koelwater 'Chemische' maakt Lans op botulisme groter Snoeischaar in adviescolleges Overheid brengt eigen investering om zeep „Wij zijn al gebonden aan verplichtingen" CeidócSouwwit Vernieler aangehouden „Puck" moet goede riolering aanleggen EEFBAAR KATWIJK: iordwijkse prters moeten :f velden derhouden Finnen in Leiderdorp Stokstaartjes verstoten Hoofdonderwijzer Vink in het zonnetje gezet SASSENHEIMS BEDRIJF WIL INTREKKING NEGATIEF RAPPORT OVER CELLENTEELT NOORDWIJKSE VERENIGINGEN OVER KORTING SUBSIDIES: L]IDEN DONDERDAG 7 JUNI 1984 PAGINA 5 jemenveiling Aalsmeer verwacht toename aanvoer ISMEER De bloemenveiling in Jneer verwacht dat de aanvoer van ten en bloemen in 1990 een kleine g procent hoger zal zijn dan nu. In verwerkte de veiling 2,5 miljard ■neden. Op grond hiervan wil het ►uur de huidige 332.000 vierkante e;r bedrijfsoppervlak uitbreiden tot f100 vierkante meter aan het begin ehet volgende decennium. Dit heeft feestuur gisteren meegedeeld. iiijna vierduizend leden van de vei- i (driehonderd meer dan in 1982) >n over zes jaar volgens het bestuur etmaal zoveel planten aanvoeren zij thans doen. De aanvoer van men zal 45 procent stijgen. Met e- investering van zeventig miljoen gul den wil de veiling de beschikbare ruimte dit jaar alvast met een 60.000 vierkante meter vergroten. Op dit moment kampt de bloemenvei ling al met een ruimtegebrek van 42.000 vierkante meter, hoewel onlangs nog een uitbreiding met 28.000 vier kante meter is voltooid. De omzet over 1983 bedroeg bijna 1,2 miljard gulden, zo blijkt uit het even eens woensdag verschenen jaarverslag. Het is 9,8 procent meer dan in 1982. Met dit omzetcijfer is de bloemenvei ling in Aalsmeer volgens eigen zeggen de grootste van de wereld. LEIDSCHENDAM De politie van Leidschendam heeft gisternacht een vernielzuchtige inbreker aangehouden. De man, een 25-jarige Leidschendam- mer, vernielde met een stok een ruit van het Nationaal Bureau voor Toeris me aan de Vlietweg en klom naar bin nen. Dat werd gezien door een bewa ker van het gebouw van het ministerie van WVC aan de overkant, en deze waarschuwde de politie. Toen de agen ten arriveerden bleek de man al aardig te hebben huisgehouden. Hij had plan ten en een kleurentelevisie vernield en verder kasten en bureaus doorzocht. De dader is na verhoor ingesloten. Toren hervormde kerk toe aan onderhoud LISSE De toren van de Ne- derlans Hervormde Grote Kerk in het Vierkant in Lisse is hard aan enig onderhoud toe. De toren is eigendom van de gemeente Lisse. Het college van burgemeester en wethou ders zal de raad in de raads vergadering van 13 juni voor stellen 13.000 gulden bschik- baar te stellen voor een aantal reparaties. Gebleken is name lijk, dat de zolder lekkages vertoont, dat er enig schilder werk verricht moet worden en dat de zonnewijzer gerepa reerd moet worden. BUITENKAAG Als hotel-restaurant „Puck" in de Buitenkaag er vijftig kamers bij wil bou wen, moet er een goede riolering komen. Dit zei de heer Stolk van het Hoogheemraadschap Rijnland gistermiddag op het provinciehuis Daar werd een bezwaarschrift van hoteleige naar J. Vrolijk behandeld door Gedeputeerde Staten. De Kager vindt dat hij in een één meter brede sloot achter het hotel kan lozen. Volgens Rijn land zou dit een grote stankoverlast veroorza ken omdat de sloot slechts enkele decimeters diep is. Een aansluiting met de ringvaart is vol gens de waterbeheerder de beste oplossing en daar zou de Kager dan ook wel een vergunning voor kunnen kriigen. Zo'n pijpleiding gaat de hoteleigenaar 40.000 gulden kosten. STERKSTE MAN ZOETERWOUDE ZOETERWOUDE Tijdens de braderie is een begin gemaakt met de eerste twee onderdelen van de wed strijd om uit te maken wie de sterkste man van Zoeter- woude wordt. Na het accu tillen en stenen tillen leidt Adrie Borst het voorlopig klassement met 25 pun ten. Tweede is Berto Spierenburg met 22 punten. De man die bij het accu tillen tot de beste tijd kwam. Hans Spierenburg, staat vooralsnog 4e in het klassement. Hij hield de 12 kg zware accu ruim 1 minuut en 42 secon den. met gestrekte armen, voor zich. Bij het stenen til len deden Adrie Borst en Wim Dorrepaal niet voor el kaar onder want beiden brachten hel tot 14 stenen. Morgenavond krijgt de wedstrijd een vervolg in KPJ- clubgebouw de Westerider met de onderdelen vlegel hangen, muurzitten en bankdrukken. De wedstrijden beginnen om half negen. Maandag, 2e pinksterdag, vol gende laatste onderdelen op het Loetheterrein. Vanaf twaalf uur wacht de deelnemers dan een ware kracht proef met de onderdelen optrekken aan een rekstok, gewicht optrekken, band gooien, tegels tillen en tractor trekken. TWIJK AAN ZEE i r - stichting Leefbaar 'wijk vreest dat lozing koelwater door de BV ^riische Industrie op u Prins Hendrikkanaal t explosie van de ge- »sde ziekte botulisme veroorzaken. De ating ging gistermid- bij de provincie in be- tegen het besluit van Hoogheemraadschap -Jand om de lozingen - koelwater wel toe te Het grondwater dat door de Chemische omhoog wordt gepompt, heeft, afhankelijk van het jaargetijde, een tem peratuur van tussen de 12 en 18 graden. Even later wordt het geloosd met een tempera tuur van 23 of 24 graden. Per dag gaat er zo driehonderd kubieke meter verwarmd water het Hendrikkanaal in. Volgens Leefbaar Katwijk wordt hierdoor de kans op botulisme groter; in '83 zou den in een maand tijd al tientallen gevallen van botu lisme zijn voorgekomen in het Katwijkse water. Vol gens gedeputeerde J.W. Hek- kelman, die het bezwaar schrift behandelde, is niet al leen de te hoge watertempe ratuur de veroorzaker van botulisme. Deze gevreesde ziekte komt voor op plaatsen waar een te laag zuurstofge halte in het water heerst. Volgens Rijnland wordt het water in het kanaal voldoen de in beweging gehouden zo dat het daar niet aan kan lig gen. Over de geconstateerde ge vallen van botulisme in Kat wijk zei woordvoerder Stolk van Rijnland dat het waar schijnlijk om vogels ging die al besmet waren op een an dere plaats toen ze naar Kat wijk vlogen. Volgens hem is er niet veel in te brengen tegen de kwa liteit van het koelwater. „Het is zelfs schoner dan wat uit onze zuiveringsinstallaties komt", zo zei hij. „Als we in gaan op de verlangens van Leefbaar Katwijk zouden we het koelwater eerst nog eens naar de zuivering moeten sturen. Dat kost ons een hoop extra geld". De verte genwoordiger van Rijnland zei ervan overtuigd te zijn dat de Chemische Industrie genoeg doet om de water temperatuur in de gaten te houden. „Er is een koeler ge plaatst die zorgt dat de tem peratuur nooit boven de 24 graden uit zal komen". Leefbaar Katwijk vreest ech ter dat de controle door Rijn land niet voldoende zal zijn. „Uit eigen ervaring weten we dat de Hinderwet regel matig wordt overtreden. We constateren bijvoorbeeld re gelmatig dode visen in het Hendrikkanaal". Volgens Rijnland kan dat zeker nog niet te wijten zijn aan de koelwaterlozingen, omdat die nog niet zijn begonnen. IRDWIJK Een van de It ingrijpende zaken, die ivond in de raadscommis- iroor welzijnszaken aan de komt, is de zogenaamde fatisering van de veldspor- i Als gevolg van de sterke (in/gingen bij het rijk en tortingen op de uitkerin- uit het gemeentefonds, de gemeente zich genood- t het jaarlijkse budget bij ellen. In deze commissie- edering komt ook de aan- ran een nieuw hockeyvel- omplex aan de orde. Het èel van de raadscommissie gevraagd over de plan- i die een uitgave vergen 1511.000 gulden. Het is de jeling dit sportcomplex te fren in het Middengebied- Id. Tot de zaken, die one- iledig zwaar op de gemeen- jroting drukken, behoren eldsporten. Tevenover de ijkse lasten in deze sector n een betrekkelijk gering eg aan inkomsten. In de thting op een concept voorstel komen burge ter en wethouders dan lot de slotsom, dat kosten- ngen in de veldsportsector 3 toelaatbaar zijn en dat p beleid slecht kan wor- gerealiseerd door vermin- ig van de huidige lasten. Iviseerd door een gemeen- ;e studiegroep, meent het ge een zogenaamd voor- jdenscheppend beleid te en gaan voeren. Dit houdt at de gemeente de voor- jigen in de kapitaalssfeer \haar rekening neemt, in- ^f de financiële lasten, die streeks uit die investerin- 3voortvloeien, terwijl de likers, de sportvërenigin- ^us, voor de exploitatielas- Ijaan opdraaien. Het blijkt jde bedoeling te zijn dat S'n ander op slag wordt in- frd. Er wordt gedacht aan [ivergangstermijn van drie l zodat de verschuiving Je exploitatielasten en de racht van de taken van jjentewerken naar de ver- pgen gefaseerd kan ge- fn. Aan het eind van die jn wordt bekeken hoe al- verlopen en hoe een de- pve regeling er uit moet jZien. Uiteraard zal daarin [de subsidie worden be- /en. Bovendien ligt het in fdoeling om in de over- [iperiode een hoger subsi- el rag te verstrekken om litra-lasten te kunnen be- ii zoals vanaf september het schoonmaken van de kamers, het aanbrengen le belijning en het ophan- jn weghalen van de doel- ïi. Verder zal 50 procent Ie energiekosten voor re- )g van de veldsporters [n. Het volgend jaar zul- e volledige energiekosten ft budget van de vereni- jn drukken, plus het on- |ud van de centrale ver fing en andere appara tus het onderhoud van Elden, inclusief het gras- fcn. Per september 1986 |n daar nog bij het onder- Van de beplanting, de af- [ing, de paden, etcetera, (zonderd zijn de sloten. blijven in onderhoud bij meente. NOORDWIJK Het ge meentebestuur wil de snoeischaar zetten in de verschillende commissies en secties, die zich bezig houden met het adviseren van het college op het ter rein van het welzijnswerk. Daar blijkt heel wat over tollig hout te zitten en dat komt de bloei van het welzijn in Noordwijk blijkbaar niet ten goede. De plannen van burge meester en wethouders voorzien in een opheffing van de commissie sociaal- culturele planning, ophef fing van de drie secties welzijn en inkrimping van de raadscommissie wel zijnszaken tot zeven raads leden en de wethouder die voorzitter is. De raads commissie welzijnszaken bespreekt het voorstel vanavond. Op deze manier wil het college de ingewikkelde structuur van het geven van adviezen op welzij nsgebied vereenvoudi gen. In de praktijk is geble ken, dat er bij de. huidige werkwijze sprake is van over lappingen en onduidelijkheid. De commissie sociaal-culturele planning, die volgens de voor stellen gaat verdwijnen, werd in maart 1982 opgericht. Zij bestaat uit tien mensen uit de burgerij, die benoemd zijn op grond van hun deskundigheid in bepaalde sectoren van het welzijnswerk. Deze commisie had tot taak B en W te advise ren bij de vaststelling van het beleid ten aanzien van de planning van het sociaal-cultu rele werk. Zij zou deze taak verrichten tot de invoering van de Kaderwet Specifiek Welzijn. Aangezien de Kader wet is ingetrokken, mist de commissie haar grondslag tot voortbestaan. Verder kende het Noordwijkse welzijnswerk een drietal sec ties, te weten de sectie sociaal- cultureel werk en emanciap- tiewerk, de sectie maatschap pelijke dienstverlening en ge zondheidszorg en de sectie sport en recreatie. Elke sectie bestaat uit drie raadsleden en drie vertegenwoordigers uit de burgerij. Een van de burgerle den is tevens lid van de raads commissie welzijn. Deze sec ties verdwijnen en daarmee ook de vertegenwoordiging in de raadscommissie. Dit laatste college wordt nu een puur po litieke club. Voortaan krijgen de drie sectoren de beleids voorstellen in concept toege zonden. Zij kunnen daarna in eigen kring overleggen en schriftelijk advies uitbrengen. Tijdens de openbare vergade ringen van de raadscommissie kunnen vertegenwoordigers uit de sectoren dit advies mon deling toelichten en desge wenst met de commissieleden in discussie gaan. Het advies van de raadscommissie gaat vervolgens met het advies van de sector rechtstreeks naar het college. LEIDERDORP Wet houder J. Bezemer van fi nanciën ontving gisteren 22 Finnen in het gemeen tehuis van Leiderdorp. De bezoekers uit het hoge noorden, hoofden van planningsafdelingen van Finse gemeenten waren hier op werkbezoek. Het gezelschap is uitgenodigd door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Het bezoek aan Lei derdorp speelde zich gf op de tweede dag van een drie daagse trip, waarbij ook de VNG zelf en de gemeente Tilburg worden aangedaan. Het is de bedoeling dat de functionarissen uit Finland inzicht krijgen in de beleids planning bij gemeenten en in de wijze waarop gemeentelij ke activiteiten op dat terrein worden afgestemd op de planning van rijk en provin cie. In Leiderdorp maakten de Finse bezoekers onder meer kennis met de gemeen telijke automatisering. Bij de vergelijking van de gemeen tebesturen van een Neder landse en een Finse gemeen te bleken opmerkelijke ver schillen. De Finnen zijn veel verder gegaan met hun cen trale beleidsplanning en ken nen inspraak zoals wij die kennen nauwelijks. Wel zijn de gemeenteraden veel gro ter en vertegenwoordigen de raadsleden ieder voor zich vaak een bepaalde achter ban, waarmee ze in nauw contact staan. Een Finse ge meente met hetzelfde aantal inwoners als Leiderdorp zou een twee keer zo grote ge meenteraad hebben. Het Dierenpark Wassenaar neemt geen risico meer voor wat betreft de de pasgeboren stok staartjes, roofdiertjes uit Zuid-Afrika. De laatste keer weigerde moeder stokstaart haar jongen namelijk te verzorgen en konden de kleintjes ternauwernood door de verzorgster gered wor den. Onlangs werden weer twee stokstaartjes geboren, die nu zo snel mogelijk bij de moeder werden weggehaald. De diertjes hebben wel veel zorg nodig. Om de twee uur krijgen zij de fles. Voorlopig maakte het tweetal het prima en zodra zij wat zelfstandiger zijn, zullen zij zich met hun typische korte kaarsrechte staartjes weer bij de groep voegen. ZOETERWOUDE Als een receptie een indikatie kan zijn wat een persoon voor de gemeenschap heeft betekend en nu nog betekent, dan is dat voor het hoofd van de Zoeterwoudse Aloysius- school, de heer J. W. Vink, zeker niet gering. De recep tie, hem aangeboden vanwe ge zijn zilveren jubileum als hoofd van de school, werd een grote happening met zo veel belangstellenden dat „Don Bosco" te kléin was. Vele tientallen oud-leerlin gen, oud-collega's, familiele den enz. kwamen de jubilaris en zijn gezin feliciteren. Tus sen alle bedrijven door zorg den de boerenblaaskapel „De Rammehetsers" én drumfan fare VIOS voor een muzikaal intermezzo. Namens het gemeentebestuur van Zoeterwoude overhan digde burgemeester Houdijk de jubilaris een tinnen bord met gemeentewapen en in scriptie. Namens het bestuur van de r.k.-scholen sprak voorzitter A. de Jong lovende woorden tot de jubilaris. Als blijk van waardering werd de heer Vink een nieuwe fiets aangeboden. Tot de vele cadeaus die de jubilaris in ontvangst nam. behoorde on der meer een fototoestel, dat hem werd aangeboden na mens de kinderen van de Aloysiusschool. Naast het jubileum van „meester" Vink wordt deze week ook het 60-jarig bestaan van de Aloysisschool gevierd. Morgen vinden de slotactivi teiten plaats. Om negen uur is er een puzzeltocht voor kleuters en kinderen van de lagere school. Om elf uur picknicken en zwemmen op Haasbroek, 's Avonds om ze ven uur wordt in de Sint Janskerk een eucharistievie ring gehouden gevolgd door een barbecue op de speel plaats van de school voor ou ders en genodigden. DEN HAAG/SASSENHEIM „Het onderzoek door het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) naar de economische rentabili teit bij „etageteelt of cellen- teelt" moet als niet geschreven worden beschouwd. Het rap port is onvolledig en onzorg vuldig tot stand gekomen. Verder heeft het ministerie van Landbouw en Visserij een geheel andere kijk op de zaak dan het ministerie yan Econo mische Zaken". Dit stelde de advocaat van het Sassenheim- NOORDWIJK Het is onjuist om kortingen op de subsidies voor sociaal- cultureel werk met terug werkende kracht door te voeren. Dan hebben vere nigingen en instellingen al activiteiten verzorgd en verplichtingen voor de rest van het jaar op zich genomen. De stelling van de gemeente dat het soci aal-cultureel werk aan vankelijk in 1984 55.012 gulden zou moeten bezui nigen en dat dat uiteinde lijk maar 38.440 gulden is geworden, doet daar niets aan af. Dit werd gister avond tijdens een hoorzit ting over de bezwaren te gen het sociaal-cultureel programma 1984 in De Kuip naar voren gebracht. Het comité Vakantiebeste ding Noordwijk, het ope rettegezelschap Mozaiek de stichting JOIN, SKAN en de wijkvereniging De Grashoek hebben be zwaar gemaakt tegen het door de gemeenteraad vastgestelde programma en de daarin opgenomen^ kortingen op de subsidies. Het comité Vakantiebesteding Noordwijk zag de subsidie in getrokken „zonder enige vorm van overleg". Bovendien meent het comité dat nergens duidelijk wordt gemaakt waar om zijn subsidie is ingetrok ken. De gemeenteraad stelde echter bij de opstelling van het programma al dat er in Noord wijk voldoende activiteiten voor de schooljeugd in vakan ties zijn. Het operettegezel schap Mozaiek wordt met 16 procent gekort en bovendien is er geschrapt in de kosten van huisvesting en kader. Mozaiek stelt dat de kaartjes voor uit voeringen, die zich in een groeiende belangstelling mo gen verheugen, dubbel zo duur worden zonder subsidie. Bo vendien wordt aangehaald dat .men niet meer de beschikking heeft over het Lido-theater en dat andere accomodaties zoals bijvoorbeeld de Leidse Schouwburg, veel duurder zijn. „Toepassen van de kor ting van 16 procent betekent de nekslag voor onze activitei ten, zeker omdat we door zelf werkzaamheid en improvisatie de begroting voor 1984 al heb ben gedrukt". De wijkvereniging Grashoek, die onlangs nog het onderhoud van de speelwerktuigen in de wijk gratis van de gemeente overnam, is ook zwaar teleur gesteld. De vereniging meent dat de gemeente de korting op de subsidie niet motiveert. Bo vendien wordt de gemeente een slecht beleid verweten. „Beginselen van rechtzeker heid en zorgvuldigheid bren gen met zich mee dat voor het betreffende jaar duidelijkheid bij de belanghebbenden be staat over de voorlopig voor dat jaar toe te kennen subsidie. Bovendien stelt de Grashoek dat pas na de de indiening van begrotingen door verenigingen duidelijk werd dat er voor verschillende soorten activitei ten andere kortingspercenta ges zouden worden gehan teerd. Daardoor is de wijkver eniging niet in staat geweest de activiteiten op papier uit te splitsen. De Stichting Jongeren Initia tief Noordwijk (JOIN) en de Stichting Kulturele Activitei ten Noordwijk (SKAN) heb ben als grootste bezwaren te gen de kortingen dat die met terugwerkende kracht gelden, dat de procedureverordening niet is nageleefd en dat er wat betreft huisvestingskosten al verplichtingen zijn aangegaan. De gemeente beargumenteer de eerder al dat de overheid de kaderwet Specifiek Welzijn heeft ingetrokken en dat daar om de eerder door de gemeen teraad vastgestelde procedure- verordening niet meer van toepassing zou zijn. Volgens de stientingen zou de gemeente raad die verordening op demo cratische wijze moeten ver vangen door een nieuw vast te stellen exemplaar. se bedrijf Schulte en Lestra- den gisteren tijdens het kort geding dat bet bedrijf had aan gespannen tegen het IMAG en de Staat der Nederlanden. Het in ventitlatie en verwar ming gespecialiseerde Sassen- heimse bedrijf, kwam enkele jaren geleden met een nieuwe methode: telen in afgesloten door kunstlicht verlichte ruimten waarin gewassen in etages gestapeld worden ver bouwd. Geheel onafhankelijk van de weersinvloeden zou dan geteeld kunnen worden. Het op deze wijze kweken zou een veel grotere opbrengst ge ven en in sommige gevallen een duidelijke besparing kun nen opleveren. Voor deze wij ze van telen zou volgens de heren Schulte en Lestraden veel belangstelling bestaan en zij verwachten dat er over vijf iaar in deze branche zo'n 800 banen gecreëerd kunnen wor den. Op kortere termijn zou- den al 100 werknemers nod.g liefst bijna 3 miljoen gulden zijn. Ook het buitenland zou grote interesse hebben in deze nieuwe teelmethode. Het Sassenheimse bedrijf spande het kort geding tegen IMAG en Staat aan omdat het IMAG een rapport deed ver- schijnen waarin vernietigend dustrïe~-ond*érzöèkT die" voor over de cellenteelt-methode de cellenteelt wel toekomst van de conclusies in het rap port. Hierdoor zou de cellen- teelt negatief in de publiciteit zijn verschenen en daardoor zouden potentiele investeer ders zich hebben teruggetrok ken. Volgens Schulte en Lestraden, die al sinds 1977 met de nieu we teelmethode bezig zijn, heeft het IMAG en het minis terie van Landbouw en Visse rij zeer onzorgvuldig gehan-. deld. Zo zou het bedrijf nooit bij het onderzoek zijn betrok ken, zouden verkeerde reken methoden zijn gebruikt en zou een te" globaal eindoordeel zijn geveld. Het Sassenheimse be drijf geeft toe dat de cellen- teelt nog lang niet voor elk ge was een uitkomst is, maar dat deze methode voor weer ande re gewassen wel degelijk een toekomst biedt. Advocaat mr. P. Roorda, die voor Schulte en Lestraden op trad. stelde dat het ministerie van Economische Zaken maar liefst bijna 3 milioi heeft geïnvesteerd in de ont wikkeling van de cellenteelt- methode van Schulte en Le straden. Het ministerie zou dit hebben gedaan op basis van een rapport van het CIVI (Centraal Instituut Voor In- werd geschreven. Zo zou er volgens het rapport helemaal geen sprake zijn van een meeropbrengst en zouden de w Door het rapport van het IMAG worden door de over heid gefinancierde investerin gen in gevaar gebracht. Het energiekosten drie tot vijf bedrijf dreigt nu slachtoffer te maal zo hoog zijn als bij de tra- worden van een tegenstrijdig ditionele kassentuinboi het rapport wordt geconclu deerd dat deze cellenteelt beleid binnen het overheidsap paraat. Aan de ene kant wordt iet ruimhartig gesteund op nomisch niet rendabel is en grond van harde resultaten daarom moet worden afgewe- aan de andere kam zen. Het IMAG adviseert het werkt op basis van een onvol- ministene van Landbouw en ledig rapport", aldus de advo- V.ssenjen deze heeft via zijn Caat van het Sassenheimse be- voorlichting, belangstellende drijf. Op 15 juni wordt er uit- kwekers op de hoogte gesteld spraak in deze zaak eedaar

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5