Stijlvol afscheid Sia Stalman niet te stoppen Vette jaren KZ voorbij Son Steens terug in hockeyselectie PORTTRIBUNE Tunesië mag weer voetballen EVENKAMPSTER MARJON WUNSMA HAALT OLYMPISCHE LIMIET INI LEIDSE COURANT DINSDAG 12 JUNI 1984 PAGINA 17 onisjlASSA Ron Steens jrangt Tim Steens in de ro-ftie voor het olym- 20 n hockeyelftal. De njspeler, die al in 139 Sljstrijden voor de natio- j ploeg uitkwam, gaf lr jdstrainer Wim van 3eer^imen tijdens het Euro- Naj bekertoernooi in Te- 6-3g zijn zijn ja-woord. ;nsis de bedoeling dat an Steens deel uit maakt oen de zestien man tellen de selectie. Van Heumen bepaalt na de oefenstage in Barcelona (van 20 tot en met 24 juni) uit een groep van twintig spelers zijn keus. Tim Steens viel af wegens een knieblessu re; hij zal een operatie moeten ondergaan. Door het wegvallen van Jan- -Karel Jenniskens en Tim Steens was Van Heumen in moeilijkheden geraakt bij het nemen van de strafcorners. Na een gesprek in Terassa heeft Ron Steens de uitnodiging in Oranje terug te keren aan vaard. Steens was in Terrassa de enige international die een aanvaardbaar niveau haalde. In de aanloop naar Los Ange les zal de selectie van Van Heumen de training opvoeren tot een frequentie van vijf tot zes keer per week. De meest ervaren speler in Van Heumens ploeg, Ties Kruize, sukkelt met een achil lespeesblessure. Een kleine in greep kan het ritme van de Haagse hockeyer gedurende tien dagen onderbreken. Voorts heeft international Job van der Have besloten na af loop van de Spelen te stoppen bij zijn club Amsterdam. De landskampioen is door de overstap van Arno den Hartog naar Kampong nog verder verzwakt. De Utrechtse club kan bovendien wellicht ook over international Erik Pierik (Hattem) beschikken. HGC, vierde in de afgelopen compe titie, begroet volgend seizoen Frans Hiel (Hattem), Bas van Stekelenburg (Bloemendaal) en Robert Delissen (Geleen). TUNIS Het voetbalelftal van Tune sië mag na een onderbreking van acht maanden weer in actie komen. De mi nister van Jeugd en Sport, Mohamed Kireaem, heeft dat verklaard. De Tu nesische regering besloot in oktober vorig jaar de nationale ploeg te straf fen wegens een gebrek aan inzet. De schorsing volgde na de snelle uitscha keling van Tunesië tijdens de strijd| om de Afrikaanse landenbeker en het matige optreden bij de Middellandse Spelen in Casablanca. Tot nieuwe trainer van het Noordafrikaanse land is Youssef Zouaoui benoemd. Olympisch elftal derde in Rimini RIMINI Het Neder- lands voetbalelftal, dat een vergeefse gooi deed naar de Olympische Spelen van Los Angeles, is tijdens een toernooi in Rimini als der de geëindigd. In de laatste wedstijd werd Schotland met 4-2 verslagen. De Ne derlandse treffers kwa men op naam van Beu kers, Koevermans, die bei den twee keer scoorden. McNab tekende voor de Schotse productie. Win naar in Rimini werd Italië, dat in de finale tegen En geland met 1-0 zegevierde. Bari verrast ook Fiorentina ROME Na in de voorgaande ronde Juventus te hebben uitge schakeld, heeft Bari in de Ita liaanse bekercompetitie voor een nieuw wapenfeit gezorgd door Fiorentina in de kwartfinales uit te schakelen. Na de overwinning met 2-1 in Bari zegevierde de tweede-divisieclub in de uitwed strijd te Florence met dezelfde cijfers. Fiorentina nam door Da niel Passarella weliswaar de lei ding, maar Bari kwam terug met doelpunten van Guastella en Acerbis. Op 13 en 16 juni speelt Bari de halve finales tegen Vero na. De andere halve finale gaat tussen AC Torino en AS Roma. Engeland verslaat Brazilië RIO DE JANEIRO Het Engelse voetbalelftal heeft zondag in het Mara- cana-stadion van Rio de Janeiro met 2-0 gewonnen van een sterk verzwakt Brazilië. Bij de rust leidden de Engelsen met 1-0. De 56.127 toeschouwers zagen in de teleurstellen de wedstrijd doel punten van John Barnes en Mark Hateley HOCKEYDAMES HGC PROLONGEREN EUROPA CUP HOCKEY 3 jevredenheid straalt van de gezichten af. Links coach Arie van HGC. Aan zijn zijde Tim Steens, die met zijn eigen club ?ds\ Zwitserland door een blessure niet naar Spanje kon afrei- viert feest. Uitbundig zingen de speelsters het clublied. .•on xiiSSENAAR Arie ken. En dan beter te vroeg ht>k kreeg een afscheid in Aanvoerster Eveline Kuik, nog amper bekomen van de ht in zijn laatste toer- talloze ererondjes op het Was- De scheidende coach j*a t J IdliUZC Cl Cl UIIUJCj up UCL V* ao- opnieuw de Europa senaarse kunstgras, verwoord- i /riomferend de lucht de de algemeen heersende ge- En bovendien voelens in de speelstersgroep spgden „zijn" hockeyda- nadat prins Claus haar de Cup HGC na de La- ïnst van d-1 op het veel mooier dan vorig jaar. orfsische Kolos Borispol Waarom? Om Arie natuurlijk. I voor een extra show. Hij stopt, logisch dat we hem c, die in tien jaar het dit succes gunnen". >erip „sfeer" zo vaak Het gaat echter te ver de pro- pf z j i u longatie van de hoogste Euro- it 6enoen2-d, zaS foe hoe pese eer iouter aan Stok ,uj C op het veld van met zijn door de hockeysters tie Ugde uiteen barstte, gebreidde kleurrijke trui om nïrbij zelfs het fanfare- de schouders toe te schrij- f ps het moest ontgel- ven VeE,der was er ook nog *p Wasspnanrsp trainer Tim Steens, die zich e wassenaarse met de technische en tactische f?an} spontaan aspecten bezig hield, terwijl van a".erlei hoofd- zijn clubgenoten van Klein (seis en vlaggestokken. Zwitserland ergens in Spanje heel wat minder prettige ^oet tocb °°k een beetje Pinksterdagen doorbrachten. vond Stok, toen de drie- En de speelsters van HGC na- lend mensen de tribunes tuurlijk zélf. Gedisciplineerd teÜen verlaten om elders op hadden zij eerst zondag Am- 0JRoggewoning nog uitbun- sterdam in de laatste poule- verder te feesten. „Nu wedstrijd van zich afgeschud ik: zó zou ik nog wel tien (5-0!), om vervolgens ook ge- jj verder kunnen gaan. concentreerd de Russinnen de lr ja, ééns moet je vertrek- les te lezen. Tegen Amsterdam, dat door een winst van 3-0 op Bayer Leverkusen (vorig jaar de fi nalist) beslag legde op de der de plaats, werd de basis voor de tweede Europa-Cupfinale gelegd. Waar HGC de hoofd stedelijke dames in de compe titie nog voor moesten laten gaan, werd in het afgelopen weekeinde de tegenstander volledig overklast. Amsterdam kwam er amper aan te pas, bo vendien kon Helen van der Ben met haar gevreesde straf- corner geen vuist maken. Deze Nederlandse clubs zullen vol gend jaar opnieuw beide om de Europa Cup strijden; HGC hoopt het toernooi opnieuw naar Wassenaar te halen. Bekend HGC wist vervolgens wat er tegen de Russinnen verder te wachten stond. De internatio nals kenden de kracht van Kolis Borispol al een beetje, omdat ook van die club vijl speelsters in de nationale ploeg uitkomen. Daar bij het Euro pees landenkampioenschap de overige HGC-dames tijdens de finale ook in Lille aanwezig waren, was Kolos geen grote onbekende. Zo wist HGC uit ervaring dat Marieke van Doorn in staat was Natalja Krasnikova aan banden te leg gen, als enige speelster lukte haar dat tijdens de Europa Cup wederom. Met het uitschakelen van Krasnikova was de kracht van Borispol vervolgens gehal veerd. HGC nam een vroege voorsprong door een strafbal van Van Doorn en raakte niet in paniek toen Krasnikova even later haar dertiende tref fer produceerde, waarmee ze overigens topscorer van het toernooi werd. Waaraan de in derdaad evenals Laurien Wil- lemse sterk spelende Carina Benninga weer haar prijs als beste speelster van het toer- nooi had te danken, omdat men twee onderscheidingen voor Krasnikova toch weer iets te veel van het goede vond. Met die simpele gedach te werd tevens ten overvloede het onzinnige van de verkie zing „beste van" aange toond. HGC, dat Lisanne Lejeune niet helemaal fit door een rugblessure moest missen, kwam via een benutte straf- corner van Sandra le Poole opnieuw aan de leiding. Lieke Dirkes, die een uitmuntend toernooi speelde maar niet aan de nationale selectie van coach Gijs van Heumen wordt toege voegd omdat voor libero Fieke Boekhorst in Oranje nu een maal een standbeeld is opge richt, miste met een bal op de paal de kans op 3-1, die echter even later werd benut door Benninga. Hoogeweegen ver zuimde vervolgens voor de rust de stand verder uit te bouwen, waardoor de tweede helft toch spannend bleef. HGC, dat in die periode de strafcornerstand van 7-0 naar 12-5 zag oplopen, hield het hoofd echter koel. Afgelopen Voor de meeste speelsters zit het seizoen er op. Van Heu men zal zijn selectie voor Los Angeles niet wijzigen, al is het meereizen van Annelies Kap- tein, die met de ziekte van Pfeiffer kampt, nog onzeker. Zij wordt eventueel vervangen door Aletta van Manen. Ook van Amsterdam zal een aantal internationals nog naar Los Angeles vertrekken, maar het grootste deel Lisette Se vens, Elsemieke Hillen en Kaptein neemt vervolgens gas terug in clubverband. Zodat het voor de nieuwe HGC-coach Frank Dikmoet Sandra le Poole schreeuwt het uit na de twee de treffer van de Wasse naars e dames. Laurien Wil- lemse (links) en Yvonne Hoogeweegen juichen mee. FOTO'S: MI LAN K LINKA een koud kunstje moet zijn de Wassenaarse club volgend sei zoen de landstitel te bezorgen. „Dit Europa-Cupsucces is niet meer te overtreffen", weet hij. „Maar in de competitie zitten nog meer mogelijkheden. Dat zal volgend seizoen moeten blijken. Of ik me er op ver heug? Ach, ik zit toch met ge mengde gevoelens. Ik moet Stok opvolgen, dat is niet makkelijk. Daar zijn een hoop emoties bij betrokken. We zul len zien. Ik ben ik elk geval anders". Met Dikmoet heeft HGC een tactisch sterkere coach aange trokken. „Want ik heb geen papieren", zegt Stok. „Hoewel ik er natuurlijk best wat van afweet onderhand. Maar HGC zal met Dikmoet nog meer uit dit materiaal moeten kunnen halen". Tim Steens blijft ge woon aan als trainer. Ver wacht het nieuwe koppel geen problemen voor de toekomst, het principe van twee kapi teins op één schip ligt voor de hand. „Nee", denkt Dikmoet. „We vullen elkaar straks echt wel aan". En Tim Steens: „Ach, ik hoef echt niet zo op de voorgrond te staan. Ik heb al zo veel meegemaakt". DENNIS MULKENS AN HAAG De Neder- ^se atletiek heeft zich 1 het Pinksterweekeinde Jrukkelijk gemanifes- Zes nationale records en Marjon tsnsma verzekerde zich de zevenkamp van een "its in de Olympische ïg, die zich gestaag uit- idt. Bij de Westduitse pische kwalificatie- Istrijden in Mannheim "d de 19-jarige Friezin le op de zevenkamp I een totaal van 5981 $ten, waarmee zij 31 Jten boven de NOC-eis fef. Ria Stalman bewees «r eens nadrukkelijk ze momenteel nit te •pen is. Dit keer nam >ij de Amerikaanse at- ïkkampioenschappen San José maar liefst e Nederlandse records r haar rekening nam. e iet discuswerpen verbeter- le in de Verenigde Staten erende Delftse die voor Haagse Sparta uitkomt, record (67,36 meter) twee ajr. Eerst wierp zij 67,56 me- een presatie die zij later in wedstrijd nog met twee T timeter overtrof. Het was il lertiende keer dat Ria Stal- i het nationale record ver arde. Sedert zij op 3 augus- 1975 in Sliedrecht met 54,14 meter voor het eerst Ne derlands recordhoudster werd, is ze 13,44 meter vooruit ge gaan. Bovendien schrapte Ria Stal man in San José één van de oudste atletiekrecords bij de dames uit de recordboeken. Met de kogel kwam ze tot een afstand van 18,02 meter, waar mee zij Els van Noorduyn, die sedert 11 juli 1974 (Uden) re cordhoudster bij het kogelsto ten was met 17,87 meter, ein delijk onttroonde. Met die prestatie kwalificeerde zij zich, na het discuswerpen, ook voor de Olympische Spelen van Los Angeles. Ria Stalman, die af gelopen week door het NOC definitief voor de Zomerspelen werd aangewezen, komt deze zomer niet terug naar Neder land voor de nationale kampi oenschappen. Zij wil zich in ei gen omgeving voorbereiden op de Olympische Spelen. Bij de jaarlijkse wedstrijden om de Gouden Spike in Lei den kwam Erik de Bruin bij het kogelstoten eveneens tot een nieuwe recordprestatie. De 21-jarige atleet uit Har- dinxveld-Giessendam stootte 20,09 meter, waarmee hij voor de derde keer dit seizoen de 7,250 kilogram wegende kogel naar een nieuw record bracht. De Bruin begon zijn recordse rie op 23 april in Utrecht met 19,67 meter, waarna op 5 mei in Lisse een afstand van 19,72 meter volgde. Met zijn presta tie kwalificeerde De Bruin zich na het discuswerpen ook voor het kogelstoten bij de Olympische Spelen in Los An geles. Tweede maal Marjan Olyslager (Sprint) ver beterde in Fürth haar Neder landse record op de 100 meter horden met zeshonderdste se conde tot 13,20 seconden. De Bredase bleef nog slechts 0,02 seconde verwijderd van de Olympische limiet. Die limiet haalde Els Vader voor de tweede maal. De Zeeuwse fy- Ria Stalman staat op het punt de dis cus naar weer een nieuwe re cordafstand te werpen. Ter onder steuning van de krachtsin spanning slaakt ze er een enorme kreet bij. siotherapeute die vorige week in Parijs met 11,33 seconden precies aan de NOC-eis vol deed, liep in Fürth in de series van de 100 meter 11,28 secon den. Vader en Olyslager be haalden gisteren bij internatio nale wedstrijden in Bazel drie overwinningen. Vader won de 100 en 200 meter in respectie velijk 11,57 en 23,58 seconden en Olyslager was met 13,58 se conden de snelste op de 100 me*er horden. Bij de strijd om de Europese beker voor landskampioenen (heren) in Milaan vielen twee Nederlandse records, waarvan één bij de junioren. Junior Emiel Mellaard (AAC) sprong 7,78 meter ver. Hij kwam daarmee niet alleen twaalf centimeter verdr dan Frans Maas een jaar geleden, maar hij bleef ook slechts twintig centimeter verwijderd van het oudste nationale seniorrecord, dat sedert 17 september 1956 met 7,98 meter op naam van Henk Visser staat. De olympi sche limiet bij het verspringen staat op 7,90 meter. De 4 x 400 meter ploeg van AAC (Vin cent van Aalst, Koen Gijsbers, Jeroen Ooievaar en Ahmed de Kom) liep in Milaan een tijd van 3.12.38. Zo snel was een Nederlandse clubformatie nog nooit. AAC werd in de eind stand vierde; de Europese be ker was voor Pro Patria uit Milaan. Teruggevallen Het missen van de aanvangs- hoogte bij het polsstokhoog springen door Felix van der Meer heeft Nederland in Otta wa de overwinning gekost in de interlandwedstrijd tien kamp tegen Canada (eerste), Denemarken (derde) en Cana da B (vierde). Na de eerste dag zag het er bijzonder goed uit voor de Nederlanders, die door Nico Mosselman, Enno Tjepke- ma en Van der Meer de eerste drie plaatsen in het tussenklas- sement bezetten. De vierde Nederlander, Bob Janssen, was Lismont verslaat Nijboer GENT De Belg Karei Lismont won zaterdag in Gent een internationale halve marathon vóór Ge rard Nijboer. De kleine Belg liep de 21 kilometer in 1 uur 5 minuten en 35 seconden. Nijboer, die tij dens de Olympische Spe len op de marathon uit komt, kwam vijf seconden later over de eindstreep. door een voetblessure bij het hoogspringen, waar hij slechts 1,74 meter haalde, teruggeval len. Toch werd Janssen uiteinde lijk nog belangrijk voor Ne derland. De Brabander scoorde een totaal van 7068 punten; een prestatie die toch nog meetelde, omdat de beste drie deelnemers per land telden. Voor de 19-jarige Enno Tjep- kema, die met een totaal van 7587 punten de eerste plaats in de indivudele rangschikking innam, en Nico Mosselman (derde) leverde de wedstrijd in Ottawa een nieuw persoonlijk record op. Tjepkema bracht zijn beste prestatie van 7039 op 7578 punten en Mosselman vergaarde met een totaal van 7309 402 punten meer dan hij ooit behaalde. In de Belgische plaats Hechtel sprong Frans Maas 7,65 meter ver. De atleet van Unitas raakte dit weekeinde zijn Ne derlandse jeugdrecord aan Emiel Mellaard kwijt. In Recklinghausen (Wdl) liep Desiree de Leeuw van ADA de 4r<ü meter in 53,4. Klein Zwitserland is bij deze situatie namens Hidde (rechts) en Ties Kruize in de meerderheid. De verdediger van Eur Spei komt er niet aan te pas. SLECHTS VIERDE PLAATS VOOR HAAGSE HOCKEYERS BU EC TERASSA De zeven vette jaren van HC Klein Zwit serland lijken voorbij. Vanaf 1978 had de vaderlandse hockeykampioen steeds een plaats bij de eerste drie in het toernooi om de Europese beker opgeëist. Door tij dens de Pinksterdagen in het Spaanse plaatsje Terassa als vierde te eindigen, kon de Haagse club deze traditie niet voortzetten. De Westduitse kampioen Frankenthal mocht na vier dagen hard clubhockey de Europese be ker in ontvangst nemen. Frankenthal was gisteren in de finale Royal Uccle Sport uit België met 3-2 de baas. De Westduitse ploeg werd de opvolger van Dynamo Alma Ata, dat vorig jaar in de eindstrijd Klein Zwitserland terug wees, maar nu niet verder kwam dan de kleurloze vijfde plaats. Tij dens de finale van destijds lieten de hockeyers uit Kazakstan al zien dat de Nederlandse kampioen niet langer superieur is aan de andere Europese clubs. Met andere woorden: ook het Europe se bekerhockey is danig genivelleerd. Die ontwikkeling werd in Terassa voortgezet. Dat HCKZ moest buigen voor de Spaanse kampioen werd tot voor kort onmogelijk gehouden. Het gebeurde gisteren. Dat Frankenthal KZ versloeg, was geen echte verrassing. De neder laag (2-1, na een ruststand van 2-0) barricadeerde de weg naar de finale. Gedesillusioneerd door de onmogelijkheid de beker te heroveren KZ won in 1979 en 1981 te heroveren, ging het duel om het brons tegen Terrassa met 4-3 (2-0) verloren. Die laatste wedstrijd was typerend voor het armetierige niveau waarop KZ dit weekeinde speelde. Met uitzondering van Ron Steens, jeugdinternational Han Kees Vriesendorp en Eelco Bou- ma (vervanger van Borstlap) acteerde de ploeg van coach Dik Dalhuisen ver onder de maat. De mandekking liet te wensen over, kansen werden slordig behandeld en eigen falen werd overeenkomstig een kwalijke binnenlandse traditie op de scheidsrechter verhaald. De Spanjaarden, gesteund door drieduizend enthousiaste kijkers, hadden na twintig minuten een voorsprong van 2-0. Toen Tjeerd Borstlap wegens een spierblessure het veld moest ruimen voor Bouma, leek KZ rijp voor een nederlaag met grote cijfers. Dat viel echter mee. Na de hervatting bracht Maarten van Grimber gen de Nederlandse kampioen terug in de wedstrijd. Het ant woord van Terrassa via Escude, twee minuten later, was ondub belzinnig. In de laatste zes minuten werd drie keer gescoord; de verhou dingen veranderden evenwel niet. De organiserende club maak te in de slotperiode duidelijk het afgelopen jaar naast hockeyk- waliteiten ook het nodige knokwerk onder de knie te hebben gekregen, waardoor niet alle elf spelers het fluitsignaal vanuit het veld hoorden. Met uiteenlopende middelen - al dan niet door de spelregels toegestaan - werd het brons vastgehouden. Onderschatting Zaterdag had Frankenthal al voor KZ een finaleplaats onmoge lijk gemaakt. De Westduitsers, die in Heiner Dopp de beste spe ler van het toernooi hadden, gaven de Nederlandse kampioen nimmer de kans het vertrouwde spelletje te spelen. Onderschat ting moet Klein Zwitserland in dit sleutelduel parten hebben ge speeld. De enige zekere factor was Steens. Zijn snelle acties op het middenveld vonden geen vervolg. Daarbij kwam nog de spe ciale bewaking die Hidde Kruize van Torsten Reiss kreeg. De Hagenaar wist zich niet aan die mandekking te onttrekken. De KZ-harmonica speelde een valse melodie. Vrijwel geen enkele aanval bereikte de Westduitse cirkel. Een miniem aantal straf corners waren daar het bewijs van. Het mocht een wonder he ten dat Klein Zwitserland nog scoorde. Tegen de Italiaanse titelhouder Eur Sprei was de schotvaardig heid weer terug. Maar toen was die eigenschap niet meer zo van belang. Evenals in de openingswedstrijd van het toernooi (5-1 tegen Neston HC uit Engeland) werd ruim afstand genomen (6-2). De tegenstander maakte die ontmoeting spannend door na een ruststand van 3-0 terug te komen tot een treffer verschil. Conditiegebrek aan Italiaanse zijde voorkwam echter een sur prise. Met hogeschoolhockey had de vertoning niets te maken. Ook Frankenthal speelde allerminst een vlekkeloos toernooi. De Westduitsers, die voor het eerst de Europese kroon grepen, ba seerden hun spel op fysieke hardheid en een straffe mandek king. Royal Uccle, dat in navolging van de Belgische voetballers het gegroepeerde verdedigen tot in de puntjes beheerst, capitu leerde vlak na rust. Dopp maakte het tweede doelpunt voor Frankenthal; enige minuiten voor de pauze had Reinhart Lange de score geopend. Pas in de laatste vijf minuten kon de meerge- reisde Westduitse supportersschare opnieuw opveren toen Dopp scoorde. De tegendoelpunten, eveneens in de slotfase, kwamen op naam van Urbain. De Europese bekerhouder van vorig jaar, Dynamo Alma Ata, restte slechts de prijs voor de topscorer: Gontsjarov. Hij incasseerde de enige beloning die niet naar de Westduitsers ging.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17