Uno Hazelaar maakt favorietenrol waar EERST DRIEMAAL ZUCHTEN DAN SCHIETEN Jan Lammers verstrooid SPORTTRIBUNE Streuer Schnieders rijden op klassering In gebed Geboerswint met overmae] Voltreffer LEIDSE COURANT DINSDAG 12 [UNI 1984 PAGINjt 99 99 LOS ANGELES Zucht eerst eens diep", is het advies van Dr. Donald Greene aan de anti-terreurbrigade van de politie van Los Angeles als deze onverhoopt in actie zou moeten komen tijdens de Olympische Zomer spelen. Volgens de sportpsycholoog kunnen politiemensen in zo'n situatie heel wat leren van de manier waarop atleten zich voorbereiden op een wedstrijd. Dr. Greene heeft ervaring op beide gebieden. Hij diende bij de .groene baretten" en helpt zwemmers en schoonspringers bij de voorbereiding op de Spelen, die op 28 juli beginnen. De sportpsycholoog is het grondig oneens met de algemene opvatting, dat bij een sportprestatie een bepaalde nerveuze span ning onontbeerlijk is. Door de spanning maak je fouten", is zijn opvatting. De me thode van Greene staat bekend als het at tention control system (ACT) en is verbluf fend eenvoudig: driemaal diep ademhalen Staand of zittend, dat maakt niet uit. De FBI (Federal Bureau of Investigation) in Washington acht de theorie dusdanig inte ressant, dat hem is gevraagd of deze ge bruikt kan worden door de speciale terreu r- bestrijdingseenheden tijdens de Spelen. Greene heeft dat tijdens een seminar in San Diego uitgeprobeerd op een speciale een heid, die bekend staat als Swat (special wea pons and tactics). Het kwam er op neer dat de politiemensen bij de eerste diepe zucht werd geleerd de nek- en schouderspieren te ontspannen en zich bij de tweede zich te concentreren op hun lichaamscentrum, zoals dat bij oosterse vechtsporten gebeurt", aldus Greene. De nek- en schouderspieren zijn ui teraard van groot belang bij gericht schie ten. Bij de laatste diepe ademhaling kregen de betrokkenen de opdracht zich een „posi tief zelf-commando" mee te geven. Bijvoor beeld dat zij ontspannen moesten blijven. Op deze instructies werd verscheidene we ken geoefend, voordat de betrokkenen aan een vergelijkend onderzoek werden onder worpen. Dat gebeurde in drie groepen van zeventien agenten: de eerste groep was ge traind volgens de act-methode, de tweede volgens het systeem van de z.g. progessieve relexatie (PR), terwijl de derde groep geen speciale training had gekregen. Gewapend met echte ammununitie moesten de mannen een stuk straat van 200 meter oversteken en een gebouw binnendringen, waar zij „verrast" werden door een serie doelen. Daarbij moesten zij beoordelen of de doelen werden gevormd door onschuldige omstanders of criminelen en overeenkoms tig handelen. Voor het raken van „vijande lijke" doelen werden extra punten gegeven, terwijl een schot op een vriendelijkdoel tot punten-aftrek leidde: Ook werd de tijd in ogenschouw genomen. De trefzekerheids-percentages, die daaruit voortkwamen, waren opvallend. 41.75 pro cent voor de groep, die met ACT was ge traind, 32.5 procent voor degenen, die werk ten met het PR-systeem en 30.28 procent voor degenen, die geen speciale training hadden gekregen. Greene trekt uit die cijfers de conclusie dat ACT de politie in een crisis-situatie kan hel pen fouten te vermijden, waardoor het on nodig verlies aan mensenlevens wordt be perkt. Of zijn „drie-zuchten-theorie" ook helpt bij het behalen van olympisch goud, zal straks kunnen worden afgelezen van de prestaties van de Amerikaanse zwemmers en schoonspringers. Sportwereld Volleybal Belo Horiz^ uit Brazilië (heren) en n Ster Bratislava uit Tsjeehop- wakije (dames) hebben toernooi in Sint AnthonisjtAi wonnen. i^ar Voetbal Ajax won gistLj.; in Groningen het Euro-f nooi voor spelers tot 20 P door in de eindstrijd het njsp1 nale team van Tsjecho Slijsti kije met 1-0 te verslaan. j Tennis Jaime Fillol het toernooi voor spelers( ven 35 jaar in Molenhoek!"?' nale-tegenstander Ilie Nas gaf bij een stand van 6-3)1 in zijn voordeel wegens blessure op. Schaken Jan Timman internationale toend( van Bugojno (Joe) na twe«— mises tegen de Russen Ta Beljavski. Atletiek Emiel Mell (AAC, Amsterdam) braeh Milaan het Nederlands it.>? WASSENAAR Uno Ha zelaar en Wim Velis kwa men zondag even de 5500 gulden ophalen, die de eerste plaats in de Grote Pinksterprijs op Duindigt opleverde. De combinatie moest het opnemen tegen vijf paarden, die stuk voor stuk een klasse minder zijn dan de kampioen van de Nederlandse dravers. Van een spannende strijd was dan ook geen sprake. Uno Hazelaar, die 25 me ter aan de start moest ge ven, maakte de favorie- tenrol volledig waar en zegevierde voor Wanda Pluto, Urioca S en de stal- genoot van Uno Hazelaar, Veitch du Bois. Bij de volbloeds stond de Trial Stakes op het programma. Een aardige krachtmeting voor paarden die in de derby aan de start komen en driejarige imports die daarin niet startge rechtigd zijn. De winnaar van de hengsten-produktenren, Boxberger Civano, kwam niet in actie. Waarschijnlijk spaar de trainer John Ives hem voor de derby. Niettemin greep Ives de overwinning. Dit deed joc key Kevin Davies voor hem met Boxberger Romeo, die eerder tweede was geworden in de hengstenproduktenren. Na de start- nam Boxberger Romeo de leiding, stond deze niet meer af en zegevierde in 2.21,6. Dat was een stuk lang zamer dan vorig jaar toen Wouter Raaphorst won in een bikkelhard gevecht met Car- mona in 2.15,00. Achter Box- berger Romeo werd Nordwind ditmaal tweede voor de Franse import Brodi Palace. In de eerste ren om de Ascot- prijs werd de grote favoriet Royal King geklopt door Rue- diger (met John Smith). Royal King had nooit mogen verlie zen, maar jockey Jan Luyten reed een allesbehalve sterke finish. Achter Double Pay ment moest de goede Sacha met Henk van der Kraats ge noegen nemen met een vierde plaats. Na deze ren moest Henk van der Kraats bij het rencomité komen. Men was daar de mening toegedaan dat Van der Kraats geen poging had gedaan om met Sacha tot een betere prestatie te komen. Voor bestraffing is Henk van der Kraats nu voorgedragen voor de tuchtcommissie van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport. Morgenmiddag staan er op de Wassenaarse baan twee ren nen en negen draverijen op het programma. De eerste start is om 14.00 uur en onze tips voor deze meeting luiden: PARISIENPRIJS: Yankee Master, Ylvi Hazekamp en Yco Bonni. FRIEDPRIJS: Ype Antole, Yvienne Hazelaar en Wiske Toogwijk. PRIOLAPRIJS: Yessie Prin ses, Yardly en Yusti Buiten zorg. FONTWELLPRIJS: Markino, Happy Raaphorst en Madam meke. SAM WILLI AMSPRIJS: Ytranssbelwin R, Warko Spee dy en Wizard May. THE SAINTPRIJS: Yna Wie- linga, Winston Hazelaar en Wandustay R. FONTWELL PARKPRIJS: Duchess Ricky, Creetower en Afterprint. MESSIDORPRIJS: Wio van de Lente, Volemite en Victory Dream. HARVESTERPRIJS: Valery Dean, Tara Fortuna en Vera- wood du Bois. PERMITPRIJS: Tyvonne Pro mise, Ulaan en Usurpateur K. NOTEKRAKER SPRIJS: Ur- banus, Tiger Hanover en Tim bre. ARTHUR VAN RIJSWIJK Ma tige generale voor Belgen en Portugezen PARIJS Kort voor de start van het toernooi om de Euro pese landentitel voetbal heb ben België en Portugal nog een oefenwedstijd afgewerkt. Het Belgische elftal behaalde zaterdag een moeizame zege (1-0) op de Belgische junioren. Portugal overtuigde evenmin. De zuideuropeanen kwamen in Luxemburg slechts tot een zege van 2-1. Het enige doelpunt van de Belgen in de wedstrijd van 2x35 minuten ontstond uit een strafschop van Vercauteren na een overtreding van Koen Sanders op Vandenbergh. Voor rust had doelman Pfaff het geluk aan zijn zijde, toen schoten van Mergan en San ders op de lat terechtkwamen. Bondscoach Guy Thijs pro beerde Jan Ceulemans op twee plaatsen; voor rust op het mid denveld, na de hervatting in de aanval. Belgie speelde in de volgende opstelling: Pfaff; Grun, De Greef (Lambrichts), Clijsters, Baecke (De Wolf); Scifo (Czer- niatynski), Vandereycken, Ceulemans (Voordeckers), Vercauteren (Mommens); Van den Bergh, Claessen (Verhey- en). Munaron, De Coninck en Coeck bleven aan de kant. Vijf dagen voor de eerste wed strijd voor het Europees kam pioenschap tegen West-Duits- land in Straatsburg voerde Portugal een zwakke generale op tegen Luxemburg. Bij de rust stonden de Luxemburgers zelfs voor door een doelpunt van Wagner. Door Eurecio en Diamantino behaalden de Por tugezen alsnog de overwin ning. De Portugees Chlana (rechts) en de Luxemburger Barboni kijken gebiologeerd naar de bal in het oefenduel, dat door de Portugezen met slechts 2-1 werd gewonnen. Studententitel West-Duitsland DELFT Het Westduitse stu denten-voetbalelftal heeft za terdag het vierlandentoernooi in Delft gewonnen. In de fina le werd Nederland na verlen ging met 3-1 verslagen. Na ne gentig minuten was de stand 1-1. Het enige Nederlandse doelpunt kwam op naam van Klaas Vink (Noordwijk). In de strijd om de derde plaats zege vierde Frankrijk met 2-1 over Groot-Brittannie. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sportpnjsvragen van afgelopen weekeinde zijn: Lotto: 10-12-18-22-27-28. Reservege tal: 21. Inleg: 250.000,00. Prijzenbe- drag: 1.195.569,00. Cijferspel: 251502. Supertrio: 12-13-5. Inleg: 49.128,00. Uitkering: 24,10. Westduitse lotto: 1-5-7-14-41-45. Re servegetal: 15. Spiel '77: 3195402. Belgische lotto: 6-11-17-38-40-42. Bijkomend nummer: 14. LE CASTELLET Na twee overwinningen heeft het duo Streuer/Schnieders Tweede Pinksterdag in Le Castellet een derde plaats toegevoegd aan zijn reeks successen. Het Neder landse duo toonde zich na afloop van de wedstrijd niet erg te vreden met die klassering. De zege van de Zwitserse wereld kampioenen Biland/Waltisperg was voor het Nederlandse twee tal niet de grootste teleurstelling. Dat was veel meer het verlies van de tweede plaats aan het Franse duo Michel/Fresc. De motor van Streuer, die het tijdens de trainingen nog uitste kend deed, gaf bij de wedstrijd problemen. Streuer kon niet het volledig vermogen uit de motor halen en verloor zo op de rechte stukken in het circuit steeds enige seconden. Van Kempen en De Haas zorgden voor een verrassend resultaat door als zevende te eindigen. De zege van Freddie Spencer bij de Grote Prijs van Le Castellet op het circuit Paul Ricard, bracht de Amerikaanse wereldkam pioen in de 500cc klasse niet veel dichter bij een prolongatie van zijn titel. Zijn landgenoot Eddie Lawson, die de eerste plaats in de strijd om het wereldkampioenschap stevig in handen heeft, behield door zijn tweede plaats een ruime voorsprong in dat klassement. Spencer reed in Le Castellet voor de tweede keer in dit seizoen op de nieuwe vier-cilinder motor van Honda. De eer ste maal was dat geen succes geworden en had de Amerikaan besloten toch maar op een „oude" drie-pitter te rijden. Tweede Pinksterdag deed de motor wel wat er van hem verwacht werd. Spencer was veel sneller dan de rest van het veld. De wereld kampioen verbeterde in Le Castellet ook het ronderecord dat hij bracht op 2.01.97 minuten wat een gemiddelde snelheid van 171,485 km/u betekende. Na zes van de twaalf te verrijden wed strijden, heeft Spencer een achterstand van 24 punten op zijn landgenoot Eddie Lawson. De nummer één in de strijd om de wereldtitel had in Le Castel let al snel in de gaten dat het weinig zin had de achtervolging op Spencer in te zetten. Lawson concentreerde zich op de andere Honda rijder, Randy Mamola, die nog niet zo goed met de nieu we motor overweg kon. In de laatste bocht slaagde Lawson erin Mamola te passeren. In de 250cc maakte de Westduitser Anton Mang een geslaagde rentree op het circuit in Le Castellet. Mang had aan de omloop in Frankrijk uiterst slechte herinneringen. Bij een wedstrijd in de 500cc in 1977 viel Mang en blesseerde zich toen ernstig. Tweede Pinksterdag was de viervoudige wereldkampioen in de 350cc goed op dreef. Al na drie ronden kwam de Westduitser aan kop. Een fout in de negende ronde kostte hem echter die positie. Bij een poging zijn concurrenten uit te remmen, vergiste Mang zich en viel terug. Het duurde drie ronden voor hij zich weer aan de kop van het veld had genesteld. Een gewaagde handeling van Mang leverde hem in de laatste ronde de over winning op. In een van de laatste bochten volgde de Westduitser de ideale lijn niet en ontnam daardoor zijn concurrenten de laat ste mogelijkheid hem te passeren. Het betekende voor Anton Mang de eerste overwinning sinds 26 september 1982 toen hij zegevierde bij de Grote Prijs van West-Duitsland op de Hocken- heimring. De 125cc klasse gaf een geweldige show te zien van Angel Nieto. De kleine Spanjaard was ongenaakbaar en behaal de in Le Castellet zijn vierde triomf van dit seizoen en de 87ste zege uit zijn loopbaan. De Amerikaanse Valerie Brisco-Hooks, die als eer ste atlete de 50-secon- dengrens passeerde op de 400 meter (49,83), zeeg onmiddellijk na haar op merkelijke race in gebed neer met haar coach Bob Kersee. Dit opvallende beeld deed zich voor In San Jose waar de Ameri kaanse kampioenschap pen werden gehouden en waar Ria Stalman twee nationale records verbe terde: eerst discus en ver-, volgens kogel. Zie verder elders in Sporttribune. ZANDVOORT Jan Lam mers heeft gisteren bij de Pinksterraces op Zandvoort zijn reputatie als de beste auto coureur van Nederland slechts met moeite bevestigd. De Zandvoorter won de semi-lan- ge afstandsrace over 170 kilo meter na een compleet misluk te pitstop, die Loek Vermeulen een riant uitzicht op de over winning opleverde. Wegval lende oliedruk bij de Camaro. van Vermeulen zorgde voor de opwindende laatste tien kilo meter, waarin Lammers met de volle wind van het geluk in de zeilen de pechvolle Ver meulen nog juist aftroefde. Lammers was met zijn hoofd al bij de 24-uursrace van Le Mans, die het komend week einde wordt gehouden. De Zandvoorter is daarin met de Brit Palmer één van de voor naamste favorieten voor de overwinning. Halverwege de race had Lammers met Re nault 5 Turbo nog een ruime voorsprong van twintig secon den op Vermeulen in diens zware Camaro en teamgenoot Bleekemolen. Tussen de 15e en 30e ronde had Lammers een pitstop moeten maken om bij te tanken, maar de coureur zei later daar helemaal niets van te hebben geweten. De verstrooide rijder werd na het nodige rumoer alsnog binnen geloodst, maar zijn team had ruim één minuut langer (1.35) nodig dan de ploeg van Ver meulen (33 seconden). Ver meulen nam bij zijn stop ove rigens op onreglementaire wij ze olie in en ramde bij het wegrijden bijna de Toyota van Van de Raadt. Het euvel van wegvallende oliedruk, dat eer der Henny Hemmes uit de race stootte, zorgde acht ron den voor het eind ook dat Loek Vermeulen moest kiezen voor het heel houden van zijn zware toerwagen om toch maximaal te scoren voor het Nederlands kampioenschap. Lammers, niet meedingend naar de toerwagentitel, kon daardoor alsnog de zege pak ken. Ford 1600 in de laatste ronde het rechterachterwiel van zijn voorganger, Roland Ratzen- berger uit Oostenrijk. De open racewagen van Gachot werd daardoor met een snelheid van 210 kilometer per uur „gelan ceerd". Na zeker tien keer over de kop te zijn gegaan, waarbij Gachot zijn helm ver loor, kwam de totaal verfrom melde bolide tot stilstand op de vangrail. De coureur bleek De Belgische autocoureur Ber- desondanks alleen een lichte trand Gachot ramde tijdens de hersenschudding te hebben Pinksterraces met zijn formule opgelopen. drecord verspringen op meter. Voetbal Tweedekl^ Siofok won zaterdag de gaarse beker door Raba Györ met 2-1 te verslaan. T Voetbal Frankrijk wo| de laatste oefenwedstrijd het EK met 3-0 van een i taire ploeg door treffers j Fernandez, Lacombe en G| se. Snelwandelen De Fri man Jean-Claude Gouveif heeft de wedstrijd Parijs-I mar over 516 kilometer wonnen in 62 uur er ten. Voetbal Het Nederig scholierenteam (tot 16 jev verloor op Wembley j v; vriendschappelijke weds) 2 tegen Engeland met 4-1. Speedway Hennie Kr< (Zenderen) heeft zich gepla voor de finale van de strijq het wereldkampioenschap.! Voetbal Atletico Mad Barcelona, Betis Sevilla j Valladolid hebben zich j plaatst voor de halve fiii van het toernooi om de Spi se beker. Voetbal Sparta heeft dag in Guatemala met 2-1 loren van een nationale sqj tie. Wielrennen De Fransje Christophe Lavainne heen open Ronde van Luxeml gewonnen. De laatste et» werd gewonnen door de r Rudy Matthijs. Zeilen Jan en Marja I der Steeg (Delft) nemen J aan de 20e editie van de I in de Vaurienklasse, die I 11 tot en met 18 augustul het Spaanse Vanbellos won gehouden. I Paardesport De Mexii Fernando Senderos brachtl Massacre de Grote Prijs I de Fransman Gilles Bertri Balanda met Loripierre san. Autosport De Engellst Johnny Dumfries heeft opgc verstone de zesde wed% om het EK formule 3 gevpjr nen. De zesde wedstrijd in formule 2 werd geworr1 door de Nieuwzeelander 1 Thackwell. f, Wielrennen De ploe ri ders Gisbers en Godel hebben twaalf renners uit n ploeg geselecteerd, waarui over twee weken het tie voor de Ronde van FranWöl zullen kiezen. De twaalf jp: Hanegraaf, Adri van Hoii lingen. Kuiper, Manders, f{ ters (Bel), Van der Poel, HL Van Vliet, Wijnands, Zor melk, Solleveld en Jan P1 Houwelingen. 1 Go Amsterdam is Eurof,1 kampioen geworden clubploegen. j? Zeilen John StavenuiteE' Guido Alkemade worr wedstrijden in de 470-klt bij Hellevoetsluis voor IP van Gent/Cees van Blade Jan van Ek/Bert Visser. 'r Paardesport Tineke J- tels heeft met Duco in r Grand Prix Special dres|] in Schoten (België) de v\ plaats behaald met 1300 jh ten. Auto De Nederlander <L rit van Kouwen is zondajj het circuit van Brands Hl Engels kampioen gewordeP de formule Ford 1600. Tennis René Moos h het Pinkster-toernooi in doorn gewonnen. Hij ven in de finale Ton Sie sets: 6-3, 1-6, 6-4. j Zeilen Mare Neelet? neemt na vier regatta's irl strijd om het EK in de Fi^l lenklasse de tweede plaats^ MILL Eric Geboers heeft met overmacht de internationale 500-cc cross in Mill gewonnen. De Bel gische rijder, op het laat ste moment door de orga nisatoren gecontracteerd als vervanger van de ge blesseerde Kees van der Ven won de tweede en de derde manche, nadat hij in de eerste als tweede was geëindigd achter Toon Karsmakers. Beste en regelmatigste Neder lander was voor 3500 toe schouwers op het circuit De Kuilen Peter Herlings, die drie keer als derde werd afgevlagd en tweede in het klassement werd. Derde was Gert-Jan van Doorn, die voor het eerst na twee weken weer op de cross- fiets was gestapt na een blessu re. Anderen die door lichame lijke ongemakken een tijdje uit de competitie waren geweest, Gerard Rond en Henk van Mierlo, reden ook weer goed mee. Dinant Zijlstra uit Daarler- veen heeft de leiding genomen in de strijd om het kampioen schap van Nederland voor mo torcrossers in de klasse tot 125cc. Zijlstra eindigde tijdens de derde kampioenswedstrijd, gehouden op het parkoers van IJhorst in de buurt van Stap horst, als tweede achter John Hensen uit Soerendonk. Davy Strijbos, tot gisteren leider in het tussenklassement, moest tussen de 5000 toeschouwers lijdzaam toezien hoe zijn te genstanders punten bijeen gaarden. Het 16-jarige won- derkingd uit Oss scheurde tij dens een indoorwedstrijd in Luik zijn enkelbanden en is volgens de verwachting le weken uitgeschakeld. De cross in Staphorst, de di in de reeks van acht ka; oenswedstrijden, vergrootti spanning in de top van klassement. Achter leider stra, die een gaatje heeft gei gen, staan zes rijders op korte afstand van elkaar, sen Pruymboom (tweede) Berghorst (zevende) gaapt verschil van zes punten. Hensen bewerkstelligde overwinning door twee als tweede te eindigden, stra won de eerste manchef de tweede rit eindigde hijr vierde. John van de BerkP Oss, winnaar van de twq manche, verspeelde een g klassering in het dagkle ment door in de eerste c van zijn motor te vallen, de Berk lag op het mom van zijn val in vierde posilf Tijdens de veelbesproken rugbytoernee van Engeland door Zuid-Afrika, waarop te genstanders van de apartheidspolitiek ernstige kritiek hadden geleverd, onstond dit fraaie moment. Paul Rendall van het Engelse team geeft Gerrie Sonnekus een rechtse hoek, die de Springbok echter onaangedaan liet. De Springbokken wonnen beide wedstrijden tegen de Engelsen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16