YS bezorgd over schulden Zuidamerikaanse landen Hard optreden tegen soft drugs heeft weinig effect Toekomst Unesco aan zijden draad CeidoeSomont Kleinere bedrijven nog vaak onbekend met „direct mail" Nieuw handboek voor weggebruikers moet verkeersveiligheid bevorderen „Bestrijding jeugdwerkloosheid vereist 120.000 extra banen" Spion Gardiner j opgenomen l in Britse inrichting SIJTHOFFPERS missie), president Reagan (VS), mevrouw Thatcher (Groot-fij tannië), president Mitterrand (Frankrijk), premier Nakasone (j pan), premier Trudeau (Canada) en bondskanselier Kohl (We Duitsland). BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 8 JUNI 1984 PAGINA Groene klacht over tv-spot GRONINGEN De Coö natiegroep Groen-Progres Akkoord heeft vandaag klacht ingediend bij de Re mecodecommissie over een spot van de overheid bet fende de Europese verkie gen. De spot zegt o.m. dal EG goed is voor schone ei gie, terwijl tegelijkertijd windmolen wordt getoond. Coördinatiegroep vindt misleidend omdat binnen EG zeventig procent van geld voor onderzoek naar dere energie, bestemd w< voor onderzoek naar k< energie. Dit blijkt uit antwoorden die premier Lubbers heeft ge geven op vragen over de uitlatingen van Wit van het Kamerlid Eshuis (CPN). Lubbers stelt dat voor hem al leen de feitelijke situatie relevant is waarbij de Staten Generaal jaarlijks de begroting van de PTT goedkeurt. Wit maakte zijn opmerkingen in een interview met een dagblad. Hij legde daarbij een verband tussen de effecten van de spreiding van de Centrale Directie en de moge lijkheid om een tweede leverancier te kiezen voor digita le telefooncentrales. Agent mag oorknop dragen ROERMOND Ook agenten mogen een oorknop dragen. Overste P. Leers, com mandant van het district Roermond van de Rijkspolitie, heeft gisteren een eerder aan de wachtmeester eerste klas C. van Avesaath uit Baarlo opgelegd verbod om een oorsieraad te dragen, ingetrokken. Het verbod was voortgekomen uit de ge dachte dat het publiek moeite zou hebben met een politieman in uniform die een oorknop droeg. De Vereniging tot Integra tie van Homosexualiteit, het C.O.C., heeft over deze zaak inmiddels vragen gesteld aan minister Korthals-Altes van justitie. Het C.O.C. wil weten of een politieman in uniform al dan niet een oorknopje mag dragen als teken dat hij homofiel is. Melkhandelaren tegen loslaten suikerprijs DEN HAAG De Nederlandse Melkhandelaren Organisatie heeft met verbijstering kennis genomen van de aankondiging van staatssecre taris van Zeil (Economische Zaken) om de mininumprijs van suiker los te laten. Deze maand loopt de prijsbe- schikking voor suiker af en Van Zeil heeft tegenover winkeliers verklaard deze niet te zullen vernieuwen. Vol gens voorzitter W. Herweijer van de Melkhandelaren is suiker met brood en melk, één van de drie zeer prijsge voelige artikelen. Hij vreest dat de kleine winkeliers de dupe zullen wor den. Dit zal gevolgen hebben voor het voorzieningen niveau, aldus Herweij- Werking valeriaan niet aangetoond GRONINGEN De van oudsher aan valeriaanpreparaten toegeschreven kal merende werking is nauwelijks aan te tonen. De betreffende stoffen hebben rechtstreeks naar alle waarschijnlijk heid geen enkele uitwerking op het centrale zenuwstelsel. Tot die conclusie komt drs. B. Hazelhoff (36) uit Gronin gen in het onderzoek waarop hij van daag tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen promoveerde. De promovendus stelt vast dat valeriaan slechts werkt op de gladde spieren van het maag-darmkanaal. Hij acht het wel mogelijk dat valeriaanpreparaten door dit locale effect indirect een kalmeren de werking kunnen hebben. Duitse extremist bij grens aangehouden LOSSER De rijkspolitie heeft deze week bij de grensovergang De Poppe (ge meente Losser) een 23-jarige inwoner van West-Berlijn aangehouden, van wie be kend is dat hij actief is in extreem rechtse organisaties, die in West-Duitsland niet verboden zijn. Reden voor zijn arrestatie was dat de douane in de auto, waarmee de Westduiter Nederland wilde binnenrijden, een geweerkolf en tien voorwerpen aan trof die volgens de politie zelfgemaakte explosieven kunnen zijn. De Explosieven Opruimings Dienst (EOD) en het Gerech telijk Laboratorium onderzoeken nu deze attributen. De Duitser is vandaag voorge leid voor de rechter-commissaris in Alme- Uitspraken Wit raken bewindslieden niet DEN HAAG Uitspraken van de directeur-generaal der PTT, Wit, waarin deze zei dat de PTT een structuur- NV zou moeten worden zodat de Tweede Kamer zich niet meer met de PTT kan bemoeien, vallen buiten de verantwoordelijkheid van premier Lubbers of cretaris Scherpenhuizen (Verkeer en Waterstaat). (Van onze speciale verslagge ver Rik in 't Hout) LONDEN De Verenig de Staten zijn bereid de Latijnsamerikaanse lan den, die in grote financië le problemen verkeren, enigszins uit de brand te helpen. De Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, maakte dit gisteren bekend op de eerste dag van de econo mische topconferentie in Londen. Hij vertelde con tact te hebben opgenomen met de schuldeisers van de betreffende landen, dat wil zeggen de grote commerciële banken. ,,Wij hebben hen gevraagd om nieuwe „zachtere" betalings voorwaarden af te spreken met die landen, die vooruit gang geboekt hebben bij het in evenwicht brengen van hun economie", vertelde Regan op een persconferentie. Volgens de minister heeft zijn verzoek al enig succes gehad. Hij wees op een nieuw akkoord van de banken met Mexico. Volgens Reagan heeft dit land ook recht op gemakkelijke beta lingsvoorwaarden, „omdat het goed gereageerd heeft op het hulpprogramma voor de korte termijn, dat nu twee jaar loopt". Regan erkende dat de Mexi caanse oplossing als voorbeeld zou kunnen dienen voor het opstellen van een „formule". Maar hij voegde er onmiddel lijk aan toe dat zijn regering nog steeds vindt, dat elk geval op zichzelf staat en dat er dus zo weinig mogelijk algemene regels opgesteld moeten wor den voor de aanpak van het schuldenprobleem. De ver wachting in Londen is dat Frankrijk een voorstel zal doen voor zo'n algemene bena dering. Brief Zeven Latijns-Amerikaanse landen (Argentinië, Brazilië, Mexico, Chili, Peru, Venezuela en Bolivia) hebben de Britse premier Thatcher, die optreedt als voorzitter van de economi sche topconferentie, een brief geschreven. Zij willen dat de zeven grote industriestaten, die in Londen bijeen zijn, zich met het schuldenprobleem gaan bemoeien. „Het is onmo gelijk dat alleen de banken of de internationale financiële organisaties deze moeilijkhe den de baas kunnen", zo schrijven zij. De Latijnsamerikaanse landen zien de hoge rente in de Vere nigde Staten als één van de oorzaken van hun problemen. Als die rente 1 procent omhoog gaat, wordt hun rentelast met een tientallen miljoenen dol lars per jaar groter. Minister Regan erkende gisteren dat de rente in zijn land „aan de hoge kant" is. Hij ontkende echter dat dit komt doordat zijn rege ring haar financiële tekort te ver heeft laten oplopen. „Dat moet nog steeds bewezen wor den", aldus Regan. De minis ter zei niet te verwachten dat zijn land hier in Londen fel aangevallen zal Worden van wege die hoge rente. Maar Frankrijk heeft al laten weten dat het deze zaak zeker aan de orde zal stellen. De leiders van de zeven westerse industriestaten poseerden gis teren even voor de internationale persfotografen, alvorens zij gis teravond in Londen aan het diner begonnen, dat werd aangebo den door de Britse premier, mevrouw Thatcher. Van links naar rechts: premier Craxi (Italië), Gaston Thorn (voorzitter EG-com DEN HAAG De min of meer persoonlijke brief van de producent aan de consument (direct mail) blijkt als onder deel van het gericht aan de man brengen van produkten (direct marketing) bij de mees te (kleinere) bedrijven nog een onbekend middel te zijn. Dat bleek gisteren in Wassenaar bij de presentatie van het twaalfde en laatste deel uit de mini-bibliotheek 'Direct Mail', uitgegeven op initiatief van PTT-Post. Een belangrijke handicap voor de kleinere bedrijven is de moeilijk uitvoerbare kosten- baten-analyse. Een bedrijf dat direct mail wil gebruiken moet een redelijke investering doen, maar doet die vaak op wat langere termijn. Direct resul taat is niet altijd aanwezig. Bo vendien is de zogenaamde „follow up" naar de klant van belang. Met de uitgave van de serie Direct Mail wil de PTT vooral kennis overdragen in het gebruik van deze techniek. Een ander probleem voor een snelle verspreiding van direct- -marketingtechnieken is de re latieve onbekendheid daarvan bij de reclamebureau's. Het laatste jaar heeft bijvoorbeeld een verdubbeling te zien gege ven van het aantal bureau's dat een eigen direct-marketin- gafdeling heeft opgezet. De PTT-Post zegt uit hoofde van zijn kennis de beginners te kunnen adviseren en zo nodig verwijzen naar de juiste orga nisaties. Het staatsbedrijf hoopt door deze activiteiten een groei van dit medium in het postale verkeer te berei ken van twee procent per jaar. AMSTERDAM Een streng optreden van de overheid tegen het ge bruik van soft-drugs zoals hasj en marihuana heeft weinig effect. In West- Duitsland en Noorwegen weerhouden hoge straffen jongeren er niet van erva ringen op te doen met deze drugs. Omgekeerd werkt een liberaal beleid, zoals in Nederland, de lust tot experimenteren niet opvallend in de hand. Deze conclusie trekt de Stich ting voor Wetenschappelijk Onderzoek van Alcohol- en Druggebruik (SWOAD) uit een onderzoek dat ze in 1983 heeft uitgevoerd onder ruim 1.300 jongeren van 15 tot 24 jaar en waarvan gisteren de resultaten zijn gepubiceerd. Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van het Ministerie van WVC. Volgens de stichting had in 1981 in Noorwegen zeven pro cent van de 15- tot 19-jarigen ervaring met het gebruik van hasj en marihuana terwijl in Nederland voor diezelfde leef tijdsgroep slechts een percen tage van vier werd opgete kend. In de leeftijdsgroep van 18 tot 24 jaar heeft in West- -Duitsland vijftien procent cannabis tot zich genomen te gen achttien procent in Neder land. Vooral in de drie grote steden, onder studenten en werklozen, zij hasj en marihuana populair. Drie procent van de jongeren rookt of snuift wel eens cocaï ne. In de Randstad is dat 6 procent. De SWOAD acht deze gege vens vooral interessant tegen de achtergrond van de inf nationale kritiek op het libt le drugbeleid van Nederlaj Als voorbeeld noemt ze def- winding die indertijd in jl buitenland ontstond over [la verkoop van cannabis in I Enschedese jeugdcentrum 1 Kokerjuffer. Krakers slaags met politie Ongeveer 30 politiemensen „met de platte pet" hebben gister avond een charge uitgevoerd tegen de krakers van een pand in de Amsterdamse Ferdinand Bolstraat. Het pand was 's morgens door de politie ontruimd maar later door de krakers weer inge nomen. Volgens een politie-woordvoerder was het geweld dat de krakers gisteravond tegen de politie gebruikten van dien aard, dat men zich heeft teruggetrokken. De situatie bij het pand werd daarna vrij rustig, al lag er voor het pand een personenauto op zijn dak. De politie neemt sindsdien een afwachtende houding aan. SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM mlltn blitdiitn 'J tfin ft krabben \f Vermeerprijs voor Dick Elffers AMSTERDAM De Johan nes Vermeerprijs 1984 is toege kend aan de beelende kunste naar Dick Elffers (73) uit Am sterdam. De prijs (5.000 gul den) wordt hem 13 juni uitge reikt. Hij krijgt de onderschei ding onder andere omdat hij aantoont hoe beelende kunst, typografie en vormgeving een belangrijk onderdeel uitmaken an de samenleving. Hierbij verwijst de Johannes Vermeer Stichting naar het terrein waarop Elffers bezig is: het boek, de affiche en de monu mentale wanddecoratie. Een beweegreden voor de toeken ning van de prijs ligt ook in de veelzijdigheid van Elffers. RIJSWIJK Drie orga nisaties op het gebied van de verkeersveilig heid, ANWB, CBR en Veilig Verkeer Neder land (VVN), hebben gis teren in Amsterdam het nieuwe handboek voor de weggebruiker „Slagen in het verkeer" geïntro duceerd. Het eerste exemplaar van dit multi functionele werk, dat 300 pagina's telt, werd aan geboden aan staatssecre taris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat, die ook het voorwoord heeft geschreven. Het boek is bedoeld voor alle weggebruikers: toekomstige, beginnende en geoefende. De opzet is educatief. Afgezien van de informatie over ver keersregels, is meer dan een derde deel ingeruimd voor het gedrag in het verkeer. Veel aandacht krijgt daarbij het gedrag ten opzichte van andere weggebruikers en het gedrag onder bijzondere om standigheden als mist, glad heid, ongevallen en pech. De tekst is voorzien van hon derden kleurenfoto's en teke ningen. Mede daardoor is het geen droog leerboek gewor den, zoals de voorlopers „Het rijexamen" (uitgave van het CBR) en „Verkeerscode" (ANWB en VVN) dat wel waren. Overigens werden van dat laatste boek in de af gelopen twaalf jaar onveer 2,5 miljoen exemplaren ver kocht. De eerste oplage van „Slagen in het verkeer" is voorlopig op 100.000 stuks ge houden. De prijs van het boek bedraagt 18,50 en het is vanaf eind volgende week verkrijgbaar. UTRECHT Volgens mr. F. Kruse, directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, zijn er veel intensievere maatregelen nodig dan die tot nu toe zijn genomen, om de 240.000 schoolverlaters van dit jaar op te vangen en aan werk te hel pen. Om op redelijk korte ter mijn de schoolverlaters aan werk te helpen en daarnaast nog vooruitzichten te schep pen voor de langdurig werklo zen, moeten er zo'n 120.000 ex tra banen worden geschapen. Kruse zei dat gisteren in Utrecht op een congres over jeugdwerkloosheid. Hij liet zich niet uit over het jeugdwerkplan van werkge vers en bonden in de metaal, omdat de invulling daarvan de komende maanden nog onder werp wordt van onderhande lingen. Wel noemde hij het plan bemoedigend. Ook zei Kruse voor een werkelijke vermindering van de jeugd werkloosheid zijn hoop te heb ben gevestigd op plannen tot invoering van groeibanen en uitbreiding van het leerlingen wezen en het'aantal plaatsen waar leerlingen praktijkerva ring kunnen opdoen. Het gun stig effect van tijdelijke extra arbeidsplaatsen en van het sti muleren van scholing, is vol gens Kruse een illusie geble ken door de enorme stijging van de werkloosheid in de af gelopen twee jaar. Nederlandse vertegenwoordiger Mourik: WASSENAAR De Nederlandse ambassadeur bij de Unesco, M. Mourik, is somber gestemd over het voort bestaan van deze VN-organisatie voor onderwijs, we tenschappen en cultuur. Hij zei dit gisteren op een bij eenkomst in Wassenaar. Het besluit van de Verenigde Staten om op 1 januari 1985 uit de Unesco te stappen, zal volgens Mourik zeer ernstige gevolgen hebben voor het voortbestaan van de Unesco. Het grootste pro bleem is volgens Mourik dat de Unesco volledig gepolitiseerd is. Daarbij noemde hij als voorbeeld dat zodra de opgravingen door Israël in Jeruzalem ter sprake komen, omniddellijk de gehele problematiek in het Midden-Oosten over tafel gaat. Bovendien gaat er geen gelegenheid voorbij of de Russen verbinden die met de problemen rond vrede en veiligheid in de wereld, aldus Mou rik. Van het aanvankelijke idealisme van deze organisatie om als „geweten" van de wereld te fungeren, is weinig meer over. Een werkgroep van westerse landen onder leiding van Mourik is momenteel bezig om de problemen van de Unesco in kaart te brengen. Men wil trachten zodanige wijzigingen in deze VN-or ganisatie aan te brengen dat de Verenigde Staten op hun besluit terugkomen. Alleen door krachtige ingrepen kan de VN-organi satie volgens hem nog blijven voortbestaan. LINCOLN John Ph h Wood de man die vorji/r, maand als infiltrant in vredesactiekamp bij Woei drecht voor grote beroer zorgde, verblijft sinds 24 i in de psychiatrische inricht 55: St. Johns Hospital in de Enj se plaats Lincoln. Dit h< 0 een woordvoerder van het kenhuis bevestigd. De 42-ji c ge Wood, die opereerde on de naam Gardiner en opj vlakkig contact heeft gel met de Binnenlandse 1 heidsdienst, zou aan geheugi stoornissen lijden. In Nedgr land werd hij voor het la; zo'n drie weken geleden ge naleerd. Hoe hij vervolgens Lincoln is terecht gekomen ih onduidelijk. Volgens zegs lie den in Lincoln zou hij uij« plan zijn na zijn behandel Ini naar Nederland terug te ren. (ADVERTENTIE) Juli-vakantie-aanbod van uw krant 10 DAGEN COSTA BRAVA volpension 525.- de dag van terugreis U verblijft in MALGRAT DE MAR, een gezellige, gemoedelijke badplaats, welke nog niet door het massatoerisme is aange1 tast Het hotel SORRA D OR (met zonneterras, zwembad, lounge. T V lift en internationale keuken) ligt 25 meter van hetpv strand aan een ca 2 km lange boulevard, waaraan de meeste hotels, bars. restaurants, nachtclubs en winkels liggen e waar het 's avonds gezellig druk is Malgrat heeft een mooi zandstrand met verspreide groepjes pijnbomen U kunt er vele takken van watersport beoefenen. Het station ligt nabij het hotel zodat ook bijv een bezoek aan Blanes (tro pische tuinen) en BARCELONA (de op één na grootste stad van Span|e) tot de mogelijkheden behoort Onze doorlopend ter plaatse aanwezige Nederlandse hostess zal u daarover gaarne alle gewenste inlichtingen verstrekken. U vertrekt per supei uit Den Haag en Ro' nacht doorgereden. De vertrekdata zijn maandag 2,9,16 en 23 juli a.a. Verlenging tot 17 dagen 285.- Gecombineerde reisverzekering voor 10 dagen 20.- per persoon ƒ5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom ƒ6.- poliskosten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14