Dispensatie voor Italiaanse theoloog Gennari na bombardement van brieven op Vaticaan WÏÏÏÏ71 TAFEL a Vermorzelde embryo's en de strijd tegen het pretpark korte m ;tten Kerkwake in Kloosterkerk, stille wacht op Binnenhof Dr. Van Doornik liet handzame brochure over jodendom na NEDERLANDERS BU EUROPESE FINALE JONGE ONDERZOEKERS s i I ACHTERGROND QeidócQowuwt VRIJDAG 8IUNI1984 PAGI1 Priesters mogen best voor de kerk trouwen, mits ze hun priesterschap opgeven en de religieuze plechtigheid eenvoudig en sober houden. Dit is, volgens onze correspon dent in Rome, op te ma ken uit de dispensatie die de paus „bij wijze van uitzondering" heeft ver leend aan de Italiaanse ex-priester Gianni Gen nari. Gennari is een bekend theo loog in Italië. Hij schrijft re gelmatig in de kranten en voorziet ook radio en tv gere geld van religieuze beschou wingen. Het Vaticaan heeft met hem in het verleden nogal wat te stellen gehad vanwege zijn openlijk bele den voorkeur voor de Ita liaanse communistische partij en vanwege zijn inzet voor de echtscheiding toen daar over in Italië een referen dum werd gehouden. Gennari leerde eind 1982 een vrouw kennen met wie hij wilde trouwen. Uit vrije wil zag hij af van de priesterlijke bediening, hoewel hij zich als priester bleef beschouwen. Toen begon de strijd voor een officiële dispensatie. Naar hij zelf heeft meegedeeld, heeft hij anderhalf jaar lang de voorzitter van de congregatie voor de geloofsleer, kardi naal Ratzinger, met brieven bestookt, brieven die niet al tijd werden beantwoord en daarom steeds werden her haald. Twee maanden gele den gaf het Vaticaan toe en kreeg Gennari zijn dispensa- geen enkel bericht de voor waarde vermeldde, waaron der de paus aan Gennari dis pensatie heeft verleend, heeft het Vaticaan die woensdag nog eens uitdrukkelijk be kend gemaakt. Gennari krijgt, aldus het Vaticaan, „dispensatie van de verplich tingen die verbonden zijn met de priesterwijding op voorwaarde, dat een dergelij ke dispensatie geacht wordt onverbrekelijk te zijn ver bonden met het verlies van de clericale staat". Boven dien, zo zegt het Vaticaan, heeft „de heer Gennari" en kele beperkingen moeten ac cepteren, waaronder die van een huwelijksritus, „ontdaan van elke plechtigheid". Deze toelichting is volgens het Vaticaan nodig „om niet de gewetens van die mensen te beroeren die vertrouwen hebben in het onderricht en in de discipline van de kerk". Gennari's dispensatie is iets bijzonders. Het aantal pries ters met trouwplannen, in Italië en daar buiten, is bij zonder groot. Bij het Vati caan liggen 5600 verzoeken om dispensatie, afkomstig van priesters die een huwe lijk willen sluiten overeen komstig de kerkelijke regels. Gennari is te verstaan gege ven, dat zijn geval geen pre cedent-werking mag hebben. Gennari is ervan overtuigd, dat hij zijn overwinning te danken heeft aan zijn door zettingsvermogen, aan de hardnekkigheid waarmee hij het Vaticaan met zijn ver zoekschriften bleef lastig val len. „Ik hoop dat die 5600 die nog op dispensatie wachten, als ze echt overtuigd zijn van wat ze doen, zullen volhou den en zullen blijven vragen, met respect, maar vasthou dend. Het bijbelwoord „klopt en men zal u opendoen" gaat ook in dit geval op", aldus Gennari. Zijn strijd gaat door, voor de overige 5600 en ook om de wet op het celibaat en de houding van de kerk met be trekking tot de sexualiteit, vrouwen en het gezin te ver anderen. Gennari is afgelo pen zondag getrouwd in een Romeinse kerk, in een „een voudige" mis. geconcele breerd door twaalf priesters. De bruidegom mocht zelf de preek verzorgen. De kerkelijke vredesbewe gingen Pax Christi, IKV, Kerk en Vrede en de Doops gezinde Vredesgroep beleg gen woensdag 13 juni, wan neer de Kamer over de kruisraketten zal spreken, een kerkwake in de Kloos terkerk aan het Lange Voor hout in Den Haag. Daaraan werken mee bis schop H. Ernst van Breda, voorzitter van Pax Christi, ds. W. v. d. Zee, secretaris van de Raad van Kerken, drs. V. Schoenmakers, deken van Bergen op Zoom en ds. J. Schouten, predikant te Hal steren. Na de dienst, die om tien uur begint, zal Jan ter Laak, algemeen secretaris van Pax Christi, handteke ningen aanbieden aan een CDA-kamerlid. De kerken in Den Haag zullen van een uur •tot kwart over een hun klok ken luiden. Eerder al, op tweede Pink sterdag maandag 11 juni, zal de werkgroep „Wacht" uit Woensdrecht, uitgaande van de Franciscaanse Samenwer king en de initiatiefgroep Re ligieuzen/Pax Christi een stille wake houden uit protest tegen de mogelijke plaatsing van kruisraketten in Neder land. De wake begint 's mid dags vijf uur met een vredes- vesper in de Sint-Jacobus- kerk aan de Parkstraat in Den Haag. Daarna volgt een tocht naar het Binnenhof, waar een stille wacht wordt betrokken. Deze duurt tot aan het einde van de kamer debatten. Overigens zullen maandagavond in het hele land kerkwaken worden be gonnen. De zwarte anglicaanse bis schop Desmond Tutu, secre taris van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, die getipt werd als komende secretaris- -generaal van de Wereldraad van Kerken, komt niet voor op de voordracht van slechts enkele namen. Volgende maand wijst het Centrale Co mité van de wereldraad een opvolger aan voor dr. Philip Potter, die in de loop van dit jaar aftreedt. Een andere Zuid-Afrikaan, wiens naam in dit verband genoemd wordt, is dr. Allan Boesak, voorzitter van de Wereld bond van Hervormde en Ge reformeerde Kerken Een van de zaken, waarmee dr. N.G.M. van Doornik zich tot aan het eind van zijn werkzaam leven in maart heeft beziggehouden is het uitgeven van „Scripta Catho- lica", schriftelijke informatie over het katholicisme voor katholieken en niet-katholie- ken. Eerder zijn in die serie verschenen de brochures „Geloof uit het leven gegre pen", een eenvoudig over zicht van het katholieke ge loof in zes boekjes, alsmede een eenvoudige inleiding in de oecumene onder de Pau- lijnsë titel „Is Christus dan in stukken verdeeld?" Juist voor de dood van dr. Van Doornik kwam het der de deeltje uit onder de titel „Jesus was een jood", een christelijke visie op het jo dendom. Ook nu weer is er sprake van een handzaam, aantrekkelijk boekje in bro churevorm van 32 pagina's, waarin sprake is, zoals de schrijver zelf zegt, van een „poging, uiterst bescheiden, aan de christen te laten zien wat het geloof is van de he dendaagse zoon van Abra ham. in de hoop. dat onver schilligheid wordt tot belang stelling, belangstelling tot be ter begrip en beter begrip tot waardering van binnenuit". Dr. Van Doornik had best wat minder bescheiden kun nen spreken, want het is een helder en interessant boekje geworden, leerzaam en lees baar voor velen. Aandacht wordt besteed aan de jood als religieus mens, aan de plaats van Jezus als jood en aan de verhouding van joden en christenen. Hoewel het door zijn noodzakelijke beknopt heid nog wel eens de vraag naar duidelijke uitwerking oproept is het waardevol door zijn irenische toon, zijn realiteitszin en vooral door de ondubbelzinnige manier waarop dr. Van Doornik in gaat tegen vooroordelen en foutieve interpretaties van bepaalde onderdelen van het Nieuwe Testament. Het boekje juist in deze tijd van grote positieve belang stelling voor het jodendom, vooral ook van christelijke kant zeer geschikt als eerste kennismaking is niet in de boekhandel verkrijgbaar, maar voor een rijksdaalder (bij drie of meer twee gul den) te bestellen via giro 607500 ten name van Admi nistratie S.C. te Den Haag. (WARC). In hoeverre hij nog in de race is, is onbekend. Een formeel bezwaar is dat zijn kerk, de Nederduits Ge reformeerde Sendingskerk, geen lid van de wereldraad is, maar dit schijnt geen on overkomelijke hindernis te zijn. De internationale organisa tie ter verdediging van de godsdienstvrijheid van het kerkgenootschap der Zeven- de-dags Adventisten organi seert van drie tot zes septem ber een wereldcongres in Rome over de rol van de godsdienstvrijheid bij het handhaven van de vrede. Een aantal vooraanstaande personen uit diverse landen zal daarbij het woord voeren, onder anderen mgr. Jan P. Schotte, secretaris van de pauselijke commissie Justitia et Pax. Oud-staatssecretaris J.P.M. Hendriks is door de bisschop penconferentie benoemd tot lid van het bestuur van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Hendriks vervult de vacature die is ontstaan door het overlijden van oud- -minister prof.dr.ir. A. van Trier. Hendriks (61) was van 1956 tot 1973 directeur van het Centraal Ziekenfonds in Til burg. In die tijd was hij ook voorzitter van de Bond van RK Ziekenhuizen in Neder land, voorzitter van de Ne derlandse Unie van Zieken fondsen en lid van de Zie kenfondsraad. Van 1973 tot en met 1977 was Hendriks staatssecretaris van Volksge zondheid en Milieuhygiëne in het kabinet Den Uyl. Van 1978 tot 1981 was hij voorzit ter van de KRO. Op dit mo ment is hij voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid. De Amerikaanse evangelist Billy Graham zal eind dit jaar de Sovjet-Unie bezoeken. Hij gaat-op uitnodiging van de (erkende) Baptistenunie, die dit jaar het honderdjarig bestaan viert. Twee jaar gele den bezocht Billy Graham voor de eerste maal de Sov jet-Unie. Hij sprak toen op de vredesconferentie van de we reldgodsdiensten, die door de Russisch-orthodoxe kerk was georganiseerd. Als gevolg van opmerkingen, die hij in Moskou over de positie van de kerken in de Sovjet-Unie maakte, kreeg de baptisten predikant bij terugkeer in Amerika de volle laag. omdat hij zich voor het karretje van het Kremlin zou hebben la ten spannen. Graham keerde zich in Moskou fel tegen de kernbewapening. Vierde wereldconferentie godsdienst en vrede Van 23 tot en met 31 augus tus wordt in de Keniase hoofdstad Nairobi de vierde assemblee gehouden van de Wereldconferentie voor Godsdienst en Vrede (WCRP). Binnen de WCRP. die in 1970 in de Japanse stad Kyoto werd opgericht, bezin nen vertegenwoordigers van allerlei godsdiensten, zoals het christendom, de islam, het hindoe isme en het boed dhisme, zich op basis van hun eigen religieuze traditie op vraagstukken als vrede, gerechtigheid, mensenrech ten, racisme en ontwikkeling. Het thema van de vierde as semblee is: Godsdiensten, menselijke waardigheid en wereldvrede. De vorige as semblees van de WCRP wer den gehouden in Kyoto (1970). Leuven (1974) en Princeton (1979). Aan de assemblee in Nairobi nemen ruim driehonderd mensen deel. Uit Nederland gaan zes personen: prof. Ar- nulphus Camps (r.-k.), Dom C. P. Tholens (r.-k.), drs. Khan Youskine (moslim), ds. Henk Schouten, secretaris van de WCRP-Nederland (Geref), Hans van Willens- waard (boeddhist) en Aulia Goens (moslim). Vóór de as semblee is er op 20 en 21 au gustus een speciale bijeen komst van jongeren en op 22 augustus een bijeenkomst voor vrouwen. Aardappelschotel sla met gevulde eieren ijs met boerenjongens vegetarisch Dit menu is voor tweede pinksterdag met er onder een menutip voor morgen. Voor twee personen hebt u nodig: circa 0,5 kg aardap pelen, 100 g grofgeraspte kaas, 1 ei, 1 dl melk, zout, peper, uitje of sjalot, 25 g boter; sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 le pel olie, verse tuinkruiden, bieslook, peterselie, lavas, dille pimpernel of borage, 2 eieren, 2 lepels mayonai se, 1 tomaat 2 lepels boe renjongens, 2 porties vanil- le-ijs, 0,5 dl slagroom, 10 g basterdsuiker. Vet een ovenschaal dik in en leg er een laag dunne plakjes aardappel in. Strooi de helft van de kaas in de schaal en leg er de rest van de eveneens in pakjes gesneden aardappelen op. Klop het ei los met de melk, wat zout en peper en de fijngesneden ui of sjalot en schenk het mengsel over de aardappe len. Strooi daarover de rest van de kaas en verdeel daar op de boter. Zet de schaal, met deksel, drie kwartier in een oven, die op 4 of 175 staat, om de aardappelen gaar te laten worden. Haal er na die tijd het deksel af en laat de bovenkant in onge veer tien minuten bruin bak ken. Meng de goed uitgelekte sla aan met een sausje van 'azijn mosterd, zout, peper, suiker, olie en zo veel mogelijk ver schillende fijngeknipte tuin kruiden. Halveer hardge kookte eieren, wip er de dooiers, uit en prak die fijn met mayonaise, zout, peper en zo nodig iets azijn. Spuit of strijk het aangemaakte ei geel terug in de witten, gar neer daarmee en met plakjes tomaat de sla. Schep het ijs op de boeren jongens en spuit er stijfgesla- gen room op. Menutip voor morgen: Groentesoep kaaspanne- koeken JEANNE EINDHOVEN Boven een aquarium vol brand netels, grassprieten, bo terbloemen en ander al ledaags struweel hangt aan een draadje een klein insekt zijn natuur lijk „biotoop" te over zien. Het ranke lijfje is doorboord door een in verhouding monstrueuze speld, de vleugels zijn verstard. Maar als Theo Zeegers (19) langs komt suizen, beginnen insekt en speld aan hun galgje te wiebelen. Zo maakt een onlangs ter ziele ge- gane zweefvlieg zijn laat ste vlucht. Theo Zeegers, zijn zweef vlieg, plantenbak en goed ge punte stopnaald hebben bezit genomen van een stukje Evo- luon; het walhallah van de geavanceerde technologie. Naast hem toont een Zwitser met filmopnames de „biofysi ca van de sprinkhaan". Een eindje verderop exposeert een blonde Noorse tabellen over alcohol en drugsgebruik op school. Het is weer „Jonge onderzoekers-dag" en de bes te bollebozen uit Europa mo gen in de Eindhovense „ufo" hun kunstjes vertonen. Niveau „Het niveau van de deelne mers is elk jaar weer verbijs terend", vertelt de heer J. Waalwijk, één van de organi satoren van de Europese wedstrijd voor jonge onder zoekers. „Dit is nu de zestien de maal dat we een dergelij ke finale organiseren, maar ik ben nog nooit teleurgesteld geweest. Als je ziet hoe jonge mensen volkomen gegrepen kunnen worden door één be paalde tak van de weten schap en dan alles op alles zetten. Dat is prachtig De bijdrage van Theo mag in de moderne entourage van het Evoluon misschien niet zo spectaculair lijken: zodra hij over insekten begint te praten neemt zijn hobby an dere proporties aan. Breng het kleine gespuis maar ter sprake, en de jonge onderzoe ker uit Soest begint terstond enthousiast te vertellen. Op hoge toon en niet te stuiten. Net als insekten trouwens, die in hun miniatuur-ensem bles eindeloze partituren spe len. Slag in de lucht „Waar ik me nogal eens aan erger, is dat biologen zo snel met de natte vinger werken", oppert hij. „Dan lees je bij voorbeeld in een rapport hoe hoog de zuurgraad van de bo dem op een bepaalde plaats is. Maar dat zegt mij hele maal niets. Als er niet bij staat hoe groot de kans op een meetfout is, dan kun je niets met zo'n onderzoek be ginnen. Slordig, slordig, slor dig. Of er worden op plek „A" plantjes geteld en dan doet men meteen een schat ting voor het hele gebied. Niet juist, niet juist". Wie met insekten werkt, moet precies zijn. En precies, dat is Theo. In zijn woon plaats Soest struint hij bij weer en ontij met een net door de velden en bossen. Af en toe wild om zich heen slaand. Maar altijd met bere kende preciezie. „Als je een populatie insekten wilt van gen, als je wilt onderzoeken wat voor insekten in een be paald gebied voorkomen, dan ben je er niet door alleen in de lucht of langs bosjes te scheppen. Je moet ook eens een flinke haal door het gras geven. Daar zitten allerlei in sekten lui te wezen, die je an ders niet zou vangen", ver duidelijkt hij. Prikkebeen Voor de „slordige" biologen heeft de prikkebeen uit Soest met de hulp van zijn huis computer een methode ont wikkeld waarbij je vrij exact kun bepalen 'hoeveel insek ten van welke soort in een bepaald gebied voorkomen. Daarvoor moet Theo dan wel een uur lang elke minuut met zijn schepnet een slag in de lucht uitvoeren en al het gespuis dat in het net achter blijft razendsnel tellen en de termineren. De computer doet thuis de rest. Theo: „Je toetst na dat uur veldwerk al je vangstresulta ten in de computer in. Die te kent dan een curve van de vangst zoals die geweest was al je onbepaalde tijd door was gegaan met scheppen. Het is erg wiskundig, maar het werkt. Soms kan ik tot op tien insekten nauwkeurig be rekenen wat er van een be paalde soort aanwezig is. Dat is wel andere koek dan wat sommige biologen je voor bakken". Het zal je hobby maar wezen, is de reactie die uit het ge moed van de stadsmens on middellijk opwelt als Theo verhaalt over zijn minitieuze arbeid. Maar de jonge onder zoeker is de verslaggever al voor. „Het is erg belangrijk hoor", voert hij aan. „Er is nog vrij weinig bekend van de relatie tussen insekten en hun om geving. En toch hangen in- sektenleven en biotopen erg nauw met elkaar samen. In secten hebben allemaal zo hun voorkeur: rottend hout, koeiemest, onkruid, distels. Als je weet wat voor insekten er in een gebied zitten, dan weet je ook hoe gevarieerd dat gebied is". Pretpark Met zijn insekten tellerij hoopt Theo uiteindelijk een bijdrage te leveren in de strijd om het behoud van het natuurgebied Ter Worm in Zuid-Limburg. Zakelijk inge stelde lieden willen daar een pretpark uit de grond stam pen. Plannen die Theo en an dere natuurvorsers de krie bels bezorgen. Theo: „Twee weken lang hebben we met dertig jon gens en meisjes van de Chris telijke Jeugd Bond dat gebied geïnventariseerd en het is werkelijk indrukwekkend wat je daar aantreft. Door een combinatie van zoet kwelwater en kalkgrond is daar een voor Nederland uniek natuurgebied ontstaan. Misschien kunnen wij met onze onderzoeksresultaten aantonen dat dat gebied niet verloren mag gaan". Klauwpad De interesse van de tweede Nederlandse deelnemer, de 21-jarige Clyde Ramsahai uit Amsterdam ligt evenals de bevlogenheid van Theo, op het terrein van de micro-kos- mos. Voor de school voor chemische analisten te Utrecht deed hij onderzoek naar de ontwikkeling van de Zuidafrikaanse klauwpad. Om daar meer zicht op te krijgen, richtte Clyde zijn speurende blik op de kleinste fracties van het dierlijke le ven: de genen. Lange chemi sche ketens bepalen in het gen de erfelijke eigenschap pen en ontwikkeling van het organisme. Anders gezegd: de chemische ketens (DNA) be palen of een kikkercel uit- einlijk een prins wordt of omgekeerd. Clyde meent: „Een kikker is erg interessant materiaal, omdat het een lagere soort is. Daardoor kun je betrekkelijk eenvoudig uitpluizen hoe de genen de ontwikkeling van het dier beïnvloeden: van embryo tot volwassen kik ker. Omdat DNA bijstoffen produceert, kon ik door die bijstoffen te analyseren bepa len welk gen op welk mo ment actief was". Clyde Ramsahai en het DNA-model van een Zuidafri kaanse klauwpad: verbijsterend niveau Embryo-puree In de praktijk komt één en ander er op neer, dat Clyde een aantal weken lang in zijn laboratorium een bijzonder gerecht moest bereiden: em bryo-puree. Clyde „Je stopt een aantal embryo's in een reageerbuisje en die ga je dan pureren. De homogene massa die je dan krijgt, kun je ver volgens goed onderzoeken". Het gemoed van de verslag gever roert zich ten tweede male: het slaakt een klein gilletje. Vandaar de vraag: Zou je even gemakkelijk menselijke embryo's vermor zelen als je daardoor een be ter inzicht kon krijgen in de rol van het DNA? Clyde: „Maar dat gebeurt toch al? Wat denk je wat we tenschappers doen met de embryo s die overblijven van de experimenten met rea geerbuis-baby's?. Onderzoe ken natuurlijk! Je hoeft je heus niet van de domme te houden hoor. Zelf zou ik moeite hebben met zo'n on derzoek als het alleen maar een spelletje was. Het moet wel een wetenschappelijk nut hebben". De wetenschap kent geen grenzen. „Dat zou je best kunnen zeg gen ja. Je begint zo'n onder zoek met een bepaald aantal vragen. Maar als je je onder zoek eenmaal hebt afgerond, dan blijkt dat je er veel meer vragen bij hebt gekregen". Terug naar de heer Waal wijk, wetenschappelijk mede werker bij Philips in Eindho ven, die de jeugdige expositie handenwrijvend gadeslaat. „Wat je hier ziet is de crème de la crème van de jonge we tenschappers. Deze expositie betekent voor velen van hen een opstapje naar diepgaan der en beter onderzoek. Ze leggen contact met elkaar, kunnen de jury raadplegen en ontmoeten het publiek. Dat is zo prettig", vertelt hij gedreven. Even later reikt een interna tionale jury de prijzen uit. Clyde Ramsahai strijkt 3.000 gulden op met een zesde plaats. Theo Zeegers krijgt een „certificaat voor verdien ste" en 2.000 gulden. De standjes van Clyde en Theo in het Evoluon zijn nu verlaten. In de aula houden grijze heren stoffige toespra ken. Zagen we het goed, welde daar in het oog van de door boorde zweefvlieg een traan? PAUL KOOPMAN <!h3 Sa rhout: Johan Broekhof. Robert luy van Leeuwen, Robert v.d. Torri Ihoek, Rik van Dl|k, Frlfs Hamel, Werkhoven, Ron v.d. Zalm, Gerard Dline van Schooten, Niels Klein. Noordwijk: Arjan van Kees Lassooy, Evert v.d. Meuten, Haas. Jan Hiep. Rob Rademakers. P V( Ridder. Peter van Welie. Rudi v.d. Z dy Caspers, Erik Heemskerk. Luyt uien, Frans Verkade, Jurgen Aarts, kinr Beugelsdijk, Olat Lassooy, Patrick 2 ie Id, Eric v.d. Berg. Nico Binnendijk; v.d. Meer. Peter v.d. Berg, Harry Dennis van Dam. Peter Korbee. f' ilewijn, Rei OF Cees van Duin, Jan Schellens, Eric John Zorn, Dirk Pieter van Leeuwen. Noppe. Jan van Schie. Wim Schrama. R Wiel. Silvia van Beelen, Piet-Jan en. Herman van Manen. Mark ftr,», lots. Ronald van Rijn, Miranda van Sq Evert Oostdam, Hans van Rhijn, Paul iwijkerhout: Marco vd. Berg, A" 1/inter, Cees v.d. Valk, Peler Brama, 1 d. Slot, Ronald di ink. Eric Geerllngs. Marco Seysener. Rowdy HiersteiU-, John Spreeuw. Paul Turk. Katwijk: Hendrik Hondebrink. Marcel Ji Arjan Luyten, Willem-Jan Hopstaken. I Duijnstee, Dick Guyt, Peter Mlnnee. Jola Douwes, Jaap van Duyvenvoon Hoek, Marcel Timmermans, Mieke Sassenheim: Jacques van Dorp, l van Leeuwen. Hans de Vreugd, Ton )t1 Goeij. Arnold Mooy. Erik Stigter, Eddy Vos. Michael Zandvliet. Corno stregt. Leon Ippel. Jan-Willem vai len. Renzo v.d. Ark, Frank H°ml Leichtenberg, Ronny Boon, Rol Duijn, Simon Dijkman, Eric de Go».,, Hoogervorst, Martin de Jong, Eric Seg I» Frits Kaptijn. Lp Valkenbura: Mark Duindam *o^ K3' ein. Hén Lisse: Johan Veldhoven. W Werner Reeuwi|k. John v, Broekhof. Peter Vermolen, I len. Els Troch, Renè Meeu v.d. Aart, Albert ter Wolbee Herman Juffermans, Robert Langkemi Piet Meeuwissen. Anne-Mai Edith Wigchert. Frank de Ha; Lisserbroek: Ron v.d. Lans. Jan den 6 Warmond: Aernt-Bart Merks, Ronni h tagne. Gert-Jan Juffermans. Ron de V Jos v.d. Kroft. Erik v.d. Laan. .M~~ Poel. Walter Kipping. Perry van I v.d. Drift, Carlo de Vos. Oegstgeest: Aad Rustenhoven, Henny Bi 'M urg: Piet Zandbergen. Henk-JanF Ihorst. L Tom v.d. Meet.F1 v.d. Weerthof. E£ Hillegom: Wim van Dam. 's-Gravenhage: Jan Campfens. Perioden met zo DE BILT Het KNMI wacht voor morgen period J' met zon en droog w< wind waait uit het noordwi r ten en is overdag matig, 4, aia de kust krachtig, 5 of 6, zow e 's nachts als overdag. Omd e de wind uit de verkeerde ho k waait blijft in de kustgebied! i de kans op laaghangende J wolking of mistbanken aan» t zig. Hierdoor blijft de tempel tuur aan de lage kant, vl aan zee 12 tot 15 graden, i binnenland 17 tot 21 gr Vannacht daalt de tempei tuur tot ongeveer 10 graden i De luchtstroming wordt paald door een hogedrukzo i van de Azoren tot de Noor zee en een omvangrijk lag i drukgebied, waarvan zwaartepunt morgen en zo dag boven Rusland ligt. O i met de Pinksterdagen waait wind uit het noordwesten, kans op neerslag is dan kle en de temperatuur ligt 's mi dags in het binnenland ro 19 graden. Aan zee blijft I koeler. Weorrapporten van vanmorgen 07.00 ui Weer Man Min Ni temp lamp el< Amsterdam mist w.bew. 13 10 Luxemburg Las Palmas motregen 23 17 0.1 Tel Avlv onbew. 6 o

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2