Weerstand tegen plaatsing slinkt dIet gedroomde kind bestaat niet Kamermeerderheid wil wwv'ers ontzien NIEUW TEGEN KAALHEID AMERIKAANS MIDDEL Regering wil computer niet op grote schaal in onderwijs gjJNENLAND CeidaeSoutmit DONDERDAG 7 JUNI 1984 PAGINA 9 «houder overleden Inademen koolzuurgas iA De 48-jarige Bredase luder F. de Pree is gisteren "en, nadat hij afgelopen za- »acht ongeveer een kwar- tng koolzuurgas had ingea- Sinds het bedrijfsongeval is i niet meer bij kennis ge- Het gas was ontsnapt uit )lzuurcylinder voor de bier- iie in de kelder onder zijn ;tond. Volgens de arbeidsinp- t in Breda zijn de voorschrif- de kelder niet overtreden, .enst heeft de indruk dat dit ongevallen vaker voorkomt. Qweek deed zich hetzelfde in een ander café in Breda. »ij deden zich echter geen "Tonlijke ongevallen voor. Politie Enschede hoeft niet naar Woensdrecht ENSCHEDE Ensche- dese politie-agenten hoe ven niet naar Woes- drecht, als zij gewetens bezwaren mochten heb ben tegen het uitvoeren van taken op de basis. Dit heeft de korpsleiding gisteren meegedeeld. Volgens de korpsleiding was bij de demonstraties het afgelopen weekeinde tegen de plaatsing van kruisvluchtwapens één functionaris in gewetens nood gekomen. Waterland pü In Amsterdam lag gisteren niet de humor, maar de watersport op straat. Pootje baaien, bandje- drijven en een nat pak halen was allemaal mo gelijk in de Ruys de Beeren- brouckstraat, waar een ge sprongen hoofd waterleiding voor enige nattigheid zorgde. Kinderen nemen zoiets niet zwaar op: waar water is, zijn ze al snel in hun ele- ment. Miljoen boete AMSTERDAM De recht bank in Amsterdam heeft vanmorgen een 57-jarige Amsterdammer veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf en een boete van één mil joen gulden, te vervangen door zes maanden hechtenis wegens belastingfraude. Te gen de man was door de of ficier eenzelfde straf geëist. Hij had als directeur van een BV in 1974 de fiscus op gelicht voor 1,1 miljoen gul den. Alleen de belasting fraude in dat jaar was hem ten laste gelegd, maar vol gens de officier van justitie was de man in andere jaren ook niet helemaal zuiver op de graat geweest bij het in vullen van zijn aangifte. Petaio dreigt weer te gaan zwerven AMSTERDAM „Zigeunerkoning" Koko Petaio en zijn familie weigeren terug te keren naar Amsterdam. Een woordvoerder verklaarde gisteravond dat „hun leven daar niet zeker is". Hij reageerde daarmee op een uitspraak eerder die dag van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Daarbij werd bepaald dat de zigeuners moeten terugkeren naar hun oude standplaats aan de Buiksloterdijk in Amsterdam- -Noord. Petaio en zijn familie verblij ven sedert ongeveer een maand illegaal in Diemen. Indien GS van Noord-Hol land vasthouden aan de eis dat de zi geunerfamilie weg moet uit Diemen, zal Petaio, aldus zijn woordvoerder, het zwervend bestaan weer oppakken. Korter werken bij overheid levert 12.000 banen op DEN HAAG Eén procent arbeids tijdverkorting bij de overheid (ambte naren en trendvolgers) kan dit jaar 12.000 nieuwe banen opleveren. Dit heeft minister Rietkerk van Binnen landse Zaken gisteren gemeld aan de centrales van overheidspersoneel. Met de arbeidstijdverkorting en herbe zetting van de vrijkomende banen is volgens de minister in 1984 een bedrag gemoeid van 490 miljoen gulden, en vanaf 1985 690 min jaarlijks. De meeste arbeidsplaatsen zouden ge creëerd kunnen worden bij de ministe ries (1.398), in het onderwijs (2.535) en in de premie- en subsidiesector (4.560). FORMATIEFILM OVER ADOPTIE VAN KINDEREN UIT DERDEWERELD ir ECHT De vraag .„lom mensen besluiten kind te adopteren is 2tl moeilijk te beant- den als de vraag om mensen iiber- A kinderen willen. IC dat kinderen een —.'ale rol spelen in het ii van veruit de mees- ensen, staat onomsto- 1 vast. Veel gezinnen en kinderen kunnen n, gaan zelfs tot het ;te om de natuur als- vermurwen en me- unnen daar talloze van vertellen, voor niets blijkt van ;ezinnen die kiezen adoptie 75 onge- kinderloos te zijn, I adoptie ligt meestal et verlengde van het ingen naar kinderen, ook een groot aantal dat, bijvoorbeeld het motief van ievolking, niet zo'n ifte heeft aan „ei- kinderen, wil wel iekinderen. I beslissing om te adopte- 'eenmaal genomen, dan er twee mogelijkheden: kind uit Nederland of een [uit het buitenland. Door Killende oorzaken (aan- voorkeuren e.d.) worden o/zakelijk kinderen uit buitenland geadopteerd. :ost 12.000 a 13.000 gulden eind, en mede door die gestegen kosten is het adoptieouders de laatste langzaam afgenomen. desondanks worden er jaar nog zo'n duizend feren geadopteerd (tegen- jiongeveer zeventig uit Ne ll), waardoor het totale momenteel rond de ligt. Dat zijn echter melijk kinderen uit de Wereld en dan hoofdza- uit Zuid-Amerika, Ko- JSri Lanka en India. De giteiten uit andere landen staan adoptie niet (meer) toe. Verder kan iedereen in princi pe zijn eigen kind(eren) uit zoeken. Op het aanvraagfor mulier kun je namelijk een voudig je voorkeuren uitspre ken, waarmee al snel de in druk wordt gewekt dat je een bestelling bij de slager doet. Zo is het natuurlijk niet helemaal, maar afgezien van de mensen die vol walging een grote streep door dat formulier ha len en er met grote letters „geen voorkeur!" op zetten, denken veel anderen dat ze het ideale, het gedroomde kind in huis te halen. Laatste kans Dat is gevaarlijk. Voor de kin deren is de reis naar het wes ten meestal de laatste kans op een acceptabel bestaan. Ze hebben niet zelden een leven achter de rug, hoe kort ook, dat die benaming eigenlijk niet verdient. Ze hebben geen ouders, meestal ook geen fami lie, leven in tehuizen onder het absolute bestaansminimum of zijn, zoals de wat ouderen, alleen in leven gebleven dank zij diefstal en bedelen. Zonder daar verder drama tisch over te doen, is het adop teren van zo'n kind uiteraard geen sinecure. Goede voorlich ting kan daarom veel ellende voorkomen. Met dat voor ogen heeft Wereldkinderen, een vereniging die de hulp aan het kind in nood in de Derde We reld bevordert, kortgeleden een adoptiefilm gemaakt. Dat gebeurde in samenwerking k M. fet k Adoptie van kinderen uit de Derde Wereld: het vertederende plaatje heeft al te veel illusies verstoord. met het Adoptiecentrum en de Subfaculteit voor Pedagogi sche en Andragogische Weten schappen van de Rijksuniver- stieti van Utrecht. In de film, de 45 minuten duurt en vooral bedoeld is voor vertoning op informatie avonden, proberen vier echt paren die kinderen hebben ge adopteerd, uit te leggen waar om ze dat hebben gedaan. Waarom wilden ze kinderen, waarom adoptiekinderen, wanneer besloten ze te adopte Pleegouders boos over kritiek DEN HAAG Beroepskrachten in de kinderbescherming heb ben in hun strijd tegen het inleveren van 1700 van de 12.000 internaatsbedden de pleegouders ten onrechte onder vuur geno men, zo stelt de Nederlandse Vereniging van Pleeggezinnen (NVP). De vereniging benadrukt dat pleeggezinnen al jaren worden ondergewaardeerd, onmisbaar zijn en goed werken De NVP acht door het rumoer rond de bezuinigingsmaatregelen het gevaar groot, dat mensen die wel als pleeggezin willen fungeren, zich niet aanmelden. Dat er onvoldoende pleeggezinnen zijn is volgens de NVP in zijn algemeenheid onjuist. Dit geldt namelijk alleen voor zover het om plaatsing van oudere kinderen gaat. Daarvoor zouden nog 500 gezinnen welkom zijn. ren en hoe zijn de reakties uit hun omgeving9 Helemaal be vredigend is de uitkomst van hun verhalen niet. want de in druk wordt gewekt dat ze geen van allen ook maar even hebben getwijfeld en dat het hebben en opvoeden van zo'n „ander" kind louter rozegeur en maneschijn is. Onzekerheden „Het is absoluut niet de bedoe ling geweest om met deze film de mensen over de streep te halen die nog twijfelen, ook al zou die indruk misschien wor den gewekt", zegt Hans Wa lenkamp, één van de makers én gespreksleider in de film. „Het uitgangspunt is aspirant adoptieouders aan het denken te zetten. We hopen dat ze nog eens goed bij zichzelf te rade gaan waarom ze willen adop teren, wat ze ervan verwach ten en dat ze er eens met an dere echtparen over van ge dachten wisselen. Want juist in de periode waarin mensen zich afvragen of ze zullen adopteren, worden ze met al lerlei vragen en onzekerheden geconfronteerd". De vier echtparen in de film zijn het er over eens, dat ze steeds zekerder van hun zaak werden, nadat ze eenmaal tot adoptie hadden besloten. „Al leen werd ik er niet goed van, dat ik steeds maar door ieder een, vooral door familie, ter verantwoording werd geroe pen", zeggen twee vaders on der meer „Het was precies hetzelfde als dat mensen je een verklaring vragen waarom je geen kinderen hebt als je een jaartje getrouwd bent". Ook al tonen alle vier de ou derparen geen enkele spijt van hun beslissing, ze zijn het er wel over eens dat met meer kennis vooraf zaken als aan passing, acceptatie en opvoe ding soepeler waren verlopen. Sociaal-psycholoog René Hoksbergen, ook één van de makers, noemt in dat verband onder andere het „Janmaat-ef fect". Zegt hij: „Die adoptie kinderen zijn allemaal donker en die worden niet zelden ge discrimineerd. Of mensen vin den het maar gek dat blanke ouders donkere kinderen heb ben. Hoewel dat voor de kin deren niet zo vaak een pro bleem blijkt, weten de ouders daar vaak geen raad mee. Dat is ook één van de oorzaken voor de enigszins afgenomen belangstelling voor adoptie". Zijn advies aan toekomstige adoptieouders is dan ook, dat iedereen zich zo goed mogelijk moet laten adviseren. Maar ook: gebruik je eigen verstand, overweeg wat je zelf denkt aan te kunnen en bovenal: doe alles zo nuchter mogelijk. Want het vertederende plaatje van het mooie bruine kindje uit dat verre warme land heeft al veel te veel illusies ver stoord. DICK HOFLAND Voor meer informatie Meducatief, AV-Media SPA W Heidelberglaan 1 3508 TC Utrecht 030-534699/534816 Minister De Koning van sociale zaken (rechts) en zijn staatssecretaris De Graaf achter de rege ringstafel tijdens de behandeling van de voorgenomen kortingen op de uitkeringen per 1 juli. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG CDA- woordvoerder Weijers bleef er bij, dat als men nü in deze mate op de wwv-uitkeringen zou kor ten er bij de stelselwijzi ging straks nagenoeg geen keuze zou overblijven. Hij handhaafde dan ook zijn voorstel, dat bij de meeste andere partijen bijval oogstte. Weliswaar wilden met name de linkse partij en helemaal geen kortin gen op 1 juli, maar zo zei PvdA-woordvoerster mevr. Ter Veld „we zouden wel gek zijn niet te redden wat er te red den valt". toogd, dat alle kortingen moe ten doorgaan, maar dat, als er al een uitzondering moest worden gemaakt, daarvoor de wao'ers nog eerder in aanmer king zouden komen omdat deze in het verleden al het sterkst hebben ingeleverd. Linschoten diende dan ook een motie in om die wao'ers in elk geval in januari te ontzien bij de wijziging van het sociale stelsel. Daarmee kon hij coalitiege noot Weijers niet paaien. Deze zei namelijk, dat dit standpunt ertoe zou kunnen leiden, dat andere uitkeringen zwaarder moeten worden aangepakt om verdere besparingen te berei ken. De staatssecretaris vond Linschotens motie-ook riskant omdat hiermee de nog uit te denken stelselwijziging voor de voeten wordt gelopen. De liberaal noemde op zijn beurt het voorstel van Weijers een fopspeen, want als de wwv'ers op 1 juli niet worden gekort moeten zij dat op 1 januari ex tra bezuren. Het is overigens nog verre van zeker dat de stelselwijziging op 1 januari reeds haar beslag zal kunnen krijgen. Er moeten nog adviezen over binnenko men en daarna is er nog heel wat technische voorbereiding nodig. De Graaf liet er geen twijfel over bestaan dat ook die wijziging geld moet op brengen en dat men dus niet moet denken, dat men de kor tingen van 1 juli en eerder in dat nieuwe stelsel ongedaan zal kunnen maken. Verdere besparingen, waarbij ook het ziekengeld zal worden betrok ken, zijn zo nodig in de ogen van het kabinet, dat De Graaf reeds interim-mmaatregelen per 1 januari aankondigde voor het geval de stelselwijzi ging pas later zal kunnen wor den gerealiseerd. BIJLAGE BIJ UW KRANT MET TORM AT1E OVER FILMS, MUZIEK ".ATER, RECREATIE.EXPOSITIES NEEN COMPLETE AGENDA lagenda voor de leden 1 het Koninklijk Huis is [volgt: jni )E|s Bernhard verricht de ning van het Biesbosc- iiseum. Het museum taat onder andere uit li buitengedeelte, waar giwkeurig de toestand is wbconstrueerd waarin de wbosch verkeerde voor 'afsluiting van het Ha- ivliet. De eb- en vloed- ieging, die zo bepalend i voor het gebied, is r nagebootst. In het ^ïengedeelte, gelegen ^jij de Spieringsluis in Bkendam, zijn compleet ftrichte werkplaatsen Souwd, die tonen hoe Biesboschbewoners sger werkten en leef- Kapitein Slagter (links) is goed gebruind teruggekomen van een weekje „brommen" op Cyprus. Rechts zijn meer Hollands getinte collega Van den Oever. Veroordeelde coasterkapitein Slagter terug in Nederland SCHIPHOL „Ik ben als een vorst behandeld". Dit zei de Ne derlandse kapitein B. Slagter (51) uit Delfzijl, gisteravond bij zijn terugkomst in Nederland nadat hij de dag tevoren de gevange nis van Nicosia vervroegd had verlaten. Slagter was eind mei op het eiland Cyprus veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf omdat hij met zijn fruitschip zowel ha vens in Griekenland als havens in het Turkse deel van Cyprus had aangedaan. De gebruinde en „van gezondheid blakende" kapitein verklaar de desnoods morgen weer naar Cyprus te willen varen als zijn maatschappij daartoe opdracht zou geven. Voor zijn vrijlating werd een borg betaald van ongeveer 4000 gulden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal absolute tegenstanders van de plaatsing van kruisraketten in Neder land is duidelijk afgeno men. Tijdens een begin deze maand door het bu reau Lagendijk gehouden enquête onder het zoge naamde schaduwparle- ment (500 voor de politie ke staalkaart van Neder land representatieve per sonen) wilde slechts 32 pet dat hier nimmer kruis- vluchtwapens worden ge plaatst. De enquête werd gehouden nadat het kabinet zijn stand punt over de plaatsing had kenbaar gemaakt. Een over grote meerderheid (89 pet) gaf te kennen, dat Nederland lid moet blijven van de Navo. Van de ondervraagden wijt 77 pet de vertraagde Nederlandse besluitvorming aan binnen landse politieke problemen en 58 pet vindt de kritiek van de Navo-bondgenoten daarop te recht. Voor het direct plaatsen van kruisvluchtwapens in Ne derland is 39 pet, 28 pet wil in elk geval vast met de bouw van de basis in Woensdrecht beginnen. Tegenover de 32 pet, die nimmer kruisraketten in Nederland wil hebben staat 68 pet, die meent dat het par lement met het positieve plaat- singsbesluit van de regering moet instemmen, geen uitstel van plaatsing Vragen Gisteren hebben de fracties in de Tweede Kamer bij het ka binet schriftelijk een aantal vragen ingediend over het ra- kettenbesluit. Het CDA wil onder meer weten, of Neder land tot plaatsing zal overgaan als een Amerikaans-Russisch wapenbeheersings verdrag vóór november 1985 leidt tot een minder aantal SS-20-ra- ketten dan thans. Ook vraagt het CDA welke stappen de re gering zal ondernemen om de Sovjet-Unie te bewegen, haar aantal SS-20-raketten te be vriezen en de Amerikanen te bewegen spoedig aan te sturen op een verdrag met de Russen. De meeste vragen van de VVD-fractie hebben betrek king op de verschillende typen en aantallen Russische kern wapens. Tevens vraagt de VVD hoe de verwachting luidt ten aanzien van de uitbreiding van het SS-20-arsenaal. De PvdA vraagt ook informatie omtrent aantallen Russische kernwapens en legt het kabi net verder onder meer de vraag voor wat Nederland moet doen als op 1 november 1985 nog Amerikaans-Russi sche onderhandelingen gaande zijn. (ADVERTENTIE) Dankzij 'n sensationele ontdekking in Amerika is er een preparaat ontwikkeld, dat miljoenen mannen en vrouwen van hun haarprobleem zal verlossen. Dit bijzondere preparaat is in staat haarverlies te stoppen en bovendien opnieuw haargroei te aktiveren op plaatsen waar het haar verdwenen is. De doeltreffendheid van dit preparaat is in Amerika proefondervindelijk bewezen. In vele publikaties die in de Verenigde Staten verschenen zijn'wordt dit preparaat door de mensen omschreven "als verrassend" wat de uitwerking betreft. Nu ook in Nederland verkrijgbaar Het preparaat is practisch reukloos en eenvoudig te gebruiken. U kunt het via onderstaande bon bestellen. Ik sluit een betaal/Euro/giro cheque bij van fl. 120,- fl. 2.80 verzendkosten. D Ik betaal aan de postbode 120,- 8.75 verzend- en rembourskosten. Naam Straat Postcode Plaats opsturen naar Warner Cosmetics Veerstraat 55, 1075 SN Amsterdam, Tel. 020-79 22 42 JEMELS AMSTERDAM De re gering voelt er niets voor om binnenkort op grote schaal computers in te voeren in het onderwijs. Dat zei staatsscertaris Van Leijenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) gisteren in een toespraak voor een forum tijdens het Compu terfestival in De Meer vaart in Amsterdam. Volgens Van Leijenhorst zijn er talloze ervaringen, ook in het buitenland, van scholen die vaak onder druk van an deren of uit concurrentie-o- verwegingen in de eerste plaats computers kochten. Vervolgens schaften ze zich vrij willekeurig programma tuur aan, om zich na de eerste ervaring wat vertwijfeld af te vragen: „Waarom zijn we hier eigenlijk mee begonnen?". Wel sprak de staatssecretaris zijn waardering uit over de wijze waarop men tijdens het Computerfestival het ver schijnsel computer heeft geïn troduceerd bij het publiek. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het festival een succes zou worden. Zeer pikant daarbij is dat de organisatoren nogal kwaad zijn op het ministerie van onderwijs. Ze wachten nog altijd op enkele subsidies van diverse ministeries en als gevolg daarvan zitten ze nu nog me een tekort van 235.000 gulden, ook al zijn er tot nu toe 20.000 bezoekers op het festival afgekomen. „In onze eerste besprekingen met het ministerie van onder wijs en wetenschappen is bij ons de verwachting gewekt dat dit departement de coördi natie op zich zou de subsidie van alle betrokken ministeries (ook economische zaken en welzijn, volksgezond heid en cultuur). Kortgeleden hebben wij ontdekt dat er van die coördinatie nog niets is te recht gekomen", aldus Han Hoogland, één van de organi satoren. Staatssecretaris Van Leijenhorst is daarom gisteren nog eens nadrukkelijk ge vraagd de coördinatie ter hand te nemen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9