elecommunicatie blijft [eels in Den Haag Wao'ers worden later ontzien Nationale eenheid" over kruisraketten nodig >P PTT NAAR GRONINGEN WWV-korting gaat niet door Strafkamer Hoge Raad overbelast Ïnnenland EeidaeSowumt VRIJDAG 8 JUNI 1984 PAGINA 13 ep-kloosterling kent oplichting •f' lURG De Tilburgse politie heeft londerzoek afgesloten waarbij 37 ge en van oplichting en flessentrekke- jan het licht zijn gekomen voor to- 120.000 gulden. Op 22 mei hield de tie een 27-jarige Tilburger aan die iddels heeft bekend dat hij ver- pd als kloosterling winkeliers tal [oederen heeft afgetroggeld, varië- van contactlenzen tot stofzuigers 'loerbedekking. Verder hield hij onledig met diefstal van girobe- ïarten, valsheid in geschrifte en istering van hem in bruikleen ge- i goederen. Behalve in het zuiden iet land was de man o.m. ook ac ta Leiderdorp. Acht jaar cel geëist voor doden „snorder" AMSTERDAM De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam eiste giste ren acht jaar cel tegen een 28-jarige man die eind vorig jaar de Amsterdamse snor der (illegale taxichauffeur) G. Logman in zijn auto zou hebben doodgeschoten. Bo vendien zou de man in november '82 ge probeerd hebben iemand anders dood te schieten in verband met een herotnedeal. Hoewel er tal van tegenstrijdige verkla ringen werden afgelegd, meende de offi cier toch voldoende bewijzen te hebben de verdachte als schuldig aan doodslag te zien, temeer omdat deze allerlei bijzonder heden wist te vertellen die nooit in de pu bliciteit zijn geweest. Uitspraak 20 juni. Beboet boeren die ziek vee 'overdosis' geven UTRECHT Veehouders die hun dieren onverantwoord veel geneesmiddelen toedie nen moeten worden beboet. Dit zei vandaag prof. dr. D.Brus op een symposium aan de faculteit Diergeneeskunde in Utrecht. Brus is behalve hoogleraar ook directeur van de provinciale gezondsheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant. Hij vindt dat de boeren hun zieke vee te veel medicijnen toedienen. Een gevolg hier van kan zijn dat er voor de mens schadelij ke stoffen achterblijven in vlees en zuivel- produkten. Brus vindt bovendien dat de die renartsen de veehouders meer moeten wij zen op de mogelijkheden om ziektes te voor komen. Nu zijn ze volgens hem teveel „ach teraf" bezig. Oud-wethouder Leiderdorp opvolger Van Kemenade DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid J. van Ke menade (47) verlaat per 1 september de Tweede Kamer om voorzitter te worden van het college van bestuur van de universiteit van Amsterdam. Van Kemenade heeft elf jaar in de landelijke poli tiek gezeten. Hij wordt opgevolgd door Frans Leijnse (36), oud-wethouder van Leiderdorp, mo menteel werkzaam bij het Instituut voor Toege paste Sociologie in Nijmegen. Van Kemenade was tijdens het eerste kabinet Den Uyl van 1973 tot 1977 minister van onderwijs. Tijdens die periode ontwikkelde hij plannen voor de opzet van een middenschool. In september 1981 werd Van Ke menade in het kabinet Van Agt II, opnieuw mi nister van onderwijs. Dit kabinet viel na een half jaar. Enkele weken geleden liet Van Kemenade weten niet „in" te zijn als opvolger van PvdA- fractieleider Den Uyl. WILTON OP EIGEN BENEN ROTTERDAM De Schiedamse werf Wilton-Fijenoord staat weer op eigen benen. De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren het ak koord bekrachtigd dat de bewind voerders van de werf eerder had den bereikt met de beleggers en crediteuren. De surceane van beta ling kan nu, na zestien maanden, worden opgeheven. De crediteuren krijgen officieel nog wel acht da gen de tijd om bij het Hof in Den Haag beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de rechtbank. Be windvoerder mr. Meeter zei giste ren evenwel niet te verwachten dat één van de schuldeisers van die mogelijkheid gebruik zal maken. Utrecht wil CP- leraar ontslaan UTRECHT Het Utrechtse ge- meentebestuur onderzoekt moge lijkheden voor ontslag van de ge schiedenisleraar H. de Weijer van de Hendrik van der Vlist-scholen gemeenschap. De leraar is sinds enkele weken lid van het hoofd bestuur van de Centrumpartij. Publicaties hierover hebben de sfeer op de school aanzienlijk ver slechterd. Daarbij komt dat De Weijer, die nu alleen geschiedenis geeft, door een teruglopend aantal lesuren volgend jaar ook in aan merking komt voor het geven van lessen maatschappijleer. Hierte gen bestaan grote weerstanden op de school. HAAG De PTT ïf*t zich neergelegd bij /awens van de Tweede ,ier dat de top van de trale Directie naar ningen verhuist. Dit et uit het nieuwe plan de PTT voor de uit- ring van de spreiding, fisteren aan het perso- is gepresenteerd. Alle fsten van het directo- 1-generaal en de alge- \e dienst Centrale Di- ie gaan naar Gronin- behalve enkele aan i Haag gebonden func- van de accountants- Ist. hoofddirectie Post gaat (vel geheel naar Gronin- I Alleen het postmuseum jt in Den Haag. Van de fddirectie Telecommunica- blijft in elk geval het tech- ihe complex in Den Haag. 1 de hoofddirectie Geld isten viel alleen de Dienst stoepbijd ragen onder de ping. Deze blijft nu in r ïaag. Verder verhuizen hoofddirecties Personeels- ?n en Financiële en Econo- :he zaken, met uitzonde- van de Dienst Automati ng en de Rijks Kantoorma- le Centrale. De hoofddirec- Technische Zaken blijft r het grootste deel in Den g- De PTT heeft het nieuwe spreidingsplan gemaakt omdat er sinds de opzet van het eer ste plan in 1980 nogal wat ge wijzigd is. Zo wijst de PTT-top in een toelichting op de toege nomen concurrentie voor de post, het verlies van bepaalde monopolies bij de telecommu nicatie, de opzet van de Post bank en een onderzoek naar de toekomstige structuur en status van de PTT. Als andere motieven voor het nieuwe plan ziin de noodzakelijke kos tenverlagingen en het im- krimpen van het personeel met twee procent. De groei van het personeel bij de Cen trale Directie is daarmee tot staan gebracht. Tenslotte wijst de PTT-top op de negatieve ervaring die men heeft opgedaan met de sprei ding van de achthonderd PTT'ers die al in Groningen zitten. Het oude plan ging uit van een evenredige spreiding over Den Haag en Groningen. Daarom werd gekozen voor het splitsen van afdelingen, hetgeen in de praktijk niet blijkt te werken. Goed lopend De PTT meent dat in het nieu we spreidingsplan geprobeerd moet worden zowel in Den Haag als in Groningen een goed functionerende organisa tie op te zetten, waarmee een offensiei. beleid gevoerd kan worden Alle1 afdelingen van de Centrale Directie moeten daarbij voortdurend operatio neel kunnen zijn. Vooral voor de Telecommunicatie bleken deze doelstellingen in het oude plan niet te verwezenlijken. Het overbrengen van het tech nische complex zou enorme kosten met zich brengen en het risico inhouden dat men contacten met afnemers zou verliezen. De schade zou daar door groter zijn dan het hand haven van het technisch com plex in Den Haag. De PTT vindt dat ook de andere dien sten, die wat betreft hun marktpositie zijn aangewezen op de Randstad, niet moeten verhuizen. In het nieuwe plan wordt het splitsen van afdelingen of het opzetten van dependances ver meden. Dit zal echter wel veel reizen en soms ook doublures in werkzaamheden betekenen, aldus de PTT. Uiteindelijk zit ten straks de Directieraad, concernstaven, centrale onder steunende diensten en staven van operationele hoofddirec ties in Groningen. Vijfhonderd Met de nieuwe opzet blijven vijfhonderd PTT'ers die vol gens het oude plan naar het Noorden zouden moeten, in Den Haag. Voor hen verhui zen vijfhonderd anderen. De PTT heeft niet speciaal gelet op afdelingen met een hoog percentage geclausuleerden (PTT'ers met een arbeidscon tract waarin staat dat zij mee moeten verhuizen). Volgens het nieuwe plan moeten de functies die voor verplaatsing zijn aangewezen voor 90 pro cent in één jaar worden over geplaatst. De PTT'ers zelf krij gen meer tijd om te verhuizen. Nadat de hoofdstroom over is moet binnen vijf jaar de af wikkeling (voorkomen van doublures en afbouw in Den Haag) van de spreiding, rond zijn. Het nieuwe plan gaat ervan uit dat er nog 2554 functies verplaatst moeten worden. Op 1 januari zaten er al 797 PTT'ers in Groningen, inclu sief 36 vacatures. In het plan wordt verder rekening gehou den met 150 extra functies die nog gedurende de spreiding ontstaan. De Centrale Directie heeft nu 7028 werknemers. Volgens het nieuwe plan gaan er daarvan uiteindelijk in to taal 3100 naar Groningen. De rest blijft in Den Haag. De PTT-top erkent dat de plannen het meest onzeker zijn voor de Telecommunica tie. Er staat bijvoorbeeld nog niet vast hoeveel functies van de Centrale Ondersteunende Dienst ert van de Directie In frastructuur naar Groningen gaan. Ook is nog niet bekend welke functies van Technische en Commerciële Zaken ver trekken. Bij de hoofddirectie Technische zaken staat boven dien ook de verplaatsing per functie nog niet vast. uzie over imerdebat (er kleinere idernemers N HAAG Er is een con- uitgebroken tussen CDA de ene kant en VVD en |A aan de ander kant over peleid voor het midden- en nbedrijf (MKB). Het CDA ft coalitiegenoot VVD en PvdA ervan beschuldigd midden- en kleinbedrijf de p te laten worden van een liek spel. Beide fracties bn, aldus het CDA, op [nele" gronden een aantal jnen van staatssecretaris Zeil niet meer voor het n van de zomervakantie in Kamer behandelen. De nen van Van Zeil omvat onder andere een nieuwe :t van de voorlichting aan ^rnemers, een startpremiè I werklozen die een bedrijf ™n beginnen en de ver- ïting voor ondernemers credieten van de bank met sgarantie willen hebben stens vijf procent eigen nogen te hebben. De plan zijn slecht gevallen bij de ienstandsorganisaties. President bij koningin Op de tweede dag van zijn driedaags staatsbezoek aan Nederland is president Alberto Monge van Costa Rica gisteren op Huis ten Bosch ontvangen door koningin Beatrix. Prinses Margriet was bij de ontvangst aanwezig. Buik van vijf meter Irma, de zwangere olifant uit diergaarde Blijdorp, groeit voor spoedig. De omvang van haar buik, die regelmatig wordt ge meten, bedraagt inmiddels vijf meter. De unieke bevalling zal naar het zich laat aanzien niet zo lang meer op zich laten wach ten. Natuur genezer spant geding aan tegen specialist en patiënt ROTTERDAM De natuurgenezer A. Lo- dewijkx uit Ermelo heeft prof. dr. G. Hen- neman van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam voor de rechter ge daagd. De reden daarvoor is de behandeling van de 26-ja- rige P. Voorthuijzen, die volgens Henemann via een operatie op het nip pertje gered kon worden nadat Lodewijkx deze sui kerpatiënt een pillenkuur had voorgeschreven. Hen- neman omschreef de na tuurgenezer, die zichzelf orthomoleculair- geeeskundige noemt, als „een levensgevaarlijk man, die onherroepelijk achter slot en grendel moet". Voorthujzen, die na de behandeling door Hen- neman zei doodsbang te zijn dat Lodewijkx nog meer slachtoffers zou ma ken, moet zich eveneeens voor de rechter verant woorden. De zaak dient volgende week dinsdag in Rotterdam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Overeen komstig de verwachtingen blijft de 3-pct-korting op de sociale uitkeringen per 1 juli beperkt tot de ww- en wao-uitkeringen. Door de door het kabinet even eens voorgestelde korting op de wwv werd gister middag een streep ge haald doordat de Tweede Kamer een voorstel van de CDA'er Weijers om die korting niet te laten door gaan aanvaardde. De VVD stemde hiertegen. Een voorstel van linkse zijde om helemaal van kortingen af te zien bleef aan die linkerkant steken. Daarentegen werd de li berale motie om de wao- trekkers op 1 januari, als zich nieuwe kortingen aandienen, te ontzien, aangenomen. Hier stemde het CDA tegen. Rond die VVD-motie ontstond tijdens de afronding van het kamerdebat over het 1 juli- pakket nog enige deining. De vrees was namelijk uitgespro ken, dat het ontzien van de wao'ers straks tot gevolg zou kunnen hebben dat op andere uitkeringen extra zou moeten worden gekort om aan het be zuinigingsbedrag te komen. De indiener Linschoten haastte zich toen te verklaren, dat dit niet zijn bedoeling was en dat er dan maar minder bezuinigd zou moeten worden, naar hij verwachtte 150 miljoen. PvdA-fractieleider Den Uyl sprong daarop in de discussie met de opmerking, dat de VVD kennelijk het regeerak koord wat de bezuinigingen betreft negeert. „Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt van een coalitiepartner", zei hij. „De VVD gelooft kennelijk niet meer in de doelstellingen van het kabinet. Terecht trou wens, want die zijn in de hui dige economische situatie ook niet meer houdbaar. Het CDA denkt kennelijk net zo over het regeerakkoord, want die fractie schiet, door de wwv- korting niet te laten doorgaan dit jaar nog een gat van 75 miljoen in de bezuinigingen". Fractievoorzitter Nijpels van de VVD veerde meteen op om te verklaren, dat het regeerak koord zijn partij heilig is en dat de 150 miljoen dan ook niet zal gaan ten koste van de bezuinigingstaakstelling van dat akkoord maar van de ex tra bezuinigingen die het kabi net telkens nastreeft Na de verklaring van Linscho ten, dat andere uitkeringen niet de dupe mogen worden van het ontzien van de wao'ers in januari, kreeg diens motie brede steun. Alleen het CDA was ertegen. Niet omdat de wao'ers ons niet lief zouden zijn, zo verklaarde fractielei der De Vries, maar omdat zo n uitspraak vooruit loopt op de stelselherziening, bij welke ge legenheid hij tenminste een overgangsregeling voor lang durige arbeidsongeschikten zal bepleiten. Overigens werd Linschoten van verschillende kanten hypocrisie verweten: Eerst de wao'ers korten en vervolgens huilerig voor hen opkomen. (ADVERTENTIE) 'StECHT Minister- ïsident Lubbers vindt „nationale eenheid" den is, nu het kabinet noop over de even plaatsing van kruis- btten heeft doorge it. Het is zaak dat dit luit in het kabinet, in parlement en in de sa menleving met eensge zindheid wordt gesteund, aldus de premier gisteren in Utrecht. „Alleen als het kabinetsbesluit wordt ge volgd kan er iets goeds mee worden gedaan", zo stelde de minister-presi dent, doelend op de inter nationale onderhandelin gen over wapenbeheer sing. Het kabinetbesluit omvat twee hoofdpunten, zo stel de Lubbers. Als de Sovjet- Unie nu nog doorgaat met het plaatsen van SS-20's dan zal Nederland de ra ketten plaatsen. Als Oost en West afspreken om minder kernwapens te plaatsen dan neemt ons land daar zijn deel in. „Met respect voor ieders standpunt" is het nu van groot belang dat we in Nederland op basis hier van tot een eensgezind be sluit komen, zo betoogde de premier. De voorzitter van het Euro pees Parlement, PvdA-lijst- trekker Piet Dankert, heeft in Maastricht verklaard dat het voorstel van het kabinet een paar krankzinnige punten be vat. Het voorstel suggereert dat Nederland op zijn eentje een bewapeningsevenwicht met de Sovjet-Unie zou kun nen bereiken, aldus Dankert. Ook kunnen de verhalen over hervatting van de ontwape ningsbesprekingen tussen de grootmachten als voorwaarde voor het al dan niet plaatsen van kruisraketten in. ons land onmogelijk serieus bedoeld zijn. Lubbers, aldus Dankert, moet en kan weten dat de on derhandelingen niet eerder kunnen worden hervat dan nadat de Amerikaanse politiek weer op gang is gekomen. Dit laatste is pas het geval in fe bruari 1985 na de Amerikaan se presidentsverkiezingen. Behalve de NOS-televisie zal ook de radio uitgebreid aan dacht besteden aan de debat ten die volgende week in de Tweede Kamer over de kruis raketten worden gehouden. Zowel dinsdag als woensdag zullen de debatten recht streeks uitgezonden worden via de middengoldzender van Hilversum 1. Dinsdag vindt het debat plaats in de commis sievergadering, vanaf 11.15 uur. Woensdag is er de plenai re bijeenkomst in de Tweede Kamer vanaf 13.00 uur. Het normale programma van Hil versum 1 blijft te ontvangen via de FM-kanalen. HOGE WIJNEN NU OOK PER GLAS Van een welgekozen selektie uit de hogere regionen van onze wijnkaart kunt u in de restaurants van Relais du Centre nu ook per glas bestellen. Praktisch in een klein gezelschap. Interessant voor wie wil variëren. En wel zo aardig voor uw portemonnee. Een goed voorbeeld van: Fbrsoonlijk gastheerschap aan elke tafel Gouda „Rötisserie TEtoile" Tel. 01820 -12253 Schiedam „l'Auberge Hosman Treres" Tel. OIO - 264096 Utrecht "Jean d'Hubert" TeL 030 -945952 Waddmxveen De Gouwe Dis Tel. 01828 -12026 NIJMEGEN De strafkamer van de Hoge Raad is overbelast. Wanneer men een eind wil maken aan .die overbelasting zonder afbreuk te doen aan het bestaande cassatie-instituut, valt er niet te ontkomen aan een uitbreiding van het aantal leden van de Hoge Raad. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Juristen Vereniging (NJV) mr. P. Mout vandaag in zijn rede tijdens de jaarvergadering van de NJV. Eén van de merkbare symptomen die volgens mr. Mout wijst op die overbelasting is de volgens hem ongebruikelijk lange termijn waarop de strafkamer in sommige zaken arrest wijst „Het is of de stortvloed van minder belangrijke en zelfs bagatelzaken het tempo en de regelmaat verstoort waarmee de Hoge Raad ant woord geeft op cassatiemiddelen. Dit tot schade van de recht sontwikkeling, de rechtzoekenden en het aanzien van dit colle ge", aldus Mout. Hij wees erop dat de strafkamer in tegenstelling tot de civiele kamer van de Hoge Raad geen drempel kent om dat er geen cassatiemiddelen voorgesteld hoeven te worden om ontvangen te worden. Aan de overbelasting moet volgens Mout een halt worden toege roepen, omdat een te laag tempo van rechtspraak strijdig kan zijn met het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Ook wanneer dat lage tempo wordt veroorzaakt door overbelasting. De staat moet er volgens hem voor zorgen dat die overbelasting wordt weggenomen. Daartoe moet een keuze worden gemaakt tussen de benoeming van meer raadshe ren of het indammen van de stroom van cassatiezaken bij een gelijkblijvend aantal leden van de strafkamer.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13