CDA nnji De fools zijn los ALLERLEKDSl „Kennis maakt zwakbegaafden minder afhankelijk OP DE BRES /OOR DE BOER 3eWERELD: HUN BELANG IS OOKONS BELANG. 'SEUDO-ARTS NOG TEEDS ACTIEF £eidóc6owuutt DINSDAG 12 JUNI 1984 PAGINA 3 Busbaan open De busbaan, die Wassenaarseweg en Plesmanlaan met el kaar verbindt, is de afgelopen week door lijn 43 in gebruik genomen. De bussen rijden nu over het terrein van het Gor- laeus laboratorium en bekorten hun reistijd daarmee met vijf minuten. Lijn 43, die een verbinding tussen Den Haag en Leiden vormt, reed voorheen over de Haagse Schouw- weg, ging linksaf de Plesmanlaan op, rechtsaf de Rijksweg 44 op om er direct bij Oegstgeest weer af te gaan. Via de Rijnzichtweg, Rhijngeesterstraatweg, Endergeesterstraat- weg en Wassenaarseweg werd dan naar het Leidse station gereden. In omgekeerde richting volgde de bus dezelfde wegen. Nu komt de bus via de Haagse Schouwweg bij de kruising met de Plesmanlaan, schiet rechtdoor de busbaan op en is snel op de Wassenaarseweg. De gedeelten die nu niet meer door lijn 43 worden aangedaan, worden voortaan door lijn 30 bereden. De aanleg van de busbaan, die gro- tendeels de route van het al jaren aanwezige fietspad volgt, heeft twee maanden geduurd. Roodlichtcamera's moeten voorkomen dat auto's geen gebruik maken van de bus baan. Schoolverlatersdag flopt LEIDEN Er is weinig terechtgekomen van de schoolverlatersdag> die zaterdag in het Bree- huys werd gehouden. Via een informatiemarkt wilden het Breehuys, de KWJ, het non-profit kamerbureau Stik en de Leidse sociale dienst de schoolverlaters informatie geven over zaken als het aanvragen van uitkeringen, het vullen van vrije tijd bij werkloosheid, rechten en plichten wanneer er wel een baan is en de mo gelijkheden om in Leiden een kamer te vinden. Jongeren waren er wel in het Breehuys zater dag, de organisatie schat totaal enkele honder den, maar belangstelling hadden ze alleen voor de muzikale omlijsting van het geheel en voor een video-film over kraken. „Een volgende keer moeten we het anders doen", zegt Ingrid, één van de organisatoren. „Het was een leuke gezellig dag, maar bij de standjes zag je nie mand. Er was gewoon geen belangstelling voor". erkloze derwijzers ven les over enbaar laervoer ie| (MlDEN Vier streekver- Pïrmaatschappijen gaan met cjang van het komend ifaolseizoen werkloze onder- ers inschakelen om op ba- jholen les en voorlichting 'dégeven over het openbaar n'fvoer. Bij het project zullen dierste instantie 20 tot 24 on- ?erwijzers worden ingescha- 5e|d, die met behoud van uit- ring, de scholieren het idje van de kous gaan bij- dingen over het openbaar 'Pfvoer. de ielmenteel doen de FRAM ^fesland), DVM (Drente), T (Twente) en NZH ^jord- en Zuid-Holland) aan project mee maar waar- ijnlijk zullen later nog x busbedrijven volgen, al- de ESO, samenwerkings- ian van de streekvervoer- Irijven. opdracht van de streekver- xbedrijven \vordt bij de hting Leerplanontwikke- in Enschede gewerkt aan menstelling van lespaket- voor het basisonderwijs. Igens de ESO gaat het om zeer uitgebreid pakket - «irbij bijvoorbeeld ook aan- ll"ht wordt besteed aan het idalisme, een verschijnsel het openbaar vervoer jaar- miljoenenstrop berok- het streekvervoer rede- dat bij dit project mes aan twee kanten It: De scholieren leren het ibaar vervoer nader ken- rwijl de werkloze onder- nuttige ervaringen n opdoen. Doordat ze di- >e scholen bezoeken kun- bovendien de nodige tacten leggen die hen wel- it nog van pas kunnen ko- iï bij het zoeken naar een 1 n in het onderwijs, r kjuto geramd DEN Een 27-jarige Lei- aar is zondagmorgen met "x wondingen in het gelaat het AZL overgebracht, »t de auto waarin hij zat aal op een andere auto gebotst. De auto werd be- <ird door een 25-jarige Lei- aar, die vanaf de Maresin- de Marnixstraat wilde in- bJen. Hij belandde op de lin- r weghelft en ramde een die werd bestuurd door 31-jarige Leidse. Beide au- werden zwaar beschadigd. 25-jarige Leidenaar moest k>loedproef ondergaan. LEIDSE PSYCHOLOOG ONTWIKKELT LEESMETHODE VOOR IMBECIELEN LEIDEN „Leren lijkt in ons land een privilege te zijn van personen, die relatief makkelijk kunnen leren. Kinderen die slechts met zeer veel moeite iets kunnen leren, hóeven ook niets te we ten, lijkt het wel. Leerpro gramma's voor bijvoor beeld op imbeciel niveau functionerende kinderen, krijgen in ons land nau welijks aandacht. Ook vanuit het ministerie niet. De meeste wetenschappe lijke publicaties op dit ge bied gaan daarom meestal direct naar het buiten land, waar die belangstel ling er wel is". Dit stelt de Leidse psycholoog dr. P.M.H.J. Smeets. Hij kwam onlangs in het nieuws (zie LC van 5 juni) in verband met de ontwikkeling van een nieuwe leesmethode voor zeer moei lijk lerende kinderen. Door die nieuwe methode lukte het om 12-jarige kinderen, die nog nooit eerder hadden kunnen lezen, na ongeveer 40 uur les reeds zinnen te laten lezen. Dr. Smeets, die al vele jaren bezig is met de ontwikkeling van verschillende leerpro gramma's voor zwakbegaafde kinderen, was de begeleider van drs. F.R. Hoogeveen, die onlangs op dit onderzoek af studeerde aan de Leidse uni versiteit. Smeets: „De zorg voor deze ge handicapten is erg goed in ons land. Maar het blijft vooral bij zorg. Er heerst in Nederland een beetje een mentaliteit van: wat zou je die kinderen toch lastig vallen. Ze zijn toch ge lukkig zo. In Nederland lijkt de staat waarin een gebouw verkeert het voornaamste cri terium te zijn voor een goed leven. In het buitenland is dat minder belangrijk, maar wordt de aandacht verschoven naar de vraag: wat wordt er met de kinderen gedaan. Waartoe zijn ze toch nog in staat. Wat kun nen ze nog leren en hoe pak je dat aan. Tsja, welke kinderen er gelukkiger zijn weet ik niet, maar door de kinderen meer te leren, hebben ze een grotere zelfredzaamheid en dat geeft weer minder afhankelijkheid en meer waardigheid. We moeten niet te bang zijn voor kleine frustaties bij deze kin deren. Ieder mens moet over een bepaalde frustratie heen als hij iets nieuws leert, waar om deze mensen dan niet Geduld „Uiteraard moet je proberen op zo'n elegant mogelijke wijze de kinderen iets te leren en daarbij is veel geduld een ver eiste, maar je moet niet bij voorbaat een eventuele kleine teleurstelling uitsluiten door er dan maar niet aan te begin nen". De heer Smeets, die sinds 1974 aan de Leidse uni versiteit is verbonden, is ook werkzaam bij een researchin stituut in Italië, waar men al veel verder is met het ontwer pen van leerprogramma's voor imbeciele en andere moeilijk lerende kinderen. Dr. Smeets: In Italië zijn aan dergelijke instituten teams verbonden waarin weten schappers, maar ook ouders zitten en waar gekeken wordt naar de onderzoeksmogelijk heden. Is er na een bepaalde tijd geen resultaat geboekt, dan is het jammer voor de on derzoekers, maar dan kunnen ze hun biezen pakken. Die on derzoekers zonderen zich ook niet af doer in een kamertje van een universiteit te gaan zitten, maar zijn dagelijks met die kinderen bezig. De basis voor ons leesprogramma komt ook uit Italië. De Italiaanse dr. G. Lancioni, die thans is ver bonden aan de Katholieke universiteit van Nijmegen, be dacht reeds geruime tijd gele den de grondbeginselen voor dit leesprogramma. Alleen dan voor de Italiaanse taal en die is, wat dit systeem betreft, veel makkelijker dan de Neder landse met al zijn verschillen de klanken voor één letter of Geheugensteuntje De leesmethode die dr. Smeets en drs. Hoogeveen hebben ontwikkeld komt er op neer dat voor elke letter een geheu gensteuntje wordt gegeven en dat die letter ook maar op één manier kan worden uitgespro ken. De „a" van aardbei is dus een ander teken dan de „a" van appel. Door aan een letter, een voor de kinderen herken bare associatie te geven, wordt de letter beter onthouden dan wanneer het slechts een ab stract begrip is. Een „L" wordt in het systeem geassocieerd met laars, omdat van de „L" een laars is getekend. De „Y" is van Ysje (er wordt niet met IJ gewerkt), omdat de vorm van de „Y" aan een ijsje doet denken enz. Smeets: „Moeilijk was het om het begrip letter „L" weer los te koppelen van „laars". De kinderen bleven nog lang laars tegen de „L" zeggen. Door het vaak en snel te lezen werd „laars" uiteindelijk een „L". Daarna werden er woor den gevormd. Eerst oplezen en daarna testen of er ook begre pen werd wat er stond. Na zo'n veertig uur oefenen kon den de kinderen reeds een zin netje lezen. Daarna werd weer getest of ze ook begrepen wat er stond, door in het zinnetje een opdracht te geven. Het bleek dat de kinderen daarbij slechts een deel van de op dracht begrepen. Als de op dracht luidde: Zoek de rode kat in het hok, werd wel de rode kat aangewezen, maar niet in z'n hok of werd het hok aangewezen maar met een gele kat enz. Het vervolgon derzoek zal zich erop richten deze voetangels en klemmen op te lossen. Misschien is zelfs een overschakeling te maken van deze taal naar „onze" taal, maar ik denk dat zoiets mis schien toch te moeilijk zal zijn voor deze kinderen", aldus dr. Smeets. Hij vindt dat deze schrijfwijze voor zwakzinnigen in principe hetzelfde bestaans- Dr. P. Smeets: „Noem het maar een gedragsprothese". recht en dezelfde waarde heeft, als het brailleschrift voor blinden en de gebaren taal voor doven. Bij deze lees methode is het van belang dat de kinderen zeer indiviueel onderwijs krijgen. Rekenmachine Smeets is één van de zeer wei nige Nederlandse wetenschap pers die zich bezighoudt met het maken van leerprogram ma's voor geestelijk minder begaafde kinderen. Hij doet dit al sinds zijn afstuderen in 1965 aan de Katholieke universiteit van Nijmegen. Zo werkte hij in Italië aan een zindelijks- heidsprogramma voor kleine kinderen en ontwikkelde hij aan de Leidse universiteit een rekenmachientje, dat geeste lijk gehandicapte kinderen kunnen gebruiken bij het zelf boodschappen doen. Ze kun nen er zelf mee uitrekenen wat ze moeten betalen. Hij construeerde een speciaal re kensysteem voor zogenaamde puntsommen en werkte mee aan een systeem voor compu tergestuurd rekenonderwijs enz. Eén van de laatse projec ten is een systeem voor klok- kijken. „Deze kinderen hebben erg veel moeite om klok te leren kijken. Velen hebben ook geen begrip van tijd. Tien minuten is een abstract begrip. Daarom zijn we nu met een afleessys- teem bezig, waarbij deze kin deren wel kunnen klokkijken en meer begrip van tijd kun nen krijgen. Globaal is het plan om een horloge te maken, dat programmeerbaar is. 's A- vonds kunnen de oude.rs een bepaalde dagindeling pro grammeren. Bijvoorbeeld een tijd om naar school te gaan en om te gaan eten enz. Tien mi nuten voordat de school begint (de afstand huis/school duurt tien minuten) gaat er een piep- i'e. Door een knopje in te druk- cen komt er in letters op het horloge „school" te staan. Door weer op een knopje te druk ken vervalt het woordje „school" en komen er tien streepjes te staan. Bij elke mi nuut valt er een streepje weg. Op die manier is het abstracte begrip van tien minuten, zichtbaar gemaakt. Noem het maar een gedragsprothese. Ie mand die wat aan z'n benen heeft kan met krukken nog goed lopen. Met zo'n horloge kunnen deze mensen een beet je hun dag indelen. Ze zijn daardoor ook weer minder af hankelijk", aldus de Leidse psycholoog. Volgens een zeer grove bere kening zouden zeker duizen den kinderen in Nederland bij dergelijke vindingen baat kun nen hebben. SYLVIA VAN LEEUWEN Speltraining De vereniging VOS Leiden houdt vrijdag 15, zaterdag 16 en zondag 17 juni een speltraining voor vrouwen die de VOS-begeleii 'sterstraining hebben gevolgd. Hieraan is woensdag 30 mei een kennismakingsavond in de VOS-ruimte aan de Drie Oktoberstraat 27 voorafge gaan. Inlichtingen worden verstrekt door Jannie Sie- rat, Juliana van Stolberghof 40, telefoon 210770. Zomerorgelconcert De vermaarde organist Albert de Klerk verzorgt vrijdag 15 juni het tweede zomerorgelconcert in de Pieterskerk. Be halve composities van Buxtehude, Bach, Mozart, Brahms en Franck voert De Klerk ook werken van 16e en 17e eeuwse componisten uit. Het concert begint om kwart over acht. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de Pieters kerk en in de voorverkoop bij K&O aan de Oude Vest Vegetarisch Repelsteel, de vegetarische ecologische vereniging, houdt vanavond in het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat 23 een bijeenkomst over vegetarisch eten. De bijeenkomst begint om acht uur. Kerkconcert In de Waalse Kerk aan de Breestraat 66 wordt zondaga vond 17 juni een concert gegeven door de blokfluitspelers Noortje Gortzak. Margreet van Schie en Christine Uithol- Périat en de organist Theo Goedhart. Zij spelen werken van Telemann, Pachelbel, de Caix d'Hervelois, Van Eyck en Schickhardt. Het concert begint om half negen en de toegang is gratis. Na afloop wordt een collecte gehouden voor de restauratie van het uit 1746 daterende orgel van de Waalse Kerk. Film In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen- straat 1 wordt zondagmiddag 17 juni de film „De ver geten kust" vertoond. De film geeft een beeld van het dagelijks leven van de bewoners van Tideria, de kust van Oost-Groenland. De voorstelling begint om drie uur. Drs. Gert Nooter, conservator van het cultuurge bied van Zuidoost Azië leidt de film in. Volksdansen zondag 17 juni de laatste volksdansinstuif van het seizoen gehouden. Het Noordhollandse orkest Novi Gospodar en het Leidse dansensemble Achalay verlenen medewerking aan dit feest dat om zeven uur begint. De toegangsprijs be draagt zes gulden vijftig. Wandeling De Leidse Werkgroep Homosexualiteit houdt zondag 17 juni een strandwandeling. Iedereen is welkom, er zijn leden van de introductiegroep aanwezig. Om één uur 's middags wordt verzameld bij het grenswissel kantoor in de Stationshal en het gezelschap gaat per bus naar zee. Rond vier uur wordt in Leiden nage kaart. Inlichtingen: 761013. ADVERTENTIE EUROPA IN GOEDE HANDEN Kies 14 juni voorlijstl. V. - Kies 14 juni voorlijstl. voorhal. puDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) wordt de ?9ste tijd overstroomd met bezorgde telefoontjes over een al ii »e tijd in Leiden en omgeving opererende pseudo-arts. De dokter (Jan) Steenkamp noemende man blijft nog steeds uwen in Leiden en wijde omtrek telefonisch lastig vallen. li man geeft zich uit als arts van het AZL en zegt een onder st k te houden in opdracht van het ziekenhuis naar het sexueel n rag van gehandicapten. Hij stelt ook vragen over sportiviteit Z sexualiteit. De man spreekt beschaafd en noemt soms de n m van de huisarts van degene die hij belt. Hij zegt dan dat de Usarts toestemming voor het onderzoek heeft gegeven. De '0 spolitie waarschuwt vrouwen die gebeld worden, meteen de binding te verbreken en de politie op ae hoogte van het ge- irde te stellen. T lidenaar overreden IDEN Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van zondag i, maandag met inwendig letsel naar het AZL overgebracht, ia at hij op de Kiekendiefhorst door een auto was everreden, man was uit balorigheid op de motorkap van de auto van een :nd gaan liggen. Even later ging hij op de weg achter de auto de vriend, een 26-jarige Leidenaar, liggen. Deze had dat niet le gaten en reed achteruit over zijn vriend heen. De Australische groep „Chrome" In actie op het Stadhuisplein. LEIDEN Een klein meisje staat op het Stad huisplein onder aan het podium, dat net zo hoog is als zijzelf. Ze kijkt met open mond omhoog naar de meneer die zo raar staat te doen. Gino Ro- vai, de ster van de voor stelling loopt naar de rand van het toneel en tilt haar op. „Hoe heet je?" vraagt hij met een zwaar Frans accent aan het meisje, dat bij hét zien van al die mensen haar vinger in haar mond heeft gestoken. Na een tijdje de show gesto len te hebben zegt ze: „Niks." „De zon sjaint, Niks." Rovai springt van het podium af en houdt zijn handen op. Het meisje laat er zich onder luid applaus invallen. Een debuut waar veel artiesten jaloers op kun nen zijn. Gino Rovai is een Parijze- naar, die op theatergebied al les al gedaan heeft, van tech nicus tot stuntman. Hij trad in Leiden op in 'The Barneys Pocketshow', met een drum mer en een bassist/organist uit Zuid-Engeland en de Amerikaanse gitarist en zan ger Don Podgoredsky. Rovai bracht een paar sterke mime-acts, waarbij hij effec tief gebruik maakte van zijn elastieken gezicht. Bijpassen de geluiden werden door de muzikanten verzorgd. Hij hield ook vele uiteenlopende voorwerpen op zijn kin in evenwicht, zelfs een fiets, maar hij oogstte toch het meeste succes met de manier waarop hij inspeelde op de si tuatie rond het podium. Als de stadhuisklok sjaat, valt hij in gebed op de knieën. Bij een volgende, nog uitgebrei dere tijdmelding speelt de band met het klokkenspel mee en zingt Rovai direct een passend lied. Hij jaagt een oudere Leidenaar de stuipen op het lijf door van het toneel te springen en hem te houden voor de man die hij al jaren gezocht heeft. Een optreden van twee zesja rige jongetjes, die Rovai voornamelijk stampend en grommend achternalopen, kan alleen beëindigd worden door hen een ijsje te beloven. Hoewel Leiden al twee avon den heeft kunnen genieten van kolderieke voorstellin gen in de schouwburg, begon zaterdag het Festival of Fools pas daar, waar het thuis hoort: op straat. Een fooi is toch niet iemand om in een comfortabele stoel te gaan zitten bekijken? Na The Barneys maakten drie Australische heren, die zich 'Chrome' noemen, het Stadhuisplein onveilig. Ze dragen witte pakken, die een arm en een been ontbloot la ten en met gekleurde schoe nen, ceintuurs en brillen op gefleurd zijn. Hun outfit wordt bekroond door een strak zwart kapsel met een goudblond kuifje. Ze maken infiltratietheater volgens het programma, en hebben in derdaad de starre, meedogen loze blik van geheim agenten over zich. Een van de heren speelt piccolo, aan weerszij den naast hem staan de ande- rpn, met uit plastic regenpijp gemaakte trommels. Chrome speelt niet op het po dium, maar op het plein. De toeschouwers vormen al snel een kring rondom hen, maar opeens dendert het trio, keu rig in het gelid, als een wals tussen de mensen door. Op een afgesproken teken draai en ze een kwartslag, om weer een ander deel van het pu bliek achteruit te drijven. En dat alles onder marsachtige muziek en liedjes van tiental len jaren her. Bij „You've got the cutest little babyface" kij ken ze één meisje strak aan, dat al snel niet weet waar ze het zoeken moet. Dan draai en ze om iemand anders heen, terwijl ze ritmisch en met synchrone gebaren steeds „I'm sorry" zeggen. Kinderen spelen hetzelfde spelletje als met de golven op het strand: zo dicht mogelijk volgen, maar niet geraakt worden. Eerder op de -dag waren op de Burcht al twee Leidse groepen te zien geweest. Acrobatiekgroep Lazarus opende het programma. Ooit zijn ze begonnen in het LAK maar nu staan ze zeer vast op eigen benen. Mede dankzij de presentatie van wat haast wel het broertje van Freek de Jonge moet zijn worden hun shows nóg steeds beter. Ook 'Commedia di Latte' is een groep, die zijn wortels in het LAK heeft, en zich bezig houdt met de oude Italiaanse straattheatervorm commedia dell'arte. Bij uitstek geschikt dus voor dit festival. Morgen middag om twee uur treedt 'Commedia di Latte' weer op op het Stadhuisplein. Onze plaatselijke trots Pan- cras (oost) sloot een bijzonder sfeervolle zaterdagmiddag af met .de voor het Festival of Fools in elkaar gedraaide voorstelling: „Ik mag hangen als dat geen parachutisten worden". In hun manier van theatermaken zitten voldoen de foolish elementen om ze een plaatsje te doen toeko men in de stoet van dwazen die ook deze week nog Lei den doortrekt, maar eigenlijk mikt de groep zeer serieus op het nationale theatercircuit. Het Leidse programma is maar een zeer beperkte bloemlezing uit wat er zich deze weken in Amsterdam allemaal afspeelt, maar daar om niet minder interessant. Je kunt tenslotte maar op een plaats tegelijk zijn. Aan de reacties van het publiek te horen, was de eerste festival middag buiten zeer geslaagd. Morgen en zaterdag zijn er in Leiden nog openluchtvoor stellingen. Vooral zaterdag staat ons weer een interes sant programma te wachten. Vanaf één uur 's middags zijn te zien: het Italiaanse Thea- tro Nucleo, drie Amerikaanse vrouwen die zich 'Pink' noe men, en de Japanse slag- werkgroep Ondekoza. DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3