, een 20-jarige, een 24-jari- ge en een 25-jarige Voorscho tenaar. Er ontstond een vecht partij waarbij rake klappen vielen. Personeel van Augusti nus riep de politie te hulp. De twee agenten konden het vier tal echter niet de baas en zij kregen assistentie van twee andere agenten. De politie raakte in de vechtpartij be trokken en over en weer wer den klappen uitgedeeld. VOORSCHOTEN De Vere niging Gezondheidszorg Voor schoten maakt in 1985 een voorzichtige start met avond zorgverlening in overleg met de erkende kruisorganisaties in de regio Leiden. De over heid zal voor het benodigde geld moeten zorgen. Voor het opvangen van patiënten in een crisissituatie, waarbij acute kortdurende opname nodig is zullen verdergaande bespre kingen worden gevoerd met de bejaardenhuizen in Voor schoten. Dat staat te lezen in de beleidsnota Thuiszorg voor Ouderen van de vereniging, die overigens 10 jaar bestaat. De Vereniging Gezondheids zorg stelt dat hulpverlening in de avonduren nu niet mogelijk is wanneer het gaat om lang durige situaties zoals bij chro nisch zoeken en ouderen. Wanneer iemand 24 uur aan eengesloten hulp nodig heeft van een verpleegkundige moet een beroep worden gedaan op particuliere professionele hulp, hetgeen financiële problemen oplevert. Tijdelijke crisisop vang in een bejaardenhuis of een verpleeghuis is niet altijd mogelijk. Mensen van 65 jaar en ouder zullen in de komende jaren 12 procent van de Voor- schotsense bevolking uitma ken. Vijf procent is ouder dan 75 jaar. De vereniging wil gaan nagaan in hoeverre deze ouderen thuiszorg nodig heb ben. Hoewel momenteel aan alle hulpvragen kan worden vol daan en er geen wachtlijsten zijn is het lang niet zeker of alle Voorschotense ouderen beseffen welke mogelijkheden de wijkverpleging biedt. Daar om is de vereniging van plan een vouwblad samen te stellen waarin wordt opgenomen wat de wijkverpleging precies in houdt. Verder kunnen er in formatiemarkten worden ge houden en vanaf eind 1984 wordt een spreekuur van wijkverpleegkundigen inge steld dat maandelijks op drie De windmolen op het terrein van Van Eden aan de Leeweg. Door wrijving wordt de warmte opgewekt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat vooral veel bollenkwekers uit de omgeving een kijkje kwamen nemen. Ze zagen een molen waarvan het onderstuk in elkaar was gezet met van overal opgescharreld materiaal. Het bovendeel is al heel wat pro fessioneler opgebouwd. Voor de wieken hebben de makers zelfs een draaibank ontworpen. In tegenstelling tot de oude poldermolens wordt nu gewerkt met een verticale aandrij ving (in plaats van een horizontale). Als de proef slaagt en de molen inderdaad over een jaar in produktie komt, zal de prijs ongeveer 25.000,- gaan bedragen, vermoeden Cees Kapteyn, Klaas Huizinga en Harry Klein. Voorlopig hebben ze hun werkplaats nog in een schuur bij Van Eden. Directeur Eberharter voor het opgeknapte oude deel van Huis ter Duin met links ervan de lage nieuwe vleu gel die de verbinding vormt met appartemententoren aan de ene zijde. deel, het veld ruimen. Niet lang daarna verschenen mo derne witte appartementen trapsgewijs aan de duinrand. Alleen het Grand Hotel-ge deelte is overeind gebleven „om een stukje van het oude Huis ter Duin te bewaren voor het nageslacht", zoals Eberharter het stelt. Het kuhrhaus, het kasteeltje en de zomervilla's zoals Strand- wijck en Huis ter Zee zijn verdwenen. De namen zijn wel teruggekeerd in de ap partementengebouwen zoals Maritima, Marevista, Strand- wijck, Duinroos en Duindis tel. Maar het complex is nu aanzienlijk rijker met een zwembad met zich op zee, een koffieshop, een a la car te-restaurant, sauna, solaria, een nachtclub, een eigen Cave oftewel bistro en een geheel nieuwe receptie en lounge. Ook beschikt het per soneel over eigen kleedruim ten en wordt er bovenop het nieuwe lage tussengedeelte nog gewerkt aan de voltooi ing van een zalencomplex en een grote keuken. Op 3 april is de vernieuwde Huis ter Duin al in gebruik genomen, maar de verwachting is dat de zalen pas eind juni in ge bruik kunnen worden geno men. De werklui lopen nog dagelijks in en uit om dat voor elkaar te krijgen. Duur Het werk is wel duurder uit gevallen dan was verwacht, maar dat ligt volgens Eber harter niet San de sfeervolle inrichting. Een Zwitser heeft daarvoor gezorgd en is erin geslaagd met eenvoudige middelen zoals bijvoorbeeld muurverf en systeempla fonds buitenlandse sferen a la Franse Rivièra op te roe pen. Die worden nog eens versterkt door de namen van delen van het complex die al len uit de filmwereld komen. De nachtclub heet bijvoor beeld Nosferatu, het restau rant L'étoile du mer. Alleen de foyer heeft een andere naam: De Heinrich Tappen- beck-foyer, genoemd naar de stichter van Huis ter Duin. Dat het werk zo duur is ge worden is te wijten aan het feit dat de markt voor appar tementen is ingestort zoals dat heet. „Er zijn nog onge veer 50 appartementen te koop in de Duinroos en de 93 appartementen in de vorig Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. n als nieuwe abonnee van de Leidse Courant i Naam Adres -Postcode/Plaats I Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ^2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5