TAFEL Brits auteur: Johannes Paulus I stierf door vergiftiging iifili'l Eensgezindheid grote winst op economische top in Londen WESTEN WIL WEER PRATEN MET SOVJET UNIE kerk wereld Hervormde synode praat over „het spreken van de kerk 1 ICTOENHBVWILLENHEROPENING KERNWAPENDISCUSSIE IN SYNODE ACHTERGROND CeidaeSomant DINSDAG 12 JUNI 1984 PAGINJ De vorige paus is door ver giftiging om het leven geko men en niet aan een hartaan val overleden zoals officieel in 1978 is verklaard. Dit staat in de zondageditie van het Britse blad „The Observer", dat een voorpublikatie bevat uit een boek dat komende week verschijnt. Volgens de krant meent de Britse auteur David Yallop, na een studie van drie jaar, te hebben vastgesteld, dat Jo hannes Paulus I, die maar een maand het pontificaat heeft bekleed, geen natuurlij ke dood is gestorven. Yallop spreekt in het boek, getiteld „In de naam van God" (In God's name), dat donderdag in de Britse win kels ligt, het vermoeden uit, dat een aantal mensen bang was, dat de Italiaanse paus, die 65 was toen hij overleed, actie tegen hen zou onderne men. Hij verwijst in het bij zonder naar de geheime loge van de Italiaanse vrijmetse laars P-2. Yallop grondt zijn vergifti gingstheorie op punten als „het niet verrichten van au topsie op iemand die nooit te voren iets aan zijn hart heeft gemankeerd" en „de verwij dering van alle spullen uit diens slaapkamer, met inbe grip van medicijnen en zijn testament, dat nooit is terug gevonden", aldus het zon- Ook staat de Britse schrijver stil bij de „verwarring" over het tijdstip van overlijden van Albino Luciani en „offi ciële verkeerde informatie over wat de paus in zijn han den had toen men hem (dood) aantrof", aldus The Observer. Volgens de krant ging Yallop aan het studeren, nadat ie mand wiens identitieit hij voor zich wil houden, hem daartoe had benaderd. „Dat eerste contact leidde hem naar een serie hooggeplaatste personen binnen het Vati- caan wier uitlatingen hij el ders verifieerde", aldus de krant. In zijn boek schrijft Yallop: „Voor mij staat onomstotelijk vast, dat de kardinaal van Venetië is vermoord". In het stuk in The Observer merkt een medewerker van kardi naal Basil Hume, de leider van de rooms-katholieke ge meenschap in Engeland en Wales, op dat het verhaal van Yallop „tamelijk verge- Paus Johannes Paulus I zocht klinkt". Het commen taar van een Vaticaanse functionaris die verzocht niet genoemd te worden is, dat de theorie van Yallop zo onge loofwaardig is, dat zij geen reactie verdient. Publikatie van dagboek Romero De katholieke kerk in El Sal vador hoopt spoedig het dag boek te kunnen publiceren van aartsbisschop Oscar Ar- nulfo Romero. Dat heeft de vicaris-generaal van het aartsbisdom San Salvador, mgr. Ricardo Urioste, gezegd. Het is de eerste keer, dat van een dagboek van Romero melding werd gemaakt. Romero werd 24 maart 1980 in San Salvador vermoord tijdens het opdragen van een heilige mis. Zijn dagboek be slaat ongeveer anderhalf jaar en eindigt enkele dagen voor zijn dood. In het dagboek schrijft Romero niet alleen over zijn pastorale activiteit, maar ook over zijn talrijke contacten met intellectuelen en politici van allerlei rich ting. Volgens mensen uit de omgeving van Romero zal het dagboek aantonen, dat Romero niet altijd even goe de betrekkingen had met het Vaticaan. Prof. Küng: Dringende problemen onder tafel bij bezoek paus aan Zwitserland Velen kunnen met recht be zorgd zijn, dat de positieve tekenen van het bezoek van de paus aan Zwitserland niet bewaarheid worden. Dat schrijft de Zwitserse theoloog Hans Küng in een artikel in de „Basler Zeitung". Küng noemt het bezoek van de paus een „dure show", waar mee een voor Zwitserland ongekende persoonsverheer lijking gepaard gaat. Volgens Küng wordt in plaats van de door velen ge wenste spontane gesprekken en dialogen met andersden kenden alles vastgelegd van de eerste verklaring tot de laatste vraag. Daarmee wordt elke spontaneïteit verstikt. Urgente problemen als de seksuele moraal, de onfeil baarheid van de paus en de nieuwe „inquisitiegolf" tegen Latijnsamerikaanse theolo gen worden op die manier al bij voorbaat onder tafel ge werkt, aldus Küng. Hij meent, dat de paus voor de structurele pastorale pro blemen van de katholieke kerk alleen de verantwoor delijkheid draagt. „De katho lieken, protestanten; oud-ka tholieken en ook de joden, met wie de paus een ontmoe ting heeft, moeten hem, of het gelegen of ongelegen komt, de waarheid zeggen - in christelijke vrijmoedig heid", aldus Küng in de „Basler Zeitung". Inmiddels is paus Johannes Paulus II op zijn tweeëntwin tigste buitenlandse reis, van ochtend in Zwitserland gear riveerd voor een bezoek van zes dagen. Nadat hij in een stadion te Lugano een mis voor de Ita liaans sprekende Zwitsers had gecelebreerd is hij per vliegtuig naar Genève ver trokken, waar hij een bezoek van twee uur aan de Wereld raad van Kerken heeft ge bracht. Daarna heeft de paus het centrum van de Ooster- s-Orthodoxe Kerken te Chambésy bezocht. Morgen zal de paus in de Ni- colaaskathedraal te Freiburg een ontmoeting hebben met religieuzen. In de universiteit is er een samenkomst met de hoogleraren van de rooms- -katholieke theologische fa culteiten in Zwitserland. Een kerkdienst in de openlucht wordt gevolgd door een ont moeting met het corps diplo matique. De paus heeft mor gen in het bisschoppelijk pa leis van Freiburg een ont moeting met de kleine joodse gemeenschap in Zwitserland. Aan het einde van de dag ontmoet hij jongeren uit het Frans sprekende deel. Breed lachend past de aartsbis schop van New York, mgr. John O'Connor de Portoricaanse hoed, die hij gis teren tijdens de viering van dé Portoricaanse dag in New York kreeg. Het hoofd deksel werd hem aangeboden door politieman Luis Salgado, voorzitter van de vereniging van Spaansspreken den binnen het Newyorkse poli- tie-apparaat. Poolse regering eist preekverbod Jankowski De Poolse regering eist van de Poolse bisschoppen, dat Hen- ryk Jankowski, de biechtvader van Lech Walesa, met onmid dellijke ingang een preekverbod wordt opgelegd. De eis is af komstig van het Poolse ministerie voor kerkelijke aangele genheden. Volgens dit ministerie houdt Jankowski elke zon dag „staatsgevaarlijke" preken, waarin hij tot „agitatie" op roept. Hoe ver kan de kerk gaan in haar spreken, hoe concreet kan zij zijn, wanneer kan zij spreken en wanneer moet zij spreken? Dat zijn vragen die aan de orde komen in het vijfde hoofdstuk van de eer ste opzet van een geschrift over „Gemeente-zijn in een mondiale samenleving", dat de hervormde synode don derdag bespreekt. De bespre king in de synode zal niet uitmonden in besluiten. Het concept is opgesteld door de Raad voor de Zaken van Overheid en Samenleving (ROS), die in 1982 daartoe opdracht kreeg van de her vormde synode. Men heeft gekozen voor „gemeente zijn" in plaats van „christen- -zijn", op grond van de erva ring, dat juist in het gemeen te-zijn de grootste spannin gen liggen. Het is niet de bedoeling, dat in het definitieve geschrift op allerlei kernproblemen in de samenleving wordt ingegaan. Het zal vooral moeten gaan om de aard van gemeenschap en getuigenis van de kerk in verband met deze problemen en over de vraag hoe deze gemeenschap en dit getuige nis op de verschillende ni veaus van kerk-zijn (plaatse lijk, landelijk, regionaal, mondiaal) gestalte krijgen. In het hoofdstuk over het spreken van de kerk wordt gezegd, dat getuigenis en dienst van kerk en gemeente per definitie betrekking heb ben op alle terreinen des le vens. Formele criteria waar om sommige terreinen daar buiten zouden vallen, zijn er niet. De kerk mag dus over alles spreken, maar zij kan dat niet altijd. Als bijvoor beeld gezegd wordt, dat de kerk niet mag zwijgen als hi gaat om zaken van leven dood, dan komt meteen d vraag op, hoe bepaald kaï worden of iets een zaak vai leven of dood is. In de prak tijk is het dan ook vaak z( dat door de kerk gereageer wordt op signalen van bui tenaf (bijvoorbeeld de vre desbeweging). Zoals er geen grenzen zijn tj trekken met betrekking ti de onderwerpen waarover di kerk spreekt, zo is het ooi moeilijk criteria te stellei voor de mate waarin da spreken concreet moet zijl en welke middelen daarbi gehanteerd moeten wordei De kerk moet zich competei tonen in de zaken waarove] zij spreekt. Het verwijt, d; de kerk per definitie nii competent is, als zij zich ovel bepaalde maatschappelijkjn; vragen uitlaat, is in principfcn niet terecht. Dat de kerk zicf niet competent toont, moet ii een zakelijke discussie ge staafd kunnen worden. Om^j gekeerd is een voorwaardtg( voor kerkelijke bemoeienis dat synode, kerkeraad, predipe kant of een groep van ge^v meenteleden zich die compejd, tentie eigen maakt. fir De opstellers van het hoofd-;n: stuk leggen er de nadruk op' j dat de tijd voorbij is dat „d^ kerkelijke elite volstond mej het geven van aanwijzinge: aan de politieke elite". De ge dachte, dat de kerk de alge; mene principes aanreikt er dat de politici verantwoorde-i:;. lijk zijn voor de praktischeJ uitwerking, hoort thuis ii een verouderde opvattinjf met betrekking tot de ver houding tussen kerk en staaf zo wordt gezegd. Het ICTO (Interkerkelijk Co mité Tweezijdige Ontwape ning) en het HBV (Hervormd Beraad Vredesvraagstukken) hebben de hervormde syno de, die deze week bijeen komt, gevraagd de discussie over de kernwapens te hero penen. In een open brief dringen de organisaties er met klem bij de synode op aan „geen stappen te onder- nemen die leiden tot een in wezen zelfde besluit" als het vernietigde besluit waarin de plaatsing van kruisraketten wordt afgewezen. "Indien de synode daartoe niet bereid is, dan moet zij in een eventueel nieuw besluit duidelijk zeg gen, dat er slechts een be perkte waarde aan kan wor den toegekend, aldus het ver zoek. ICTO en HBV schrijven, dat zeer vele hervormden de op vattingen van de synode over de kernwapens niet delen. De synode kan op geen enke le- manier verantwoordelijk worden gehouden voor de gevolgen van zulke politieke uitspraken. De onrust en po larisatie in de kerk nemen als gevolg van zulke uitspra ken eerder toe dan af, aldus de open brief. In maart besloot de synode met 37 tegen 15 stemmen de pastorale brief van 1980, waarin de synode gebruik en bezit van kernwapens af wijst, aan regering en parle ment toe te zenden. Dit be sluit is inmiddels uitgevoerd. De generale commissie voor de behandeling van geschil len en bezwaren vernietigde vorige week dit besluit, daar de synode zich niet aan de Kerkorde had gehouden. Als de synode zich tot overheid en volk wil richten, moet zij eerst beslissen of de classicale vergaderingen geraadpleegdL moeten worden, zo bepaaltii de Kerkorde. 1 Synodevoorzitter ds. C.B.[] Roos erkende de fout, maart verwachtte niet, dat de syno-L de een inhoudelijke discussier over het synodebesluit za| houden. Gehakt met spinazie en aardappelen vla met rumbiscuits Voor twee personen hebt u nodig: 150 g gehakt, 1 sneetje brood, zout, peper, paprikapoeder, 1 lepel los geklopt ei, ui, bloem, 30 g boter; 750 g spinazie, half bekertje zure room, halve lepel citroensap, paar blaadjes salie of ketoem bar (1 hard gekookt ei); V2 tot 1 kg aardappelen; halve liter melk, 25 g cus tard, 30 g suiker, 4 lange vingers, 2 lepels rum of water met rumessence. Week het brood in weinig warm water. Druk het water er zoveel mogelijk weer uit en maak het brood fijn. Meng brood, gehakt, zout, peper, paprikapoeder, ei en kleingesneden ui. Vorm er twee gehaktballen van. Rol deze ballen door bloem en leg ze ongeveer een uur in de koelkast. Bak de gehaktbal len vervolgens in warme bo ter, regelmatig kerend en met het deksel schuin op de jjan, in twintig minuten bruin en gaar. Laat de gewassen spinazie uitlekken, snijd ze grof en zet ze op met aanhangend water. Laat de groente slin ken en daarna in een paar minuten gaar koken. Meng de zure room met citroensap, fijngeknipte salie of ketoem bar en zout. Schep dit meng sel door de uitgelekte spina zie. garneer de groente des gewenst met plakjes ei. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een pap je. Schenk wat hete melk al roerende bij het papje en doe het in de pan. Laat de vla onder voortdurend roeren even koken. Voeg van het vuur de overige koude melk toe en laat de vla koud wor den. Breek de lange vingers in stukjes, druppel er de rum of verdunde rumessence over en leg er de vla op. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Van onze speciale verslagge ver Rik in 't Hout) LONDEN Margaret Thatcher leek met zich zelf in tegenspraak toen zij zaterdag verklaarde dat „haar" topconferentie in Londen zeer veel waarde vols had opgeleverd, ook voor de media. Immers, aan de vooravond van de bijeenkomst had zij ge zegd dat men nergens op behoefde te rekenen, ge zien het karakter van deze bijeenkomsten. Had zij nu de eerste of de tweede keer gelijk? De mees ten van de ruim 3.000 journa listen in de Connaught Rooms, een pluche, labyrint-achting zalencentrum, wisten het wel. Het was een ontzettend onbe nullig gedoe geweest, vonden zij, dat bovendien, door alle poespas eromheen, belachelijk veel geld had gekost: 11 mil joen gulden. Mevrouw Thatcher dacht er uiteraard anders over. „U had", sprak zij op haar slotcon- ferentie, „allen aanvankelijk zulke grote verwachtingen, dat ik die wel moest temperen. Ik hoop nu dat u echt heel, heel blij zult zijn met wat er in het communiqué staat. Het zou vreselijk geweest zijn, als we al dit werk gedaan hadden en u zou teleurgesteld zijn". De ironie in deze zinnen toont aan, dat ook deze premier, die doorgaans een soort gietijzeren onverstoorbaarheid ten toon spreidt, geïrriteerd kan raken. Maar dat wil niet zeggen dat ze ongelijk had. Bijna alles wat er in Lancaster House be- en afgesproken zou worden, was in grote lijnen ruim van te vo ren bekend en vrij verkrijg baar in elk regeringscentrum, ook in die van de niet-deelne- mende landen. Persoonlijke relaties Het bijeenkomen van de rege ringsleiders van de Verenigde Staten, Japan, Groot-Brittanië, West-Duitsland. Frankrijk, Italië en Canada is een gebeur tenis op zich. Heel veel in de wereldpolitiek hangt'af van de persoonlijke relaties tussen po litici. De sfeer in de NAVO werd jarenlang verpest door de hekel, die Helmut Schmidt en Jimmy Carter aan elkaar hadden. En in de Europese Gemeenschap was het al net zo, door het antagonisme tus sen mevrouw Thatcher ener zijds en de heren Schmidt en Giscard D'Estaing anderzijds. Daarom is het zeker van be lang om te constateren, dat er onder deze zeven leiders in derdaad een vriendelijke sfeer was en dat zij, om nogmaals met mevrouw Thatcher te spreken, „meer begrip hadden gekregen voor eikaars stand punten en meer inzicht had den gekregen in eikaars moei lijkheden en de aanpak daar van". Voorts is een topconferentie belangrijk, omdat er belangrij ke dingen besproken worden. De gang van zaken in de we reldeconomie bepaalt de mate van welstand van miljarden mensen en dus is het de moei te waard te noteren dat de grote industriestaten het hui dige economische beleid zullen blijven voortzetten. De hoge stand van de rente in de Vere nigde Staten is schadelijk voor het Europese bedrijfsleven en rampzalig voor een groot aan tal landen in Latijns-Amerika; dus doet het ertoe dat de Vere nigde Staten nu hebben inge stemd met een communiqué, waarin de hoge renteniveaus veroordeeld worden. Dat president Reagan niet openlijk in het beklaagden bankje werd gezet, was iets waar ook zijn grote tegenspe ler Mitterrand begrip voor uit te. Politici weten wat het bete kent een verkiezingscampagne te voeren. Het stimuleren van een „zachtere" behandeling door de banken van de La tijnsamerikaanse schulden landen houdt de erkenning in, dat het niet helemaal de schuld is van de betrokken staten, dat zij in moeilijkheden zijn geraakt. Mitterrand, die gepleit had voor een wereld wijde aanpak van dit pro bleem, ging dus niet geheel met lege handen naaf huis. Geen kleinigheden Ook de niet-economische za ken, die een steeds groter deel van dit soort conferenties gaan beheersen, betroffen geen kleinigheden. De Verklaring over Democratische Waarden, die bedacht was door de Brit ten om mevrouw Thatcher's topconferentie te voorzien van een monument, mag een open deur lijken, maar zij toont wel aan, waarin Oost en West van elkaar verschillen. Dat laatste wil niet zeggen, dat beide blokken eikaars vijanden moe ten zijn. President Reagan heeft daar wel eens anders over gedacht en dus viel het op dat tevens de bereidheid werd uitgespro ken tot samenwerking met het Oostblok. Dat betekende een overwinning voor de Europese landen en Canada, die deze ge legenheid wilden benutten voor een beetje ontspanning van de zo gespannen toestand in de wereld. Ook de speciale Oost-West-verklaring was op vallend mild van toon. „Zelfs de grootste schriftgeleerden van de Pravda en de Izvestia zullen er geen elementen van koude oorlog in ontdekken", sprak bondskanselier Kohl te vreden. Veel kritiek was er in Londen ook op de „tamheid" van de Iran-Irak verklaring. Deze ze ven grote mogendheden had den toch zeker wel een strate gie kunnen ontwikkelen om de oorlog tussen Irak en Iran te beëindigen, vonden velen. Maar Engeland en Frankrijk hadden nu juist, niet op de conferentie maar al eerder, zo'n moeite gedaan om de Amerikanen af te houden van militaire interventie. De ver klaring in Londen was daar de afspiegeling van, waarbij ove- De Amerikaanse president Reagan verwelkomt de Britse premier Thatcher zeer hartelijk voor de microfoon van de Guildhall in Lon den, waar zij even later als gastvrouwe van de economische topconferentie het slotcommuni qué zou voorle zen. rigens wel een stok achter de deur werd gehouden: „Het principe van vrije scheepvaart moet geëerbiedigd worden". Het schijnt dat de drie landen afgesproken hebben gezamen lijk in te grijpen, als de zaken in de Perzische Golf werkelijk uit de hand dreigen te lopen. De verklaring over internatio naal terrorisme was niet zo zeer opmerkelijk door de in houd van de maatregelen men kwam niet verder dan „voorstellen die steun vonden in de discussie" maar wel door de vaststelling van de be trokkenheid van „regeringen en staten bij daden van terro risme, waarbij misbruik wordt gemaakt van de diplomatieke onschendbaarheid". Daarmee werd de Libische leider Kha- daffi op één lijn geplaatst met de door hem betaalde moorde naars. Zo ver is het zelfs met Hitier nooit gekomen, voordat hij begon oorlog te voeren. LONDEN De zeven re geringsleiders hebben op hun topconferentie in Londen een dringend be roep gedaan op de Sovjet- Unie om de dialoog met het Westen te hervatten, vooral waar het gaat om wapenbeheersing. „Wij streven naar snelle en po sitieve resultaten in de di verse onderhandelingen en hopen dat de gesprek ken die nu geschorst zijn spoedig hervat zullen worden". Dit is een duide lijke verwijzing naar de onderhandelingen in Ge nève, waar de Russen eind vorig jaar wegliepen, toen de NAVO begon met plaatsen van kruis- en pershing-raketten. De oproep aan Moskou staat in een van de vier verklaringen, waarmee de tiende economi sche topconferentie zaterdag in Londen werd beëindigd. Ook werden er uitspraken ge daan over de oorlog tussen Iran en Irak, het internationa le terrorisme en uiteraard over economische aangelegenhe den. De Oost-West verklaring is bedoeld als een signaal dat het Westen „te allen tijde, op elke plaats en zonder voor waarden vooraf terug wil ke ren naar de onderhandelings tafel", aldus de Britse minister van buitenlandse zaken, sir Geoffrey Howe. Hij voegde er aan toe: „Dit is iets wat we steeds weer van de daken moeten schreeuwen, tot het doordringt tot de geesten van de mensen die twijfelen aan de bedoelingen van het Westen en tot het doordringt, als dat mogelijk is, tot de geesten van de mensen in de Sovjet-Unie. Het Kremlin lijkt vooralsnog niet van plan aan de oproep gehoor te geven. De Sovjet pers spreekt van een verkie zingsstunt van president Reagan. Het Amerikaanse staatshoofd wordt er voorts van beschuldigd dat hij zijn „agressieve militaristische po litiek" probeert op te leggen aan de andere NAVO-landen, zodat het erop lijkt dat het Westen een politieke eenheid vormt. Voldaan Minister Howe toonde zich voldaan over de verklaring betreffende het internationale» terrorisme. Hij meent dat de deelnemende landen zich ver plicht hebben tot een aantal maatregelen, die werkelijk ef fect zullen hebben. Hij doelde daarbij onder meer op de af spraak dat er zo veel mogelijk samengewerkt zal worden bi» het weren van mensen die als terrorist bekend staan, inclu sief diplomaten. Dat laatste houdt verband met de inciden ten rond de Libische ambassa de in Londen in april van dit jaar, waarbij een jonge politie agente om het leven kwam. Volgens de Britten is er nu een goede kans dat er een zwarte lijst wordt opgesteld van internationale, soms zelfs door regeringen gesteunde ter roristen. Deze zaken van buitenlands politieke aard kregen meer aandacht dan het uitgangspunt van de conferentie: een ver trouwelijk en diepgaand over leg over het te voeren econo misch beleid. Dat weerhield de Britse premier Thatcher er niet van met enige trots een plan aan te kondigen van tien punten, bedoeld om de huidige economische groei duurzaam te versterken, nieuwe banen te scheppen en de economische opleving ten goede te laten ko men aan zo veel mogelijk lan den, ook die in de Derde We reld. Een belangrijk onderdeel van het economische communiqué was de aankondiging van een nieuwe benadering van het in ternationale schuldenpro bleem. Landen die hun „huis houdboekje" zelf op orde pro beren te brengen, moeten lan ger de tijd krijgen om hun schulden aan de grote com merciële banken af te lossen. De Franse minister van finan ciën, Delors, toonde zich te leurgesteld over dit resultaat. „Frankrijk zal zich niet af la ten afbrengen van zijn streven naar een wereldwijde oplos sing". De Verenigde Staten en Japan boekten een gedeeltelijk suc ces bij hun poging om een nieuwe ronde van internatio nale onderhandelingen op gang te brengen over een ver dere verlaging van de invoer rechten. De Europese landen stemden in met het principe, maar wilden zich niet op een jaartal (1986) vastleggen. De achtergrond daarvan is, dat Amerika en Japan ook de ta rieven voor landbouwproduk- ten verlaagd willen zien, waar de landen van de Europese Gemeenschap nogal beducht voor zijn. President Reagan kreeg slechts vage toezeggingen toen hij probeerde de andere zes re geringsleiders te interesseren in deelneming aan een projekt voor een bemand ruimtesta tion. Speciaal voor deze gele genheid had de president een model van het station, dat 8 miljard dollar moet kosten, la ten opstellen in een kamer van Lancaster House. Toen Reagan de andere deelnemers het model liet zien, zou presi dent Mitterrand zich opzette lijk afzijdig hebben gehouden. GEMATIGD ZOMERWEER DE BILT Het KNMI wacht voor morgen iets der zonnig weer. Er trei dan wat wolkenveldjes ons land, maar regen van kenis wordt uit deze be' king niet verwacht. De kenvelden behoren bij eenl pressie, die van IJsland de kust van Midden-Nooi gen koerst. Onder invloed deze depressie trekt het Ir trum van een hogedrukgeb dat het weerbeeld varr Pinksterdagen zo gunstig bi^' vloed heeft, via ons land n Midden-Europa weg. Toch het er op het ogenblik naar uit, dat de oceaandep sies de komende dagen r veel dichter bij ons land 1<" nen komen. Het weer zal df" om een gematigd zomers rakter blijven behouden. Vooruitzichten voor vakar landen geldig voor woens en donderdag: l Zuid-Scandinavië en marken: Perioden met bewolking vooral in zuidwest-Noorw» tijdelijk regen, later opklaE gen vooral in Denemarkerf Zweden. Middagtemperal van 15 graden langs de No - kust en Deense westkust, 17 a 22 graden elders. Britse eilanden: In Schotland en Noord-Ier) veel bewolking en af eni wat regen, elders droog enL klaringen, vooral in zuidl t-Engeland. Middagtempè tuur van 16 graden in j noorden en westen tot 18 I graden in het zuiden en If ten. Benelux, Noord-Duitslanl Af en toe wolkenvelden, v( al donderdag, maar over] gend droog. Middagtempu tuur van 16 graden aan zeq< 22 graden meer in het binrig land. Frankrijk, Zuid-Duitsl^ Alpengebied: Droog en zonnig. Middagtl] peratuur van 24 graden 1 Noord-Frankrijk en Z|< -Duitsland tot 30 gradenli Zuid-Frankrijk. In de Alk 0-graden-grens op rond 350f hoogte. Portugal: Zonnig en warm tot warm. MiddagtemperalJ" van rond 24 graden langs oostkust tot 35 graden in zuiden en Zuid-Portugal. aan zee wat koeler. Adriatische kust: Vooral in het noorden en j1 zee zonnig. Voornamelijk iii' zuidelijke bergstreken plaaf lijk een bui. Middagtempr tuur meest tussen 23 en 291

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2