uur volkstuinen fors aangepakt ALLERLEI(DS) )pnieuw moeilijkheden rond santorenbouwplan Stationsweg MÉT :iden 1 Meisjes spijbelen meer dan jongens Jubileum Laboratorium voor Fysiologie gevierd met bescheiden politiek debat GEMEENTEN BOOS OP BRINKMAN i foidaeSotKcwi VRIJDAG 8 JUNI 1984 PAGINA 3 tver auto's lopende kidenaars aangehouden fclDEN De Leidse politie heeft jnnacht omstreeks half twee een [.jarige dronken Leidenaar aan- [houden die op de Langebrug fer een auto had gelopen. De jto kreeg door de actie van de tidenaar een deuk in de motor- jp en de bumper werd bescha- |gd. De man is ter ontnuchtering [gesloten. Enkele uren later, om- reeks half zes vanmorgen, hield politie wederom twee jongens in 20 jaar aan die over auto's ïdden gelopen. Ditmaal over een Jdsmobiel die geparkeerd stond in de Pietersgracht. Deze auto reeg een deuk in het kofferdek- 1. Ook deze jongens zijn door de ftlitie ingesloten. Inbraken aan Nieuwstraat LEIDEN Bij een in- braak in een reclamebu reau aan de Nieuwstraat is vannacht ruim 7000 gul den buit gemaakt. In een naast dit bedrijf gelegen uitzendbureau werden verschillende laden open gebroken en vernielingen gepleegd. Er wordt daar niets vermist. Vermoed wordt dat de inbrekers via de regenpijp omhoog zijn geklommen en via het dak het pand zijn binnengeko men. Het uitzendbureau kwamen de inbrekers via een tussendeur binnen. Beenakker nieuwe rector universiteit LEIDEN Prof. dr. J.J.M. Beenakker, hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan de faculteit der Wis- en Natuurkunde, wordt waar schijnlijk de nieuwe rector- magnificus van de Leidse uni versiteit. Dat meldt het uni versiteitsblad Mare. Beenak ker zou eerste staan op de voordracht van het college van decanen. De huidige rec tor, prof. dr. A.A.H. Kassenaar heeft al eerder laten weten dat hij per 1 september 1985 zijn functie neer wil leggen. De nieuwe rector-magnificus wordt door De Kroon be noemd. Gemeente koopt Koetshuis LEIDEN De gemeente heeft met eigenaar C&A overeenstemming bereikt over de aan koop van het voormalige Koetshuis van het on langs gerestaureerde Gulden Vlies aan de Bree- straat. Het uit de achttiende eeuw daterende pand is tot een zekere bouwval vervallen hoe wel het nog niet zo lang geleden op de gemeen telijke monumentenlijst werd geplaatst. C&A was oorspronkelijk van plan op deze plaats nieuwbouw te verwezenlijken maar inmiddels is besloten dat het nieuwe winkelgebouw aan de Haarlemmerstraat zal verrijzen. De gemeen te wil het Koetshuis opknappen en verbouwen tot 11 éénheden voor één- en tweepersoonseen heden. Hiervoor is door het ministerie een fi nanciële toezegging gedaan, gehoopt wordt dan ook dat mede gezien de staat waarin ,het Koetshuis verkeert zo snel mogelijk met de verbouwing kan worden begonnen. De verwe zenlijking van het plan bedraagt 1,4 min. gld. Tentoonstelling „Onkruit in Leiden LEIDEN „Bunkerbuit" is de naam van de tentoonstelling die van 13 tot en met 17 juni in de Infowinkel Alarm aan de Korte Mare 24 wordt gehouden. De tentoonstelling bestaat uit materiaal, dat in de nacht van 26 op 27 april 1982 door de actiegroep Onkruit werd buitge maakt bij inbraken in commandobunkers in Katwijk en Noordwijk. Doel van de actie was openbaarmaking van de rol van bunkers bij voorbereidingen op een (kern)oorlog. Volgens Onkruit blijkt uit de documenten, dat overheid en leger keihard werken aan deze voorberei dingen en dat met de kleinste details rekening wordt gehouden. De tentoonstelling is eerder al in andere gemeenten te zien geweest. De info winkel is dagelijks van twee tot zes uur geo pend en op donderdagavond ook van acht tot tien uur. fclDEN Het college B en W heeft de raad brgesteld de huur van 1 volkstuinen de komen- j jaren fors te verhogen, or 1985 wacht een ver ging van bijna 20 pro nt voor vrijwel alle flkstuincomplexen. De nende vijf jaar zal de urprijs per vierkante 'ter jaarlijks met vijf jit worden verhoogd. De (idige huurprijs per vier- nte meter bedraagt 28 jit, deze zal in 1989 53 cent bedragen. De gemeente vindt dat de hu- /ren van de volkstuinen de af gelopen jaren erg laag zijn ge weest. Dit werd veroorzaakt doordat verschillende com plexen een tijdelijke bestem ming hadden en de gemeente genoegen nam met wat rente verlies. „Wanneer de tuinders niet op een schopstoel tijde lijke complexen willen blij ven zitten dan zal op enigerlei wijze een bijdrage geleverd moeten worden aan de grond en aanlegkosten", aldus B en W. Deze bijdrage wordt ver werkt in de huurverhoging. Slechts het volkstuinencom plex Cronesteyn blijft voorlo pig buiten schot omdat hier de gemeentelijke kosten reeds in de huur zijn omgeslagen. In '89 zullen alle tuinders 53 cent (nu 26 cent) per vierkante me ter moeten betalen. De prijs van een volkstuin in Leiden zal dan variëren van 130,02 gulden (complex Het Zonne veld) tot 283.12 gulden (com plex Cronesteyn). De verschil len ontstaan door variaties in de grootte van de tuinen. Met de onderhoudskosten zal het hebben van een volkstuin vanaf 1989 jaarlijks ongeveer 500 gulden kosten, dat is circa 10 gulden per week. De tuin ders kunnen uit de inkomsten van hun bebouwing het één en ander terug verdienen. Inkomen De gemeente acht het onhaal baar om de huur van een volkstuin aan te passen aan het inkomen van de tuinder, zoals in een motie door de raad (begroting '82) werd ge vraagd. Dit wordt in eerste in stantie een zaak van de huur der, de Leidse Bond van Ama teurtuinders, geacht. B en W realiseren zich echter dat deze bond niet de inkomens van alle 1300 tuinders kan gaan controleren. De enige manier om uiting te geven aan de wens van de gemeenteraad zou zijn dat de gemeente zelf tuinen gaat verhuren. Dit zou echter teveel administratieve rompslomp met zich meebren gen. Het gemeentebestuur wil min- der-draagkrachtigen echter wel tegemoet komen door een maximum-waarde van het op de tuin gebouwde tuinhuisje- /schuurtje vast te stellen op 20.000 gulden. Het gemeente bestuur is bang dat adspirant- tuinders niet in aanmerking komen voor een volkstuin om dat zij de hoge overnamekos ten van het huisje niet kunnen betalen. Een dergelijke situatie heeft zich tot op heden echter nog niet voorgedaan. Hoewel Leiden voldoet aan de norm van 1 volkstuin op 10 woningen zonder tuin, heerst er grote vraag naar volkstuin tjes. Momenteel staan 203 ad- spirant-huurders ingeschreven voor een volkstuintje. Op de zes Leidse complexen komen per jaar gemiddeld 38 tuintjes vrij. De wachttijden variërep van 4 tot 10 jaar. actiedag >or school- jerlaters DEN Onder het „Ruim baan, de oolverlaters komen er houden vier jonge- iorganisaties morgen actie- en informatie- lg in het Breehuys aan Breestraat 19. Het doel in deze manifestatie is schoolverlaters voor te :hten over werk, werk- iheid en huisvesting, iciale aandacht wordt jeven aan problemen in buitenlandse jonge- m. De organisatoren me- !i\ dat scholieren nog te ee\, ten onrechte, wordt jjtopftehouden dat het be- ■3ta/en van een diploma -tans op werk biedt. nfc initiatiefnemers van deze feiedag zijn het Jongeren Ad vies Centrum, de Jongerenbe- Pging. het Breehuys en het t>n-profit kamerbureau flK. Ongeveer tien organisa- zijn met een kraampje in 't jreehuys vertegenwoordigd. Jet zijn onder meer: de ge meentelijke sociale dienst, het westelijk arbeidsbureau, de "erwijswinkel, de kraakbe- 'ng, vormingscentra etc. jnaast zullen er videofilms llvertoond worden over kraken, wkloosheid en vrijwilligers werk, waaronder de film 'Ger- het verhaal van een werk los Leids meisje. Van 'De ,v( ritische Filmers' wordt de a a-klankbeeldserie 'Num- iv ers' vertoond. De Leidse the- nc ergroep M3 schreef speciaal io >or deze gelegenheid een op ervaringen van werkloze igeren gebaseerd spektakel, w issen de bedrijven door staat ei n electric-boogie act op het vl ogramma. informatiemarkt duurt van 'ee tot acht uur. Daarna n ilgt een tweede optreden van b theatergroep M3. Rond tien soi ir wordt de manifestatie af- oi sloten met een optreden van ag n band (het is nog niet be ll nd welke formatie zal optre- zo n). De toegang tot het Bree- Oiys is de gehele dag gratis, dichtingen zijn verkrijgbaar het Breehuys, tel. 130983. Voordeur voor sociale dienst Leden van het Leids Werklo- zencomité hebben gistermid dag vertegenwoordigers van de Leidse Sociale Dienst een voordeur aangeboden als protest tegen de plannen van staatssecretaris L. de Graaf om te korten op de bij standsuitkering van mensen die samen in één pand wo nen. Een woordvoerder van de sociale dienst liet weten, dat ook de sociale dienst deze korting van de zoge naamde voordeurdelers af wijst. Volgens de sociale dienst is het principeel niet aanvaardbaar en zijn er ook in de praktijk teveel belem meringen om de korting eventueel uit te voeren. Con trole zou nauwelijks mogelijk zijn. De sociale dienst zegt zeker drie maanden nodig te hebben om bij doorgang van de korting de maatregel in te kunnen voeren. De Tweede Kamer moet nog deze maand een besluit nemen over het doorgaan van de korting. In middels hebben wethouders van tien middelgrote Zuid- Hollandse steden waar onder Leiden en Alphen aan den Rijn in een brief aan de staatssecretaris hun veront rusting over de plannen van De Graaf uitgesproken. Na mens Leiden heeft VVD-wet- houder P.H. Schoute de brief ondertekend. TYPISCH LEIDS PROBLEEM LEIDEN Veel scholen geven niet door dat kinderen spijbe len en daardoor is het moeilijk het probleem van schoolver zuim goed aan te pakken. Heel opvallend in Leiden is, dat er veel meer meisjes dan jongens spijbelen. „Dit is een typisch Leids probleem", aldus een woordvoerder van de afdeling leerplichtwet gisteren in een vergadering van de raadscom missie onderwijs. „Veel moeders vinden het gezellig als hun dochter eens een dagje thuis blijft of meegaat naar de markt", verklaarde de leerplichtambtenaar. Deze spijbelende meisjes zijn voorname lijk afkomstig van het LHNO (huishoud- en nijverheidson derwijs), de meeste verzuimgevallen komen in het merendeel toch in het lager beroepsonderwijs voor. Van het GLO kwa men 24 meldingen, van het VWO, HAVO en MAVO 11 en van het LBO 341. In het schooljaar 1982/1983 spijbelden 224 meisjes en 125 jongens. Het is niet duidelijk of het aantal ge vallen stijgt. Juist omdat de scholen nauwelijks melding ma ken van spijbelen zijn de cijfers onbetrouwbaar en ook niet goed te vergelijken met die van voorgaande jaren. Vooral schoolgemeenschappen voor HAVO en VWO laten nogal eens na verzuim te melden. Spijbelen wordt verdeeld in absoluut schoolverzuim (het kind staat niet op een school ingeschre ven) en relatief schoolverzuim (spijbelen). Er is ook een bij zondere vorm van absoluut schoolverzuim en dat komt voor bij Marokkaanse en Turkse meisjes die van hun ouders niet naar school mogen. De Leidse leerplichtambtenaren gaan be geleidend en corrigerend te werk. Men tracht de problemen op te lossen door gesprekken met de betrokkenen. In het schooljaar 82/83 werden slechts twee processen verbaal opge maakt. Wethouder Mevrouw H. van Dongen wees erop dat Leiden een aanvraag heeft ingediend voor een zogenaamde spijbelklas. Deze zou moeten worden gevestigd in de BTS en is bestemd om leerlingen via kortlopende projecten weer voor het onderwijs te motiveren. In het vorige schooljaar werden vijf leerlingen niet op hun school toegelaten omdat het schoolgeld niet werd betaald. Het ging hier om bijzondere scholen. De leerlingen zijn op open bare scholen EIDEN Er heeft zich )nieuw een projectont- ikkelaar gemeld die op Stationsweg een oud, lonumentaal pand wil ïrvangen door een mo- ern kantoorgebouw. De emeente, die het beeld- epalende pand 26/28 wil ehouden, heeft echter een sloop- en bouwver- -inning verleend. De pro- «ontwikkelaar, Haghe 3 roject, is tegen deze be- o! issing in beroep gegaan n gisteren boog de com- 3i lissie voor de beroep- en S; ezwaarschriften zich •ver deze materie. De ofommissie kwam tot de inclusie dat er meer in gingen nodig zijn en T;,i daarom p lijke vergadering met de welstandscommissie, ste debouwkundigen en de architect van de nieuw bouw beleggen. Het pand 26/28 staat tegen over de twee huizen die pro jectontwikkelaar Passage Noordwijk wil slopen. Passage Noordwijk wil op deze plek een kantoorgebouw zetten. De gemeente heeft twee jaar lang getracht dit te verhinderen, maar de commissie voor de be roep en bezwaarschriften be paalde dat de bouw- en sloop vergunning moet worden af gegeven. De beslissing van deze commissie verschijnt vol gend week (pas) op schrift en dan zal de gemeente vermoe delijk in beroep gaan bij de Raad van State. Voor hpt nnnrl ie <ropp bouwvergunning verleend omdat de nieuwbouw (met vier bouwlagen met in totaal 2000 vierkante meter kantoor ruimte) volgens de eerste plan nen wordt uitgevoerd met een plat dak. Het bestemmingsplan bepaalt dat nieuwbouw aan de Stationsweg een schuin dak (met een helling van tenmin ste 30 graden) moet hebben. Architect Korbee gaf gisteren toe dat het plan niet helemaal aan de voorschriften voldoet, maar dat komt omdat het be stemmingsplan volgens hem een goed bouwplan verhin dert. Hij heeft zijn ontwerp in middels aangepast en ver wacht dat de welstandscom missie er geen problemen mee zal hebben. Als Korbee vol gens de voorschriften werkt dan kan hij voor de achterzij de slechts een klein gebouwtje werpen. „Als ik wil dan kan ik op het kantoor een hele spitse kerktoren zetten", aldus de architect. Voor het gebied wordt mo menteel een nieuw bestem mingsplan gemaakt. Ook de gemeente is van mening dat het oude bestemmingsplan de bouw belemmert en zou moe ten worden aangepast. „Toch is de bouwvergunning op grond van dit bestemmings plan geweigerd", constateerde mr. J. Olivier, voorzitter van de commissie voor de beroep en bezwaarschriften. Olivier was tevens van mening dat de gemeente de architect te wei nig tijd heeft gegeven om een gewijzigd bouwplan in te die nen. Hij verbaasde zich met de commissie over de bepalingen in hot KnctomminoQnlan GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Filmhuis LVC (1) Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont woensdag avond 13 juni de film „Le petit soldat" van Jean-Luc Godard. De fotograaf Bruno Forestier, een agent van de Franse geheime dienst (OAS), moet in Gcnève de Zwitserse journalist Palivoda vermoorden. Deze steunt de Algerijnse vrijheidsstrijders. Forestier wei gert en wordt ook nog eens verliefd op Veronica, die voor de Algerijnen werkt. Veronica wordt vermoord door de OAS. De film wordt twee keer vertoond: om acht uur en om kwart over tien. Filmhuis LVC (2) „Glut" is de film die donderdag 14 (om acht uur en om kwart over tien), vrijdag 15 en zaterdag 16 juni (alleen om kwart over negen) in het Filmhuis wordt vertoond. De film is in 1983 gemaakt door de Zwitser Thomas Koerfer en was de sensatie van het laatste Film International Festi val. Het verhaal begint in 1943 en gaat over de wapenhan delaar Korb die wapens aan de Nazi's levert. Hij neemt een geëvacueerd Pools meisje in huis dat het erg goed met zijn zoofi kan vinden. Veertig jaar later ontmoeten de jongen en het Poolse meisje elkaar op een bewapeningsconferen tie. Hij is inmiddels wapenhandelaar geworden. Jonge Het Petrus-Leonardus jongerenkoor verzorgt morgen weer een themadienst in de Petruskerk aan de Lam- menschansweg. Het thema van de dienst, die om zeven uur begint, is „Verstaan en durven spreken". Lord's Folks Jongerenkoor „The Lord's Folks" verleent zondag 10 juni medewerking aan een eucharistieviering in de Herensin gelkerk. De viering begint om elf uur. Celebrant is pater De Ridder. Het thema van de viering is: „Kijk eens om je heen Wandelen Dienstencentrum Binnenstad /Zeeheldenwijk houdt donderdag 14 juni een wandeltocht in de Leidse Hout Het verzamelpunt is het theehuis, belangstellenden worden daar om tien uur verwacht. De wandeling duurt een half uur en na afloop wordt koffie gedron ken. Bij slecht weer worden er spelletjes gedaan in clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaerstraat Kinderfilms Filmheld Spanky en tal van bekende stripfiguren nemen woensdagmiddag 13 juni bezit van de Kapelzaal van KSrO aan de Oude Vesf tijdens de wekelijkse kinderfilmmiddag. De voorstelling begint om half drie. Bedevaart Vanuit onder meer Noordwijk en Leiden wordt op za terdag 16 en zondag 17 juni een bedevaart gehouden naar het Mariaheiligdom in de Belgische Ardennen: Banneux-Notre Dame. „In de naam van Jezus Christus, laat U verzoenen" is het thema van deze tweedaagse bedevaart die wordt geleid door Pastoor Bart Hooge- veen. De kosten bedragen f135, er wordt overnacht in congrescentrum Rolduc in Kerkrade. Inlichtingen en opgave bij: Kok, Pelmolen 13, Leiden (220146); Van Houten, Jeroenspark 38, Noordwijk (16706); Lubbers, Ooievaarstraat 48, Lisse (14328); Vitendaal, Hoofd straat 82, Sassenheim (19004); Van Wieringen, Hereweg 109, Rijnsaterwoude (8297). Viswedstrijd Wie wil meedoen aan de viswedstrijd in het Oegstgeester- kanaal, op zondag 24 juni, kan zich daarvoor aanmelden bij Aquariumhuis Parva aan de Merenstraat 31 of bij Double Dutch Inn aan de Nieuwstraat 31. Het inschrijfgeld be draagt f9,50, deelnemers moeten tenminste 16 jaar oud zijn. Er wordt gevist op totale lengte maatvis LEIDEN De feestelijke vie ring van het 25-jarige bestaan van het Laboratorium voor Fysiologie eindigde gistermid dag laat met een bescheiden politiek steekspel. Het was een overigens vrij voorspelbaar steekspel tussen de op één na hoogste baas van het ministe rie van onderwijs, de direc teur-generaal dr.R.In 't Veld enerzijds en de Leidse rector- magnificus prof.dr.A.Kasse- naar anderzijds. Het geheel speelde zich af in een vrij goed gevulde collegezaal van het fy- siologie-gebouw op het terrein van het Academisch Zieken huis. De centrale vraag in de lezin gen van de beide sprekers was in hoeverre de politiek invloed heeft op de ontwikkeling van het wetenschappelijk onder zoek. Ofwel: wie bepaalt welk onderzoek mag worden ge daan, „Den Haag" of de "we tenschappers zelf? Zoals nog onlangs op een Leids symposi um was gebleken is het beoor delen van de kwaliteit van wetenschappelijk onderzoek een vrijwel onmogelijke klus. Kassenaar verweet de politiek zich teveel met de details van het onderzoek te bemoeien en teveel regels op te stellen: „We zitten in een verstikkend keurslijf". Hij pleitte ervoor toponderzoekers meer vrijhe den te geven om eigen ideeën uit te werken, daarbij gehol- fien door zelf uitgekozen leer ingen. Belangrijke voorwaar de zou wel moeten zijn dat het onderzoek van maatschappe lijk belang moet zijn. „Als we deze weg niet volgen dan zal de middelmaat gaan overheer sen", zo voorspelde de rector. Hij voegde er overigens aan toe er zelf weinig vertrouwen in te hebben dat de politiek achter zijn plannen zal gaan staan. In 't Veld kon wel enig begrip opbrengen voor de minder loyale houding van de univer siteit tegenover het ministerie gezien de bezuinigingsmaatre gelen van de afgelopen jaren. Hij vond het echter niet juist dat de universiteiten zich nu ook afkeren van de politiek. Hij wees erop dat de overheid de laatste jaren toch maar meer verantwoordelijkheden aan het wetenschappelijk on derwijs heeft gegeven. In 't Veld doelde ondermeer op de onlangs ingestelde „voorwaar delijke financiering", waarbij al het onderzoek op landelijk niveau door wetenschappers op kwaliteit wordt getoetst. Hij deelde tot slot mee dat de ver slechtering van de betrekkin gen tussen overheid en de uni versiteiten niet ligt aan de overheid: „Wij willen alleen maar constructief handelen en reageren. Dat moet ons wel een beetje mogelijk worden gemaakt". Bewindsman passeert gemeenten in ouderenbeleid LEIDEN De gemeentebe sturen van Leiden, Leider dorp, Voorschoten, Oegstgeest, Zoeterwoudé en Warmond hebben minister L. Brinkman (WVC) een boze brief geschre ven waarin zij hun teleurstel ling er over uitspreken dat zij gepasseerd worden in het ou derenbeleid. De gemeentebe sturen vinden dat Brinkman het met de mond beleden de centralisatiebeleid nu ook maar eens in praktijk waar moet maken. Het ongenoegen is ontstaan nadat Brinkman de nota 'Flankerend beleid' het dag licht lipt zien De minister stel de hierin vast, dat daar waar bezuinigd wordt op voorzie ningen als bejaardenhuizen, de thuishulp aan bejaarden moet worden ontzien. De minister stelde zich voor deze thuishulp vooral te laten uitvoeren door bestaande organisaties. In de thuishulp zou bijvoorbeeld ge deeltelijk vanuit de bejaarden huizen kunnen worden voor zien. Voor '84 is hiervoor een bedrag van 75 miljoen gulden beschikbaar. Inmiddels is gebleken dat or ganisaties die initiatieven wil len ontplooien met betrekking tot de thuishulp, deze bij de minister moeten aanmelden. De gemeentebesturen zijn boos dat zij hierin geen rol toebe deeld krijgen. Bovendien vra gen zij zich af welke de crite ria de minister aan zal leggen om het beschikbare geld te verdelen. „Wij kunnen u ver zekeren, dat lokale bestuur ders als eerste de problemen en knelpunten voorgelegd krijgen", zo staat in de brief aan Brinkman. Volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden is het niet zo dat de gemeenten nu direct geld van de overheid willen krijgen om zelf een ou derenbeleid op poten te zetten Volgens deze woordvoerder zouden de verschillende ge meentebesturen al dik tevre den zijn wanneer zij de ont wikkelde initiatieven zouden kunnen bundelen om vervol gens het benodigde geld bij het rijk aan te vragen. „Informeel zou wel zijn afgesproken dat initiatieven ook bij het ge meentebestuur aangemeld moeten worden, maar in het beleid van de minister blijkt daar niets van", aldus de woordvoerder. De gemeente besturen noemen het beleid van Brinkman „een onbegrij pelijke en onjuiste zaak".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3