Sikhs reageren met geweld op 3estorming gouden tempel Italië: Europa uitsluitend voor binnenlands gebruik Bombardementen op steden eisen veel burgerslachtoffers Westduitse liberalen verliezen identiteit SIJTHOFFPERS VS: SACHAROV IN LEVEN tirol 595.< UITENLAND CcidacSou/uwt VRIJDAG 8 JUNI 1984 PAGINA 15 •restaties en «^wonden bij betoging ritse mijnwerkers Hi en IDEN Bij heftige botsingen tussen politie 1 jetogende mijnwerkers voor het Britse La- uis zijn gisteren 120 mijnwerkers gearres- d en een onbekend aantal gewonden geval- In het Lagerhuis werd op dat moment een it gehouden over de nu al enkele maanden jnde mijnstaking. Onder de arrestanten was een Labour-parlementslid. Hij werd kenne- opgepakt na een twistgesprek met politie-a- en. Eerder op de dag had de voorzitter van jnijnwerkersbond, Arthur Scargill, gezegd £'Jiij bereid is de staking vol te houden tot de Een Londense politieman probeert een afzetting intact te hou- ler. De staking is gericht tegen de ophanden den tijdens de demonstratie van mijnwerkers gisteren in de le sluiting van een aantal mijnen. Britse hoofdstad. Filippijnse militair „moest Aquino doden'' LOS ANGELES Een Filippijnse militair, Jose Fronda Santos, heeft verklaard twee keer opdracht van zijn superieuren te hebben gekregen om oppositieleider Benigno Aquino te vermoorden. Hij kreeg de opdracht van generaal Custodio. Deze hoge mi litair was op 21 augustus 1983, de dag dat Aquino bij terugkeer uit balling schap in de VS werd vermoord, belast met de veiligheid op het vliegveld van Manilla. Santos, die begin dit jaar politiek asiel heeft gevraagd in de VS, zei de opdracht van Custodio niet te hebben uitgevoerd omdat hij „werk zaam was als dubbel-agent". „Nederland moet voor Papoea's opkomen" DEN HAAG Gezien de speciale verantwoordelijkheid die Nederland heeft voor de Papoea's, moet Neder land „in de toekomst meer dan thans bijdragen aan de ontwikkeling van Irian Jaya". Dat betekent dat er voor de Papoea-bevolking projecten moe ten worden opgezet die ertoe moeten bijdragen, dat de Papoea-identiteit niet verloren gaat. Dit heeft het CDA-Tweede-Kamerlid Gualthérie van Weezei gisteren gezegd. Op Irian Jaya is het verzet tegen de Indone siërs weer opgelaaid. Amnesty Inter national krijgt er de laatste tijd regel matig berichten vandaan over dubieu ze arrestaties, martelingen en buiten rechtelijke executies. W DELHI Sikhs in njab en andere Indiase lstaten hebben met nieuwe golf van ter aanslagen en andere elddadigheden gerea- d op de dood van hun odoxe leider, de 37-ja- Sant Jarnail Singh Indranwale. Hij kwam en met 250 van zijn iangers om het leven de bestorming van de iden tempel" van Am- ,r door het Indiase le- Bhindranwale had met zijn aanhangers e tempel verschanst. Igens sikh-leiders betekent bestorming van de tempel, erbij honderden doden zijn rallen, niet het einde van [streven van de sikhs naar (er autonomie. „Dit is het van de werkelijke Deze woorden werden r op de dag, maar ook van gen weer, bewaarheid. In Poenjab, in de buurstaten Ha- ryana en Jammoe en Kashmir en in de steden Bombay en New Delhi kwam het tot hefti ge gewelddadigheden. Woe dende sikhs staken voertuigen, postkantoren, en andere ge bouwen in brand en plunder den winkels. Bij de gevechten zijn veel mensen soms op gruwelijke wijze om het le ven zijn gekomen. De politie heeft honderden mensen gear resteerd. Een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken in New Delhi verklaarde dat de veiligheidstroepen in Poenjab „zeer spoedig" met de tweede fase van de terreurbe strijding in de roerige deelstaat zullen beginnen. De 100 tot 200 nog op vrije voeten verke rende „terroristen" moeten worden opgepakt en ontwa pend, zo voegde hij er aan toe. De Indiase media en de oppo sitie in het parlement hebben instemmend gereageerd op de bestorming van het centrum van het sikh-extremisme. Zij noemden de actie moedig en onvermijdelijk. Gevaarlijke ading AKNCHESTER Een Brise dierenhandelaar teelt de dieven die er met )n vrachtauto vandoor in gegaan, gewaar- •huwd dat zij van een oude kermis thuis kun- en komen. „Niet alleen itten er tien pythons in e wagen. Maar onder de 0.000 tropische vissen in e speciale watertanks in e auto bevinden zich ook vaalf schorpioenvissen. )at zijn de gevaarlijkste issen die in zee rond- vemmen. Tegen hun gif Staat geen serum", ver karde Steve Ratclisse, ei- naar van de Tahiti 1 quariumè Shop in Man- hester. „Hét belangrijkste 'h het leven van die vissen, oi ftig of niet, te redden dus Ratclisse. (Vervolg van de voorpagina) ABOE DHABI/TEHE RAN De Iraaks-Iraanse oorlog, die nu al 44 maan den duurt, heeft met de beschieting van elkaar steden een nieuwe fase bereikt. Deze bombarde menten eisen veel bur gerslachtoffers. Alleen al bij de Iraakse lucht- en raketaanvallen van giste ren op vijf Iraanse steden zijn meer dan vijftig do den gevallen. Het Iraakse persbureau IN A meldde gisteren het neerschie ten van een Iraans gevechts vliegtuig en de vernietiging van drie Iraanse schepen. Vol gens het persbureau nemen de gevechten langs de grens en in de moerassen ten zuidoosten van de Iraakse hoofdstad Baghdad in hevigheid toe. De Iraanse president Khamenei wees gisteren via Radio-Tehe- ran op „de kracht van de Iraanse troepen om terug te slaan".. De scheepvaart in de Golf, die al ernstig te liiden heeft van de luchtaanvallen op olietan kers, wordt steeds moeilijker. Iran kondigde gisteren aan alle schepen in de Straat van Hormoez te zullen doorzoeken. Ook zal Iran alle schepen in beslag te nemen, die op weg zijn naar een Iraakse haven. In scheepvaartskringen is ver nomen dat Iraanse oorlogs schepen de afgelopen week al vrachtschepen hebben aange houden en doorzocht op even tuele ladingen voor Irak. ADVERTENTIE hi 0 dagen met Uw krant j aar Oostenrijk '8 ertrek maandag 8 juni a.s. het noordwesten van Tirol ligt het prachtige zestig kilometer lange .LECHT AL. jsllier vindt de rivier de Lech in sierlijke bochten een weg door de bijna ongerepte natuur. Vanuit de gast- t rije dorpen in het dal kan men heerlijke wandelingen ondernemen door bergweiden en dennenbossen ings watervallen en bergbeekjes. verblijft dichtbij het karakteristieke plaatsje HOLZGAU waar de beschilderde gevels van de huizen en iet kunstige houtsnijwerk u zullen boeien. Er zijn schilderingen bij uit de 18e en 19e eeuw, een periode vaarin de welgestelde handelaren uit dit plaatsje hun huizen uitbundig verfraaiden, ijdens uw verblijf in het Lechtal zullen middag- en dagtochten worden ondernomen. Zoals o.m. naar .ech. de hoofdplaats van het Tannenberggebied waar onze koninklijke familie de wintervakanties door- irengt. Eveneens dagtochten naar de Bodensee en naar het vorstendom Liechtenstein en een indruk wekkende passentocht. Ins verblijfshotel is TANNENHOF een geheel nieuw herbouwd vriendelijk familiehotel met vele mogelijk- eden. Voor de gasten is er een leeszaal, een zaal voor geweerschieten, biljart, tafeltennis, t.v. en een lig- leide. In de eetzaal wordt "s ochtends het ontbijtbuffet geserveerd en "s avonds het diner, te heen- en terugreis worden in twee dagen met overnachting gemaakt. e prijs voor deze zeer fraaie vakantietrip bedraagt slechts 5137 w er persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension. Inclusief de ex- ursies en het afscheidsdiner op de terugreis. Toeslag eenpersoonskamer 60.- per persoon, iecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% an de reissom 6.- poliskosten. ofj dichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr. 070-190882 van 1 naandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze vestiging Spui- lat 71. Den Haag op de hoek van POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL 070-190882 JITENHEER Berlinguer getroffen door hersenbloeding PADUA Enrico Berlinguer, de leider van de communisti sche partij van Italië (PCI), is gisteren getroffen door een hersenbloeding. In het zieken huis van Padua heeft hij een spoedoperatie ondergaan. Zijn toestand is zeer ernstig. Berlin guer was naar Padua gekomen om er een toespraak te houden in het kader van de campagne voor de Europese verkiezin gen. Toehoorders viel het op dat de begenadigde spreker Berlinguer af en toe zeer on duidelijk zijn zinnen formu leerde. Hij beëindigde voortij dig zijn toespraak en werd in eerste instantie naar zijn hotel gebracht. Toen zijn toestand verslechterde, werd hij met spoed opgenomen in het zie kenhuis en geopereerd. LONDEN De Verenigde Staten zijn er door Moskou of ficieel van op de hoogte ge steld dat de Sovjet-dissident Andrei Sacharov in leven is en dat zijn vrouw, Jelena Bon ner, geen enkel gevaar loopt. Dat heeft een medewerker van president Reagan gisteren in Londen bekendgemaakt. De VS zouden al maanden achter de schermen contact hebben met de Sovjet-Unie over Sacharov. De informatie zou door de Sovjets „op discre te wijze zijn doorgegeven, om dat zij niet de indruk willen wekken toe te geven. Maar zij willen ook niet dat een van hen beiden om het leven komt". Sacharov ging op 2 mei in hongerstaking om zo een uitreisvisum voor zijn zieke vrouw af te dwingen. In ons land willen PvdA, VVD en CDA dat premier Lubbers de Russische ambas sadeur in Den Haag, Beletsky, uitnodigt voor een gesprek over de Sacharovs. Zij vinden dat Lubbers er bij Beletsky op moet aandringen, dat de Sov jet-Unie ten aanzien van het echtpaar Sacharov de interna tionale verdragen inzake de rechten van de mens naleeft. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Tien jaar is hij nu minister van buitenlandse za ken, maar het hoofd van Hans-Dietrich Genscher staat niet naar feesten. Genscher, die de afgelopen weken klap na klap te verwerken heeft gehad, is een zwaar aangesla gen man. Zijn gezag in de regeringscoalitie in Bonn en in zijn eigen liberale FDP bevindt zich op een dieptepunt. Met het prestige van haar voorzitter is ook het aanzien van de paftij gedaald. Opiniepeilingen geven de kleine rege ringspartij nog slechts 3 a 4 procent. Het is dus niet uitge sloten dat de FDP de 5-procentsdrempel bij de verkiezin gen voor het Europese parlement op 17 juni niet haalt. Nu is de FDP aan crises gewend. De partij is vaker uit schijnbaar hopeloze positie weer opgekrabbeld. Toen de FDP in het najaar van 1982 de socialistische bondskanse lier Helmut Schmidt ten val bracht en de christen-demo craat Kohl op het schild hief, ontlaadde de volkswoede zich boven FDP-voorzitter Genscher, de architect van de „Wende'. Het werd Genscher uitermate kwalijk genomen dat hij de immens populaire Schmidt van zijn voetstuk had gestoten. Ook toen daalde de FDP tot ongeveer 3 procent in de kiezersgunst. Maar zie daar: bij de verkiezingen van 6 maart vorig jaar slaagde overlevenskunstenaar Genscher er toch weer in zijn partij naar 7 procent van de stemmen te loodsen. Opnieuw verkreeg de sluwe liberaal de positie van koningsmaker, want zonder zijn liberalen kon verkie zingsoverwinnaar Kohl niet regeren. Maar de 6de maart 1983 luidde niet het herstel van de partij in. De crisis heeft zich verdiept. Een aanzienlijk deel van het kader heeft de FDP verlaten en bij een aantal deelstaatverkiezingen werd de 5-procentsdrempel niet gehaald. Profiel verloren Maar erger is dat de FDP in de samenwerking met de christen-democraten van Kohl (CDU) en Strauss (CSU) sterk aan profiel heeft verloren. De liberalen zijn hun identiteit kwijt. Op het gebied van de financieel-economi- sche politiek kunnen ze nauwelijks aan de weg timmeren. De CDU-CSU gokt namelijk ook op het vrije spel van de economische krachten. Een groot deel van de typische FDP-aanhang, voornamelijk bestaande uit middenstanders en goedverdienende zelfstandigen, herkent zich prima in het bezuinigingsbeleid zoals dat gevoerd wordt door de christen-democratische minister van financiën, Gerhard Stoltenberg. De gang van zaken rond de zogenoemde amnestiewet heeft verder duidelijk gemaakt dat de top van de FDP, Genscher voorop, geen idee heeft van wat er aan de basis van de partij leeft. Anders is Genschers gruwelijke miskleun niet te verklaren. Op aandringen van de liberaal bereidde de regeringscoalitie in het diepste geheim een wetsontwerp voor dat managers en politici, die jarenlang op illegale wij ze de partijen financieel gesteund hebben, van vervolging gevrijwaard worden. Vooral de liberalen hebben immers geprofiteerd van giften, die op illegale wijze aan de fiscus voorbij werden gesluisd. Maar toen bij het liberale partijvolk bekend werd wat de leiders in Bonn bekokstoofd hadden, brak er een opstand uit. De ene afdeling na de andere liep tegen de amnestie wetten te hoop. Voor Genscher zat er niets anders op dan met hangende pootjes terug te gaan naar Kohl om hem mee te delen, dat hij niet in staat was zijn partij voor het wetsontwerp te winnen. Zijn grootste politieke nederlaag was daarmee een feit. Rekening gepresenteerd Op het partijcongres in Munster kreeg hij de rekening met een gepresenteerd. Hoewel de sluwe tacticus een week van te voren had aangekondigd dat hij nog slechts voor een pe riode van twee jaar de partij wilde leiden, bleek die aan kondiging niet voldoende om alle kritiek te onderdrukken. Genscher, de enige kandidaat voor het voorzitterschap, kreeg slechts 241 stemmen. Maar liefst 127 gedelegeerden stemden tegen en 22 onthielden zich. Een blamage, die Genscher niet in zijn kouwe kleren is gaat zitten. Velen gaan ervan uit dat hij zijn termijn van twee jaar niet eens meer vol zal maken. In het verzet tegen de amnestiewet schijnt de geteisterde partij een nieuw elan te hebben gevonden. Plotseling kan de FDP zich weer manifesteren als hoedster van de rechts staat. Maar de vraag is hoelang dit nieuwe „wij-gevoel"' zal aanhouden. Het lijkt er meer op dat er sprake is van een kortstondig strovuur, want er is niemand die weet hoe de partij meer profiel moet krijgen in de samenwerking met de dominerende christen-democraten. De Europese verkiezingen vormen de eerste test voor de verzwakte liberalen. De tweede kon er wel eens snel op volgen. Verwacht wordt dat de rechtbank in Bonn eind deze maand of begin juli beslist of het proces tegen minis ter Otto Graf Lambsdorff van economische zaken geopend wordt. Lambsdorff is in staat van beschuldiging gesteld, omdat hij omgekocht zou zijn door het Flick-concern. Moet Lambsdorff inderdaad in het beklaagdenbankje, dan is het met zijn ministerschap gedaan. Daarmee verliest de partij een prominent leider, die als een van de weinige liberalen in staat kon worden geacht Genscher op te volgen. ROME REKENT OP VAL REGERING-CRAXI (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Reikhalzend kijkt de Italiaanse politiek uit naar het resultaat van de Europese verkiezingen van volgende week zon dag. Want een jaar na de parlementsverkiezingen van juni 1983 hebben de politici hier al weer grote behoefte aan een nieuwe volksraadpleging, aan een nieuwe publieke bekrach tiging van hun optreden. In Italië (evenals in vele ande re landen van Europa) zijn deze Europese verkiezingen uitsluitend voor binnenlandse consumptie bestemd. De poli tieke leiders van de partijen die de centrum-linkse regering van premier Craxi vormen hebben de dagen na de verkie zingen gereserveerd voor een zogenaamde verifica. Dat is een soort examen of controle: de coalitiepartners gaan dan bekijken hoe het staat met de uitvoering van het regerings programma. In de praktijk be tekent die verifica niets anders dan een toetsing van de perso nele samenstelling van het ka binet aan de gewijzigde politie ke situatie (nu dus aan de uit slag van de Europese verkie zingen). Tot nog toe heeft praktisch elke verifica geleid tot de val van de regering. Dat staat ook nu te gebeuren. Daarvan zijn de meeste politieke waarne mers in Rome overtuigd. Dat is niets bijzonders, want de huidige regering van premier Craxi zit er nu al elf maanden, langer dan de gemiddelde le vensduur van de Italiaanse re geringen. Craxi's opvolgers lo pen zich nu al aan de zijlijn warm. Hun tijd komt na de Europese verkiezingen. Bij de totstandkoming van dit kabi net werd hardop gedacht aan een regeringstermijn van twee jaar. Bij wijze van uitzonde ring „om de economie in het goede spoor te zetten". Maar Craxi's coalitiepartners (vooral de grote christen-democrati sche partij) vinden het na elf maanden welletjes. Er zijn twee zaken die het lot van de regering-Craxi lijken te bezegelen: de persoon van Bettino Craxi zelf en de affai re van de vrijmetselaarsloge P-2, waarmee de Italiaanse po litiek maar niet blijkt te kun nen afrekenen. Craxi maakt het zich als pre mier niet gemakkelijk. Over wat zijn regering doet (met name inflatiebestrijding) be staat in de coalitie overeen stemming. Maar niet over de wijze waarop de premier die politiek gestalte geeft. Craxi heeft de gave iedereen tegen zich in het harnas te jagen. Na elf maanden regeren heeft Craxi weinig vrienden meer. Ook de P-2-affaire belooft on overkomelijke moeilijkheden. Een parlementaire commissie onderzoekt in hoeverre de vrijmetselaarsloge P-.2 de Ita liaanse staatsinstellingen heeft bedreigd. De voorzitter van de commissie, mevrouw Anselmi, heeft haar mening al gegeven. Die was zeer negatief voor de P-2 en dus voor de sociaal-de mocratische minister Longo, die op de ledenlijst van die P-2 voorkomt. Na de Europese verkiezingen komt de commis sie met haar rapport. Longo, zo staat al vast, zal de laan uit moeten. Maar hij heeft al aan gekondigd dat niet goedschiks te zullen doen en desnoods de hele regering in zijn val te zul len meesleuren. Zover zal het echter alleen komen, als Craxi de verifica overleeft. Maar ook Craxi laat zich niet zo makkelijk wegsturen. Hij heeft bekendgemaakt dat zijn mogelijke opvolger (die weer van christen-democratische huize zal zijn) niet op zijn steun zal kunnen rekenen. Een regering zal dan praktisch onmogelijk worden, omdat de christen-democraten geen steun willen zoeken bij de communistische oppositie. Het mag duidelijk zijn: volgende week kiest Italië de afgevaar digden naar het Europese par lement. Maar bij de stembu suitslag zal de Italiaanse poli tiek nauwelijks aan Straats burg denken.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15