amilie Van der Steen ouwt oprechte, originele Leidse peurboten Omwegen Tekorten Noordwijk vallen zes ton mee ►uidelijkheid over verordening oordwijkse monumenten gewenst ■fapEN/REGIÖ ^akantie - activiteiten ,ti de herfstvakantie GROOTSE OPENING VAN NOORDWIJKS BADSEIZOEN KRITIEK OP PRIVATISERING SPORT QeidóaQowuvnt VRIJDAG 8 JUNI 1984 PAGINA 5 JET LEGIOEN SPORTVISSERS WIL DE HOUTEN BOOT TERUG Op mijn omwegen door stad on land I kom'ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vtrtellen wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 I - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pii'lrrs het aan het gezinne- itje Van der Steen ligt, jzullen Leiden en omge- ing over enige tijd weer iet vertrouwde nachte lijke beeld bieden: hopen n&tille peurbootjes met èrbeten beethebbende ^^sportvissers en glibberige 9 ialingen als slachtoffers nder de natte vlonder- jtjes. En dan geen bootjes van polyester of metaal, nee, maar ambachtelijk en voor een prik o'Vervaardigd uit hoog- *?waardig hout. Sva van economische aangelegen- Jo Fase-Dubbelboer, adè opzet van de Steenen offi cieel aan. Io vivat. Mevrouw Jo komt daarvoor naar Olga (vroeger goed voor matras sen), een complex met een literlijk afbraak-voorkomen, lat evenwel sinds ruim een aar plaats biedt aan 15, iet particulier initiatief ritloken, bedrijfjes die aan et einde van de Leidse Ivertsenstraat voor enige tijd inderdak hebben gevonden het „Bedrijfsverzamelge- aibouw voor startende onder- om er op krachten te kunnen komen. „Van der Steen Boten" is zo'n begin nende onderneming die in een ruim „broedhok" tot wasdom kan geraken, en on- ujderwijl met blaren op de jjhanden bouwt aan „de origi- iefi nele Leidse Peurboot". En m v<il je niet peuren, kun je al- tijd nog roeien met de riemen i dit "Steen" erbij aanbiedt. Daar is dan Leidenaar Jan A. van der Steen (49), van huis- uit een wat in zichzelf ge- j keerde staalconstructeur die altijd in het hout heeft geze- 'i\ ten. Zijn meer uitbundige vrouw Stien geeft me, ten I einde raad, „een mouw" ter j verwelkoming, want haar handen zitten onder de blauwgroene verf. Zoon Hen ri (23) niet aanwezig bij het onderhoud is timmer man en opgenomen in het scheepsbouwteam. Jan c.s. zijn nu sinds november '83 opgenomen in Olga, waar ze in drie jaar tijd hun zaak kunnen opbouwen. Jan: „Elk jaar wordt de huur iets hoger en na die driejaar moetje er uit. Maar ik wil er wel langer blijven, en daar valt over te praten". Vooroorlogse peurders Jan van der Steen, een rusti ge man op z'n qui vive die „het" in de vingers heeft en het Hollandse hoofd koel houdt, is met recht een „on dernemer". Hij bouwde in het verleden evengoed in staal: zeilboten, motorcrui- sers, en samen met z'n Stien verbouwde hij zijn hele huis tot het onherkenbaar was. Zijn handen zitten dus wel goed. Dat met die peurboot ging verder vanzelf. „Mijn vader, ook Jan geheten, heeft ze zelf vroeger gebouwd. Het Leiden vair"vóor de oorlog telde die eerlijke houten bootjes bij tientallen, bij hon derden wel. Zo zag je ze lig gen, bijvoorbeeld, in de Waardgracht en buiten de stad in poldersloten. Kort na de oorlog zijn ze uit het stads beeld verdwenen. Ik hoop, dat ze nu weer terug gaan komen. Het is een machtig aardige roeiboot ook, voor drie tot vier personen". Nu treft het, dat het aantal sportpeurders (vroeger had je vooral beroepsvissers, de „brood"-peurders, die bij nacht en ontij een karig loon verdienden) sterk aan het toenemen is. Volgens Van der Steen zijn het er wel 100.000, een Braziliaans sta dion vol, „of.veel meer, denk ik". Bovendien is er bij die sportvissers de tendens om van polyester en staal af te stappen. Vrouw Stien: „Die lui' 'moeten niet veel leven, geen herrie om zich heen hebben. Dat moet rustig gaan en niet zo zwaar". Enfin, de nieuwe markt ligt voor Van der Steen Boten open. Al is het nog frisjes, deze dagen in juni. Gistermiddag sprak Stien ome Leo nog. Die was de nacht tevoren, met per missie, aan het peuren ge weest, maar het was niks ge daan. „Veel te koud nog", had ome Leo gezegd; „ik heb geen kop gevangen, maar het zal wel draaien. De paling vindt het nu nog lekker warm op de bodem in de modder. Hij mot er maar 'ns uitkomen". Van der Steen begon in '82 van lieverlee in zijn tuin een peurboot te bouwen, om het oude model van vader zaliger terug te kunnen vinden. „Ik heb de techniek zelf ontwik keld (want vader deed alles andersom) om maatvast te kunnen bouwen. In novem ber van het vorig jaar ben ik hier bij Olga met de voorbe reiding begonnen. Er zijn nu een stuk of zes gemaakt al weer, en verkocht. We zijn bezig met een serie van 25. De onderdelen zijn klaar en we gaan ze achter elkaar bouwen". Stien, opgewekt: „Ze worden in elkaar ge schroefd en „gepropt", dan zie je geen ene schroef meer". Twee weken staan er voor een bootconstructie, inclusief de twee solide roeispanen en het schilderen: groen. In het water trekken de peur-boten 48 uur lang dicht en daarna komen er weer twee lagen teer op, van onderen, of hoe dat ook moge heten. Het geu rende materiaal is Noordeu ropees vurenhout, uit Suomi, Finland. „Hoe noordelijker des te beter. Desnoods van de Poolcirkel. Dat is goed vast hout", weet Van der Steen uit ondervinding. Stien vindt het „zalig werk" achter de machines; „We kopen alleen ruw hout en schaven het zelf. Dat drukt de prijs ook. Wil Jan en Stien van der Steen bij hun gloednieuwe peurderstoekomst. men een buitenboordmotor gebruiken, dan kan dat ook. 't Zal dan alleen iets meer moeten kosten". Prijs: een lachertje Alleen de prijs van een „Steense Leidse peurboot", van puur massief hout, is een lachertje. Jan vindt, dat het een bootje is dat zichzelf moet verkopen. „Daarom is het prijsje een beetje schriel en houden we er niet veel aan over". Dat is helemaal begrijpelijk, want al het ma teriaal, het werk, het vak manschap en de kwaliteit zijn te koop voor 1500 onno zele guldens. Een bedragje waarin Jan, Stien en Henri zelf ook niet erg geloven. Maar ja, je moet toch een keer een aantrekkelijke aan zet maken, nietwaar? Op deze manier is dit kostelijke bootje bijna iets dat je voor Vaderdag zou willen vragen. Ach ja, laten de Van der Steenen eerst hun gang maar gaan. Die kostprijs regelt zichzelf nog wel, naarmate de produktie een succes Peuren „Nu zie ik aan het gezicht van meneer dat hij wel eens zou willen weten wat peuren nu eigenlijk is. Heb ik dat goed?" „Inderdaad, meneer Van der Steen; dat zou ik best willen weten". ,,'s Nachts dus, als Jan ook deze Jan dus en alleman slapen, trekt de peurder erop uit. Met dat bootje. Alleen, of met z'n tweeën. De roeier kijkt voor zich uit, achteruit roeiend, en bom, dan kan-ie ergens tegenaan botsen. Lo gisch. Daarom zitten er ook verstevigingsstukken op de boeg. Zonder meerkosten. Een stel „blinden" erop, ja, dat kost vanzelf wat meer. Maar goed, we zijn dus aan het peuren, moet u maar denken ik zie meneer nog niet zo gauw uit peuren gaan, wat? en daarom bedienen we ons van een tros wurmen of wormen. Stien, wurmen hè? („Ja Jan, geen wormen"). Mooi. Een tros wurmen dus, aan een korte hengelstok ge bonden, en verzwaard met „peur-lood". En zo gaat dat hengeltje op en neer, op en neer, in het water, en in het donker dus hè". Ik denk opeens, met enige schrik, aan het liedje, dat mijn schoonvader 's zondags soms nog aanheft als hij een vierkaart moet zien te ma ken: „Mina. heb jij de hengel in je hand. Mina, dat staat jou zó charmant. Mina. kijk naar je dobberrrr..."; of iets van die zalige strekking. Ik hoor zojuist, uit andere bron, dat vroeger de professionele Vo- lendamse vissers, als ze, nie mand ontziend, het pad van de pleziervaarders kruisten, voor „peurbakkers" geschol den werden. Tros wurmen Jan van der Steen is even met# stomheid geslagen, maar dan herneemt hij: „Die tros doet dus het werk hè. Dan is het de bedoeling, dat de pa ling bijt in die tros wurmen en daarna terug wil zwem men. Dat voelt die peurder dus en dan komt hij, voor zichtig, in actie. Langzaam trekt hij tros en paling, hope lijk, tot boven het bootje. Dan laat de paling los en valt zo in de boot. Zo ongeveer gaat het. En de paling blijft leven dig onder de vlonder in een laagje daar altijd aanwezig water zwemmen. Dat is peu ren. Met een houten peur boot gaat dat voortreffelijk. Geen geluidje teveel. We houden ons verder aanbevo len". Hoogachtend, Van der Steen Boten. Gegarandeerd, dat Jan, Stien en Henri straks handen tekort komen. En dan hoeven we nog niet eens te peuren op het kompas van ome Leo met z'n tros. t Noordwijkse gemeentehuis. NOORDWIJK „Wat gaat dat kosten?", was gis teravond de grote vraag van de raadscommissie welzijn bij het voorstel van Ben W een eigen ge meentelijke monumenten verordening vast te stel len. Doel van een dergelij ke verordening is te voor komen dat karakteristieke of monumentale panden, die niet op de Monumen tenlijst staan, verloren gaan. Voorgesteld wordt een adviescommissie van plaatselijke deskundigen in het leven te roepen die B en W adviseert over panden die op de gemeen telijke monumentenlijst zouden kunnen worden geplaatst. Daarop kwam gisteren al direct kritiek van CDA-raadslid R.P. Dessing die vindt dat niet Ben W maar de gemeen teraad over plaatsing van panden op de lijst moet beslissen. Op de voorlopige lijst, gemaakt door een in 1982 in het leven geroepen monumenten-werk groep, staan zeventien panden voorgesteld. Daaronder bevin den zich een pand en de hek- wachterswoning van het land goed Offem, zes panden aan de Voorstraat waaronder het raadhuis en het postkantoor en verder twee panden aan de Hoofdstraat, twee aan de Noordzeestraat, twee aan de Pickéstraat en enkele aan de Gooweg, Herenweg en Nic. Barnhoornstraat. Niet alle ge bouwen zijn echte monumen ten, maar vaak zijn ze karak teristiek voor het dorpsgezicht en de ontwikkeling van de ge meente. Het landgoed Offem, eigen dom van de Graaf van Lim burg Stirum en in gebruik door de Graaf van Lynden, zou volgens de werkgroep ei genlijk in zijn geheel op de monumentenlijst geplaatst moeten worden. De eerste ge bouwen stonden er volgens de boeken van Kloos al om streeks 1650. De hekwachters- woning is aan het eind van de vorige eeuw gebouwd, maar hoort duidelijk, ook door de beschildering met de wapen- kleuren, bij het landgoed. In de nabij gelegen Voorstraat zijn ook veel karakteristiek panden bewaard gebleven, waaronder twee statige heren huizen zoals het in 1880 ge bouwde nummer 56 en de in 1878 gebouwde pastorie van de hervormde gemeente op num mer 47. Iets heel anders is de voormalige Hanzebank, die tot ongeveer 1925 aan de Voor straat 2 gevestigd was. Dit is omstreeks 1900 gebouwd. Het aan de Voorstraat 42 gevestig de raadhuis dateert uit 1887 en is in 1923 uitgebreid. Bordes, trapgevels met leeuwen erop en de ronde toren maken het een karakteristiek pand. Het postkantoor stamt uit 1870 en van het pand op nummer 65, een voormalige slagerij, is het bouwjaar niet bekend. Andere bijzondere panden zijn het res taurant Cleyburch aan de He renweg en dat aan de Gooweg 1, dat omstreeks 1852 werd ge bouwd en aanvankelijk dienst deed als mangelkamer en van af 1884 als graanmaalderij. Tij dens de bouw van het Palace- hotel stond hierin een stoom machine om nog meer graan te kunen malen. Boven op het dak heet ook nog een windmo len gestaan. Ook de voormali- ?e rokerij aan de Hoofdstraat 0, nu een winkel, en twee oude visserwoninkjes aan de Noordzeestraat 15 en 17 staan op de lijst. M 3 [DEN De vakantieactiviteiten voor de jeugd worden niet ie zomer-, maar in de herfstvakantie voortgezet. Dit omdat Stichting Sport en Spel in de zomer al activiteiten voor de organiseert. Er is echter één voorwaarde aan voortzetting herfstvakantie verbonden: het club- en buurthuiswerk k nu wel medewerking verlenen. lens de paasvakantie werd de jeugd twee dagen lang in de ienoordhallen opgevangen. Er kwamen ruim 1500 jongeren 10.000 gulden kostende evenement af en er werd daarom een succes gesproken. Men wil in de herfstvakantie wat der geweldadige sporten op het programma zetten. De Iscommissie onderwijs ging gisteravond schoorvoetend ak- :d met de voortzetting in de herfstvakantie. Het project is Jzet om het vandalisme te bestrijden, maar enkele raadsle- I (mevrouw Boot van de PvdA en R. van Lint van de PPR) a daar vraagtekens bij. „Laten we het maar gewoon vakan- rtiviteiten noemen", zei mevrouw Boot. „Ik vind de relatie het vandalisme essentieel", was de VVD'er Van der Nat het haar oneens. NOORDWIJK Het badsei zoen 1984 wordt morgen op grootse wijze in Noordwijk geopend. Alle zich op strand en zee manifesterende vere nigingen en organisaties zul len zich daarbij presenteren en demonstraties verzorgen. Het startsein daarvoor wordt om twaalf uur gegeven vanaf de reddingsboot Kurt Carlsen die op zee een groene licht- kogel afvuurt. Overigens is het zeespektakel wel afhan kelijk van het weer. In de strandpolitiepost wordt 's morgens tussen tien en elf uur beslist of door de weers omstandigheden het ope ningsfeest tot het strand be perkt moet blijven. De algehele leiding van het gebeuren is in de vuurtoren in handen van D. van Dee en W. Star, zij zullen radiover bindingen met de zeevloot onderhouden. Meedoen de Hengelsportvereniging „De Sportvisser", de Noordwijkse Reddingsbrigade, de Konink lijke Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij, de Zeilvereniging Noordwijk, de Kustsurfvereniging Noord wijk, de starndpolitie, de Stichtring Exploitatie Zeeba den en de rondvaartboot van Jo van der Lippe. Bij het Oranjebad wordt een ballonnenwedstrijd voor kin deren gehouden en daar ook zal „Echo der Duinen" voor muziek zorgen. De band „Kleintje Crescendo" neemt in badkostuum plaats op de rondvaartboot en op het strand Voor het Oranjebad wordt een sport- en spelpro- gramma voor badgasten afge werkt. Noordwijk hostesses reiken namens het bloemen- comité tussen twaalf en twee uur bloemen aan iedereen uit. De vlootschouw met de monstraties duurt tot onge veer twee uur, waarna met een gezamenlijk „défilé" langs het strand voor de Ko ningin Wilhelminaboulevard de show wordt afgesloten. NOORDWIJK De te korten van de gemeente Noordwijk vallen met het verstrijken van de tijd mee. Dat bleek gister avond tijdens een verga dering van de raadscom missie welzijn. De werk groep beleidsombuigingen (bezuinigingen) begon in oktober met een begro tingstekort van 1.7 mil joen gulden, belandde op 1 maart van dit jaar op 1,2 miljoen en volgens de nieuwste raming is dat be drag al tot 600.000 gulden teruggelopen. B en' W wil len daarom in de periode 1984-1988 750.000 gulden bezuinigen. De commissie kreeg het rapport gisteren ter oriëntering aangebo den. De verschillende ramingen werden door werkgroep- voorzitter Ponjée verklaard uit een steeds preciezer becij feren van kosten en inkom sten, rentepercentages en momenten van doorvoeren van bezuinigingen en vertra gen van investeringen. B en W bespreken volgende week de nota, waarin nog eens de stofkam door de begroting is gehaald en waarin suggesties voor bezuinigingen worden gedaan. Efficiënter werken, privatisering en profijtbegin sel zijn de sleutelwoorden daarbij, ofwel meer zelf werkzaamheid en „de ge bruiker betaalt". Een paar voorstellen zijnhet onder zoeken van de mogelijkheid van reclameborden in de sporthal, meer efficiency in het Bollenbad, verandering van de subsidiering van be iaardenverenigingen van een bijdrage per lid naar een bij drage op basis van hun be groting. ,,U moet nu eens stoppen met dat genadeloos bezuini gen op de sociaal-culturele sector. Zoals ook het privati- seringsvoorstel voor de sportverenigingen. Als dat doorgaat kunnen zij zich net zo goed meteen aan de hoog ste boom ophangen. Boven dien het tekort zakt steeds. Het is mijn stellige overtui- ting dat er over éen a ander- alf jaar helemaal geen te kort meer blijkt te bestaan", zo uitte PPR/PSP-raadslid W.H. Schelvis felle kritiek op het rapport. Mevrouw A.B.J. Coenraads Nederveen (VVD) stelde vervolgens dat het jammer is dat bij de be zuinigingen in deze sector het accent is gelegd op het zwembad, de bibliotheek en de sportvoorzieningen en dat niets duidelijk wordt over zaken als de bijdrage aan De Mast in Noordwijkerhout en bijvoorbeeld de Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Duinstreek. Mevrouw J. Voorham (PvdA) merkte op dat haar fractie bereid is mee te praten over een be zuiniging van 300.000 gulden, de helft van het geraamde tekort. „Het rapport gaat uit van toekomstverwachtingen, ramingen. Als later blijkt dat inderdaad het tekort zo groot blijft, zijn wij bereid positief mee te denken over verdere bezuingingen". CDA-raadslid R.P. Dessing vond tot slot dat de gemeente niet rigoureus te werk moet gaan. „We heb ben nog altijd voor noodge vallen ruimte om de ge meentelijke belastingen te verhogen. Met een verhoging van een paar cent kun je in één klap het meerjaren-te kort wegwerken". Sportvelden Het voorstel om de sportver enigingen gefaseerd in drie jaar het beheer en onder houd van de sportcomplexen over te dragen, privatisering dus, werd ook al fel door de commissie bekritiseerd. Ove rigens heeft de Sportraad ko mende woensdagavond in De Kuip vanaf half acht een bij eenkomst over de nota be legd. De raadsfracties stelden gisteren dat de sportvereni gingen en ook zij zelf eerder op de hoogte hadden moeten worden gesteld van de nota die de datum 5 maart 1984 draagt. De opmerking van wethouder J. Bedijn, dat B en W na uitvoerige bespre kingen op basis van deze nota met de sportverenigin gen willen gaan overleggen en daarvoor toestemming aan de. commissie vroegen, deed daar niets aan de kri tiek af. „De sportverenigin gen gaan juist nu de rustpe riode in en kunnen dus niet slagvaardig reageren", aldus mevrouw Coenraads Neder veen. De conclusie van de commissie was gisteravond dan ook min of meer dat het hele plan eerst uitvoerig met de sportverenigingen moet worden besproken en dat niet al per 1 september in werking kan treden. Daar mee komt ook het plan om een nieuw hockeyvelden complex in het Middenge bied-Noord aan te leggen en het gemeentelijk sportpark opnieuw in te delen, op losse schroeven te staan. B en W hadden in hun voorstel na melijk de privatisering van de sportvelden en de aanleg van het complex aan elkaar gebonden, alleen als de be- zuiningingen op de sport er door komen, wil men geld voor het complex beschik baar stellen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. teleloonnr.071- 152248 en uw krant wordt nog dezell- de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5