Explosie van topprestaties bij atleten F- TIFOSI SCHREEUWEN MOSER NAAR WINST SPORTTRIBUNE Twijfel in kabinet over Spelen 1992 WERELDRECORDS TIENKAMP EN HOOGSPRINGEN Stan van Bellamy niet in Boedapest, Michael Gross verbluffeni Grand Slam en bonus Martina Navratilova LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JUNI 1984 PAGIN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het kabinet neemt de twijfel over het houden van de Olympische Spelen in ons land in 1992 met de week toe. Afgelopen weekeinde heeft het kabinet opnieuw geen be sluit genomen over de zaak. „Er zitten nog tal rijke haken en ogen aan", aldus premier Lub bers. Een besluit „hangt" nog steeds op de door de gemeenten Amsterdam gevraagde staatsgaran tie voor verliezen bij de Spelen. Die garantie beloopt 250 miljoen gulden. Op het ministerie van financiën heeft men ernstige twijfel of dat bedrag voldoende zal zijn. Men verwacht hoge re bedragen en wenst daarover keiharde af spraken met Amsterdam en andere ministeries. Clerc titel sneldammen EGMOND AAN ZEE Voor de eerste keer in zijn loopbaan is Rob Clerc Nederlands kammpioen sneldam men geworden. Clerc behaalde in het tiende titeltoernooi in Eg- mond aan Zee elf pun- Tweede werd de vier voudige kampioen en titelverdediger Jannes van der Wal, die tien punten verzamelde. Titelgevecht Blanchard uiterlijk 15 september DEN HAAG De Europese Boks Unie (EBU) heeft Henk Rilhling, de manager van Europees kampioen Alex Blanchard, laten weten dat het gevecht om de Eu ropese titel tegen uitdager Manfred Jassmann (WD1) niet later dan 15 september mag plaats vinden. Jassmann was vorig jaar november door de EBU als preferent uitdager aangewezen, nadat eerder Alex Blan chard tot officieel uitdager was benoemd van Rudi Koopmans, die destijds Europees titelhouder was. Er is inmiddels overleg gepleegd tussen Rühling en een groep geldschieters over het gevecht tussen Blanchard en Jass mann. De Westduitsers willen de partij op 15 september in de Westfalenhal laten plaats vinden. Blanchard ver dedigt zijn titel liever in Nederland. Rolko niet op Spelen voor Bondsrepubliek MUNCHEN Wat Engeland kennelijk wel schijnt te lukken met atlete Zola Budd gaat niet voor de in West-Duitsland wo nende Tsjechoslowaakse zwemmer Miroslav Rolko. Rolko, een talent op de rugslag. heeft de Westduitse nationaliteit aange vraagd, maar de autoriteiten reageren zo langzaam, dat zijn kan sen op een plaats in de Westduitse zwemploeg vrijwel verkeken zijn. Rolko kwam in 1977 op de Europese titelstrijd in Jönköping voor Tsjecho-Slowakije uit. De 23-jarige student medicijnen vroeg na een landenontmoeting in april 1982 in Sindelfingen met drie teamkameraden en een journalist politiek asiel aan. Se dertdien verblijft het viertal in Heidelberg. Afgelopen zondag debuteerde Rolko op de Westduitse titelstrijd. Op beide rugslagnummers toonde hij zich verreweg de snelste. De zwembond heeft de coaches toegezegd er alles aan te zullen doen de paspoort-procedure in zijn geval te versnellen. De reke naars van de bond hebben namelijk inmiddels becijferd, dat Rol ko in de 4 x 100 meter wisselslag in Los Angeles juist wel eens het verschil tussen een medaille en niets zou kunnen zijn. DEN HAAG Ruim ze ven weken voordat in het Coliseum van Los Angeles de Olympische atletiek wedstrijden beginnen, le verde het Pinksterweek- einde bij wedstrijden over de gehele wereld een ware explosie van top prestaties op. De grootsten onder de groten waren daarbij: de Westduitser Jürgen Hingsen, die in Mannheim zijn wereldre cord op de tienkamp op 8798 punten bracht, en Zhu Jianhua uit China. De Chinees verbeterde in Eberstadt (wdl) voor de derde keer in precies 365 Jelle Hingsen omhelst zijn vrouw na zijn fraaie score op de tien kamp. dagen het wereldrecord hoogspringen en bracht het op 2,39 meter. Achter Jianhua evenaarden de Westduitsers Carlo Thrön- hardt en Dietmar Mögenburg met 2,36 meter het Europese record. In Warschau werd de 27-jarige Pool Marian Woronin de eerste Europese sprinter, die de 100 meter beneden de 10 seconden aflegde. Zijn pres tatie van 9,99 seconden was ui teraard een nieuw Europees record. Bij wedstrijden in Rehlingen (wdl) zorgde de Oostduitser Udo Beyer gisteren bijna voor een nieuw wereldrecord ko gelstoten. Met een afstand van 22,04 meter miste Beyer zijn wereldrecord met slechts acht tien centimeter. Verder stootte dit seizoen alleen de Ameri kaanse veteraan Brian Old- field (38) op 26 mei in San José met 21,19 meter. Een vergeefse aanval op het wereldrecord hoogspringen bij de dames deed Tamara Byko- va in Sotsji. De wereldkam pioene probeerde, nadat zij over 2,00 meter was gegaan haar wereldrecord van 2,04 op 2,05 meter te brengen. Haar drie pogingen mislukten. By- kova leverde wel de beste we- reldseizoenprestatie. In Sotsji zorgden meer atleten uit de Sovjet-Unie voor een aantal beste wereldseizoenprestaties. Alexander Jakovlev haalde bij het hinkstapspringen 17,50 meter. Hij werd in Warschau weliswaar overtroffen door de Zhu Jianhua schreeuwt het uit van vreugde na zijn Tsjechoslowaakse wereldkam pioen Zidislav Hoffmann maar die had bij zijn winnende po ging van 17,55 meter steun van te veel rugwind. Tatjana Posnijakova liep met 8.34,35 de snelste 3000 meter van het seizoen. Snelste was tot nu toe Zola Budd, die vori ge week woensdag in Londen tot 8.40,22, een nieuw wereld record voor junioren was ge komen. Europees kampioen Alexander Kroepski sprong in Sotsji bij een temperatuur van ruim dertig graden met de polsstok over 5,80 meter, waarna hij vergeefs probeerde over de 5,90 meter te komen. Tweede vrouw Bij de Roemeense kampioen schappen in Boekarest kwam Doina Melinte (Roe) als twee de vrouw na tweevoudig we reldkampioene Mary Decker (3.59.19) dit seizoen onder de vier minuten op de 1500 me ter. De Roemeense liep de af stand in 3.58.10. Zij won ook de 800 meter in 1.59.02. Soren Matei (Roe) sprong 2,34 meter hoog. Het duel tussen de we reldrecordhoudster versprin gen Anisoara Cusmir en haar Roemeense landgenote en voorgangster Valy Ionescu werd met een verschil van één centimeter beslist. Ionescu won met 7,09 meter. In Oost- -Berlijn sprong Heike Daute ook 7,09 meter ver, de even eens 19 jaar oude Birgit Gross- henning haalde precies 7,00 meter. Gisela Beyer wierp 70,80 meter met de discus. Bij Britse Olympische kwalifi catiewedstrijden in Gateshead werd de Nederlander Stijn Jaspers (13.24,46) van de eerste plaats op de wereldseizoen- ranglijst op de 5000 meter ver drongen door Eamonn Martin, die in 13.23,33 zegevierde. De pas zeventien jaar oude Ade Mafe won de 200 meter in 20,77 seconden. Gedevalueerd De Amerikaanse kampioen schappen waren dit jaar gede valueerd door het feit dat vele toppers zich afzijdig hiélden. Zij vinden de Olympische kwalificatiewedstrijden, die van 16 tot en met 24 juni in Los Angeles worden gehou den, veel belangrijker. Deson danks werden in San José toch nog diverse topprestaties gele verd. Edwin Moses liep in de halve finales van de 400 meter horden, waarin hij zijn 89e achtereenvolgende overwin ning behaalde met 48.25 secon den, de beste wereldseizoen- prestatie. De wereldrecord houder en Olympische kam pioen van 1976 trad niet meer aan voor de finale omdat hij geen risico wilde lopen voor de kwalificatiewedstrijden in Los Angeles. telstrijd meter, die Earl Bell met de polsstok haalde. De 28-jarige Amerikaan, die van 29 mei tot 22 juni 1976 wereldrecordhou der was met 5,67 meter, werd de eerste Amerikaan die deze hoogte overbrugde. John Powell kwam met de discus tot 71,26 meter. De worp van Powell was de derde uit de geschiedenis. Verder wierpen alleen wereldrecord houder Joeri Doemtsjev (Sov, 71,87 m) en de Amerikaan Ben Plucknett (71,32 m). Achter Powell werd Mac Wilkins, de Olympische kampioen van Montreal, met 70,44 meter tweede. Powells worp was de beste van dit seizoen. DEN HAAG Stan van Belkum maakt geen nationale waterpolo-selectie, die vanaf vandaag deelnemen aan het twee-jaarlijkse, zeer sterke bezette toerj in de Hongaarse hoofdstad. De Nederlandse ploeg, die de laqui editie verrassend won, speelt tegen de Sovjet-Unie, Cuba, Ip- garije, Joegoslavië, West-Duitsland, Italië en de Verenigde ji ten. fet Het acht-landentoernooi, dat altijd in de even jaren wordt gïo ganiseerd als voorbereiding op wereldkampioenschap of Oller pisch toernooi, schiet dit jaar zijn doel voorbij. De Sovjet-lfe Cuba en Hongarije hebben afgeschreven voor het olympjl toernooi. Bondscoach Denes Pocsik neemt vijftien spelers (er naar Hongarije. Een geduchte tegenvaller vormt de afschriji van topschutter Van Belkum, die om studieredenen thuis bf~ Ook Ewout van Winsen zal niet het hele toernooi volgen.^ Alphenaar moest direct na Pinksteren herexamen doen en ipj bij goed gevolg de ploeg achterna. Dick Nonnekes blijft e> eens thuis wegens studie. Eric Noordegraaf en Remco F stroom (beiden licht geblesseerd) en Ronald Hermsen (net steld van griep) behoren wel tot het keurkorps. Het toernod Boedapest en het daaropvolgende in Duisburg (27/6-1/7) w^ door de Hongaarse coach beschouwt als de laatste selectie-to In het zeven-landentoernooi te Dordrecht (5-9juli), met wen kampioen de Sovjet-Unie op de gastenrol, wil Pocsik gebf maken van de dertien spelers, die ook veelvuldig in het olj pisch water zullen vertoeven. Die dertien van Dordrecht t twee reserves vertrekken op 17 juli naar Los Angeles en zul op de campus van de universiteit van San José het laatste ti ningskamp betrekken. Tijdens het toernooi in Boedapest zal de wereldzwemfedi de olympische vervangers aanwijzen voor de afvallers ïfeder ?rs Cf vijzing r i FrankJ i het inP pisch st Griekenland, Frankrijk en Egypte. Japan, Canada en 1 behoren ook tot de kandidaten. Na de aanwijzing van 1 lerstrio zal de nieuwe groeps-indeling voor de Olympisch s worden vastgesteld. De spelers voor Boedapest zijn: De Bie, 1 dorp (doel), Buunk, Van Es, Landeweerd, Aantjes, Hermj Van Mil, Heiden, Nieuwenhuizen, Noordegraaf, Pielstroom, 1 Winsen, Van Noord, Jansen. MÜNCHEN Zeven weken voor het begin van de Olympic Spelen in Los Angeles heeft Michael Gross, tijdens de Westcf se zwemkampioenschappen in Mtinchen, zijn goudzucht oni wonden geëtaleerd. De resultaten van de bijna 20-jarige en meter lange reus uit Offenbach waren verbluffend. Examenzorgen verhinderden niet, dat de start van Gross i dagavond een geweldige allure had met de verbetering van E eigen wereldrecord op de 200 meter vrije slag tot 1.47,55. dag later deed hij een geslaagde poging zijn Europees recora de 100 meter vlinderslag te heroveren, dat de Oostduitser T mas Dressier hem twee weken daarvoor afhandig had gemal Gross finishte in München in 53,78 seconden. Daarmee wal 6/100e sneller dan Dressier en maar 34/100e langzamer daif Amerikaan Matt Gribble, die het wereldrecord op zijn ni heeft. Bij zijn debuut op de 400 meter vrije slag zwom Gl meteen een nationaal record (3.51,70) en werd daarmee op r de op één na snelste ter wereld in dit seizoen. Tenslotte voltl de Gross de 200 meter vlinderslag nog in 1.57,49, slechts 44/1 van een seconde langzamer dan zijn eigen wereldrecord.! Russische zwemkampioenschappen in Kiev hebben „sleep vier nationale records opgeleverd. De belangrijkste daarvan i de 1.09,71 op de 100 meter schoolslag dames van Larissa B| kon. De Nederlandse kunstzwemploeg, die zich voorbereid» de Europese jeugdkampioenschappen, heeft zondag in Or brück op vrijwel alle onderdelen successen behaald. In eera ven-landenwedstrijd voor jeugd zwemsters werd Marielle I der Heijden tweede bij de soli. Bij de duetten (Van der Heil met Joanni Janssens) en de ploegenwedstrijd behaalden del derlandse meisjes goud. Michael Gross toonde opnieuw aan in zeer grote vorm te vei PARIJS Martina Na vratilova heeft zich in Pa rijs definitief geplaatst te midden van de grootste tennisspeelsters uit de ge schiedenis. De 27-jarige linkshandige „bionische" Amerikaanse volgde met de overwinning van 6-3, 6-1 tegen Chris Lloyd-E- vert het spoor van Mau reen Connolly (1953) en Margaret Court (1970) en verzekerde zich naast de overwinningspremie van 97.000 dollar (f 290.000) van de bonus van één mil joen dollar (3 miljoen gul den) voor het behalen van het Grand-Slam. Het kostte de in Praag gebo ren, naar Dallas uitgeweken kampioene van Wimbledon, Amerika en Australië 63 mi nuten om ook de vierde titel in de reeks op haar naam te brengen. Op zichzelf is dat in drukwekkend genoeg, maar niet voldoende voor de puri teinen, die Navratilova's pres tatie van minder betekenis achten dan die van haar voor- fangsters, omdat deze niet in én kalendeijaar werd ver richt. Navratilova is voor hen nog lang niet de beste tennis speelster aller tijden en voor die opvatting is wat te zeggen als men ziet dat zij met negen Grand Slamtitels in totaal slechts de zesde plaats bezet achter Court (24), Wills Moody (19), Lloyd (15) Lenglen en Billie Jean King (beiden 12). Maar weinigen Maar op 27-jarige leeftijd heeft zij de tijd aan haar zijde en er zijn er maar weinigen, die er iets op durven zetten, dat zij het komend jaar niet opnieuw Grand Slam maakt. Sinds be gin 1982 heeft zij slechts vijf partijen verloren en er niet minder dan 204 gewonnen. Haar overwicht was In Parijs zo groot, dat zij in zeven partij en slechts dertig games af stond, waaronder één set in de halve finales tegen Mandliko- va, die momenteel als haar ge vaarlijkste rivale geldt. Chris Lloyd speelde bij vlagen sterk tennis, maar was over het algemeen niet opgewassen tegen de krachten, die haar te genstandster ontwikkelde. „Het was van tevoren duide lijk dat het een historische fi nale zou worden. Wellicht was daarom het niveau niet bijzon- De finale in Parijs van het meisjes dubbelspel leverde een overwinning op voor de Nederlandse combinatie Digna Ketelaar/Simone Schilder. Het duo won in drie sets van de Argentijnse combinatie Mercedes Paz- /Gabriela Sabbatini: 7-6 (7-4), 5-7, 6-3. der hoog", zei Navratilova, die voor haar emigratie uit Tsje cho-Slowakije in 1975 ook al in de finale van Parijs stond en van dezelfde tegenstandster verloor met 6-2,2-6,1-6. Zeven jaar later behaalde Navratilo va met 7-6, 6-1 tegen Andrea Jaeger haar eerste Franse titel. „Het was niet een van mijn beste dagen", verontschuldig de Chris Lloyd-Evert zich. De 29-jarige Amerikaanse moest al voor de elfde achtereenvol gende maal haar meerdere er kennen in Navratilova, die daarmee de totaalbalans tussen beide speelsters in evenwicht bracht: elk 30 overwinningen. De uitslagen van de finales van de open Franse tennis kampioenschappen zijn: Heren enkelspel: Ivan Lendl (Tsj) - John McEnroe (VSt) 3-6,2-6,6-4,7-5,7-5; dubbelspel: Yannick Noah/Henri Leconte (Fra) - Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) 6-4,2-6,3-6,6-3,6-2 Dames enkelspel: Martina Na vratilova (VSt) - Chris Evert- -Lloyd (VSt) 6-3,6-1; dubbel spel: Martina Navratilova- /Pam Shriver (VSt) - Claudia Kohde/Hana Mandlikova ((WDl/Tsj) 5-7,6-3,6-2. Gemengd dubbel: Anne Smith/Dick Stockton (VSt) - Anne Minter/ Laurie Warder (Aus) 6-2,6-4. jongens enkelspel: Kent Carls- son (Zwe) - Mark Kratzman (Aus) 6-3,6-2; meisjes enkel spel: Gabriela Sabattini (Arg) - Katerina Malejeva (Bul) 6-3,5-7,6-3; dubbelspel: Digna Ketelaar/Simone Schilder (Ned) - Mercedes Paz/Gabriela Sabbatini (Arg) 7-6 (7-4),5-7,6-3. VERONA Laurent Fig- non heeft de rose Giro- -trui niet kunnen behou den. De een minuut en 21 seconden voorsprong op Francesco Moser, waar mee hij aan de afsluitende tijdrit naar Verona was begonnen, was bij lange na niet genoeg. Moser reed op zijn speciale fiets, die hem ook bij zijn ge slaagde wereldrecordpo gingen ten dienste had ge staan, het niet voor moge lijk gehouden gemiddelde van bijna 51 km per uur. Daardoor werd hij, twaalf jaar na zijn debuut in de Italiaanse Ronde voor het eerst winnaar met 1 mi nuut en 3 seconden voor sprong op de brildragende Parijzenaar. Van het tweetal dat om de laatste leiderstrui streed, was Moser de onbetwiste favo riet, ondanks zijn achter stand in het algemeen klasse ment. Het was een „gaatje" dat hij al eerder in de ronde over 3799 kilometer had kunnen overbruggen. In de vijftiende rit namelijk won de Italiaan een tijdrit over 38 kilometer met bijna ander halve minuut verschil op Fignon. De zekerheid dat een herhaling hem voor het eerst tot eindwinnaar zou kunnen maken, gaf hem ex tra kracht. Daarbij kwam dat de aanmoedigingen van meer dan een half miljoen in alle staten van vervoering verkerende Italianen langs de route hem in een orkaan toen dat ik al een belangrijk van geluid voort dreef. deel van mijn achterstand „De zekerheid te kunnen had weggewerkt en dat was winnen", vertelde Moser in net het zetje in de rug dat ik Verona, „kreeg ik na een nodig had". Moser namelijk tiental kilometers. Ik hoorde was zelf veel minder zeker Francesco Moser (links) en Laurent Fignon gaven de Giro de laatste dagen veel kleur. lies van de trui, die hij 1 volle weken had gedrag in de Dolomieten had i hem geknaagd. Daar tr wens bleek dat Fignon i alleen tegen Moser koei] maar tegen heel Italië, da| ploeterende houder van uurrecord als het ware n boven tilde in de bergrit! De jury, bijna even Italia als de tifosi, strafte de er man die Fignon nog uit leiderstrui zou kunnen riji bijzonder mild en in de v( laatste rit pakte Moser op streep nog tien bonificatie conden, die hem weer dichterbij brachten. Fignon had er geen mo mee te erkennen dat Mc in de slotrit zonder meer sterkste was geweest. dertig kilometer voelde mij moe, de strijd was ve ren". Ploegleider Cyi Guimard was met de twe plaats meer tevreden i zijn uitgeputte rem „Tweede worden in de C is voor een Fransman uitstekende prestatie. Fig: heeft hier aangetoond zijn overwinning in de T van vorig jaar geen toev treffer is geweest* Nu is de Giro voorbij, wij kun nu vooruit zien naar het1 gende grote evenement." In het eindklassement Frits Pirard achter Jo van de Velde (vijfde op 6 de beste Nederlander: 69c ruim anderhalf uur. R Koppert werd op 2.21 1 en Martin Havik 129e op uur.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18