'emonstraties nj opening politiebureau Rhijnhofweg waarschijnlijk dicht voor autoverkeer Bezuinigen op weizijn of wegen ,EIDEN CcidócSomunt Gooweg ook 's avonds weer begaanbaar Proeven met diepte infiltratie in duinen OORDWIJKERHOUT STAAT VOOR DE KEUS: eel kritiek op besluit meubelboulevard Raad Rijnsburg dringt aan op aanleg parkeerterreinen voor vrachtwagens VRIJDAG 8IUNI1984 PAGINA 9 amstceg mag bouwen aan Geversstraat 3STGEEST Het garagebedrijf Kamsteeg Zuid BV mag i bouwen aan de Geversstraat 15-23 in Oegstgeest. De ge- lente Oegstgeest heeft het bedrijf een hinderwetvergunning Heend voor de bouw van een servicecentrum en showroom op Iplaats van de voormalige wagenmakerij Rubenkamp. Ivergunning is verleend ondanks het feit dat de omwonenden I de Willem de Zwijgerlaan en de Mauritslaan scherp hebben irotestcerd tegen de komst van het garagebedrijf in hun [ongebied. Burgemeester mr. S.H. Scheenstra liet onlangs op t hoorzitting al doorschemeren dat de vergunning er zou ko- De gemeente heeft volgens hem zware eisen aan de hin- vetvergunning gesteld die overlast zullen beperken. Zo zul- I de deuren van de werkplaats gesloten dienen te blijven en tden uitlaatgassen eerst gefilterd alvorens te worden afge- Ird. De bewoners, die niettemin ernstige overlast vrezen zul- l waarschijnlijk in beroep gaan bij de Raad van State. Zij zul- 3 daar ook Kamsteeg weer tegenkomen. Het bedrijf gaat na- lijk mogelijk in beroep tegen de voorwaarden voor de hin- wetvergunning, die men te streng vindt. Oegstgecstse bejaarde gewond OEGSTGEEST Een 74-jari- ge man uit Oegstgeest raakte gistermorgen zwaar gewond toen hij in zijn woonplaats werd aangereden. De man stak omstreeks negen uur de Lange Voort over. Net over de helft van het zebrapad reed een 36-jarige automobilist uit Mijdrecht de man aan. De au tobestuurder dacht dat de be jaarde wel zou stoppen halver wege. Met een gebroken bek ken en een rugbeschadiging is het slachtoffer naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. NOORDWIJKERHOUT De werkgroep Vei lig Fietspad Gooweg vindt de proef van de ge meente Noordwijkerhout om een gedeelte van de Gooweg door snoeien open te maken, ge slaagd. Extra verlichting, waarom eerst ook was gevraagd, is nu niet meer noodzakelijk om vrouwen tussen Noordwijkerhout en Noordwijk zonder angst voor aanranding, te kunnen laten fietsen. In de raadscommissie openbare werken zei An neke Diemei namens de groep dat het snoeien van het groen tussen het fietspad en de Gooweg een verbetering was. Ze vroeg dan ook om over de hele lengte de bomen tot op twee meter te snoeien en wildgroei van struikgewas in het vervolg te voorkomen. Ook het fietspad van de Gooweg richting Vlashoven zou in het onder houd moeten worden meegenomen omdat ook daar vrouwen ongezien lastig gevallen kunnen worden. Wethouder Heemskerk rekende voor dat 300 m2 gedaan was tijdens de proef en dat nu nog 2700 m2 overbleef, ofwel voor 25 manuren. Er zou dus heel wat geld mee gemoeid zijn. De heer Van Schie (EZP) stelde voor om er vrij willigers voor te vragen aangezien dit snoei- werk buiten het gewone onderhoudswerk viel. Volgens hem was er namelijk geen sprake van achterstallig onderhoud, maar wel van toekom stig extra onderhoud. De directeur Openbare Werken de heer De Boer bevestigde dat. Maar mevrouw Hof (PvdA) vond dat dit werk hoor de in het gemeentelijke takenpakket en zij was tegen het inzetten van vrijwilligers. ÏINISTER GROTE AFWEZIGE IN LEIDSCHENDAM O O ^IDSCHENDAM Niet itf. J.G. Rietkerk, minis- or van binnenlandse za- jn, maar burgemeester 1 F. de Vreeze heeft gis- ren met een versierde jutel het nieuwe politie- ireau aan de Veurse ^.ïhterweg in Leidschen- fjm officieel in gebruik lafeteld. De minister moest Hde Tweede Kamer zijn Har over herindeling ^jn gemeenten werd ge- 7 roken. Mr. Rietkerk had j f, plaatsvervanger zijn vfcretaris-generaal, dr. Vis, en zijn echtgeno- gezonden. werden samen met het gemeestersechtpaar per postkoets en vergezeld het muziekkorps „On- iing Kunstgenot" van de «gse politie bij het begin 'an^e Veurse Achterweg af- _Wa*ld. Vlak voor het poli tbureau werd de stoet op- ^houden door PTT-demon- ranten die pamfletten en jckers met „Boos op Koos" |erhandigden. oren van minister Riet- :rk zouden overigens deze iddag wel hebben getuit, fehalve de demonstranten id namelijk ook burge meester De Vreeze nogal wat it) zijn hart. Na veel lof over snel verleende hulp bij t( realiseren van het nieu- t politie-onderkomen bleek b burgemeester veel kritiek ht hebben op de financiële h'vikkeling van de kant van S't rijk. Behalve het half ljoen gulden dat de ge- h ente zelf voor aanvullen- »r inrichting heeft betaald ft i ook de totale kosten van 50.000 gulden aan het Rijk eibrgeschoten. Driekwart ^rvan zou in het begin van jaar worden terugbetaald en de rest begin volgend jaar. De gemeenteraad accepteer de hiermee renteverliezen van ruim 230.000 gulden. „Er is echter nog geen cent ont vangen", aldus De Vreeze die verder uitrekende dat de renteverliezen per 1 juni al met 150.000 gulden zijn ge stegen. Via de secretaris-ge neraal deed hij een klem mend beroep op de minister op zeer korte termijn een zeer aanzienlijk deel van de rijksbijdrage te betalen. Ove rigens dacht de burgemeester dat de pijn waarschijnlijk er gens anders lag. „Waar schijnlijk bij die minister die onlangs verklaarde dat het Rijk niet diende te dralen bij het nakomen van zijn finan ciële verplichtingen" aldus De Vreeze daarbij uiteraard doelend op de minister van financiën. In plaats van minister Rietkerk opende burgemeester W.F. de Vreeze van Leidschendam gistermid dag het nieuwe politiebureau. Korpssterkte Vervolgens deed de burge meester nog een beroep op tie te verhogen. Als argu menten voerde hij daarvoor aan het vele werk dat ver bonden is aan het toezicht op de minister om de sterkte he' steeds drukker wordende van de Leidschendamse poli- Spandoeken Zo'n veertig PTT-ers met spandoeken als: „CD naar Groningen, WW naar Den Haag" versper den gisteren de Veurse Achterweg toen de secretaris-generaal van het ministerie van Binnen landse Zaken, dr. A.J. Vis, per postkoets naar het nieuw te openen politiebureau van Leid schendam reed. De koetsier wilde het vierspan nog snel door de menigte drukken maar kwam even later met zijn vrachtje tot stilstand. De inzittenden, onder wie ook burgemeester W.F. de Vreeze en diens echtgenote en de echtgenote van de heer Vis, kregen pamfletten in handen gedrukt, waarin ongenoegen te kennen werd gegeven over de laatste spreidingsplannen. „Wij vinden de in deze plannen voorgestelde aanslag op de reeds gemaakte afspraken onaanvaard baar en stellen de huidige regering verantwoordelijk voor opnieuw aangewakkerde onrust en onzekerheid bij de PTT-ers", aldus het actiecomité. De nieuwe plannen hebben volgens de actievoerders een wfjziging van standplaats tot gevolg van duizend mensen in vergelijking met de bestaande plannen. Na het overhandigen van de pamfletten en wat stickers met de kreet „Boos op Koos" kon het gezelschap de reis vervolgen. recreatiegebied Vlietland waarbij het ontbreekt aan voldoende toezicht door de Rijkspolitie te Water. De ge meente heeft uit eigen beurs al een man boven de sterkte aangenomen maar volgens de burgemeester is het huidi ge aantal van 51 personeels leden niet genoeg om rede lijk te kunnen functioneren. De Vreeze kwam op min stens 57 mensen uit en zelfs op 66. Het gevolg van de on derbezetting zou zijn dat voortaan aan verzoeken om assistentie geen gevolg meer zou kunnen worden gegeven wat de burger zou opvatten als het legaliseren door de politie van het overtreden van regels. Stompwijk Tenslotte wees de burge meester de secretaris-gene raal en via hem de minister op het naar zijn mening „on- zinnige en nodeloze van het provinciale plan Stompwijk bij Zoeterwoude te voegen". De samenvoeging is nadruk kelijk niet in het belang van de Stompwijkers die massaal Leidschendammers willen blijven". Evenals de burge meester dit enkele maanden geleden bij de opening van de bibliotheek door de Com missaris van de Koningin, mr. M. Vrolijk deed, bood hij de secretaris-generaal een mand met Stompwijkse pro- dukten aan die eigenlijk voor de minister was bestemd. Hij besloot met de wens dat „op deze wijze de boodschap goed zou overkomen". Dr. Vis ging niet op de rede van de burgemeester in. Hij sprak voor de minister over de proeftuin die Leidschen dam met deze systeembouw is: driekwart goedkoper dan de vroegere bouw, en toch „een jaartje of veertig mee kan". Het succes van eerst Almere en nu Leidschendam zal er waarschijnlijk toe lei den dat binnen niet al te lan ge tijd Zandvoort, Zutphen en Alkmaar een dergelijk ge bouw zullen krijgen. Voordat het gezelschap een rondgang door het gebouw maakte bood architect H. Th. S. Flapper van het bureau Leesberg-Prins te Helmond mede namens de bouwer, de firma N. Tetteroo Zn. B.V. te Leidschendam, een kleu- ren-tv-toestel aan. Open dag Morgen is er voor het pu bliek een open dag in het bu reau aan de Veurse Achter weg 12 en wel van 10.00 tot 15.00 uur. Er is een diapre sentatie over de bouw van het bureau. Daarnaast geeft de Algemene Verkeers Dienst van rijkspolitie voor lichting over de aanschaf van en het rijden met cara vans. Ook valt er op de brug een autowrak te bewonde ren. De politie laat dan zien wat er zoal stuk kan gaan aan een auto, waardoor de wagen een gevaar op de weg wordt, zoals fusékogels, rem men en stuurinrichting. Voorts een aantal vitrines waarin oude wapens, muni tie, en verdovende middelen. OEGSTGEEST De Rhijnhofweg die in Oeg nabij Buitenlust begint en loopt tot de Haagse f wordt vaak als sluipweg gebruikt. Eerder werd in de commissie verkeer en vervoer van de gemeente Oegst geest het plan geopperd deze weg halverwege voor au toverkeer af te sluiten. Hierdoor blijven de woningen langs deze weg van beide zijden bereikbaar. De gemeente heeft de mening van betrokkenen gepeild en er zijn vijftig positieve reacties binnengekomen. Naar aanleiding daarvan deelde burgemeester Scheenstra de commissieleden gis teravond mee dat het college een voorstel tot gedeeltelijke af sluiting van de weg zal doen. Gevaarlijke stoffen Het gedeelte Haarlemmerstraatweg van even voor de Postbrug tot Sassenheim en de Rijnzichtweg van het Viaduct tot Rijns burg wordt als route voor het vervoer voor gevaarlijke stoffen aangewezen, tenminste als de gemeenteraad er mee akkoord gaat. Voor alle overige wegen in Oegstgeest heeft men onthef fing nodig. Mevrouw Van der Bend-Den Ouden (CDA) wees er op dat het deel van de Haarlemmerstraatweg naar Sassenheim een hobbelig wegdek heeft. De heer Haasnoot (PvdA) maakte zich zorgen over het feit dat de bocht bij .Buitenlust" een ge vaarlijke is. Daar gebeuren regelmatig ongelukken. Het parkeren op de Endegeesterstraatweg nabij Endegeest is nogal slordig en chaotisch vinden de bewoners. Het gaat om per soneel van „Endegeest" en bezoekers die hun auto's in de weg berm neerzetten in plaats van op het parkeerterrein bij Ende geest. Met de directie van Endegeest hebben de bewoners van de Endegeesterstraatweg (nrs. 7 t/M 16) een verzoek aan B en W gericht om een parkeerverbod in te stellen met ontheffing voor de vaste bewoners. Gisteravond bleek dit nogal wat prededenten te scheppen. De voorzitter van de commissie deelde, na de be trokkenen gehoord te hebben, mee dat hij hun reacties en die van de commissieleden mee zal nemen naar de B en W-vergade- ring. Het rapport dat de politie heeft uitgebracht spreekt zich uit tegen een parkeerverbod. Ook vanwege het feit dat de auto's niet op de rijweg worden neergezet en de verkeersveiligheid niet direct in het geding komt. Het fietspad aan de oostzijde van de Abtspoelweg tussen Lange Voort en Kwaaklaan geschikt maken voor tweerichtingsverkeer vinden de commissieleden een goed idee. Hierdoor hoeven de leerlingen van de agrarische scnool niet driemaal een drukke verkeersweg over te steken en kunnen zij nu rechtstreeks in de richting Kwaaklaan fietsen. De nodige waarschuwingsborden zullen worden geplaatst De maatregel moet gezien worden als het legaliseren van een foutief verkeersgedrag. Het zogenaamd „tegen het verkeer inrijden" werd door fietsers reeds vrij veel gedaan. De reden, dat ook de Rijkspolitie gunstig heeft geadvi seerd ligt in het feit dat het fietspad ter plaatse bijna drie meter breed is. DEN HAAG/LEIDEN Minister P. Winsemius (VROM) houdt het voor mogelijk diepte-infiltratie voor de waterwinning toe te passen in de duinen in de Bollenstreek, Scheveningen, Monster en op Goeree. Dit heeft de minister gisteravond in de tweede kamer laten weten bij de behandeling van het structuurschema drink- en industriewater. Diepte-infiltratie betekent niet alleen een uitbreiding van de mogelijkheden om veilig drink- en in dustriewater te maken maar ook dat oppervlakte-infiltratie in de duinen beperkt kan worden. De minister zei veel te verwachten van te starten proeven waar bij oppervlaktewater diep in de grond wordt geïnfiltreerd zodat het daar natuurlijk gezuiverd wordt. Met deze diepte-infiltratie zullen praktijkproeven gestart worden waarbij enkele miljoenen kubieke meters water per project de grond ingaan. Als blijkt dat deze methode van waterzuivering veilig is, wil de bewindsman diepte-infiltratie gaan toepassen op de genoemde plaatsen tot en maximum van 20 miljoen kubieke meter per jaar. Winsemius deelde verder mee dat alleen bij een absolute nood zaak het water in natuurgebieden, waar „enige" schade zal ont staan, gewonnen zal moeten worden. Daarnaast dient nationaal en internationaal geprobeerd worden de kwaliteit van het op pervlaktewater te verbeteren om het in te zetten voor het ma ken van goed en veilig water. OORDWIJKERHOUT aie gaan sombere tijden tege- tet omdat een en ander uit- (paard wordt op openbare derken om welzijn op niveau zhouden", waarschuwde wet- uder Heemskerk gister- bnd in de raadscommissie enbare werken. Hij doelde trmee op het feit dat de we- S snel verslechteren omdat J wegenfonds steeds weer 'rdt gebruikt om de bezuini gen op te vangen. 1984 wilde het college oor- 'onkelijk 790.000.- toevoe- di aan het fonds Openbare rtfrken. In de begrotingsvoor- hilen zelf was dat bedrag met ton teruggebracht tot 90.000.-. Maar uiteindelijk (loot de raad toen om er nwege de noodzakelijke be- Inigingen 627.000.- voor uit trekken. Dit ontlokte des wethouder Heemskerk de ierking dat er nog eens een dag zou komen dat er geen - wegenfonds meer zou zijn. On danks uitbreiding van het we gennet en gestegen kosten moet B en W voor 1985 voor stellen om nog maar zes ton voor de wegen opzij te leggen. Dat wil zeggen dat het onder houd 25 procent minder gaat worden, aldus .de directeur Openbare Werken, de heer De Boer. Maar hij had berekend dat in de praktijk zeven ton het minimum was gebleken. „Het wegenfonds mag geen re- servepot zijn om de pijn van allerlei bezuinigingen op te vangen", zei hij. „Je kunt best een jaar helemaal niets uitge ven aan wegen, maar eens krijg je wel de rekening gepre senteerd". Hij wees erop dat de gemeente de zorgplicht voor haar wegen heeft. Als er gaten gaan vallen kan de gemeente aansprakelijk worden gesteld voor opgelopen schade aan b.v. auto's. Wethouder Heemskerk vroeg zich af of er reële alternatie ven waren. Persoonlijk wist hij er wel enkele te noemen: woon weer een paar man op Openbare Werken ontslaan. Maar deze alternatieven moes ten ook politiek haalbaar zijn. „Het wordt afwegen. Het wordt een politieke keuze: be zuinigingen op welzijn of op wegen". Tegelijk waarschuw de hij met klem dat het maar beter was op welzijn alvast een eerste bezuinigingstap te zet ten omdat er anders in de ko mende jaren grote klappen zouden gaan vallen. Enkele dagen geleden nog maakte dezelfde wethouder bekend dat de gemeente over 1983 vijf tot zeven ton over had gehouden. Door een aan tal posten in één keer hele maal te betalen, hoopte hij de komende jaren steeds voor 70.000.- verlichting te heb ben. Hij antwoordde mevrouw Hof (PvdA) dat dat geld voor namelijk afkomstig was van depositorentes. Als dat geld op is, vervalt de rente ook. De volgende jaren mag de ge meente dus niet uitgaan van nieuwe meevallers. En het lijkt wel heel veel geld, maar we hebben het hard nodig, al dus de wethouder. Ook steeds weer uit het egalisatiefonds putten (een soort spaarpot) leek hem niet juist omdat nie mand weet hoe lang de crisis nog gaat duren. Met zijn som bere voorspellingen maakte hij aldus de raadsleden rijp voor de komende begrotingsdebat ten. Alleen mevrouw Hof wil de wel wat meer gegevens. Ze vond dat het haar allemaal te veel opgelegd werd en wilde liever zelf oordelen over wat wel of niet mogelijk was. HAAG/LEIDEN Statenleden van PvdA, CDA, SGP, >6 en PSP/CPN/PPR hebben het college van GS gevraagd like zwaarwegende argumenten er waren om af te wijken van k tot op heden gevoerde beleid en in Leiderdorp de ontwikke- 5% van een meubelboulevard toe te staan, ia rèvijf leden van provinciale staten wijzen GS er op dat tot op >ipen het ontstaan van zelfstandige winkelconcentraties buiten 'kernwinkelcentra werd tegen gegaan. Dit beleid werd onder- Ier vastgelegd in het streekplan. Bovendien vragen zij zich af iéarom GS gemeend heeft af te moeten wijken van de adviezen verschillende commissies die negatief adviseerden over het lerdorpse bouwplan (zoals overigens ook de inspecteur voor telijke ordening deed). Tenslotte vestigen de vragenstellers nog eens de aandacht op het advies van de ambtelijke werkgroep waarin de voorkeur werd uitgesproken voor Leiden, indien buiten Den Haag ook nog een meubelboulevard tot stand zou moeten komen. „Kan het college aangeven welke zwaarwegende argumenten het hebben doen besluiten de verklaring van geen bezwaar aan Leiderdorp te verschaffen en Leiden te weigeren", aldus de vragenstellers. Zij willen weten in hoeverre de abusievelijke goedkeuring van het Leiderdorpse bestemmingsplan op het besluit van GS van in vloed is geweest. Zoals bekend werd het besluit om aan Leider dorp (en Den Haag) een verklaring van geen bezwaar toe te kennen, genomen onder druk van de CDA en VVD gedeputeer den. De PvdA-bestuurders hadden liever gezien dat de meubel boulevard in Leiden inplaats van in Leiderdorp gaat gekomen. Oud-directeur van Sikkens exposeert Directeur van de Sassenheim- se Sikkensfabrlek de heer J.W. Pitlo, opende gistermiddag een expositie van schilderwerk door oud-directeur L. van der Plas. Volgens de huidige direc teur komen de karaktertrekken van Van der PLas duidelijk naar voren in de veertig schil derijen die In het kantoorge bouw hangen. „Die trekken zijn openheid spontaniteit en eerlijkheid". Van der Plas was tot zijn vijfenzestigste directeur bij Sikkens. De tentoonstelling, die op werkdagen van negen tot vier uur te zien Is, werd in gericht naar aanleiding van zijn tachtigste verjaardag vorige week. De expositie duurt tot 20 juni. Daarna zal de fabriek een expositie inrichten van kunst werken van het eigen perso neel. RIJNSBURG Een parkeer terrein voor grote vrachtwa gens is heel hard nodig in Rijnsburg. Tot deze conclusie kwam de gemeenteraad gister avond. Het Rijnsburgs gemeentebe stuur heeft daar veel voor over. Het college wil een der gelijk terrein inrichten aan de K. Voorhouterweg. Hiervoor dient grond van het hoog heemraadschap te worden aangekocht. Het betreft hier een stuk grond met een opper vlakte van 1990 m2 zodat er ongeveer 23 vrachtwagens kunnen staan. Het hoogheemraadschap wil de grond openbaar verkopen. Daarom heeft de gemeente hoog ingeschreven. De hoge prijs, die het gemeentebestuur graag over had voor de reali sering van dit broodnodige plan kan nog een belemme ring zijn voor goedkeuring van Gedeputeerde Staten. De gemeente Rijnsburg zoekt allang naar een oplossing voor het parkeren van haar vracht wagens. De heer J.K. de Mooij (PvdA) vroeg zich evenals zijn naamgenoot af, de heer W. de Mooij (RPF) of er niet gelijk een beheersverordening moest komen en of de plaats al niet voor vrachtauto's gebruikt kon worden en vast voor de helft opgeknapt, zodat men er toch terecht zou kunnen. De korf bal veren igign Madjoe die twee zware geldleningen aanging mag nog een jaar te gen speciale vergoeding oud - papier op blijven halen. Er was nog een tweede ger, maar het college besloot, dat even af te houden. De raadsleden waren blij, dat het college nog niets toegezegd had, vooral omdat Madjoe dan in de problemen zou komen. Volgend jaar zal bekeken wor den of de tweede aanvrager er eventueel bij kan komen. Naast het oude papier wat men zo verkoopt legt de ge meente er riog eens een aantal centen per kilo bij. De krante- naktie op iedere laatste vrijdag van de maand zal dus door Madjoe gehandhaafd blijven.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9