EK moet nieuwe impulsen geven Scheidsrechters Prog ramma EK voetbal op de televisie De vorige zes EK- toernooien Dubieuze rol van sportartikelenfirma bij voetbal Europese titelstrijd voetbal een oud idee SPORT CeidócSowont VRIJDAG 8 JUNI 1984 PAGINApQ PARIJS Wanneer dins dag in het Parijse Pare des Princes de eindronde van het Europees voetbalkam pioenschap met het duel Frankrijk-Denemarken van start gaat, staat het Europese topvoetbal voor een vuurproef. Aangezien het de laatste jaren nogal schortte aan de aantrek kelijkheid van het spel is men er op gebrand het voetbal nieuwe impulsen te geven. En dat zal in Frankrijk moeten gebeu ren. Al bijna sinds mensenheugenis stellen Europese bekerfinales niet al te veel meer voor. De tactische varianten en vond sten hebben het spel zo zeer in een wurgende greep genomen dat er van spelvreugde voor spelers en toeschouwers wei nig meer over blijft. Trainers kloppen zich op de borst, wij zend naar de resultaten, zon der zich te bekommeren om de toekomst. Korte-termijnden- ken heeft een vooraanstaande plaats in de voetbalindustrie ingenomen. Dat bracht crises met zich mee. Men hoeft maar te den ken aan de discussies die in West-Duitsland op gang zijn gekomen na de terugval van het eigen topvoetbal. Zelfs een Europa Cupzege van Hambur ger SV kon niet voorkomen dat alles en iedereen zich er mee ging bemoeien. Uren tv- debat werd.en er zelfs aan ge spendeerd. Voor een niet- Duitser wellicht wat lachwek kend, het toont niettemin aan dat voetbal nog steeds iets is om je druk over te maken. Dooie mus De crisis trof niet alleen West- Duitsland. Het wereldkampi oenschap in Spanje, twee jaar geleden, was van een teleur stellend gehalte. De voetbal liefhebber bleek in doorsnee, daarbij geholpen door het me rendeel van de pers, al blij met een dooie mus in de vorm van Brazilië, dat weliswaar artis tieker speelde dan de overige deelnemers (op Frankrijk na misschien), maar een elftal op de been had gebracht dat van z'n leven niet vergeleken mocht worden met de Brazili aanse elftallen, die het al tot een wereldtitel schopten. Juist het optreden van Frank rijk in een gevorderde fase van het WK van 1982 kan een (late) heilzame werking op het Europese voetbal hebben. Na het heroische gevecht in Sevil- la met West-Duitsland, dat na het nemen van strafschoppen werd verloren, had bijna de hele wereld Frankrijk in zijn hart gesloten. Italië werd we reldkampioen, maar genoot niet half zoveel sympathie. De gevolgen waren in Frankrijk vlak na het toernooi duidelijk te merken. Het voetbal, dat zo lang in het slop had gezeten, bloeide op. Heel goed Het komt dan ook wel heel goed uit dat Frankrijk de eindronde van het Europees kampioenschap organiseert. Is het de laatste jaren een pro bleem om bij toernooien alle wedstrijden van voldoende pu bliek te voorzien, dit keer is dat geen enkel probleem. De Fransen willen best in de bui del tasten om naar het voet ballen te gaan. Want voetbal is er in 1982 een geduchte con current van bijvoorbeeld het wielrennen en in het vooral Zuid-Frankrijk populaire rug by geworden. Vijftien wed strijden telt het EK en ze zijn alle nagenoeg uitverkocht. Dat wil zeggen dat er driekwart miljoen mensen de tribunes zullen bevolken: om precies te zijn 755.175. Examen Wat dat betreft kan het dus niet meer stuk voor de organi satie. Frankrijk is de toewij zing meer dan waard geweest, dat kan vooraf al geconsta teerd worden. Het woord is nu aan de voetballers en vooral mischien wel aan de heren bondscoaches. Zij zullen moe ten bewijzen de enorme be langstelling waard te zijn. Het Europees kampioenschap is een examen. Doodgegooid zijn we met betonvoetbal, kleine speelvelden, buitenspelgeval- len en een-nulresultaten. Het merkwaardige daarbij is dat men het in brede kring kenne lijk ook nog interessant is gaan vinden die hersenspinsels van trainers te begrijpen en te waarderen. Wanneer tegenwoordig to- planden als West-Duitsland en Italië een vriendschappelijke WK-revanche spelen is er geen fluit aan, bulkt het van de overtredingen en staan bei de ploegen met elf man in het eigen strafschopgebied. Een beetje aanvaller gooit al vante- voren de handdoek in de ring, vooral ook omdat vasthouden door verdedigers in het over volle strafschopgebied tegen woordig niet meer tot de over tredingen schijnt te behoren. Het verdedigen is de laatste ja ren niet alleen dank zij de trainers in zwang geraakt, het is gesanctioneerd door de scheidsrechters, die de verde digers (overtredingen en bui tenspel) altijd het voordeel van de twijfel geven. Dus ook van de leiding zal het afhangen of het voetballen weer echt interessant wordt. In Frankrijk zal blijken of men echt wil genezen. Het is maar zeer de vraag want de FIFA goochelt op gevaarlijke wijze met het voetbalspel. Te voorspellen dat straks voetbal len geen voetballen meer is lijkt op het oog een boude be wering, maar is zo gek nog niet. Materialen De invloed van de sportartike lenfirma's is in het laatste de cennium zo groot geworden, dat niemand meer invloed lijkt te hebben op materialen. Voetballers zijn modellen ge worden, gestoken in wat mijn heer Adidas nu weer voor fraais had uitgevonden. Pierre Cardin op voetbalschoenen. Dat beïnvloedt het spel als zo danig natuurlijk niet. Maar de kwaliteit van de bal bijvoor beeld wel. Er is al veel gezegd en geschreven over de coating van de ballen. De waterweren de laag, die voorkomt dat de bal door opname van regen water hoger van gewicht wordt. Die coating (krab maar eens met een mesje over een tango bal) is een ideale uitvinding voor nat weer! Maar er wordt met deze bal gespeeld onder alle omstandigheden. Op een droog veld heeft deze kunst stofhuid de neiging weerstand te bieden bij het schuiven. Stroef op stroef dus. De bal van tegenwoordig wil alleen nog maar rollen, niet meer schuiven. Voor aanvallers een ramp. Zij kunnen, met het li chaam tussen tegenstander en bal die bal niet meetrekken. De bal biedt op het droge gras weerstand, blijft liggen en de voetballer struikelt. Wie er op let trekt van wanhoop de te nen krom in zijn schoenen. Geheel synthetisch Nu dan is ae FIFA op de prop pen gekomen met een geheel uit synthetisch materiaal ver vaardigde bal. Met angst en beven zullen we moeten af wachten wat dat nu weer voor geks oplevert. In Frankrijk en op de Olympische Spelen wordt er mee geëxperimen teerd. Niet van coating voor ziene ballen leefden, omdat leer zogenaamd levend materi aal is. Vraag het de schoenma ker. Ballen zijn dood gemaakt door het leer af te sluiten van de buitenlucht. Met synthe tisch materiaal moeten de voetballers helemaal in de aap gelogeerd zijn. In het Engelse blad The Observer schreef een wakkere columnist dat de Sovjet-Unie een week te vroeg had bekend gemaakt de Olym pische Spelen in Los Angeles te zullen mijden. Een week la ter zouden ze een reden heb ben gehad: de synthtische bal. De voetballers hebben geen invloed op ondeugdelijk mate riaal, tenzij ze massaal protest aantekenen. Dat is nog nooit in de voetballerij gebeurd, zo dat de firma's kunnen door gaan met hun „terrorisme". Met een beetje gevoel voor voetbal neem je bij droog weer een gewone leren bal en bij nat weer een bal met een „laagje". En nooit een synthe tische (die heb je al in „tango- vorm" voor trainingen maar op amateurvelden kom je ze tegenwoordig al bij wedstrij den tegen, zonder dat de scheidsrechter er iets aan doet. De term „approved by FIFA" brengt de arbiters kennelijk op een dwaalspoor). De synthetische bal ten spijt zal het EK 1984 tjokvol pu bliek ziten. Het zou voor het aanzien van het voetbal van groot belang zijn wanneer de profs inderdaad tonen zoveel belangstelling waard te zijn. Het moet worden betwijfeld. De belangen van niet alleen meneer Adidas zijn groot, de belangen van spelers en trai ners zijn zo mogelijk nog gro ter. En belangen zijn het ex cuus voor alles.... HENK MULDER ren PARIJS Jan Keizer is de enige Nederlandse]nal vertegenwoordiger bij het EK voetbal in Frank-6ev rijk. De Volendamse scheidsrechter, die ook op de Olympische Spelen in Los Angeles in actie komt,-1 is in elk geval zeker van het duel West-Duitsland-|t Roemenië op 17 juni in Lens. „dt inal De complete lijst van scheidsrechters ziet er als volgt uit: gor Groep 1: gla Parijs 12/6 Frankrijk - Denemarken: Roth (WD1) mi Lens 13/6 België - Joego-Slavië: Fredriksson (Zwe) |ibt Nantes 16/6 Frankrijk - België: Valentine (Sch) N( Lyon 16/6 Denemarken - Joegoslavië: Lamo Castillo (Spa) e St. Etienne 19/6 Frankrijk - Joegoslavië: Daina (Zwi) de Straatsburg 19/6 Denemarken - België: Prokop (OD1) lis; hei Groep 2: leit Straatsburg 14/6 West-Duitsland - Portugal: Joesjka (Sov)kel St. Etienne 14/6 Roemenië - Spanje: Ponnet (Bel) be Lens 17/6 West-Duitsland - Roemenië: Keizer (Ned) kg Marseille 17/6 Portugal - Spanje: Vautrot (Fra) k v Parijs 20/6 West-Duitsland - Spanje: Christov (Tsj) prs Nantes 20/6 Portugal - Roemenië: Fahnler (Oos) M«' tr Halve finales e Marseille 23/6 Nummer een groep 1 - nummer twee groepltei 2: Bergamo (Ita) af Lyon 24/6 Nummer twee groep 1 - numer een groep 2:11e Courtney (Eng). in ttie tc DEN HAAG Het programma voor de eindrondea van het zevende toernooi om het Europese voet-l balkampioenschap voor landenteams is: 12 juni Parijs: Frankrijk - Denemarken (groep 1) 13 juni Lens: België - Joegoslavië (1) 14 juni Straatsburg: West-Duitsland - Portugal (2) 14 juni St. Etienne: Roemenië - Spanje (2) 16 juni. Nantes: Frankrijk - België (1) 16 juni Lyon: Denemarken - Joegoslavië (1) 17 juni Lens: West-Duitsland - Roemenië (2) 17 juni Marseille: Portugal - Spanje (2) 19 juni St. Etienne: Frankrijk - Joegoslavië (1) 19 juni Straatsburg: Denemarken - België (1) 20 juni Parijs: West-Duitsland - Spanje (2) 20 juni Nantes: Portugal - Roemenië (2) 23 juni Lyon: Halve finale: 1 groep 1-2 groep 2 24 juni Marseille: Halve finale: 1 groep 2-2 groep 1 27 juni Parijs: Finale HILVERSUM De NOS-televisie zendt het Euro-jJ pees kampioenschap voetbal vanaf volgende weekjj vrijwel geheel rechtstreeks uit. U Het uitzendschema van Studio Sport ziet er alsjt volgt uit: Dinsdag 12 juni: Ned. 2 20.20-22.22 uur: Frankrijk-Denemarken h Woensdag 13 juni: Ned. 2 20.20-22.22 uur: België-Joegoslavië Donderdag 14 juni: Ned. 2 17.05-19.05 uur: West-Duitsland-Portugal Ned. 2 20.20-22.22 uur: Roemenië-Spanje r Zaterdag 16 juni: Ned. 2 17.05-19.05 uur: Frankrijk-België Ned. 2 20.20-22.22 uur: Denemarken-Joegoslavië r f Zondag 17 juni: Ned. 1 17.05-19.05 uur: West-Duitsland-Roemenië Ned. 1 20.20-22.20 uur: Portugal-Spanje Dinsdag 19 juni: Ned. 2 20.20-22.22 uur: Frankrijk-Joegoslavië of Denemar-j ken-België Woensdag 20 juni: Op dinsdag en woensdag is van de wedstrijd die niet reeht-j od Zaterdag 23 juni: Ned. 2 19.50-21.50 uur: halve finale Marseille Zondag 24 juni: Ned. 1 19.45-21.50 uur: halve finale Lyon Woensdag 27 juni: Ned. 2 19.50-21.50 uur: finale in Parijs Tijdens de loting voor de eindronde om de Europese voetbalstrijd, die dinsdag begint, presenteerde deze als mascotte verklede figuur de door menige voetballer gewraaxie, syntneuscne oai. DEN HAAG De voorgaande zes toernooien om het Europees kampioenschap verliepen als volgt: 1960 (Frankrijk) Halve finales: Sovjet-Unie - Tsjecho-Slowakije 3-0, Joego slavië - Frankrijk 5-4. Om de derde plaats: Tsjecho-Slowakije - Frankrijk 2-0. Finale: Sovjet-Unie - Joegoslavië 2-1, na verlenging. 1964 (Spanje) Nederland wint in eerste ronde van Zwitserland (3-1, 1-1) en verliest in tweede ronde van Luxemburg (1-1, 1-2). Halve finales: Spanje - Hongarije 2-1 na verlenging, Sov jet-Unie - Denemarken 3-0. Om de derde plaats: Hongarije - Denemarken 3-1, na ver lenging. Finale: Spanje - Sovjet-Unie 2-1. 1968 (Italië) Nederland derde in kwalificatiegroep met Hongarije, Oost- -Duitsland en Denemarken. Halve finales: Italië - Sovjet-Unie 0-0, na verlenging Italië wint door loting, Joegoslavië - Engeland 1-0. Om de derde plaats: Italië - Joegoslavië 1-1 na verlenging en 2-0 in tweede wedstrijd. 1972 (België) Nederland tweede in kwalificatiegroep met Joegoslavië, Oost-Duitsland en Luxemburg. Halve finales: Sovjet-Unie - Hongarije 1-0. West-Duitsland - België 2-1. Om de derde plaats: België - Hongarije 2-1. Finale: West-Duitsland - Sovjet-Unie 3-0. 1976 (Joegsolavië) Nederland winnaar van kwalificatiegroep met Polen, Ita lië en Finland. Kwartfinales: Nederland - België 5-0 en 2-1. Halve finales: Tsjecho-Slowakije - Nederland 3-1 na ver lenging, Joegoslavië - West-Duitsland 2-4, na verlenging. Om de derde plaats: Nederland - Joegoslavië 3-2, na ver lenging. Finale: Tsjecho-Slowakije - West-Duitsland 2-2, na verlen ging, Tsjecho-Slowakije wint na strafschoppen. 1980 (Italië) Nederland eerste in de kwalificatiegroep met Polen, Oost- -Duitsland, Zwitserland en IJsland. Eindronde (in Italië): Nederland - Griekenland 1-0, West-Duitsland - Nederland 3-2, Nederland - Tsjecho-Slowakije 1-1. Om de derde plaats: Tsjecho-Slowakije - Italië 1-1, Tsje cho-Slowakije wint na strafschoppen. Finale: West-Duitsland - België 2-1. DEN HAAG Het idee om een Europese titelstrijd voetbal in het leven te roepen is ouder dan de UEFA. Al voor het eerste toernooi om het wereldkampioenschap (1930) werd de mogelijk heid besproken, pas tijdens het congres van de Europese voet balunie in Stockholm (1958), kwam het er van. De beslissing werd genomen met een kleine meerderheid (15-13); tegenstan ders vreesden, dat de internationale voetbalagenda al te vol zou worden. Het initiatief kwam uit Groot-Brittannië. Al sinds 1883 kent het Verenigd Koninkrijk het „home-championship", een toernooi tussen Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ierland. Dat voor beeld werd gevolgd door vijf landen (Italië, Zwitserland, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije en Hongarije), die elkaar tussen 1927 en 1953 elke drie jaar om de Mitropa Cup bestreden. Als gevolg van de dalende publieke belangstelling kwam aan die reeks een einde. Ook de eerste Europese toernooien (1960, gewonnen door de Sovjet-Unie) en (1964, Spanje) om de „Landenbeker" trokken weinig kijkers en deelnemers. Een aantal landen, waaronder Nederland en West-Duitsland, meed aanvankelijk het evene ment. Echte titel Toen in 1968 een echte Europese titel op het spel stond, was het toernooi een serieuze tegenhanger van de wereldtitelstrijd ge worden. Drie keer ging de eindronde tussen vier landen. Sinds vier jaar (Italië) is het deelnemersveld verdubbeld. Aangezien ook een aantal wedstrijden in dat toernooi slecht werd bezocht, stelde de Westduitse voetbalbaas Hermann Neuberger voor te rug te keren naar de beproefde aanpak. Bij de UEFA kregen dergelijke financiële klaagzangen geen gehoor. In Frankrijk ne men acht landen aan de eindronde deel.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10