Nieuw onderzoek wateroverlast Hariënpoelstraat ALLERLEI(DS) Voor tietje Precies. CekLe Gomö/nt W oordenboekenpro ject Indonesische taal voltooid Statenlid wil maatregelen bij betonmortelcentrale e drukte voor concert Bibliobus in gebruik AAIDEN GguLeSotvuwi DONDERDAG 7 JUNI 1984 PAGINA 3 Nieuwe voor een riks Voor de firma Beekhuizen uit Scheveningen op woensdag met een kraam op de Leidse markt staat het vast: „Wie een ouwe haring voor een nieuwe verkoopt is een boef. Maar ik denk dat, dat niet zo vaak voorkomt. Als je goed kijkt, kan je zien of je niet wordt beduveld. Nieuwe haringen glanzen, ouwe zijn dof, die liggen er minder aantrekkelijk bij". Maandag wer den de haringen voor drie gulden verkocht en de verwachting was dat de prijs tot twee gulden vijftig zou dalen. Wat de Leidse binnenstad betreft, blijkt dat aardig te kloppen. Een enkeling vraagt een kwartje meer, maar dan blijkt het om een haring te gaan die een slag groter is. „Toch merk je wel verschil met vroeger", aldus mevrouw Beekhuizen. „Toen de haring nog een kwartje kostte, kochten de mensen er twee of drie en dat is nu afgelopen. Ook al is de kwaliteit dit jaar prima". Uit de bocht: twee gewonden LEIDEN Een 28-jarige automobilist uit Leiden en zijn 24-jari- ge passagiere zijn gisteravond gewond geraakt toen hun auto uit de bocht vloog. De man bestuurde de auto op de Vijf Meilaan en sloeg rechtsaf de Churchilllaan op. Daarbij verloor hij de macht over het stuur en raakte op de Churchilllaan in een slip om uit eindelijk tegen een lantaarnpaal aan de linkerkant van de weg tot stilstand te komen. De politie vermoedt dat de man met een te hoge snelheid heeft gereden. De man moest in het Acade-' misch Ziekenhuis in Leiden worden gehecht aan een wond en de 24-jarige Leidse liep een gekneusde heup op. Inbraak in woningen LEIDEN Bij een inbraak in twee woningen zijn girobetaal kaarten, kascheques, giropasjes en 700 gulden verdwenen. De daders zijn in de nacht van dinsdag op woensdag de woningen aan de Duyvendakstraat en de Colenbranderstraat binnengeko men. De politie vermoedt dat daarbij gebruik is gemaakt van valse sleutels. Uit de woning aan de Colenbranderstraat zijn de giro-attributen verdwenen en uit de woningen aan de Duyven dakstraat het geld. OM OVERLAST TE BEPERKEN DEN HAAG/LEIDEN Het statenlid mevrouw F. Hazewinkel (PvdA) heeft het college van GS gevraagd binnen zes maanden maatregelen te nemen tegen de overlast die de Leidse Beton mortelcentrale aan de Zoeterwoudseweg veroorzaakt. Hazewin kel heeft onlangs een bezoek gebracht aan de aan het Lammen- schansplein gelegen flat en constateerde daar, dat de geluid- en stofoverlast alle proporties te buiten gaan. Het socialistisch statenlid meent dat in de huidige situatie „na zo'n 12 jaar ontoelaatbare overlast" niet de lange procedurele weg van 12 maanden moet worden bewandeld, maar dat de cen trale op korte termijn gedwongen moet worden afdoende maat regelen te treffen. Zij vindt dat het probleem aan de bron moet worden opgelost, niet door voorzieningen te treffen aan de om liggende woningen maar bijvoorbeeld door de geluidsbronnen te omkisten. Metingen die werden uitgevoerd door ambtenaren van de provincie, gaven resultaten te zien die de normen van de Wet Geluidhinder ernstig overtraden. Volgens mevrouw Haze winkel is omkisting een goedkoop en afdoend middel om de klachten te verhelpen. Hazewinkel heeft het college tevens gevraagd oplossingen te zoeken voor het probleem van de stofoverlast. Deze ontstaat doordat de vermenging en vermaling van grind en zand in de open lucht aan de voet van de flat plaats heeft. Het is overigens de bedoeling dat de Leidse Betonmortelcentrale binnen afzien bare tijd verhuist naar het bedrijfsterrein in Roomburg. Rooien LEIDEN Ook de wegsleep- dienst van de Leidse politie denkt af en toe met weemoed terug aan wethouder Cees Waal. die inmiddels burge meester van Deventer is. Gis teren werd er weer aan hem gedacht, maar niet op een dankbare manier. De politie moest namelijk, wilde de wegsleepdienst zijn werk kun nen doen, twee paaltjes rooien. De zogenaamde Waal-paaltjes blokkeerden op de Doelen - gracht de toegang tot slordig geparkeerde auto's die moes ten worden weggehaald. Meer bevoegdheden voor gemeenten en provincies in nieuwe welzijnswet LEIDEN/DEN HAAG De nieuwe algemene welzijnswet moet er uiterlijk 1 januari 1986 zijn. Onder -die wet moeten tientallen regelingen op het terrein van het maatschappe lijk welzijn worden onderge bracht. De regelingen dienen zo veel mogelijk aan de pro vincies en de gemeenten zelf te worden overgedragen. Daarbij dient het geld dat het rijk nu nog in de regelingen steekt, niet in het Provincie- of het Gemeentefonds te ver dwijnen. Het moet terecht ko men in een algemene welzijn- suitkering van het rijk, die de provincies en de gemeenten naar eigen inzicht kunnen be steden. Dit heeft de Tweede Kamer bepaald door het aannemen van enkele moties van de ka merleden Kraaijeveld-Wouters (CDA) en Buurmijer (PvdA). De regelgeving zal in de nieu we wet vereenvoudigd moeten worden. Minister Brinkman (WVC) had de kamer al te kennen gegeven niets tegen een algemene Welzijnswet te hebben. In de kamer verklaar de hij ook de riiksgelden voor de diverse regelingen over te willen dragen aan provincies en gemeenten zonder de voor waarde dat de gelden dan ook voor dat beleid worden be steed waar de regeling over gaat. Alleen de VVD keerde zich tegen de plannen van CDA en PvdA. De Welzijnswet zal de naam Wet gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening krijgen. I^gen de lamp _J)EN Een 26-jarige Leidenaar is giste- onfortuinlijk tegen de lamp gelopen. De i kwam rond twaalf uur netjes naar het tiebureau om een openstaande boete van gulden te voldoen. Een eerlijk mens |t je dan, maar wat bleek: zodra hij had mald, werd hij „in de boeien geslagen". >V|nan bleek gezocht te worden in verband taieen inbraak dinsdag in een woning aan asQoezastraat. Uit een kamer van een 22- e (e bewoonster was een portemonnee met irig gulden ontvreemd. Daarbij was veel jnjjsmateriaal tegen de dader aangetroffen, nan heeft ontkend iets met de inbraak te len te hebben. Stationsweg pas na bouwvakvakantie open LEIDEN Pas na de bouwvakvakantie zal begonnen worden met het vernieuwen van de riolering in de Stationsweg. Dat liet wethouder J. Peters van verkeer de raadscommissie ruimtelijke ordening gisteravond weten. De werkzaamheden zouden voor de feestdagen van eind december afgerond kunnen zijn. Aanvankelijk had het college van B en W meegedeeld dat al voor de bouwvakvakantie begonnen zou worden en dat men voor 3 oktober klaar zou zijn. Het college en de comissie zullen zich ook pas na de vakantie definitief uitspreken over de proef, die met de verkeerscirculatie rond de Stationsweg genomen zou moeten worden. Die proef houdt onder meer in dat voor een periode van één jaar de rijrichting op de 2e Binnenvestgracht wordt omgedraaid. In het kader van de inspraak heeft de Raad van Advies voor Verkeers- en Vervoersaangelegenheden waarin een aantal maatschappelijke groeperingen zitting hebben het college voorgesteld af te zien van de voorgenomen proef. De wethouder zei gisteravond nog een aantal andere adviezen, zoals dat van de Kamer van Koophandel, te willen afwachten. ap nbEN De gemeente j een nieuw onderzoek ellen naar de oorzaak de wateroverlast in gebied tussen de Ma-, poelstraat en de Boer- irVelaan. Verder zal de nagebuis, die het wa- bit dat gebied naar de "bring moet voeren, Üen schoongemaakt iezal bekeken worden n'het waterprobleem in a Mariënpoelstraat en (eving definitief opge-' kan worden. r toezeggingen wilde wet-' ir^er J. Peters de bewoners e leden van de raadscom- te ruimtelijke ordening ?eravond niet doen. Hij ver fde nadrukkelijk dat de gemeente de kosten, die aan dat er soms toe, dat de tuinen een oplossing van het water- blank komen te staan. In 1965 probleem zijn verbonden, niet werd op kosten van de bewo- voor haar rekening zal nemen, ners een drainage aangelegd, Dat zou een precedent schep- maar veel heeft dat niet gehol pen. „Wij gaan er van uit dat pen. Volgens de bewoners de bron van de problemen op moet de gemeente zorgen dat de grond van de bewoners ligt een en ander in orde komt, en niet op het eigendom van omdat dat de taak van de ge- de gemeente. De gemeente meente zou zijn. Zij wijzen kan dus ook geen verantwoor- erop dat na de aanleg van de delijkheid dragen voor de Van Swietenstraat de overlast overlast". Dat de bewoners het is toegenomen. „Die straat ligt daar niet mee eens zijn illus- hoger dan de Mariënpoelstraat treerden ze gisteravond door dus het regenwater loopt naar wethouder Peters een kom onze grond", hielden enkele water met nerveus rondzwem- bewoners de raadsleden gister- mende kikkerkvisjes aan te avond voor. bieden. Over de afwatering van de tuinen aan de Mariënpoel straat wordt al tientallen jaren door de bewoners geklaagd. Als er veel regent valt, leidt Volgens de gemeente functio neert de riolering en de aan sluiting van de drainage op de riolering goed en zou de ge meente dus niet verantwoor delijk zijn voor de overlast. Kortingsplannen doodsteek voor Leidse woongroepen LEIDEN De vereniging Centraal Wonen Leiden en Omstreken heeft staatssecretaris De Graaf een protest brief gestuurd tegen de voorgenomen kortingen op de uitkeringen. Het voornemen van de bewindsman heeft er al voor gezorgd, dat het bouwplan voor een project van de vereniging aan de Gerestraat is ge wijzigd. Daar was een aantal eenpersoonseen heden, ter besparig van woonlasten twee aan twee uitgevoerd met ge meenschappelijke douche, toilet en keuken. De kopschuw geworden be woners hebben toch maar weer voor eigeh voorzieningen gekozen, waar door zij voor hogere woonlasten ko men te zitten en toch over een klei ner woonoppervlak kunnen beschik ken. Een dergelijk gevolg van het plan voor extra kortingen wordt ook zichtbaar in Voorschoten, waar de vereniging bij een plan voor jonge renhuisvesting betrokken was. De vereniging schrijft de staatssecre taris, dat woonlasten per kamer van 300 tot 400 gulden in de Leidse regio eerder regel dan uitzondering zijn. Doorgaan van de kortingen betekent de doodsteek van woongroepen met een of meer uitkeringstrekkenden in hun midden. De vereniging vraagt de bewindsman de plannen in te trek ken en kondigt fel verzet aan, als het voornemen toch wordt doorgezet. Dieven aangehouden LEIDEN Twee Leidenaars zijn gistermiddag op heterdaad betrapt bij het plegen van dief stal. Het tweetal, 23 en 25 jaar oud, werd betrapt bij het ste len van lood en zink aan een afbraakpand van de gemeente aan de Middelstegracht. In het politiebureau bleek dat de oudste van het tweetal ook nog boete van 510 gulden moest betalen. Zieken verzorging De Stichting Interkruis Leiden houdt een cursus „Zieken verzorging thuis" in het gebouw aan de Middelweg 38. De cursus bestaat uit zes lessen die op dinsdagavonden van ze ven tot negen uur worden gegeven. De eerste les is op dinsdag 28 augustus. Enkele onderwerpen zijn: bedver- schonen, voeding, medicijnen. Wie wil deelnemen moet zich voor 1 juli aanmelden. Dat kan telefonisch: 121753 of 134604. Verkiezingen In de Agnes Scholengemeenschap aan de Eijmerspoel- straat wordt morgen een verkiezingsproject voor 4 HAVO gehouden. Er worden films over Europa ge draaid en om kwart voor elf starten de gespreksgroe pen met politici van het Groen Progressief Akkoord, D'66 en VVD. Cosa Nostra De Belgische Groep Cosa Nostra is zaterdagavond 9 juni te zien en te horen in het Leids Vrijetijdscentrum. Deze band is een voortzetting van de Belgische formatie Lavvi Ebbel. Cas van der Taelen (zang), het blazersduo Eric Sleihcim en Jan Weuts, Peter Cornelis (bas), Michel Delory (gitaar) en Yves Babai (drums) vormen Cosa Nostra. De muziek is een combinatie van wave en jazzy funk. Ook nu gaat de zaal om negen uur open. De toegangsprijs bedraagt 6,50, LVC- leden moeten vijf gulden betalen. Film De Jongerenbeweging vertoont vanavond de film „1941" van Steven Spielberg in het gebouw aan de Kop- penhinksteeg 2. De entreeprijs bedraagt een rijksdaal der. De film begint om half tien. Dark Wizard De horror-hardrockgroep Dark Wizard treedt morgen avond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep wordt bijgestaan door The Zombie, The Dark Master of Thunder, mr. Nice en er zijn een lichtshow, mag- nesiumbommen en andere speciale effecten. Dark Wizard bracht onlangs de lp „Devil's victim" uit De formatie be staat uit: Berto van Veen (zang), Hans Pol (gitaar), Kees Reinders (bas) en Tony White (drums). De zaal gaat om ne gen uur open, de toegangsprijs bedraagt vier gulden. rh drukte van belang werd gistermiddag en -avond jfoorzaakt op de Breestraat in Leiden door een op dfiden zijnd punkponcert in de Stadsgehoorzaal. Om, Hit uur zou daar een concert beginnen van de groe- >n Metallic en Twister Sister en de fans kwamen ar al in de middag in groten getale op af. Rond vijf r was de drukte zo groot dat de politie zich ge- Zpdzaakt zag het verkeer te regelen. Overigens heb- an de fans zich volgens de politie verder, ook na het ncert, voorbeeldig gedragen. it setje mini schroevedraaiers, i iriërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als lank voor de moeite van het Inbrengen van een nieuwe abonnee. I I van de Leidse Courant taald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: ^ur een schroevedraaierset naar: jam lats/Postcode Jefoon jur deze bon in open envelop geen postzegel plakken - naar: I jdse Courant, Antwoordnummer 998, I 30O VD Den HaaqIndlen dMrtoebeslaat, tan een verzoet 31 om een abonnement worden geweigerd I LEIDEN Tijdens een bijeenkomst in het Ko ninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volken kunde zullen op 12 juni de eerste exemplaren van twee omvangrijke woor-' denhoeken van een Indo nesische taal worden ge presenteerd. Het betreft het Soendaas-Nederlands woordenboek van wijlen prof. F. Eringa en het Kamberaas (Oost-Soem- baas)-Nederlands woor denboek van prof. L. On- vlee. De uitgave van deze woorden boeken vormt de afsluiting van het woordenboekenproject van het instituut. Eerder ver schenen een vermeerderde heruitgave van het Toba-Ba- tak-Deutches Wörterbuch van J. Warneck, een Makassaars- Nederlands woordenboek van A. Cense en een Old Javanese- English Dictionary van P. Zoetmulder. In verband met de hoge kosten van het uitge ven van dergelijke manuscrip ten kon de verschijning slechts tot stand komen met de steun van de Nederlandse Organisa tie voor Zuiver-Wetenschap- pelijk Onderzoek (ZWO). Het Soendase woordenboek beschrijft de taal van de bijna, twintig miljoen Soendanezen die op West-Java wonen. Het is de opvolger van het woor denboek van de zendeling S. Coolsma dat in 1884 verscheen en in 1913 in herziene vorm werd uitgegeven. Het Kambe raas of Oost-Soembaas wordt gesproken op het eiland Soe- ma, één van de kleine Soenda- eilanden. De samensteller, nu 90 jaar oud, werd in 1926 uit gezonden naar Soemba voor taalkundig onderzoek. Hij werd bij de samenstelling ge assisteerd door O. Kapita. Spe ciaal voor de presentatie van dit woordenbeok zal hij uit In donesië overkomen. Tijdens de presentatiebijeen komst, die om drie uur begint, zal de voorzitter van het ZWO, prof. W. de Gaay Fortman, het woord voeren. Namens het in stituut spreekt prof. E. Uhlen- beck, de belangrijkste initia tiefnemer van het project en emeritus-hoogleraar Javaans aan de Leidse universiteit. Door het eerste boek uit te lenen heeft wethouder P.H. Schoute heeft gistermiddag de Leidse bibliobus in gebruik genomen. De bus bevat 5.000 boeken en zal elke vrijdag van twee uur tot half zes en van half zeven tot negen uur in het Houtkwartier staan, op de hoek van de Adriaan Pauw straat en de Rijnsburgerweg. Op woensdag staat de bus bij het gezondheidscentrum in de Ste venshof, ook van twee tot half zes en van half zeven tot negen, ledereen die lid van de openbare bibliotheek is, mag van de bus gebruik maken en de boeken moeten binnen drie weken worden teruggebracht.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3