Oscarde nieuwe man in leven van Shirley MacLaine Koud en nat weer remt aanvoer en vraag sterk binnen de perken Mooi maar giftig FILM CeidócSouACMit VRIJDAG 8 JUNI 1984 PAGINA Westberlijners dol op bloemen In West-Berlijn is men dol op bloemen. Het verbruik per hoofd, zoals dat heet, is in deze stad dan ook zeer hoog. Met een aandeel van vier procent in het totale aantal ge zinshuishoudingen, kochten de Berlijners tien procent van het totale aantal snijbloemen. Maar ook in andere steden weet men een bloemetje te waarderen, zoals in Hamburg (drie procent van de huishoudingen) waar men zes procent van de bloemen kocht. In het dichtbevolkte Nordrhein- Westfalen is het al niet veel aners. Daar vindt men 28 pro cent van de gezinshuishoudingen en kocht men 34 procent van het aanbod. Dus in die delen van Duitsland zit men wat het kopen van bloemen betreft ongetwijfeld aan de hoge kant. In de bondsstaten met een overwegend platte lands-karakter zien we juist het omgekeerde. Vooral in Beieren, waar zeventien procent van het aantal gezins huishoudingen slechts twaalf procent van het totale aantal snijbloemen kocht. Maar ja, daar heeft men misschien wel een eigen tuintje met eigen bloemen in overvloed. Vast staat, dat de in totaal 22 miljoen Westduitse huisgezinnen vorig jaar meer dan een miljard bloemen kochten. En dat is is gemiddeld altijd nog vijftig stuks per Westduitse huis houding. Tekort aan planten in stad Athene De produktie van planten in Griekenland is van een der gelijke omvang, dat het onmogelijk is om aan de vraag naar planten in dit land te .voldoen. Een mooie kans dus voor de Nederlandse potplantentelers om daarheen plan ten te exporteren, zou men dan denken. Maar dan heeft men wel buiten de invoerbeperkende maatregelen van de Griekse overheid gerekend. En het is daartegen, dat bijna honderd bloemisten in Athene nu hebben geprotesteerd bij het Griekse ministerie van landbouw en dat van han del. Naar hun mening bestaat op de markt in Athene al dertien maanden een onaanvaardbare situatie door het niet afgeven van invoervergunningen. Volgens de bloe misten zou dit ook hebben geleid tot hoge prijzen, een schraal assortiment en een slechte kwaliteit van de plan ten. De bloeminsten hebben dan ok aan de overheidsinsta- tires gevbraagd de invoer weer vrij te laten, om zo te kunnn bechikken over voldoende goekopere planten. Reclame in Duitsland Israëlische exporteurs gaan meebetalen aan reclame voor bloemen in West-Duitsland. Nederland droeg in 1983, zo wel uit de bloemisterij- als uit de bloembollensector, niet minder dan 1,7 miljoen gulden bij aan de, wat men dan noemt „onpersoonlijke reclame". Dat de Israëli's nu ook een bijdrage leveren is het resultaat van onderhandelin gen van Duitse kwekers en groot- en kleinhandelaren met Israëlische zakenrelaties. De Duitsers hadden aanvanke lijk 100.000 DM geëist, waarop de Israëli's 30.000 DM bo den. Zij wezen echter op de slechte economische omstan digheden, met name in de bloemisterijsector, zodat men nu op 50.000 DM is uitgekomen. De Westduitsers kunnen er van verzekerd zijn dat de media hen blijven achtervolgen met de goede raad toch vooral vaker een bloemetje mee te nemen. Er was eens een man die appelpitten het lekkerste vond wat) z bestond. Van alle appels die hij at bewaarde hij de pitten. I spaarde ze op tot hij een forse koffiekop vol had en at ze teil allemaal tegelijk op. De man stierf aan vergiftiging. Appelpit» bevatten namelijk een geringe hoeveelheid blauwzuurverbf 1 dingen. Die zijn niet schadelijk als per dag een appel met hu f en haar (en pitten dus) wordt opgegeten. Een grote hoeveelhiv van die blauwzuurverbindingen heeft echter kwalijke gevolgd De planten om ons heen, binnenshuis en in de tuin, hebben rJ omdat we ze mooi vinden. Veel van onze groene vrienden h#e bergen onder hun aantrekkelijke uiterlijk echter verschilled gifsoorten. Gelukkig komen in .ons land weinig zwaar giftP planten in de vrije natuur voor. Toch zijn er een aantal die vd5> jonge kinderen gevaar voor de gezondheid kunnen oplevereikx Kinderen tot een jaar of vier kunnen nu eenmaal minder verdragen dan grotere mensen. Bovendien zijn de kleinen ij hun eerste jaren altijd op onderzoek uit. Ze moeten nog veel L ren over de wereld om hen heen en pakken dan ook alles aJ En meermalen steken ze nieuwe vondsten in hun mond. Dal om is het verstandig alle planten buiten het bereik van babi en peuters te houden. Knollen en vruchten Het is moeilijk om te bepalen in welke mate de verschillen)! planten giftig zijn. Veel planten hebben eetbare delen met da/< naast giftige delen. Zoals bijvoorbeeld de aardappel en de te maat, die beide tot de familie der nachtschaden horen. Van tp aardappelplant is vrijwel alles giftig, behalve de knol. Blader stengels, spruiten, vruchten en groene delen van de knol zh allemaal niet voor consumptie geschikt. Van de tomaat zijn u stengels en bladen giftig, alleen de vruchten zijn eetbaar, b: zelfs buitengewoon gezond. e: Het veiligheidsinstituut heeft over giftige planten een han^1 boekje samengesteld, dat in het huis van elke tuinliefhebber e, vast plaatsje hoort te hebben. Het staat vol met feiten en tfr over giftige planten in huis, tuin en natuur. Verder is een uitgebreide lijst opgenomen van giftige kam(' planten, zeer giftige en giftige tuinplanten en planten uit vrije natuur. In vergiftigingsgevallen is het belangrijk de behandelende d* te vertellen welke plant geeten is en welk deel daarvan. Ver£ moet de arts weten wanneer er van de plant is gegeven en hfl veel het slachtoffer binnen gekregen heeft. Onverdachte schoonheden Tussen de zeer giftige planten zit een aantal onverdac schoonheden, zoals bijvoorbeeld de gouden regen. Alle.de van deze plant zijn giftig maar het gevaarlijkst zijn de rijpe den. Ook net aardige peperboompje of daphne bergt in de te' gekleurde bessen grote hoeveelheden gif. En wie zou denken i het lieftallige lelietje-der-dalen in zijn geheel zeer giftig is? L Andere, zeer giftige planten op de lijst van het Veiligheidsin tuut zijn zevenboom, taxus, monnikskap, bastaardridderspi papaver, wonderboom, waterscheerling, wolfskers, bilzebri doornappel, vingerhoedskruid, herfsttijloos, thuja, gev le aronskelk en gevlekte scheerling. Daarmee zijn de ergste boosdoeners genoemd. Op de lijst giftige planten staan ook nog tientallen soorten vermeld: hoe' die minder kwaad kunnen is de kans op huidirritaties of mis! lijkheid bij die lijst ook niet denkbeeldig. Het sap van de beri lauw bijvoorbeeld kan forse branderige plekken opleveren het met de blote huid in contact komt. Wie niet weet of hij met een giftige of eetbare plant te i heeft, kan zich het best argwanend opstellen. Een plant is a vaarlijker naarmate hij meer voorkomt, giftiger is en er „1^ kerder" uitziet. De brochure over giftige planten is te bestellen bij het Vei heidsinstituut in Amsterdam. Harrison Ford terug als Indiana Jones. INDIANA JONES Indiana Jones, de held uit George Lucas'spectaculaire Raidi of the Lost Arc is weer terug. Harrison Ford speelt deze figut nog een keer, ditmaal in Indiana Jones and the temple I doom wederom een George Lucas-productie, die volgens de a fers nu al in de Verenigde Staten alle kassarecords uit het verf den in enkele weken moet hebben gebroken. L, Harrison Ford zelf vindt dat hij in dit avontuur meer gelegejLl heid heeft gehad om de figuur van Indiana Jones meer uiiv- diepen. We zullen wel zien, want de film komt ongetwijfeld or in de Nederlandse bioscopen. >n, ANTI-APARTHEID Het Haags Kijkhuis brengt van 12 tot en met 16 juni een aarifö programma 's geheel in het teken van de Zuidafrikaanse verzet^ cultuur. Naast theater, poëzie en muziek ook een aantal filrrP1 waarvan wij er twee in voorvertoning mochten zien. UiteraaSti zijn het films op video opgenomen en daardoor meer op telev d sie-documentaires gelijkend dan op een sneller gemonteerde bka; scoopfilm. Maar dat neemt niet weg dat „Apartheid is agressiL van Louk Vreeswijk, Conny Braam, Fons Geerlings en Maarti Rens je ondanks de statische camera met lange gesprekken f close-up je bij de keel grijpt. Je voelt de machteloosheid van zwarte bevolking en de foto-beelden die aan de massa-graven van de Duitse concentratie-kampen herinneren, doen je denkei aan de Duitse bezetting toen je als Nederlander gelaten moèg, toezien hoe ons land werd leeggeroofd en uitgehold. I Saying no-Gaborone" van Gerard Jacobs is minder sten meer een registratie van wat er door kunstenaars musici schrijvers in ballingschap— wordt gepresteerd om aandackg voor hun strijd bij de rest van de wereld op te wekken. In te rife sant evenwel voor wie zich in deze materie wil verdiepen. VAn 19 juni tot en met 16 juli is het Kijkhuis gesloten voor de jaAr\\ lijkse opknapbeurt. Het koude en natte weer remt de groei en de aan voer van veel gewassen zowel van onder glas als van buiten. Door stoken kunnen de glastuinders de aanvoer redelijk op peil houden. Het weer werkt ook de vraag naar een aantal gewassen te gen. Onder de huidige omstandigheden gaan de gedachten eerder uit naar een stevige warme maal tijd dan naar een verfris sende maaltijd waar to maten, komkommers en sla een belangrijke rol bij spelen. Hoe krom de situ atie ligt blijkt uit de vraag van de consumen ten op het ogenblik. Er wordt namelijk regelma tig naar zuurkool ge vraagd en dat in juni! Hieruit blijkt wel hoe sterk het consumptiepa troon en dus de vraag aan het weer gebonden is. Tot eind mei was de situatie op de tomatenrnarkt zeer be vredigend. Daar kwam in de afgelopen week duidelijk ver andering in, er moest flink in geleverd worden door zowel de ronde als de vleestomaten. De vraag naar tomaten staat op hetogenblik onder zware druk, dit geldt voor zowel de binnen- als de buitenlandse vraag. Het concurrerend aan bod speelt zeker geen belang rijker rol dan vorig seizoen. Dit aanbod valt zelfs kleiner uit. De exportmogelijkheden naar West-Duitsland, Frank rijk en Engeland zijn gunstig. Het is daarom juist zo teleur stellend dat de prijzen ze sterk daalden. Voor de ronde tomaten (Al-export) daalde de gemiddelde prijs van 2,10 naar 1,34 per kilo. Bij de vleestomaten daalde de ge middelde prijs van f 2,08 naar f 1,66. In vergelijking met vo rig seizoen steken de prijzen nu ongunstig af. De ronde to maten lagen 72 cent per kilo onder de middenprijs van vo rig seizoen, bij de vleestoma ten was dit zelfs 1,49 per kilo. Het weer speelt ook in de komende week weer een hoofdrol bij de prijsvorming. De aanvoer is hiervan sterk afhankelijk evenals de vraag. Bij gunstig weer zal de vraag in binnen- en buitenland aan trekken. Door stagnatie in de groei van de natuurtomaten kan de buitenlandse vraag de prijs van de Hollandse toma ten weer doen oplopen. vindt ze zich, nu ze vijftig is, nog maar halverwege haar reis naar de top en kunnen we nog veel meer van haar ver wachten. Uit Shirley MacLaine's voor stelling blijkt misschien hoe de actrice zich zelf ziet op dit punt van haar carrière. Tij dens de show houdt ze de Os car hartstochtelijk tegen haar borst geklemd en beschrijft ze hoe ze zich van balletmeisje opgewerkt heeft tot superster. Het lijkt erop dat ze de bewon dering van het publiek wil af dwingen, maar toch vraag je je voortdurend af of ze niet bezig is de draak te steken met zich zelf en het hele Oscar-gebeu ren. Een antwoord hierop is niet gemakkelijk te vinden. Met een tomeloze energie danst ze over het podium, terwijl ze in anderhalf uur haar hele voor- Oscarse leven behandelt. Ze is met haar vijftig jaar nog steeds een genot om naar te kijken, een levend voorbeeld van wat bodybuilding en een dagelijks eindje joggen voor een mens kunnen doen. Maar het resul taat hiervan is dat de show meer doet denken aan een gla- mour-achtige, gepolijste en gladjes verlopende voorstelling in een nachtclub van Las Ve gas dan aan een one-woman show van een groot artiestè. Shirley MacLaine zal nooit een betere gelegenheid krijgen om het publiek te tonen wie ze werkelijk is. Jammer genoeg laat ze in haar show maar wei nig van haarzelf zien, zodat het eindprodukt weliswaar een eigen charme heeft, maar het publiek niet verrast met iets nieuws. Haar critici zeg gen dat dit alles is wat ze te bieden heeft en dat ze in we zen niets meer is dan een bij zonder goede variété artieste van de oude stempel, die het ook prima doet in films. Haar bewonderaars daarentegen houden vol dat er meer in miss MacLaine steekt, veel meer zelfs, en dat de jaren Na Oscar dat zullen bewijzen. Die moeten we dan maar afwach ten. W.J. WEATHERBY Copyright The Guardian Komkommers De aanvoer van komkommers is sterk teruggevallen. In de laatste week van mei werden er krap 15 miljoen stuks aan gevoerd. Dit is aanzienlijk minder als vorig jaar, toen lag de aanvoer op ruim 17 mil joen stuks. In de eerste week van juni lag de aanvoer vorig jaar op zelfs 21 miljoen stuks. Hier bleef men in de afgelo pen week ver onder. Ondanks het beperkte aanbod kwamen de prijzen toch op een lager niveau te liggen. Voor de sor teringen van 36 tot en met 76 varieerden de prijzen van 55 tot 85 cent. Dit was gemiddeld 19 cent per stuk lager als in de voorgaande week. Ook voor dit gewas was er sprake van een tegenvallende vraag. Door het donkere weer laat de groei van de gewassen te wensen over, er bestaat ook een grotere kans op kwaliteit sproblemen. Er wordt weinig verandering in aanvoer ver wacht, de prijzen blijven ge lijk of dalen verder. Paprika's Op de paprika-markt trokken de prijzen aan, voor zowel rood als groen werd er meer betaald. Dit lijkt op het eerste gezicht een gunstige ontwik keling, maar dit is maar ten dele waar. Er wordt op het ogenblik van beide sorterin gen minder geoogst. De klok kan er op gelijk gezet worden dat dit weer een aanvoergolf tot gevolg zal hebben. Het is dan niet moeilijk om te raden wat er met de prijs zal gebeu ren. Het valt niet mee om uit het patroon van hollen of stil staan te ontkomen. Een regel matige groei en een regelma tige produktie zijn van zeer veel belang, niet alleen voor de .prijsvorming, maar ook in verband met de arbeidsverde ling en de levensduur van de gewassen. Voor de rode sorte ringen liep de prijs op naar f 4,75 per kilo. Het lenere aanbod van groen scoorde ho ger, er werd gemiddeld 5,60 per kilo betaald. De aanvoer van beide sorteringen blijft gelijk of wordt groter. Lagere prijzen liggen het meest in de lijn der verwachtingen. Overige gewassen De aanvoer van aubergines nam verder af en kwam zelfs beneden het aanbod van vorig seizoen te liggen. De prijs liep iets op en kwam op 4,80 per kilo uit. Voor dit gewas geldt hetzelfde als bij de paprika's, weinig oogsten en hoge prij zen. Door het donkere weer kampen de auberginetelers met zettingsproblemen. Dit heeft weer tot gevolg dat het aanvoerpatroon op een later tijdstip weer vertoord zal worden. Alles bij elkaar een niet zo gunstige ontwikkeling. Een ander zeer lichtgevoelig gewas is de snijboon. De aan voer liep terug en de prijs liep sterk op. Er werd zelfs 9 gul den per kilo betaald. Vorig jaar lag de prijs in dezelfde week op 5,30 per kilo. Er wordt een beperkt aanbod verwacht dat voor de tijd van hert jaar tegen hoge prijzen verkocht zal worden. Het kleiner geworden aanbod van radijs moest genoegen nemen met lagere prijzen. De prijs daalde naar 57 cent per bos. De aanvoer van dit gewas neemt verder af en er worden lagere prijzen verwacht. Chi nese kool liep in prijs op naam 1,22. Het kleiner wor dende aanbod zal tegen gelij ke prijzen verkocht worden. Spitskool bracht 54 cent per kilo op, voor dit gewas wor den er hogere prijzen ver wacht. Bospeen werd verhan deld tegen een prijs van 1,95 per bos. De aanvoer wordt kleiner en er wordt op hogere prijzen gerekend. Waspeen is schreeuwend duur, nl. 2,75 per kilo. Dit gewas blijft duur. Met de sla-prjzen gaat het nauwelijks beter, maar dit is gezien er al over het weer ge zegd is niet zo verwonderlijk. De gemiddelde prijs lag op 20 cent per krop. De aanvoer van natuursla groeit minder snel. Het is daarom niet uitge sloten dat de prijs in de ko mende week wat aantrekt. Er is nog steeds sprake van een ruim aanbod van ijsbergsla, de prijs daalde naar 58 cent per stuk. Voor dit gewas wordt er weinig verandering verwacht. Er is op dit ogen blik sprake van een extreem groot aanbod van andijvie. De prijs bleef dalen, gemiddeld werd er lechts 40 cent per kilo betaald. De prijsdruk blijft in de komende week bestaan. Spinazie daarentegen bracht uitzonderlijk hoge prijzen op, nl. 2,04 per kilo. Door veel regenval remt de groei van dit gewas en komt de kwali teit in gevaar. Spinazie blijft voorlopig stevig aan de prijs. In de afgelopen week werd er weer minder bloemkool aan gevoerd. Voor de „zessen" liep e prijs op naam f 3,12 per stuk en de „achten' brachten 2,76 op. Een groentesoort die uitzonderlijk hoge prijzen opbracht waren peulen. De2e bijzondere groentesoort pas seerde de klok voor de prijs van 22 gulden per kilo. NEW YORK Filmster ren uit Hollywood hebben het soms over VO en NO, afkortingen waarmee ze de periode vóór en na het winnen van een Oscar aanduiden. Het recente voorbeeld van Shirley Maclaine maakt duidelijk wat daarmee bedoeld wordt. In de tijd die er verstreken is sinds ze voor haar rol in de film „Terms of Endearment" het be kende beeldje in ont vangst mocht nemen heeft haar status als ster een grote vlucht genomen. Het winnen van de Oscar houdt in dat de kaartverkoop voor haar solovoorstellingen op Broadway onmiddellijk om hoog is geschoten. Elke dag staan er lange rijen voor de kassa's van het theater. Haar show, die anders in de vele veelbelovende voorstellingen die op Broadway op de plan ken staan nauwelijks zou zijn opgevallen, is wanwege haar NO positie nu een belangrijke Broadway gebeurtenis gewor den. Journalisten uit de hele wereld staan dan ook te drin gen om de show te mogen re censeren, maar toestemming hiervoor moet losgepeuterd worden van Miss MacLaine's pjubliciteitsmanager en dat is een bijzonder moeilijke opga ve. Supersterren kunnen zo opgeveer beschouwd worden als de Amerikaanse tegenhan ger van het koningshuis en dat betekent dat de uitreiking van een Oscar evenveel waarde heeft als een kroningsplechtig heid. In plaats van simpelweg .jShirley MacLaine op Broad way" treedt nu dus Koningin Shirley voor het voetlicht met alle gevolgen van dien. De ochtend na de première van haar nieuwste show in het Gershwin-theater stond Shir ley MacLaine's foto breeduit op de voorpagina van een aan tal kranten. Vóór Oscar zou deze eerste voorstelling het niet verder hebben gebracht dan een paar regeltjes in de Shirley "MacLaine met Jack Nicholson in Terms of endearment de film die haar op 50-jarige leeftijd nog een eerste Oscar bezorgde na vijf nominaties. roddelkolommen. Nu spraken zelfs recensenten uit New York met eerbied over de show en MacLaine's eenvou digste danspassen werden al gemeen verheerlijkt. De New York Times plaatste weliswaar enige kritische kanttekenin gen bij de inhoud, maar deed dit dan toch maar in een zeer uitgebreid artikel. Nieuwe man In haar onlangs verschenen bestseller Out on a Limb schrijft Shirley Maclaine over de vier keer dat ze op de no minatie voor een Oscar heeft gestaan en hem vervolgens aan haar neus voorbij zag gaan. Het kon haar „echt niets schelen", zo staat er. Nu ze hem dan eindelijk in haar be zit heeft, is het echter wel af gelopen met die onverschillig heid. Tijdens de uitreiking kreeg het publiek te horen dat ze de Oscar verdiend had en ook tijdens haar Broadway- shows zijn de opmerkingen hierover niet van de lucht. „Er is een nieuwe man in mijn le ven", zo vertrouwt ze het pu bliek toe. Zijn naam is hoe kan het ook anders natuur lijk Oscar. Het is een grapje dat op de rand van zelfgenoeg zaamheid wankelt en in feite tegenstrijdig is met haar oude reputatie om niets of niemand te serieus te nemen. Shirley MacLaine is een van de raadselachtigste figuren in de Amerikaanse show-wereld. Ze houdt zich niet veilig op de achtergrond zoals veel andere beroemdheden dat doen, die hun privéleven en werk streng gescheiden trachten te houden. Net zoals Jane Fonda heeft Shirley MacLaine haar persoonlijke en vaak contro versiële mening nooit onder stoelen of banken gestoken. Ze heeft campagne gevoerd voor de politici van haar keuze, boeken geschreven over wa' haar aantrekt in de Oosterse mystiek en haar liefdesver houdingen openhartig aan de lezers voorgelegd. Over dat laatste onderwerp is een tijd geleden nog heel wat te doen geweest, omdat Miss MacLaine een verhouding zou hebben gehad met een getrouwd socia listisch Brits parlementslid. Shirley MacLaine is ooit be gonnen als danseres. Haar doorbraak in de filmwereld kwam toen ze een hoofdrol kreeg in Hitchcock's „Trouble with Harry". Sindsdien heeft ze zich ontwikkeld tot een ac trice van behoorlijk niveau en een middelmatig zangeres. Wanneer je haar carrière van uit dat oogpunt bekijkt dan zijn Shirley MacLaine's kwali teiten bewonderenswaardig maar beperkt, en is de Oscar een juiste maatstaf van haar talent. De vraag is dan ook of er nog meer in haar steekt, of ze de originaliteit en scherp zinnige persoonlijkheid bezit die kenmerkend zijn voor een groot artiest. Misschien be-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8