pijnsburgse Boys mist aterdagtitel op centimeters Succesvolle open dag jubilerend Philidor Ajax valt terug J\ jiPORTTRIBUIME eest en zorgen bij D- jarig Teylingen Fiks komt tekort tegen Excelsior Eerste overwinning Er win Nieuwenhuizen ORTUINLIJKIJSSELMEERVOGELS BLIJFT OVEREIND: 0-0 Jeren Zijl/LGB Remmen kringrecord 99 Peter Markx Leidens penalty-specialist LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JUNI 1984 PAGINA 19 t gENHEIM Voor Sassenheimer Jan van der Schrier kreeg de zaterdag ter ïenheid van het 60-jarig bestaan van de voetbalvereniging Teylingen gehou- [receptie nog een extra feestelijk tintje. Jan Persoon, voorzitter van de vaifB Afdeling Leiden, eerde hem met de Speld van Verdienste. Een onder- pesding die Van der Schrier ontving vanwege zijn jarenlange bezigheid als in- van toto- en lottoformulieren. Behalve Van der Schrier werd ook het la^ur van Teylingen in de bloemetjes gezet. Tussen alle feestelijkheden door i, 1 'ersoon echter ook nog even een bezwerend vingertje. Hij noemde het een de (te zaak dat verenigingen onder druk van bezuinigingen over moeten gaan ;t zelf onderhouden van de accomodaties en toonde zich enigszins pessimis- lt g over de toekomst. Ten einde bij de tijd te kunnen blijven en eventuele Olemen het hoofd te kunnen bieden overhandigde de ook al bezorgde Ter t-l 2 voorzitter Wim van Biezen het bestuur van het 60-jarige Teylingen een mp De zaterdag gehouden receptie vormde de afsluiting van een serie evene- rs jen die Teylingen ter gelegenheid van het jubileum organiseerde. Toekomst voor 12-voetsjol WARMOND De 12-voetsjollen club vierde het 70-jarig jubileum met de traditionele zeil wedstrijden op de Kagerplassen. Na een feeste lijke receptie in de Kaag sociëteit doopte Hein Daniels, de voorzitter van de 12- voetsjollen club, vier nieuwe jollen; de klasse blijft dus groeien. De jeugdige zeilers waren ook dit jaar weer goed vertegenwoordigd. De Oegsgeester Mi- chiel Cosijn bleek hier de sterkste, hij eindigde voor de Warmonder Klaas Korswagen. In een veld van 36 jollen wist Toni Surendonk (Aer- denhout) beslag te leggen op de eerste plaats en bemachtigde hiermee tevens de „Jan van 't Hooge Huys" beker. De „Van de Steuijol" werd op Pinksterzaterdag gewonnen door oud- Valken zeiler Egon Rolf van de Baumen (Was senaar). LEIDEN Voor de tweede maal dit seizoen greep Fiks naast de hoofdprijs van een belang rijk korfbalevenement. Verloren de Oegstgees- tenaren eerder nipt in de finale van het Zome- ravondtoernooi van De Danaïden, in de eind strijd van het Pinkstertoernooi van Pernix moest de ploeg met 2-4 het hoofd buigen voor Excelsior. Die nederlaag kreeg al vroeg gestal te. Binnen twee minuten stond Fiks met 0-2 achter en vervolgens liep Excelsior uit naar 0- 4. Fiks gaf zich echter nog niet gewonnen. Het duizendkoppig publiek zag eerste een treffer van Robert van der Kraan, en na een gemiste strafworp een doelpunt van Agda Nonhebei, maar daarna was de koek op en ging de eind zege naar Excelsior. LEIDEN De wielrenners uit de Leidse regio konden zich dit pinkster- weekeinde naar hartelust uitleven in de vele koersen die elk jaar rond dit tijdstip worden georganiseerd. Eén renner slaagde erin een zege te boe ken: Erwin Nieuwenhuizen was giste ren de sterkste junior in Stolwijk. Nieuwenhuizen sloot in Stolwijk met Van Rijswijk aan bij twee vluchters, waaronder Hans van Egmond (Swift). In de spurt van dit viertal bleek de Leidse renner over de snelste benen te beschikken. Van Egmond moest ge noegen nemen met de derde plaats. In de amateurkoers sprintte Richard Ip- pel achter ploeggenoot en winnaar Peter Hogervorst naar de vierde stel ling. John Eradus won de spurt van de groep (twaalfde). Jan Zwaan werd zevende bij de liefhebbers en vetera nen. Dirk Jan van Reek spurtte in Uit hoorn, waar in totaal zes man voorop reden, naar de negende plaats. Leen Janszen werd twaalfde. e\ i gestreden. Rijnsburgse Boys voorstopper Wim Driebergen treurt. De Vogels-aanhang achtergrond een Spakenburgs feest. Een van de laatste mogelijkheden van Rijnsburgse Boys. Rob Gillissen kopt in, ondanks blokke rend werk van Henk de Graaf. De bal zal naast het doel van IJsselmeervogels verdwijnen... pSBURG Rijns- fgsi. Boys heeft zater- jopnieuw ondervonden luttele centimeters het chil kunnen bepalen ,;n winst en „verlies", ïals in het eerste tref- in de kampioenscom- ie (bij NSW: 1-1), :n de Rijnsburgers te- IJsselmeervogels heel t bij een winstgevend Itaat. Evenals negen !n eerder in Numans- echter toen stond ïoutwerk al tot twee toe „winnende" tref- in de weg ontbrak erne weer knap spelen- iormatie van trainer 1 Lagendijk ook nu het benodigde fortuin van knappe doelpo- n fraaie doelpunten :t. Met name Rob >sen (knal buitenkant schot net naast, lobje mis), maar ook Huug lewiel (snoeihard te lde staander) en Mar- ivan der Blom (een j Wim Muys van de tJijn gehaalde inzet) a^n zaterdag dat tik- e geluk. Het feit dat tnburgse Boys op het *1 Middelmors de dui- betere ploeg was a?est, zal zeker voor dit drietal dan ook slechts een schrale troost zijn ge weest. IJsselmeervogels immers, leg de door het doelpuntloze ge lijkspel voor de derde achter eenvolgende keer en voor de vijfde maal invtotaal beslag op de nationale zaterdagtitel en Rijnsburgse Boys raakte door dat verliespunt weer een pun tje verder achterop in de strijd om het algeheel kampioen schap van Nederland. Een nationale titel die overi gens nog altijd het doel blijft van de Rijnsburgse formatie (aanvoerder Jack Manuputty: „Met drie overwinningen ko men we nog een heel eind"), zoals de zaterdagse troon in het treffen met IJsselmeervo gels duidelijk de inzet had ge vormd. Lagendijk: „Wij heb ben vandaag uitsluitend op de volle winst gespeeld. Het is jammer dat de titel dan uitein delijk toch terecht moet ko men bij een ploeg die dat niet deed". Behoudend De zo gerenommeerde Spa- kenburgse tegenstander was inderdaad niet voor de volle buit naar Rijnsburg getrokken. Eén punt zou, na de ruime 4-0 zege op NSVV, voldoende zijn voor het kampioenschap bij de zaterdagamateurs en de Vogels speelden daar ook naar. Het dit seizoen, ondanks de vele treffers vóór, toch al niet su per offensief ingestelde Spa- kenburgse team, koos in Rijns burg voor een zeer behouden de opstelling. En vertrouwde er daarbij op dat onder aan voering van zeer ervaren spe lers als spelbepaler Jan Ved- der, middenveldmotor Henk de Graaf en door Wim Drie bergen bewaakte razendsnelle spits Jaan de Graaf, de nodige tegenacties zouden kunnen worden ondernomen. Een speelwijze die Lagendijk zeker niet had verrast. „In wezen is IJsselmeervogels in mijn ogen niet meer dan een middelmati ge counterploeg, die uitslui tend door de individuele kwa liteiten van mensen als Ved- der, Henk en Jaan de Graaf en Bettink een stuk boven de middenmaat uitsteekt. Een overschat team dat alleen door tactische fouten van tegen standers kan schitteren". Fouten op tactisch gebied die zaterdag door Rijnsburgse Boys niet werden gemaakt. Waar NSVV zich dinsdag nog voorbij liep tegen de Spaken burgers en dus ruim werd af getroefd, controleerde Rijns burgse Boys de partij volledig. Door het speelveld tegen de gewoonte in lang te houden, ontkrachtte de thuisclub bij voorbaat al de vaak door Ved- der met lange ballen opgezette counters en echt gevaarlijk werden de, wel regelmatig dreigend aanwezige Vogels dan ook nauwelijks. Ook al omdat Adri Bettink kort voor tijd ten onrechte voor buiten spel werd teruggefloten, ont snapten de Rijnsburgers slechts eenmaal aan een tegen- goal. Na een door Vedder sub tiel genomen vrije schop, ver scheen Henk de Graaf in de 63ste minuut oog in oog met doelman Cees Star. De in vol ley genomen bal verdween maar net over de geelzwarte deklat. Amusementswaarde Viel er voor de 3500 toeschou wers op Middelmors wat IJs selmeervogels betreft dus maar weinig te genieten, Rijnsburgse Boys ondernam wel degelijk geslaagde pogin gen de amusementswaarde op te krikken. Met Martin Toet als de weer veel kilometers makende uitblinker, werd consequent het doel van Jan Ruizendaal opgezocht. Acties waarbij Huug Aandewiel ove rigens weer „vervelend" in de weg werd gelopen, dit keer door vaste bewaker Henk van der Groep. Een mandekker die overigens niet kon voorko men dat de spelbepalende Rijnsburger incidenteel zeer gevaarlijk doorkwam. Rob Gillissen had de bal al tegen de buitenkant van de staander gemikt, op het moment dat Aandewiel op aangeven van weinig vechtlustig ogende Jan Hogewoning werd diep ge stuurd. Ruizendaal kan de door Aandewiel ingeschoten bal, die via de paal en het li chaam van de Vogels-goalie weer in het veld caramboleer de, slechts hebben gehoord. .Het zou een van de laatste ac ties van een fitte Aandewiel geweest blijken te zijn. Kort voor rust vond Jan Muys het nodig Aandewiel op onfrisse manier te blokkeren, een gro ve overtreding waaraan de Rijnsburger een forse enkel- wond overhield. Na het na rust nog een kwartiertje te hebben geprobeerd, verliet Aandewiel gedesillusioneerd het veld („Ik kon van de pijn nauwelijks meer lopen"). La gendijk wenste later niet te zwaar aan die niet bestrafte overtreding te tillen. „Het was een harde partij, maar er werd ook om iets gespeeld". Aande-. wiel was overigens ook in die korte periode na de pauze nog wel tweemaal nadrukkelijk in beeld. Eerst stuurde hij Arie van Dijk bij een vrije trap langs de Vogels-muur weg (Wim Muys was vervolgens op de doellijn aanwezig om de in zet van Marcel van der Blom onschadelijk te maken), ver volgens was Aandewiel ter plaatse om met Hogewoning een knappe een-twee-combi- natie op te zetten (die uitein delijk resulteerde in een wel harde, maar niet gerichte knal van opnieuw Van der Blom). Speurtocht Met Paul van der Blom als in valler voor Aandewiel (en Ton Arroyo voor Van Dijk) bleef Rijnsburgse Boys vervolgens zoeken naar de bevrijdende openingsgoal. Een speurtocht die ondanks het feit dat iets te lankmoedige scheidsrechter Bulthuis het tijdrekken van Vogels met acht extra speelmi nuten „beloonde" zonder re sultaat zou blijven. Wel kwam Rijnsburgse Boys nog twee maal dicht in de buurt van die zo verdiende treffer. Twee maal stond Toet met een vrije trap aan de basis, tweemaal ook was het Gillissen die de bal niet tegen de Spakenburg- se touwen kreeg. Eerst omdat Gillissen de bal op het mo ment van inkoppen niet per fect op het hoofd kreeg, ver volgens omdat de bal na zijn subtiele lobje maar net naast de verkeerde kant van de staander van het doel van Rui zendaal verdween. Met die acties nog eens duide lijk bewijzend dat het verschil tussen winst en „verlies", tus sen zaterdagkampioen van Ne derland en „gewoon tweede", soms maar luttele centimers bedraagt... GERT-JAN ONVLEE Rijnsburgse Boys: Star. Toet, Manu putty. Driebergen. De Kroon, Hoge woning, Aandewiel (61: Paul van dei Blom), Houtekamer, Van Dijk (71 Ton Arroyo), Gillissen, Marcel van der Blom. IJsselmeervogels: Ruizendaal, Peters, Ruth van der Groep, Wim Muys, Pe ter de Graaf, Jan Muys, Henk de Graaf. Henk van der Groep, Vedder Bettink, Jaan de Graaf. IJsselmeerv. Geldrop Rijnsb. B. NSVV 2 1 1 0 3 4-0 2 10 12 7-4 2 0 2 0 2 1-1 )EN Het herenzwemteam van De Zijl/LGB is er in Rot- in geslaagd het kringrecord op de 5 maal 50 meter vrije :herper te stellen. In zwembad West liet het vijftal Reinier (loot, Hans Bouwmeester, Hans Lalau, René Correljé en [Luyten de klokken stilstaan op 2.13.9. Ruim twee secon- ejnder het oude record (2.16.0). [iet recordvijftal deed René Correljé, kandidaat voor de Eu- b Jeugdkampioenschappen, nog van zich spreken op de 100 vlinderslag voor heren. De jeugdige Leidenaar finishte op G minuten. En dat was behalve Correljé's beste seizoenpres- een vijftig meter bad goed voor een derde plaats. Maaike scoorde goed op de 100 meter vrij voor meisjes onder de (aar. Haar 1.13.8 bracht haar de eerste plaats. Ook op de meter vrij boekte zij een overwinning: 32.9, waarmee zij (J meer haar clubgenootje Amarentia Verkade voor bleef We). Erwin Siera realiseerde een goede tijd op de 100 meter jïg. Hij tikte aan in 1.17.9, ruim onder de limiet voor de Ne- Jidse Zomerkampioenschappen. Siera viel buiten de prijzen hij in een hogere leeftijdsgroep uitkwam. Wel een me- l voor Ingrid van Veen. Zij zegevierde op de vijftig meter Jij de meisjes onder twaalf jaar (29.9). Ook Jolanda Later- Jfewom zich in de prijzen. Haar 1.13.7 op de 100 meter vlin- voor meisjes onder de 16 jaar was goed voor een derde ®l. Het Zijl/LGB meisjes team onder 12 jaar kwam uitste- qvoor de dag op de vier maal vijftig meter wisselslag. Ama- Verkade (rugslag), Sabine van Nimweegen (school), lihe Laterveer (vlinder) en Ingrid van Veen (vrij) lieten de (prentie met een tijd van 2.30.2 achter zich. LEIDEN Een groot aantal denksporters heeft afge lopen zaterdag het hart op kunnen halen bij de open dag, die Philidor ter ere van het 65-jarig bestaan vier de. Na de opening van voorzitter Pajcin veranderde de Stadsgehoorzaal in een smeltkroes van schakers, dam mers, bridgers en goers, die gedurende de gehele dag in- en uitliepen om deel te nemen aan de vele activitei ten die Philidor het publiek aanbood: doorlopende si multaanseances, spelen tegen de computer, oplossen van problemen, er was voor iedereen wel iets te doen. Het afvalsnelschaaktoernooi, met als eerste prijs een volledig verzorgde vliegvacantie naar Joegoslavië, trok een aantal sterke spelers naar Leiden toe. Toch was het uiteindelijk een Philidor- speler die de buit binnen haalde: Marcel Piket bleef clubgenoot Peter Gelpke en IM Hans Bohm in de alles-of-niets duels duide lijk de baas. Het Nederlands snelschaakkampioenschap voor dames, dat Phi lidor speciaal voor deze gelegenheid binnen de Leidse muren ge haald had, kende de sterkste bezetting sinds jaren. Zowel bij de voorronden als in de finale toonde Cathy van der Mije zich ver uit de beste van de 35 deelneemsters. Haar eerste plaats was geen moment in gevaar, het ging er alleen om hoe groot de voorsprong op de concurrentie zou worden. Eindstand groep 1: l.Van der Mije 10-11; 2.Heleen de Greef 8; 3.Vreeken 7.5. Een van de interessantste onderdelen van de dag werd de de monstratiepartij tussen Jeroen Piket en John van der Wiel. Na een slappe opzet van Piket gooide van der Wiel voor het publiek wat olie op het vuur en weldra vlogen in de analysezaal de of fers over het bord. De spelers zelf deden hier niet voor onder en na enkele onoverzichtelijke complicaties ontstond de ietwat on gebruikelijke materiaalverhouding van dame tegen drie lichte stukken. In eerste instantie leek Piket, in het bezit van de dame, aan het langste eind te gaan trekken, maar na een onnauwkeu righeid in tijdnood kréég van der Wiel de kans zijn stukken op timaal samen te laten werken. Via een mataanval scoorde de grootmeester vervolgens het volle punt. LEIDEN Het eerste cricket team van Ajax, dat met vier overwihningen in vijf wed strijden als debutant zo sterk was gestart in de eerste klasse, heeft afgelopen weekeinde met een tweetal nederlagen genoegen moeten nemen. Zon dag werd van Sparta verloren (Ajax 133 voor 9; Sparta 134 voor 4) en gisteren moest in HCC 2 de meerdere worden erkend (HCC 235 voor 7; Ajax 164 all out). De Leidse cricke ters konden dit weekeinde overigens niet beschikken over Frits de Jongh en Mein- dert Jan van Erp Taalman Kip, die beiden met rugblessu res moesten toekijken. Met name de Jongh werd in de Ajax-aanval node gemist. Tegen Sparta werd door Ajax zwak gebat. De jeugdige Dirk Jan Rijks (21) wist met gedul dig batten te voorkomen dat Ajax ronduit faalde. Ajax kwam in totaal aan 133 runs. Leidse topscorers waren be halve Rijks: Evert Brouwer (18) en Ray van der Berg (15). Onder aanvoering van speler- /coach Mahon kende Sparta vervolgens weinig problemen met dat totaal. Voor het ver- fw '1 - KV - LEIDEN Peter Markx is voor de derde maal winnaar gewor den in het jaarlijkse Strafschoppentoernooi van de voetbalver eniging Leiden. De jeugdige speler slaagde er in Jan Klauwer, tweede doelman van Volendam en zaterdag in Leiden als ver vanger van de geblesseerde Frans Hoek, vijf maal te passeren. Zodoende bleef hij Hans van Marwijk en Peter Pret, die er niet in slaagden alle elfmetertrappen in doelpunten om te zetten, voor. De zevende editie van het Strafschoppentoernooi verschilde overigens van opzet in vergelijking met de voorgaande versies. Werd er oorspronkelijk slechts een onderscheid gemaakt tussen jongens en meisjes, ditmaal waren er zes poules; Bij de meisjes in de leeftijd van 7 tot 9 ging de overwinning naar Mireille Klin kenberg, Marjolein Duivesteijn won in de categorie 10 tot 12 en Anette van Tongeren bleek de sterkste bij de 13 tot 15 jarigen. Bij de jongens overwinningen voor Bas Abspoel (7-9), Raymond Klinkenberg (10-12) en de reeds eerder genoemde Peter Markx. Aan de zevende editie van het Strafschoppentoernooi deden in totaal 1300 jongens en meisjes mee. V A-C": Een van de finalisten bij het zevende VV Leiden Strafschoppentoernooi. Voorburg derde in Sint Anthonis DEN HAAG De volleybaldames van Starlift/Voorburg zijn in het sterk bezette internationale toernooi van Sint Anthonis als vierde geëindigd. De formatie van trainer/coach Paul de Haan verloor in de strijd om de derde plaats met 2-0 (15-4, 17-15) van het Zwitserse Lausanne. De dames van Van Santen Haag wer den eerste in de B-groep. Het herenteam van Voorburg verloor in de strijd om de vijfde plaats met 16-14, 17-15 van Geldrop lies wickets van slechts vier passeerden de Rotterdammers de Ajax score. Ton Eldering (1-11), Johan Gordinou (2-28) en Danny Eldering (1-27) had den met het bowlen enig suc ces. In de Haagse Diepput verkoos Ajax-captain Ton Eldering te gen HCC eerst te gaan fielden. De Haagse reserves bleken weinig problemen te hebben met de Ajax aanval en kwa men tot een uitstekend totaal van 235 runs voor het verlies van 7 wickets. Danny Eldering had met 3 voor 40 in 15 overs de beste bowlingcijfers. Hans Reijer de Wit (1-39-12), Johan Gordinou (1-46-11) en Ray van der Berg (1-34-8) hadden het moeilijk. Ajax, dat op 0 al het eerste wicket verloor, ging daarna goed door met Huib Schotte en Andy Jackman. Pas op 82 liet Schotte (26) zich verrassen. De collapse die toen volgde, kwam Ajax niet meer te bo ven. Jackman moest bij een totaal van 109 het veld rui men. Hij kwam tot 64 knappe runs. Met nog maar weinig wickets in handen maar vol doende tijd om te gaan, tracht te Ajax vervolgens met aan vallend batten nog in de buurt van het HCC totaal te komen. Ondanks het goede werk van Van den Berg (20) en Brouwer (31) slaagde Ajax niet: 164 all

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19