D-Day op grootse wijze herdacht Sovjet-Unie haalt langs illegale weg micro technologie uit VS Iran waarschuwt Saoedi-Arabië tegen inmenging in Golfoorlog Heftig debat tussen Mondale, Jackson en Hart 295,- 225,- 385, 490,- 595,- 650,- 695,- giITENLAND ftricLcGomant DONDERDAG 7 JUNI 1984 PAGINA 11 -> willen opheldering over lidafrikaans vredesvoorstel T>egHINGTON De Amerikaanse staatssecretaris °PTOUitenlandse zaken voor Afrika, Chester Crocker, 'S^ekt binnenkort naar Rome waar hij de Zuidafri- ise regering opheldering zal vragen over haar nieu- ïitiatief inzake de kwestie-Namibië. Dit is gisteren izaghebbende kringen in Washington vernomen, verluidt zal Crocker maandag of dinsdag in Rome vestie aankaarten met premier Botha, die op het [blik bezig is met een rondreis door Europa. Van- bnd is Botha in Brussel aangekomen. Het voorstel premier Botha houdt in dat Zuid-Afrika zich bin twee maanden uit Namibië terugtrekt, als de vijf en van de Westerse Contactgroep (VS, Groot-Brit- jië, Frankrijk, West-Duitsland en Canada) de ver- woordelijkheid voor het bestuur en de defensie van jebied overnemen. In tegenstelling tot de afwijzen- iacties in Bonn, Londen en Ottawa is van Ameri- zijde nog niet gereageerd op het aanbod. Argentinië wil Iran oorlogbodems verkopen LONDEN Argentinië onderhan delt met Iran over de verkoop van twee in Groot-Brittannië gebouwde oorlogsschepen en heeft de regering in Teheran al meer dan 100 tanks verkocht. Dit heeft het Britse mili taire vaktijdschrift „Jane's Defense Weekly" in zijn jongste editie ge meld. Het besluit van Argentinië de twee schepen te verkopen is volgens Jane's het gevolg van het nieuwe aankoopbeleid van de Argentijnse strijdkrachten. Na de strijd om de Falkland Eilanden is men overge schakeld van Brits materiaal op Franse militaire, electronische en communicatie-apparatuur. Nicaragua voorspelt invasie door VS MANAGUA In Nicaragua zijn gisteren alle militaire verloven in getrokken, omdat de Verenigde Staten een grootscheepse aanval op het land van plan zouden zijn. Vol gens minister van defensie, Hum- berto Ortega, hebben de Amerika nen plannen voor grootscheepse aanvallen op Nicaraguaanse steden, onder het dekmantel van de mili taire manoeuvres die ze dit jaar in het buurland Honduras houden. Vermoed wordt dat het intrekken van de verloven van alle Nicara guaanse militairen te maken heeft met de toegenomen activiteit van door de CIA gesteunde rebellen. Italië verbiedt duivenschieten ROME De Italiaanse re gering heeft het schieten op duiven als sport verbo den. Zij reageerde hiermee op de talrijke protesten die loskwamen nadat vorige maand in Montecatini een wedstrijd om het wereld kampioenschap in deze „sport" was gehouden. De deelnemers schoten bij die gelegenheid ongeveer 4.000 losgelaten dieren uit de lucht. Italië was het enige land in de Europese Gemeenschap waar dui venschieten als sport nog was VEERZIEN OUD-STRIJDERS OP NORMANDISCHE STRAND n fan onze correspondent Bob in Huët) TAH BEACH „Wij -Ragen de verantwoorde- jkheid voor de vrede. d%t is or\ze taak die te ^jndhaven. Laten we jnDoit vergeten met welke i$op en wat voor plichts- nbvoel de bevrijders van 'a^iropa hier aan land wamen. Wij herdenken ^indaag hun verwachtin gen voor een betere toe- comst. Laten wij het ver bouwen van al die man den nooit beschamen", ^jet deze oproep tot vrede be- etbot de Franse president Mit- jrrand gisteren op het histo- pche strand van Utah de jechtige herdenking van de tallieerde invasie in Nor- landië. Het was op de plek J|aar precies 40 jaar geleden p troepen van het 7e Ameri- panse Legerkorps voet aan ral zetten en samen met hun pndgenoten een offensief be tonnen, die uiteindelijk zou ^iden tot de ineenstorting fan het Derde Rijk. In zijn :ede zei Mitterrand verder Öat de overwinning van de 'IleaJlieerden wellicht nooit >»u zijn" gekomen zonder de lteun en de strijd van het jjussische volk, dat „op heroï- jhe wijze heeft bijgedragen ïn de totale victorie'", ie met uiterst strenge veilig- °feidsmaatregelen omgeven sïe verjaardag van D-day ^erd bijgewoond door nog ze- jen andere staatshoofden. De d'ranse regering, die elk risico Vilde vermijden, had ruim §*.000 veiligheidsagenten en 1fti\itairen op de been ge dacht. Op een tribune op het "ftrand zaten ondermeer ko- Sfingin Beatrix, de Ameri- laanse president Reagan, de fritse koningin Elizabeth, emier Trudeau van Canada, ■esident Mitterrand, koning - Ridewijn, groothertog Jan i in Luxemburg en de Noorse ining Olaf. Zij aan zij geze- n symboliseerden zij de nsgezindheid waarmee de allieerden 40 jaar geleden iropa bestormde om af te kenen met het nazisme. An- re bevrijders van het eerste ir, de Polen, Tsjechen, De in en Grieken, waren giste- n vertegenwoordigd door in ministers van defensie, •halve een driehonderdtal lodigden van hoge militai- en civiele rang waren op tah-beach ook zo'n 130 am- issadeurs uit alle landen nwezig. ilitaire manifestatie an de rede van president itterrand ging een indruk- ïkkende militaire manifes- ;ie op Utah-beach vooraf, laraan werd door leger, chtmacht en marine van de De Britse koningin Elizabeth en de Franse president Mitter rand leggen gezamenlijk een krans bij het monument voor de gevallenen op de begraafplaats van Bayeux. President Reagan tijdens het spelen van het Amerikaanse volkslied op de Amerikaanse begraafplaats bij „Omaha Be ach". acht gealliëeerden deelgeno men. Voor Nederland spron gen negen parachutisten bo ven het strand af en werden de honneurs op het strand waargenomen door 47 man van het trompetterskorps der cavalerie en 37 soldaten van het garderegiment Prinses Irene. Deze is voortzetting van de Prinses Irenebrigade, die in augustus 1944 in Nor- mandië landde en vervolgens deelnam aan de bevrijding van de rest van Frankrijk en later België en Nederland binnentrok. Voor de kust lag een achttal oorlogsbodems, waaronder het Nederlandse fregat de HMRS Callenburg. Onder de vele duizenden aan wezigen was een groot aantal Nederlanders, dat de oorlog aan den lijve had meege maakt. De meesten van hen waren erg onder de indruk van de herdenkingsceremonie die onder goede weersomstan digheden plaats had. ,.Ik ben erg gelukkig dat ik dit mee heb mogen maken", zei Her man van Hasselt, een oud- -verzetsstrijder uit Heerlen. Hij behoorde tot een vier man sterke afvaardiging van de re gio-Limburg. „Wij hadden wel met 100 man willen ko men, maar er was helaas geen plaats meer!, aldus van Has selt, die zei blij te zijn dat de Duitsers niet waren uitgeno digd voor deze herdenkings bijeenkomst. „Bij elke andere ceremonie waren ze welkom geweest, maar hier hebben ze niets te zoeken. Gelukkig hebben de Duitsers het res- pekt gehad niet te komen", aldus de oud- verzetsstrijder. De voormalige pilotenhelper Peter de Winde uit Amster dam was zichtbaar geroerd door de woorden van presi dent Mitterrand. „Een gewel dige toespraak", vond hij, „de Franse president trok het naar het niveau van een Eu ropese eenwording. Natuur lijk is dat toekomst. Alleen een eenheid onder de Europe se volkeren rechtvaardigt de offers van 40 jaar geleden". Oud-strijders Al ging de meeste aandacht natuurlijk uit naar de herden king op hoog niveau, het ont roerendst waren toch de ont moetingen tussen de oud-strij ders, die uit alle hoeken van de wereld naar Normandië waren getogen. Zo kon het gebeuren dat Herbert Hicks, een Amerikaanse infanterist, die op het zuidelijker gelegen „Omaha Beach" landde, in eens oog in oog kwam te staan met Heinz Severloh, een Duitse mitrailleurschutter, die hem destijds opwachtte. „Ik ben blij u te zien!, zei de Duit ser. „Dus jij was het die toen op mij schoot", antwoordde de Amerikaan gespeeld boos. „Weet je dat je me toen in mijn broek hebt laten doen van angst". „Ik weet het", antwoordde de Duitser, „ik deed ook in mijn broek". Ze omarmden elkaar, waarna Heinz Severloh zei: "Ik ben blij dat jullie zijn geland. Ik weet nu dat ik in een vrij Duitsland leef en dat dank ik aan jullie". Breed lachend po seerden beiden voor de foto- De Franse radio meldde giste ren, dat in verband met de bijzonder scherpe veiligheids maatregelen zo'n dertigdui zend inwoners van Norman dië tijdens de plechtige her denking „huisarrest" hadden gekregen. Ondanks alle onge makken was de Normandi- sche bevolking toch wel inge nomen met de D-Day herden king. „Maar het moet niet te lan£ duren" verzuchtte een caféhouder. Een postbode kon wegens de drukte en de vei ligheidsmaatregelen slechts gedeeltelijk zijn ronde doen. „Gelukkig begrijpen de men sen dat allemaal, maar eigen lijk hadden wij een nationale vrije dag moeten hebben", zo stelde hij voor. JSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM LOS ANGELES Na het optrekken van de kruit damp in Californië, waar senator Gary Hart in de voorverkiezingen een gro te overwinning op Walter Mondale behaalde, is tus sen beide Democratische kandidaten een heftig de bat losgebroken over de vraag of Mondale wel of niet een meerderheid op de conventie achter zich heeft. Volgens Hart, daarin gesteund door Jackson, beschikt Monda le na alle voorverkiezingen niet over het benodigde aantal van 1.967 kiesmannen. Monda le zegt daarentegen dat hij de steun heeft van ruim 2.000 af gevaardigden. Hij heeft een aantal kiesmannen benaderd die zich nog niet officieel voor één van de kandidaten hadden uitgesproken. Uit die contac ten heeft hij, naar eigen zeg gen, opgemaakt dat hij op de conventie in San Francisco wel op de vereiste meerder heid kan rekenen. De leiders van de Democrati sche partij hebben een harts tochtelijk beroep gedaan op Hart en Jackson de strijd te staken en eensgezind de nomi natie van Mondale te steunen. Zowel Hart als Jackson heb ben echter laten weten daar niets voor te voelen. „Het is niet voorbij; we gaan verder", was kort en kernachtig de re actie van Hart. LONDEN Op een strand ergens in de Vere nigde Staten1 spoelde een paar maanden geleden een vreemd voorwerp aan, dat de inscriptie droeg „eigendom van de Academie van Weten schappen van de USSR". Het bleek hier om een soort sonar-boei te gaan, die in staat is geheime Trident onderzeeërs op te sporen. Het succes van deze Tridents berust op het feit dat de vijand niet weet waar de onderzeeër zich bevindt. Bij nader on derzoek kwam aan het licht dat de boei gebruik maakte van uit het Wes ten afkomstige micropro cessors, die zeer nauwkeu rig waren gekopieerd. Zelfs zó nauwkeurig, dat in een geval ook de fouten exact waren overgeno men. Het probleem van onrechtma tige overneming van technolo gie, of liever gezegd het pro bleem hoe te voorkomen dat geavanceerde Westerse (lees Amerikaanse) technieken in de handen van de Russen val len, is een punt dat niet op de agenda van de economische conferentie die morgen in Londen begint, te vinden zal zijn. Dat wil nog niet zeggen dat de VS het niet belangrijk genoeg zou vinden. Het tegendeel is zelfs het ge val, want de VS zoeken al tij den naar een oplossing voor dit probleem. Maar het laatste dat president Reagan wil is een herhaling van de bittere strijd die er ontbrandde toen deze kwestie twee jaar geleden tijdens de conferentie in Ver sailles aan de orde kwam. Het ging toen om Amerikaanse technologie, die in verband met de aanleg van de Trans- ADVERTENTIE. 4 DAGEN BERLIJN Vertrek 17 juni a s. incl. excursies West- en Oost-Berhjn. Rijksdagge bouw etc. 3 DAGEN PARIJS Vertrek 15 en 22 juni a.s. incl. excursies o.a. Folies- Bergère, Fontamebleau, Louvre. 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Vertrek 11,18 juni a.s. Pendelbus verblijf vol pen sion. 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE VertrekSl, 18junia.s. Overnachting heen- te rugreis, incl. excursies Barcelona, Tossa, Blanes, Torderaetc., verblijf volpen- 10 DAGEN LECHTAL, OOSTENRIJK Vertrek 18 juni a.s. incl. excursies 3-passen- tocht, Bodensee en Liech tenstein. 6 DAGEN WALES Vertrek 30 juni a.s. incl. excursies geb.huis Shakespeare, Caemar von Ie, Wedgwood fabriek etc. 8 DAGEN BRETAGNE, FRANKRIJK Vertrek 30 juni a.s. ïnci excursies Bayeux, Mon, St. Michel, Menhirs van Car nacetc., incl. reisfeiding. Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stads- vestiging Spuistraat 71/ hoek Spui, Den Haag. «^SIJTHOFF PERS Siberische oliepijplijn naar het Oostblok geëxporteerd werd. Toezicht Het onderwerp werd toen al leen behandeld op president Reagans aanhoudend verzoek en de aanwezige landen be loofden uiteindelijk „toezicht te zullen houden" op de export van strategisch belangrijke goederen. De VS beschouwden dit als een overwinning, maar Europa bracht geen wezenlijke verandering in de gang van zaken. „Toezicht houden" is namelijk iets heel anders dan de export verminderen. Euro pa reageerde dan ook woedend op de aankondiging van de VS dat het export-embargo van technologie ook van toepassing was op Europese firma's die met Amerikaanse licenties werkten. De VS zijn nu dan ook meer dan ooit van plan vooruitgang te boeken in het voorkomen van een illegale technologie overdracht. Waarschijnlijk zal het probleem echter pas aan de orde komen in de GATT, de westerse organisatie die een aantal spelregels heeft opge steld voor de internationale handel. Volgens Richard Perle, de Amerikaanse onderminister van defensie, leeft het Westen in de veronderstelling dat, hoewel Rusland meer geld uit geeft aan defensie, de Russi sche technologische ontwikke lingen op een lager pitje staan dan die van de VS. De VS zou den immers de nieuw ontwik kelde technieken sneller toe kunnen passen op militair ge bied en zo de Russen telkens een stap voor zijn. In werke lijkheid ligt de zaak wel even anders. De Sovjet-Unie is na melijk in staat Amerikaanse technologische ontwikkelin gen sneller toe te passen dan de VS zelf. Het land weet via legale of illegale weg de nieuwste geïntegreerde scha kelingen te bemachtigen. De legale methode houdt in dat er in het Westen uiterst moderne computers worden aange schaft. Het illegale pad wordt bewandeld door een keten van nep-organisaties, die over de hele wereld te vinden zijn en die de Sovjet-Unie een regel matige aanvoer van technolo gische informatie bezorgen. Het hele probleem is de laatste tijd nog eens extra in de be langstelling komen te staan door de enorme vlucht die de ontwikkeling en verkoop van micro-computers, die vaak ge bruik maken van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van de chips, heeft genomen. In de VS wordt nog steeds ge zocht naar een man, die in z'n eentje een netwerk van nep- organisaties over de hele we reld had opgezet en op die ma nier een illegale exportroute naar de Sovjet-Unie had ge creëerd. Volgens Perle is zijn geval slechts het topje van de ijsberg. „De Russische silico nen-vallei bestaat voor het grootste gedeelte uit Westerse produkten". Tijdrovende procedures Vraag blijft hoe het mogelijk is dat de Sovjet-Unie Ameri kaanse micro-technologie snel ler kan toepassen dan de VS zelf. Perle geeft als reden hier voor dat er in de VS eerst een aantal tijdrovende procedures doorlopen moeten worden voordat een nieuw ontwikkeld produkt in de roulatie komt In de Sovjet-Unie daarentegen is de toepassing van nieuwe ontwikkelingen op het gebied van defensie een zaak van de hoogste prioriteit, die boven alles voorrang krijgt Het re sultaat hiervan is dat in Rus land een raket ontwikkeld is die als twee druppels water op de Amerikaanse Sidewinder raket lijkt. Volgens Perle bete kent dit dat er in de Sovjet unie nu de nauwkeurigste in tercontinentale raketten van de wereld geplaatst staan. De hoeveelheid geld die de VS besteedt aan defensie groeit nog steeds. De Amerikaanse economie kan deze groei niet bijbenen, met als gevolg dat defensie in toenemende mate beslag legt op Amerika's in komstenbronnen. Toch is de algemeen heersen de opvatting in de VS dat er niet bezuinigd mag worden op de defensiepost. Er is eerder sprake van een gevoel dat er eigenlijk al te veel en te snel bezuinigd is en dat men weer op de Sovjet-Unie moet in gaan lopen. Allen Wallis, pre sident Reagans adviseur tij dens de economische confe rentie van deze week, zegt hierover: „Het heeft geen zin een economisch beleid te voe ren als je dat beleid niet be schermen kan." Er zal op de economische con ferentie in Londen weinig over deze zaken gediscussieerd worden. De conferentie is uit eindelijk bedoeld om te praten over zaken als het bouwen van bruggen en niet over het plaatsen van tijdbommen. De VS hebben dan ook besloten de zaak verder uit te zoeken met behulp van de Cocom (een commissie die multilaterale export moet controleren) en de GATT. Maar het spook van de illegale overneming van tech nologie zal ongetwijfeld toch als ongenode gast op de confe rentie in Londen aanwezig zijn. VICTOR KEEGAN Copyright The Guardian TEHERAN/BAGDAD Iran heeft gedreigd „met kracht te zullen reageren", als Saoedi-Arabië opnieuw een Iraans ge vechtsvliegtuig neerhaalt. Dinsdag werd „boven internationale wateren" door de Saoedische luchtmacht een Iraanse Phantom neergehaald, terwijl Iraanse vliegtuigen uitsluitend missies uit voerden om de stabiliteit in het gebied te verzekeren. Met deze verklaring van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken werd vanochtend Saoedi-Arabië gewaarschuwd zich niet in de Golfoorlog te mengen. Volgens Riaad bevond het neergeschoten Iraanse toestel zich boven Saoedische territoriale wateren. Intussen zijn beschietingen tussen Irak en Iran op eikaars steden weer toegenomen. In Bagdad werd bekend gemaakt, dat van nacht de Iraanse plaatsen Dezfoel, Masjed Soleiman en Naha- vand zijn gebombardeerd. Deze bombardementen zouden, vol gens Bagdad, een vergelding zijn voor de Iraanse beschieting van gisteren van de zuidelijke havenstad Basra en drie andere Iraakse grensplaatsen. Terwiil de Golf-oorlog weer lijkt op te laaien en Irak sterk reke ning houdt met Iraans offensief, wordt achter de schermen koortsachtig gezocht naar een mogelijkheid om Iran te bewegen naar de onderhandelinsgtafel te komen. In dit verband is mis schien de boodschap van de Iraanse minister van buitenlandse zaken, Vellayati, hoopvol, die gisteren door een hoge Iraanse functionaris in Moskou werd overhandigd aan de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Gromyko. Zowel de Sovjet-Unie als de VS willen een escalatie van de Golfoorlog voorkomen. SALVADORAANS VERZET: DUARTE WEIGERT DIALOOG SAN JOSE Woordvoerders van het Salvadoraanse verzet hebben verklaard, dat presi dent Duarte weigert vredesbe sprekingen te beginnen met het verzet, teriwjl hij deze tij dens de verkiezingen in het vooruitzicht had gesteld. Daar om zal alleen een militaire op lossing een einde kunnen ma ken aan de nu al vier jaar du rende burgeroorlog in El Sal vador, aldus de woordvoer ders. Eén van de radiostations van het Salvadoraanse verzet had vorige maand gepleit voor besprekingen met Duarte zon der dat er voorwaarden vooraf zouden worden gesteld. Het was de dat de guerrillabewe ging instemde met een dialoog met de machthebbers in El Salvador.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11