van Lendl: eindelijk Haantjes financieel al Europees kampioen Franco Uncini zwaar gewond eer boete )or McEnroe DROOM VAN OERTER UIT Dode bij geweld Mexicaans voetbal Columbia begint profwielrennen WESTDUITSERS KRIJGEN GEEN PFENNIG BIJ UITSCHAKELING T sjechoslo waakse atleten staken DINSDAG 12IUNI1984 PAGINA 15 [JS John McEnroe heeft voor zijn ge in de halve finale-wedstrijd tegen zijn ;enoot Jimmy Connors van het herenen- el van het toernooi om de open kampi- ihappen van Frankrijk in Parijs een boete m|2000 dollar (ruim 6.000 gulden) opgelegd De Amerikaan was het in de eerste liet eens met een bal, die door een lijnrech- Luit" werd gegeven. McEnroe, die gisteren anale verloor van Ivan Lendl, uitte daar- in obscene taal zijn misnoegen. Eerder in toernooi had McEnroe al boetes tot een to- fvan 1600 dollar (4800 gulden) gekregen fens onbehoorlijk gedrag. Indien McEnroe 'bepaalde som aan boetes bereikt wordt hij ^natisch geschorst. SAN JOSE Al Oerter, de Amerikaan die bij vier opeenvolgende Olympische Spelen de gouden medaille bij het discuswerpen veroverde, is inmiddels 47 jaar oud. On danks zijn leeftijd droomde de Amerikaan se veteraan nog altijd van een vijfde Olym pische titel. Bij de Amerikaanse kampioen schappen, die het afgelopen weekeinde in San José werden gehouden, kwam een ab rupt einde aan Oerters droom. De atleet, die in Melbourne (1956), Rome (1960), Tokio (1964) en Mexico Stad (1968) Olympisch kampioen werd, belandde in San José in het ziekenhuis nadat hij door een discus aan het onderbeen werd getroffen. Na een onderzoek bleek een operatie noodzakelijk. GUADALAJARA De traditionele botsing tussen de voetbalclubs America en Guadalajara en hun aan hang heeft zondag eén dode en een zelfmoord opgele verd. In Tonalu, een stadje in de provincie Guadalaja ra beging een zeventienjarige jongen de onvoorzich tigheid om midden op straat „Vive America" te roe pen. America had zojuist met 3-1 gewonnen van Gua dalajara. Een aanhanger van de verslagen club rende zijn huis in, pakte een geweer en schoot de supporter van de tegenpartij dood. De zelfmoord deed zich voor in Tlaquepaque, een stad 600 km ten Noorden van Mexico DF. Daar greep een 36-jarige aanganger van Guadalajara naar het pistool bij het vernemen van de nederlaag. De wedstrijd America - Guadalajarè lever de in totaal 44 gewonden op, van wie drie een sche- delbasisfractuur. De politie verrichtte 25 arrestaties. BOGOTA De wielerbond van Columbia heeft zaterdag besloten in eigen land het be- roepswielrennen in te voeren. Het dagelijks bestuur van de Unie, die uit veertien regio nale organisaties bestaat, kwam tot die be slissing om de vlucht van amateurs naar prof contracten in Europa in te dammen. Binnen twee maanden zal een speciale afde ling voor professionals, binnen de bond, moeten zijn opgericht. In Europa is een goe de markt voor Columbianen, met name de klimmers zijn in trek bij profploegen uit Spanje, Frankrijk en Belgié. De meest opval lende Columbiaanse prestatie werd vorige week geleverd door Martin Ramirez, die de Dauphiné Libéré won voor Bernard Hinault. LE CASTELLET De Italiaanse motorcoureur Fran co Uncini is zondag bij een val tijdens de laatste trai ning voor de Grote Prijzen van Frankrijk, die gisteren op het circuit van Le Castellet werden gehouden, zwaar gewond geraakt. Uncini, die vorig jaar bij de TT-races in Assen ernstig gewond raakte toen hij na een valpartij werd geraakt door een collega-coureur, kwam in de training voor de halve liters ten val. Hij liep bij de valpartij hand- en beenbreuken op alsmede beschadigingen aan de wervelkolom. Boet van Duimen kwam tijdens de race gisteren ten val. Bij een onderzoek in een ziekenhuis bleek Van Duimen een midden- handsbeentje te hebben gebroken en een armblessure te hebben opgelopen. Bij wegwedstrijden in Oud-Karspel deed zich in de sportklasse lOOOcc, een ernstig ongeval voor. Vlak na de start in de wed strijd voor motoren die niet of nauwelijks aangepast zijn voor het deelnemen aan races, kwam het tot een aanrijding Een coureur die buiten de baan terecht was gekomen, reed zonder te kijken het circuit weer op. Drie andere rijders konden hem niet meer ontwijken. Het viertal kwam in de sloot terecht. Toege snelde helpers konden de coureurs op tijd uit het water halen. De vier bij het ongeluk betrokken rijders, Cees Cornwall (Zaan dam), Bert van de Nieuwenhof (Roosendaal), Corné Beekers (Teteringen) en Fred van de Waard (Assenwaard), werden met verschillende verwondingen naar het ziekenhuis in Alkmaar gebracht. Zie verder elders in Sporttribune. PRAAG Het merendeel van de atletiektop in Tsjecho- Slowakije is na de aankondiging dat het land niet naar de Olympische Spelen in Los Angeles zal gaan in staking ge gaan. Afgelopen zaterdag bij de traditionele Roscick Memo rial wedstrijden in Praag kwam dat duidelijk aan het licht. Opvallend veel Tsjechoslowaakse atleten waren „gebles seerd" of „ziek". Anderen hadden de voorkeur gegeven aan wedstrijden in het buitenland. Helena Fibingerova, de we reldkampioene kogelstoten startte bij wedstrijden in Fürth, andere toppers namen deel aan wedstrijden in Boekarest of Warschau. Tot de geblesseerden behoorden de top hinkstap- springers Cado en Priscak, de 1500 meter loopsters Metejko- vickova en Kleinova en de verspringster Murkova. Jarmila Kratochvilova, de tweevoudige wereldkampioene op de 400 en 800 meter, zorgde nog voor enige compensatie voor de schaars opgekomen toeschouwers door in 95 minu ten drie wedstrijden te lopen: 200, 400 en 4 x 100 meter. Moskou weigert Colombianen visa BOGOTA De ambassade van de Sovjet-Unie heeft vier Co lombiaanse atleten een visum voor de Sövjet-Unie geweigerd. Het viertal was door de organisatoren van internationale wed strijden in Moskou uitgenodigd. Toen German Pena, Jairo Cor- rea, Alfonso Torres en Silvio Salazar zich meldden voor een vi sum werd hen dat door de ambassade geweigerd. in de zes cijfers valt uit te drukken. Voor het zo ver is, moet het favoriete Frankrijk om te beginnen vandaag de openingswedstrijd tegen outsi der Denemarken afwerken. Daarvoor heeft Hidalgo de vertrouwde krachten opge steld, waarmee Frankrijk on der andere de laatste oefen wedstrijd tegen Schotland met 2-0 won. Het totaal aantal oe fenzeges sinds de strijd om het wereldkampioenschap in 1982 kwam daarmee op twaalf. Slechts twee wedstrijden wer den verloren, waaronder uit gerekend die tegen Denemar ken: 3-1, vorig jaar september in Kopenhagen. Denemarken wordt nog steeds geplaagd door blessures van Allan Simonsen (die in elk ge val speelt), Frank Arnesen en Morten Olsen. Doelman Troels Rasmussen, die in de oefen wedstrijd tegen Zweden ge blesseerd raakte, zal zelfs hele maal niet spelen en wordt ver vangen door de 32-jarige Ole Qvist. Ondanks die tegensla baar zal zijn voor landenwed- strijden", aldus Hyldstrup. Piontek heeft uit het vreemde lingenlegioen een elftal ge maakt, ook al hadden de De nen aanvankelijk wat moeite met een Duitse baas. Denemarken hanteert finan cieel dezelfde opzet als de Fransen met de groepscontrac- ten. De Deense bond heeft voor 1,2 miljoen gulden con tracten afgesloten met een grote bierbrouwerij (Carls- berg) en de sportartikelenfir ma van het duo Henning Jen sen/ Allan Simonsen (Hum mel). In tegenstelling tot de Franse bond, houdt de Deense bond twintig procent van de reclame-inkomsten in eigen zak. Bij een eventuele Europe se titel kunnen de Deense voetballers reken op 65.000 gulden ieder. Dat bedrag krijgen de Belgen bij een eventueel succes ook. De Portugese voetballers beu ren na een gewonnen finale 110.000 gulden, achter dat be drag komt dan echter ook nog het toverwoord „netto". In de premietabellen, waarvoor de socialistische landen Joegosla vië en Roemenië geen cijfers hebben willen geven, staat West-Duitsland verrassend op het laagste niveau. Waar Spanje nog 50.000 gulden per speler uitkeert bij een Euro pees kampioenschap, daar ont vangen de Duitsers slechts 33.000 gulden per man. In de voor Europees topvoet bal karig te noemen regeling wordt aan de spelers van coach Jupp Derwall geen pfennig uitgekeerd, als ze in de voorronde worden uitge schakeld. Voor het bereiken van de halve finale, de finale en het winnen van de eind strijd wordt telkens 11.000 gul den betaald. Die bedragen werden vier jaar geleden in Italië ook overeengekomen. Geen klapper Voor de Westduitse selectie wordt de Europese titelstrijd dus zeker geen financiële klapper, temeer daar de spe lers voor de kwalificatie „slechts" 27.000 gulden vingen. Interesse van bedrijven om re clame te maken met de voet ballers was er, met uitzonde ring voor Karl-Heinz Rumme- nigge, nauwelijks. Dat had van alles te maken met het matige optreden van de Westduitsers bij het WK-toernooi van '82 in Spanje. De voorzichtigheid van de Duitse bond (DFB) bij het vaststellen van de premies is ook het uitvloeisel van het verlies van 825.000 gulden, dat bij het vorige EK-toernooi in Italië werd geleden. De (vermoedelijke) opstellingen voor de openingswedstrijd: Frankrijk: Joel Bats; Patrick Battis- ton, Yvon le Roux, Maxime Bossis, Manuel Amoros; Jean Tigana, Luis Fernandez, Alain Giresse, Michel Platini; Bernard Lacombe en Bruno Bellone. Denemarken: Ole Qvist; Ole Ras mussen, Sören Busk, Morten Olsen, Ivar Nielsen; Klaus Berggreen, Jens Jorn Bertselsen, Allan Simonsen. Sö ren Lerby, Michael Laudrup, Preben Elkjaer Scheidsrechter: Volker Roth (Wdl) PARIJS De Franse voetbal lers zijn al voor het eerste bal contact verzekerd van de hoogste verdienste bij de eind ronde om het Europees kampi oenschap, dat vandaag in Pa rijs begint. De Franse voetbal bond (FFF) heeft voor zijn beste leden reclame-overeen komsten afgesloten voor een bedrag van 4,5 miljoen gulden. De bond heeft genereus afge zien van een eigen aandeel in de inkomsten-som en ook Mi chel Platini, de populaire Franse ster, heeft zich ge schikt in de gezamenlijke op zet. Daardoor krijgt elk lid van de selectie van bondscoach Mi chel Hidalgo, die na het EK te rugtreedt, binnenkort een be drag van 225.000 gulden over gemaakt op zijn rekening. Zélfs als de ploeg wordt uitge schakeld in de groepswedstrij den. Mocht Frankrijk de Euro pese titel veroveren, dan krij gen de twintig geselecteerden nog eens een extra-premie, die gen en het debuut van de De nen op een belangrijk toer nooi, is het elftal toch al heel wat kansen toegedicht. Dat Denemarken een elftal heeft waarmee rekening ge houden dient te worden, komt zeker door Sepp Piontek, de Duitse coach. Erik Hyldstrup, de secretaris van de Deense voetbalbond (DBU), vindt dat Piontek de belangrijkste reden is van de Deense opkomst. Daarna komen volgens hem de sponsorovereenkomst met Carlsberg en de verkiesbaar heid van de in het buitenland spelende internationals. „Vroeger wisten wij nooit of clubs hun spelers wilden af staan, nu laten wij geen speler meer vertrekken zonder de toezegging van zijn nieuwe verenigingen dat hij beschik In de eerste sets waren de bre aks op de opslag beslissend en de verliezer was, geheel in stijl, Ivan Lendl. Vier keer was hij finalist van een groot toernooi. In 1981, ook te Parijs, verloor hij van Borg, in de volgende twee jaren verloor hij op Flushing Meadow van Connors en in december moest hij de eerste plaats in Melbour ne aan Mats Wilander laten. Zijn vijfde finale leek dezelfde kant op te gaan. De eerste set was voor McEnroe met 6-3, die in de tweede doorliep tot 4-0 om met 6-2 te winnen. De bes te kans op de beslissing liet McEnroe in de vijfde game van de derde set liggen. Tegen de opslag van Lendl kwam hij op 0-40, maar hij miste de drie break-punten, misschien wel door een vrij harde val bij zijn eerste poging de game binnen te halen op een passeerslag. Zijn zekerheid verminderde en de Tsjechoslowaak ging on verstoorbaar door. Minder sprankelend, maar geleidelijk net zo zeker, vaster eigenlijk, want McEnroe ging missers produceren, die niemand van zijn linkerhand had verwacht. De eerste service „zat" niet meer en McEnroe was zijn be langrijkste voordeel kwijt ge raakt. Wapen last Het kostte hem de derde set, maar in de vierde nam hij nog eens een voorsprong van 4-2. Meer een gevolg van toeval overigens dan van werkelijk overwicht. De service leek minder een wapen dan een last, zowel de een als de ander leverde zijn opslag in en Lendl was nog steeds bereid tot het gebruik van wat ieder als zijn laatste reserves beschouwde. Maar wat er ook verminderde, de ijzeren arm, bleef ongebo gen. Lendl kon in zijn slagen nog na drie uur de kracht leg gen van de beginperiode. Hij kwam terug, won met 7-5 en begon mc.1 gelijke kansen aan de laatste set, om de hoofdprijs van 400.000 gulden.. Die gelijke kansen bleven, tot 5-5, waarbij McEnroe, als tweede serveerder, steeds ge dwongen werd op zijn tenen te lopen om de achterstand weg te werken. In de twaalfde game slaagde hij daarin niet meer. Drie wedstrijdpunten te gen eigen opslag moest hij toe staan. Het eerste sloeg hij schitterend weg, de tweede netkans miste hij. Iets meer dan vier uur tennis was niet onopgemerkt aan hem voorbij gegaan: 3-6, 2-6, 6-4, 7-5, 7-5. Minder doelmatig „De vermoeidheid maakte, halverwege de derde set, mijn spel minder doelmatig. Ik heb niet verloren doordat ik in de derde set gevallen ben. Je voelt het natuurlijk wel, maar het was veel erger dat ik een aantal kansen om Lendl defi nitief onderuit te krijgen, heb laten voorbij gaan. Op belang rijke momenten heb ik punten die beslissend hadden kunnen zijn, laten liggen. Ik had deze wedstrijd moeten winnen, het is een teleurstellende ervaring dat het niet gebeurd is, maar ik kom volgend jaar terug." Grun in de Belgische voet voor het toernooi Europese kampioen- ervangen. De 22-jarige ébuteert waarschijnlijk in de eerste wedstrijd Joegoslavië. Renquin heeft zijn con- Servette met zes jaar verlengd. De 29-jarige* dwong die con- af, nadat hij week het clubbe- 5 had laten prevaleren bo- i het nationale elftal van De Westduitse selectie werkt zich op de trainingsvelden van St. Germain en Laye in het zweet. Misschien wel voor niets, want als de ploeg wordt uitgeschakeld in de groepswedstrijden, verdienen de spelers geen pfennig. «RIJS Op Roland w tos heeft Ivan Lendl masker afgegooid. Op baan, voor bijna 18.000 nse toeschouwers, die de overwinning op nukkige John pnroe gunden, toonde zich een meer dan ge lige winnaar van zijn ;te Grand-Slam-toer- i. Tijdens de perscon- jntie na afloop jubelde ,Ik ben niet meer de wige verliezer. Mis- Jen denkt men dat ik van mijzelf heb ge inen, doe het als u het Maar mijn mentali- is nooit een punt van ie geweest, ik kon in niet van McEnroe ten en in belangrijke nooien ontbrak er al- iets aan mijn vorm. is voorbij, in Parijs l ik gewoon beter ge dan vorig jaar". |jjn zelfvertrouwen is tijdens yedstrijd gegroeid en in de Je set kreeg ik de zeker- I dat ik een kans had. Dat 1 bij mijn eerste service- jak, ook al verloor ik de jie onmiddellijk daarop. Ik u;te gewoon dat de service IcEnroe verslapte, dat hij minder overtuiging en naar het net kwam. niet langer onpasseer- er kwam geleidelijk wat ir ruimte. In zo'n partij 1 ik natuurlijk ook dat ik ïn op de baan sta, maar ik eg het idee dat de ver- eiiheid meer greep op mijn «stander had dan op mij." tnleiding tot de terugkeer Lendl in de wedstrijd was eprikkeldheid van de New eer, die zich bovenmatig irde aan cameramensen [s de lijn en dat liet mer- ook. Tot dat moment, in lerde game van de derde werd het spel volledig be id door McEnroe, die de en bracht naar de plekken bij wilde en dat waren niet sï len plaatsen waar Lendl bij kon. De man uit Ostra- >ad de eerste twee sets ite zijn service te winnen, - at de agressiviteit van inroe hem vreemd is. zekerheid jdl speelde op zekerheid, ld meters achter de lijn bij lagen van McEnroe, kon Jdpor aces voorkomen, ™r gebruikte zoveel tijd zijn returns dat de Ame- in gewoonlijk een redelij- isitie aan het net kon ver in. Dat service-volleyspel, leek op het gravel van Ro- Garros meer op hit-an- kon Lendl niet ont- lien. Ten eerste omdat hij zo'n netbestormer is, ten de omdat McEnroe sneller irneerde. Maar de tijd voor Lendl werken. Zelfs nroe, die tot zondag in Pa- een perfect toernooi had eeld, kan niet onbeperkt racht, loopsnelheid en ik in de strijd werken. Heel blij Zo blij heeft Ivan Lendl zich nooit ge toond met een over winning. De zege op McEnroe, die op de andere foto een tui meling maakte die zich aanvankelijk ern stiger liet aanzien dan hij bleek te zijn, in Parijs betekende dan ook zijn eerste Grand Slamtitel.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15